ROTTERDAM Vrienden van Blij dorp zijn verontrust Werkgevers: geen onderzoek naar havenstaking Bruisende opening GRAAG .GEDAAN. sssssss.; Sl 5 ter meulen lip Si Brief over Diergaarde aan B en W Openbare OIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII golfbaan in !l|!!ill!!lil!l!!iriiilillllilj||lijUlllil|[|(llil[|li[|| Kralingen lljl!il!iri!llirillilillllliillillilllliiliill!i!![!illijj| Muziek voor goede naam TurKs- en Marokkaans cultureel centrum m Vervoersbon d FNV is, teleurgesteld Hongerstaking voor Guatemala Ruzie beslecht met bierfles I I I i i Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/Ry/RW 25 april 1903 Rotterdam De leden van de Ver eniging Vrienden van Blijdorp heb ben met grote verontrusting kennis genomen van de bezuinigingsplan nen met betrekking tot Diergaarde Blijdorp. Dit is vastgelegd in een motie, welke unaniem is aangeno men tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering zaterdag in de aula van het nieuwe scholencom plex aan de Van Aerssenlaan.De verontrusting is tot uitdrukking ge bracht in een brief, welke is gezon den aan het college van burgemees ter en wethouders. Daarin wordt een uiteenzetting gegeven van de doelstelling van de in 1963 opge richte vereniging, welke momenteel circa 2500 leden telt. Gesteld wordt, dat met name de laatste jaren de Vrienden van Blijdorp fors hebben bijgedragen aan de zeer noodzakelijke modernisering van di verse dierenverblijven. Tegen alle economische recessie in groeit de vereniging nog altijd. Dit wordt een overtuigend bewijs geacht van het feit dat de Diergaarde een warme plaats inneemt in het hart van vele Rotterdammers en zeker ook in dat van mensen buiten deze stad. „Wij beseffen", zo schrijft men verder, „dat de zeer moeilijke financiële positie van de gemeente Rotterdam, die zich ge durende afgelopen jaren een genereuze sponsor heeft getoond, noopt tot bezuini gingen. Voor de uitvoering en het welsla gen van bezuïgmgsvoorstellen is naar onze mening intensief overleg noodzake- lijk tussen de geldgever (gemeente) ener zijds en de ontvanger (Stichting Konink lijke Rotterdamse Diergaarde) anderzijds. De Vereniging Vrienden van Blijdorp is gaarne bereid om desgewenst hierover mee te denken." Voorts wordt erop gewezen, dat een mo derne dierentuin drie hoofdtaken heeft, te weten educatie, recreatie en natuurbe houd. De vereniging realiseert zich dat dit laatste punt geen eerste zorg van de ge meente Rotterdam behoeft te zijn. Zij wijst er echter op, dat Blijdorp juist op dit gebied internationaal grote faam heeft verworven. Het college van B en W wordt gevraagd zo mogelijk meer druk uit te oe fenen in de richting van de rijksoverheid, die een primaire taak op het terrein van het natuurbehoud heeft. Gezien dit alles dringt de Vereniging Vrienden van Blijdorp er bij het college op aan, zowel de hoogte van de bezuini gingsvoorstellen als de invulling daarvan opnieuw te bezien en hieromtrent overlég op gang te brengen met het bestuur en de directie van de Stichting Koninklijke Rot terdamse Diergaarde. Tijdens de zeer druk bezochte vergade ring sprak voorzitter B. Swaep ook over bet aspect van de werkgelegenheid. Mocht de bezuiniging in haar volle om vang worden uitgevoerd, dan zullen vele tientallen gedwongen ontslagen niet zijn He vermijden. Hij sprak de hoop uit, dat echter nog bijtijds zal worden beseft, wat hiermee zou worden aangericht. Blijdorp zonder kwekerij en zonder biologische af deling is niet langer een Rotterdamse Diergaarde. Binnen verblijven 's Middags konden de vele 'Vrienden' in de tuin constateren, dat er hard wordt ge werkt aan de totale renovatie van het mensapenhuis. Totaal niet alleen, wat be treft de buitenverblijven, maar ook ten aanzien van het 'binnengeheuren*. Juist- vorige week was het mogelijk het sein óp' groen te zetten voor de vernieuwing van de binnenverbijven. De gemeente ging er mee akkoord omdat de financien konden' worden gegarandeerd door het royale ie-* gaat. dat men van een particulier heeft- gekregen. Voorts hebben de Vereniging- Vrienden van Blijdorp en enkele stientin-*, gen financiële toezeggingen gedaan. Rotterdam Vrijdag om vier uur 's middags ver richt de Rotterdamse wet houder voor Sport en Re creatie, de heer M.J.D. Jansen, de officiële ope ning van de Openbare Golfbaan Kralingen. Daarmee is Rotterdam èen voor iedereen toegan kelijke golfbaan rijker, die kan beantwoorden aan de sterk groeiende be langstelling voor deze sport Precies vijftig jaar geleden werd op deze baan aan de Kralingseweg 200 de Rotter- damsche Golfclub opgericht. De2e was genoodzaakt zich op 1 oktober 1982 weer op te hef fen, omdat de gemeente de huur opzegde. Het terrein zou een openbare bestemming krijgen. Om de prachtige Ioka- tie, waarin veel is geïnves teerd op het gebied van drai nage, beplanting, groen, etc. toch niet voor de golfsport te verliezen, is daarna de Stich ting Openbare Golfbaan Kra- lingen1 opgericht. Kosten De golfsport is de laatste jaren in populariteit toegenomen, mede doordat de kosten ervan niet hoger zijn als die van bij voorbeeld tennis. Een hele dag golfen op de Kralingse baan kost ƒ12,50, hjet huren van een set golfclubs ƒ17,50. Natuurlijk moeten daar wel lessen aan voorafgaan. Daarvoor staan twee golfieraren klaar, die voor ƒ17,- een half uur lesge ven. Voor beginners is er bo vendien een oefenbaan be schikbaar. De golfbaan is het gehele jaar van zonsopgang tot zonsonder gang geopend. Het is een sport die vrijwel niet klimaatgevoe- lig is. Alleen bij onweer is golfspelen verboden, omdat de metalen clubs de bliksem kun nen aantrekken. Rotterdam Niet om geld in te zamelen voor het goede doel, maar om de goede naam te herstellen werd zaterdag in winkelcentrum Zuidplein een muziekgala gehouden voor de Nederlandse Cystic Fibrosis Stichting. De club die zich be zig houdt met onderzoek naar, en voorlichting over de onge neeslijke slijmziekte Cystic Fi brosis meent dat de goede naam is geschaad door een in middels ter ziele gegane con currerende Fibrose-stichiing. ..Een nepstichting", aldus de organisatoren van het muziek gala, „die er voor gezorgd heeft dat het werk ten behoe ve van de Fibrose-patiënten is gestagneerd." En om daar verandering in te brengen, speelden, dansten en zongen tal van artiesten, or kesten, .drumbands en kapel len voor wie het maar horen wilde op het centrale plein van het winkelcentrum. Allen werkten belangeloos mee aan het 'rehabilitatieconcert', waardoor het winkelende pu bliek gratis met de muziek en jfiet het werk van de stichting kon kennis maken. a .v* s&Mfci «gr-jK* Rotterdam „De Turkse vrouwen hadden vijftig jaar eerder kiesrecht dan de Belgische vrouwen en dat is geen grap. Atatürk, de vader der Turken, is altijd uit gegaan van gelijkheid van man en vrouw. De geschie denis bewijst, dat vrouwen veel macht hebben gehad- en nog hebben, Het verhaal dat de vrouw uit de rib van Adam geboren zou zijn, laten we dan maar terzij de." ADVERTENTIE Dit Is geweldig! Zweedse dekoratiescoffen van 100% krimpvnje katoen of van 100% dra Ion. in ver schillende dessins en diverse moderne kleuren; o.a. beige en' bruin, zowel 120 als 150 cm breed. Uit de prijsklasse van 10 tot 15 gulden. Per meter voor De Turkse vrouw Esma in een gloedvol betoog bij de opening van het Turks cultureel cen trum voor vrouwen. Zaterdag vierden honderden Rotterdammers de opening van het Turks en Marokkaans cultureel centrum voor vrou wen. Tal van activiteiten be wezen dat Rotterdam weer is verrijkt met een boeiende en noodzakelijke voorziening voor de buitenlandse landge noten. Zoals wethouder Hans Simons zei: „We moeten stre ven naar ontmoeting en de problemen als onwetendheid en onzekerheid overwinnen." Minister mr.drs. L.C.Brink- man, die het centrum zou ope nen, liet het op het laatste mo ment toch afweten. Vorige week liep hij een gekneusde rib op. Dus ging de prachtige Turkse theepot naar zijn plaatsvervanger, de directeur- generaal Maatschappelijke Ontwikkeling van het ministe rie van welzijn, volksgezond heid en cultuur, dr. G. Hen driks. Namens de minister sprak Hendriks over het welzijnsbe leid voor buitenlanders- Het rijk heeft de buitenlanders als arbeiders naar Nederland ge haald en vindt het onjuist de lasten op de gemeenten af te wentelen. Zijn betoog stond lijnrecht tegenover dat van wethouder Hans Simons, die namens de gemeente Rotter dam sprak. Simons stelde dat juist de gemeente het best een welzijnsbeleid en een anti-dis- criminatiebeleid kan bepalen. Deze week za! hij wederom bij de minister aankloppen om te trachten meer gemeentelijke zeggenschap te krijgen over het minderhedenbeleid. Dr. G. Hendriks opent het centrum. Buikdansen Overigens zal de Stichting Buitenlandse Werknemers, die het initiatief voor de culturele centra hebben genomen, voor lopig niet worden ontkoppeld. Zoals deze krant reeds eerder meldde had minister Brink man aangekondigd dat de re organisatie van de instellingen (de stichting zou een aantal ta ken moeten overdragen naar de eigen buitenlandse vereni gingen) al volgend jaar klaar moest zijn. De Stichting Bui tenlandse Werknemers kreeg vorige week te horen, dat zij voorlopig nog een aantal taken in eigen huis mag houden. De opening van de culturele centra aan het Wjllebrordus- plein, waar ruim driehonderd vrouwen aan cursussen deel nemen, werd feestelijk onder steund door een Turkse volks dansgroep. In het gebouw wa ren Marokkaanse buikdanse ressen te zien en een tweetal prachtige tentoonstellingen over de Marokkaanse en Turkse cultuur. Het nieuwe centrum heeft nu al te kampen roet ruimtege brek. Om de cursussen, naai en, Nederlands, alfabetisering, Arabisch, schilderen en teke nen, te kunnen uitbreiden wil de stichting de ruimte op de begane grond erbij trekken, die nu leegstaat. Rotterdam De Ver- voersbond FNV is zeer teleurgesteld over het feit dat de havenwerk gevers niet willen mee werken aan een door de Erasmus Universiteit, in opdracht van de ge meente Rotterdam, te verrichten onderzoek naar de Rotterdaijjse havenstaking van vorig voorjaar. Het onderzoek gaat nu niet door. De vakbond zegt dal de SVZ als reden aanvoert, dat een onderzoek naar de motivatie van de havenwerkers die in 1982 in staking waren, op dit moment zeer ongelegen komt, omdat ook de cao-on derhandelingen aan de gang zijn. De SVZ zou niet het ri sico willen nemen dat de cao-onderhandelingen door zo'n onderzoek beïnvloed worden. In een brief aan de SVZ schrijft de Vervoersbond FNV dat men van die kant niet begrijpt dat de werkge vers het eerst wel eens wa ren met zo'n onderzoek en tijdens een recente vergade ring zeiden er niet aan te zullen meedoen. Temeer om dat het voorstel tot een on derzoek tot stand kwam naar aanleiding van een gesprek tussen SVZ-voorzitter P.K.H. Meyer Swantée en de rector- magnificus van de Erasmus Universiteit. In een tweede ontwerp van een voorstel voor een onder zoek stond, dat ook gevraagd zou worden naar de motiva tie van de ondernemers en volgens de vakbond is dat de reden waarom de werkge vers hebben afgehaakt. Juan Pedro Mohr in zijn Indiaanse kleding: hongersta kend voor Guatamala. Rotterdam De in Rotterdam woonachtige Duitser Juan Pedro Mohr is zaterdag een hongerstaking begonnen in de Pauluskerk. Met de actie wil Mohr de aandacht vestigen op de schending van de mensenrechten in Guatemala, hel land waar hij tien jaar werkte a/s project-coördinator van Terre des Hommes en waar in 1980 een moordaanslag op hem werd gepleegd, voigens hem zelf door 'het anti-com munistische leger van Guatemala.' De Duitser, die van plan is tot ongeveer 5 mei te blijven vasten, draagt de Indiaanse kleding die hij kreeg tijdens zijn verblijf in Guatemala. Juan Pedro Mohr wijst erop dat de Westerse regeringen mede schuldig zijn aan de ondrukking in Guatemala. Vooral zijn eigen vaderland West-Duits/and speek daarbij volgens Mohr een omstreden rol: „De meeste grote Duitse firma's zijn in Guatemala gevestigd: Bayer. Hoechsr. Scher ing, AEG. Volkswagen. Om voor een gunstig in veste rings- klimaat te zorgen laat de huidige bondsregering zich voor het karretje van de Verenigde Staten spannen: ondersteu ning van de onderdrukking, van uitbuiting en van volke renmoord, daar maken Duitsland en de andere hooggeïn- dustrialiseerde landen van Europa zich schuldig. Mohr heeft de Raad van Kerken gevraagd er bij de Neder landse regering op aan tc dringen nogmaals fe protesteren tegen de moorden in Guatemala en heel Midden-Amerika. Hij roept iedereen op zijn actie te steunen door te schrijven naar de Raad van Kerken, de Tweede Kamer of hel Euro pees Parlement. Rotterdam Een 20-jarige jongen heeft zaterdagnacht in een discotheek aan de Sehie- damsevesthof een 17-jarige jongen ernstige verwondingen toegebracht met een bierfles. Tijdens een ruzie pakte de da der de fles en sloeg die kapot op het hoofd van de andere jongen. Vervolgens stak hu met de bierfles in diens onder arm, waardoor het siachtoffc-i een slagaderlijke bloeding op liep. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. m -Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst Postcod en goed beloond! Want voor die 4 kleine moeite krijgt u deze, twee zwaar verzilverde A "löciod^K - -I f ^"Plaa.s mi m-poesjes thuisbezorgd "e«iJ»erd™">oe,h '"""'Poesjes n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3