iDRT 15 'Deskundige' Hogewoning heeft zich aan twee kanten ingedekt Lammers aast op aansluiting bij internationale top 7 UITSLAGEN SW^'JÉSk 'lil Bert Verhoeven dichtbij brons Bayern bijna negen miljoen in het rood llf|!£ mn \Milfr /fp r- PSS - t j|lllijlMBpF JB M - Tommi Prim in het rose Pattinama vier wedstrijden langs de kant Werder lijdt verlies Louwmans houdt gesprek in beraad Kivit stopt bij Blauw Wit APPIE HAPPIE als AEROBIC-ROBOT Bongers en Vet leiden Basketbalteam ongeslagen Bettega naar Toronto Chili speelt gelijk tegen Argentinië Plan voor een nieuw Olympisch stadion Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 14 mei 1983 Den Haag: „Er zijn op het gebied van het betaald voet bal in ons land erg weinig deskundigen- Ik ben zo ijdel te denken, dat ik tot die klei ne groep behoor en daarom vind ik het logisch, dat er nu een beroep op mij wordt ge daan". Jacques Hogewoning, in het najaar van 1978 door de vertegenwoordigers van de voetbalclubs weggestemd, omdat hij niet onmiddellijk wilde overgaan tot invoering van shirtreclame, geniet deze dagen van de druk, die van alle kanten op hem wordt uit geoefend om toch vooral te rug te keren in het bestuur be taald voetbal. Vooralsnog gaat Hogewoning er vanuit, dat hij tot de kandidaten behoort van het bestuur van de FBO. de Federatie Betaald Voetbal Organisaties. „Maar dat hangt wel af van het regeerakkoord, of ik me daarin kan vinden,,, zo spreekt hij als een - echte politicus. „Maandag pas maak ik kennis met de nieuwe voorzitter - een man die zijn sporen in de voetballerij heeft verdiend - met Harmsen, die ik slechts opper vlakkig ken en Renze de Vries, die ik in het geheel niet ken". Na dat onderhoud pas zal Hogewo ning beslissen of zijn naam maandag avond in de FBO-vergadering op de kandidatenlijst blijft gehandhaafd, of hij met andere woorden beschikbaar is voor de portefeuille 'administratie ve zaken'. „Daar stel ik me veel van voor, het apparaat in Zeist reorgani seren", zegt de directeur van Delta Lloyd, die nooit meer voorzitter wil zijn. „Die kandidatuur voor die groep van 13 clubs uit de eerste divisie is een initiatief van Stoop. Ik heb op voorhand geen nee gezegd, omdat het best mogelijk is, dat ik me niet kan vinden in het programma van de FBO. De 'dertien* hebben m'n oude vriend Zwikstra bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen en dat zou ook een mogelijkheid zijn" Schoon schip Gerard Slager de directeur van FBO geeft de 'oppositie' onder aanvoering van Stoop en Den Duik geen schijn .van kans: „Informateur Lemmens komt namens het FBO-bestuur met een goed pakket voorstellen, waar de grote meerderheid van de clubs zich achter zal opstellen. Er wordt nu echt door Peter Dijkgraaf schoon schip gemaakt. Er komt een sterk sectiebestuur, dat weer respect zal afdwingen". Volgens de FBO is er geen sprake van het verbreken van de banden met de overheid, zoals door Den Duik als woordvoerder van de 13 clubs uit de eerste divisie steeds wordt beweerd. De FBO zal echter wel vasthouden aan zijn beleid, zoals dat volgens een rechte lijn ook de laatste jaren steeds is uitgedragen. In dat regeerakkoord zal ook zeker zijn opgenomen, dat er met de clubs niet valt te praten over de geleidelijke af schaffing van het vergoedingensys teem. En dat zal voor de Tweede Ka mer aanleiding zijn om de subsidie aan het betaald voetbal te blokkeren. Met andere woorden, de FBO kan naar eer en geweten beweren de ban den met de overheid niet te willen verbreken, maar indien de 'harde lijn' van Ton Harmsen wordt ge volgd, komt die breuk er vanzelf. Geen stuiver En daar nu zijn de 'arme' clubs erg bevreesd voor. „Harmsen blijft bij herhaling roepen, dat er op korte ter mijn een profliga moet komen met circa 22 clubs en dat de rest maar te rugmoet naar een klasse van onaf- hankelijken". zegt voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag, woord voerder van de 'dertien*. „Het zal Ajax een zorg zijn, dat krijgt behalve een percentage van de NOS-gelden, geen stuiver subsidie. De kleine clubs zijn nog altijd voor een belangrijk deel afhankelijk van de overheidsbij drage. Voor FC Den Haag is die 233.000 per jaar ongeveer eenvijfde deel van de begroting, voor andere clubs bijna eenderde. Ik kan toch niet anders, ik sta er m de FBO-vergade- ring toch om de belangen van FC Den Haag te verdedigen". Den Duik verwacht, dat nog meer clubs maandag verstandig zullen handelen en de kant van de 'dertien* kiezen. „Ik hoop niet, dat er breuk zal komen, wij zijn er zeker niet op uit. Wij zijn niet tegen veranderin gen, maar willen wel graag die vier jaar subsidie nog meepakken en die tijd benutten om tot een goede struc tuur te komen". In de vergadering van maandag avond zal veel zo niet alles afhangen van de opstelling van de nieuwe voorzitter, waarover de FBO nogal geheimzinnig doet. Die zal samen met Lemmens het beleid voor de ko mende jaren sterk moeten verdedi gen, want anders maken de heren uil het schaduwkabinet van Stoop alsnog een redelijke kans. Alleen voor Ho gewoning maakt het weinig verschil. Die heeft zich aan twee kanten inge dekt. Jacques Hogewoning (links) en Ton Zwikstra (rechts) gaan beiden binnen twee jaar met pensioen en voelen wel iets voor een heroptreden in het sectiebestuur betaald voetbal. Op de achtergrond Hamstra, de pr-man, die in Zeist via het zwem bad het bos werd ingestuurd. Mantua - De Zweed Tommi Prim pakte gisteren de eer ste rose leiderstrui in de Ronde van Italië 1983. De ploeg van Prim won de eer- ste etappe van de Giro, een ploegentijdrit van Brescia naar Mantua. De 72 kilome ter tussen Brescia en Man tua werden door de „Bian- chi's" afgelegd in 1.17.48, een gemiddelde snelheid van 53.984 kilometer per uur. Zeist - Ton Pattinama van Ex celsior. die vorige week een rode kaart kreeg, heeft een schorsing van vier wedstrijden onvoorwaardelijk gekregen en een boete van 125 gulden.. Van de Veen van Willem II kreeg één wedstrijd onvoorwaarde lijk. Frans Janssen van NEC werd voor één wedstrijd ge schorst. De spits kreeg vorige week tegen PEC Zwolle twee gele kaarten. Hij had er reeds één staan en zou normaal voor enkele wedstrijden worden ge schorst, waardoor hij ook de bekerfinale tegen Ajax zou missen. Gelet op alle omstan digheden schorstte de tucht- commissie Janssen voor één wedstrijd. Het competitieduel tegen Roda JC. Janssen is hierdoor volgende week van de partij in de tweede bekerfi nale tegen Ajax. Leverkusen - Werder Bremen kwam gisteravond in een vooruitgespeelde Bundeshga- -wedstrijd tegen Bayer Lever kusen niet verder dan 1-1, Het scheelde trouwens weinig of Bremen had verloren. De ge lijkmaker werd pas zes minu ten voor tijd ingekopt door Mohimann. In een uiterste po ging aan degradatie te ont snappen versloeg Karlsruher SC Fortuna Dusseldorf met 2-1. Arminia Bielefeld klopte FC Nürnberg: 3-0. Oud-Maarsseveen - Henk Louwmans heeft van voorzit ter Quarles van Ufford van de schaatsbond te horen gekregen dat het dagelijks bestuur van de KNSB hem op 26 mei gele genheid geeft zijn zegje te doen. Louwmans, deze week afgezet als trainer van de da- mesploeg, weet nog niet of hij op de uitnodiging zal ingaan. Beek - Piet Kivit, trainer- coach van de ex-landskampi oen zaalhandbal Blauw Wit, heeft zijn functie bij de Lim burgse club neergelegd. Guus Cantelberg trok zich op het laatste moment als zijn moge lijke opvolger terug. Leo Reijnders wordt trainer van Arts Meteoor. Hij volgt Hans Brouwers op. Monte Carlo Voor de tweede maal in zijn turbulente carriëre van veel vallen en weinig op staan heeft Jan Dammers op het stratencircuit van Monte Carlo de poleposition bereikt. Drie jaar ge leden lukte hem dat in een BMW Ml en gisteren was hij met zijn Renaultö-turbo in beide trainin gen verreweg de snelste van de dertig inschrijvers. Hij start dus vanmiddag in de eerste heat van uit de meest gunstige positie. Lammers was met zijn 1.53.7 bij na anderhalve seconde sneller dan zijn grote rivaal de Frans man Gouhier, die vorig seizoen het Europees kampioenschap in deze klasse behaalde. Lammers lijkt vastbesloten dit seizoen de laatste kans te grijpen om aansluiting te houden met de internationale top. Hij geeft nu toe dat hij de Renault5-turbo-ra- cerij vorig jaar schromelijk onderschat heeft. Toen, terwijl hij zijn hele hebben en houden beleende om zich in te kopen in het obscure Theodore formule I-team een avontuur dat buiten zijn schuld totaal mislukte en hem enkele tonnen armer maakte dacht hij de wedstrijden in de 5-turbo's er wel even bij te kunnen doen. door Pim Stoel Maar in de racerij is elke vorm van on derschatting fataal. Hij vergooide zijn kansen op de Europese titel al in het be gin en was toen verder kansloos om Gou hier te kunnen bedreigen. Lammer hoopt nu dat een eventuele titel bij de Renaultö-tubro's dit seizoen hem volgend jaar zal helpen alsnog in de for mule I terecht te komen. Hij meent dat een zege in Monte Carlo dit weekeinde daartoe voor hem van vitaal belang is. omdat Monte Carlo een echt rijderscircuit is waar een zege in welke klasse dan ook door de stal bazen van het formule I-circus hoog wordt ingeschat, Daarnaast hoop Lammer zich dit jaar te onderscheiden in de lange afstand-races met een Porsche 956. Bij de eerste race in deze klasse, op Monza, werd hij zesde en op Silverstone vorig weekeinde in de 1000 kilometer derde. Hij zal mei de Porsche 956 ook in de 24 uren van Le Mans uitko men. In de Renault5-turbo-raeerij werd hij tot op heden zowel op Paul Ricard als op Imola al eerste. De vorige keer dat Lammers de snelste in de training was op Monte Carlo viel er geen zege in de race te bejubelen. Hij reed toen in de zogenaamde Procar-serie met een BMW Ml, nam direkt na de start de kop maar werd halverwege de eerste ron de bruut uit de baan geduwd door Didier Pironi. e Jan Lammers: eerste ronde vol risico's. Lammers: „De eerste ronde in Monte Car lo zit altijd vol met risico's. Iedereen pro beert d? kop te nemen en dat geeft altijd veel gedrang bij de hoeken. Kom ik goed door die eerste ronde, dan moet ik kun nen winnen omdat ik een stuk sneller ben dan ce andere negentien gekwalificeer- den en dus van de meute weg moet kun nen rijden". Michel Bleekemolen, ook al een ex-for mule I-coureur, bezet vanmiddag de ne gende startpositie en Geerhof Stam de ne gentiende. /XO. 0O0 AWS rSAAA? tier jrivetfy:. f <S?. t, "rJPj J7T'1 - LVAARtVAAt? oafSSO/rSM /Z£7/<Mi£Z£*/D (za&s mrmeet) M£KO a/r- Bïoemendaal - Na drie ronden van het Nederlands kampioen schap libre In Bïoemendaal gaan de favorieten Piet Vet en Jos Bongers ongeslagen samen op kop. Raymond Burgman en Harry van der Ven bleven eveneens ongeslagen. Van der Ven hoefde in de derde ronde niet te spelen. Hij kreeg de twee winstpunten niet op, maar achter de groene tafel. Tegenstander Maarsman was niet op tijd aanwezig, waar door de wedstrijdleiding Van der Ven tot winnaar uitriep. Stand na drie ronden: Vet 6 500 166.66 Bongers 6 500 166.66 Burgman 6 496 125.00 Van der Ven 6 440 111.1 L Velthuis 0 192 82.80 V. Deventer 0 225 46.52 Pijl 0 234 31.63 Maarsman 0 10 3.16 Parijs - Bij de Europese ti telstrijd was krachtjudo uit de Sowjet-Unie op de tweede dag goed voor goud (Vitalï Pesniak) en brons (Sjota Tsjabareli). Het eerste Euro pese kampioenschap voor een niet-Sovjet kwam giste ren in handen van Neil Adams uit Groot-Brittannië. Bert Verhoeven eindigde in het mïddengewicht (tot 86 kilogram) als vijfde. Rob Henneveld, de Nederlandse representant in het halfmid- denge wicht (tot 78 kilo) werd in de herkansing uitge schakeld. Evenals zijn Sowjet-collega's hoort Bert Verhoeven thuis in de categorie kracht-judoka's. De vijfde plaats in Parijs was München - De oppositie in de Zuidduitse voetbalclub Bayern München tegen voorzitter Wil li O. Hoffmann neemt toe. Gistermiddag eisten de voor naamste opposanten, onder lei ding van Hans Werner Wilde, de ledenlijst van de club op. Aan de hand van die lijst ivil Wilde een bijzondere leden vergadering bijeenroepen, waarin Willi Hoffmann weg gestemd dient te worden. Ver volgens zal ook trainer Pal Csernai het veld moeten rui men in de gedachten van de oppositie. De vergadering moet op spe ciaal verzoek van minstens twintig procent van de 1500 le den uitgeschreven worden. De vergadering gaat, volgens de oppositie, ook door, wanneer Mechelen - Het Nederlands heren basketbalteam is gister avond ongeslagen gebleven in het vierlandentoernooi in het Belgische Mechelen. In de tweede wedstrijd werd Belgie in de derde verlenging met 74-72 verslagen. De eindstand van Nederland-Belgie was 48-48. Na de eerste verlenging was de stand 58-58, na de tweede 66-66. In de derde ver lenging kwam de beslissing. Plaat was de beste schutter met 24 punten, Turijn - De 32-jarige Roberto Bettega van Juventus gaat naar Toronto Blizzards. De Itraliaanse international speelt zijn laatste wedstrijd voor Ju ventus in de Europa Cupfinale tegen Hamburger SV op 25 mei in Athene. Santiago Het Argentijnse voetbalelftal speelde in Santia go in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Chili gelijk; 2-2. Bij de rust leidde Chili dankzij Orellana. Alonso maakte na rust uit een straf schop gelijk en tien minuten voor tijd gaf Gareca de Argen tijnen een voorsprong. In de 82e minuut scoorde Castec 2-2. Hoffmann maandag besluit Csernai te ontslaan. ..Hoff mann is de schuldige voor de misere bij Bayern", aldus woordvoerder Wilde. „Die man moet weg." De Zuidduitse club, de nieuwe werkgever van de Ajacied So- ren Lerby, kent een schulden last van bijna negen miljoen gulden. Amsterdam - De directie van de NV Olympisch Sta dion in Amsterdam heeft bij B en W van de hoofd stad een plan ingediend voor een nieuwbouwcom- plex op het terrein van het stadion. Met de nieuw bouw zijn enkele honder den miljoenen guldens ge moeid. Een woordvoerder van de di rectie zei, dat er al jarenlang aan het plan wordt gewerkt, omdat de erfpacht van het ter rein in 1988 afloopt. Het nieu we complex is ontworpen door de architect Cees Dam, die sa men met Holzbauer het ont werp voor het stadhuis/mu- ziektheater heeft gemaakt. Be halve een nieuw stadion zou den er woningen, winkels, parkeergarages en een markt terrein moeten komen. Het stadion, dat geheel overdekt kan worden, is zo ontworpen dat het behalve voor sporteve nementen ook gebruikt kan worden voor bij voorbeeld to neelvoorstellingen en popcon certen. De directiewoordvoer der zei te hopen, dat het juist door die ruimere opzet een voudiger zal zijn voor het pro ject financiers te vinden. B en W van Amsterdam, die het plan voor kennisgeving hebben aangenomen, lieten onlangs weten voorlopig te willen volstaan met een kleine opknapbeurt van het stadion. Pas over ongeveer tien jaar zou er dan in de Bijlmermeer een nieuw gebouwd worden. wel zijn beste prestatie tot nu toe. De Oostduitser Detlef Ullsch greep met verschil van een koka het brons voor zijn neus weg. Verhoeven had ach tereenvolgens de Westduitse Burggraf en de Bulgaar Ne- deltjev, een pak voor de judo- broek gegeven, alvorens hij strandde op de Oostenrijker Seisenbacher. Omdat het bij Henneveld een ronde eerder misging, moest die een. stap in het wedstrijd schema meer verzetten om het 'brons' te bereiken. Die extra stap was geen bezwaar. Tij dens een verblijf in Japan bouwde de 19-jarige judoka uit Maassluis een IJzersterke con ditie op. Nagysolymosi, uit Hongarije, leverde dan ook geen problemen op. De Pool Sadej was evenwel met yuko te sterk. In de herkansing leed Henneveld een ongelukkige nederlaag tegen Tsjabareli. Dertig seconden voor het ein de liep hij tegen de weinig aanvalslust tonende Rus een klein nadeel op. dat de Zuid- hollander niet meer goed kon maken. Henneveld hield aan zijn debuut in de Parijse judo tempel geen prijs, slechts een gewond oor over. Nederland raakt karatetitel kwijt Madrid - Nederland is in Ma drid de Europese karatetitel voor landenteams kwijtge raakt aan Groot-Brittannie. De Britten zegevierden in de ope ningsronde over Nederland. In de fmale won Groot-Bnttan- nie met 3-2 van Frankrijk. In de strijd om het brons verloor Nederland van Spanje. VOETBAL Franaa competitie: Nanles-St Etienne 4-2, Bordeaux-Tours 1-0. Parts St Germam- Metz 3-1. Nancy-Monaco M. Lws-So* Cbaux 3-C. Laval-Tüijloupe 2-1: Brest-Stras bourg i-O; Sastia-Auxxere 1-0, Lyon-Ltlle 3-1. Mulhouse-Rouen 0-0 Stand 1 Nantes 53. 2 Bordeaux 47, 3 Pans St Germain. 43. 4 Lens 41; 5 Laval 40 WIELRENNEN Ronde van Italië: Eersie etappe, ploegen tijdrit. 1 Ploeg Fereitl (Prup, Contmi, Oe Wolf) 72 km w 1 17 48 (gem 53 984ktn/u). 2 Ploeg Critilori (Gavazzi. Fteuler) op 32 sec3 Ploeg Vanucch» (Moser, Lang) 00 36 sec; 4 Ploeg Bartolozzi (Baroncbeili) op 46 sec5 Ploeg Algen (Saronm) op 48 sec6 Ploeg Boifava (Batlaglin. Visentm!) op 1 2$, 7. Ploeg Poggiall» (van impe, Pirard) op 1 35: 9 Ploeg Franchim (Lejarreta) op 1 53: 9 Ploeg Montanellf IBraun) op 2 10 Vredeakoar»; Vierde etappe 1 Romascanu (Roe) 175 km in 4 0632 (met bon 4 06 22). 2 Teixeira (Por) z 1 (met bon 4.06 26), 3. Ganbold (Mong) op 20 sec (met bon. 4 06 49), 4 flaab (Odi) op 136. S Wekema (Nad) t6 Snijders [Ned] z 115. Teun van Vliet (Ned) z 152 Gernt Solisvaid z.t 56 RJnl Ansems z I66. Henk van Weers zt. Algemeen klassemenl 1 Sjoesjda (Sov) 15 3630; 2 Oegroemov (Sov) op 8 sec,; 3, Boden (Ooi) op 9 sec 4. Wekema (Ned) op 14 sec5 Seredluk (Pol) op 20 sec.: 6 Sol- leveid (Ned) op 22 sec9 Van Vltel (Ned) op 36 sec10 Van Weers (Ned) op 47 sec 26. Snijders op 4 30. 65 Ansems op 20.58. Pond* van Routalllon: Tweede etappe; 1. Wyder (Zwi) 102 km In 2 35 04; 2. Maasard (Zwi) op 30 sec3 Amadoilti (Fra) op 3t sec. Nederlanders: 7 Hofland op 34 sec.; 10. De Crom op 3 26, 31. Ducrot op 6 41; 32. Van de Ktundert op 8.11; 35 BarlOl op 11.36, 51. Van Muiken op 19 04 Algomeen klassemom 1. Reverdey (Era) 5 42 31; 2. Megneln (Fra) op 1 sec 3 Pas sin (Bel) op 2 sec. Nederlanders 7. De Crom op 2.39; 15. Hofland op 4.54; 21, Ducrot op 10.27: 28. Bartol op 11.08:30. Van de Klun- dert 1257; 37. Van Muiken op 18.16. TENNIS Waalduitu fcamploenachappan: kwartfina les Eric Fromm (Vst)-Salas2 Taroczy (Hen) 6-4, 6-1; Guiiiermo Vilas (Arg)-Je« Borowiak (Vat) 6-0. 6-2; Yennick Noab (Fra)-Mal3 WH landor (2we) 6-4. 6-4; Jose Hlgueras (SpaFEilot Teltscher (Vat) 7-5. 7-6. VOLLEYBAL Da ma*- dndtoernool periodekampioenen voor plaats In bel Europa Cup 3-toernool: Sudosa-Voorburg 2-3 (15-12. 6-15 15-6 6-15. 9-15); Orlon-AMVJ 3-1 (11-15 15-7 15-6. tS-13).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5