k Ministerie wijst later gebruik van wachtgeldregeling af N ieuwbouw Woudhoek toch nog vi j f hoog Erfpacht-verlaging morgen in B en W Peter Hellemons over ''leven als sardien 9 VIAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Erasmus- school dik tevreden HOOGSTRAAT DRUK TOT HET MUSEUM Geuzen- monument weer beklad Klacht over hardhandige arrestatie Auto in sloot Koffiehuis uitgebrand Auto's bekrast Democratische planning Donderdag 28 april hoorzitting in Blauwe Brug Weverskade: gezamenlijk omlaag met stookkosten Tarieven moeten omlaaganders bouwen we niks meer Stadsgehoorzaal 'met gouden dak 'Afbraak' onderwijs centraal op 1 mei Schiedam Het zag zaterdag zwart van de mensen op de Hoogstraat. Maar dat gold alleen voor het stuk Hoogstraat tot aan het museum, want daar maakten de meeste mensen rechtsomkeert. Daar stonden namelijk geen kraampjes meer. De winkeliers aan het staartstuk van de Hoogstraat hebben een eigen winkeliersvereniging en die deed niet mee aan de braderie, opgezet door de winkeliers op het voorste gedeelte. Dat krijg je met twee winkeliersverenigingen in één straat. MAANDAG 25 APRIL 1983 Vlaardingen De medewer ker van de Vlaardingse dienst van gemeentewerken, die on langs 's morgens in alle vroeg te met chemische middelen het Geuzenmonument op de Markt moest schoonmaken, omdat het geslachtsdeel van het beeld van Leen Droppert door onbekenden was voor zien van een gouden laagje, moet weer aan de slag. Zater dagavond hebben onverlaten wederom met de verfkwast toegeslagen. Het monument heeft nu een lid met enkele witte lettertekens. De politie werd dom om o- nenden, die de kladp^'tn bid den opgemerkt, gewaar schuwd, maar toen surveille rende agenten arriveerden was er al niemand meer bij het monument te zien. Schiedam Een 52-jarige Schiedam se automobilist heeft een klacht tegen twee politie mannen ingediend. Zij zouden hem enkele klappen hebben gegeven toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag werd gearresteerd. De agenten hielden de wagen op de Klaas Katerstraat aan, omdat zij vermoeden dat de bestuurder had gedronken. De man zette het op een lopen en toen de politiemannen hem probeerden te overmeesteren, verzette hij zich hevig, aldus een politiewoordvoeder. Er vielen klappen over en weer en een voorbijganger schoot de automobilist te hulp. De onbe kende ging er vandoor, toen de agenten de overhand kre gen- De automobilist werd naar het bureau meegenomen, waar de politiedokter alcohol gebruik constateerde. Schiedam Een 33-jarige au tomobilist uit Schiedam is za terdag met zijn wagen in de sloot langs de Kerkweg be land. Er lag een oliespoor op de weg, waardoor de auto in een slip raakte. De bestuurder en zijn dochtertje konden op eigen kracht weer op het dro ge komen. Schiedam Een felle brand in een koffiehuis aan de Singel heeft vannacht zeker voor tienduizenden gulden schade aangericht. Hoewel de brandweer vrij snel ter plaatse was, brandde het koffiehuis op de begane grond geheel uit. Een café aan de ene kant en een woonhuis aan de andere kant liepen fikse rook schade op. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Van een brand in een galerij- woning aan de Van Maanen- straat, vrijdagavond, vermoedt de politie dat die is aangesto ken door inbrekers. Er waren twee vuurhaarden en de be woners misten een vïdeorecor-* der en een geldbedrag van driehonderd gulden. De wo ning brandde geheel uit. Gaardingen Vernielzuchti ge lieden hebben dit weekein de een groot aantal personen auto's bekrast. De politie kreeg zeven meldingen binnen van beschadigde auto's. Antennes werden afgebroken, de motor kap en portieren bekrast, rui tenwissers omgebogen, terwijl sierstrip eveneens werd ontvreemd. Op de Zwaluwenlaan betrapte oe politie drie mannen op he terdaad, toen zij een auto teach ten open te breken. Zij Ejn ingesloten. Nergens konden de honderden bezoekers aan zien, dat het de eer ste keer was, dat de oudercommis sie van de Erasmusschool in Schie dam een fancy-fair organiseerde. Het werd zaterdag een reuze suc ces. Op het schoolplein aan de Huijsmansstraat werden allerlei spelletjes gedaan, zoals zakkenlo- pen en tafeltennis, en ook in alle schoollokalen was er het nodige te doen. Flipperkasten werden non stop gehanteerd. Een lange rij was er de hele dag voor de waarzegster, in werkelijkheid een kwekelinge van de Erasmusschool, Lindeioes van Stlgt Tans, die de kinderen goede dingen beloofde. Ook de rommelmarkt kreeg veel bekijks en na afloop bleek de op brengst groter te zijn dan verwacht; volgens Fred Otte, onderwijzer van de zesde klas, meer dan 300D gul den. Waarschijnlijk zal er een foto- copieermachine voor worden ge kocht. Vlaardingen De gemeente Vlaar dingen hoeft er niet op te rekenen, dat over enige tijd nog geprofiteerd kan worden van de subsidie die het rijk onlangs beschikbaar stelde als bijdrage in de wachtgelden, indien er door het afschaffen van de demo cratische planning mensen moeten worden ontslagen. Dat blijkt duide lijk uit een brief die op het stadhuis van het ministerie van WVC is ont vangen. Het verzoek van de ge meente Vlaardingen, om later nog gebruik te kunnen maken van de wachtgeldsubsidie maakt dan ook geen enkele kans. Onlangs kregen de gemeenten in Nederland, die destijds een orgaan voor de democratische planning hebben opgericht, zoals het Vlaar- dïngs Centrum voor Welzijnsplan ning, de gelegenheid dit instituut, waarvoor sinds 1 januari van dit jaar geen rnkssubsidie meer wordt verstrekt, af te bouwen via een ge subsidieerde wachtgeldregeling. Op uiterst korte termijn had toen ech ter besloten moeten worden, de de mocratische planning inderdaad op te heffen en op het aanbod van het ministerie in te gaan. Vlaardingen voelde er niets voor om zo over haast te handelen, en verzocht het ministerie om uitstel. Men wilde eventuee' later nog gebruik maken van die wachtgeldregeling. Daar is, zo blijkt nu uit een nieuwe brief van het ministerie, geen kans op. Het college van B en W heeft bij de bezuinigingen inmiddels besloten, het Centrum voor Welzijnsplanning inderdaad op heffen en de demo cratische 1 ning op het stadhuis te laten vet zorgen. Dat zal dan wel met minder mensen gebeuren dan momenteel het geval is. 20dat enke le van de huidige VCW'ers overbo dig worden. Dat staat in de nota de mocratische planning, die deze week openbaar wordt gemaakt. Voor de overige personeelsleden wordt ander werk binnen de ge meentesecretarie gezocht, zodat ge dwongen ontslagen waarschijnlijk kunnen worden vermeden. Lukt dat met, dan zal de gemeente toch helemaal voor de wachtgelden moe ten opdraaien. Schiedam Voor de verdere stadsuitbreiding in Woudhoek- Noord zijn dit weekeinde enkele bouwplannen gelanceerd, die voor een deel toch nog uitgaan van een hoogte van vijf bouwla gen. Dat is vrij hoog, gezien de nabijheid van het poldergebied Midden-Delfland. De hoogte kan een aanslag betekenen op het polderkarakter. Het is dan ook de vraag hoe zich de bouwprocedure verder ontwikkelt, want tegen te hoge bouw liggen er al vanaf 1978 bezwaarschriften op tafel bij de Raad van State. De gemeente Schiedam wacht al die tijd al af of deze instan tie het in 1976 door de ge meenteraad aangenomen be stemmingsplan Woudhoek- Noord wil goedkeuren. De be zwaarschriften werden door gedeputeerde staten goeddeels verworpen. Er is inmiddels nogal wat ver anderd bij de opzet van Woud- hoek. De markt in koopwonin gen is slecht, daarom is over gegaan tot de planning van meer woningen in de sociale sector en dat brengt het totaal aan nieuwbouwwoningen over de 1900, waarover m het be stemmingsplan wordt gespro ken. De stadsuitbreiding komt nu in het stadium, dat aan de deelplannen 2-C, 2-D en 4-B1 met respectievelijk 242, 196 en 184 woningen aandacht be steed gaat worden. Donderdagavond is er in de Blauwe Brug een grote infor matie-avond, waar men de plannen kan in2ien. Het gaat met name om het gebied ten noorden van verpleeghuis Dnemaasstede, waar behalve de woningen ook scholen, een wijkcentrum en sportruimte, winkels en kantoren komen te staan. De plattegrond maakt duide lijk, dat de bouwblokken in de vorm van een waaier komen te staan. Maassluis De bewoners van de Weverskade m Maassluis, die meedoen aan de stookkos tenclub, hebben het afgelopen jaar hun energienota's danig omlaag kunnen brengen Bijna alle deelnemers verbruikten deels door de zachte winter minder gas Sommige bewoners wisten hun energieverbruik met 35 procent terug te dringen Slechts één bewoner zag zijn stookkosten {met negen pro cent) stijgen. In de meeste ge vallen bleek de Weverskade zelfs onder de geplande bespa ringen van het GEB uit te ko men. De stookkostenclub is erg te vreden met de resultaten. Be woner Jean Noel Labouré. „De verhalen, die ik in de stookkostenclub hoor, knoop ik goed in mijn oren. De klei ne details, waar ik vroeger met goed op lette, blijken erg belangrijk te zijn. Hierdoor ben ik bewuster gaan stoken De bewoners vertellen elkaar de ervaringen, die vaak tot be ter energiegebruik leiden De siookkostenclub vergadert woensdagavond om acht uur weer m het Polderhuis. Des kundigen van het GEB zullen dan ook aanwezig zijn. Vlaardingen - De afdeling stadsontwikkeling van Vlaardingen heeft voorge steld de erfpachtstarieven voor de bungalowgronden tn Holy-Noord behoorlijk te verlagen. Dat voorstel wordt morgen voor de eerste keer besproken m het colle ge van B en W. Op de secretarie is men er van overtuigd dat d!" erfpacht dras tisch omlaag moet, omdat er anders in de komende jaren op die grond geen enkel huis gebouwd kan worden Vlaardingen Het SGP-raadslid Rien Lensveld vroeg zich op een zaterdag gehou den jongerenbijeenkomst af of de gemeente het dak van de Stadsgehoorzaal wellicht met bladgoud wil bekleden. De negentigduizend gulden, die in de be groting staat voor herstel van het dak van het theater aan de Schiedamseweg, lijkt Lensveld rijkelijk veel. „Ik vmd wel clal de Stadsgehoorzaal moet blijven, maar dan zo goedkoop mogelijk", zei hij. gevraagd naar zijn mening over bezuinigingen. De forumbijeenkomst, waarin de SGP'er zijn twijfels uitte over het geld dat tn het theater gestopt wordt, ging overigens met over cultuur, maar over politie Schiedam Zijn moeder loopt af en toe de zaal uit. „Ik vraag mij elke week wel honderd keer af: hoe kom ik aan zo'n jongen?" Riet Hellemons heet zij, ze is de cassière van het Passagetheater en binnen staat haar zoon mal te doen Een performance. Maar Riet is er nuchter onder. „Ik heb Nata- scha EmanueJs gezien, ik heb Proloog zien optreden, maar nee, dit slaat alles." Het is vrijdagavond en m Pas sage verzamelt zich een pu bliek, dat je vroeger 'hip' zou noemen. Tikje artistiek, som migen regelrecht van de kunstacademie. Peter Helle mons. 25-jarig Schiedams kunstenaar, ligt op het podium op een matras, terwijl Tineke Roosloot tegen hem aanvrijt. Op de eerste vier rijen van Passage mag niemand zitten, op de vier zetels aan weers kanten ook niet. Gelukkig is Passage niet uitverkocht Een dia laai een makreel zien of is het een karper? die met open bek boven een ont blote penis hangt. Dat ziet er gevaarlijk uit. „Het lijkt mij verschrikkelijk om te leven als sardientjes," schreeuwt Peter Hellemons en hij bevrijdt er een stel uit een blik, smijt ze op de grond. Raar begin. Tineke verlaat het podium en gaat met een zak chips op de eerste rij zitten. De tamilie van Peter giechelt, 't Is een gekke knul, zeggen ze, maar dat ie dit allemaal durft! De performance heet 'Dag boek van mijn broer'. Die broer wordt gespeeld door Pe ter en het dagboek bestaat voor de gelegenheid uit pane len achterop het Passage-podi um. Hellemons gaat er nogal op te keer. Hij zet een puber neer, die het nogal ongemak kelijk heeft in de wereld. Agressief, sexueel. „Er zijn ge noeg mensen die om je geven door Kor Kegel en die je, als je het slim aan pakt, een poot kunt uitruk ken," zegt de 'broer'. En even later: „Heb je naaste lief, is dat hetzelfde als aanvaarden? Mag je dan met zeggen dat ze te veel zijn? Ben je dan een ego ïst?" Het publiek geeft geen antwoord en Peter smijt kwis tig met verf tegen de dagboek panelen. Hel raakt helemaal besmeurd. De familie verbaast zich meer en meer. De sexy danspasjes die Peter maakt shockeren nauwelijks, maar werken op de lachstuipjes. Het is het dagboek van ie mand, die zelfmoord pleegt. Peter gooit zichzelf ook onder de verf en andere viezigheid. Gaat expressief door het slijk. „Soms zou ik mezelf wel op wülen vreten," roept hij, ter wijl hij zwemmende gebaren maakt over het landbouwplas tic, dat ter bescherming van het podium over de vloer ge spannen is. Peter Hellemons doet gekke dingen. De wanhoop beeldt hij uit, waarmee iemand te ma ken krijgt die vastloopt in ui terlijke vormen. Ook de poezie is nogal lichamelijk:Dat we met de minste beweging van ons lichaam een discussie op gang konden brengen, een il lusie." Schieeuwt over wraak als levensvoorwaarde, over verantwoordelijkheidsgevoel dat je de strot in gedrukt krijgt. Onder de verf verlaat hij de zaal. Moet Riet nu al die kleren wassen? „Ja, dat doe ik altijd, maar dat geeft toch niks." zegt zij. Beneden spelen twee muziek groepen, Impassa Doble swingt de pan uit. Het Cockhalstrio zingt: „Ik ben zo alleen." Het is net alsof de performance nog niet afgelopen is. „Dan biggelt er een traan over mijn lange benen." Eenmaal ver schoond en ver "'leed komt Pe ter in de foyer. Best een aardi ge jongen toch, vriendelijke ogen. lang niet zo fel als een half uur daarvoor. Pas nu lijkt een uitspraak uit 2ijn stuk van toepassing: „Mijn gedachten zijn terug van weggeweest," w, Peter Hellemons: perfor mance over een vastgelopen jongeling, die zelfmoord pleegt. Maar even later. „In novem ber doe ik het weer," zegt hij, „dan kom ik met een stuk over Wodan en Freija, maar daarvoor moet ik eerst nog een beetje aan body-buildmg doen." Die 'broer' is in ieder geval dood. Vreemd stuk. Beneden staat de zak ehips van Tineke Roosloot nog. Beetje geplet, maar de smaak is nog in tact. „Daar is mei mee geknoeid," zegt Tineke, want na 20'n per formance zou je inderdaad an ders verwachten. De problemen rond de te hoge erfpacht kwamen aan de orde. toen een aantal maanden gele den het Vlaardmgsr bouwbe drijf Van der Waal op een bungalowterrein aan de Bonn- weg premie-A woningen wilde realiseren. Het bouwplan daar voor zag er aardig uit en 111 eerste instantie was er een re delijk grote belangstelling voor de huizen, maar de hoge erfpacht die de gemeente voor de grond vroeg, deed de aan nemer, dte als plan ontwik ke iaar optrad, de das om Veel aanvankelijk geïnteresseerden haakten af „Als de gemeente die erfpacht niet verlaagt, gaat dat bouwplan niet door Dat zou tevens betekenen dat een ander het ook niet voor elkaar krijgt om op die grond huizen te realiseren", stelde Henk van der Waal onlangs „En dan blijft de gemeente met die grond zitten." Dat laatste heeft de gemeente zelf ook ingezien Het pro bleem geldt met alleen voor het terrein waar Van der Waal wilde bouwen; er is nog meer bungalowgrond die door de hoge erfpacht on bebouwbaar lijkt te worden. „De ontwikke ling in de regio is van dien aard, dat er een behoorlijke concurrentie aan de gang is Ook andere gemeenten probe ren aan de erfpacht wat te doen Dus wij zullen ook wei moeten", aldus n woord voerder van de gemeentese cretarie „Als de tarieven met worden verlaagd, wordt er de komende jaren geen huis meer op die grond gebouwd en dal betekent dat de verhezen op de grond alleen maar groter worden: er komt ieder jaar rente bij. We zullen dus wel moeten." Met welk bedrag de erfpacht verlaagd zal worden en voor welk bedrag de gemeente op de een of andere manier uit de algemene middelen zal moeten bijpassen, is nog mei duidelijk. Daarover zal het college mor gen in eerste instantie spre ken. Vlaardingen De bezuini gingen in het onderwijs, die volgens de linkse partijen leiden tot de afbraak daar van, staan centraal tijdens het 1 mei-feest, dat de stichting Rood Vlaardingen in haar RV-pandje gaat or ganiseren. Het feest wordt gehouden samen met de CPN, de PPR en de PSP. De bijeenkomst wordt geo pend met een toespraak van gemeenteraadslid Hans Poldervaart. Daarna is er een forum, ge leid door oud-raadslid Leo Zeef, waarin naast wethou der Arij Maarleveld (onder wijs) ook vertegenwoordi gers van de Algemene Bond voor Onderwijzend Perso neel, de actiegroep Tijd voor School en het Buiten gewoon Onderwijs zitting hebben. Na de discussie, die wellicht enkele uren in beslag zal nemen, is er een optreden van Wim Kerkhof en Fred Piek van de Amazing Stroopwafels. Iedere linkse Vlaardinger is welkom, zo wordt in een persbericht gemeld. Men begint op I mei om 20.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1