F iets verzekeren kan nu voor 5 j aar CONSUMENTEN INFORMATIE Weinig klach ten over verkoop van verzeker9 Internationale treinreductie voor ouderen Niet voor gewone tuinliefhebbers Toch garantie op coupon waar vlekken in kwamen Er komen steeds meer vegetariërs RAI/BOVAG Fietsverzekering ANWB Fiets verzekering Kiezen tussen je geld of een nieuwe Een sprekende Fuji- eamera 25 eeuwen ruinkunst vy f B Rotterdam Nieuwsblad maandag 9 mei 19B3 In steden waar veel fietsen worden gestolen is verzekeren duurder. onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Bij de ANWB is een speciaal slot vereist. Prijs fiets Prem t/m, ƒ300,- 301— 400 401— 500 501— 600 601— 700 701— 800 801— 900 901—1000 1001—1100 1101—1200 1201—1300 1301—1400 1401—1500 1501—1600 1601—1700 1701—1800 1801—1900 1901—2000 ie 3 jaar 60 60 100 120 140 160 180 200 220 240 260 280 300 320 340 360 380 400 In de tabellen die hierbij af gedrukt staan kunt u zien dat fietsen tot een waarde van 2.000 kunnen worden ver zekerd. De premie die erbij staat is de dure klasse. Er is ook nog een goedkoper ta rief. Bij de ANWB kun je daarvoor kiezen (muar dan krijg je in grote steden als Den Haag en Rotterdam, en studentensteden zoals Delft te maken met een hoog eigen risico). Bij de RAI/Bovag kun je niet kiezen, maar is het hoge tarief gewoon ver plicht als je in plaatsen woont waar veef fietsen worden ge stolen. Intussen lopen er op het ogenblik ongeveer een half miljoen f ietsverzekeringen Bijna twintig procent is via de rijwielhandel (en dus via de RAI) afgesloten. Het hele bestand is in een computer geregistreerd, zodat ook de politie op een betrekkelijk eenvoudige manier kan in formeren aan wie een gesto len en weer gevonden fiets toebehoort. Fietsen kunnen langer in een diefstal/schade-verzekering worden gehouden dan tot nu toe het geval was. Het maxi mum was drie jaar, maar de RAI/Bovag heeft die termijn' zojuist verlengd tot vijf jaar. En de verwachting is dat de ANWB zat volgen Er zijn twee clubs actief met het verzekeren van nieuw gekochte fietsen, de ANWB en de RAI/Bovag. Een van de belangrijkste verschillen tussen deze twee is wat je uit gekeerd krijgt als je fiets in derdaad wordt gestolen: een nieuwe fiets bij de RAI of een bedrag in contanten bij de ANWB. De RAI gaf die nieuwe fiets tot nu toe overigens alleen m het eerste jaar. maar ook dat is thans uitgebreid. Ook als je fiets m het tweede jaar na aankoop wordt gestolen, krijg je er nu een nieuw exem plaar voor in de plaats. Beide fiets verzekeringen, zo wel die van de ANWB als die van de RAI/Bovag, zijn m feite van de verzekerings maatschappij Unigarant Er zijn echter opmerkelijke verschillen. Allereerst in de vorm van de uitkering, en verder in de premies: bij de ANWB ben je duurder uit. Dat scheelt tussen vijftien en dertig gulden. ..Hun premies kunnen lager zijn omdat de njwielfabri- kanten er aan meebetalen", zegt men bij de ANWB, „maar het is toch met zo dat wij daardoor geen fietsverze- keringen meer verkopen. Toen de RAI er ook mee kwam dacht men aanvanke lijk dat wij wel vanzelf van de markt zouden verdwijnen, maar dat is allerminst ge beurd. Onze indruk is dat de klanten verwachten dat zo'n fietsverzekering bij de ANWB minder troubles geeft1'. 'Liever geld' Bovendien, zo gelooft de wielrijdersbond, willen sommige mensen na dief stal liever geld dan een compleet nieuwe fiets. „Vooral nu toch iedereen een beetje voorzichtig is met zijn uitgaven, beslui ten mensen vaak om met het geld dat ze krijgen een minder dure fiets te kopen, zodat ze met de rest van Prijs fiets t/m 500 501— 600 601— 700 701— 800 801— 900 901—1.000 1 001—1.100 1.101—1.200 1.201—1.300 1.301—1.300 1.401—1 500 1.501—1 600 1.601—1.700 1.701—1.800 1.801—1.900 1.901—2 000 het geld nog wat anders kunnen doen". Intussen houden RAI en ANWB elkaar wel nauwlet tend in het oog en komt de ANWB „onder druk van wat de RAI doet" vandaag of morgen ook met een vijf jaar lopende verzekering. Ver moedelijk 1 mei. De RAI-verzekering is overi gens een hele makkelijke. Een aanmeldingsformulier zit aan de nieuwe fiets die je koopt. Dat hoeft dus alleen maar ingevuld te worden en opgestuurd. Ook voor de fiet sen verkopers zit er nog een aardigheidje aan. Zij krijgen sinds kort van de RAI ook de gebruikelijke winstmarge op de fietsen die aJs uitkering aan gedupeerde verzekerden worden verstrekt... Premie 3 jaar Premie 5 jaar 86 121 103 145 120 168 136 191 153 215 170 238 187 262 204 286 223 312 243 340 265 371 288 404 311 436 334 467 359 503 383 536 Eigen risifto De klant moet overigens nog wel met een paar din gen rekening houden. Bij de uitkeringen „in natu- ra" van de RAI wordt wel een eigen risico verrekend, In het eerste jaar is dat ƒ75 en in het tweede jaar 100. Bij de ANWB krijg je in het eerste jaar na aankoop 1ÖÜ procent terug (m geld dus), en in het tweede jaar 80 pro cent. Voor het overige gaan de verzekeringen gelijk op. In het derde jaar is de uitke ring 60 procent, in het vierde jaar 50 en in het vijfde jaar 40 procent. Verschillen Wel is er een groot aantal kleinere verschillen tussen de twee verzekeringen. In principe dekken ze diefstal en schade, maar bij de RAI kun je ook nog kiezen voor alleen diefstal in het eerste jaar na aankoop. Bij de ANWB heb je een jaar de tijd om de verzekering te nemen, maar moet er een speciaal veiligheidsslot op de fiets. Bij de RAI hoeft er geen speciaal slot op maar moet een nieuwe fiets met een worden verzekerd. ANWB en RAI zitten sinds kort samen met het TBBS (het technisch bureau voor schadepreventie van de verzekeraars) in een nieu we stichting, die een keur merk wil geven aan spe ciaal door TNO geteste fietssloten. Men verwacht dat binnenkort het eerste TNO-gekeurde slot In de handel komt. In de prak tijk moet dan echter nog blijken of het aan de ver wachtingen voldoet. Tabellen Camera's die waarschu wend piepen of felle lichtjes laten zien zijn er volop. Zelfs een fotoap paraat met ingebouwd klokje of radio is ai lang geen nieuwtje meer. Maar sprekende fototoes tellen kenden we nog niet. Fotogigant Fuji heeft er nu een gemaakt. Het is een direct-klaar toestel, dat officieel te boek staat als Fuji Foto- ra ma F-55 'Voice'. We vermelden het maar voor de aardigheid, want naar Europa komt dit appa raat zeker nooit. Het toestel geeft een paar instructies, zoals: „Ver wijder het schutblad van de film" en „eerst scherpstellen" of „ge bruik de flitser" en ook zegt de camera of de film vol is en dergelijke za ken. En omdat dit toestel voor de thuismarkt is dat allemaal in het Ja pans. En of het niet op kan, na elke volledig belichte film speelt de camera ook nog twee melodietjes. Al die teksten en melo dietjes komen uit een. luidsprekertje via een 'voice synthesizer'. In die tussentijd kan de foto graaf z'n toestel opnieuw met een pak film laden. „We willen in de toekomst wat meer aandacht aan deze eet wijze besteden dan we tot nu toe gedaan hebbenzo belooft het Voorhebtingsbu- reuau voorde Voeding in het aprilnummer van zijn maandblad. Met „deze eetwijze" bedoelen ze het moderne vegetarisme. En aangezien het voorlich tingsbureau hèt kanaal is waarlangs de overheid voor lichting geeft over voeding betekent het in feite toch een soort officiële erkenning van deze alternatieve eetgewoon ten- Wat het „moderne vegetaris me" is, wordt in het blad uit gelegd door Gerard Zwets loot, docent huishoudkunde aan een lerarenopleiding. Vlees-weigeraars zijn er na tuurlijk al heel lang, maar de moderne vegetarier is ie mand die zich de laatste tien a vijftien jaar bij de club heeft aangesloten. Veehouderij Zwetsloot geeft een overzich tje van waarom mensen te genwoordig afkerig van vlees zijn. Allereerst zijn er veel tegenstanders van verande ringen in de veehouderij. Veehouders zijn meestal uit economische noodzaak over geschakeld op wat men de „intensieve veehouderij" noemt, ofwel de bio-indus- trie. Uit een onderzoek door het bureau Intomart <in op dracht van de stichting 'Lek ker Dier') bleek vorig jaar dat consumenten daar niet zo happy mee zijn. Maar liefst 92 procent vond dat je de die ren, die uiteindelijk op je bord terecht komen, net zo goed moet behandelen ais een huisdier. Waterverontreiniging is Begin 1982 heeft het Klach- teninstituut Verkoopmetho den Verzekeringsmaatschap pijen zijn werkzaamheden aangevangen. De taak van dit bureau is, om het maar populair te zeggen, na te gaan o£ verzekeringsmaat schappijen zich wel fatsoen lijke gedragen bij het 'verko- 'pen' van een verzekering. Gedurende dit eerste jaar ontving het klachtenbureau maar 17 klachten over on juiste verkoopmethoden. Daarvan werden er 14 in be handeling genomen. Twee klachten werden bij voorbaat afgewezen en de derde ook niet in behandeling genomen Vrouwen ouder dan 60 en mannen die tenminste 65 jaar zijn, kunnen vanaf 1 mei kortingen van 30 tot 50 pro cent krijgen op de tarieven van 19 Europese spoorweg maatschappijen. Dit recht wordt verkregen via een zo genaamde 'Rail Europ S'- kaart, die voor ƒ20 als aan vulling op de NS-60+ of 65+ kaart kan worden gekocht. Deze 'RES'-kaart is dus al leen samen mei de nationale kaart geldig en heeft ook de zelfde geldigheidsduur. De korting wordt gegeven op enkele reizen, retour- en rondreizen en bovendien op tal van boot-, veer- en bus diensten in Europa. Men kan de RES'-kaarten zowel hier als in het buitenland kopen. Beperkingen Overigens geldt de korting in het buitenland niet, wanneer de reis wordt begonnen ól tussen vrijdag 12 uur en za terdag 12 uur óf tussen zon dag 12 uur en maandag 12 uur. In Nederland heeft men in die perioden weer wel korting. Het is voor oudere vakantie reizigers die de tocht per trein en aansluitend vervoer maken dus van belang na te gaan of 2e op een of andere een tweede argument van de geen-vlees-eters. Aanvanke lijk vonden ze dat je best vis kon eten (want die werd niet in veel te kleine hokken op gefokt), maar toen duidelijk werd hoe vuil water vaak is, moest ook vis van het menu worden geschrapt. Verspilling Verder is er de wereldvoed- selsituatie. Per dag sterven 100.00Q mensen door onder voeding, in feite gebrek aan graan. Dat wij graan voor veevoeder gebruiken, wordt door veel mensen als voed sel verspilling gezien. Als er geen vlees meer wordt gege ten, dan is er ook geen vee voer meer nodig, zo rede neert men. Gerard Zwetsloot noemt ook klacht bleek al tot tevreden heid van de klager te zijn op gelost toen het Klachteninsti tuut contact met de ontevre den verzekerde opnam. In het eerste jaarverslag van het instituut wordt dit aantal klachten beperkt genoemd gezien in het licht van de vele miljoenen verzekerin gen welke jaarlijks worden afgesloten. Maar het kan na tuurlijk ook zijn dat het bu reau nog niet bekend is bij de consument. Van de 14 wel in behande ling genomen klachten wer den er 10 afgehandeld door het geven van een advies. Bij 5» wijze van deze kortingen kunnen profiteren. Deze landen doen mee Kortingen van 50 procent ge ven: Belgie, Finland, Frank rijk, Griekenland, Groot- Brittannie, Ierland, Luxem burg, Nederland, Noorwegen» Portugal, Spanje, Zweden en de teruglopende bestedings mogelijkheden en de op komst van het consumenten- bewust zijn als oorzaken van vegetarisme. Een gezin dat steeds minder geld te beste den heeft zal best geneigd zijn om duur vlees van de boodschappenlijst te verban nen. En een bewuste consu ment kiest ook bewuster zijn eten en wil ook wel eens zijn gedachten over „vleesloos" laten gaan. Principes Bovendien zijn er natuurlijk de alternatieve voedings systemen die op grond van ecologische, antroposofische of macrobiologisehe principes vlees afwijzen. Ten slotte kun je nog om redenen van gezondheid vlees met arg waan bekijken: gevarieerd 2 klachten werd de afhande ling tussentijds afgebroken omdat de klachten op een misverstand bleken te berus ten. En van de 10 klachten waar in door de leden van het in stituut een beslissing werd genomen, werden 5 klachten gegrond bevonden. Aan het eind van de verslagperiode waren nog 2 klachten in on derzoek. Het klachtenbureau staat on der voorzitterschap van de levensverzekerings ombudsman mr. R, Erdbrink, Groothertoginnelaan 8, in Den Haag. Telefoon: 070- 614731. Zwitserland. Duitsland, Denemarken, Hongarije, Italië, Joegoslavië en Oostenrijk geven kortin gen van 30 procent. Overigens krijgt men in Fin land, Groot-Brittannie en Zwitserland de 'RES-korting op de ook al gereduceerde re- tourprijs. etende vegetariërs hebben namelijk minder kans op weivaartziekten. Ze eten minder vel en krijgen meer voedingsvezel binnen. j Volgens Zwetsloot kiezen voedingsvoorlichters vaak de weg van de minste weer stand. Ze zijn zou eenmaal gewend om te zeggen „zus en zo moet je eten, dat is goed voor je". Ze zouden wat meer rekening moeten houden met maatschappelijke ontwikke lingen waardoor veel mensen anders gaan eten. Arend Jan van der Horst is een van de bekendste Neder landse tuinarchitecten. Hij werkte jarenlang samen met de befaamde Mien Ruys. Zijn grote liefde voor de tuinhis- torie bracht hem tot het sa menstellen van hel boek: *25 eeuwen tuinkunst'. Hij schreef trouwens in tal van tijdschriften al vele artikelen over dit onderwerp, was een van de twee redacteuren van het onlangs verschenen 'Tui nen in Nederland' en hield vele radiopraatjes over de ge schiedenis van de tuin. Van der Hoxst weet waar hij het over heeft, want ook vele buitenlandse tuinen kent hij grondig Een echt tuinaanleg- of ver- zorgingsboek is dit nieuwe werk niet. De gewone tuin- liefhebber heeft er weinig aan. Je moet echt een belang stellende m de tuingeschiede- nis zijn en bijvoorbeeld ook graag oude tuinen bezoeken, wil je dit boek waarderen. Natuurlijk kun je wel je ei- gen tuin aanleggen of laten aanleggen aan de hand van voorbeelden uit het verleden. En daarom staan er zwart wit tekeningen in van ont werpen die geïnspireerd zijn door die oude tuinen. Dat is dan ook de reden dat er maar betrekkelijk wet mg kleurenfoto's in het boek werden opgenomen. Voor de echte liefhebber een aardig boek. '25 eeuwen tuinkunst' door Arend Jan van der Horst. Gebonden in groot for maat, 175 pagina's. Uitgeve rij Terra, Zutphen, Prijs ƒ44. De mevrouw, die een coupon tapijt in de aanbieding zag en kocht, zaJ wel spijt als haren op haar hoofd hebben. Zij kreeg hem voor de helft van de prijs ƒ700 voor bijna twaalf meter -en ook nog met vijf jaar garantie, maar na drie maanden vertoonden zich de eerste 2warte vlek ken. Elke keer als er een of ander vocht op de vloerbe dekking terecht kwam, bleef er een zwarte plek achter, Het kleed zag er al gauw uit als een soort zwarte .zee. Mevrouw kwam met haar klacht niet bij de oorspronke lijke winkelier terecht, maar bij een ander die de garantie en service van de eerste had overgenomen De eerste had het kennelijk ook met aan trekkelijke aanbiedingen niet kunnen redden en zijn fail lissement was aangevraagd. De tweede woninginrichter bood mevrouw wel nieuw ta pijt voor de halve prijs aan, maar daar zag zij mets in. Ze wilde of haar geld terug (en dan tapijt kwijt) of h< apijt houden en een fiiu.nciele vergoeding. Maar daar voelde de winke lier niets voor. Hij vond dat zij te laat was komen klagen en gaf haar hond de schuld van de vlek ken. Uiteindelijk boog de Geschil lencommissie Woninginrich ting zich over de klacht en daar keeg mevrouw van a tot z gelijk. Zij bleek niet te laat te hebben geklaagd, en de coupon was ondanks de af prijzing toch met garantie (de garantie van de Federatie Meubilenngsbonden) gele verd. De commissie vond wel dat je van de2e kwaliteit tapijt geen wonderen mocht verwach ten, maar die alsmaar n«i?uwe zwarte vlekken vond men toch wel 'heel vreemd. De conclusie was: mevrouv moet gewoon haar geld terug hebben. 4%1". Sa»»#' SS® Ook ais je een kalf moet je het tijdens zijn leven behandelen alsof het je huisdier was, vinden veel consumenten. Kortingen lopen op tot 50 procent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4