Taptoe met zes korpsen 'Overheidsbeleid verdient afkeuring' Opbouwwerk Schiedam-Oost voelt zich achtergesteld SP voelt college aan de tand over heipalen VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Commissie constateert na eerste ervaringen: Jeugd Rijnmondband bestaat 45 jaar F Geld terug voor Podium-lezers Directeur Vlaardingse sociale dienst: 'Holybus kan worden afgeschaft' Portemonnee gestolen Kunstnota is nu zelf kunststukje Schoolzwemmen minder lessen bespaart geld Van Lier lost startschot Van den Heuvellsingel weer in commissie Auto in brand WflTfflWEG VRIJDAG 6 MEI 1983 Schiedam De Jeugd Rijnmondband uit Schiedam houdt volgende week zaterdag op het plein achter de Hema een jcugdparade, waaraan in totaal zes jeugdkorpsen deelne men. Burgemeester John te Loo treedt die dag op als gastheer en ontvangt op het stad huis de vertegenwoordigers van de deelne mende korpsen. Ook neemt hij het défilé af. Het muzikale spektakel, waaraan ruim driehonderd jonge muzikanten tussen de ne en en vijftien jaar meedoen, begint om ;wee uur. De deelnemende gezelschappen zijn Bern- hard uit Amersfoort, Excelsior uit Rotter- dam. Jong Jubal uit Dordrecht, Wilhelmus II uit Sliedrecht en Jeugd-OBK uit Schie dam. De korpsen stellen zich op op de Lan ge Nieuwstraat en bereiken via de Gerrit Ver boonstraat en de Hoogstraat om onge veer 13.20 uur het stadhuis, waar het défilé wordt afgenomen. Via de Boterstraat berei ken de korpsen het Hemaplein. De taptoe duurt ongeveer twee uur. Het evenement wordt gehouden omdat de Jeugd Rijnmondband 45 jaar bestaat en is mogelijk gemaakt door de financiële mede werking van de Bondsspaarbank. Vlaardingen De abonnees van het reeds lang niet meer verschijnende culturele maan blad Podium krijgen binnen kort hun geld terug. De redac tie en de Vlaardingse kunst stichting zijn tot de slotsom ge komen, dat er zeker geen Po dium zal uitkomen vóór sep tember. De makers van het blad heb ben het nog niet helemaal op gegeven, maar stellen nu hun hoop op de kunststichting. Die moet met een voorstel komen over voortzetting van Podium, in samenwerking met de ge meente en culturele instellin gen in de stad. 'Woonruimte Vlaardingen In zijn jaarverslag over 1982 heeft directeur Jaap Flo rijn van de gemeentelij ke sociale dienst in Vlaardingen zeer kriti sche opmerkingen ge maakt over de sociale uitkeringen, die onder steeds groter wordende druk komen te staan, en het beleid van de rijkso verheid. Florijn, die zijn laatste jaar verslag heeft gepresenteerd omdat hij in september met de VUT gaat, laat in het verslag duidelijk zijn gevoel van onmacht blijken ten aanzien van de situatie van vele uitkeringstrekkers. Dat gevoel van onmacht ontstaat vooral als gekeken wordt naar het feit, dat bij standsontvangers hun fi nanciële verplichtingen niet of nauwelijks kunnen nagekomen, zoals bij de Vlaardingse sociale dienst wordt geconstateerd. „Een uitkering ineens lost dit structurele probleem niet op, maar bevestigt in feite Directeur Florijn: Verbete ring rechtvaardig. een onhoudbare toestand. Deze vraagt om een bijstel ling, die garandeert dat de bestaansvoorziening min stens gewaarborgd is", al dus Florijn. „Langzamer hand is de situatie bereikt waarin dit uitgangspunt is losgelaten, hetgeen bete kent dat velen de touwtjes niet meer aan elkaar kun nen knopen." De directeur van de Vlaar dingse sociale dienst heeft nog meer kritiek op de rijksoverheid, die het beleid rond de sociale uitkeringen bepaalt. In de loop van vo rig jaar moesten de sociale diensten uit de pers verne men, dat thuiswonende jon geren van 16 en 17 jaar met ingang van 1983 wellicht geen aanspraak meer zou den kunnen maken op een werkloosheidsuitkering. Daarnaast zou de leeftijds grens voor een WWV-uit- kering worden verhoogd tot 23 jaar. De sociale diensten kregen over deze voorne mens in 1982 geen uitsluit sel, zodat ze ook de vele vragen die door clienten werden gesteld niet konden beantwoorden. „Een beleid dat zo werkt en zo weinig rekening houdt met de pro blemen die daardoor ont staan, verdient afkeuring en de eis dat daarin verbe tering komt is alleszins rechtvaardig", aldus de Vlaardingse directeur bit- vorderen is goed mogelijk' Schiedam Het vorderen van langdurig leeg staande woningen is een goede mogelijkheid, om meer woningzoekenden aan een huis te helpen. Het is wel een tijdrovende en ingewikkelde proce dure, maar het kan wel degelijk. Dat is de conclu sie van de vorderingscommissie onder leiding van het PvdA-raadslid Hans van Kleef, die verslag heeft uitgebracht van haar werkzaamheden sinds juli 1980. Het idee om opnieuw een vor deringscommissie te installe ren sinds 1963 heeft een der gelijke adviesgroep in Schie dam niet meer gewerkt heeft enkele jaren geleden heftige discussies in de Schie- damse politiek teweeg ge bracht. Er waren diverse voor standers, maar er waren ook Maassluis De gemeente Maassluis gaat proberen, te be werkstelligen, dat de route van de bussen van Westneder land dusdanig wordt verlegd, dat ook de Vlaardingse wijk Holy wordt aangedaan. Op die manier zou het speciale busje, dat inwoners van Rozenburg, Maassluis en Maasland rond de bezoektijden naar het Vlaar dingse Holyziekenhuis brengt, kunnen vervallen. De Holybus wordt veel te duur, zo vindt het Maassluisse college. Een retourrit vanuil de drie genoemde gemeenten gaat de gebruikers binnenkort al tien strippen kosten. Maassluis is van plan Rijn mond te vragen om te bemid delen in het overleg met de vervoersonderneming Westne derland. Ook het gemeentebe stuur van Maasland wordt bij het overleg betrokken. Vlaardingen Vanuit de kleedruimte van een sport vereniging aan de Zwalu wenlaan is een portemonnee gestolen met tweehonderd- i'ijftig gulden erin. Onbeken den namen diezelfde avond een beurs mee uit een kleed lokaal van een sportvereni ging aan de Parallelweg. Jïierin zat honderd vijfen twintig gulden. tal van raadsleden, die de zin van een actief vorderingsbe- leid niet inzagen, omdat het vorderen van huizen volgens hen in de praktijk weinig op zou leveren, zodat beter-op al lerlei andere manieren gepro beerd kon worden een goede woningverdeling tot stand te brengen. Die sombere ver wachtingen zijn volgens de commissie niet uitgekomen. Hoewel nog geen indrukwek kende resultaten vermeld kunnen worden (tot nu toe zijn drie woningen via vorde ring opnieuw verhuurd; voor drie andere huizen loopt de procedure nog) is bewezen, dat een actief vorderingsbeleid wel degelijk van invloed is op de leegstand. Vooral de pre ventieve werking die er van uitgaat is groot: huiseigenaren zien dat het de gemeente ernst is en zijn dan sneller bereid, hun huizen weer te verhuren, aldus de commissie in haar verslag. Dat blijkt ook uit het feit dat diverse woningen die door de commissie voor vorde ring waren voorgedragen vrij willig weer in gebruik werden gesteld. De werkwijze van de commis sie is vooral op dat preventie ve aspect gericht. In eerste in stantie wordt met eigenaren van woningen die al onaan vaardbaar lang leegstaan een gesprek gevoerd. De eerste tijd deden de commissieleden dit zelf; later zijn veel van die ge sprekken overgenomen door het bureau huisvesting. In di verse gevallen bleek de eige naar van een leegstaande wo ning na dat gesprek alsnog be reid het huis te verhuren, zo dat een langdurige en inge wikkelde vorderingsprocedure achterwege kon blijven. In haar verslag klaagt de com missie over de slechte mede werking, die vooral in het be gin van het college van B en W werd verkregen. Toen wer den van de 16 woningen, waarvoor de commissie een vordering had geadviseerd, door het college daadwerkelijk in slechts twee gevallen tot zo'n procedure besloten. „Het zou de waarheid geweld aan doen als de commissie onver meld zou laten, dat de mede werking van het college haar niet in de schoot is gevallen", merkt de commissie fijntjes op. Sinds begin vorig jaar zijn er over de medewerking van B en W echter geen klachten meer. Vlaardingen De beleidsnota over kunst en cultuur, die de Vlaardingse gemeenteraad in juli vorig jaar heeft vastgesteld, is zelf een soort kunstwerkje geworden. De nota is nu in de definitieve vorm verschenen en ziet er heel anders uit dan de gebruikelijke nota's die door het gemeentebestuur worden gepresenteerd. Voor de vormgeving van de definitieve versie van het stuk heeft het gemeentebestuur Oktober ontwerp/advieswerk ingeschakeld. Het ontwerp dat door dat lay-out bureau is gemaakt, is door de stadhuisdrukkerij van de gemeente uitgevoerd. Opvallend is het kleinere lettertype dat is toegepast, het gebruiken van accentuerende kleurblokken voor de koppen en de paginanummering en de horizontale ach tergrondarcering, die op elke pagina is aangebracht. De nota is verschenen in een oplage van tweehonderd exemplaren. Hoeveel geld er mee is gemoeid, kon of wilde men op het stadhuis niet meedelen. Schoolzwemmen zoals hier In een van de Schiedamse baden geven, vindt het Maassluise gemeentebestuur kan goedkoper, door Stad vernieuwing te traag op gang Schiedam Het opbouwwerk in Schiedam-Oost vindt dat de gemeente Schiedam te weinig aan de stadsvernieuwing doet in dat gebied. In het werkplan voor dit jaar noemt de overleggroep opbouwwerk de stadswijk „een gezwel in een zich vernieuwen de stad. Met slechte huizen, steeds meer werkloze mensen, met bewoners met een steeds lager inkomen, zonder voldoende of goede accomodaties, zonder voldoende openlucht-recrea- tiemogelijkheden De drie opbouwwerkers, die de Overleggroep Opbouwwerk Schiedam-Oost vormen, schrij ven in hun inleiding dat 'de politiek' moet gaan inzien „dat tegenover de wijkbewoners niet te verdedigen is, met zo veel ophef de stadsvernieu wing te presenteren zonder dat er op redelijk korte ter mijn materiele resultaten zichtbaar 2ijn." Volgens de opbouwwerkers worden ingrijpende stappen cnverwogen als niet op korte termijn stadsvernieuwings plannen in Oost worden uitge voerd. „In een wijk met zoveel problemen mag men niet te lang bezig blijven met effectlo- ze werkzaamheden Er liggen nog zoveel andere moeilijkhe den als de slechte huisves tingssituatie." Zij zeggen zestig procent van de beschikbare tijd nodig te hebben voor de stadsvern ieuwing. Veel bewoners van Schiedam- Vlaardingen De Socia- listiese Partij heeft nu schriftelijke vragen aan B en W.. gesteld over de zo genaamde 'palenaffaire'. Volgens de SP heeft de gemeente zo'n twintigdui zend gulden teveel be taald voor het laten trek ken van oude heipalen op bet terrein aan de West- bavenkade waar een be jaardenflat wordt ge bouwd. Al eerder stelde SP-raadslid Remi Poppe de zaak aan de orde in een vergadering van raadscommissie voor stadsont wikkeling, maar hij kreeg van verantwoordelijk wethouder Bas Gcudnaan nul op het re kest. En vorige week interpel leerde Poppe tijdens de ge meenteraadsvergadering het college van burgemeester en wethouders over de zaak. Om dat de SP ook toen geen over tuigend antwoord kreeg, stelt de partij nu schriftelijke vra gen over de kwestie, waarop volgens Remi Poppe „het col lege verplicht is antwoord te geven". De SP wil van het college we ten waarom de gegevens in het raadsvoorstel niet over eenkwamen met eerdere kos tenberekeningen van gemeen tewerken. Ook vraagt de partij hoe wethouder Goudriaan aan de gegevens is gekomen dat er meer palen in de grond zaten dan aanvankelijk werd aange nomen. Ook wordt om duide lijkheid verzocht over 'gelden de eenheidsprijzen', waarover het gemeentebestuur het heeft in een notitie over het karwei. Bovendien vraagt de SP zich af of de na-calculatie is ge maakt direct na beëindiging van het werk of naar aanlei ding van eerder gestelde vra gen over de affaire. De beide SP-raadsleden schrij ven in de vragen dat zij beant woording van de vragen van het grootste belang vinden. „Als de gemeente in zijn na calculatie van onjuiste gege vens uitgaat, kan dit grote fi nanciële gevolgen hebben voor de gemeenschap," aldus de SP, die eerder voorstelde dat de collegepartijen en D'66, die B en W steunde, zelf voor het te veel betaalde bedrag van twin tigduizend gulden zouden op draaien. Oost moeten van eer» minimu minkomen leven. Door de stij gende kosten van levenson derhoud krijgen zij het steeds moeilijker. De opbouwwerkers verwijten het gemeentebe stuur dat zij de ryke jaren ze ventig hebben voorbij laten gaan om te beginnen met de stadsvernieuwing. Pas aan het begin van de jaren tachtig startte Schiedam ermee. Het duurde twee jaar voordat er iets in Oost gebeurde. De opbouwwerkers vinden dat zij van verschillende kanten worden 'gepakt': er is weinig tijd om stadsvernieuwings plannen te maken en er wordt vier miljoen geleend om in de Brandersbuurt met de stads vernieuwing te kunnen begin nen Er worden steeds lagere woningcontingenten toege kend en het te besteden be drag per woning wordt steeds lager. Volgens de leden van de overleggroep reageert de ge meente Schiedam niet of nau welijks. „Steeds duidelijker wordt, dat 'de politiek' Schiedam-Oost er maar een beetje bij wil laten hangen. Een niet interessant gebied, waar de bewoners maar in hun oude, nauwelijks onderhouden huizen rustig moeten toezien", schrijven zij. minder lessen per jaar te Maasluis Het college van B en W denkt een bedrag van 30.000 gulden te kunnen besparen, door het aantal zwemlessen met tien per schooljaar te verminderen. Door niet meer zoals nu gebrui kelijk is veertig per jaar met scholieren naar het zwembad te gaan, maar slechts dertig maal, kan vooral op de ver voerskosten een aanzien lijke besparing worden bereikt. Het Maassluise college vindt deze bezuinigings maatregel een betere op lossing dan het beperken van de zwemlessen tot uitsluitend de derde klas. Dat was een ander alter natief, dat eveneens geld zou hebben uitgespaard. Over de definitieve maatregel wordt overi gens nog overleg ge pleegd met de inspecteur voor het lager onaerwijs, de schoolbesturen en het gemeentebestuur van Maasland. De maatregel zou niet alleen voor Maassluise scholieren gelden, maar ook voor kinderen uit Maasland die in het zwembad Dol fijn in Maassluis zwemles krijgen. Waterweg-Noord Burge meester Fred van Lier geeft morgenochtend om negen uur het startschot voor de Nationale Fietsvierdaagse, waarvoor ook in Vlaardin gen gestart kan worden. Startpunt in Vlaardingen is de molen aan de Kortedijk. Van negen uur 's morgens tot één uur 's middags kun nen deelnemers zich mei hun fiets aan de startstreep melden. De deelname kost drie gulden per persoon. Ook in Maassluis is een start punt voor de fietsdag geves tigd. Daar kunnen deelne mers zich melden bij de VVV in het stadhuis, Ko ningshoek. Deelnemers in Schiedam kunnen starten bij het kan toor van de ANWB aan de 's Gravelandseweg. De route is 38 kilometer lang en leidt door Midden -Delfland. Vlaardingen Tijdens de vergadering van de commis sie voor verkeer en vervoer, volgende week dinsdag, zal weer gesproken worden over de verkeerssituatie op de Van Linden van den Heu vellsingel. De nog altijd ijve rig actievoerende singelbe woner G. Vons heeft over het vrachtverkeer dat over de singel rijdt weer de nodi ge brieven gestuurd aan het college en de gemeenteraad. Omdat het sinds het verval len verklaren van de vroege re afsluiting voor vrachtwa gens op de weg volgens Vons weer onaanvaardbaar druk is geworden had hij het col lege van B en W wederom verzocht, de afsluiting weer in te stellen. Ook een aantal vrouwen heeft een soortge lijk verzoek aan het gemeen tebestuur gedaan. Op de agenda van de ver- keerscommissie staan de ont- werp-antwoordbrïeven aan de klagers ter discussie. Het college verwijst in die ant woordbrieven naar het be sluit van de Raad van State, waar Vons tegen in beroep is gegaan, om de verkeersmaat regel van de gemeente han gende het beroep niet te schorsen. „Wij zijn niet voor nemens, en zeker niet tijdens de verdere behandelingspro- cedure van het beroep, wijzi ging in het door ons ingeno men standpunt te brengen", zo schrijft het gemeentebe stuur in de ontwerp-ant- woordbrieven. Schiedam Op het parkeer terrein van Eurotax in het industriegebied 's-Graveland is gisteren een personenwa gen uitgebrand. Het vuur is ontstaan door een kortslui ting in de bedrading. De wagen was zo'n twintig duizend gulden waard.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1