Kelner slachtoffer van een ordinaire caféruzie 1 Schiepop staat videobanden af aan politie Minder personeel weg bij buurthuizen 9Patat zonder mèV voor Posthoorn MM:*,: Onderwijzers in wachtkamer VLAARDINBS DAGBEAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT van,de voor" Knipperend alarmlieht wordt daders noodlottig Parachutesprong mislukt: vrouw ernstig gewond 'Andere oplossing voor vrije Veel meer behoefte aan intensieve taalcursussen W ethoudersehap Duimelaar nog niet helemaal zeker Belangrijke onderscheiding Vlaardingse onderzoeker Plan van VCW: DINSDAG lOtffillBH Vlaardingen Dc politie moet nogr diverse vragen beantwoorden in het on derzoek naar de dood van de 45-jarige Maassluize- naar Klaas Bergwerff kelner in het Rotterdam se café Hoboken— die gis termorgen levenloos werd aangetroffen op het par keerterrein aan de Vlaar- dingse Landstraat. De vraag bijvoorbeeld, waar om het slachtoffer na een eerste mishandeling voor zijn woning in Maassluis door een bekende Vlaar- dingse caféhouder en zijn vrouw, die inmiddels een gedeeltelijke- bekentenis hebben afgelegd, weer mee, naar VIaardingen werd genomen, en of dat vrijwillig of onder dwang is gebeurd. Vrijwel vast staat echter, dat die rit terug hem uiteindelijk noodlottig is geworden. Op het parkeerterrein in Vlaar- -dingen werd de man voor de tweede maal ernstig mishan deld, aan dd gevolgen waar van hij moet zijn overleden. Daar werd hij gisterochtend' om tien over half vijf door de bemanning van een surveil lerende politiewagen, die op zoek was naar de auto van het echtpaar, dood aangetrof fen. Aan de hand van de bekente nis van het echtpaar en ge- tuigeverklaringen heeft de politie kunnen opmaken, dat de beide echtelieden in het -café De Sfynx ïn het cen trum van Vlaardingen ruzie hebben gemaakt met het slachtoffer. Dat moet om streeks vier uur 's nachts zijn gebeurd. Hoofdinspecteur Gijs Bierling van de Vlaar dingse politie: „Het was een ordinaire caféruzie, waarbij volgens getuigen alleen ver baal geweld is gebruikt. Klappen zijn daarbij niet ge vallen." Na die ruzie is de Maassluisse kelner per taxi naar huis gegaan. De taxi werd echter gevolgd door de BMW van de Vlaardingers, die Bergwerff bij het uitstap pen voor zijn woning flink te grazen namen. Na de2e eerste mishandeling is het slachtoffer op de een of andere maniervrijwillig of onder dwangin de BMW van de caféhouder terecht gekomen, en daarop begon de terugrit naar Vlaardingen. Juist tijdens die terugrit werd de aandacht van de Maas sluisse politie op het echtpaar gevestigd, omdat de wagen met knipperende alarmin-* stallatie reed. Of dat toeval was' omdat de bestuurder vergeten was die knipper lichten uit te schakelen, of dat daar een andere reden voor was. is eveneens een nog onduidelijk punt. „Wat we echter wel zeker weten, is dat het slachtoffer op dat mo ment nog in leven was", al dus Bierling. De surveillancewagen, die de BMW op de Laan '40-'45 in Maassluis een stopteken gaf om een routine-controle uit te voeren, kreeg geen kans om de auto staande te hou den. Met grote snelheid vluchtte de auto weg in de richting van Vlaardingen, waarbij de wagen over de Vlaardinger- en de Maas- sluissedijk door de Maassluis- se politie werd gevolgd. In Vlaardingen raakte de sur veillancewagen het spoor bij-"* ster. In de tien minuten, die de BMW daarop 'zoek' is ge weest, moet het echtpaar het slachtoffer op het parkeerter rein voor de tweede maal he vig hebben geslagen en ge stompt. Aan de gevolgen daarvan moet Bergwerff zijn overleden. Toen de BMW door de Vlaar- dingse politie, die inmiddels over het vreemde gedrag van de automobilist door de Maassluisse collega's was ge ïnformeerd, eenmaal was ge vonden en ook het slachtof fer zes meter daarnaast was aangetroffen kon aan de hand van het kenteken van de auto al snel het echtpaar van het bed worden gelicht, In de loop van gisteren is on der leiding van dr. Zelden- rust sectie op het slachtoffer verricht Hij bleek te zijn overleden aan diverse in- wendinge verwondingen en bloedingen. Het echtpaar is ingesloten in het Vlaardingse politiebureau, waar het on derzoek naar de toedracht onder leiding van inspecteur Klaas van der Zee nog ïn volle gang is. Officier van justitie mr. De Wit is inmid dels ingeschakeld. In het kader van het onder zoek is gisteravond een pak huis in de Landstraat, dat ïn gebruik was door de caféhou der, doorzocht Volgens poli tiewoordvoerder Bierling ging het om een routine-on derzoek. Hoewel ook een Rotterdamse hasj-hond bij de doorzoeking betrokken was, was er volgens Bierling geen aanleiding om te veronder stellen, dat er verdovende middelen in het pand gevon den zouden worden. „Zo'n hond nemen we bij zo'n on derzoek wel vaker mee", al dus de hoofdinspecteur. Er werd in het pakhuis niets bij zonders aangetroffen. In Vlaardingse horecakrin- gen is inmiddels geschokt ge reageerd op het gebeurde. „Hij deed nooit iemand kwaad; ik begrijp nog steeds niet dat hij zoiets heeft ge daan", aldus een reactie m een ander café vanmorgen. De mannelijke verdachte was niet alleen bekend als café houder, hij was ook nog steeds actief in de bokssport. Ook het slachtoffer, Berg werff, was in Vlaardingen bij velen bekend. Hoewel hij op het ogenblik in Rotterdam werkte kwam hij regelmatig in Vlaardingse cafés op be zoek. Vlaardingen Een 'stuntje* dat vanmorgen werd uitge voerd boven de Westwjjk- markt in Vlaardingen om de aandacht te vestigen op de nieuwe opzet van de markt, ïs rond kwart over elf op een drama uitgelopen. Drie para chutisten van The Flying Dutchmen zouden op het marktterrein neerdalen. De eerste twee sprongen slaagden uitstekend, maar de derde pa rachutist kwam verkeerd uit en belandde in een boom, waaruit hij vervolgens naar beneden viel. Een vrouw, die onder die boom naar het schouwspel stond te kijken, raakte daarbij ernstig gewond aan haar hoofd. Het slachtoffer is met spoed naar het ziekenhuis ver voerd. Over de toestand van de vrouw was vanmorgen nog niets bekend. De parachutist raakte niet gewond bij het on geluk. Wethouder Scheeres: Commissie: 'Zoek geld voor schoolvervoer' De vrije liggers, die volgens de gemeente moeten verhuizen naar een jachthaven. .Schiedam Wethouder Reinier Scheeres heeft de commissie voor economische aangelegenheden en personeelszaken gister middag beloofd nog eens te kijken naar de tarieven van 'vrije liggers in de Schiedamse wateren. De leden van de commissie deelden zijn mening dat de plezierjachten uiteindelijk uit Schie damse grachten en vaarten moeten verdwijnen en gebruik moe ten maken van de twee jachthavens. •Eén van de twee is gereed. De tweede, in de Nieuwe Haven, -moet volgend jaar gereed zijn. Scheeres had, zei hij, een reactie .yan de vrije liggers verwacht „Ze liggen nu voor een schijntje en in een jachthaven moet enige honderden guldens worden be taald", zei hij. Het gaat om in totaal 120 vrije liggers waarvan er 85 een jaarabonnement hebben en sleehts zeventig gulden beta len. De overige hebben een 'weekabonnement' en betalen per jaar een bedrag van 304 gulden. Scheeres wil nu het jaarabonnement 'uit de handel' nemen. „We krijgen geen toestemming het jaartarief steeds met twintig pro cent te verhogen", stelde hij. Scheeres wil zo vrije liggers dwin gen naar de jachthavens te verhuizen. PvdA'er Aad Wiegman stelde daarop voor vrije liggers het volle tarief te laten betalen en door middel van een steeds kleiner wordende restitutie het tarief op te trekken naar een bedrag van 304 gulden. Schiedam De organisatie van Schiepop heeft de video-opna men'van het tien dagen geleden gehouden festival afgestaan aan 'jïe Schiedamse politie. De drie videobanden bevatten ook cpna- jmen van de enorme knokpartij, die door toedoen van agressieve 'Headbangers' op koninginnedag ontstond. "Enkele organisatoren van het Schiepop-festival zeggen er geen énkele moeite mee te hebben die banden aan de politie af te 'staan. „Als dat de politie helpt om die lui te pakken, dan graag," 'feldus Frans Ekel en Kees te GussinkJo, jongerenwerkers uit "Nieuwland en de Gorzen. 'De drie banden hebben een totale speelduur van vijf uur. De 'motorrijdende vechtersbazen duiken pas in een later stadium op. vEr is duidelijk op te zien, wie er klappen hebben uitgedeeld. "^Schoften zijn het," aldus Te Gussinklo, „ze stonden keihard *met kettingen in te slaan op meiq'es, die niet wisten hoe ze weg 'konden komen. Ik hoop dat de politie dut tuig achterhaalt" Vlaardingen De ervaringen met taalcursussen en andere educatieve activiteiten voor buitenlanders wijzen duidelijk uit dat er veel meer behoefte is aan zogenaamde intensieve taalcursussen voor migranten. Eigenlijk zouden er in Vlaar dingen zeker drie van die cur sussen moeten zijn, maar daar voor geeft het rijk niet vol doende subsidie. Volgens het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) trekken veel buitenlan ders, die in korte tijd de Ne derlandse taal willen leren, naar Rotterdam, waar veel meer mogelijkheden zijn.^ Uit .tussentijdse verslagen blijkt dat met name Turken en Marokkanen op het ogenblik slecht vertegenwoordigd zijn in de activiteiten, die in yiaar- dïngen worden ontplooid. Bij de taalcurssen is volgens het PEC de belangrijkste reden, dat het tempo waarmee de les sen gegeven worden niet erg hoog ligt. „Sommigen vinden dat niet erg; die hechten wat meer aan net ontmoetingsas pect dat aan die lessen verbon den is. Maar je merkt dat de meeste buitenlanders veel meer behoefte hebben aan in tensieve cursussen, waarin ze in korte tijd veel kunnen Ie ren. De enige cursus die we in Vlaardingen op dat terrein hebben is dan ook helemaal volgeboekt", 'aldus Tineke Brinkman van het PEC. Overigens heeft het PEC de indruk, dat de aantallen deel nemers onder Turken en Ma rokkanen inmiddels weer wat stijgen. „De opgaande lijn zit er wel in." Schiedam Wethou der Posthoorn heeft gisteravond van alle politieke partijen in zijn commissie het na drukkelijke verzoek meegekregen om als nog geld te zoeken voor behoud van het aangepast schoolver voer in Schiedam. Volgens de bezuini gingsplannen van het kabinet-Lubbem moet Schiedam 82.000 gulden inleveren, wat ten koste gaat van aangepast vervoer voor 44 scholieren. Vijf scholen voor moei lijk lerende kinderen zijn hierbij betrokken: De Wegrwijzer, de Augrus- tinusschool, de Rïjn- mondschool, de W.A.van Lieflandschool en de Prof.R, Casimirschool Volgens wethouder Post hoorn hebben de scholen zelf zich al neergelegd bij de circulaire, waarin staat dat artikel 13 van de lager-onderwijswet na 1 augustus de ge meenten minder geld op levert. Vooral Gerard Verhulsdonk (VVD), Eef Coïlé (CPN) en Wim Oomen (PvdA) dron gen aan op behoud van het aangepast schoolvervoer. Het CDA bemoeide zich eerst he lemaal niet met de discussie, maar werd uitgedaagd door Verhulsdonk. Toen bleek dat het CDA „een creatieve oplossing" voorstond, waaruit Posthoorn afleidde dat zoiets dan geen geld mag kos ten. Inderdaad lijkt het de di verse partijen moeilijk om het geld nog uit de onderwijsbe groting te halen. Daarom zou Posthoorn in het college van B en VV moeten aankaarten, dat het geld ergens anders van daan hoort te komen. De wet houder voelde zich na dit ad vies 'weggestuurd met een lege patatzak'. Verhulsdonk interpreteerde het anders: „De patat heb je nu van ons gekre gen, maar zonder mèt." Goede alternatieven voor het schoolvervoer kunnen moge lijk goedkoper uitpakken dan de 82.000 gulden, die Schiedam er tot nog toe voor nodig had. Posthoorn sprak van veel inef ficiëntie door de ministeriele richtlijnen. „Misschien moeten wij ons daar minder van aan trekken", aldus Posthoorn. Schiedam De 25 onderwijzers, voor wie in Schiedam per 1 augustus geen plaats meer is, kunnen als het aan wethouder Posthoorn ligt „in de wachtkamer" blijven. De juiste formule is nog niet gevonden, maar volgens onderwijs- consulent Lex Tigges komt het erop neer, dat de leerkrachten toch gewoon aan hun school, verbonden blijven, ook al worden zij gerekend tot de zogenaamde Deetman-boventalligen. Posthoorn is bereid deze leerkrachten voorrang te geven als er op hun school vacatures ont staan. In feite betekent het, zoals PvdA-raadslid Wim Oomen gisteravond in een commissievergade ring constateerde, dat de arbeidsplaatsen van de 25 leerkrachten voor één jaar gegarandeerd blijven, ondanks het feit dat zij dan niet voor de klas staan. Hoe de situatie na dat jaar zal zijn hangt volgens Posthoorn geheel af van het te ruglopende aantal leerlingen in Schiedam. Werkgever ligt dwars Maassluis De fractievoorzit ter van de PvdA in Maassluis, Mees Duimelaar, heeft nog niet beslist of hij het wethou derschap van de vorige week afgetreden Han Hummelen op zich neemt. Hij heeft tot op he den met zijn werkgever Key Kramer nog geen overeen stemming kunnen bereiken. „Er wordt nog gezocht naar een vervanger voor mij, die ik snel genoeg kan inwerken. Als dat niet lukt, moet ik afzien van de wethouderspost", aldus Duimelaar. Hij zegt over onge veer een week voldoende ze kerheid te hebben. In de Maassluisse PvdA-fractie was Duimelaar eenstemmig voorgedragen als nieuwe wet houder. in de vacature die is ontstaan door het plotselinge vertrek van Han Mummelen. Wel is afgesproken dat. als Duimelaar geen wethouder ,zou kunnen worden omdat hij zich niet tijdig vrij zou kunnen maken op zijn werk, Lidy van der Méulen het wethouder schap op' zich zou nemen. De plaats in de fractie van de PvdA, die is opengevallen na het vertrek van Hummelen, wordt in de toekomst bezet door Anton Bijtenhoorn. Hij heeft heeft inmiddels ja gezegd tegen een functie als raadslid. Vlaardingen/Chicago De Vlaardinger dr. D. A. van Dorp, die tot zijn pensionering bij Unilever-Research werkte, heeft gisteren in Chicago de 'Supelco AOCS"" Research Award' toegekend gekregen.- Deze onderscheiding geldt als de hoogste individuele 'award', die iemand kan ontvangen voor wetenschappelijk ónder- zoek in de vetchemie. Van Dorp deed samen met zijn collega medicus H.J. Thomas- son in het Vlaardingse labora torium van Unilever onder zoek naar de biochemie van vetzuren. Het werk van de Vlaardinger heeft een belang rijke invloed gehad op de in zichten in de rol van meervou dig onverzadigbare vetten in de menselijke voeding. Van Dorp kreeg zijn onder scheiding tijdens de jaarverga dering van de Amerikaanse vereniging van scheikundigen in de vetchemie, de American Oil Chemists' Society (AOCS). Vlaardingen Er hoeven vol gens een alternatief bezuini gingsplan van het Vlaardings centrum voor welzijnsplan ning (VCW) geen zeven ar beidsplaatsen te sneuvelen in het buurthuiswerk. Het cen trum komt met het schrappen van slechts anderhalve ar beidsplaats tot evenveel bespa ring als de gemeente in haar plannen, waarin veel drasti scher op personeel wordt be zuinigd. „En ons plan is kwali tatief veel beter vindt Wil den Hartogh van het VCW. In het plan van het VCW moeten de bezoekers van de buurthuizen meer gaan beta len voor de meeste activitei ten. „Wij doen veel meer dan de gemeente aan kostenbewa king. We hebben bij het bezui nigen niet voornamelijk aan gïisoneel gedacht", aldus Den artogh. „Dat blijkt te kun nen." De beroepskracht van de bouwspeelplaats moet volgens het VCW-plan worden ver schoven naar feet samenwer kingsverband in Holy-Noord. De VOP zou voor dat samen werkingsverband haar admi nistratieve kracht moeten in leveren. Het plan wordt bin nenkort besproken in de nu nog bestaandecommissie voor democratische planning. .Daarna gaat het naar de soci aal-culturele instellingen en de gemeente.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1