Raad laat gat zitten in meerjarenbegroting Vakbonden woedend op Wilton-directie Bouw crematorium kost treurwilgen 't leven Muziekcollectie f uit Slachthuis Vlaardingen gaat taken uitbesteden SGP'er Lensvelt komt terug op eigen uitspraak Subsidie Muziekheilkunde blijft behouden TWEE WEKEN VOOR NIETS GEPRAAT" Ministerie: 'Geld nog helemaal niet zeker VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Protech breidt met 40 man uil Meer muziek in winkel centrum Niet verzekerd Time Bandits en Herman Brood publiekstrekkers PvdA -nederlaag: VRIJDAG 29 APRIL 1983 Vlaardingen De gemeenteraad is gisteravond in meerderheid ak koord gegaan met de nog lang niet sluitende meerjarenbegroting en de door het college voorgestelde bezui nigingen op het bestaande beleid. Van de stroom van amendementen, 'die vooral door de VVD-fractie was ingediend, werd er uiteindelijk niet één aangenomen. Dat kwam vooral omdat het college had betoogd, dat al die wijzigingsvoorstellen geen zin hadden. Er blijft toch nog een flink gat in de meerjarenbegroting over, dat in november gedicht zal moeten wor den. De raad deed echter op voorhand via een aantal moties al wel duidelijke uit spraken over enkele posten, die het colle ge als bezuiniging had opgevoerd, en die de meeste raadsleden toch wilden hand haven. Zo is het college opgedragen, alsnog dek king te zoeken voor de subsidies voor het Instituut voor Muziekheilkunde en Bewe gingsleer van mevrouw Kassels-Kroon, voor de Rutgersstiehting, de Vrouwen Ad vies Commissie en het dierenasiel. „En het college zal met sterke argumenten moeten komen, wil ze die posten in no vember alsnog van de begroting af kun nen krijgen", zo onderstreepte burgemees ter Van Lier zelf de intentie van die raad- suitspraken. Tijdens de debatten van de afgelopen da gen is nogal wat aandacht besteed aan de vraag, waar de grens ligt voor de bezuini gingen, die de gemeenteraad gedwon gen door het rijknog kan accepteren. Volgens wethouder IJsbrand van der Vel den is die grens nog niet bereikt, „want anders hadden we die voorstellen niet ge daan", maar voor Hans Poldervaart (CPN/PSP) en voor Remi Poppe (SP) is die grens al lang overschreden. „Waar die grens ligt is een politieke zaak; dat moet iedereen voor zichzelf bepalen", meende de wethouder. Een aardige discussie ontwikkelde zich rond het voornemen van Bas Goudriaan (verkeer), om al per 1 januari betaald par keren in de binnenstad m te voeren. De wethouder stelde in de beantwoording van vragen die onder meer door George Neyssel (VVD) en Jo Schriel (CDA) wa ren gesteld, dat de zaak de komende maanden uitgebreid wordt besproken met de Organisatie van Vlaardïngse Onderne mers. „Als we met de OVO niet tot overeen stemming kunnen komen, dan zal de in voering wel moeten warden uitgesteld", meende hij. Dan moet er echter een ande re dekking worden gevonden voor een gat van honderdduizend gulden, dat volgend jaar ontstaat doordat de parkeerwachters die de gemeente in dienst heeft niet meer uit de politiebegroting betaald mogen worden. Om dat gat te dekken vvi! het col lege het betaald parkeren vervroegd in voeren. In november moet nog voor een bedrag van zo'n 1,6 miljoen gulden aan extra be zuinigingen worden gevonden, om de be groting voor volgend jaar sluitend te krij gen. Dank zij order NAM: Schiedam Het inge nieursbureau Protech In ternational in Schiedam, onderdeel van VMF- Stork, heeft van de NAM een opdracht ontvangen voor het ontwerp van het olie- en gasbehandelings- platform in het F-3 blok van het Nederlands deel van het continentale plat. Protech International, ge vestigd in de flat op het Stationsplein, voerde al eerder projecten uit voor de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Het bedrijf kan door de order aan veertig mensen nieuwe werkgelegenheid bieden. Het platform wordt ge plaatst in '44 meter diep water en wordt het groot ste in het Nederlandse deel van de Noordzee. De nieuwste technologische ontwikkelingen zullen worden toegepast. Via een 230 kilometer lange pijp leiding wordt het mengsel van olie en gas in Gronin gen aan land gebracht. Vlaardingen De achter grondmuziek in de Vlaar dïngse binnenstad, die binnenkort weer officieel kan worden aangezet, wordt uitgebreid. Voort aan zullen op de vrijdaga vond en de zaterdag de klanken ook in de Waal straat en in een stuk van de Kuiperstraat u.it boxen schallen. Door oppositie tegen 'opgedrongen mu ziek' zijn de muzikale woensdagmiddagen afge vallen. Ook op andere da gen mag de achtergrond muziek niet meer. Enkele luidsprekerboxen in de Peperstraat en de Kuiper straat worden niet geplaatst. Bewoners hebben bezwaar gemaakt tegen de plaatsing van vijf van die 'klankkas ten'. Om geluidsoverlast te voorkomen heeft de gemeen te Vlaardingen deze boxen van de lijst van de Winke liersvereniging Koopcen trum geschrapt. Het gaat nu om zeven straten (Hoogstraat, Korte Hoog straat, Waalstraat, Veerplein, Fransenstraat, Kuiperstraat en de Brede Havenstraat), waar achtergrondmuziek uit ruim 150 boxen zal klinken. Binnenkort wordt de onthef fing verleend. Enkele maan den geleden moest de winke liersvereniging met de ach tergrondmuziek stoppen, om dat de vergunning was ver- jopen en omdat diverse be woners bezwaar maakten te gen de muziek. Vlaardingen De Vlaarding- politie heeft vannacht een 17-jarige jongen uit die ge meente aangehouden, omdat P'j met zeer hoge snelheid aoor de Oostwijk reed. Nadat rij zijn auto aan de kant had gezet, bleek dat bet voertuig daarin hij reed niet verzekerd was en ook verschillende tech nische gebreken had. Tegen pem is proces-verbaal opge maakt. De aula van de algemene begraafplaats zal uitgebreid moet en worden, als er een crematorium naast komt te staan. JvC' M.' fliÜttföT .'V* De plantsoenendienst kapte gisteren al het groen tussen de aula van de begraafplaats en de Poldervaart. Schiedam Hoewel het nog helemaal niet zeker is, dat de rijksoverheid instemt met de bouw van een cre matorium in Schiedam, is de plantsoenendienst in deze gemeente alvast maar begonnen met het omhakken van alle treurwilgen en struiken naast de aula op de algemene begraafplaats. Hier wil de gemeente Schie dam het crematorium gaan bouwen. Gisteren is al het groen ver wijderd, dat de aula scheidt van een sloot die parallel loopt aan de Poldervaart. Voor de recreanten in dit gebied, met name fietsers en wandelaars die hier voor het natuurschoon komen, betekent dat een ern stige aantasting van 'hun' do mein. De kapwerkzaamheden slaan een enorme bres in de groene haag, D'Sö-raadsiid Adrï Reijnhout vroeg zich gistermiddag bij het vernemen hiervan af, of de gemeente 2ichzeif daarvoor wel een kapvergunning heeft verleend. Dat blijkt niet het geval, aldus de afdeling voor lichting, Wel heeft de plant soenendienst een zogenaamde kapmelding doorgegeven en daar hebben B en W geen be zwaar tegen gemaakt, aldus ingenieur W.C. Hoogeweij, chef van de hoofdafdeling plantsoenen van de dienst ge meentewerken. Volgens Hoogeweij is het cre matorium gepland op een drie hoekig stukje grond naast de huidige aula van de algemene begraafplaats. Hier is gisteren alles met de grond gelijk ge maakt. Volgens de kapmelding ging het om „drie bomen en wat bossage", maar uit het aantal overgebleven stronken ^Schiedam Midden in Schie- ttam-centrum brandt van avond het Schiepopfestival los ^.het terrein aan het Spin- flU1ftr»aW tf. ."t»i acui jici ojjui- tegenover café De Goudsbloem. De grote pu- öliektrekkers voor vanavond IjQ morgenavond zijn The Time Bandits en Herman Jfood and his Wild Romance, 'rood, die morgenavond op- feedt, wordt bijgestaan door saxofonist Bertus Borgers. Vanavond treedt vanaf half acht de eerste groep op: de uit Schiedam afkomstige Riversi de Blues Band. Daarvoor wordt vanaf zes uur disco ge draaid. Om negen uur start de nederlandstalige hardrock froep Vandale. Om tien uur egint het optreden van The Time Bandits. Morgenmiddag wordt vanaf twee uur disco gedraaid. Om 14,45 uur begint de Schiedam- se symfonische groep Cahooi en om 16.00 uur start de Polle Eduard Band. 's Avonds wordt om half acht de spits afgebeten door de blanke reggaeband King Size and the Walkman. Tussen negen en tien uur speelt de vrouwenband FC Gerania. Zij worden opgevolgd door het duo Brood Borgers. blijkt dat van veel meer bo men sprake moet zijn geweest, Jonge bomen zijn niet voor vol aangezien. Reijnhout zegt cy nisch, dat de gemeente kenne lijk een ruim begrip van het woord 'bossage' heeft. Bij afwezigheid van wethou der Zijdeveld en directeur ge meentewerken De Block deelt Hoogeweij desgevraagd mee, dat nog niet bekend is wan neer nu daadwerkelijk met de bouw van het crematorium zal worden begonnen. „Dat hangt nog af van de financien," zegt hij. Op de vraag, of het wach ten in dit verband soms is op het rijk, antwoordt Hoogeweij bevestigend. Op de volgende vraag, of de gemeente dan ze kerheid heeft dat het rijk ak koord gaat met de financiële regeling, omdat de gemeente anders met het kappen nogal voorbarig zou zijn, antwoordt Hoogeweij eveneens met: „Ja." Maar volgens voorlichter Van der Linden van het ministerie van binnenlandse zaken is dat nog geenszins het geval. Voor zover bekend heeft de ge meente nog niet bevredigend geantwoord op een brief van oud-staatssecretaris Saskia Stuiveling, waarvan D'66'er Reijnhout enkele gemeente raadsvergaderingen geleden gewag maakte. Bovendien zou een raadsbesluit over een aan vullend krediet voor het cre matorium nog niet door gede puteerde staten van Zuid-Hol land zijn goedgekeurd. Reijnhout is verklaard tegen stander van het crematorium en daarin is hij een minder heid. Reijnhout acht het niet verantwoord, dat er naast twee Rotterdamse crematoria, die nog veel capaciteit onbenut laten, nu nog eens één in Schiedam bijkomt. Volgens Reijnhout zal het crematori um, dat ook bedoeld is voor Vlaardingen en Maassluis, te veel concurrerend werken, wat veel structurele verliezen geeft. „Dat is absoluut niet te aan vaarden in een tijd, waarin je op alles moet bezuinigen," al dus Reijnhout. „Maar het is voor sommigen in Schiedam zo'n geweldig prestige-object, dat nu kennelijk alles op alles wordt gezet." Schiedam De vakbon den zijn woedend op de directie van Wilton-Fije- noord. De afgelopen we ken zijn twee commis sies aan het werk ge weest om de aangekon digde ontslagen verder terug te dringen, maar gistermiddag- heeft de di rectie de bonden laten weten dat er verder niets meer mogelijk is, „Gelet op het gebrek aan be reidheid ontslagen te voorko men, werken wij verder op geen enkele wijze mee," aldus de vakbonden (de industrie bonden FNV en CNV en de unies BLHP en HPME). De directie wil begin volgende week een collectieve ontslag aanvraag naar het arbeidsbu reau sturen; 172 gedwongen ontslagen en verder zal aan 172 zestigplussers worden ge vraagd vrijwillig uit te treden. Bovendien heeft de directie duidelijk gemaakt dat 37 werknemers, die momenteel in militaire dienst zijn, en 151 leerlingen van de bed rij fs- school zullen worden ontsla gen. Daarbij werd van directiezijde gesteld dat er kalm te werk is gegaan, omdat er eigenlijk honderd werknemers meer de poort uit moeten. Vanmiddag wordt de ondernemingsraad om advies gevraagd over de ontslagaanvraag, maar de ver wachting is dat die niet zal in stemmen. Door de vakbonden is er op aangedrongen om de vierkop pige directie in te krimpen. „De trap moet van boven ook worden gestofd," aldus Jaap Eijkenboom, voorzitter van de bedrijfsledengroep van de FNV bij Wilton. „Je kunt heel wat postbodes aan het werk houden voor het salaris van een directeur." Aanvankelijk zouden bij de Schiedamse scheepswerf 330 arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen. Na overleg tussen vakbonden en directie is dat aantal twee weken geleden verminderd met 44 en de afge lopen periode zouden bonden, ondernemingsraad en vakbon den bekijken of nog meer ont slagen voorkomen kunnen worden. Dat zou moeten wor den bereikt door herplaatsin gen binnen het bedrijf, ar beidstijd verkorting en de in voering van flexibele werktij den. „Toen we gingen praten dach ten we dat de directie inder daad bereid was het aantal ontslagen terug te dringen. Maar ze hebben gewoon de boot afgehouden. Schiedam Muziekcollectief Hei Slachlhuis heeft gistermiddag definitief het gekraakte pand aan de Noordmolenstraat verlaten. Even na half twee zijn de sleutels overhandigd aan twee verte genwoordigers van de gemeente Schiedam. Het Slachthuis heeft het pand, de voormalige distilleerderij Piet van Gent. een week later ontruimd dan tussen de beide partijen was overeengekomen. Het lukte het collectief niet het pand op de genoemde datum helemaal leeg op te leveren. Na tussen komst van de beide advocaten kon deze regeling worden getrof fen. De leden van het muziekcoUctief zijn nog steeds aan het werk tn de keider van het Passagetheater. Het is volgens woordvoerdoi Jan van Vclzen van het collectief een kwestie van enkele maan den, voordat er m de kelder gerepeteerd kan worden We zijn nog hard aan het werk, maar de kelder ziet cr al heter uital dus Van Velzerr. Vlaardingen Voor de tweede maal in twee dagen tijd is het college van B en W onderuit gegaan in de gemeenteraad, al ging het deze keer om de PvdA-meerderheid in het college die zijn zin niet kreeg. Nadat woensdagavond de raad tegen de zin van B en W be sloot, dat de gefuseerde Wil lem de Zwijger/Dülen burg- school op de lokatie-Stadhou- derslaan moet komen, zag het college gisteravond een motie aangenomen waarin haar werd opgedragen een onder- Vlaardingen Het raadslid Rien Lensvelt is gisteravond teruggekomen op de uit spraak, die hij onlangs op een SGP-jongerenavond heeft gedaan. Hij zei toen dat vandalisme door de peu terspeelzalen in de hand zou worden gewekt: „Het begint al bij de peuterspeelzaal; daarna het buurthuis..." Hij stelde onder meer, toen over vandalisme onder de jeugd werd gesproken, dat de opvang van kinderen op de eerste plaats een taak is van de ouders en niet van de peuterspeelzaal of het buurt huis. „Het is een misvatting te stellen dat wij van me ning zijn, dat de peuterspeel zalen het vandalisme bevor deren", aldus de SGP'er, die de een discussie over peuter speelzalen in de raad van Vlaardingen aangreep om zijn uitspraken in onze krant toe te lichten. Rien Lensvelt heeft de afgelopen dagen heel wat boze reacties gehad over zijn uitlatingen. zoek te doen naar de mogelijk- I heden om gemeentelijke taken uit te besteden. De PvdA-wethouders hadden zich daartegen flink verzet, gesteund door de raadsfractie, maar het CDA (inclusief de beide christen-democratische wethouders). VVD, D'66 en SGP/RPF drukten de motie er toch door. Over het uitbesteden van be paalde werksoorten, de zoge naamde privatisering, is de af- gelopen dagen tn de raad veel gesproken. CDA-leider Schriel stelde woensdagavond, dat er maar eens een onderzoek moet worden ingesteld naar de mo gelijkheden die er zijn, om bij voorbeeld allerhande onder houdswerkzaamheden door particuliere bedrijven te laten doen, hetgeen wellicht goed koper zou kunnen zijn. De VVD-fractie steunde dit stand- 1 punt van harte: de liberalen hebben al talloze malen op zo'n aanpak aangedrongen. De PvdA en de klem-linkse partijen in de raad voelden om diverse redenen niets voor zo'n onderzoek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1