'Geen weldenkend mens wil Bijdorp nog kwijt' Woonboten krijgen riolering V D III nil i n III I" SCHIfDflMSCHECOURANT \v 1IWIII rKIIH NIEUWE WATEBWIB CBUBAWT Oud-voorlichter Dolf Buschkens (64) overleden 'Mensen zonder werk in groot gevaar' kollege aKKoora met subsidies aan buitenlanders m Van apen tot .ersers der aard H c.J" .1T< VUARDIN6SDAGBLAD 1 mm mm Hl^l H W HB MAANDAG 16 MEI 1983 F Automobilist mishandeld Zilver gestolen tijdens vakantie Scholieren krijgen les in stal Geldcassette gestolen Buurt slaat alarm: dieven gearresteerd Voor 15 mille aan kleding gestolen Vrijdag de dertiende... Jongetje komt om na anrijding Uniek project in Vlaardingen Delfts duo mishandelt Vlaardinger Dolf Buschkens v-y'1 '«mHmir11 1 Schiedam In de Daniël den Hoedkliniek in Rotter dam is zaterdag op 64-jarige leeftijd overleden Dolf Buschkens, oud-journalist van Het Parool/De Schie dammer en oud-voorlichter van de gemeente Schie dam. Buschkens was kort na Pasen in het ziekenhuis opgenomen. Woensdagmiddag om twee uur is de cre matie in Rotterdam-Zuid. Dolf Buschkens ging op 1 fe bruari vorig jaar met de VUT. Hij kon zeer goed overweg met collega Bas van Bochove, die hij ook als journalist al ja renlang had meegemaakt. Maar hij was als voorlichter wat moegestreden bij de ge meente Schiedam. Zijn jaren bij de gemeente, waar hij in 1970 was komen te werken, waren niet gemakkelijk, want hij arriveerde in een tijd dat voorlichting bij veel ambtena ren nog een taboe was. Ook politiek kreeg Buschkens niet altijd de ondersteuning, die hij nodig achtte voor een goed voorlichtingsbureau. Jaren lang dreef hij een eenmans- win keltje, bedolven onder het werk en met een la vol plan nen en wensen. Voordat hij bij de gemeente kwam, was hij een gewaar deerd verslaggever, in een tijd dat het verenigingsnieuws nog Vlaardingen Het college van burgemeester en wet houders heeft ingestemd met zes subsidies voor sociaal culturele activiteiten voor uit het buitenland afkomsti ge Vlaardingers. B en W hebben de voorstellen van de commissie voor democratische planning ongewijzigd overgenomen. vrouwen. De Algemene Pale stijnse Arbeidersvereniging krijgt 900 gulden voor thema bijeenkomsten en 740 gulden voor kinderactiviteiten. Nadat de betrokkken raads commissies zijn gehoord, zul len de subsidies in de gemeen teraad worden behandeld. Het gaat om subsidies van 1675 gulden aan buurthuis De Ha ven (centrum) voor een naai cursus aan buitenlandse vrou wen en van 1250 gulden voor muziek/danslessen aan Turkse jongeren. Verder is het de bedoeling dat de stichting sociaal-cultureel werk Vlaardingen 1310 gulden ontvangt voor een cursus volksdansen voor Turkse Het Vlaardingse Vrouwenhuis wordt 3200 gulden toebedeeld om daarmee een cursus ge zondheidsleer voor buiten landse vrouwen te houden. Aan die laatste bijdrage ver bindt het college de voorwaar de dat in ieder geval bij de voorbereiding deskundigen uit de gezondheidszorg worden betrokken. Drie voorzitters: Ruud Poels, van de historische vereniging, Cees Prein, van de wijkvereniging Bij dorp, en Wim Wijnen, van de jubileumcommissie uit de wijk. Bijdorpers bekijken een expositie van allerhande kranteknipsels over hun wijk. Schiedam Hij had het zaterdag zó overtuigend gezegd, dat Bijdorp nooit van de kaart mag worden geveegd, dat Cees Prein, voorzitter van de wijkver eniging, hem er 'wethou der' om noemde. Kenne lijk verdiende PSP/PPE- raadslid Herman Noorde- graaf die kwalificatie in de ogen van de Bijdorpers. Noordegraaf had het over de toekomst gehad: „Geen weldenkend mens zal Bij dorp nu nog kwijt willen," had hij gesproken in de volle overtuiging, dat de gemeenteraad over enkele door Kor Kegel jaren bij de herziening van het gevreesde bestem mingsplan de wijk in tact laat. Ooit was er sprake van, dat de hele wijk gesloopt zou moeten worden om plaats te maken voor provinciale asfaltwegen en recreatief groen. „Maar de gemeente houdt 2ïch inmid dels zelf al niet eens meer aan dat bestemmingsplan," betoog de Noordegraaf Hij zei het op een bijeenkomst, waar de wijkvereniging en een aantal bewoners samen met de historische vereniging Schie dam het zestigjarig bestaan van de wijk vierden. Dat jubi leum viel samen met het vijf tienjarig bestaan van de wijk vereniging en daarom 2ijn er ook de komende lijd nog wel wat activiteiten in de wijk, zo als een missverkiezing een zeskamp tegen andere wijk vereniging en sporttoernooien. Maar zaterdag was het belang rijkste, dat het geschiedenis boekje over Bijdorp het licht Vlaardingen De 52-jarige Eindhovenaar A. van Zanten is zondagavond aan de Nieuwe Haven in Schiedam door een man uit Spijkenisse in zijn ge- Zicht geslagen en later in Vlaardingen door dezelfde man nog eens klemgereden op de Schiedamsedijk, waar de ruit van zijn linker portier er aan moest geloven. De ver dachte werd later op de avond m Spijkenisse aangehouden en teruggebracht naar het politie bureau in Vlaardingen. De man uit Spijkenisse reed op de Nieuwe Haven achter Van Zanten en ergerde zich aan het rijgedrag van de Eindho venaar. toen hij moest afrem den. Hij reed Van Zanten klem en sloeg hem twee tan nin uit zijn mond. Daarna reed Van Zanten rich- bng Vlaardingen. De bestuur der uit Spijkenisse volgde hem en reed hem op de Schiedam sedijk weer klem. Hij koelde zijn woede dit keer op het lin- lil i lil kon zien. De historische vere niging heeft er een heel num mer van Scyedam aan gewijd. Dat is nu eens klasse, zoals dat eruit ziet, en dan nog vervaar digd door feitelijke amateurs. Artikelen 2ijn geschreven door de Bijdorpse kunstenaar Jaap de Raat, boer Cees Lansbergen en de Bijdorp-bewoners Eve- rard ter Haar en Eiso Blaauw, alsmede door vertegenwoordi gers van de historische vereni ging: Herman Noordegraaf, Aad van der Tang en W. P. Rook. Het is wat je noemt een compleet boekje. Zelfs het Bijdorps volkslied ker portierraampje van de auto van Van Zanten, Later die avond werd de man uit Spijkenisse verhoord door de Vlaardingse politie. Nadat het proces-verbaal was uitgeschre ven mocht hij naar huis. Schiedam Tijdens de va kantie van de bewoners heb ben onbekenden een huis aan de Dr. Noletstraat overhoop gehaald. Kasten werden door zocht en de inhoud over de vloer gegooid, Omdat de be woners nog niet thuis zijn, kon de politie niet precies vast stel len wat er is gestolen. In ieder geval wordt een aantal zilver en voorwerpen vermist. De dieven kwamen vermoedelijk binnen met een valse sleutef. Bij een inbraak in een café aan de Rotterdamsedijk zijn si garetten ter waarde van 325 gulden buit gemaakt Ook werden twee flipperkasten opengebroken. De voordeur was geforceerd. de overhand had in de bladen, wat ook te maken had met het feit dat de gemeente nog niet aan voorlichting deed en veel vergaderingen hesloten waren. In het begin had hij wel aan dat Schiedamse nieuws moe ten wennen. Dolf Buschkens kwam uit Indonesië, was daar andere toestanden gewend en historisch is zijn eerste vraag, toen hij kennis maakte met de Schiedamse politie. „En, com missaris," vroeg hij aan de toenmalig politiechef Rijpma, „hoeveel moorden gebeuren er hier per dag?" Buschkens paste zich snel aan Schiedam aan. Hij was een hartelijk mens, met wie veel van zijn oud-collega's een goed contact met hem behielden. staat erin. Het wordt ook wel het Poldervaartlied genoemd en kent onder andere de vol gende strofe over de Bijdorpse jeugd: „Als zij verheffen hun clublied des nachts/ schrikt ie dere boer zich een baard/ want zij zijn de heersers der aard/ en de koningen van de Poldervaart. Dat klinkt allemaal overdre ven en de rechtgeaarde Bijdor per is er trots op, dat bleek za terdag wel, toen het clublied weer aangeheven werd door de oude wijkbewoner Arïe van Mil. Waar de Bijdorpers echter allerminst over te spreken wa ren, dat was over de traditio nele fout die sommige journa listen vroeger maakten, als zij een tijdje in Schiedam kwa men te werken: Bijdorp werd dan steevast Blijdorp genoemd, en iedereen dacht dan aan de apen uit de Rotterdamse die rentuin. „Wij 2ijn inderdaad een blij dorp, maar wij heten Bijdorp zonder 1," probeerden ze telkens weer duidelijk te maken. Seheefzakken Het unieke van het wijkje Bij dorp is eenvoudig duideiijK ie maken: zestig jaar geleden door de Rotterdamse aanne mers Martijnse uit de grond gestampt als een bij-dorp bij Kethel vormt het nog steeds een enclave met een landelijk karakter, hoewel er in later tijden de spoorlijn naar Hoek van Holland en. rijksweg 20 langs werden gelegd en de Nieuwe Damlaan er zelfs dwars doorheen kwam. Ook werd de Rijnmond-mts gebouwd, een flatgebouw dat aanvankelijk als een sta-in-de- weg werd beschouwd. Station Nieuwland verscheen, veel Schiedam Als de plan nen door de gemeente raad in juni worden goed gekeurd, krijgen Schie damse scholieren vanaf volgend schooljaar lessen in biologie in de stal van boerderij Park Kethel. B en W willen voor de ver bouwing ruim 37.000 gul den beschikbaar stellen. Op de boerderij, waar het ex- gemeenteraadslid Lansber gen woont, kunnen stads mensen kennismaken met het agrarische leven. Ook scholieren komen al regel matig op de boerderij. Van daag waren er twee zesde volkstuintjes maakten plaats voor voetbalvelden. De stads ontwikkeling ging zo hard, dat Bijdorp nu als een gehuchtje ingeklemd ligt tussen de flats van Nieuwland en Groenoord. Desondanks lijkt het wel, alsof aan het dorpskarakter nooit getornd kon worden. „Dat zal iedereen opvallen," betoogde Noordegraaf zaterdag. „Als je in de trein zit, rijd je erlangs, als je over de rijksweg gaat zie je het liggen iedereen kent het wel als het wijkje achter dat rare scheefgezakte paddes toelhuisje." klassen, die in de stal onder meer keken naar de diaserie 'Het leven op de boerderij*. De rondleidingen worden verzorgd door een vrijwilli ger. De werkgroep "School en na tuur' verzorgt jaarlijks voor de Schiedamse scholieren lesbrieven op het gebied van natuureducalie. In de werk- Viaardingen De vereni ging 'Mensen zonder werk' is bang dat haar werk in de knel komt, als het plan van de gemeente Vlaardingen doorgaat om een vacature bij het stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw (SISO) niet op te vullen. De ge meente wil de personeels sterkte van het SISO bevrie zen op één. 'Onverantwoor delijk beleid', schrijft 'Men sen zonder werk' in een brief aan de gemeente. Volgens 'Mensen zondei werk' is met behulp van het SISO het negatieve beeld van wat vroeger werklozen- Over dal seheefzakken is des tijds nog wat te doen geweest en dan pakken we maar één thema bij de kop, uit het tijdschrift Scyedam. De bou wers van Bijdorp hebben de woningen nooit onderheid, dat gaf zestig jaar geleden al veel problemen, want de boel ver- zakte cn vooral voor de riolen was dat funest. De wijk moet toen vreselijk gestonken heb ben, ratten hadden er vrij spel. Het is een wonderlijk incident, dat juist nu met het zestigjarig bestaan de rioiering langs Bij dorp naar De Groote Lucht in Vlaardingen gerealiseerd is. groep leeft al geruime tijd de wens om minder 'papieren lessen' te produceren, maar de scholen daadwerkelijke en motiverende steun te ver lenen en de leerlingen direct in contact te brengen met de natuur. Daartoe zal de stal van de boerderij in park Ke thel worden ingericht tot een biologisch centrum, van waaruit het natuuronderwijs kan worden gecoördineerd en gestimuleerd. Het cen trum zal naast de onderwijs functie ook taken krijgen op het gebied van het jongeren werk. de vorming van vol wassen, voorlichting en in formatie verstrekking. project De KabeJ heette weg gewerkt. .Dat heeft tot re sultaat gehad dat wij nu, na zoveel jaren, weer een gezon de instelling zijn", staat in de brief. 'Mensen zonder werk' is bang dat dat allemaal weer teniet wordt gedaan als de vacature bij het SISO niet wordt opgevuld. In de brief wordt de gemeen te geadviseerd ook bij andere stedelijk instellingen te vra gen naar het belang van het SISO. „Dan zult u zelf kun nen constateren, dat niet en kel de vereniging 'Mensen zonder werk' een groot ge vaar voor haar instelling ziet." Vlaardingen Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Oosthavenkade, werd in de nacht van donderdag op vrij dag een geldcassette gestolen met 11.700 gulden. Uit een personenauto, die aan de Dwarsstraat geparkeerd stond, verdwenen twee zonne brillen en een vulpen met een gezamenlijke waarde van 520 gulden. Ook werd met de auto een plezierritje gemaakt, waarbij het voertuig werd be schadigd. De politie stelt nog een onderzoek in. Uit een bestelauto aan de Röntgenstraat werden een zonnebril en een girobetaal kaart ontvreemd. De totale schade bedraagt vijfhonderd gulden. Maassluis Dankzij buurtbe woners hebben twee Hage naars niet die slag kunnen slaan, die ze dachten te kun nen slaan. De buren zagen hoe het tweetal, 20 en 23 jaar, gis teravond rond negen uur de voordeur forceerden van een pand op de Maassiuise Ver meerlaan en alarmeerden de politie. Toen agenten ter plekke kwa men, waren de beide Hage naars nog met hun kraak be zig. Op de daders vond de poli tie dertien mille aan geld plus nog een aantal sieraden. De twee mannen zitten nog in hechtenis. Schiedam Bij een inbraak in een kledingzaak aan de Hoogstraat in Schiedam heb ben inbrekers voor 15.000 gul den dameskleding gestolen. Ook namen zij honderd gulden kasgeld mee. Men kwam bin nen door een ruit aan de ach terzijde van de winkel te for ceren. Maassluis Vrijdag de der tiende mei is voor hei Maas siuise wijkgebouw Kapelpol der aan de Troelstra weg niet de gelukkigste dag in haar be staan geworden. De muziekin stallatie werd door onbeken den gestolen. Een mengpaneel, twee geluidsboxen, een ver sterker twee cassettedecks, een tuner en twee 'draaitafels blij ken verdwenen. De dieven forceerden aan de zijde van het parkeerterrein de toe gangsdeur. Maassluis De elfjarige Unit Samliunal uit het Westduitse Reimscheid is in het Rotter damse ziekenhuis Dijkzigi be zweken aan de verwondingen van een verkeersongeluk. Het uit Turkije afkomstige jongetje, dat met zijn ouders in Maassluis op familiebezoek was, stak vrijdagavond plotse ling de Lange Boonestraat over er. De bestuurder van een personenauto kon hem niet meer ontwijken en het knaapje kwam onder de wie len terecht. In zorgwekkende toestand werd de ernstig gewonde jon gen naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij later is overle den. Vlaardingen Als een van de eerste gemeenten in Nederland gaat Vlaardingen woonboten aansluiten op het gemeentelijke rioleringsnet. Een proef met een van de woonboten aan de Vaartweg, die al enkele jaren wordt gehouden, is succesvol verlopen. Daarom zullen de komende tijd ook vrijwel alle andere woonboten op de riolering worden aangesloten. Het gemeentebestuur wil daarmee de verontreiniging van het binnenwater terugdringen. Tot nu toe wordt bij woonboten het af valwater gewoon via een pijp de haven in geloosd. fen. Daarmee is een bedrag van 20.000 gulden gemoeid. Het gaat om tien woonschepen die liggen aan de Vaartweg, de Delftseveerweg en langs het Jaagpad. De schepen aan de Vaartweg en de Delftseveer weg kunnen zonder al te veel problemen op de bestaande riolering worden aangesloten, maar onder het Jaagpad is mo menteel geen riolering, zodat voor de schepen die daar zijn afgemeerd veel meer voorzie ningen moeten worden getrof- Voor daadwerkelijke aansluit kosten is naar schatting nog eens een bedrag van 40.000 gulden nodig. Het is niet ge lukt, om subsidie bij het rijk voor hel project te krijgen, maar wel bleek dat vele ande re gemeenten erg geïnteres seerd zijn in de manier, waar op Vlaardingen de aansluiting van de woonboten wil realise ren. De eigenaren van de woon schepen zullen zelf een bedrag van 4000 gulden moeten beta len. Daarmee zijn de directe aansluitkosten gedekt. Overi gens zullen de werkzaamhe den die per woonboot moeten worden verricht nogal ver schillen: bij sommige woonbo ten moeten ingrijpende maat regelen worden genomen om de aansluiting mogelijk te ma ken. Het college van B en W heeft besloten, per eigenaar niet de daadwerkelijke aan sluitkosten door te berekenen, maar een gemiddeld bedrag dat voor iedereen hetzelfde Is. De investering die voor de ex tra riolering op het Jaagpad moet worden gedaan wordt in het rioolrecht doorberekend. Delft Een 45-jarige man uit Vlaardingen heeft het in het weekeinde zwaar te verduren gehad in Delft. In een sociëteit werd hij door twee jongens (19 en 23 jaar) met een gummilat bewerkt. De Vlaardinger liep een hoofdwond op. Het Delftse duo, dat eerder die avond met de auto opzettelijk een fietser had aangereden, werd door de politie in hechtenis genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1