Bestuur dierenbeschermin g wuift beschuldigingen we; H VOP gaat van start met klussenproj eet Cultuur zoekt vernieuwers 'Hallo, hier is mijn man z'n vak- diploma Geen plaats voor kleuters Erasmusschool 'SISO werkte belemmerend voor commissie demoplan' VLAARQiNGS DAGBLAD SCHIEDAMGCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Tijdelijke ruimte Stationsstraat in gebruik Stankoverlast is afgenomen Schiepop strop voor standhoudster Boktorren uit kerk verwijderd Man mishandeld Ben Win discussienota: Verwart u dieren niet met mensen" Voortanden kwijt DINSDAG 3 MEI 1SS3 Waterweg Het aantal mel dingen van stankoverlast in het \*£aterweggebied blijkt in vergelijking met 1981 de laatste drie maanden van het vorig jaar sterk te zijn afge komen. Alleen in december 'stegen door het schoonma ken van een schip bij Booy Clean de bij de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) in Schiedam bin- henstromende klachten tot een piek. Over het hele Rijnmondge bied genomen behoren Schiedam en Vlaardingen nog wel tot de toppers met respectievelijk 256 en 312 klachten in het laatste kwar taal. In de jaren daarvoor blijken deze cijfers bijna tweemaal zo groot te zijn uit gevallen. In Hoek van Hol land (verdriedubbeld) en Maassluis daarentegen zijn de meldingen toegenomen. AVR, Booy Clean, Gulf Oil, Pennwalt Holland, Shell Ne derland en Tankercleaning Schiedam waren de grootste boosdoeners. Zij verzamelden samen 168 klachten over stank, die zijn omschreven als: rotte-eierenlucht, katte- pislucht gas- of olielucht en bloemkoollucht. Schiedam Schiepop mag dan voor de organisatoren een financieel succes zijn geweest, voor een standhoudster werd het muziekfestival op konin ginnedag een grote verliespost. Zij kwam bij de politie aangif te doen van een schade van vijfduizend gulden. Bij het uitbreken van de vechtpartij tijdens het optre den van Herman Brood rende zij in paniek de tent uit. Toen de rust was weergekeerd vond zij slechts de schamele over blijfselen van haar kraam. De tassen en buttons waren alle maal verdwenen. Schiedam De gevreesde boktorrenplaag in de Grote Kerk is bestreden. De inzame lingsactie van de hervormde 'gemeente bracht volgens Rita Mak-Krommenhoek zoveel geld in haar laadje, dat de strijd aangevat kon worden. Zoals zij in het maandblad Hervormd Schiedam schrijft, zijn de schadelijke insecten nu verdwenen. Daarmee is het inzamelen niet r 'achter de rug. Want volgens 4 mevrouw Mak komt nu pas 'goed tot uitdrukking, hoeveel schade de torren in de eeu- wenoude kerk hebben berok- kend. Nu zal dat verholpen j moeten worden en ook daar- 'voor hebben de hervormden geld nodig. Vlaardingen Een on bekende man heeft gis teren een 2Ö-jarige be woner van een flat aan de Londonweg in Vlaardingen zonder enige aanleiding in el kaar geslagen. De man stond in de hal van de flat te wachten op de -lift toen er iemand bin nen kwam, die meteen begon te slaan. De flat bewoner hield er een beschadigde onderlip aan over. De politie is op zoek naar de dader. £jr- beheerder Wim Haslinghuis laat de aanwezigen zijn vakdiploma zienwaarvan het bestuur zei dat hij het niet eens kon halen. Vlaardingen/Hoek van Holland Een uitstapje van kleuters van de kleuterschool Klaproos en de twee eerste klassen van de lagere Erasmus- school in Vlaardingen, die deze week haar 100- jarig bestaan viert, is gis teren in Hoek van Hol land op een nat avontuur uitgelopen. Ondanks het matige weer vertrokken de 100 kinderen, begeleid door enkele leer krachten, toch naar het strand, omdat de bus nou Geweigerd in strandtenten eenmaal besteld was'. Maar het vochtige weer gooide veel roet in het eten. Dat was nog het ergste niet. maar toen de leraren met de ver kleumde kinderen een glaas je prik wilden gaan drinken in een van de strandtenten, werden ze daar botweg ge weigerd. „Je kunt je zoiets haast niet voorstellen, als je daar met zo'n partijtje verkleumde kleuters staat", zei onderw5- zer Jelle Tiel vanmorgen te leurgesteld. ,,De eerste de beste strandtent weigerde ons al: het bleek dat men al had schoongemaakt. Daarom mochten we er niet in. Ze hadden geen zin dat nog een keer te doen. Ook andere ex ploitanten wilden ons niet binnenlaten. Uiteindelijk vonden we na veel gezoek helemaal achteraan een strandtent, die medelijden had met al die koude kinde ren, die snotterend rondlie pen. Daar mochten we er uit eindelijk in: Iedereen kreeg van de exploitant zelfs nog een lollie ook." Schiedam „Zijn wij dierenbeschermers of dierenkillers?" Die vraag werd gesteld nadat voorzitter J. A. van Eek gisteravond uitvoering was ingegaan op de door twee voormalige beheerders van het Schiedamse asiel Harga- hoeve geleverde kritiek op het reilen en zeilen van de lokale afdeling van de dierenbescherming. Vanachter de microfoon hield voorzitter Van Hek een lange monofooa. Vlaardingen De wïjkvereniging in de Vettenoordse- polder denkt op korte termijn te kunnen starten met haar klussenproject voor werkloze jongeren. Gisteren is aan de gevel van het pand Stationsstraat 109, de vroe gere fabriek van Muylaert, een groot naambord gespij kerd. De wïjkvereniging denkt over enkele weken van de gemeen te de toezegging te krijgen dit pand te kunnen gebruiken zo lang het er nog staat. Het idee om met een dergelijk psoject te starten leeft, al lan ger in de VOP, maar het kwam niet zo erg van de grond. Enkele maanden gele den kwam daar verandering in, toen onder de vaste bezoe-" kers van het buurthuis, waar veel werklozen komen, een Vlaardingen In de discussienota die het col lege van B en W heeft uitgebracht over de toe komst van de democratische planning in het so ciaal-cultureel en het maatschappelijk werk ymrdt een beschuldigende vinger uitgestoken «i de richting van het Stedelijk Instituut voor Samenlevingsopbouw (SISO), die volgens het Cpllege 'belemmerend' heeft gefunctioneerd ten opzichte van de'commissie voor de democrati sche planning. Het SISO heeft zich, als belan genbehartiger van het club- en buurthuiswerk indringend met participatie-ondersteuning be- Ztggehouden', aldus het college, en dat is haar taak niet. Als voorbeeld wordt het alternatieve bezuini gingsplan aangedragen, dat de buurthuizen vo rig jaar in samenwerking met het SISO hebben opgesteld. Ook wordt de boycotactie genoemd, die de buurthuizen vanaf november vorig jaar hielden, en tijdens welke actie het SISO een al ternatieve planningsprocedure organiseerde. In de discussienota wordt zij het niet met zo veel woorden, maar het is wel tussen de regels door te proeven gesteld dat het SISO met deze activiteiten te ver is gegaan. „Uiteraard zou het SISO als belangenbehartiger van instel lingen voor club- en buurthuiswerk aan over leg tussen deze 'instellingen en de commissie voor de democratische planning kunnen deel nemen. Dat moet echter niet zover gaan, dat het SISO de rol van de planningscommissie in deze over gaat nemen", aldus het college in wat bittere bewoordingen. enthousiaste ploeg deelnemers werd gevonden. Barry de Pree, drijvende kracht achter het project: „Je ziet steeds meer mensen zonder werk, die overdag vrijweL niets te doen hebben. Aan de andere kant zie jé ook steeds meer dat mensen bepaalde klussen niet meer kunnen laten uitvoeren, omdat ze er geen geld voor hebben. Die twee categorieën moet je op de een of andere manier bij elkaar kunnen brengen." De bedoeling is dat de werklo ze jongeren, die via het klus senproject In deeltijd aan de slag gaan, ook wat meer wer kervaring opdoen, zodat ze in de toekomst wellicht wat ge makkelijker aan de slag kun nen of beter aansluiting kun nen vinden bij een vervolg-op- leiding. Aan scholing en vor ming wordt via het project dan ook de nodige aandacht be steed. Om concurrentieverval sing te voorkomen knappen de deelnemers aan. het project al leen. klusjes op voor mensen, die een minimum inkomen hebben. Daarom zal de wer ving van klussen ook vooral via instellingen als de sociale dienst en de gezinszorg plaats vinden: op die manier vindt al een bepaalde selectie van de hulpvragers plaats. De exploitatiebegroting is voor het eerste jaar berekend op ongeveer 13.000 gulden. Hierin zit onder andere de aanschaf van de benodigde materialen en een vergoeding voor de deelnemers op basis van een achturige werkdag van vijf gulden per dag. De hulp vragers moeten naast de mate riaalkosten een bijdrage van vijf gulden per uur betalen. Het project richt zich de eerste tijd alleen nog op kleine on derhoudswerkzaamheden: het vervangen van gebroken rui ten, behangwerk, kleine repa raties, ontstoppen van afvoe ren en dergelijke. Als er winst uit het project komt, dan wordt dat gebruikt om nieuwe middelen aan te schaffen, zo dat in de toekomst bijvoor beeld ook wat in de metaalsec tor gedaan kan worden. Het gemeentebestuur staat re delijk positief tegenover het initiatief van de VOP, zo is uit enkele gesprekken met wet-, houder Cees Bot inmiddels ge-' bleken. Op aandringen van de' VOP wordt er onder meer ge-; werkt aan het opzetten van; een begeleidingscommissie,; waarin onder andere de Ka mer van Koophandel, de socia le dienst en net arbeidsbureau zitting in zouden moeten heb ben. Wel vindt de wijk, dat het project in handen moet blijven van de deelnemers. Sjaak Slui ters: „De gemeente mag geen grote vinger in de pap hebben, want dan loop je het risico dat de gemeente via zo'n project óók allerlei werkzaamheden laat uitvoeren, die men van wege bezuinigingen niet meer op een andere manier kan fi nancieren. Maar dat is natuur lijk de bedoeling niet." In een ruim een half uur du rende verklaring ging de voor zitter bij de aanvang van de algemene ledenvergadering in op de beschuldigingen van de beide ex-beheerders over wan toestanden bij de afdeling Schiedam van de dierenbe scherming, die zij ruim drie weken geleden aan de orde stelden in het tv-programma 'Sonja op vrijdag', Discussie werd daarna vanachter de be stuurstafel onmogelijk ge maakt. Vragen van leden naar aanlei ding van beschuldigingen over financtéel wanbeheer werden afgewimpeld door te verwijzen naar agendapunt zes, waart)ij het verslag van de penning meester aan de orde kwam. Een dierenbeschermingslid uit Dordrecht werd het spreken belet, omdat hij geen lid was van de Schiedamse afdeling. Een door massaal applaus ge volgd verzoek om de aanwezi- doc Hans van Reeuwijk ge ex-beheerder Wim Hasling huis het woord te geven werd niet gehonoreerd, omdat „hij geschorst is als lid". Voorzitter Van Eek reageerde wel op de vraag van een me vrouw die vroeg hoe dat nou zat, met de herdershond met een gewond oog die op last van het bestuur moest worden afgemaakt. „Een dier met maar één oog kan toch best blijven leven?", vroeg de die- renliefhebster zich af, „Ver wart u dierei niet met men sen", was daarop het antwoord van de voorzitter. linghuis, die van 1979 tot vorig jaar beheerder van de Harga- hoeve was, dat hij deze gang van zaken wel had verwacht. „Ze zeggen dat ze een demo cratische vereniging zijn, maar kritiek mag je niet leveren. Als ze er zo zeker van zijn dat ik lieg, waarom nemen ze dan geen jurist in de arm? Ik heb indertijd een arbeidscontract moeten ondertekenen, waarin stond dat ik niets over de gang van. zaken bij de Hargahoeve naar buiten mocht brengen tij dens èn ook na afloop van mijn dienstverband. Daarop staat een dwangsom van dui zend gulden per keer. Het lijkt me dat een advocaat daarmee wel uit de voeten kan." De beschuldigingen van Has linghuis en zijn voorganger komen er op neer dat er op last van het bestuur willekeu rig katten en honden zijn afge maakt, omdat een langer ver blijf in het asiel te duur zou worden. Bovendien zou ex-be stuurslid C. Spermon. die le vens inspecteur was van de dierenbescherming zelf dieren hebben afgemaakt, zonder daartoe bevoegd te zijn. Ook uitten de ex-beheerders kri tiek op het besteden van col lectegelden. Hoewel er geld genoeg in kas was, aldus het tweetal, werd dat niet besteed aan hoognodige verbetenngep in de Hargahoeve. Voorzitter Van Eek deed de beschuldigingen af met woor den als 'laster' en 'verzinsels'. „Dat twee ex-beheerders ver bijsterd 'waren, zal voortko men uit gebrek aan kennis. Geen van beiden hadden ze een vakstudie gevolgd." Hij probeerde Wim Haslinghuis nog in een kwaad daglicht te stellen door op te merken dat die niet eens in staat was het vakdiploma voor asielbeheer der te behalen. Haslinghuis kon zich daarop niet bedwin gen, stond op en zwaaide met zijn bewijs van vakbekwaam heid, terwijl zijn vrouw riep: „Hallo, hier is mijn man z'n vakdiploma!" Sentimenten Verder verweet voorzitter Van Eek de ex-beheerders dat zij zich door hun sentimenten hebben laten meeslepen. „Hier stond onkunde tegenover ken nis en meer dan twintig jaar ervaring", daarmee doelend op de heer Spermon, die begin dit jaar zijn bestuursfunctie heeft neergelegd. Wim Haslinghuis: „Ze hebben mijn relaas uit zijn verband gerukt. Ik blijf bij die beschul digingen en zal bij het hoofd - bestuut het royement aan vechten". Machteloos Veel van de bijna honderd aanwezigen op de jaarvergade ring, die werd bijgewoond door twee leden van het lan delijk bestuur van de dieren bescherming, bekroop een ge voel van machteloosheid na deze vertoning. Dat werd al leen nog maar versterkt, toen er gestemd moest worden over het door het bestuur voorge stelde royement van de ex-be heerder wegens het plegen van laster, het in diskrediet brengen van de afdeling en het onderhouden van contac ten met de stichting Ombuds- beest, die volgens voorzitter Van Eek 'een kruistocht legen de dierenbescherming als doel heeft'. Even zag het er naar uit dat de vergadering tegen het bestuur in opstand kwam, toen een aantal vrouwen van de schrif telijke stemming werd uitge sloten, omdat het lidmaatschap op naam van hun echtgenoten stond. Er was zelfs een wedu we die was vergeten het over lijden van haar man te melden bij de secretaris. Maar ook dat wist de voorzitter te omzeilen door te stellen dat de dieren bescherming geen gezinsleden kent. „Statutair kan het niet. Het spijt me, maar het is niet anders", hield voorzitter Van Eek de bijna honderd aanwezi gen voor. Het bestuur bleef overeind. Van de 54 stemgerechtigde le den waren 36 het met bet roy ement eens: de overige i» niet. Dwangsom Na afloop van de vergadering zei ex-beheerder Wim Has- Vlaardingen De Culturele Raad van Vlaardingen heeft vijf leden nodig voor de commissie voor onder zoek en vernieuwing. Deze commissie is op last van de gemeenteraad ingesteld naar aanleiding van de nota 'Kunst en cultuur', die de gemeenteraad vorig jaar be handelde. Volgens deze nota moet er een werkgroep in het leven wor den geroepen, die zich bezig houdt met het vernieuwen van de mogelijkheden om cul turele waarden over de bren gen, het stimuleren van het vergroten van de deelname aan de culturele processen én hel stimuleren van de werk zaamheid van de kunstenaar. Zij moeten zoeken naar nieu we kunstuitingen en groepen, die tot nu toe niet bereikt wer den, proberen te interesseren voor kunst. Belangstellenden, die tijd wil len besteden aan het werk in de commissie, moeten goed op de hoogte zijn van de culturele stroming of kunstvorm, die zij vertegenwoordigen. Zij moe ten in eik geval op de hoogte zijn met de locale culturele si tuatie en activiteiten. Nieuwe leden mogen ook geen lid zijn van andere commissies, die werken binnen Vlaardingen. Wel moeten zij uit zoveel mo gelijk verschillende sectoren van de kunst afkomstig zijn. Een lid van het dagelijks be stuur van de Culturele Raad is voorzitter van de te vormen werkgroep. Drie leden van de raad zijn ook lid van de com missie. Belangstellenden kun nen zich tot 25 mei opgeven bij de gemeente. Schiedam Een jon gen, die gisteravond een gezellig avondje op de kermis op het Emma- plein in Schiedam wilde hebben, kwam daar vandaan met twee tan den minder. Hij kreeg van een 14-jarige jon gen een mep op zijn ge zicht. De dader zit nog' op het politiebureau in Schiedam om verhoord te worden over de vechtpartij, waarvan de aanleiding niet bekend

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1