SSSNzet bedrijfsarts in kwaaddaglicht Voortgezette LOM-school gaat wellicht toch door 'Brandwaehtploegen dan maar mannetje minder' V1AARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSBHE CODDANT NIEUWE WATERWEG GODRANT Bende stal voor 90 mille VOP: bezuinigingen op buurthuizen onaanvaardbaar 'Jongerenwerker ziek verklaard om ontslag te verhinderen' 'MISKLEUNEN IN VNG-RAPPORT' Benoeming Te Loo vrijdag verwacht Schatgravers aangehouden Op heterdaad PK te weinig: op de bon Jo Schriel schrijft: Schiedam gaat lozen op De Groote Lucht Standj e voor tieners Werkgroep RO wil Kethel verzoenen met woonwagenkamp Inbraken bekend DINSDAG 26 APRIL 1983 Schiedam Voorzitter Paul Ver speek van de stichting samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) heeft zich gisteravond op glad ijs begeven door bedrijfsarts Zeelenberg van de Bedrijfsvereni ging voor de Gezondheid in Rotter dam te verwijten, dat deze genees heer de SSSN-jongerenwerker Jaap van der Graaf ziek verklaard heeft alleen met de bedoejng een ont slagprocedure te verhinderen. Verspeek noemde de naam van Zeelen berg niet, maar hij ging zover *in zijn veronderstelling, dat hij vermoedde dat de bedrijfsarts Van der Graaf alleen dan weer aan het werk laat gaan, als dat de jongerenwerker zelf goed uit komt. Verspeek acht dat in strijd met een feitelijke beoordeling van een ziek tebeeld, zei hij. Behalve Verspeek had ook het verdere SSSN-bestuur kritiek op de houding van de bedrijfsarts. Volgens secretaris Henk Ravensbergen zal de SSSN een boze brief schrijven aan de Bedrijfsver eniging voor de Gezondheid, omdat Zeelenberg allerlei uitlatingen van Van der Graaf over de SSSN niet bij het be stuur van deze instelling (voor samenle vingsopbouw) gecheckt zou hebben. Verspeek en Ravensbergen toonden Volgens diverse betrokkenen be vat het onderzoek van het verifi- eatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten CVNG) naar de SSSN-financiën „blunders" en „grote miskleunen". Dat vinden zowel een gemeente ambtenaar en ex-SSSN-besfcuur- ders als (ex-) werKnemers van deze stichting voor samenlevings opbouw in Schiedam-Noord. Doordat het onderzoek louter is geënt op de aanwezige financiële bescheiden en geen toelichting is gevraagd zou de uitkomst van het onderzoek zeer geflatteerd zijn. zich verbolgen over een uitspraak, die ter maar kan opstappen. de arts volgens hen gedaan zou hebben, Ravensbergen: „Dat zo n man in zo n en die luidde dat het SSSN-bestuur be- functie dat zegt, is onbegrijpelijk. Het brengt ons tot de vraag: wat moeten wij met zo'n instelling?" Ravensbergen be weerde, dat de bedrijfsarts Van der Graaf heeft verboden nog in de Blauwe Brug te komen. Het kwam Ravensber gen dan ook vreemd voor, dat de jonge renwerker zich nog af en toe in het wijkcentrum liet zien. Het SSSN-be stuur neemt hier nota van. Men verwacht dat Van der Graaf nog tot oktober ziek zal blijven, waarna hij mogelijk in de WAO belandt. Er zal naar een tijdelijke vervanger worden uitgezien. Bedrijfsarts Zeelenberg was vanochtend wegens een vergadering niet voor commentaar op de SSSN-be- schuldigingen bereikbaar. Maar inge wijden weten te vertellen, dat het in eerste instantie Zeelenberg is geweest die op een gesprek met de SSSN heeft aangedrongen. Dat was in een situatie, dat het bestuur nog deed of de neus bloedde. Pas later wilde het SSSN-be stuur een gesprek met de bedrijfsarts; dat heeft vrijdagmiddag in de Blauwe Brug plaatsgevonden. Het conflict is een voortvloeisel van de affaire rond de ontslagen opbouwwer ker Jos van der Lugt. Het bestuur van de SSSN kwam met beschuldigingen, waarvan voorzitter Verspeek gister avond zei dat deze „minimaal beves tigd" zijn door het college van B en W. Schiedam De politie heeft met de arrestatie van zeven tien Schiedammers 24 inbra ken opgelost, die de afgelopen maanden in Schiedam werden gepleegd. De buit die door de bende werd vergaard verte genwoordigde een waarde van zo'n negentigduizend gulden. Slechts een klein deel van de gestolen goederen is terugge vonden. De bende —variërend in leef tijd van 17 tot en met 22 jaar opereerde telkens in kleine groepjes van diverse samen stelling. Er werden inbraken gepleegd in bedrijfspanden, woningen, recreatiezalen, win kels, horecabedrijven, een ple- zieijacht, een kerk en een auto. De buit bestond meestal uit goederen; in enkele geval len werd ook geld gestolen. De grootste slag werd geslagen bij een winkel in de Hoogstraat, waar voor zestienduizend gul den kleding werd gestolen. Te vens werden een aantal in braakpogingen bekend. De zaak kwam aam het rollen toen twee leden van de bende op heterdaad werden betrapt bij een inbraak in een benzi nestation aan de Vlaardinger- dijk. Het onderzoek is nog niet afgesloten. De politie houdt er rekening mee dat er nog meer Schiedammers bij zijn betrok ken. Schiedam In parlementaire kringen wordt verwacht dat het kabinet-Lubbers aanstaan de vrijdag de Sehiedamse bur gemeester John te Loo be noemt tot burgemeester van Leeuwarden. De naam van Te Loo wordt in Leeuwarden met 99 procent zekerheid genoemd, zowel bij de gemeente als bij de Friese pers. Te Loo staat bovenaan de voordracht van de Friese com missaris van de koningin. Hans Wiegel. Ook een ver trouwenscommissie uit de 'Ljouwertse' gemeenteraad zou de voorkeur geven aan Te Loo, die sinds 1979 burgemees ter van Schiedam is. De gebo ren Fries was daarvoor eerste burger in twee Drentse plaats jes en in het Groningse Win schoten. Schiedam De politie heeft gistermiddag een zogenaamde schatgraver aangehouden, die op het Oude Kerkhof met een metaaldetector op zoek was naar waardevolle oude voor- Werpen. Hij had al twee oude stukken metaal gevonden toen bij In de kraag werd gevat. Ook het afgelopen weekeinde was een schatgraver actief. Een 43-jarige Schiedammer was met een metaaldetector aan het grasduinen bij Huis te Riviere. Na de sloop van een oud gemaal, dat moest ver dwijnen voor de keerlus van de tramlijn, die wordt doorge trokken naar Schiedam- Noord, doet de archeologische dienst van Rotterdam onder hoek naar de funderingen van de oude ruïne. Maassluis De politie van Maassluis heeft gisternacht rond half vijf vier inwoners van Den Haag op heterdaad betrapt, toe zij inbraken in het restaurant van de Wethouder Smit sporthal in de Steendijk- polder. De vier, die 25, 26, 27 en 30 jaar oud, waren binnen gekomen door met een koe voet een ruitje te breken. Het bleken 'bekenden' van de poli tie te zijn. 'Nu gebeurt waar wij voor waarschuwden' tf Nee, de stadsgrenzen van Delft zijn niet gesloten voor paard en koets. Maar aan dit tafereeltje op de Voorhofdreef ging we! een kleine achtervolging vooraf. De koets werd door de motoragent namelijk gesignaleerd op de Kruithuisweg, en die is ais autoweg écht verboden voor vierwielers die met behulp van slechts één pk worden voortbewogen. De koetsier, een Viaardinger, was over de Schieweg uit Schie dam richting Delft gekomen en moest naar Monster. De man ver giste zich echter een afslag en kwam zo op de Kruithuisweg te recht. Vlaardingen Het ziet er naar uit, dat het toch lukt om in het nieuwe schoolseizoen in Vlaardingen te starten met een afdeling voor voortgezet LOM-onderwijs. Het gebouw van de huidige Dr.A. Plesmanschool aan de Ambon- laan zal door het gemeentebestuur voor dit doel ter beschikking worden gesteld. De plannen van de speciale stichting, die inmiddels voor deze onderwijsvorm is opgericht, leken door de bezuinigingen van het rijk op het onderwijs niet door te gaan, omdat het ministerie eiste dat er minstens 66 kinderen zouden moeten zijn vóór men van start kon gaan, maar de tweede kamer heeft daar onlangs een stokje voor gesto ken. De bedoeling is, dai de afdeling voor VBO- LOM binnen redelijk korte tijd minimaal 38 leerlingen zal hebben: de norm die hiervoor nu wordt aangehouden. Volgens het hoofd van de afdeling onderwijs van de gemeente, P.Zouten- dijk, is de stichting redelijk optimistisch dat de afdeling inderdaad van start kan gaan. Op den duur zal de afdeling moeten kunnen uitgroeien tot een zelfstandige school. Het voortgezet LOM-onderwijs is nodig, omdat er na het LOM-basisonderwijs in feite geen aangepaste voorzieningen meer zijn voor LOM- kinderen. Het gebeurt daarom maar al te vaak, dat ze na de lagere school buiten de boot vallen, omdat er geen aangepast onderwijs te vinden is. Bram Vlasblom (midden) en Sjaak Dljksma (links): zo tomen we die buurthuizen een beetje in... Vlaardingen Wethouder Bot wil van die lastige buurthuizen af: hij kiest voor het veilige planningswerk, en niet voor het kritische uitvoerende werk. Dat is de uitleg, die het bestuur en de medewerkers van de wijkvereniging in de Vettenoordsepolder geven aan de nieuwe bezuinigingen, die het club- en buurthuiswerk, zal moeten opbrengen. Het plan, om in de toekomst maar één beroepskracht per buurthuis aan te houden, zo dat óf de sociaal-cultureel werker óf de opbouwwerker zal moeten worden ontsla gen, noemt de VOP 'waan zin', al gebeurt daarmee wel precies datgene wat de wijk vorig jaar al had voorspeld. De VOP weigerde toen, bij het opstellen van de begro ting voor dit jaar, met de an dere buurthuizen mee te gaan in het voorstel aan de gemeente, de activiteitensub sidie in te leveren om op die manier de arbeidsplaatsen veilig te kunnen stellen. „In feite is nu gebeurd, wat wij hebben voorspeld. Wij wilden met dat voorstel van de andere buurthuizen niet instemmen, omdat we er van overtuigd waren dat de ge meente die garantie voor die arbeidsplaatsen er toch niet tegenover zou stellen", zegt bestuurslid Bram Vlasblom van de wijkvereniging. „En je ziet dat we gelijk hebben gekregen: het uitvoerende werk wordt ondanks het in leveren van die activiteiten- subsidie nog meer gepakt." Het meest kwaad is men in de VOP over het feit, dat het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning, dat zorgt voor de planning van het so ciaal-cultureel werk, welis waar wordt opgeheven, maar dat de beroepskrachten die daar werken niet ten goede komen van het uitvoerende werk. „Een politieke keuze: volgens mij zit de gedachte er achter: zo tomen we die lastige buurthuizen tenmin ste een beetje in"r aldus Sjaak Dijksma, een van de andere bestuursleden. De VOP is ook woest over de voorgestelde verhoging van de eigen bijdrage, die ouders moeten betalen voor de peu terspeelzaal. Het tarief zou volgens de laatste voorstellen al opgetrokken moeten wor den tot vijf gulden per ochtend of middag. „Dat is voor veel mensen onbetaalbaar. Het zal betekenen dat veel ouders hun kinderen thuis moeten hou den. De peuterspeelzaal wordt zo iets voor de elite, terwijl juist in de VOP zoveel mensen in achterstandsituaties zitten", aldus speelzaalleidster Marijke Melief. De VOP heeft tot nu toe ge weigerd de vorige verhoging tot vier gulden per dagdeel, die door de gemeente is opge drongen, aan de ouders door ie berekenen. Daardoor ontstaat wel een gat in de begroting van het buurthuis, dat op een of andere manier moet wor den gedekt. De VOP wil de komende tijd proberen, recht streeks contact op te nemen met raadsleden en politieke partijen, om de voorstellen te gen te kunnen houden. Schiedam/Vlaardingen In de komende maand zal ook Schiedam zijn riolen aanslui ten op de zuiveringsinstallatie De Groote Lucht in Vlaardin gen. Voorlopig gaat het alleen om de riolering in de wijken Nieuwland, Groenoord, Woud- boek en Kethel. Dat hangt sa men met de oplevering van het nieuwe gemaal in Bijdorp, die het mogelijk maakt om deze bemalingsgebieden los te koppelen van het gemaal aan de Marconistraat. Voorlopig zullen de bema lingsgebieden Westfran keiand en Marconistraat, ofwel de vier oude wijken Zuid, Oost, West en de binnenstad, op de Nieuwe Waterweg blijven lo zen Pas als ook hier het riool- sysleem geheel is aangepast, en dat zal volgend jaar wor den, gaan ook deze districten lozen op De Groote Lucht. Momenteel werkt de gemeente Schiedam aan de riolering bij de Westfrankelandsestraat- Nieuwe Haven, waarna be gonnen gaat worden bij de Nieuwe Damlaan/Schutters- veld en de Maasdamse- straat/Rhoonsestraat. Dat laat ste wordt wel na de bouwvak vakantie Vlaardingen De afdeling jeugdzaken van de politie van Vlaardingen heeft vijf jongens in de leeftijd van tien tot en met veertien jaar aangehou den. Zij bleken in het eerste kwartaal van dit jaar in Holy dertien lege kratten met bier flesjes te hebben gestolen uit achtertuinen. lp de meeste ge vallen was het stelen van de kratten niet gemeld. Vlaardingen In een brief aan brandweercomman dant Piet de Jong heeft de CDA-fractievoorzitter Jo Schriel toegegeven, rekenfouten te hebben gemaakt bij zijn voorstel tot reorganisatie van de brandweer. Schriel deed onlangs de suggestie, de nachtelijke bezet ting van de brandweer in die zin op te heffen, dat er niet meer een complete beroepsploeg op de kazerne aanwezig is, maar slechts twee mensen. Daardoor zou voorkomen kun nen worden, dat de brandweer moet worden uitgebreid. Bij het opstellen van het nieu we organisatieschema heeft Schriel echter, zo verweet brandweercommandant De - Jong hem vorige week via deze krant, niet de goede per- soneelscijfers als uitgangspunt genomen. In de brief die Schriel nu aan de comman dant beeft geschreven geeft hij dat toe, maar hij meent dat die rekenfout eenvoudig op te vangen is door de beroepsploe- gen die overdag dienst zouden doen niet uit negen maar uit acht man te laten bestaan: één man per ploeg minder dus. Op die manier hoeft die rekenfout volgens hem geen invloed te hebben. In zijn brief zet Schriel uiteen, op welke gronden hij zijn reor ganisatievoorstel heeft gedaan. aanvaardbare oplossing van de problematiek leidt." Schriel houdt in zijn brief vast aan het uitgangspunt, dat de brandweer niet moet worden uitgebreid, omdat daarvoor weer extra geld uit de algeme ne middelen zouden moeten komen. Die opzet kan alsnog slagen, als de beroepsptoegen met een man minder zouden gaan werken, aldus Schriel. Hij wil daarmee de impasse doorbreken van de jaarlijks te rugkerende discussies, of de brandweer met drie man moet worden uitgebreid zoals al geruime tijd geleden is toege zegdof niet. „De essentie van mijn verhaal is: hoe kun nen we met een bezetting van 32 man, de huidige dus, tot een structuur komen die tot een Schiedam Na een ge sprek met wethouder Zij develd, gisterochtend, is de werkgroep ruimtelijke ordening in Schiedam- Noord van plan om woon wagenbewoners en de wijkbewoners van Kethel nader tot elkaar te bren gen. De. werkgroep zal daar althans pogingen toe doen. Volgens Koos den Hartogh kwam het in het verleden al te vaak voor, dat de twee groepen „wat vijan dig" tegenover elkaar stonden, naar aanleiding van de gemeentelijke plannen om aan de Koe koekslaan in Kethel-Oost een woonwagencentrum te creëren. Den Hartogh zei dat gisteravond tijdens een vergadering van de SSSN, waar de werkgroep deel van uitmaakt. Samen met Henk Ravens bergen en Aad Broxks was hij 's ochtends bij Zijde veld geweest om naar de stand van zaken te infor meren. Het drietal ver wacht binnen vijf a zes weken duidelijkheid over het plan-Koekoekslaan. zij nog een serie diefstallen uit auto's. Een van de drie bekende in Vlaardingen Drie Schie- Schiedam en Rotterdam bij in- dammers zijn aangehouden, braken voor een bedrag van toen zij in Vlaardingen ïnbra- 12.500 gulden te hebben gesto ken in auto's. Bij het verhoor ten. Een groot deel van de buit door de recherche hekenden kon nog worden achterhaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1