Heien voortunne begint zaterdag Schiedam op prentkaarten Fantastisch succes Poolse Nachtegalen MUMS OflGBlAO SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WJHEBWEG COURANT Stichting SOS kan verwachtingen niet waarmaken' 'Een modezaak, alweer één' Nieuwe dijk wordt op palen gebouwd BIJ SPOORWEGOVERGANG NIEUWE DAMLAAN Bodem Lickebaert wordt onderzocht ilHÜ DONDERDAG 25 Me 1983 ureau voor rechtshulp fvraagt onderzoek Vlaardingen Het bureau voor rechtshulp Rotterdam heeft de hoofdofficier van justitie gevraagd een onder zoek in te stellen naar de werkzaamheden van de stichting SOS. Die stichting, vaa de Vlaardingers George pon en Peter Potting, roept vü krantenadvertenties werklozen op een informa- tieband te bellen. Daarop wordt hen verteld, dat men sen van de stichting de werkgevers afstroopt, op toek naar banen. „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat door de stichting bij werkzoeken den verwachtingen worden gewekt, die niet kunnen wor den waargemaakt", schrijft het bureau voor rechtshulp in haar brief aan de officier. Op de band van de stichting krijgt de werkzoekende te horen, dat SOS, ..als apostelen de banen jfgaat en al vele mensen aan een baan heeft kunnen hel pen." Don Deweert dat zijn banenbe- middeling veel meer kans op succes biedt, dan bemiddeling door het arbeidsbureau. Eerder vroeg ook het GAB aan het ministerie van sociale zaken om een onderzoek naai de stichting, die zonder ver gunning aan arbeidsbemidde ling doet. „Die mensen ztjn op mijn terrein bezig", was het commentaar van directeur Van Lent van het arbeidsbu reau. George Don verklaarde loen in een interview in deze krant, hoogst verbaasd te zijn door het onderzoek. „Die men sen zouden me moeten bedan ken voor wat ik doe. Ze zou den moeten zeggen: Joh, wat wil je hebben voor je sinter klaas." Volgens het Dureau voor rechtshulp overtreedt de stich ting niet alleen de arbeidsbe- middelingswet, maar handelt s ook in strijd met haar eigen statuten. SOS staat namelijk voor stichting oud speelgoed, n daar houden Don en Pot ting zich allang niet meer mee beng. Als de officier niet tot vervolging overgaat, schrijft het bureau, zal zij de zaak voorleggen aan het gerechts hof. Vlaardingen De Vlaarding- se winkeliersverenigingen njoeten scherp opletten, dat er in de winkelstraten een geva rieerd branche-patroon blijft bestaan. Dat schrijft de Vlaar- dingse winkelier L.C.P.van Dam in het maandblad van de organisatie van Vlaardïngse ondernemers (OVO), Van Dam kan jn Vlaardingen geen v^st beleid voor winkelvesti- gingen ontdekken, -Een modezaak, alweer één. er zitten er al vijf op een dj." Die verzuchting zullen veel winkeliers volgens Van Dam slaken, als ze rustig door het centrum van de stad wan delen. „Er ontstaan op den duur schoenstraten of mode raten." Hij vindt dat een winkeliersvereniging moet op passen voor zulke situaties. „Ik denk dat je actief bezig moet üJn met het branche-patroon Van de winkelstraat." Variatie Jj1 dat patroon komt volgens de winklier zeer positie over °P het publiek. er een winkel leegkomt, moeten de winkeliers onmid dellijk de koppen bij elkaar en met elkaar te over- 'eggen wat voor soort zaak WW moet komen. Bestuurders ven winkeliersverenigingen ^kn, denkt Van Dam, zeg- sfn dat dat hij zorg niet is. Hij dat niet terecht. De Vlaardingse winkelier wil dat n alle winkelbuurten eens be- «r naar dat soort zaken moet worden gekeken. Betonnen bak beschermt A Van Tilborg: „Investeringen gaan hun nut bewijzen." Gorzen tegen hoog water De Nachtegalen van Posnan: uit volle borst Chris Zijdeveld slaat zaterdag de eerste paal voor de werk zaamheden. Daar heeft hij inmiddels ruime ervaring mee. Schiedamse stadsgezichten vor- het onderwerp van een nieuwe serie kaarten, die volgende week wordt uitge- fcl. De serie bevat ook zes Rotterdamse H*«geziehten ^Schiedamse reeks bestaat uit de Grote Kerk «etien vanaf het Oude Kerkhof), het stadhuis w de Grote Markt, molen de Walvisch, de Lange Haven, het zakkendragershuisje en de Beurs. De prenten zijn getekend door de Ara- .hemse kunstenaar Marius Jansen en worden uitgegeven door bureau AD in Ede. Jansen maakte in totaal ruim twee keer zoveel tekeningen van Schiedam, maar de uitgever koos er slechts zes uit. „Misschien kunnen we over een poosje de serie uitbreiden," aldus een woordvoeder van de uitgever. Schiedam Het werk voor de tunnel onder de spoorweg bij de Nieuwe Damlaan vordert gestaag. Het komende weekeinde zal een begin worden gemaakt met het slaan van palen. Het werk zal 's nachts worden uitgevoerd, omdat anders het treinverkeer moet worden stilgelegd. Er zal het komende weekeinde in de nacht van zaterdag op zondag worden geheid tussen een uur en half zes. Om ge luidsoverlast zoveel mogelijk te beperken zal de heistelling worden voorzien van een ge- luidwerende mantel, De dienst gemeentewerken wijst er ech ter op dat ondanks de voor zorgsmaatregelen de omwo nenden last van het heien zul len hebben. De twee volgende zondagen zullen overdag hei werkzaamheden worden uit gevoerd. Omdat de palen dan de grond ingaan volgens een trilsysteem zal er dan veel minder sprake zijn van ge luidshinder. Het treinverkeer zal die twee zondagen volgens de normale dienstregeling over één spoor rijden. Voor het werken op zondag is voor dit speciale werk ontheffing verleend. Hoewel de rijbaan zal worden versmald zal het wegverkeer tijdens het werk gebruik kun nen blijven maken van de spoorwegovergang. De werk zaamheden kunnen worden gestoord door het weer, omdat bij windsnelheden hoger dan kracht zeven niet mag worden geheid. Eerst zullen twee zijtunnels onder de spoorbaan worden gebouwd, die wanneer tram lijn 1 naar Schiedam-Noord gaat rijden bestemd zijn voor fietsers en voetgangers. Tij dens de bouw van de midden tunnel zal al het wegverkeer door de zijtunnels worden ge leid. De tunnelbouwers zien zich voor een ingewikkeld karwei geplaatst. Zij zullen er voor moeten zorgen dat zowel spoor- als wegverkeer zo wei nig mogelijk hinder onder vindt van de werkzaamheden. Bovendien moeten rioleringen worden omgelegd, de perrons van station Nieuwland worden aangepast en zal de verkeers- loop telkens moeten worden gewijzigd. Nadat men al maanden bezig is met het voorbereidende werk zal de tunnelbouw zater dag worden gestart door wet houder Chris Zijdeveld. Rond elf uur zal de wethouder bij de spoorwegovergang een officie- Ie handeling uitvoeren, waar na hij wijkbewoners uitnodigd om een drankje te komen nut tigen in het Kiinmondhotel. Vlaardingen Toch maar een klein half uur later dan gepland maakten de Nach tegalen van Posnan gisteren hun opwach ting op het stadhuis. Dit Poolse zangkoor 58 jongens en 18 mannen onder leiding van de goedmoedige professor Stefan Stu- ligrosz had tijdens hun busreis naar Vlaardingen bij de grens met een opont houd van twee uur te kampen gekregen. De Westduitse douane had het bij Wup- pertal nodig gevonden een uitgebreid on derzoek naar de aanwezigheid van alco hol in te stellen. Het officiële ontvangst op het stadhuis door wethouder Bas Goudriaan moest zodoende eni ge tijd worden uitgesteld. Hij was als gastheer naar voren geschoven, omdat zijn Pools net iets verder reikt dan dat van de overige leden van het college van B en W: precies drie woorden. „Flervo, bravo en presto'", sprak hij het zang gezelschap ernstig toe, om er grappend aan toe te voegen: „Dat betekent dus links, rechts en rechtdoor." De rest van zijn toespraakje liet hij maar verta len door een tolk, die zich evenmin van haar meest serieuze kant toonde. Professor Stuli- grosz deed nog een schepje op de vrolijkheid. Na bedankt te hebben voor een Makkumer schaal en een langspeelplaat stelde hij in ver rassend Nederlands.' „Ik ben moe en slaperig. Dankjoewel." Na een tosrnee van ruim een maand zou dat trouwens best eens de waarheid kunnen zijn geweest. De Nachtegalen van Posnan traden gisteravond op verzoek van het Vlaardings Mannenkoor Orpheus in de Grote Kerk op. Het concert klonk als een klok. Zeker zo'n zeshonderd mensen Orpheus kreeg aanvragen uit hele hele land voor kaarten genoten dan ook zichtbaar. De Poolse Nachtegalen verblijven vandaag in Emmen, waar zij hun laatste con cert in Nederland geven Schiedam Aan het eind van dit jaar wordt in Schiedam-Ztiid begonnen met de aanleg van een nieuwe dijk, die een groot deel van de Gorzen moet beschermen bij hoog water. Op dit moment doet de voorgevel van de hui zen, die vroeger langs de voorhaven stonden, dienst als 'dijk'. De vervanging van deze waterkering tussen de Havendijk en de buitensluis aan de Hoofdstraat wordt uitgevoerd in het kader van de Deltawet. In het verleden is het stuk tussen de Beneluxtunnel en de Havendijk al op hoogte gebracht. Achter de flats langs de Havendijk is door Schiedam in het begin van de zestiger jaren een geheel nieuwe dijk aan gelegd. Met de uitvoering ervan is een bedrag van vijf tien miljoen gulden gemoeid. Er wordt gepro beerd de benodigde gelden de komende raads vergadering beschikbaar te stellen. „Dan is april volgend jaar een haalbare kaart voor de start van de bouw van de betonnen bak", aldus de verkeersdeskundige van de gemeente Schie dam, Hans van der Vlist. Schiedam krijgt de kosten van de bouw terug van het rijk. Onderheid Het drie- tot vierhonderd meter lange traject moet worden opgehoogd tot bijna vijf meter bo ven NAP. Om enkele redenen is het met moge lijk gebleken de bestaande dijk te verbeteren: de grond in de Gorzen verzakt per eeuw onge veer twintig centimeter. Bovendien is het ge vaar aanwezig, dat door de aanleg de kade van de voorhaven instort. De grond kan de druk van een zwaar dijklichaam niet hebben. Mede daarom is na uitgebreid overleg gekozen voor de aanleg van een onderheide betonnen bak van meer dan vijftien en een halve meter breed, die als dijk moet gaan fungeren. Omdat de dijk 'op palen' staat, wordt de grond met ex tra belast. Om te voorkomen, dat de het water eventueel onder de betonnen bak doorkomt worden stalen dam wanden geslagen. De Hoofdstraat en de Havendijk worden met opritLen naar de nieuwe dijk gevoerd. Op het meuwe dijklirhaam wordt een weg aangelegd. De bewoners van de Groenelaan en de Willem Brouwerstraat, die nu al tegen de huidige dijk opkijken, krijgen straks een nóg hogere water kering voor hun huis. De bestaande trappen om op de weg blijven echter gehandhaafd en wor den aan de nieuwe situatie aangepast. 'Zomerkade' Er wordt begonnen met het aanleggen van een tijdelijke 'zomerkadej die het water in noodge vallen tegenhoudt en weer wordt opgeruimd als de nieuwe dijk klaar is TVirlidflOr wordt het mogelijk de oude voorgevels tf sloper? Die pan den heeft de gemeende in de ze venteer jaren aangekocht en op de voorgevels na ^csWipt. De ONS en de PTT krijgsn dam de gelegenheid alle kabels te verleggen. In ht voorjaar vani 1984 wordt begonnen met' de betonnen hi«l ?vlf. Als de nieuwe dijk klaar .is. wordt de Riji, .raat af gegraven tot de hoogte' van de voorruiten en de weg voor de huizen. De ftyns-oaut n,{uu dan niet meer rechtstreeks aan op de Havendijk, zoals nu het gevat is, maar op een weg voor de be bouwing. Voor de aanleg van de dijk zijn ongeveer dui zend betonnen palen nodig van twintig meter lengte nodig, duizend ton stalen damwand van verschillende lengten, 5750 kubieke meter be ton nodig en dertigduizend kubieke meter zand. De totale bouwtijd wordt geschat op twee jaar. Eind 1985 moet de nieuwe dijk klaar zijn. „Alle voorgaande investeringen gaan nu hun nut bewijzen", meent wethouder Cor van Til borg. Over de volgende schakel in de keten van nieuwe waterkeringen wordt nog gesproken. Dat is het stuk tussen de Voorhaven en de Rot- terdamsedijk. Mogelijk wordt, volgens Van Tilborg, het ter rein begrenst door de kade, de Rijnstraat en de Lekstraat geschikt gemaakt voor woningbouw. Er zouden dan maximaal zestig woningen kun nen staan. „Er zijn in het verleden al eens plan nen voor gemaakt, maar of er ook gebouwd wordt in de toekomst is van veel factoren af hankelijk", zegt hij. Vlaardingen/Maassluis In het grondgebied rond het Lickebaertbos zal een milieu-onder zoek worden ingesteld. De reconstructiecom missie Midden-Delfland ging hiermee gister middag akkoord. De provincie, het openbaar li chaam Rijnmond en de Landinrichtingsdienst moeten evenwel eerst toezeggen, dat zij de kos ten —ruim 60.000 guldenvoor hun rekening nemen. De bodem van dit gebied langs de Waterweg tussen Vlaardingen en Maassluis zal voor die prijs worden onderzocht op de aanwezigheid van metalen als lood, cadmium, vanadium kwik en arseen. Het is al bekend, dat er veel fluor in de grond zit, maar ook dat zal aan een eventueel onderzoek worden onderworpen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1