20 ROTTERDAM is Van der Have ontkracht plan Gardeniers Weer hetzelfde aanbod' isjjjllj RDM'ers willen Vredeling als commissaris Ouders lappen leerplichtwet aan de laars Geen subsidie voor tweede platform buitenlanders Omstanders arresteren tasjesdief Jubileum Bergwegziekenhuis druk bezocht Overvaller van taxichauffeur spoorloos Saneringsplan Merwedepolder wordt aangepast Onderzoek naar treinongeluk Twee en drie jaar geëist tegen oliehandelaren 'Sjoemelen schaadt de naam van de haven' Rotterdams Nieuwsblad woensdag 18 met 1983 RZ/RV/RY/RW Ir. Henk Vredeling Rotterdam De gisteren benoemde raad van commis sarissen voor de RDM-martne moet volgens het werf- persorteeJ worden uitgebreid mei een werknemers-com missaris. Gedacht wordt aan oud-minister en ex-Euro pees commissaris voor sociale zaken, ir. Henk Vredeling De vroegere politicus is voor deze functie bij de RDM nog niet benaderd. De aandeelhoudersvergadering benoemde gisteren mr R.J.H. Fortuvn. oud-lid van de raad van bestuur van de KNS Af, J. Groenendijkvice-voorzitter van de raad van est uur van Nedllovd en schout bij nacht b.dir. P.J.M. Stolz tot commissaris van de RDAl u*. ondernemingsraad van de RDM moet rtog instem men met de benoeming. De personeelsvertegenwoordi ging kan via het vetorecht nog verandering aanbrengen in de samenstelling van de raad van commissarissen. Voorzitter Rinus Vischschraper van de ondernemings raad wil berichten over con voorkeur voor Vredeling noch ontkennen noch bevestigen. De bednjfsiedengroep van de Industriebond FNV bij de RDM begon enkele weken geleden een procedure om de benoeming van een werknemers-commissaris rond te krijgen De aandelen van de RDM zijn ondergebracht m de stichting 'Marine- en Industriële BelangenDo Nationa le Investeringsbank die veertig miljoen gulden m de nieuwe werf beeft gestoken, is de enige bestuurder van deze stichting. Zitting voor kantonrechter Rotterdam Twaalf ouderpa ren zullen zich vrijdag voor de kantonrechter in Rotterdam moeten verantwoorden voor het feit. dat zij hun kinderen aan het onderwijs hebben ont trokken. Het betreft Turkse en Marokkaanse ouders, die doenters van ongeveer veer tien jaar thuis hielden. In Rotterdam gaat het, volgens de gemeente, stellig om enige honderden vergelijkbare ge vallen, waarbij echter bij na der onderzoek veelal blijkt dat de meisjes zich niet meer m Nederland bevinden. Leerplichtambtenaren, die de betrokken ouderparen opspo ren, geven veelal eerst de kans de kinderen alsnog op een school in te schrijven. In me nig geval wordt daaraan ge- volg gegeven Pas wanneer ouders na aandringen toch nog weigeren de leerplichtwet na te komen, volgt een proces verbaal Vorig jaar stonden tien ouder paren terecht. Er volgden toen boetes. Rotterdam De beweging Zelforganisaties Buitenlanders krijgt geen subsidie om een tweede platform m Rotterdam op te richten. De beweging wilde een progressiever getin te organisatie formeren dan het bestaande platform Bui tenlanders Rijnmond Als het nieuwe buitenlanders- platform zijn gemeenschappe lijke doelstel hog wil realise ren, zal dat moeten gebeuren uit de individuele subsidies, al dus de raadscommissie vooi bijzondere groepen. Deze toon de zich niet liereid wederom een overkoepelend orgaan te subsidiëren, in een vorige ver gadering werd gezegd dat de beweging Zelforganisaties in overleg moest treden mei het bestaande platform Een po ging hiertoe is volgens de zel forganisaties mislukt. De Joodse jongeren- en stu dentenvereniging Ijar Rotter dam wordt evenmin gesubsi dieerd Deze groepering kan de gemeente niet scharen on der de categorie minderheden met een achterstandspositie en komt derhalve niet in aanmer king voor aanvullende subsi die. Wel toont de gemeente zich bereid *te praten over de ge- staag groeiende stroom van bommeldingen, bedreigingen en vernielingen. Rotterdam De directie van Wilton-Fijenoord heeft in Taiwan de hin dernissen weggenomen die verzelfstandiging van het bedrijf in de weg ston den. Van het ministerie van economische zaken moest er met Taiwan eerst een overeenkomt komen alvo rens de regering definitief akkoord zou gaan met verstrekken van een le ning van rond de 45 mil joen gulden voor de repa- ratiewerf. Volgens een woordvoerder van de werf hebben de on derhandelingen in Taiwan voldoende resultaten opgele verd om de Nederlandse overheid gerust te stellen over de voortgang van de bouw van twee onderzeebo ten, die bij Wilton voor Tai wan op stapel staan. Op dat project is door het debacle van RSV een tekort ontstaan van rond de '250 miljoen gul den. Met de Tawaïnese marine- autoriteiten zijn nauwkeuri ge afspraken gemaakt over de wijze waarop dit financië le gat wordt gedicht. De fi nanciële deskundigen zijn momenteel bezig met een af ronding. Wilton rekent erop dat het eind deze maand op eigen benen staat. Met de bewind voerders van RSV denkt de Schiedamse directie volgen de week zaken te doen. Wil ton-Fijenoord staat na 'De Schelde' in Vlissïngen en Verolme-Botlek in Rozen burg op het lijstje tot ver zelfstandiging. Een afron ding voor de Vlissingse werf wordt deze week nog ver wacht, die van Verolme-Bot lek volgende week. Tussen de bewindvoerders, de raad van bestuur van RSV en de directie van Ver olme-Botlek bestaat volgens een woordvoerder van eco nomische zaken een geteken de overeenkomst. Het wach ten is nog op de Nationale Investeringsbank. De bank moet nog toestemming geven om het boedelkrediet dat aan Verolme is verstrekt om te zetten in een achtergestelde lening van om en na bij de 23 miljoen gulden. Rotterdam De politie heef maandag een 15-jarige jongei aangehouden, die even tevo ren op de kruising Schieweg Bergweg een bejaarde vrouw van haar tas had beroofd. Omstanders zagen de diefsta gebeuren en achtervolgden dt dader. Deze werd gedwonger zijn buit aan een van de ach tervolgers af te geven. De da der werd even later aan de po li tie overgegeven. Omdat de bejaarde vrouw h weggelopen, nadat zij haar ta: had teruggekregen, is haai identiteit bij de politie onbe kend. Beslissing over de RDM Van Aardenne 'eigen' Reünisten van het Bergwegziekenhuïs op de groepsfoto. Rotterdam Een optimale gezamenlijke personeels planning van alle ziekenhuizen in Rotterdam, gekop peld aan het af2ien van nieuwbouwplannen in de re gio, zouden volgens de gemeente sluiting of redueering van bedden en de daaraan verbonden gedwongen ont slagen kunnen voorkomen. Dit zei wethouder W.J. van der Have van volksgezondheid op de kerkelijke bijeenkomst ter ere van het 75-jarig be staan van het met sluiting be dreigde Be: g wegziekenhu is. Van der H ,\*c ontkrachtte daarmee nog«.. «ris het 'plan Gardeniers', dat voorziet in drastische maatregelen m de gezondheidszorg. 7,Berekeningen hebben opgele verd dat het plan van de ge meente Rotterdam vijf miljoen gulden meer oplevert dan de voorstellen van minister Gar deniers", aldus Van der Have. „Dat geld moet naar mijn me ning gebruikt worden voor de concretisering van de ver schuivingen van de tweede naar de eerste lijn, wat dan weer arbeidsplaatsen ople vert." Het niet doorgaan van be staande nieuwbouwplannen zou met name gevolgen heb ben voor het Zuiderzieken huis, Eudokia en in mindere Rotterdam De politie heeft nog geen spoor van de man, die gistermorgen een 28-jarige Rotterdamse taxichauffeur heeft beroofd van twaalfhon derd gulden. Aan de beroving öp de Van der Duijn Van Maasdamweg bij vliegveld Zestienhoven ging een vecht partij vooraf, waarbij de dader probeerde de taxichauffeur met een mes neer te steken. De geschrokken taxichauffeur bleef ongedeerd, maar was wel gedwongen zijn portefeuille af te geven. Hij is tot in de mid daguren door de politie over de beroving verhoord. De da der zou een ongeveer dertigja rige man zijn met een Duits aceent. Direct na de beroving heeft de politie in de omge ving zonder resultaat een zoekactie opgezet, waarbij een vliegtuigje werd gebruikt. In een sloot langs de weg. waarin de taxichauffeur tij dens de worsteling was geval len, is gistermorgen hei mes van de dader gevonden. De taxichauffeur zou gisteren 2ijn weekopbrengst aan zijn werk gever hebben afgedragen. mate voor het Bergwegzieken huis. Van der Have: „Voor het Zuiderziekenhuis en Eudokia zou integratie overwogen moe ten worden. Bij het Bergweg ziekenhuis kan men de poli klinieken vernieuwen, aanpas sing van de technische infra structuur waardoor dit zieken huis weer voldoet aan de mo derne eisen." Bovendien toonde de wethou der zich een groot voorstander van het zo snel mogelijk slui ten van het Van Dam/Bethes- daziekenhuis, dat in een later stadium zal verhuizen naar Spijkenisse. „Dat levert ineens geld op en schaadt de volksge zondheid niet", meent hij. Het 75-jarig bestaan van het Bergwegziekenhuis is mede dankzij het mooie weer van gisteren gevierd door enkele duizenden mensen. Op het ter rein van het ziekenhuis was, een braderie opgezet waar plaatselijke winkeliers, aange vuld met medische stands, voor een gezellig dagje slente ren zorgden. Bovendien was een reünie ge organiseerd voor oud-werkne mers van het ziekenhuis. Zo'n achthonderd kwamen opdagen en haalden de gehele dag her inneringen op. De succesvolle dag werd besloten met een druk bezochte receptie voor genodigden. Rotterdam Het ontwerp- saneringsplan voor de op vervuilde grond gebouwde wijk Merwedepolder in Dor drecht wordt aangepast. Er was vooral van de kant van de bewoners zeer veel kri tiek gekomen op het con cept-plan. Inmiddels hebben mededelin gen van de bewonersvereni- gmg en resultaten van nader onderzoek zoveel nieuwe ge gevens opgeleverd, dat de aan passing van het schoonmaak- plan wel tot na de zomerva kantie zal vergen, zo liet de Zuidhollandse gedeputeerde dr. J.W. Hekkelman gisteren weten. Pas in oktober kan het plan aan provinciale staten worden voorgelegd. Hekkelman noemde de infor matie, die van de kant van de bewoners vereniging is verkre gen, overigens 'van buitenge woon goede kwaliteit'. Op 26 mei zal een vertegen woordiger van het provincie bestuur samen met deputaties van de gemeente Dordrecht en van de bewonersvereniging present zijn bij een hoorzitting van de vaste commissie voor milieu uil de Tweede Kamer Daar zullen de drie genoemde partijen zich nogmaals sterk maken voor het recht op vrije woonkeuze voor alle bewoners van de wijk. Tot nog toe heeft de rijksoverheid geweigerd fi nancieel hulp te bieden aan bewoners van te handhaven woningen, die onder de psy chische last van de situatie willen verhuizen. De gedeputeerde Hekkelman noemde het feit. dat de inte- rimwet bodemsanering niet in deze situatie voorziet 'een mis ser van de Tweede Kamer'. Botterdam Volgens een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken is het minister Van Aardenne 'eigen' om een principieel stand punt in te nemen. Met die mededeling viel gisteren in feite het doek over het Rotterdamse reddingsplan voor de RDM-reparatiewerf. ,Hij wil geen concurrentievervalsing en dus ook geen enkele vorm van sub sidiëring toestaan. Dat was voor hem het uitgangspunt destijds voor de ADM in Amsterdam en nu ook voor de RDM in Rotterdam", aldus deze woordvoerder. Vanochtend om tien uur heeft wethouder Henk van der Pols tekst en uitleg gege ven aan de verslagen RDM'ers die zich in de hal van het stadhuis hadden ver zameld. De ex-werknemers waren gistermiddag al naar het stadhuis getogen om te vernemen welke stappen Rotterdam verder zou ne men. Zij werden toen, han gende het overleg, met lege handen naar huis gestuurd. Alle partijen die bij de over name van het failliete RDM- onderdeel betrokken zijn ge weest, waren het er gisteren overeens dat het aanbod van de minister minimaal was. „Het was hetzelfde aanbod als begin deze maand", aldus ex-initiatiefnemer F. Naere- bout. Schuld Volgens hem hadden de acti viteiten van de laatste weken niet meer te maken met een echte reddingsoperatie. „Het was een zwartepieten-spel en beslist niet meer. De minister probeerde de schuld voor het mislukken van het reddings plan in de schoenen te schui ven van Rotterdam." Doorgaan heeft volgens Nae- rebout geen enkele zin meer. „Het heeft echt te lang ge- duurd. Kennis gaat verloren, reders verdwijnen en de dokken raken steeds on bruikbaarder", aldus de ex- initiatiefnemer. Het spreekt van een complexe situatie, die erg onzeker is door de opstelling van de bedrijfsver eniging. Door de tijd zou de claim van de bedrijfsvereni ging oplopen tot dertien mil joen gulden. Vakbonden Bij de gemeente Rotterdam wordt het optreden van de Rotterdam Het onderzoek naar de toedracht van het treinongeluk, vorig jaar december, nabij de spoorbrug over de Schip tussen Schiedam en Rotterdam, wordt dinsdag 28 juni gehouden. De spoorwegongevallenraad komt bijeen in de raadzaal van Rotterdamse stadhuis. De zitting begint om tien uur en is openbaar. Rottedam De Rotterdam se officier van justitie mr. H.A. van Brummen heeft gisteren respectievelijk twee en drie jaar geeist te gen oliehandelaren uit Dor drecht en Zwijndrecht we gens heling van twee om vangrijke partijen gasolie. De verdachten maakte deel uit van een groepje olieboe- ren, die van juni 1982 tot fe bruari van dit jaar een serie oliediefstallen pleegde. Onder meer bij Paktank aan de Oude Maasweg, waar de ploegbaas was om gekocht, werden grote par tijen buit gemaakt. In totaal ontvreemdden de verdach ten bijna twee miljoen liter, hetgeen hen ongeveer één miljoen gulden opleverde. Zo ontving de omgeko fne ploegbaas 113.000 gulèkri c ,t een schipper 90 mille Volgens mr. Van Rrurnnu n was er sprake van 'een be paald systeem', waarmee de verdachten werkten. De ontkennende Dordtenaar zat in de zogeheten Dordtse groep, die de gestolen olie weer in de reguliere handel moest brengen. Via een ke ten van minstens vijf tus senhandelaren kocht hij de 'sjoemelpartijen' aan. De officier achtte de schade die aan de naam van de Rotterdamse haven wordt toegebracht met dit soort praktijken groot. „Maar wat doe je als zelfs werknemers tegen betaling bereid zijn olie te laten verdwijnen", vroeg de officier zich af. „We moeten echt uitkijken, dat straks buitenlandse be drijven niet gaan uitwijken naar andere havens, omdat er in de Rotterdamse haven zoveel wordt gesjoemeld", waarschuwde de officier. vakbonden 'verbijsterend* genoemd. De bonden die het voorzitterschap bekleden de bedrijfsvereniging, gaven eergisteren een verklaring uit, waarin zij minister Van Aardenne vroegen om 'de RDM een echte kans te ge ven'. Rotterdam vindt deze verklaring huichelachtig, omdat de vakorganisaties zich in de bedrijfsvereniging niet zo mild tegenover de RDM opstelde. Uitzondering Concern-bestuurder Aalko van de Veen van de Indus triebond FNV, tevens voor zitter van de bedrijfsvereniT ging, wijst er wederom op-, dat wanneer de bedrijfsvere niging een uitzondering had gemaakt voor de RDM tal van andere bedrijven op de stoep van de vereniging had den gestaan. „Dat hadden wij nooit kunnen betalen", aldus Van der Veen die erop wijst dat de vereniging geld van werknemers beheeri De regering had volgens de vakbondsbestuurder de con sequenties moeten trekken uit de twijfel die zij zelf heeft gezaaid. „Wij hielden ons aan de letter van de wet, die de minister van justitie zo nodig anders moest interpreteren", aldus Van der Veen die daarbij doelt op de slepende discussie over de uitleg van artikel 1636 van het burge- lijk wetboek. Wil ontbrak Bij de vertegenwoordigers van het KDM-piersoneel is het opnieuw mislukken van het reddingsplan niet verras send aangekomen. Voorzitter Rinus Vischschraper van de ondernemingsraad: „De ech te wil ontbrak. Niemand in Den Haag die het voor ons opnam. Dat Arie van der Hek Rotterdam aanraadde opnieuw naar de onderhan delingstafel te gaan, was om te voorkomen dat wethouder Roel den Dunnen met de zwartepiet zou blijven zitten. Den Dunnen heeft dat niet verdiend. Maar Van Aarden ne probeerde op het laatst zichzelf schoon te praten door voor te wenden dat hij het één en ander had te bie den." Vijfmaal Voorzitter Jules Bindenga van de kadergroep van de Industriebond FNV bij de RDM: „De laatste weken wa ren misselijkmakend. Er werd alleen maar valse hoop gewekt." De werknemers van de RDM zijn volgens hem niet éénmaal, maar vijf maal ontslagen. „Eerst kwam de bedrijfsvereniging, toen de oude directie met een bod op de dokken, toen Van Aar denne en tenslotte nog een keer de minister toen hij vo rige week Rotterdam met een dode mus naar de onder handelingstafel lokte", aldus Bindenga.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4