SPORT 9 Het gaat er niet om de toean uit te hangen' oBALDADIBo Rotterdams Nieuwsblad Cup 1983 V Vrije Academie werkt hard aan verandering Hermes DVS en Excelsior '20 willen beslist nietverliezen PPSC toch vanavond Rotterdams Nieuwsblad Cup 1983 Grote beurt voor sluisdeuren Vlaardingen: weer minder stedelingen hermes dvs- 'Busvervoer naar Dol-fijn kan goedkoper' 'We zullen ons nadrukkelijker manifesteren Vanavond vuurwerk Finale RN-Cup voor Waterweg vol sentimenten Rob Jacobs reikt de prijzen uit De Ooievaars stelt teleur Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 26 mei 1983 ^Tafeltennissers ï-helpen ■t~ Sippimaduwa te Schiedam Eén ding is zeker. In Schiedam en om geving lopen méér mensen rond die hebben gehoord van het Sri Lankese dorpje Sippimaduwa dan in Sri Lanka zelf. Op het tropische eiland, vlakbij India, kijken voorbijgangers je onbegrijpend aan wanneer je naar het dorpje vraagt. Zelfs in de grotere plaats Batticaloa aan de Oostkust, niet ver van het 215 in- woners tellend dorpje, heeft op het busstation nie- mand er van gehoord. t^_Op de landkaart van Sri Lanka is het nog niet eens &',een punt. Laat staan dat de naam op de kaart voorkomt. 'KEn toch zijn er in het Water- ^-weggebied vrij veel mensen ffdie van de kleine dorpsge- femeenschap hebben gehoord. «►vAls het aan de werkgroep Sippimaduwa uit Schiedam worden dat er nog meer. Zaterdag van 11 uur af houdt j£de groep in de Korenbeurs jHhoek Lange Haven/Dam) weer een informatiedag over Sri Lanka en Sippimaduwa jn het bijzonder. £;Dat die manifestatie in het Schiedamse 'tafel termiscen- Jrum' wordt gehouden is niet -toevallig. Want de werk- groep Sippimaduwa wordt \t gevormd door een viertal ta- Teltennissers die zich op ei- |>*gen wijze willen inzetten ->l voor het verbeteren van de leefomstandigheden voor Vlaardingen De binnendeu ren van de keersluis bij de Prinses Julianabrug krijgen een grote beurt. De deuren zijn gisteren en eergisteren met een drijvende kraan op de kant gezet en worden op de Westhavenkade onder handen genomen. Het karwei onder andere het aanbrengen van nieuwe stijlen en beslag neemt circa twee weken in be slag. De binnendeuren, die worden gesloten wanneer het water hoger dan 1.60 meter boven NAP komt. krijgen om de twee jaar een onderhouds beurt. Vorig jaar zijn de bui- -"tendeuren, die dicht gaan bij een waterstand van 1.10 meter boven NAP, opgeknapt. ,\Vanneer het werk aan de bui tendeuren is geklaard, zullen ze met een drijvende bok weer 'op hun plaats worden gezet. .Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is de maand april weer met minder inwoners ge ëindigd als in maart. In totaal 'raakte de stad 54 inwoners kwijt. Het bevolkingscijfer is ihu gedaald naar 76.858. Dat is 257 inwoners minder dan aan .'.het begin van 1983. Het geboorte-overschot be- ■'droeg deze maand slechts zes. ^Daarentegen is hel vertrek- ■overschot tienmaal zo groot; ^241 voormalige Vlaardingers verwisselenden deze gemeente 'voor een andere, terwijl daar ■slechts 181 nieuwelingen voor ^'terugkwamen. -Er werden in april 37 huwelij ken gesloten en twaalf echt- scheidingen ingeschreven. ADVERTENTIE. FINALE WATERWEG HEDENAVOND aanvang 19-Ofl 1111#* Art Sal la#fa!a ..a# vnuf aaiivasivj l: 19.00 uur op het terrein vani w DHS, Schiedamsaweg, I Schiedam JSXCELSIOR'20 mensen in de Derde Wereld. „Als ik tweeduizend gulden per jaar overmaak naar grote projecten, weet ik niet zeker dat alles op de plaats van be stemming komt. Maar van ieder tientje die wij naar Sri Lanka sturen ben ik over tuigd dat het ook in het dorp aankomt", verkondigt Hans Kreischer. Cycloon De aanzet voor de werk groep werd zo'n vijf jaar ge leden gegeven toen de Oost kust van Sri Lanka was ge troffen door een cycloon. De schade was enorm. Huizen en hutten werden verwoest en tienduizenden palmbo men werden omgerukt. Ere klasse-tafeltennisser Hans van der Broek, die voor zijn studie meerdere malen in Sri Lanka was geweest, daagde een ieder uit voor een gulden tegen hem te spelen en met do opbrengst werd de ergste nood in Sippimaduwa gele digd. Het idee sloeg zo aan dat de werkgroep Sippimaduwa werd opgericht. En vanaf 1979 werden ieder jaar enke le projecten uitgekozen om door Hans van Reeuwijk die in het kleine dorpje te verwezenlijken. Aanvanke lijk gebeurde dat in samen werking met de grote Sarvo- daya-organisatie, die tot doel heeft de armoede op het platte land in Sri Lanka te verbeteren. „Maar", vertelt Hans Kreischer, „dat liep al lemaal niet zo lekker. Het is een supergrote organisatie. Wanneer je er mee in zee gaat, dan heb je contact met de afdeling in Nederland, die vervolgens weer overleg pleegt met de overkoepelen de organisatie in Sri Lanka. Dat is erg omlsachtïg en werkt daarom niet zo prettig. We hadden bijvoorbeeld een partij kleding opgestuurd en achteraf bleek dat die een half jaar in de haven had ge legen en nooit ter plekke was aangekomen. De lol was er voor ons toen snel af." Vijfjarenplan Juist op dat moment kreeg de werkgroep Sippimaduwa een brief binnen van een kleinschaliger organisatie, de Swarna Hansa Foundation, die in nauwe samenwerking met hulpgevers en bewoners een plan opstelt om de dor pen te ontwikkelen. „In Sri Lanka hebben ze een ver langlijst opgesteld en wij zijn Sinterklaas", stelt Hans Kreischer lachend. Dan se rieus: „En dat loopt allemaal veel beter, omdat we met die mensen persoonlijk contact hebben." Voor Sippimaduwa had de Foundation een vijf jarenplan opgesteld en ieder jaar probeert de werkgroep enkele zaken in het plan m Sippimaduwa uit te voeren." In 1979 werd een rijstveld van vijf are vruchtbaar ge maakt, een weg aangelegd naar een naburige plaats en werden leermiddelen en kle ding gestuurd naar het dorp, Ook kregen de dorpelingen van de Schiedammers een Boeddhabeeld aangeboden.' Het jaar daarop werd een be gin gemaakt met de bouw van een steenfabriek, wer den twee waterputten gegra ven, een rijstveld van tien are vruchtbaar gemaakt en een gemeenschapsruimte ge bouwd. In 1981 werd in Sip pimaduwa een timmeroplei- ding gestart, kregen twee lo kale meisjes een opleiding tot mattenvlechtster, werd een gezondheidscentrum ge bouwd, een rijstveld van vijftien are vruchtbaar ge maakt en werden vijfhon derd ananasplanten onder de bevolking verdeeld. Vorig jaar kreeg het dorp een trai ningscentrum voor handar beid en pottenbakken, een EHBO-post, werd voedsel aan kinderen uitgedeeld, een rijstveld van twintig are vruchtbaar gemaakt en werd gestart met de bouw van goedkope woningen. En dit jaar heeft de werkgroep zich ten doel gesteld de bewoners van Sippimaduwa een ge meenschappelijke boerderij te geven. Menswaardiger In december gaan mensen van de werkgroep weer naar Sri Lanka om te kijken hoe de zaken er in Sippimaduwa na vijf jaar voorstaan. Ook zal met vertegenwoordigers van de Swarna Hansa Foun dation worden gesproken ver nieuwe projecten in an dere dorpen. Hans Kreischer: „Hoe het in. Sippimaduwa geworden is? Waarschijnlijk zullen veel mensen zeggen: wat een ar moede. Maar vergeleken met vijf jaar geleden is het beter. Het bestaan van de inwoners is veel menswaardiger ge worden." „Het gaat ons er heus niet om de blanke toean uit te hangen", meent Kreischer. „De bedoeling is iets van el kaar op te steken. Hoewel de leefomstandigheden daar niet best zijn, kunnen wij in veel opzichten van ze leren. In zo'n dorpsgemeenschap werkt ieder voor ieder. De gene die iets over heeft deelt dat het met anderen. Dat staat nergens geschreven, maar "liet gebeurt gewoon. De meeste mensen zijn er niet hebzuchtig. Dat is toch mooi?" Hans Kreischer: moede." ,Veel mensen zullen zeggen: wat een ar- Maasland Volgens de schoolleiders van de vier Maaslandse basisscholen kan het busvervoer van en naar het zwembad 'Dol-fijn' in Maassluis heel wat goedkoper dan nu het geval is. Zij heb ben B en W de suggestie gedaan het 'transport' aan hen over te laten. Dan is niet meer dan 7.000 gulden nodig in plaats van twintig mille. Maar het schoolzwem men zou dan van veertig weken naar 31 moeten worden teruggebracht. De gemeente Maasland betaalt per jaar een be drag van ongeveer 20.000 gulden voor het busver voer ten behoeve van het schoolzwemmen. De re actie van de schoolleiders is gekomen, nadat de ge meenteraad besloot het vervoer niet meer te be talen. Het schoolzwem men zelf blijft nog wel gehandhaafd, nadat een raadsmeerderheid dat aanvankelijk had willen schrappen. Vlaardingen De Vrije Academie in Vlaardingen heeft het afgelopen jaar hard gewerkt om de werk ruimtes fraaier en functioneler te maken. De academie kreeg als belangrijke regionale taak het ondersteunen van onderwijzers en sociaal-cultureel werkers die met hun 'leerlingen' iets aan kunstzinnige vorming willen doen. Verder moest het aantal kunstvormen op de school worden uitgebreid. De werk ruimtes zijn nu aan die ver andering aangepast en het publiek kan daar zaterdag tijdens een open dag getuige van zijn. „We zijn altijd voorzichtig geweest met publiciteit", zegt directeur Frits Borchers. De academie die in de toe komst een Regionaal Cen trum voor Kunstzinnig Vor ming moet worden wil zich het komende seizoen echter nadrukkelijker naar buiten manifesteren. Het zeventien jaar oude in stituut moest wennen aan de nieuwe taak. „We zijn heel terughoudend geweest naar het onderwijs en het sociaal- cultureel werk", verklaart Borchers. „We wilden ons zelf de tijd geven iets te laten groeien." Verbouwing De verandering maakte een verbouwing van de werk plaatsen nodig. „Daar is dit jaar erg veel aandacht aan besteed", aldus een trotse Borchers. De verbouwing is geheel tot stand gebracht door vrijwilligers en heeft slecht 25 mille gekost. Een bedrag dat de academie uit eigen fondsen kon putten. Daarmee is de Vrije Acade mie overigens nog geen re gionaal centrum voor kunst zinnige vorming geworden. Een werkgroep, die bestaat uit ambtenaren uit Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis, werkt nog aan de totstandko ming van dat centrum. „Die extra taken zijn bij ons ge parkeerd", zegt Borchers. De gemeenten moeten volgens hem hun know-how ter be schikking stellen, zodat het instituut de nieuwe taken ook werkelijk aankan. „We zijn halverwege", aldus de directeur. „We zullen er ook het komende jaar nog aan moeten werken." Proces Bij de open dag op zaterdag gaat het meer om de cursus sen kunstzinnige vorming dan om de ondersteunende taak. „Bij de vorming gaat het niet zozeer om de kunst, om het eindprodukt, alswel om het proces dat bij de cur sist plaatsvindt", legt direc teur Borchers uit. „Het gaat erom, wat er gebeurt met de mensen die met vorming be zig zijn." De eindprodukten worden daarom op de open dag be wust niet getoond. Wel is er aan het einde van de dag een 'happening', waarin de cur sisten verschillende kunst vormen combineren. „Maar wat dat wordt blijft nog ge heim", zegt Borchers. De Vrije Academie is zaterdag van tien tot vier uur voor het publiek geopend. Mensen aan het weefgetouw, zoals ze ook zaterdag tijdens de open dag in de Vrije Academie te zien zijn. Schiedam -Door de re genval van de afgelopen weken heeft Hans Visser, de eigenaar van De Stuurhut aan de Maas boulevard, al een paar maal het beloofde vuur werk moeten uitstellen. Hij had hiermee de ope ning van zijn nieuwe et- hablissement op 16 mei willen opluisteren. Van avond, donderdag 26 mei, wordt het om tien uur alsnog afgestoken. i PPSC werd zaterdag afgekeurd om de spelers te sparen voor het veteranentoer- nooi Tweede Pinksterdag bij SFC Excel sior '20 blijft wekelijks bewijzen dat cric ket helemaal niet zo'n elitesport is Er wordt zelfs al gevochten De gehele Schiedamse sportwereld was maandag schor Zo'n horeca toer nooit je gaat je niet in de koude kleren zitten Vraag dat maar aan de dames Van Willegen, Tim mermans, van de Well, Heinebal, de Jong, van Pelt en Zonneveld Hoeveel spelers zouden zondag bij het verzamelen voor het eerst hun 'stamcafé' gezien hebben? Dat blauwe trainingspak begint Henk van der Veer steeds beter te staan Toen Lobo zondag zijn Caraïbische muziek ten gehore bracht begon het spontaan te re genen Verslaggever John Bunta haalt zijn paraplu zondag zelf wel op bij VFC Baldadig feliciteert Rob van der Tuyn (Hermes) alsnog met zijn huwelijk Vlaar- dingse trainers hebben vergeefs gepro beerd te spioneren bij een oefenwedstrijd van de sportjournalisten Morgen (bij het Vlaardings kampioenschap) is De Grote Vergelding voor de nederlaag van vorig seizoen Toob Remmers, keuzeheer West-2 van de KNVB, speelt bij de trainers mee Als hij de verslaggevers maar niet ODneemt in verteqenwoordige elftallen Wïm Polus is al weken extra in training voor de beslisende confrontatie met de pers En opnieuw klopte Hermes DVS vergeefs aan bij de eens zo talentvolle doelman Norbert Kleinherenbrink Som mige spelers van FCN '66 spelen volgend seizoen bij Aeolus Wordt daar niet Mar tin Schaap de nieuwe trainer En de spe lers maar zeggen niemand gaat weg Voor FCN '66 te hopen dat éx ook een aan tal spelers naar Schiedam komen Wïm Bruuning is met ingang van heden be noemd tot vaste medewerker van Balda dig Zijn enige voorwaarde is dat zijn naam goed in de krant komt Ron van Straten gaat tegenwoordig als het 'effe kan naar de caravan' Baldadig blijft ook dit jaar gewoon thuis Schiedam De sentimenten laaien hoog op als vanavond, op het terrein van DHS, de ploegen van Hermes DVS en Ex celsior '20 het veld betreden om uit te maken wie in het be zit komt van de zo fel begeerde wisselbeker in de strijd om de Rotterdams Nieuwsblad Cup voor de Waterweg. Immers, beide verenigingen behoren tot de toonaangevende In Schiedam. Hermes DVS is uiteraard favoriet, maar de rol van underdog ligt Excelsior '20 wel. Twee jaar geleden was de ploeg van Piet Roozen ook al finalist en toen werd For- tuna Vlaardingen, in de haringstad zelf nota bene, resoluut teruggewezen. Jan van der Velden: „We mogen niet verliezen". Piet Roozen: „Leuke afstui ting van het seizoen". De beide grootmachten uit de jeneverstad zijn elkaar dit seizoen al op diverse fronten tegen gekomen. Eerst werd het cricketteam van Hermes DVS vernederd door Excel sior 20 en ook in een directe confrontatie voor het Schie dams zaalvoetbalkampioen schap was de Thuriede-vere niging beter. „We zullen er alles aan doen om Excelsior '20 nu een nederlaag toe te brengen", klink het strijd vaardig uit de mond van Hermes DVS-trainer Jan van der Velden. „Het is zon der meer een ontzettend leu ke afsluiting van het seizoen. Reken maar dat de jongens er op gebrand zijn om te door Chris Woerts winnen. Het is natuurlijk he lemaal aardig dat het een puur Schiedamse ontmoeting is. Ook voor het publiek aan trekkelijk natuurlijk". Prestatie Tegenstrever Piet Roozen denkt er al net zo over: „We hebben de Cup nu in handen en willen dat zo houden ook. Van het elftal dat twee jaar geleden de finale won zijn alleen nog Jan van Veen, Martin de Vette, Rob Glim merveen en Edwin van Hoe ven over. Voor de rest van de jongens is het de eerste fi nale. Tegen een stadgenoot en zeker als het Hermes DVS is, wil je natuurlijk al tijd een goede prestatie neer zetten. De jongens, zo heb ik geconstateerd, blijven onder de situatie gelukkig vrij nuchter". Beide verenigingen kenden een uiterst ongelukkig sei- zoenslot. Zowel Hermes DVS als Excelsior '20 namen voor de winterstop een uiterst ri ante positie in op de ranglijst. Lang heeft het er daarna ook nog uitgezien dat een kampi oenschap tot de mogelijkhe den zou behoren, maar juist op het beslissende moment lieten de spelers van Hermes DVS en Excelsior '20 het af weten. Piet Roozen: „De jon gens hebben een slecht twee de gedeelte van de competi tie gehad. En dat was best een hele teleurstelling voor ze. We hebben tenslotte lang uitzicht gehad op die titel. Met het winnen van die Rot terdams Nieuwsblad Cup kunnen we die nare smaak wegspoelen". En Jan van der Velden: „We mogen vandaag gewoon niet verliezen. Daarvoor staat er te veel op het spel". Vult Piet Roo2en aan: „Het win nen van de Cup zou een mooi afscheidscadeau zijn. Ik zit tenslotte voor het laatst als trainer op de bank bij Ex celsior '20". Schiedam Rob Jacobs, de zo succesvolle trainer van ere-divisionist Excel sior R, zal de prijzen uit reiken aan de winnaar van de finale van de Rot terdams Nieuwsblad Cup voor de Waterweg. De rondborstige oefen- meester zal m de kantine van de Schiedamse twee deklasser DHS, waar de wedstrijd vanavond wordt afgewerkt, rond de klok van 21.15 uur de wissel be ker en de bijbehorende prijzen uitreiken aan de aanvoerder van het win nende team De fmale gaat dit jaar tussen Hermes DVS en Excelsior '20 De wedstrijd aan de Schie- damseweg begint om 19.00 uur. Is er na 90 minuten voetbal een gelijke stand, dan wordt er eerst twee maal 7.5 minuten ver lengd. Is er daarna nog geen beslissing, dan moe ten strafschoppen de be slissing brengen. De onmoeting staat onder leiding van J Bot uit Vlaardingen. Hij zal wor den geassisteerd door de grensrechters Bleekt r (Maassluis) en Vrij (Vlaar dingen). Rob Jacobs. Schiedam De bastkethaiploeg van DOV uit Leeuwarden is winnaar geworden van het jaarlijkse jenerverstad-toernooi van de Schiedamse mvalidensportvereniging De Ooievaars Het eerste team van de organiserende vereniging kon de hoog gespannen verwachtingen met waarmaken en ging al in de tweede wedstrijd ten onder tegen Blauw Wit. Het werd welis waar nog een gelijkspel, maar de noodzakelijk geworden vrije worpen werden beter door Blauw Wit benut. De ploeg uit Roo sendaal kwam in de finale van het toernooi uit tegen DOV (Leeuwarden). Met een score van 42-15 trokken de gasten uit Friesland aan het langste eind. De uitslag 1 DOV (Leeuwarden), 2 Blauw Wit (Roosendaal), 3 Ooievaars 1, 4 Ooievaars 2, 5 Redeoss (Delft), 6 Hengelo, 7 VIOS *82 (Alkmaar), 8 Kameleon (Den Haag). Schiedam PPSC speelt de zaterdag van het pro- greamma afgevoerde wed strijd tegen Spijkenisse vanavond. Op Thurlede wordt om 19.30 uur begon nen. Lange tijd heeft er bij PPSC twijfel bestaan, of de wedstrijd inderdaad ook vanavond zou worden gespeeld. Secretaris Hennie Otten- hof: „Pas dinsdagavond laat kregen wij definitief uitsluitsel van de KNVB, Veel te laat natuurlijk. ïk belde dinsdagochtend en toen wisten ze zogenaamd nog van niets. Toen ik als nog dat telegram kreeg ben ik wel even heel boos geworden. Bij de KNVB zeiden 2e dat we maar be grip voor de situatie moes ten hebben." De wedstrijd PPSC-Spij- kenisse begint om 19.30 uur. Een half uur eerder vangt de wedstrijd tussen Nieuw Lekkerland en de andere degradatiekandi- daat Vitesse Delft aan. t-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3