14 Gemeentewasserij mag particulier bedrijf worden 9Hier zijn de fietsers vogelvrij9 Herkomst dode baby onbekend MINISTER: 'ALTIJD GEDACHT AAN INCIDENTELE LOZINGE Aj ax en Feyenoord vragen 120.000 gulden voor naam 'Rijk komt grote steden nauwelijks tegemoet' Onenigheid over beheer aandelen Verolme Botlek Renovatie woningen leeggehaald Politie zoekt getuigen Badminton hij Victoria Bloedspoor verraadt inbreker Bewoners klagen over gevaar Spoorwegpolitie voetbalt tegen supporters Verdachten overval aangehouden Op petjessjaalsdassen speldjes en vlaggetjes Voor 55 mille apparatuur gestolen «Kïüil Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 26 apnl 1953 RZ/RV/EY/RW Rotterdams college teleurgesteld: Rotterdam 'Een gemis te kans' noemt het college van Rotterdam de reactie van het rijk op het rapport „Een Schuyt die tegen de stroom wordt opgeroeyt". Dit rapport beoogdede bestuurskracht van de vier grote steden door meer beleidsvrijheid te vergroten. Op bijna alle concrete voorstellen heb ben de vier steden nul op het request gekregen. Rotterdam noemt het rege ringsstandpunt buitenge woon teleurstellend. Er wor den bijna geen concrete maatregelen in het vooruit zicht gesteld, die vooruit lo pen op al lang aan de gang zijnde processen. Het rege ringsstandpunt loopt volgens Rotterdam over van cliché's als 'nader bezien, nader on derzoek en te overwege ware'. „De grote steden moe ten het doen met schone fra sen, welwillende intenties en algemeenheden", aldus het college. Op het terrein van de stads vernieuwing ontbreekt bij de reegering de bereidheid tot uitbreiding van de budgetaf spraken en contingenttoezeg gingen en tot afspraken voor meer jaren. Verbreding van het stadsvernieuwingsfonds door toevoeging van de gel den voor woningverbetering wijst de regering af. Ook voor het versneld in werking laten treden van delen van nieuwe wetsontwerpen voelt het rijk niets. Ook op het ge bied van sociale zaken heeft de regering de grote steden met Lege handen laten staan, menen B en W van Rotter dam. Rotterdam Problemen rond de overdracht van de aandelen van Verolme Botlek blokke ren het overleg over de ver zei fstandiging van dit bedrijf. Voornaamste struikelblok is de juridische constructie. De directie van de werf op Ro zenburg en de raad van be stuur van Rijn-Schelde-Verol- me zouden touwtrekken over het beheer van het aandelen pakket. De directie denkt on der meer aan een stichting; de raad van bestuur wil de aan delen. binnen RSV houden. In alle gevallen gaat de zeggen schap over de aandelen naar de Nationale Investerings bank. Het lag in de bedoeling om de surséance van betaling waarin Verolme Botlek verkeert, eind vorige week op te heffen. Vol gens een insider streven alle partijen er nu naar om voor aanstaande vrijdag een oplos sing te vinden. De twintig miljoen gulden, dte Verolme Botlek in de vorm van een achtergestelde lening van de overheid wil. komen er. Bovendien is met uitgeslo ten dat dat bedrag hoger wordt, omdat het erop lijkt da* het ontwarren van de finan ciéle kruisverbanden duurdei uitpakt dan aanvankelijk wa berekend. Rotterdam Uit vijf reno vatiewoningen aan de Wilge- weerd zijn 2500 stenen, 200 kilo lood en 12 kasten gesto len. De waarde van de buit is 13000 gulden. Ook werden twintig voordeurruiten ver nield. Wijngaarden De rijkspolitie te Nieuwpoort zoekt naar getuigen die iets kunnen vertellen over de herkomst van een babylijkje, dat zaterdag in een sloot langs de Wijn- gaardsesteeg bij Wijngaarden is gevonden. Het hooguit enkele dagen oude kmd werd bij toeval aange troffen door een landbouwer, die de inhoud van een plastic zak in de sloot niet vertrouwde en die de poltie waar schuwde. Diezelfde middag al vond een uitgebreid buurtonderzoek plaats in de nabijgelegen nieuwbouwwijk. In verband met het onderzoek vraagt de politie personen, die nadere in lichtingen kunnen verschaffen over de vindplaats en de herkomst van de pasgeborene, zich te melden. Telefoon 01843-1244. Rotterdam Rotterdam wil de Gemeentewasserij afstoten en laten samen gaan met in Rotterdam gevestigde particuliere wasserijen. Het college van burgemeester en wet houders heeft groen licht gegeven om onderhande lingen te beginnen met de BV Stoom en Chemische Wasserij v/h Borgh en Zoon en de BV Wassererij en Chemische wasinrich ting Piet Hein. Een derde bedrijf, Van Dorp's Mo del- en Chemische Wasse rij, beraadt zich nog. Als de fusie doorgaat ontstaat er tegen het einde van 1984 een nieuwe onderneming met 175 man personeel. Van daag zijn het personeel van de betrokken bedrijven, de vakorganisaties en ae SER- fusiecommissie ingelicht. Door de fusie zal de werkge legenheid ook op langere ter- mijn behouden kunnen blij ven. Het college van B en W heeft de voorwaarde gesteld, dat bij de fusie de rechtsposi tie van bet gemeenteperso- neel gewaarborgd moet blij ven. Overigens wordt, behal ve het fusiemodel, ook nage gaan of de Gemeentewasserij binnen het gemeentelijk be stel een zelfstandige plaats kan krijgen. De wasserij is nu onderdeel van de Dienst van Gemeenteziekenhuizen. Het voorstel tot de fusie wordt gedaan in een actie plan, dat is opgesteld naar aanleiding van het functio neren van de wasserij in ver gelijking met particuliere be drijven. Het onderzoek was een gevolg van de bezetting van de Gemeentewasserij vo rig jaar. De Gemeentewasse rij kan zich goed met com merciële wasserijen meten, maar door het beheer, de ad ministratie en de ambtelijke status van het personeel zijn de kosten hoger dan elders. Rotterdam Vanavond vindt er in de Vieioria- sporthal in Kralingen een interessante bad mintonde monstrati e plaats. De nummers één en twee van Thailand zijn op dit moment in Nederland om zich voor te bereiden op de wereld kampioenschappen. Vlak voor hun vertrek naar Kopenhagen zijn beiden bereid gevonden tot een eenmalige show ten overstaan van het Rot terdamse publiek. Aan vang 20.00 uur. Processen-verbaal tegen Booy Clean bleven liggen De heren Huizer. Van der Eyk en Derksen (van links naar rechts) op de in hun ogen gevaarlijke Kandelaarweg. 'Vooral fietsers en voetgangers lopen veel risico's* Rotterdam De politie heeft afgelopen nacht een 23-jarige Rotterdammer op ongebruike lijke wijze opgespoord, die te voren had getracht in te bre ken in een winkelpand aan de Groene Hilledijk. Om het pand binnen te komen, ver nielde de man een winkelruit, waaraan hij zich bij het naar binnen klimmen verwondde. Omdat hij hevig begon te bloe den, moest hij van de inbraak afzien en liep hij naar znn wo ning. Later in de nacht hoefde de politie slechts het bloed spoor te volgen, om de woning van de inbreker te achterha len. Bij zijn aanhouding bleek, dat hij zich reeds in een zie kenhuis aan een doorgesneden pees in zijn rechterhand had laten behandelen. Rotterdam De bewoners van de Kandelaarweg wil len nog deze week een pakket eisen sturen naar Ge meente Rotterdam, de deelraad Overschie en Prov .i- ale Staten over de toestand van de weg. In dat pi Ket wordt gevraagd om een aantal maatregelen die de ver keerssituatie daar moet verbeteren. Rotterdam De Rotterdam se spool wegpolitie en de sup porters van Fe yenoord spe len morgen een onderlinge voetbalwedstrijd. De veelvul dige contacten, die de spoor wegpolitie heeft met de sup porters tijdens de uitwedstrij den van Feyenoord, leidde tot deze wedstrijd. Om tot een betere verstand houding te komen, stemde de spoorwegpolitie meteen toe nadat zij enige tijd geleden was uitgedaagd door de sup porters. En met de uitwed strijd van Feyenoord in het Olympisch stadion tegen Ajax voor de boeg, kan zo'n wedstrijdje vast geen kwaad, zo zal men bij de politie heb ben geredeneerd. De wedstrijd wordt morgen gespeeld op het veld van Lom bard ijen aan de Buiten dijk (achter het St. CJara-zie- kenhuis) en begmt om 19.00 De bewoners vinden die situ atie erg gevaarlijk: de weg is smal, de bermen zitten vol met gaten en bovendien rij den de auto's te hard. Vooral fietsers en voetgangers lopen veel risico. Vorige week is er nog een fietser dodelijk ver ongelukt. Koos van der Eyk, zegsman van de bewoners: „Gelukkig is het pas de eerste dode, die valt. Of eigenlijk moet je zeg gen: „Jammer dat het de eer ste is; dat het zover gekomen is." Daarom zijn de belangrijkste eisen dat een maximum snel heid wordt vastgesteld, het wegdek verbeterd wordt en dat de gaten die in de ber men zitten verdwijnen. Eigenlijk zou mei vorig jaar de weg al in de spitsuren worden afgesloten, na een besluit van Provinciale Sta ten. Johan Huizer, een van de initiatiefnemers; „Ik had mijn ontheffing al binnen, maar toen kwamen protesten van mensen, die de weg da gelijks als 'sluiproute' gebrui ken en van de gemeente Schipluiden. Het besluit werd teruggedraaid." Johan Derksen, een vrijwilli ger van het 'Breed Wel zijns Beraad' (belangengroep voor de bewoners van Overschie), vindt dat de bewoners van de Kandelaarweg achterge steld worden. „Je zit hier in een afgesloten hoekje. Het hoort nog wel bij Rotterdam, maar wie interesseert het." Rotterdam De Rot terdamse officier van justitie mrJ. Schoon- aard heeft in 1979 afge zien van vervolging van het tankschoonmaakhe- drijf Booy Clean, hoe wel er elf processen- verbaal tegen het be drijf waren opgemaakt „Het Openbaar Ministerie wilde niet ingrijpen in een fase waarin klaarblijkelijk sanering werd beoogd", is de verklaring van minister Korthals Altes op vragen van PPR-Kamerlid Peter Lankhorst. Ook in de jaren daarna is het nooit tot strafrechtelijke ver volging van het bedrijf geko men, terwijl toch processen- verbaal waren opgemaakt door de Rotterdamse rivier politie, de havendienst en het korps controleurs ge vaarlijke stoffen. In een aantal gevallen wer den individuele werknemers vervolgd, andere gevallen werden bij wijze van transac tie afgedaan of zijn nog in behandeling. Eén strafbaar feit is nu zelfs verjaard. Het openbaar ministerie is er altijd van uit gegaan dat het ging om incidentele lozingen. Korthals Altes: „Achteraf be zien kan de vraag worden gesteld of zij niet hadden moeten worden opgevat als aanwijzingen voor een struc tureel tekort schieten van het bedrijf. Daarbij moet echter rekening worden ge houden enerzijds met de om standigheid dat het bedrijf zich in een saneringsfase be vond, anderzijds met de aard van de in het geding zijnde bed rijf svoeri ng. Rotterdam De politie heeft gisteren twee man nen (32 en 33 jaar) uit Ca- pelle aan den IJssel aan gehouden, die worden verdacht van een overval op 26 februari dit jaar op een sigarenwinkel-posta gentschap in de Van Len- nepstraat. De twee daders bedreig den het personeel destijds met een vuurwapen en dwongen één van hen op de vloer te gaan liggen. Zij ontkwamen met zes duizend gulden. Rotterdam Ajax en Feyenoord herhaalden gisteren in hun pleidooi voor de Rotterdamse arrondissements rechtbank opnieuw de eis, dat de groothandelaar, die petjes, sjaals, dassen, speldjes en vlaggetjes met het beeldmerk en de naam van deze beide topclubs erop verkoopt, hen honderdtwintigduizend gulden als scha devergoeding moet betalen. In januari spanden beide voetbalorganisaties een proces tegen deze hande laar aan, omdat deze zon der enige vergoeding te be talen, gebruik maakte van 'de naam en faam' van bei de clubs. Tot nu toe krijgen beide topclubs geen cent uit deze handel. Met dit proces proberen ze hierin verandering te brengen. In de rechtzaak beriepen zij zich erop dat ze contrac ten hadden afgesloten met andere bedrijven, waarin ze de exclusieve rechten hadden beloofd van hun naam en logo. Deze is gede poneerd bij het Benelux Merkenbureau. Op deze af gesloten contracten baseer den zij ook hun eis van honderdtwintigduizend gulden, aangezien zij van andere sponsors minimaal zestigduizend gulden per contractjaar ontvangen. De advocaat van de ge daagde, mr. W. Haagman, bestreed dit alles ten zeer ste. Ten eerste vond hij dat het beeldmerk en de naam niet beschermd waren op he». gebied van kleding. Bo vendien achtte hij de groot handelaar niet verplicht royalties te betalen, omdat deze maar een tussenhan delaar is. „Het betalen van een geldelijke vergoeding is de taak van de produ cent", aldus de advocaat. De groothandelaar heeft trouwens jarenlang in een goede relatie tot beide clubs gestaan, vervolgde Haagman. In november 1980 heeft hij zelfs een con tract afgesloten met de sup portersvereniging van Fey enoord, waarin een over eenkomst werd bereikt over de handel in de diver se sportartikelen. De advocaat van beide voetbalorganisaties, mr. P. Scholten. vond dit nonsens: De supportersvereniging bestaat uit een stel fanatie ke supporters, die niets met het bestuur te maken heb ben." Hij ontkende ten stel ligste dat het contract was afgesloten in bijzijn van een lid van het bestuur. Bovendien wees hij de pre sident van de rechtbank, mr. L.F.D. ter Kuile, erop dat er hier sprake was van concurrentievervalsing. De bedrijven die royalties moeten betalen aan de voetbalorganisaties, kun nen hun artikelen nooit zo goedkoop verkopen als de groothandelaar, aldus de advocaat. Hij gaf toe dat de beide partijen overleg hadden ge had, maar toen bleek dat de gedaagde niet met een voorstel op de proppen kwam, hadden zij het con tact verbroken. Mr. Haagman zei wel een voorstel gedaan te hebben, dat de tegenpartij echter niet accepteerde. Hij vroeg zich af of deze wel te goe der trouw handelde. Bo vendien wees hij erop dat zijn cliënt geen enkele be hoefte aan een sponsorcon tract had, aangezien hij niet de bedoeling had zijn eigen naam of dat van zijn bedrijf bekend te maken. Hij vertelde dat zijn cliënt uitsluitend artikelen aan supporters verkocht met de naam en het beeldmerk van de twee verenigingen erop, zodat deze hun naam en faam hierin alleen maar bevestigd konden zien. Zo doende vond hij dat er ab soluut geen sprake kon zijn van een schadevergoeding. De president van de recht bank bepaalde de uitspraak op vrijdag 27 mei. Rotterdam Uit een winkel, aan de Spanjarrdstraat is afgér lopen weekeinde voor 55.0w gulden aan apparatuur gestOr len. Tot de buit behoorden vb deorecorders, calculators e® camara's. Om de winkel bï£ nen te komen was een bovenr ruitje vernield. 5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4