ROTTERDAM 13 De waarheid over het bombardement eindelij k nabij m Invaliden per boot naar York m -3 Rotterdammer Loek Elfferich schreef boek over 14 mei 1940 'PI is niet ontzien in bezuinigings operatie' Voor een riks naar de diergaarde Inbraken met buit van een ton opgelost Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 14 mei 1983 Rotterdam Op het moment dat Rot terdam geteisterd werd door een ver woestende regen van bommen, zat Loek Elfferich angstig weggedoken onder de trap van zijn ouderlijk huis in de Rotter damse Bergpolder. Zijn hoofd bescherm de hij met een kookpan, bang als hij was voor de op tweehonderd meter afstand inslaande bommen. Zo vierde Loek Elf ferich op die 14e mei 1940 zijn achtste veijaardig. Een herinnering die niet meer uit zijn geheugen is weg te wissen. Nu, drieënveertig jaar later, staat er op een kastje in de woonkamer van zijn huis aan de Rotterdamse Schiekade het omslag van een boek: 'Eindelijk de waarheid nabij...'. Het is de waarheid over het bombardement op Rotterdam; de waarheid over wat er op 14 mei 1940 écht gebeurd is. De auteur; Loek Elffe rich. Die behoefte aan een stuk ge schiedschrijving over die voor Rotterdam zo zwarte dag ont stond bij Loek Elfferich zo'n drie jaar geleden. Hoewel hij er, zoals hij het zelf noemt, al z'n halve leven latent mee be zig was, gaf dc herdenking van dat bombardement, drie jaar geleden, de doorslag. In die periode was hij nauw be trokken bij een project voor scholieren over het bombarde ment en had een belangrijk aandeel in de bijeenkomst in De Doelen, die door ruim elf honderd Rotterdammers - die rechtstreeks betrokken waren geweesi bij het bombardement werd bijgewoond. In diezelf- e periode werd ook de be langstelling bij zijn vrouw Tini opnieuw aangewakkerd. Ook zij behoorde tot de gedupeer den en had als elfjarige met ei gen ogen gezien hoe op die 14e mei 1940 haar ouderlijk huis aan de Van Alkemadestraat in min veranderde. Van haar cwam kort voor de bijeen komst het idee om de grote zaal van De Doelen op te de len in 'straten*: de bewoners van het Noordereiland daar, die van het Antwerpsehoofd weer ergens anders bij elkaar en in een andere hoek van de zaal de bewoners van het Prinsenhoofd... Vanaf dat mo ment onstond tussen het twee tal een samenwerking die re sulteerde in het boek over het bombardement op Rotterdam: 'Eindelijk de waarheid nabij...' Over enkele weken komt het boek op de markt. Emotioneel „Tijdens de herdenkingsperio de las ik steeds maar weer het verhaal over die 14e mei", zegt Loek Elfferich over de aan loop naar zijn nieuwste boek, „Wel dertig, veertig keer kreeg ik het verhaal onder ogen. 't Ging maar door. Steeds weer, en wéér. 't Zat zo in m'n gedachten gegrift, dat als ze me middenin de nacht hadden wakkergemaakt en er naar gevraagd zouden hebben, ik het hele verhaal er in één keer zou hebben uitgegooid. Zo zat 't erin gestampt. Toen de herdenking voorbij was, was ik emotioneel dan ook he lemaal doorgedraaid". Maar zelfs toen nog kocht Loek Elfferich alles wat er aan nieuwe lectuur óver de tweede wereldoorlog op de markt kwam. En een van die pas gekochte exemplaren nam hij mee op vakantie, las het op een bergwei in Italië, maar moet daar plotseling hebben uitgeroepen: „Dit klopt niet". En tegen zijn niets vermoe dende vrouw: „Tini, 't is weer zover, 'k zit er weer midden in..." „Daar op die bergwei vroeg ik me eensklaps af: Loek, welk verhaal heb je tij dens het afgelopen half jaar ei gen verbreid? Wiens verhaal was dat eigenlijk, waarop wa ren al die feiten eigenlijk ge baseerd? Er zouden ongetwij feld feiten in zitten, die de be zetter erin had gestopt. Ze wa ren immers niet voor tijdelijk naar Rotterdam gekomen". En daarmee begon voor Loek Elfferich de periode van on derzoek naar de waarheid over de 14e mei 1940. Waaro ver hij zegt: „Er zijn tijdens de oorlog in Rotterdam dingen gebeurd die erger zijn dan hel bombardement. Denk alleen maar eens aan de moord op tienduizend Rotterdamse jo den. Daarbij verdwijnt het leed van het bombardement, hoe groot ook, in het niet Maar daar ging het mij niet om. Er werd over die 14e mei een verhaal voortgeplant dat niet op echte feiten berustte". Hij noemt een simpel voor beeld, een detail slechts: '...bij het naderen van de Heinkels waren de sleepantennes inge trokken... Ze vlogen doof op hun doel af...' Loek Elfferich: „Zo'n verhaal bijvoorbeeld, heeft zich alsmaar voortge plant. Er was geen know how over. Maar het was wel een in vulling, gedaan door de bezet ter. Maar was die ook geba seerd op feiten? En zo waren er wel tientallen zogenaamde feiten. Maar als je er naar vroeg, 2ei men steeds: „Waar op dat gebaseerd is? Dat weet je toch..." Irritatie En daarmee ontstond bij Loek Elfferich, zoals hij het noemt, een stuk verontwaardiging en irritatie, omdat hij steeds méér tot het besef kwam dat het verhaal over het bombarde ment niet de volledige waar heid bevatte. En daarmee be gon hij zijn speurtocht. In het gemeentearchief stuitte hij al meteen op een uiterst onvolle dige geschiedschrijving. „Er was nauwelijks materiaal Loek Elfferich en zijn vrouw Tini gebogen over een deel van het materiaal voor zijn nieuwe boek. voorhanden, hoogstens iets waaruit je kon opmaken dat de vroegere archivaris ooit een poging in een bepaalde rich ting had ondernomen. Gaan deweg kwam ik tot het besef dat ik vooral mensen nodig had die het bombardement van grotere afstand, bijvoor beeld op een kilometer, had den zien gebeuren. Via kran ten en radio kreeg ik honder vijftig reacties waarvan ik uit eindelijk een harde kern van tweeendertig ooggetuigen overhield. Zoals een echtpaar uit Kra- lingse Veer. dat vanaf de 10e mei dagelijks tussen de middag op het dak was gekropen. „Omdat er vanaf die dag altijd wel wat te zien was". Ik kreeg ook twee brieven in één enve loppe, allebei getypt op dezelf de machine. Van een echtpaar. Beiden hadden, onafhankelijk van elkaar hun ervaringen op papier gezet. Ze waren toen nog niet getrouwd en woonden zo'n zevenhonderd meter van elkaar. Ze meenden dat het voor mij waardevoller was als ze ieder hun eigen verhaal vertelden..." in die periode bezochten Loek en Tini talrijke briefschrijvers. „Dan begon ik steevast m'n verhaal met de woorden: 'Ik vraag nu, na tweeenveeriig jaar, eigenlijk iets waanzinnigs van u: zou u mij kunnen ver tellen wat u op die 14e mei ge zien hebt...1 Maar steeds weer reageerden de mensen dan: „Waanzinnig? Welnee meneer, we hebben 't er nog dagelijks over...". Maanden later kwa men er nog steeds brieven van mensen die hun verhaal kwijt wilden..." Vragen „Maar je moet er toch eens een keer een punt achterzetten. Klaar ben je er echter nooit mee", verklaart hij. „Het is net als met het boek over Napole on: het definitieve boek is ook nog niet geschreven". Drieen veertig jaar na het bombarde ment stuit Loek Elfferich dan ook nog steeds op nieuwe vra gen en feiten waarvan hij zich afvraagt of het wel echte fei ten zijn. „Ik betreur het intens dat de schrijvers van eerder versche nen boeken de Duitsers niet wat serieuzer hebben onder vraagd. Toen kon het nog. Nu leven de meesten met meer. of zijn dement. Het is jammer dat ze toen niet wat houtsnijden der en diepgravender zijn on dervraagd". Naar de reden moet Loek Elf ferich gissen. Denkt even na en zegt: „Misschien kwam dat wel omdat ze niet die irritatie en verontwaardiging hadden waarmee ik van start ben ge gaan. Ik was boos. écht boos, omdat ik meegeholpen had aan het klakkeloos voortplan ten van een verhaal zoals dat steeds verteld was". Binnenkort verschijnt zijn boek. De geschiedenis over de aanloop naar het bombarde ment en dc amper twaalf a dertien minuten durende bom menregen op Rotterdam, die om 13.20 uur begon. In een standaardwerk van de Ko ninklijke Landmacht las Loek Elfferich onlangs 'dat het bombardement op Rotterdam ongeveer drie uur duurde...' Eindelijk is de waarheid na- bi,... Twee dagen nit de zorgen door Kaïin Kuijpers Twintig jaar geleden gebeurde het. Een ketelontplof fing maakte een einde aan zijn werk als lasser. Eén collega vond de dood, een ander had een dubbele sche- delbasisfractuur en zit nu in een psychiatrische inrich ting. John Berkelbach van de Sprenkel onderging twee ingrijpende rugoperaties. De dag van het ongeluk, raakte Gré, zijn vrouw, die zes maanden in verwach ting was, haar kind kwijt. Nu zit hij in een rolstoel, de benen verlamd en op weg naar Engeland. Uitgenodigd door het Rode Kruis en North Sea Ferries met een veertigtal an dere invaliden en 25 helpers, „Ach, de ene heeft meer pech in zijn leven dan de ander", relativeert John (44) en ver volgens lanceert hij een nieu we mop. „Ed Nïjpels komt naar Strijen voor een lezing. Vragen ze mij of ik dat leuk vind. Nou zeg ik, ik kan niet eens staan, Iaat staan bukken, dus van mij 2al die wel afblij ven." Een bulderende lach, zijn krullen speels meebewe gend, zegt hij dat hij de meeste zelf verzint. Tijdens de korte bootreis van twee dagen met een bezoek 'aan het Engelse plaatsje York, |Zal John zich profileren als jeen gewiekst moppentapper en geoefend danser. Want ook in jeen rolstoel kun je je op de jj dansvloer wagen. Voor de eer- jste keer naar Engeland, eigen- lijk voor de eerste keer weer ^naar het buitenland, sinds 2ijn "verlamming intrad. Hij is niet de enige... Alle remmen los' Een beetje zenuwachtig zijn de vierenveertig genodigden wel wanneer zij woensdagavond via die eindeloze roltrap het grote schip op gaan. Hier en daar een kettingbotsing, rem men die weigeren, maar hei pers genoeg om ongelukken te voorkomen. Ook zij zijn dit jaar bevoorrecht om de reis mee te maken. Kennismaken met elkaar, de een komt uit Limburg (,je ken ons zaeker nie verstaon"), de ander uit de Hoekse Waard. Voor deze ge legenheid varen ook de direc teur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer H.J. van Asbeck, en de directeur van North Sea Ferries, de heer J. Terhorst, mee. „Het is nu de achtste keer dat wij één keer per jaar een aantal invaliden een reisje kunnen aanbieden", luidt het welkomstwoord van Terhorst. „Toen ik hier kwam, beloofde ik mezelf dat ik het minimaal tien jaar zou trach ten te realiseren. Het ziet er naar uit dat het lukt." Ap plaus. Pilletjes De meeste invaliden komen voor het eerst buiten hun dorp of stad. „Ik wist niet wat me overkwam toen ik hoorde dat ik mee naar Engeland mocht", vertelt een Limburgse vrouw, „We maken wel eens uitstapjes op zondag, maar ver weg kan eenvoudig niet. Voor het eerst op zo'n grote boot, het is wer kelijk fantastisch. Maar ik ben wel een beetje zenuwachtig." Pilletjes worden ingenomen tegen zeeziekte, want je weet maar nooit. De eerste drankjes worden genuttigd en na de maaltijd, lijkt het ijs gebroken. „Alle remmen los", roept een invalide en neemt nog een biertje. John waagt een dansje met een van de grijs geünifor meerde helpsters van het Rode Kruis. Hij is in Indonesië ge boren. Trots toont hij foto's van zijn moeder en zijn vrouw. Onderin zijn portefeuille be vindt zich een foto van een hart. Wat zachter pratend: „Kijk, vier jaar geleden is één hartklep vervangen en twee anderen gerepareerd. Ik heb nu een varkensklep, die over vier jaar wordt vervangen door een synthetische. Een unieke open hartoperatie, het was erop of eronder." Waarschijnlijk door de klap van die ketelontploffing, heeft zijn hart een opsodemieter ge had. Vier jaar na dat bewuste ongeluk, waarvan hij redelijk was hersteld, viel hij van een stelling. Dat betekende defini tief het einde van zijn werk en het begin van een lijdensweg met de rolstoel in het vooruit zicht. „Mijn huwelijk is kinderloos Aankomst in Hull, met op de achtergrond het schip de Norland. Foto's: Henk Speksnijder gebleven en dat heeft gemaakt dat Gré en ik zo dicht bij el kaar staan. Voor mij is het niet het ergste, maar voor mijn vrouw. Vier jaar geleden had ik nog drie maanden te leven, toen heb ik die open hartope ratie doorgezet. Ik dacht dan maar twee maanden eerder dood, die gok heb ik genomen. Met mijn complicaties hadden ze in het Dijkzigtziekenhuis iets dergelijks nog nooit uitge voerd. Professor Nauta heeft mij geopereerd. Het lukte en je ziet het, onkruid vergaat niet. Na vier jaar zit ik hier nog en kan ik dit meemaken." Achter zijn melancholieke ogen is het verdriet merkbaar. Echter ook de wilskracht, die hem gemaakt heeft tot wat hij nu is. Hard voor zijn omge ving, zodra hij medelijden voelt. „Het ergste vind ik wan neer je ergens komt en ze vra gen wat wil hij drinken. Alsof ik achterlijk ben en dat zelf niet kan zeggen. De omgeving weet vaak geen raad met inva liditeit. Mensen die mij jaren niet gezien hebben, zie je schrikken. Hoe gaat het, vra gen ze. „Nou, prima, zeg ik dan, ik voel me hardstikke goed en dan staren ze naar mijn rolstoel. Ze beseffen niet dat het iedereen kan overko men. Kijk om je heen. Een groot deel van deze mensen is invalide geworden door een auto-ongeluk. Ik heb een beet je veel pech gehad. Vaak heb ik me afgevraagd waarom mij dit allemaal moest overkomen en een ander niet..." Bikini vergelen Al die zorgelijke verledens bij elkaar, maakt het uitstapje naar Engeland zo uniek. Want pret hebben ze als ze in Enge land aankomen en worden op gevangen door hel Engelse Rode Kruis. Helpers en gehan dicapten, gewoon één groep die allen plezier beleven aan het uitstapje. Het duurt even voordat iedereen in de typisch krakerige Engelse bussen zit. „Zet er maar vleesvervoer achterop", „Of groot wild," „Oh jee, ik heb mijn bikini vergeten", mompelt de heer Martini uit Veendam, „Heb je ook in de gaten dat ze hier de zelfde stoplichten hebben." Dolle pret, langzaam barsten er liederen los en de regen lijkt de sfeer niet meer te kun nen verstoren. Op naar York, naar niet te pruimen koffie in de oude koopmanskamer en snel wat kaarten schrijven en souvenirs kopen Van vuilniszakken worden re genjassen gemaakt en de groep warrelt uiteen om het pittores ke plaatsje te bekijken. Twee uur terug voor de lunch. Hm, garnalencocktail, kip. ijs en een likeurtje met koffie na. De stemming stijgt, rode wangen, het likeurtje wordt herhaald en de schuine moppen vieren hoogtij. Edoch, de tijd dringt, en de boot wacht niet. De zon breekt door en de dag kan niet meer stuk. „Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt", roept een invalide in opperste blijheid, „Al die mensen zijn zo vreselijk lief. ook die Engelsen, Heerlijk, heerlijk." „Ik vond het heel erg fijn, maar een beetje te kort", zegt John. „Ik zag er eerst wat te genop, maar ze hebben het programma een beetje open gelaten. Dan ben je tenminste vrij." Hij vindt het met erg om weer naar huis te gaan. John is lid van de Rotterdamse In validen sportclub, heeft eerst rolstoelbasketbal gedaan maar moest daar wegens zijn hart mee stoppen. Samen met Gré heeft hij zich het boogschieten eigen gemaakt. Binnenkort neemt hij deel aan de Neder landse kampioenschappen. Keihard „Gehandicapten zijn kei en keihard tegen elkaar, ook naar buiten toe. Kom ik in een schoenenzaak, zeg ik 'geeft u mij maar een paar rolschaat sen, ik heb zoveel blaren ge had van dit paar.' Nou, nou, dan staan ze je aan te staren. Of een agent, die aan me vraagt of ik even op de witte lijn wil gaan lopen om te kij ken of ik gedronken heb. Ik mijn auto uit en zwier mei mijn rolstoel over de lijn. Je brengt ze in verlegenheid, 'Eh, zo had ik het niet bedoeld'." De avond wordt gebruikt om de laatste belastingvrije inko pen te doen. Zichtbaar moe, maar voldaan, drinken ze een laatste drankje. De stijve uni formen van de helpers hebben plaats gemaakt voor kleurige jurkjes en spijkerbroeken. „Ik ga nog maar een laatste blokje lopen", zegt er een. „Ja, da's een goed idee", antwoordt zijn metgezel... Terug naar huis. Het enige dat rest, zijn de fo to's... John Berkelbach van de Sprenkel (rechts): „Geeft u mij maar een paar Winkelen in York., rolschaatsen..." De gehandicapten bezoeken de kathedraal van York. Directeur De Lange Rotterdam Het Pedolo gisch Instituut (PI) wordt in de bezuinigingen niet zo sterk ontzien als burge meester en wethouders beweren. Dat concludeert Pl-direeteur dr. G. de Lange in een brief aan de gemeenteraadsleden. De directeur vindt de overge bleven bezuinigingsaan slag bovendien onverant woord hoog. „De uitwerking zal desas treus zijn voor de meest kansarme kinderen, hun gezinnen en hun scholen", schrijft de directeur. „De gevolgen voor de gemeen te zullen op middellange termijn onaanvaardbaar zijn." De Lange heeft be rekend slechts 850.000 te kunnen inleveren. Dat is de helft van wat het colle ge heeft opgelegd. Volgens de Lange heeft het college de bezuinigingsaan slag, die oorspronkelijk door ambtenaren was opgesteld, slechts met 2,9 vermin derd. Het gaat om een reeele verlaging met 53.000 gulden. De mildheid van het college lijkt op het eerste gezicht veel verder te gaan dan die 53.000 gulden, maar nadere bestudering leidt volgens De Lange slechts tot de conclu sie dat sprake is van ge zichtsbedrog. Van ontzien is volgens de directeur van het begeleidingsinstituut voor het buitengewoon onderwijs dan ook geen sprake. Volgens De Lange waren de voorstellen van de ambtena ren niet reeel. Men sprak over een bezuiniging van 3,2 miljoen, maar wie de voor stellen nader bestudeerde hield daarvan slechts 1,8 mil joen over. Als men nu terug gaat tot 1,75 miljoen is er dus maar heel weinig van afge haald, constateert De Lange. Het steekt de directeur van het PI bovendien dat het col lege de motivatie van de ambtenaren kritiekloos over neemt; „B en W passeert on gemotiveerd alle commen taar van de burger, scholen ouders en schoolbesturen." Rotterdam De Rotter damse diergaarde Blij- dorp viert 18 mei haar verjaardag en dat komt ten gunste van de bezoe kers. 'Voor een riks, 't is bijna voor niks', wil de diergaarde iedereen in de gelegenheid stellen de 126e verjaardag op 18 mei mee te vieren. De diergaarde is op 18 mei geopend van 9,00 tot 18.00 uur. Als extraatje ontvangt ie dere bezoeker een histo rische prent voor de ver- jaardagsprijs van twee gulden. De netto op brengst is voor de verbe tering van het mensa pen verblijf. Rotterdam De recherche van bet bureau Groot-ÏJssel- monde heeft met de aanhou ding van acht personen vijf tien inbraken in winkels, cafés en woningen opgelost. De buit had een totale waarde van on geveer een ton. De verdach ten, onder wie drie helers en gemiddeld twintig jaar oud, ontvreemdden onder meer ge luidsapparatuur, kleding en sieraden. Uit een container in de Stuwa doorstraat namen inbrekers een partij aluminiumscrap weg met een waarde van veertig mille. Bij een inbraak in een woning aan de Beukelsdijk stalen on bekenden foto- en filmappara tuur, een gouden horloge, 10.500 gulden, 1250 Engelse ponden en 7500 Amerikaanse dollars. Zij kwamen binnen met een valse sleutel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3