Tweede molen langs Waterweg 'Windmill loost sinds 1974 illegaal afvalgips' Vakmanschap herken je zo. 4 Ook in eerste uitruk mogelijk VLAARDIHOS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE GOBRANT jjjtUWE WftTEBWEG COÜBAHT Op de fiets voor verkeersdiploma [Hfï&ê&cê, Voor 15 mille kleding gestolen Symposium over windenergie in Schiedam Rotterdams Nieuwsblad Gup 1983 'Droomfinale' Excelsior'20- Hermes DVS VVD verbaasd over partner Geen radio, wel wissers Bejaarde fietser aangereden Balletschool mag blijven Tweede paviljoen op naakstrand □WRTÏRWÏG WOENSDAG 18 MEI 1983 ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Schiedam Bij een inbraak in een kledingzaak aan de Hoogstraat in Schiedam heb ben onbekenden voor vijftien duizend gulden kleding buit gemaakt. Men kwam binnen door aan de achterzijde van de winkel een ruit ie forceren. Twee supermarkten aan de Rembrand liaan missen een hoeveelheid sigaretten. Bij de een werd voor 750 gulden rookwaren meegenomen. De eigenaar van de andere zaak constateerde dat er voor ruim 250 gulden sigaretten, en en kele honderden guldens kas geld, was gestolen. Vanaf de Algerasiraat werd een aanhangwagen met daarin gereedschap en bouwmateria len met een gezamenlijke waarde van 6500 gulden gesto len. En bij een inbraak in een verf fabriek aan de Sirieklcde- weg hebben inbrekers reken machines. schuurmachines en verfspuiten ter waarde van drieduizend gulden gestolen. Schiedam De plannen voor een tweede wind molen in Schiedam voor de opwekking van elek triciteit zijn in een verge vorderd stadium. De mo len goed voor een be sparing van 150.000 ku bieke meter aardgas per jaar komt op het ter rein waar vroeger scheepswerf de Nieuwe Waterweg was gevestigd. Het is de eerste windmo len in Nederland met zo'n grcot vermogen. Met het project van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) is circa een miljoen gulden gemoeid. Omdat het om een proefneming gaat heeft het ministerie van eco nomische zaken een bijdrage van twee ton in het vooruit zicht gesteld. Ook valt een subsidie in dezelfde orde van grootte te verwachten van het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu. Behalve de gemeente. Schie dam komt ook een bedrijf uit Vlissingen in aanmerking voor dergelijke bijdragen. Het Zeeuwse bedrijf gaat de door de windmolen opge wekte energie gebruiken voor koelcompressoren van een vrieshuis. Beide projec ten komen in aanmerking omdat het gaat om nieuwe energiebesparende systemen. De molen langs de Waterweg zal zo'n vijftig meter hoog worden en stroom gaan leve ren aan de omliggende be drijven. De capaciteit van de turbine is driehonderd kilo watt. Om dat in een elektrici teitscentrale op te wekken is 150.000 kubieke meter aard gas nodig. De eerste windmolen voor de opwekking van energie in Schiedam, die eind vorig jaar langs de Schie op het terrein van de ONS in gebruik.is ge nomen, is 32 meter hoog. De capaciteit daarvan is circa vijftig kilowatt. Men is er van uitgegaan dat de capaci teit goed is voor een kwart van de interne stroomvoor ziening van de gebouwen van de ONS in het industrie gebied 's-Graveland. Het ziet er echter naar uit dat die schatting niet helemaal zal worden gehaald. Momen teel wordt de laaiste-hand ge legd aan een afsluitend on derzoek over de ervaringen met de windmolen op het terrein van de ONS. De re sultaten zullen bekend wor den gemaakt op 6 juni. wan neer in Schiedam een sympo sium over windenergie wordt gehouden. Initiatiefnemer van het symposium is het openbaar Jichaam Rijnmond, dat samen met de ONS als organisator optreedt. Er is voor Schiedam gekozen om dat die gemeente flink wat ervaring heeft met winde nergie. De windmolen die in het Schtedamse havengebied 2al worden gebouwd ais de gemeenteraad tenminste ak koord gaat is van Neder lands ontwerp en fabrikaat. De molen worde geleverd door VMF Stork,'FDO. In Nederland is de toepassing van windturbines met een dergelijk vermogen uniek. Bij de ONS bestaan plannen om in totaal dertig windmo lens te plaatsen die bij elkaar goed zijn voor 3,5 megawatt, ofwel vijf tot zes procent van de energiebehoefte in Schie dam. Daarmee is in totaal een investering gemoeid van zo'n negen miljoen gulden. Uitbreiding brandweer definitief van de baan Vlaardingen De uitbreiding van de Ylaardingse brandweer met drie be roepskrachten, die de gemeenteraad enige tijd geleden in een raadsbesluit had toegezegd, is van de baan. Er is geen geld voor en het ziet er niet naar uit dat dat geld volgend jaar wei te vinden zal zijn. De raadscommissie voor alge mene zaken heeft deze week daarom de uitspraak gedaan, dat in de ploee. die na een brandmelding hel eerste uit rukt. ook vrijwilligers kunnen worden opgenomen, als dat noodzakelijk is. Vlaardingen De finale van dc Rotterdams Nieuwsblad Cup voor de Waterweg is een overval- sic Schiedam se ontmoe ting. Voor de eindstrijd plaatsten zich gisteravond Hermes DVS cn Excelsior '20. „Een droom finale", oor deelden de spelers van de beide verenigingen una niem. Hennes DVS had in de halve finale tegen DRZ geen problemen met tie af delingsclub (8-2). terwijl Excelsior '20 in Vlaardin gen een gewillig slachtof fer vond (3-1). Het zal op donderdag 26 mei up hei DHS-terrein een spektakel worden, als dc beide Schic-damsc clubs elkaar ontmoeten in de fi nale. Beide verenigingen komen elkaar immers niet alleen op het voetbalveld tegen. Schiedam VVD-fructiciei- det' Gerard Verhuisdenk is niet van plan met zijn coali- t iegvnoo t G Bro u wer (PvdA) contact op te nemen over diens uitspraak, dat de PvdA de coalitie opbreekt, als Schiedam na Tc Loo een V VD - hu rgen t ees ter krijgt. ..Ik wacht wel af.reageerde Verb ulsdonk va noch tend. De uitspraak van Brouwer verbaast Ver hulsdonk wel. zei deze vanochtend, maar gelet op de ervaring met het vorige P\'dA 'CDA -college zegt Verhulsdttnk: ..Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. Dat zou een mooie vergelijking met de PvdA zijn. ware het niet dat dc vos intelligent is. Vcrhulsdonk denkt dat het 'aan de socialistische voor- jaarsmoeheid' zal liggen dat Brouwer zo sprak over de PvdA VVD-coal it ie. Overi gens zegt de VVD-leider dat hij deze keer niet in Den Haag zal gaan 'ronselenvoor cesj kandidaat voor dc vaca ture-Té Loo. Dat deed de Schtedamse VVD vier jaar geleden wel: toen polste men het kamerlid Geurtsen. die tegenwoordig in de Europese politiek verkeert. Vlaardingen Dc eigenaar van een up de Holy singel ge parkeerde personenauto heeft raar opgekeken, toen bleek dal de ruitenwissers van zijn auto waren gestolen Onbekenden wilden de auto radio uil het voertuig stelen en sloegen het raam van een van dc portieren in. Zij werden echter bij hun arbeid gestoord en moesten de benen nemen. Zij namen wel de ruitenwis sers van de auto mee. Op dit moment is op papier 24 uur per dag een beroepsploeg van acht man in de kazerne aanwezig om de eerste uitruk te verzorgen. In de praktijk zijn echter door ziekteverzuim, studieverlof en vrije dagen maar al te vaak slechts zes be- roepsbrandweerlieden aanwe zig. Dit ondanks het feit, dat de brandweer onlangs met drie beroepskrachten werd uitgebreid. Om de situatie op timaal te krijgen, zouden er nog drie mensen bij'moeten en daar was in dat raadsbesluit dan ook van uitgegaan. In het kader van de bezuini gingen is het besluit om die laatste drie toegezegde mensen aan te stellen telkens uitge steld. Op aandringen van CD A-fractieleider Jo Schriel is daar in de commissie algeme ne zaken nu een definitieve uitspraak over gedaan. A fgesproken is dat de beroeps- ploeg. als die door afwezigheid van betaalde brandweerlieden niet op sterkte is, wordt aange vuld met vrijwilligers, die net als de beroepsmensen worden 'gekazerneerd'. Volgens brandweercommandant Piet. de Jong geen ideale situatie, „maar er is natuurlijk wel mee te werken. Nood breekt wet ten. denken we dan maar." Zijn er minder dan zes be roepskrachten aanwezig, dan worden andere beroepsmensen uit hun verlof gehaald. De medezeggenschapsconimis sie van de beroepsbrandweer heeft zich lange tijd hevig ver zet tegen het opnemen van vrijwilligers in de( eerste uit ruk. Volgens burgemeester Fred van Lier. die formeel hoofd van de brandweer is. is dat verzet te verklaren uit de vrees van de beroepsmensen, dat de kwaliteit van de brand weer daarmee achteruit gaat. terwijl ook werkgelegenheids aspecten voor de beroeps brandweer een argument vor men om tegen zo'n oplossing te zijn. Twee van de deelnemers uit de Wé verkeersproef. stwijk: Ilse Westerhof (rugnummer 30) en Ronald Bateswar (nummer 31) tijdens de Vlaardingen Honderden zesde klassers hebben gis teren en vandaag in diverse wijken van Vlaardingen deelgenomen aan de zogenaamde praktische verkeer sproef. oftewel het verkeersexamen, voor het lager on derwijs. Op hun fietsen hebben de leerlingen enkele kilometers door de West- of Oostwijk of Holy gereden, gadegeslagen door vaders, moeders en enkele agenten van de plaatselijke gemeentepolitie. Vorig jaar hebben de leerlin gen al theorie gedaan'. Als dat onvoldoende was volgde dit schooljaar een herkansing. De leerlingen krijgen een aante kening op het diploma. Aan het eind van het schooljaar ho ren zij of ze de verkeersproef goed hebben afgelegd. Leerlingen van scholen in de Westwijk startten bij de Pro fessor Teldersschool aan de Tel dersstraat. In de Westwijk werden tweeëndertig ouders ter assistent ie ingeschakeld. Leerlingen uit de Oostwijk startten bij de Mcidoornschool in de Meidoornstraat. Scholier tjes uit Holy mochten vertrek ken vanaf dc Willem de Zwij- gerschool aan de Louise de Co- lignyJaan. Hel gaai om in totaal achten veertig scholen en meer dan elfhonderd leerlingen. Den Haag/Vlaardingen Sinds 28 november f974 loost het ylaardingse bedrijf Windmill Holland BV illegaal afvalgips. „Er «in het geheel geen vergunning verleend", constateerde inge- |nieur fCeuning gistermiddag voor de Raad van State. I Nam ens drie milieugroepen, gpe samen met de gemeente IVlaardingen een beroep tegen |deze kunstmestfabriek hebben jaangespannen, wist Keuning |te melden dat „die vergunning |van Windmill nog steeds niet gvan kracht is en er dus tot op gheden sprake is van illegale lozing." Rijkswaterstaat beves tigde later trouwens, dat Windmill hangende dit be roep geen officiële goed keuring heeft ontvangen. De storting van afvalgips. dat vrijkomt door de bereiding «yan fosfortuur, op het Scheur is al ruim drie jaar een doorn in het oog van natuurbescher mers. Half maart 1980 kreeg windmill toestemming van het Rijk dit giftige stoffen be vattende bijprodukt iri een deel van de Nieuwe Waterweg te mogen lozen. „We praten hier", benadrukte gemeente ambtenaar Klomp, die het col lege van B en W vertegen woordigde, „over een bedrijf, dat het oppervlaktewater ver ontreinigt met nota bene de zwarte lijst-stof cadmium." De twee partijen eisen, dat de ver gunning slechts van tijdelijke aard zal zijn. In tegenstelling tot Zuid-Che- mie BV uit Sas van Gent, die gistermiddag eveneens door de drie milieugroeperingen was 'aangeklaagd', wilde het leger tje deskundigen van Windmill wel toegeven: „Cadmium, dat kunnen we niet betwisten, heeft enige schadelijke uitwer king op de natuur." Verder onderstreepte zij het betoog van Rijkswaterstaat. „De enige oplossing is het beëindigen van de productie van fosfor- zuur voor kunstmest, Dat zou bedrijfssluiting betekenen. Een consequentie, die ons te ver ging om geen vergunning te verlenen." De staatsrauen Van Schaik en Toxopeus verbaasden zich ero ver, dat Rijkswaterstaat blijk baar mei twee maten meet. Hoewel de vergunning voor Windmill nog niet van kracht is, mag er afvalgips op het Scheur worden geloosd. Aan de andere kant behoeft er evenwel geen rapportage te worden gemaakt over de lo zingen en mogelijke oplossin gen voor dit vraagstuk. Schiedam Een 78-jarige fietser uil Schiedam is gisteren mei een hoofdwond in het Sc hiclandzi ekenhuis opgeno men nadat hij op de kruising Nieuwe Dam laan/Mgr Nolcns- laan door een personen wagen was a a ngu reden. De tietser stak de kruising over en gaf daarbij geen voor rang aan de automobilist. ADVERTENTIE Al meer dan 500 jaar brouwi Grolsch baar bic op natuurlijke cn ambachtelijke wij/c. En dat proef je. Vukmumriiap is Mee Mc Ondanks gemor van buurtbewoners Vlaardingen Balletle rares Emmy Krebs mag, ondanks klachten van omwonenden over ge luidsoverlast, haar leerlin gen les blijven geven in een pakhuis aan de Bleek- erstraat in Vlaardingen. Aan het begin van de ver gadering van de commis sie stadsontwikkeling vroegen de bewoners gis teravond nog om een on middellijk verbod op de balletlessen in het pand. „Dat dansen", zei een van hen, „klinkt bij ons in huis alsof ze aan het heien zijn." Emmy Krebs zei dat ze de technische problemen aan het pakhuis best had willen ver helpen, als de omwonenden maar niet steeds bezwaar had den gemaakt tegen haar aan wezigheid in de Bleekstraat. ..We zalen zo in de onzeker heid of we er wel konden blij ven, dat we er geen geld in durfden steken." Ze beschul digde omwonenden ervan haar te hebben bedreigd. „Het was puur terrorisme." Maar ze had, zei ze. ook wel leuke re acties uit de buurt gehad. De protesterende bewoners waren aanvankelijk niet zo onder dc indruk van haar ver haal. Ze klaagden over ver- keers- en geluidsoverlast. „Die mevrouw is daar zonder ver gunning bezig. Het pand is brandgevaarlijk en burge meester en wethouders laten dat maar op zijn beloop," De raadsleden kwamen echter tot de conclusie, dat er geen 'overwegende bezwaren* tegen de balletschool waren. Volgens het bestemmingsplan is het pand. dat bezit is van de firma Kwakkelstein, een pakhuis. „Als het daarvoor gebruikt wordt geeft het nog veel meer overlast", merkten de leden van de commissie op. Emmy Krebs zegde toe dat zij binnen de kortste keren voor zieningen zal treffen die over last en brandgevaar moeten terugdringen. De commissie vroeg de wethouder om daar scherp op toe te zien. Aarze lend lieten toen ook de bewo ners hun bezwaren vallen: „Als aan alle vereisten wordt voldaan, dan zal het wei oké zijn." Hoek van Holland De commissie sport en recreatie van de deelgemeente Hoek van Holland is akkoord gegaan met de bouw van een tweede strandpaviljoen op het naakstrand aan de grens met 's- Gravenzande. De commissie tekende nog aan, dat de al bestaande pachter wat nauwkeuriger met de hygiëne zou moeten omspringen. Daarbij werd wel enig begrip getoond wegens ontbreken van voorzieningen als gas. water en eleetriciteit. Ook mogen er op het hele strand kokosnoten verkocht worden door een venter, mits de handel niet met andere artikelen wordt uitgebreid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1