ROTTERDAMS R8EUWSB1RP De rechter en de gevolgen van het prostitutiebeleid 'Acties zullen zich uitbreiden en verscherpen' m mmsmSm Directeur dienst volkshuisvesting steunt Vermeulen: Weer Rotter Beeldenpari in 9Rosariun Gemeente wil steun gedupeerden wwv- uitkering André van der Louw krijgt politieke verantwoor delijkheid Bewonersorganisa ties: Metromuziek slaat aan VtiC TT" "M 'Ik speel de hoer, wanneer ik dat wil ZATERDAG 14 MEI 1983 Rotterdam De gemeen te Rotterdam overweegt een overbruggelingsrege- ling voor de cliënten on der de 23 jaar, die straks in een klap van de wwv-uit- kering vervallen in de bij stand, Het plan van staats secretaris De Graaf om de ww v-uitkeringen voor werklozen onder de 23 jaar drastisch aan banden te leggen, moet nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd. De Rotterdamse sociale dienst heeft ontdekt dat het stoppen of bekorten van de wwv-uitkering voor jongeren niet afhan kelijk is van de leeftijd, maar de datum waarop de cliënt zijn eerste aanvraag heeft gedaan. Dat betekent dat duizenden uitkerings- trekkers in een keer eeh forse daling in hun inkom sten krijgen. Wethouder Van der Have heeft hiertegen heftig ge protesteerd. In een brief aan de staatssecretaris schrijft de wethouder dat een dergelijke duikeling in inkomen een grove aan tasting is van de uitke ringsrechten. De wethou der wil een overbrug gingsregeling om de gedu peerden tegemoet te ko men in die forse daling. De wetswijziging houdt in dat werklozen pas een v-uitkering krijgen als zij 23 jaar en ouder zijn. De jongeren komen voor deze uitkering pas in aan merking als zij 130 dagen voorafgaand aan hun werkloosheid, hebben ge werkt. Rotterdam Rijnmond voor zitter André van der Louw krijgt m het dagelijks be stuur de zorg over de split sing van Zuid-Holland, voor lichting en inspraak, be stuurlijke aangelegenheden en rampencoördinatie inclu sief brandweer. Met deze portefeuilleverde ling heeft hij de politieke verantwoordelijkheid voor de splitsing overgenomen van gecommitteerde L. van Rijn-Vellekoop (PvdA), die nu alleen de zorg voor het milieu overhoudt en voor lichting en inspraak van J.C. van Duin (VVD), die zijn ta ken verminderd ziet tot re creatie en natuurbescher ming en verkeer en vervoer. De portefeuilleverdeling van het dagelijks bestuur van Rijnmond na de komst van André van der Louw als voorzitter betekent een grote ommezwaai binnen Rijn mond. Bij de komst van de vorige voorzitter dr.A.P. Oele zijn alle taken, die poli tiek gevoelig konden liggen van de voorzitter afgenomen. De Rijnmondraad had in die tijd uitgesproken, dat een be noemde voorzitter geen di~ rekte politieke verantwoor delijkheid kon en mocht dra gen, omdat hij als voorzitter boven de partijen staat en dus geen verantwoordiging aan een politieke partij hoeft af te leggen. De Rijnmond voorzitter kreeg alleen de hem wettelijk toebehorende taken coördinatie, bestuurlij ke aangelegenheden en ram pencoördinatie inclusief brandweer. Bij de benoeming van André van de Louw tot voorzitter liet de Rijnmondraad al we ten van dit standpunt te wil len terugkomen. A.G. Kloots, die namens de Rijnmondraad het woord voerde, zie toen, dat het juist zou zijn een man met zulke grote bestuurlijke kwaliteiten als Van der Louw de verantwoordelijk heid te geven voor de split sing van Zuid-Holland en voorlichting. Desondanks .^et dagelijks bestuur van Rijnmond meerdere ver gaderingen nodig gehad om over deze portefeuilleverde ling tot overeenstemming te komen. Rotterdam De bewoners organisaties van Crooswijk, het Oude Noorden, Agniese- buurt en Provenierswijk heb ben deze week alle registers opengetrokken om stadsver- meuwingswethouder, ir. Pim Vermeulen, te laten weten hoe boos zij zijn over diens oproep om de huurinhou- dingsacties te beeindigen. De bewoners schrijven de wethouder, dat zij zich beso demieterd voelen, doordat Vermeulen buiten de bewo ners om de voorbereidingen heeft getroffen voor het af vaardigen van '2ijn huurin- houdingsverbod'. „Wij hebben geen begrip voor uw standpunt. U wilt onze wapens uit de hand slaan en berooft ons tegelij- kertijd van steun, die nodig is voor een ander woonlasten- beleid", aldus de bewoners, die voorspellen, dat de drei gementen van de wethouder alleen maar tot een verscher ping en uitbreiding van de inhoudingsacties zal leiden. Overleggen met de wethou der doen de bewoners pas weer 'als het mes van tafel wordt gehaaid*. „Gezien de aanval in de rug, die nu on dernomen is door u en de FR WC (Federatie van Rot terdamse Woningbouwcorpo raties) en gezien de volstrek te onbetrouwbaarheid, die door u en de FRWC aan de dag is gelegd, is het overleg over de stadsvernieuwing met vertegenwoordigers van de gemeente en corporaties opgeschort. Eerst moet het mes op tafel. Samenwerking tussen twee of meerdere par tijen kan alleen, als die par tijen op eigen wijze en met eigen middelen actievoeren, met wederzijdse ondersteu ning van eikaars initiatie ven", vinden de bewonersor ganisaties. Wim van Es: „Hoezo goed- koopte-eilanden?" Rotterdam Het over grote deel van de metro passagiers waardeert de achtergrondmuziek. die een jaar lang bij wijze van proef te horen is geweest in de Rotterdamse metro stations. Dit blijkt uit een onderzoek van de RET en het Instituut voor Crimi nologie uit Leiden. Over de muziek, door gaans in het genre M&nto- vani, had ongeveer 70 pro cent van de reizigers een positief oordeel. De tegen standers vonden de deu nen onder meer opdringe rig, irriterend of niet bij de stemming passend. De directie van de RET wil doorgaa*"* met de zoge naamde muzak in de me trostations. De Rotterdam se gemeenteraad moet daar nog over beslissen. De kosten bedragen onge veer 10.000 gulden per jaar. 'Huurinhoudingsacties zij n niet te tolereren' Rotterdam Evenals vorig jaar zal van 15 mei tot en met 19 juni in het 'Rosarium' achter museum Boymans van Beuningen geëxposeerd worden door drie beeldende kunstenaars. Te zien zijn werken van Dies de Jonge, Wilma Kuil en Martin McNamara. De houten objecten van Dies de Jonge zijn gericht op details uit onze dagelijkse omgeving. Wilma Kuil schept een treffende relatie tussen de bestaande ruimte en de natuurlijke invloeden als zonlicht- schaduw en wind. Martin McNamara komt ondermeer met het project 'het geheim van Rotterdam". De expositie in het 'Rosarium' wordt zondagmiddag 15 mei om 15 uur geopend door de Tsjechische dichteres Jana Beranova. De toegang is gratis. Rotterdam „De huurinhoudingsacties zijn niet langer te tolereren. ïk heb begrip voor wethouder Vermeulen, als hij zegt, dat de acties moeten wor den afgebouwd." 'Sluitwerk'. Dies de Jonge's houten object. 1 'The Conversation', een sculptuur-object van Martin McNamara. Dat zegt de directeur van de dienst volkshuisvesting, ir. Wim van Es. Hij steunt daar mee de fel bekritiseerde op roep van stadsvernieuwings wethouder, ir. Pim Vermeulen om de huurinhoudingsacties te beeindigen. Van Es: „Huurinhoudingsac ties leiden niet tot een veran dering van het rijksbeleid. Rotterdam heeft de ontwikke ling van de woonlasten niet in de hand. Dat is een zaak van het rijk. Het heeft dus geen zin om door te gaan met proteste ren tegen het rijksbeleid door door Kees Jonker bewust huur in te houden. De totale huurachterstanden van het GWR (Gemeentelijk Wo ningbedrijf Rotterdam) en de corporaties bedragen twaalf miljoen gulden. Als je daar niks aan probeert te doen en huurinhoudingsacties blijven voortduren, zit je in een mum van tijd aan de twintig, vijfen twintig miljoen huurschuld.'" Van Es onderkent, dat het stadsvernïeuwingsproces als gevolg van Vermeulens ver klaring in ernstige problemen verzeild is geraakt. „Een ver velende toestand", noemt de top-ambtenaar het, dat bewo nersorganisaties het overleg mei de projectgroepen hebben verbroken. Dal gebeurde m Crooswijk, het Oude Noorden, Provenierswijk en Agmese- buurt. In Delfshaven, Feije- noord, het Noordereiland, Ka- tendrecht en het Oude Westen dreigt het invorderen van alle huurachterstanden eveneens de relatie ambtenaren-bewo ners te verstoren. Van Es zegt er wel eens van te dromen dat de landelijke poli tici tot het besef komen, dat het steeds minder verant woord is om het stadsvernieu wingsproces door te laten gaan zoals het nu gebeurt. Het per centage minder draagkrachti- gen in de oude wijken stijgt even snel als de woonlasten. Het gevolg is, dat steeds meer mensen een nieuwbouw- of renovatiehuurtje niet meer kunnen betalen. Een gedwon gen verhuizing naar een qua huurniveau vergelijkbare, dus oude en slechte woning is dan onvermijdelijk. Wim van Es is een fel tegen stander van deze ontwikke ling. Hij zegt: „Doorstroming van minder draagkrachtigen naar andere oude wijken is to taal niet de bedoelinj van de stadsvernieuwing. Dat is bou wen voor de buurt." Maar garanties voor de verwe zenlijking van dat doel kan de vol ksh uisvestingsdi recteur niet uit zijn mouw schudden. „Zeker niet als je nagaat, dat PvdA-kamerleden stadsver- nieuwmgswijken 'goedkoopte- eilanden' noemen", zegt hij over op een uitspraak van PvdA-parlementariér Wilfried de Pree tijdens het recente be zoek van de vaste kamercom missie aan het Oude Noorden. Taktische foui Met belangstelling kijkt Van Es uil naar het verdere ver loop van Vermeulens oproep tot afbouw van de huurinhou dingsacties. Hij hoopt, dat de wethouder niet a! te veel klap pen hoeft te incasseren. Wam - in de visie van Van Es - is Vermeulen het slachtoffer van een ontoereikend rijksbeleid van een rechts kabinet, dat de problemen in de stadsvernieu wing niet serieus genoeg neemt. Wat niet wegneemt, dat de ambtenaar de mam ér, waarop de wethouder zijn oproep ken baar maakte (op een perscon ferentie), afkeurt. „Dat was een taktische fout", aldus Van Es. Rotterdam Het Rotterdamse prostitutie beleid blijft de gemoederen bezig houden. Vooral de rechtelijke macht wordt steeds opnieuw met de merkwaardige situatie in de Maasstad geconfronteerd, dat nergens straat- en raamprostitutie zijn toegestaan. Gisteren moesten bij het kantongerecht de direct betrokkenen terechtstaan. Meer dan vijftig prostituées en ook enkele klanten waren opgeroepen om voor de rechter te verschijnen. Dat het vervolgen van prostituées in de praktijk nogal wat moeite kost, blijkt wel uit het feit dat van de 53 zaken, die gisteren werden behandeld, meer dan de helft niet tot een veroordeling leidde vanwege admi nistratieve fouten in de procedure die aan' de rechtszaak vooraf gingen. Omdat er geen verschijningsplicht is bij de kantonrechter, kwamen veruit de meeste verdachten niet opdagen. Enkelen vonden het wel nodig zichzelf te verdedigen en dat leverde een rechtszaak op, waarbij de directe gevolgen van het Rotterdamse prostitutie-beleid dui delijk naar voren kwamen. Pel brengen Zo moest een 38-jarige vrouw, die in haar woning op last van de gemeente geen ander mannelijk bezoek mag ontvangen dan fami lieleden, aan de kantonrechter uitleggen wat die twee mannen in haar woning de den, die de politie daar had aangetroffen. Zij woont in een pand in de Atjehstraat, dat op grond van de plaatselijke politieverordening is gesloten omdat er 'uit winstbejag ontuch tige handelingen werden gepleegd'. „Ik heb niets met prostitutie te maken. Die twee mannen waren mijn vaste vriend Albi no en zijn kameraad, die een pet langs kwam brengen. Ik woon op de tweede eta ge, terwijl het sluitingsbevel op naam staat van de mensen die op de eerste etage wo nen", verklaarde de vrouw. Deze verklaring schiep enige verwarring bij de kantonrechter. Nadat hij had laten weten er niets van te begrijpen, oordeelde mr. Pompe, dat de politie deze zaak opnieuw moet onderzoeken. De klant Niet alleen de vrouwen die 'zondigen' wor den bekeurd. Ook de klant, die in een door de gemeente gesloten pand wordt gesigna leerd, loopt het risico, dat hij zich achteraf bij de rechter moet verantwoorden voor zijn bezoek aan een prostituée. Gisteren viel die eer op een 25-jarige jongeman. De verdachte timide: „Dtie vrouw had mij niets verteld. Ik was daar twee jaar geleden nog geweest en toen was er niets aan de hand." Even later blijkt dat de jongeman in derdaad niet wist, dat zijn bezoekje verbo den was. Hij had het op de toegangsdeur ge- door Dirk Mellema plakte sluitingsbevel wel gezien, maar van wege zijn Turkse afkomst kon hij niet lezen wat erop stond. Officier van justitie mr. Wurzer vond dit geen acceptabel excuus. Hij achtte het feit bewezen en eiste vijftig gulden boete. Mr. Pompe hoefde na deze eis nog geen seconde over zijn vonnis na te denken. Hij sprak de verdachte vrij en liet de op de publieke tri bune meeluisterende politiemannen weten, dat het raadzaam is de sluitingsbevelen voortaan in meerdere talen op de deuren te plakken. Kleding Behalve het sluiten van bordelen en het be keuren van hun bezoekers worden op last van de gemeente ook regelmatig tippelende vrouwen opgepakt en bekeurd. Dat gebeurt in de wijken Middelland en Katendrecht. Agenten moeten onderscheiden welke vrou wen prostituée zijn. Mr. Pompe het later de politiemannen we ten, dat zij iets uitvoeriger in hun processen- verbaal moeten omschrijven, waarom een bepaalde vrouw als prostituee wordt aange merkt. Zo adviseerde de rechter voortaan beter de kleding van de vrouwen te be schrijven. Een 31-jarige vrouw - m spijkerbroek - moest gisteren terechtstaan, omdat zij op de Nieuwe Binnenweg zou hebben getippeld. Dat was de agenten onder meer gebleken, omdat de vrouw 'veel belangstelling had voor leden van het mannelijk geslacht.' Tipppelen Zij zelf dacht daar gisteren heel anders over: „Ik vind het belachelijk. Vrouwen zijn na elf uur 's avonds vogelvrij verklaard. Je wordt als vee beschouwd. Ik Liep daar niet als prostituée, maar ging naar kennissen toe." Mr. Pompe accepteerde haar verkla ring niet en legde haar, conform aan de eis van de officier van justitie, een geldboete van honderdvijftig gulden op. Daarnaast kreeg ze nog een boete van vijfenzeventig gulden, omdat ze een valse naam had opge geven, Verontwaardigd verliet ze de rechts zaal. Ook een oudere gerennomeerde Katen- drechtse was verschenen om haar zegje te doen. Zij was bekeurd, omdat ze in de At jehstraat zou hebben getippeld. De verdach te had al meer ervaring met de rechtelijke macht. Haar woning in de Atjehstraat was al meer dan vijftien jaar ook haar werk ruimte, totdat de gemeente het pand geslo ten verklaarde voor alle mannelijke bezoe kers, behalve familie. Omdat zij het sluitingsbevel negeerde, is het al zo ver gekomen, dat er een kamer in haar woning is dichtgemetseld, een vloer uit een kamer is gesloopt en er nog een schot voor een bed is gebouwd. Over deze kwestie wordt binnenkort een uitspraak van de raad van state verwacht. Ook de Kalendrechtse ontkende dat zij tip pelde: „Ik liep naar de patatboer en heb on derweg niet met mannen gesproken." Mr Pompe was niet onder de indruk en veroor deelde haar tot driehonderd gulden boete waarop de verdachte erg boos werd. „Ik maak zelf uit wie ik in mijn woning ontvang. Ik betaal tenslotte de huur. Als ik de hoer wil spelen, dan doe ik dat. Ze zeg- gen dat we in een vrij land wonen, maar als ik mijn broer of zus op bezoek krijg, moet ik de politie tevoren bellen", schreeuwde zij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1