Handels- entrepot richt zich op Japan LOKAAL SPORT Internationale middag op Weeshuisplein SVV wil gemiddelde van één Duel der giganten op Thurlede Bekende namen m bevri j dingsronde Als je ze hebt, zijn het trouwe klanten RV-ruimte voor meer gebruikers beschikbaar Vlaardïngen eerder Hermes doet nog mee RKWIK later SPORTAGENDA Kunst+ toont schilderijen grafieken en sieraden In de Vlaardingse galerie Kunst-P is al sinds Koning- nnedag een. expositie te zien van schilderijen, gra fiek en sieraden. Piet Warffemius, Elenore van Beusekom en Maria Hees zijn de kunstenaars. Hun werk is tot en met 5 juni te zien. Warffemius is een oude bekende bij Kunst-K An derhalf jaar geleden wer den al schilderijen van hem tentoongesteld in de galerie van Jos Noordhui zen, Na beëindiging van deze expositie zullen zijn creaties op de ART'83-ten- toonstelling in Basel te zien 'zijn. Wat hij bij Kunst+ laat zien, is een impressie van zijn vier maanden durende reis door Egypte, Soedan en Kenia. Van de hand van Elenore van Beusekom en Maria Hees komen dé sieraden. Beiden hebben al meerde re malen iets van hun kunst tentoongesteld. Kunst+ (Johan Willem Frisolaan 70 in Vlaardin- gen) is in het weekend ge opend van twee tot zes uur en volgens afspraak. Science fiction op schilderijen Een tentoonstelling die de moeite van het bekijken waard is, staat in ontmoe tingscentrum Koningshof dezer dagen opgesteld. Het zijn schilderijen van Janet Smit, die op haar doeken science fiction landschap pen weergeeft. Janet Smit is een veelzijdi ge vrouw, want zij houdt zich niet alleen met schil deren bezig. Muziek op gi taar en synthesizer, knut selen, het maken van kle ding en het verzamelen van stenen schelpen en antiek behoren tot haar hobbies. Vreemd genoeg wordt niet vermeld of zij ook van lezen houdt. Al haar onderwerpen haalt ze tenslotte uit de SF-litera- tuur. Hoewel Janet al van jongs af aan schildert, is ze in haar beroep hoewel kunstzinnig toch net een andere kant op ge gaan. Na de middelbare school was haar bedoeling de kunstacademie te gaan volger. Een advertentie van de bekende aarde werkfabriek De Poreeley- ne Fles kwam daar even wel tussen. Daar werkt zij nu al vier en een half jaar als plateelschilderes en pottendraaister. Dat laatste doet zij alleen als demon- stratrice voor bezoekers. In de loop der jaren heeft zij zoveel schilderwerken gemaakt, dat Janet Smit het nu tijd acht eens in de openbaarheid te verschij nen. De science fiction-ex- positie is tot half juni te zien. De aanvangstijden zijn door de weeks van twaalf tot tien uur 's a- vonds en inm het week einde van negen uur tot half een. Een van Janet Smits' science fiction-landschap- pen. Bazar in Pijpelaar Vlaardïngen De wijk- vereniging VOP houdt za terdag in en om het buurt huis in de Willem Pijper straat een bazar. De op brengst is bestemd voor het kinderkamp. Veel van de te koop aangeboden spullen zijn zelf gemaakt. Kinderen kunnen tijdens de bazar zelf pannekoeken bakken. Kunstenaars uit de VOP hebben allemaal een kunstwerk ter be schikking gesteld. Ook wordt er een damesfiets bij opbod verkocht. Puntsgewijs Toneelgroep'71 treedt vanavond op in het Schie- damse Passage Theater. Om kwart over acht gaat hun toneelstuk 'Plaza Ho tel' in première! De Utrechtse formatie Judy Nylon treedt zater dag op in QT aan de Nieuwstraat in Schiedam. De groep bestaat inmid dels meer dan drie jaar en maakt new-wave muziek. Aanvang 22.30 uur. Sociëteit Joost in de Oos terstraat in Vlaardïngen verzorgt zaterdagavond een Beatles-programma. Joost gaat om acht uur open. Schiedam „The bonded wa rehouse of the town of Schie dam. To make a good start on the European continent." Een folder met die tekst is de afge lopen weken bij menig Japan se zakenman op het bureau te recht gekomen. Het drukwerk is afkomstig van het algemeen handelsentrepot der gemeente Schiedam, dat er klanten mee probeert binnen te halen. Hoewel het entrepot aan de Lange Nieuwstraat 107 - 109 in de eerste plaats bestemd is voor de opslag van douanegoe deren, vooral gedistilleerd, mag het sinds kort ook vrije goederen opslaan. De activitei ten van shipchandlers en han delaren in douanegoederen zijn de laatste jaren door de economische recessie terugge lopen en om de gedaalde om zet op te vangen is in het en trepot nu ook ruimte gereser veerd voor de opslag van han delsgoederen. Beheerder J. Bartels hoopt daarvoor vooral klanten te werven in Japan. „Als je ze eenmaal hebt, zijn het trouwe klanten. En krijgen ze een goede service, dan hikken ze ook niet tegen een huurverho ging aan. Behalve die mailing gaan we ook adverteren in het blad van de kamer van koop handel in Tokio." Als het aan Bartels ligt, wor den de activiteiten van het handels-entrepot uitgebreid. „Ik voel wel wat voor een de pendance. Je moet de handel stimuleren waar je maar kan. Ik ben als ambtenaar erg com mercieel ingesteld. Het is goed voor de werkgelegenheid en als het entrepot beter draait, dan komt dat tenslotte ten goede aan de gemeenschap. De winst komt in de algemene middelen van de gemeente te recht. En een voordeel van het Schiedamse entrepot is dat de huurprijzen erg laag zijn. Dat kan omdat we in een oud ge bouw zitten." Het entrepot is in 1851 ge sticht. In Schiedam bestond grote behoefte aan een opslag plaats voor gedistilleerd. Dat kun je natuurlijk overal op slaan, maar het voordeel van een entrepot is dat dan geen accijns hoeft worden afgedra gen. Pas als de goederen in het handelsverkeer worden ge bracht moet accijns worden betaald. Het entrepot kan dus eigenlijk worden beschouwd als een soort vrije zone in Ne derland. Het Schiedamse en trepot biedt bovendien het voordeel dat er gedistilleerd voor de Nederlandse markt mag worden opgeslagen. Dat houdt in dat de eigenaar geen accijns hoeft te betalen zolang de drank in het entrepot ligt opgeslagen. Was het in de beginjaren hoofdzakelijk drank; later kwamen daar steeds meer handelsgoederen bij, waarvoor invoerrechten zijn verschul digd. Zo maken momenteel veel handelaren van audio-vi- suele apparatuur gebruik van het entrepot. Bartels met op de achtergrond houten vaten, die nog steeds worden gebruikt voor de opslag van gedistilleerd. Zwartje, het enige 'personeelslid' van Bartels, die het entrepot muizen- en rattenvrij moet houden. Het entrepot bestaat uit twee gebouwen met daartussen een straatje, waar de aan- en afvoer van goederen plaatsvindt. De hoofdmoot van de in het entrepot opgeslagen goederen bestaat nog steeds uit alcoholi sche drank. Ook zit er een handelaar in parfums en ver der veel shipchandlers, Die laasten leveren aan zeesche pen alles wat ie aan boord no dig hebt, zoals kabels, gereed schap, schoonmaakmiddelen, verf, scheepsmotoren, tv's, ra- dios's, drank en etenswaren. Een paradijs voor ratten en muizen dus. Om die reden loopt in het entrepot Zwartje rond, een forse kater, die de gebouwen vrij van ratten en muizen moet houden. Beheer der Bartels omschrijft de kat gekscherend als zijn enige per soneelslid. Want hoewel er in het entrepot veel omgaat, is Bartels het enige hoofd van dienst in Schiedam dat nie mand onder zich heeft. Om die reden noemt Bartels, die voor heen heeft gewerkt bij Van Gend en Loos, zich wel eens 'eigen baas in loondienst'. Het brengen en afhalen van goede ren wordt door de handelaren zelf gedaan en voor het toe zicht lopen er twee douanebe ambten rond. Hoewel Bartels het entrepot beheert, is het voor hem on mogelijk de deuren te opene nen. 's Ochtends wordt het en trepot geopend door de douane en 's middags weer afgesloten. „Als de douane te laat is, sta ik voor de deur te wachten", ver telt Bartels, In Triangel en in Middel- huyse worden zaterdag de film 'Kapitein Sinbad' uit 1000 en 1 nacht vertoond. De voorstel lingen in Middelhuyse begin nen om 10.00 en 12.30 uur en in de Triangel om 13.30 uur. De voorstellingen worden ge organiseerd door de FICO. Voor de leden van de film commissie wordt de film 'Me teor' 's avonds twee maal ge draaid; om 18.30 en om 20.45 uur, beide keren in Triangel. De tekenfilm 'Hans en Grietje' wordt woensdag 11 mei op initiatief van de wijk- verqniging Hoofdsteden buurt vertoond in zaal De Deel aan de Baarnhoeve in Holy-Noord. Aanvang 13.30 uur. De Invalidensportvereniging De Ooievaars uit Schiedam houdt woensdag 11 mei in de grote zaal van Chr. Sociale Be langen aan de Lange Haven een bingo-avond. Er zijn als prijzen veel huishoudelijke ap paraten te winnen. De avond begint om 20.00 uur. Wijk vereniging Hoofdste- denbuurt houdt woensdag 11 mei in zaal de Deel een thema avond over vermageren. Een dietiste van Interkruis doet dan manieren aan de hand om goed en gezond te vermageren. De avond begint om 20.00 uur. De werkgroep jeugdwerk in Schiedam-Noord houdt in de week van zaterdag 13 tot en «net 20 augustus een jeugkamp voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar, In Escharen, bij Den Bosch is voor die periode een boerderij ingehuurd. In lichtingen kunnen worden verkregen bij de werkgroep jeugdwerk in de Blauwe Brug. Buurthuizen, POOK en WEM werken samen Vlaardïngen De Vlaardingse buurthuizen De Haven en West, de provinciale ondersteunings organisatie voor sociaal-cultureel werk POOK en de Werkgroep Educatie Minderheden (WEM) houden in en om buurthuis De Haven op het Weeshuisplein morgen een internationa le middag. Aan deze manifestatie wordt door vele buitenlanders van diverse nationaliteiten deelgenomen. De buitenlandse middag is voorgekomen uit een migrantencursus, die het POOK onlangs in Vlaardïngen heeft gehouden voor groeperingen en instellingen, die veel met buitenlanders wer ken. Tijdens deze cursus, die zeven avonden duurde, kwamen allerlei aspecten rond migran ten en hun cultuur aan de orde. Op de laatste avond bleek dat de aanwezigen de cursus op de een of andere manier wilden afsluiten met een manifestatie, waarop buitenlanders centraal zouden staan. Uiteindelijk is contact gezocht met de WEM, die vorig jaar op een sportpark in de West wijk al een soortgelijke internationale dag had ge houden. Die dag werd toen, mede door het uit stekende weer, bijzonder druk bezocht. Die dag krijgt morgen dus een vervolg op het plein voor het buurthuis in hei centrum. Er 2ijn internationale dans- en muziekgroepen, een Turkse kinderdansgroep treedt op, er zijn bui tenlandse hapjes en er is veel informatie over migranten te krijgen. Daarnaast kunnen bezoe kers twee exposities bekijken: een tentoonstel ling die een beeld geeft van buitenlanders in Nederland, en de expositie 'Tekens aan de wand' van het anti-fascisme comité, die nog in het buurthuis te zien is. De toegang tot het evenement is gratis. De mid dag begint om 13.30 uyr. Vlaardïngen Het bestuur van de Stichting Bood Vlaar dïngen wil haar ruimte in het Weeshuis voor meer gebrui kers beschikbaar stellen. Alle linkse groepen en partijen kunnen in principe van de ruimte gebruik maken, als daar afspraken over zijn ge maakt. In sommige gevallen is dat gebruik gratis; soms moet een bijdrage voor het gebruik worden betaald. De ruimte van Rood Vlaardïn gen, die'vroeger uit een eigen pandje in de Schoolstraat be stond, maar die tegenwoordig in het Weeshuis is onderge bracht waar de stichting over aanzienlijk meer oppervlakte beschikt, wordt gebruikt voor de verkoop van linkse litera tuur en ander materiaal. Daar naast worden er veel vergade ringen gehouden, onder ande re door de CPN en de PSP. Sinds kort is de ruimte nog wat beter voor vergaderingen uitgerust, met onder meer een vergrote bar en een beter as sortiment drankjes. Groepe ringen of comité's die zo nu en dan of regelmatig van de ruimte gebruik willen maken kunnen contact opnemen met het bestuur van de stichting. Schiedam Het cricket seizoen wordt morgen ge opend met de traiditionele wedstrijd tussen de Schie damse grootmachten Ex celsior '20 (hoofdklasse) en Hermes DVS (eerste klasse), De ontmoeting op Thurlede is de laatste voor de competitie, want op donderdag 32 mei, He melvaartsdag, start de na tionale competitie. Beide cricketverenigingen hebben grote verwachtingen van het seizoen. Beide clubs zijn er ook in geslaagd om een buitenlandse speler over te la ten komen. Excelsior '20 kan dit jaar beschikken over de fastbowler Garfield Charles (19), die dit jaar met speler/t- raïner/coach Rupert Gomez uit Guyana kwam overviie- Rolterdams Nieuwsblad vrijdag RW 6 mei 1953 Cricketseizoen morgen van start gen. De coach van Hermes DVS, Gary Langridge, nam uit Nieuw Zeeland de medium fast-bowler Steven Brown mee. Beide spelers zuilen in de wedstrijd Excelsior '20Her mes DVS aan het ongetwijfeld talrijke Schiedamse cricketpu- bliek hun kunnen tonen. Voor beide verenigingen staat er deze competitie dus veel op het spel. Hermes DVS wil vol gend jaar, als het het 100 jarig jubileum viert, uitkomen in de hoofdklasse en het team van captain John Beijer aast dan ook op het kampioenschap. Excelsior '20 wil zich dit jaar in de middenmoot van de hoofdklasse vestigen. Vorig jaar, toen er geen degradatie en promotie was in verband met de vooronden van het we reldkampioenschap, stond er nog niets op het spel, maar nu willen de Schiedammers be wijzen dat de promotie van twee jaar geleden geen vergis sing is geweest. De wedstrijd op Thurlede be gint om 12.00 uur. Schiedam Nol de Rui ter kijkt toch met enige tevredenheid terug op zijn slechts eenjarig verblijf op Harga, Als SVV zondag de laatste wedstrijd van de competitie winnend weet af te sluiten, dan komt het precies uit op een gemid delde van één punt per wedstrijd: 30 wedstrijden, 30 punten. „En dat is lang niet slecht," aldus de in Veenendaal woonachtige oefen meester. „Ik heb begrepen dat het in jaren niet is voorgekomen dat SVV een gemiddelde van een punt per wedstrijd haal de. Toch jammer dat de ploeg zo wisselvallig pres teert. Pak je een punt of vier, vijf meer, dan sta je bij de bovenste plaatsen en had je helemaal een uitstekend sei zoen gehad." j Terugkijkend op zijn verblijf komt er zeker geen negatief geluid uit de mond van Nol de Ruiter: „Ik bep nooit met tegenzin naar SVV gegaan. Ik heb gewoon lekker kun nen werken, zeker in verge lijking tot de twee jaren bij Wageningen. Metj de selectie zijn er ook niet bepaald grote problemen geweest. In het begin heb ik dingen probe ren te veranderen door vee) met de jongens te praten. In de tweede helft van de com petitie heb ik bewust een aantal dingen naar buiten gebracht om de groep te acti veren. Het is voor mij best een fijn jaar gewest." Tegen zijn ex-werkgever, waar Nol de Ruiter nog steeds mee in de clinch ligt over het al dan niet te laat opzeggen van het contract, Nol de Ruiter: ,,lk heb bij SW fijn kunnen werken. kan de trainer beschikken over een volledig fitte selec- tiegroep. Aad van der Vlist is weer hersteld vna zijn enkel blessure en ook Richard Dercks heeft geen klachten meer. „Op het middenveld wissel ik Edwin de Man voor Rob Koevermans en in de voorhoede start ik met Jan Könemann, Ferry Meerhof en Richard Dercks. Achterin houd ik vast aan Van Noort- wijk, Kiebert, Salari, War- naar en Van der Heide." Viaardingen Vlaardingen werkt de bekerontmoeting te gen Barendrecht niet op dins dag 10 mei, maar op maandag avond 9 mei af. In de Broek polder wordt om 18.30 uur af getrapt. Tot de omzetting is besloten, omdat Barendrecht dinsdag avond met twee elftallen naar Zeist moet. Op het KNVB- sportcentrum worden de trai ners-examens afgenomen en de twee elftallen van Baren drecht fungeren ais proefklas. Vlaardingen Voor de 23e maal wordt morgen, zaterdag 7 mei, de bevrij dingsronde van Vlaardin gen verreden. Op het par cours aan de Hofsingel komen de liefhebbers/ve teranen, de junioren en de amateurs aan de start. Over het aantal inschrijvingen heeft hel organiserende De Coureur geen klagen, On danks de grote etappe-wed strijden en klassieke koersen elders, is de organisatie er toch in geslaagd om een aantrekke lijk rennersveld op de been te krijgen. Uiteraard komt ook de kampioen van het vorige jaar. Peter Heijster, aan de start. Cor Roskamp, vorig jaar tweede, is eveneens van de partij. Andere bekende namen die aan de 100 kilometer lange ronde zullen deelnemen zijn Barend Huveniers, Gerrit Pronk, Leen de Hartig. Ton Griep, Harry de Boer, Peter Hoger vorst, Henk Klomp en Arie Overbeke. Plaatselijke favorieten zijn Aad van Asten, René de Boer, Peter Heijster, Sjaak van de Lcly en John Meijer. De amateurs starten om 15.00 uur. Om 12.00 uur gaan de liefheb bers en de veteranen van start. Liefst 109 renners hebben zich ingeschreven, waaronder Gon zalez, Piege Vierling en good- old Manus Brinkman. Van De Coureur komen ondermeer in actie Sjaak Koevermans en de gebroeders Libregts. Na de liefhebbers en de veteranen is het de beurt aan de junioren, die voor een ronde van 60 ki lometer om 13.00 uur vertrek ken. Onder hen de favorieten Martin ter Stegen, Ronald van der Wol en Vincent Schippers Vlaardingen Hermes DVS blijft in de race om het kampi oenschap in de eerste klasse door de 4-1 winst op het Rot terdamse De Musschen. Zwa luwen haakte na het 1-1 gelij ke spel tegen Doio definitief af in de race om de derde plaats in de competitie. Doto speelt volgend jaar evenwel in de derde klasse. De karakteristie ken van de gisteravond ge speelde wedstrijden: Hermes DVS-De Musschen 4-1 Een eenvoudige overwin ning voor de Scniedammers, die tot stand kwam via treffers van Wïm de Haan (tweemaal), Hans de Roos en Leo Hagen. Young Man scoorde tegen. Zwaluwen-Doto 1-1 Zwalu wen en Doto maakten er wei nig of niets van. Doto nam in de tweede helft de leiding, maar Zwaluwen kwam in de laatste minuut van de wed strijd langszij via Dtck Keiïer- waard. ONA-Martinit 9-1 Een uitste kende prestatie van Marti tut, dat via een treffer van Jan Blom de winst mee naar huis nam. FIuks-VDL 2-0 in een wed strijd waar nieis meer op het spel stond, trok Fluks met 2-0 terecht aan het langste eind. DHSOud-Beijerland 1-2 Ruud Kloppers bracht de Schiedamse tweedeklasser na een half uur op voorsprong. Oud-Beijerland overdonderde in het begin van de tweede helft en scoorde tweemaal, daarmee DHS nog verder in de problemen helpend. Klop pers liet vlak voor tijd nog een goede kans liggen. Excelsior '26—RFC 4-3 Ex celsior maakte het Goudse GSV door dit resultaat kam pioen, Martin Vermeulen en Mathieu Scheffers (twee keer) hielpen de Schiedammers aan een 3-1 ruststand. Adri Bier huizen maakte er 4-1 van en RFC kwam niet verder dan nog twee tegendoelpunten. In de afdeling won SFC met 1» 5 van FC Zuiderster. Demos speelde gelijk (0-0) tegen Por- tugues. Vlaardingen De wedstrijd NOCRKWIK is uitgesteld tot donderdag 12 mei. Hemel vaartsdag. RKWIK neemt mo menteel de laatste plaats op de ranglijst in en NOC de één na laatste. De Rotterdammers hebben echter twee wedstrij den minder gespeeld. Om competitie vervalsing te voor komen heeft de KNVB tot uit stel besloten. In de hel afdelingsvoetbal is de voor gisteravond geplande wedstrijd van Ursus bij DR2 van het programma afgevoerd. Dit omdat de mede-titelkandi- aat van Ursus (Swift-Boys) niet in actie kwam. De ploeg van John Corver speelt nu zondag tegen MSV '71 om in de laatste wedstrijd tegen die andere Schiedamse ploeg, DRZ, te spelen. Vrijdag 6 mei: Softbal: Dames- 19.00 uur Vlaardingen Holy-Eurostars; 18.30 uur Bestuur Schiedam-Voorzit ters Schiedamse voetbalverenigin gen, 19,15 uur Schledam-Schiedams Elftal, Zaterdag 7 mei; KNVB-voelbal: 14 30 uur PPSC-Zwart Wit '28, *14.30 uur Xerxes-Excelsior M, 14.30 uur Zwatuwen-RWH, 14,30 uur 's-Gra- venzande-Hoekse Boys, 14.30 uur Ter Leede-Vlaardmgen. 14.30 uur TSB- Meerkerk, 15.00 uur Hermandad- DVO '32, 15.00 uur DSS "26-HBSS. 14.30 uur Den Bommel-Satelket, 14.30 uur MW '58-HVO; RVB-voet- bal: 14.30 uur GSS-GOZ, 14.30 uur GTB-OFB; Cricket: 12.00 uur opening cncketseizoen met de wedstrijd Ex celsior '20-Hermes DVS, Korfbal: 16 00 uur Weervogels-O DO, 16.00 uur Hoekse SV-Oranje Nassau. 16.00 uur Sptrif-Nleuwerkerk, 16 00 uur Maassluis-Poorlugaal, 16.00 uur Ber- nlsse-ODl; Wielrennen: Bevrljdings- ronde van Vlaardingen met om 12.00 uur lielhebbers/veteranen, 12.00 uur Junioren en om 15.00 uur amateurs; Zondag 8 mei: KNVB-voetbal: 14.30 uur SVV-FC Wageningen, 14.30 uur DCV-Hermes DVS, 14.30 uur SVW- Fortuna Vlaardingen. 14.30 uur DBGC-DHS, 14.30 uur VFC-DRL, 14.30 uur Oelfia-Schiadam, 14.30 uur Zwervers-Excelsior '20, 14.30 uur VDL-Hekelingen, 14.30 uur De Hol- landiaan-EDS. 14.30 uur NOC- RKWIK, 14,30 uur FCN '66-Putters- hoek; RVB-voetbal: 14.30 uur Aeolus- SFC. 14,30 uur Demos-Qlympus Schiedam, 14,30 uur DRZ-UrSus. 14.30 uur SCV Garuda-Schledamse Boys: Korfbal: 14.00 uur Vlaardingen- Olympiaan, 14.00 uur Hooguliet-Har- ga. 14.00 uur Succes-Charlols; Honk bal- 14.00 uur Bleu Birda-Schiedam. 14.30 uur PSC-Vlaardlngen Holy; Softbal: Dame*: 11.00 uur 11.00 uur Schiedam-Thunderhlrds; Hockey: He ren: 14.45 uur Pollux-Waranda, 14 45 uur Spirit-Voorne. 14.45 uur Asvion- Ring Pass, Dames; 13.00 uur Spirït- Schaerwijde;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3