Premiekoop-plan bimgalowt err ein toch van de grond Oranje Nassauschool zwicht voor ouderraad VCW spaart deel arbeids plaatsen Film-mar a thon zit van 13 uur Na drastische verlaging van erfpacht V1AARDIN6S DAGBIAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CRURANT Tweede commissie verwerpt nota over planning Werk gelegenheid in Waterweg verbetert zich Staten accoord met reconstructie Midden- Delfland Maassluisse bestolen 'Houding ouders niet tolerant' Discoclub Pee Dee op matje geroepen In alternatief bezuinigingsplan: Honderd bezoekers verwacht □WATERWEG VRIJDAG 20 MH 1983 -I Schiedam heeft meeste inwoners zonder baan Waterweg De werkgele genheid in het gebied Water weg-Noord geeft sinds de vo rige maand een iets floris- santer beeld te zien. In april zakte het werkloosheidscij fer met ruim twee procent (195 personen). Het is een tendens, die eerder al lande lijk is geconstateerd. Deson danks staan bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in Schie dam nog altijd in totaal 8.136 mensen als werkzoe kend ingeschreven. Deze laatste Waterweg-stad huisvest trouwens de meeste werklozen. Van het hele ge bied neemt Schiedam 41 pro eent (3.759 mensen) van het aantal werkzoekenden oor haar rekening. Vlaardingen, de grootste stad, volgt als tweede met 3.227 personen zonder baan. Maassluis telde op 1 mei bijna 1200 werklo zen. Maasland komt er met 91 het beste af. In bijna alle sectoren daalde de werkloosheid. Voor het kantoorpersoneel was de maand april het 'gunstigst'. In die branche konden 52 mensen aan een baan wor den geholpen. Alleen in de metaal steeg de werkloos heid, zij het zeer lichtelijk. In totaal konden 114 vrou wen en 81 mannen weer aan de slag gaan. De werkloos heid in percentages voor deze twee groepen bedraagt nu respectievelijk 14,9 en 11,6 procent. Ook de werkge legenheid voor de jeugd leeft iets op. Van de 3.008 jongeren vonden er in april 122, waarvan 91 schoolverla ters, een job. De jeugdwerk loosheid vormt momenteel 32 procent van het algehele werkloosheidscijfers. Den Haag Het ontwerp-re- construcdepragramma Mid den-Delfland is gisteravond na een lange discussie door Pro vinciale Staten vastgesteld. De inhoud van het programma is daarbij op enkele punten aan zienlijk aangescherpt. Een gro te meerderheid van de Staten sprak zich uit voor een indus triële zone in de noordelijke punt van de Oost-Abtspolder, het gebied boven de Rotter damse Spaansepoider. Rotter dam en Rijnmond wensen deze bedrijfsbestemming ten zeerste. Via een door het VVD-staten- lid R.E. Waterman ingediende motie hebben de Zuidholland- se staten uitgesproken, dat langs de Schie en de Polder vaart een landschappelijke groenzöne voor recreatief ge bruik wordt gemaakt. Het res terende gebied kan in fasen worden ingericht tot industrie zone. In dezelfde motie wordt het dagelijks provinciebestuur (GS) gevraagd om in overleg met Rotterdam en Rijnmond het gebied tussen de Rijksweg- 13, de Schie, de Zwethkade en Nïeuw-Rodenrijs te ontwikke len als gebied met recreatief gebruik. De zesmansfractie van Klein Links in de Staten steunt dit alles niet, en blijft bij het standpunt dat de noordelijke Oost-Abtspolder als duidelijke bufferzone een groene toe komst moet krijgen. Vlaardingen Een 23-jarige inwoonster uit Maassluis is gis teren in Vlaardingen bij het winkelen haar portemonnee kwijtgeraakt Ze had de beurs op de toonbank van een win kel aan het Liesveld gelegd. Er zat honderdzestig gulden in de portemonnee. Uit een auto, die geparkeerd stond in de Stationsstraat, zijn een 27 mc-zender en een ver rekijker gestolen. Om die buit te bemachtigen vernielde de dader twee portiersloten en twee zijruiten. Van een vrachtauto aan de Parallelweg werd de voorruit vernield. Vlaardingen Het voorne men van het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal op het bungalowterrein in Holy-Noord 46 premie-A koopwoningen te bouwen gaat als het rijk met de premiebeschikking afkomt definitief door. Nu het college van B en W besloten heeft de erfpacht voor de grond drastisch te verlagen staat niets de bouw van de goedkope koopwoningen meer in de weg. Voor het plan, dat Van der Waal al enkele maanden gele den presenteerde, was aanvan kelijk grote belangstelling, maar veel geïnteresseerden haakten uiteindelijk door de hoge erfpachtsprijzen de ge meente af. De afkoopsom voor de jaarlijkse erfpacht, die aan vankelijk op zo'n 37.500 gul den was gesteld, is nu terugge bracht tot 25.800 gulden. Het college heeft eveneens beslo- Schiedam De Oranje Nassauschool hoeft het volgende schooljaar niet te verhuizen van de Fran cois Haverschmidtlaan naar de Westfrankeland- sestraat. Jïet plan van het bestuur van de vereniging van christelijk onderwijs om de school onder te brengen in het gebouw Van de Dr. J.Th. de Vis serschool is van de baan. Onder druk van vooral de ou derraad heeft het bestuur van oat voornemen afgezien. Re nen voor het protest van de ouders was dat het aantal bui tenlandse leerlingen op de De Visserscrhool de overhand neeft, terwijl op de Oranje ^assauschool geen enkele an derstalige leerling zit. Omdat de christelijke scholen 2°~.te kampen hebben met te ruglopende leerlingenaantal- ten wilde het bestuur dat de franje Nassauschool zijn in trek zou nemen in het gebouw van de De Visserschool, waar ook de Prinses Marijkesehooi (Nieuwland} naar toe verhuist. De lagere school in Nieuwland houdt na de zomer zelfs op te bestaan en gaat op in de De Visserschool. De Oranje Nas sauschool hoewel onderge bracht in het gebouw van de De Visserschool zou voorlo pig zijn zelfstandigheid bewa ren. „Maar je kon op je klompen aanvoelen dat het uiteindelijke resultaat een fusie zou zijn", stelde schoolhoofd P. den Ou den gistermiddag voor het schoolgebouw aan de Franqois Haverschmidtlaan. waar een draaiorgel de feestvreugde over het besluit van het schoolbestuur opfleurde. Leer lingen maakten een dansje op de muziek en ouders en leer krachten feliciteerden elkaar met het behaalde succes. De ouders van leerlingen van de Oranje Nassauschool hikten vooral tegen het grote aantal buitenlandse kinderen op de De Visserschool aan. „We wa ren bang voor kwaliteitsver lies van het onderwijs, omdat er zoveel anderstalige leerlin gen op die school zitten", aldus Jan van Donkelaar van de ou derraad. In overleg met het onderwijzend personeel heeft de ouderraad een enquête ge houden en het resultaat daar van sprak boekdelen, aldus Van Donkelaar, Een overgrote meerderheid van de ouders dreigde hun kinderen van de Oranje Nassauschool te halen als de verhuizing 2ou door gaan. Jan van Donkelaar: „Het bestuur moest toen wel door de knieën." De verwikkelingen hebben de Oranje Nassauschool zelfs ex tra leerlingen opgeleverd. Een aantal kinderen van de Prin ses Marijkesehooi dte naar de De Visserschool zouden moe ten, komt volgend jaar naar de school toe. De kieuterafdeling van de school krijgt er zelfs zoveel leerlingen bij dat er een nieuwe leidster mag worden aangetrokken. „Dat geeft toch weer vertrouwen in de toe- komst", aldus schoolhoofd Den Ouden. Tolerantie Den Ouden beaamt dat de houding van de ouders nu niet bepaald van tolerantie getuigt. „Ik vindt hetgeen is gebeurd beslist geen verdienste, maar het is nu eenmaal zo gegroeid. De buitenlanders zoeken el kaar op en van het spreid ings- beleid van de gemeente is niets terecht gekomen. In West wonen ontzettend veel buitenlanders en die sturen hun kinderen allemaal naar dezelfde school. Datzelfde doen de ouders van Neder landse kinderen. Daar kun je als school niets aan doen," Om de kinderen te laten de len in de feestvreugde was een draaiorgel opgetrommeld. Voor de leerlingen van de la gere school was het vandaag weer feest: die waren op schoolreisje naar Ouwehands dierenpark in Rhenen. ten, die grondkosten ook mee te nemen in de gemeentega rantie, die voor de woningen kan worden verstrekt. Op die manier hoeft het voor de meeste geïnteresseerden geen probleem te zijn, een gunstige hypotheek te krijgen. Het bouwbedrijf is erg geluk kig met de maatregel, die het college heeft genomen om de kosten voor de toekomstige bewoners terug te brengen. Dat was ook de eis van Van der Waal om het plan door te laten gaan. Er zijn inmiddels meer .pro jectontwikkelaars, die belang stelling hebben om op braak liggende grond in Holy-Noord koopwoningen te bouwen. Er zijn op het stadhuis inmiddels schetsontwerpen ingediend door onder andere Eurowo- ningen, die 45 patio-woningen zou willen bouwen, en door de SSN en architect Peter Stock, die een plan voor 56 gescha kelde duplexwoningen hebben ingediend. Ook de Vlaardingse architect Van Dorp heeft in middels een plannetje rond voor veertig koopwoningen. Het probleem is echter wei, dat de meeste geïnteresseer den het liefst in de gesubsi dieerde premie-sector zouden willen bouwen, maar daar heeft Vlaardingen niet vol doende contingent meer voor. Vandaag is vanuit het stadhuis een brief naar de projectont wikkelaars verzonden met het verzoek te bekijken, of die huizen ook in de vrije sector gerealiseerd kunnen worden. Deze week maakte de SP'er Remi Poppe in de commissie voor stadsontwikkeling al wat kritische opmerkingen over alle plannen voor koopwonin gen op de bungalowgrond in Holy, toen wethouder Goudri- aan daar enkele opmerkingen over maakte. „Wat een leeg stand zal dat worden!", toeter de Poppe optimistisch in het rond. Peler Dangerman: tekenin gen klaar... Vlaardingen Hoe luxueus en chique de Vlaardingse dis cotheek Pee Dee er van bin nen uitziet kosten noch moeite zijn gespaard zo ver waarloosd is de schuine voor gevel van het pand aan de Oosthavenkade. Met ruwe hand is destijds slechts een stuk wit geverfd hardboard te gen het voormalige Excelsior- gebouw getimmerd, maar fraai ziet de voorzijde er in geen ge val uit. En die buitenkant van de dan cing is het gemeentebestuur van Vlaardingen een doorn in het oog. De eigenaar van de discotheek, de Maaslander Pe ter Dangerman, is dan ook al meerdere malen gesommeerd zijn club van buiten volgens de bouwvergunning op te knap pen. Tot nu toe heeft hij alles nog bij het oude gelaten. De gemeente denkt er ernstig over na de aanpassing van de gevel zelf ter hand te nemen; evenwel op kosten van Dan german. De eigenaar is van daag op het stadhuis door wet houder Bas Goudriaan verwit tigd, dat indien hij niet uit eigener overweging de ver bouwing afmaakt sancties kunnen volgen. De familie Dangerman laat evenwel weten, dat slechts de tekeningen nog niet klaar wa ren, „Je hebt het zo druk als je een nieuwe zaak begint. Het laatste waar je dan aan denkt, is de voorgevel. Nee, het was echt geen onwil. We hadden gewoon geen tijd." Goudriaan heeft de bouwtekeningen voor de voorgevel vandaag onder ogen gekregen. iiitnii i iiiiHiiiiiiiiiiiinnniiiiiuiiiiiiimitiiiiiMf ui inidif i i ui m iieiii 111111 r n i n ri in 11 m i<iiiniiii£ Vlaardingen Het Vlaar- dings Centrum voor Wel zijnsbeleid (VCW) heeft een alternatief plan ont wikkeld voor de noodza kelijke bezuinigingen in het sociaal-cultureel werk, waarbij het aantal arbeids plaatsen van de dub- en buurthuizen minder wordt aangetast dan in de voor stellen van het college van B en W. Ondanks dat de bezuinigingen van het VCW wat dat betreft min der ver gaan komt het planningsorgaan toch aan het bedrag, dat het college van B en W voor volgend jaar op het socu-werk wil uitsparen. Dat gebeurt on der meer door de vacature van consulent stadsver nieuwing bij het Stedelijk Instituut voor Samen le- vings Opbouw (SISO) niet te vervullen, en door mi nimaal drie fulltime op bouwwerkers in een pool bij het SISO onder te brengen. Dat laatste zou uiterlijk in 1986 tot stand gebracht moeten zijn. In hei bezuinigingsplan van het VCW is rekening gehouden met de nieuwe subsidie-aanvragen, die door diverse initiatiefne mers in het kader van het sociaal-cultureel program ma van volgend jaar zijn ingediend. Een aantal van die subsidie-aanvragen zou volgens het VCW moeten worden gehonoreerd, waar dus weer nieuwe bezuini gingen tegenover moeten staan om niet op een hoger totaalbedrag uit te komen. Andere aanvragen wijst het VCW om financiële en andere redenen af, zoals het verzoek van sociëteit DAT om ruim 10.000 gul den subsidie te kunnen krijgen. Daar ziet het VCW niets in. De halve administratieve kracht, waar het buurthuis in de VOP over beschikt, zou volgens het VCW moeten worden overge plaatst naar het samen werkingsverband van buurtverenigingen in Holy-Noord. Daarheen zou ook de beroepskracht op de bouwspeelplaats moe ten worden overgeplaatst. Het VCW geeft toe, dat daarmee het specifieke ka rakter van de bouwspeel plaats grotendeels verlo ren gaat, maar het houden van toezicht op deze speel plaats door een functiona ris met een hogere be roepsopleiding vindt het VCW 'te duur en gezien de aard van het werk overdreven'. Het plan ningsorgaan wil bekijken, of een gemeenschappelijk beheer met de naast de bouwspeelplaats gelegen kinderboerderij mogelijk is. In het alternatieve voor stel van het VCW zitten nog meer posten die onge twijfeld de nodige discus sie zullen opleveren. Zo stelt het centrum voor de twee peuterspeelzalen in de VOP, die de minimum groepsgrootte niet halen, drie dagdelen per week minder te subsidiëren, het geen een besparing van ruim 16.000 gulden ople vert. Ook moet de algeme ne subsidie voor alle peu terspeelzalen worden ver laagd, hetgeen bijna 9000 gulden oplevert. De ouder bijdrage voor de peuler speelzalen zou dan met een kwartje per dagdeel omhoog moeten; aanzien lijk minder overigens dan het bedrag dat het college daarvoor had aangegeven. Ook de kunstzinnige vor ming en de sportieve re creatie zouden volgens het VCW geld moeten inleve ren. "niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiififijiiiijiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiitiHin: Schiedam Een hele nacht lang film. Een ma rathon van negen uur 's avonds tot tien uur de vol gende morgen, De Stich ting Filmclub Schiedam Vlaardingen Ook de raads commissie voor maatschappe lijke dienstverlening heeft gis teravond het voorstel van het college, om het Vlaardings Centrum voor Welzijnsbeleid (VCW) in zijn geheel op te heffen en het planningswerk voortan met minder mensen op het stadhuis te verrichten, van de tafel geveegd. De com missieleden waren - evenals eerder al de meeste leden van de commissie voor sociaal-cul turele aangelegenheden - van oordeel dat het VCW moet blijven bestaan, omdat het planningswerk waardevol ge noeg is. De commissie voor maatschap pelijke dienstverlening voelde gisteravond veel meer voor het alternatief, dat onlangs door de commissie voor de de mocratische planning is aange dragen: het voortzetten van het VCW, maar dan niet meer in de zelfstandige ruimte aan de Oosthavenkade, maar er gens op de gemeentesecretarie. Op die manier worden in elk geval de huisvestingskosten bespaard. De uitspraak van de commis sie van gisteravond was una niem. Daarbij moet echter wel worden aangetekend, dat de PvdA'er Leo ten Have niet aanwezig was. Ten Have had zich vorige week tijdens de vergadering over sociaal-cul turele aangelegenheden wél achter het collegevoorstel ge schaard. Ook D'66-raadslid Don Rodrigues was gister avond niet aanwezig. Het js te verwachten, dat het college van B en W in novem ber bij de behandeling van de begroting voor volgend jaar, met een gewijzigd voorstel zal komen. In dat voorstel zal met de duidelijke uitspraken van de diverse raadscommissies re kening gehouden moeten wor den. Dat houdt overigens wel in, dat op een andere manier weer extra bezuinigd moet worden, om een sluitende be groting voor volgend jaar te krijgen. houdt in de nacht van za terdag 4 op zondag 5 juni in twee zalen van Theater de Teerstoof aan de Nieuwstraat in Schiedam de 'Filmnacht '83'. Er worden tien zeer uiteen lopende films vertoond van bekende en minder bekende cineasten. De marathon wordt georganiseerd ter af sluiting van het filmseizoen 1982/1983. Tussen de films zijn steeds pauzes ingelast en tussen kwart over zeven en acht uur *s morgens wordt het ontbijt geserveerd. Het programma is opgebouwd uit alternatieve films en popu laire films, die na elkaar zijn gepland. „Zo wordt het mogelijk óf al leen alternatieve óf alleen populaire films te zien, als je daar behoefte aan hebt", al dus Arthur Verhulst, secreta ris van de stichting. Hij ver wacht, dat de filmnacht min stens honderd bezoekers trekt. Er is plaats voor hon derdveertig filmliefhebbers. De voorverkoop is volgens hem een beetje teleurstel lend. Er zijn nog slechts der tig kaarten verkocht. Het programma is verdeeld over twee zalen. Gedraaid worden: 'AU that jazz', 'Celi ne et Julie vont en bateau" deel 1, Celine et Juliedeel 2, 'Hoge hakken, echte liefde', 'Who's afraid of Virginia Woolf' en 'The postman al ways rings twice", 'Brutti, Sporchi e CaUivi*. 'Images', 'Heavy Traffic', 'Cria Cuer vos', 'Un elephant qa trompe enormemant'. Het program- ma is samengesteld aan de hand van voorkeurslijsten van de donateurs. „Sommige films, die dan vertoond wor den, hebben de normale avonden niet gehaald of de gelegenheid bestond niet ze te vertonen", verduidelijkt Verhulst. Een passe-partout voor de filmnacht kost vijf tien gulden. Als er voldoende belangstel ling bestaat wil de stichting de film nacht volgend seizoen weer houden. „Er wordt overwogen dan ook de thear terzaal er bij te betrekken", aldus Verhulst, die de toe komst met vertrouwen tege moet ziet. De Stichting Filmclub Schie dam is nu drie jaar actief en heeft in die tijd het aantal donateurs de afgelopen jaren explosief zien stijgen. De stichting telt inmiddels zes- honders betalende sympathi santen. Na enkele proefa- vonden startte men vorig sei zoen met een filmvoorstel ling in de twee weken en dit seizoen gebeurt dat elke week. Het aanta' bezoekers is dermate gestegen, dat nu zelfs wordt overwogen meer dere voorstellingen per week te gaan geven. Er moeten nu bezoekers worden terugge stuurd. Wat het geheim is van het succes van de stichting kan Arthur niet zeggen. „De mensen komen gewoon. Maar ja, voor de entree die wij gewoonlijk vragen kun je je geen buil vallen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1