18 'Dan maar Minister blokkeert gesprekken bij RDM GRAAG .GEDAAN, ;bon PETITIE Politie: drukke spits 0°^ Ambtenaren massaal naar Coolsingel Salem- affaire later voor rechtbank Dik Nas: Schandalige opstelling I Rotterdams Nieuwsblad donderdac 26 mei I&33 RZ/KV/RY/RW/RS RET-passagiers toch voorbereid Rotterdam De AbvaKabo en de ambtenarencentrales CFO en CMHA hebben na afloop van de demonstratie een petitie aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders. Zij eisen daarin dat de aanslag op de beloning van de ambtenaren wordt geschrapt en dat gedwongen ontslagen worden vermeden. In de petitie staat dat „het eenzijdig doorvoeren van de aanslag door personeel en bonden zal worden aangemerkt als een ernstige vorm van onbehoorlijk bestuur. Het eenzijdig vaststellen van arbeidsvoorwaarden op deze wijze zal terecht niet begrepen worden en op ernstig verzet stuiten. Wij zullen met de rug tegen de muur het conflict niet schuwen." Vervolg van voorpagina Rotterdam Vanmorgen tijdens het spitsuur zag het er naar uit dat de vaste RET-passagiers al min of meer gerekend hadden op een staking vandaag. De verwachte opstoppingen bij de haltes bleven uit. De politie-verkeerscentrale in Driebergen sprak rond half negen nog van een normaal beeld. Wel bleef men waarschuwen voor mogelijke op stoppingen. Veel werk was er wel voor de taxi's. Vooral tussen zeven en negen uur was het voor de taxibedrijven 'een gek kenhuis'» aldus directeur Varj Hoorn van de Taxi Te lefoon Centrale. Daar was de staking en het extra passa- giersaaanbod als een verras- s'ng gekomen. De wachttijden liepen op tot drie kwartier. In de regel be stond daarvoor bij het pu bliek wel begrip. Ook de informatiedienst van de RET werd overstroomd door telefoontjes. De RET heeft daarop een extra tele- Rotterdam De Salem-affai- re komt voorlopig nog niet voor de rechter. De zaak tegen een van de hoofdverdachten in de geruchtmakende affaire, een Rotterdamse zakenman, wordt waarschijnlijk pas na de zomervakantie behandeld. De Rotterdammer wordt ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij het tot zinken bren gen van de supertanker „Sa lem" in januari 1980 voor de kust van Senegal. Gisteren zou een bezwaar schrift tegen rechtsvervolging van de zakenman worden be handeld, maar dat kon wegens ziekte van de officier van jus titie niet doorgaan. De raadka mer zal zich nu op 15 juni over het bezwaarschrift buigen. Dit Houdt in dat. als de rechtbank Het bezwaar afwijst, de zaak pas na de zomer kan worden behandeld. In het bezwaarschrift wijst ad vocaat mr. R. Stokman erop dat het politie-onderznek zich veel te veel op de Rotterdamse zakenman toegespitst Hij sug gereert, dat andere, veel machtiger mensen, in deze in ternationale zwendel aan de touwtjes hebben getrokken. Hij wijst erop dat Shell de olie heeft gekocht van het Italiaan se olieconcern Pon toil De Zwitserse top van dit bedrijf is, volgens Stokman, onlangs tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld wegens zwendel- praktijken. Onduidelijk is ook waarom Shell de olie wel aan Pontoil heeft betaald, terwijl die nooit werd geleverd en de „Salem", die de olie vervoer de, al enkele dagen spoorloos was. Dit zijn volgens Stokman allemaal zaken die zijn cliënt vrijpleiten en waar hij op een rechtszitting uitvoerig op zal ingaan. fooncentrale in werking ge steld. De RET'ers besloten van nacht in Palace tot een twee daagse staking om daarmee een krachtiger protest aan te tekenen tegen de bezuini gingsplannen van het colle ge. „Ik sta voor mijn werk en mijn poen, maar als we nu niet voor onze zaak knok ken, lachen ze zich straks op de Coolsingel rot", vertolkte één van hen de gevoelens. Tegenstanders van een twee daagse staking zeiden dat de tijd nog niet rijp was voor een zo harde aanpak. „We schu wen acties niet, maar we moe ten niet nu ons kruit verschie ten. Pas in het najaar komt het er echt op aan." Overigens brak er vannacht een kleine wilde staking uit in de remise aan de Kleiweg. Daar was het technisch perso neel weggelopen om de verga dering in Palace bij te wonen. Ook de laatste borrelbussen reden vannacht niet. Onbespreekbaar De bezuingingsoperatie die het Rotterdamse gemeentebestuur voor ogen heeft, wordt van middag in de raad behandeld. In totaal wil het college voor 120 miljoen gulden besparen. De vakbonden hebben een al ternatief ingebracht, waarin bezuingingsvoorstellen staan tot 85 miljoen gulden, maar die voorstellen zijn voor het colle ge van B en W onbespreek baar. Volgens de ambtenarenbond AbvaKabo hebben tien- tot vijftienduizend Rotterdamse gemeente-ambtenaren van daag meegedaan aan de massa le demonstratie tegen de 'be- zuingingswoede' van Rotter damse gemeentebestuur. De demonstratie begon vanochtend rond tien uur, toen bij alle diensten per soneelsleden zich verza melden. De langste optochten naar de Coolsingel vertrokken tussen half elf en elf uur van Europoint aan het Marconiplein, de Kleiweg en Stieltjesplein. Boven dien sloten zich op de Coolsingel nog enkele kleinere ambtenaren- groepen bij de demon stranten aan. Brandweer wagens met zwaailichten en sirenes gingen de stoe ten vooraf. De ambtenaren die uit Rotterdam-Zuid kwamen namen de voetgangerstun nel onder de Nieuwe Maas. Applaus in Palace: een meerderheid is voor vervroeging van de staking. Rotterdam Bij de belangrijkste centra van het openbaar vervoer maakte de politie de wachtenden vanmorgen duidelijk dat er vandaag geen trams en bussen zouden rijden. Bij de grote metrostations Capelsebrug, Hoogvliet en Zuidplein boden de parkeer terreinen een verlaten aanblik. Automobilisten die nog niets van de staking hadden verno men, bleven er even wachten. Daar sta je dan... lopen, te rug naar huis, wachten op een lift of op een taxi... Rotterdam De onder handelingen over een laatste reorganisatie bij de RDM-marine worden ge blokkeerd door minister Van Aardenne van econo mische zaken. Bij de mari newerf moeten, volgens afspraak met de minister, tweehonderd man de poort uit. In de voorwaarden, die waren gesteld aan de verzelfstandi ging van de marinewerf, heeft Van Aardenne de directie ver boden een bonus van vijf pro cent aan het personeel uit te betalen, zolang er geen winst wordt gemaakt. De vakbonden wilden juist deze bonus inleveren om via arbeidstijdverkorting te ko men tot een minder aantal ge dwongen ontslagen. Voor de directie van de RDM kwam het verbod van de mi nister als een volkomen ver rassing. Van Aardenne voegde het verbod op de bonus-rege ling pas afgelopen vrijdag toe aan het al eerder genomen pakket maatregelen. De bonden en de directie heb ben afgesproken dat zij zich tot de regering zullen wenden om alsnog ruimte te creeren voor arbeidstijdverkorting. Vakbondsbestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV omschrijft de opstelling van de minister als schandalig. „Mi nister De Koning van sociale zaken betoogde in gesprekken bij herhaling dat hij voorstan der is van arbeidstijdverkor ting. En wat doet zijn collega Van Aardenne? Die haalt onze onderhandelingspositie onder de handen weg", aldus Nas. om vervolgens door te rijden. In veel gevallen waarschuwde men elkaar. Een zelfde beeld bij de afgeslo ten metrostations. Ook hier ar riveerden nietsvermoedende reizigers. Na enig gepraat over en weer werd in groepjes overlegd hoe de problemen het beste konden worden op gelost. In veel gevallen vorm den zich rijen wachtenden bij de telefooncellen, van waaruit inderhaast vervoer werd gere geld, of naar het werk werd gebeld met de mededeling dat het wel eens iets later kon gaan worden. In sommige ge vallen kwam men naar buiten met de mededeling dat het be trokken bedrijf bezig was ver voer te regelen. Siemxmng Hoewel de meeste reacties in eerste instantie boos en ver ontwaardigd waren, sloeg de stemming al snel om in een la- konieke houding, „Ik voel me wel een beetje gepakt, maar wat kan ik anders doen dan gaan lopen,.?", luidde de reac tie van een oudere vrouw bij het Centraal Station. „Nou, ik ga maar weer naar huis", mokte een vele jaren jongere dame. „Waar zien ze me voor aan; even wandelen naar de Honingerdijk zeker? Mij niet gezien." Een ander spoedde zich naar de telefooncel met de woorden: „Nou, ik bel m'n baas en als die beslist wü dat ik kom, dan komt 'ie mij maar halen." Een groepje scholieren rende uitgelaten in de richting van de stationsrestauratie. Op de taxistandplaatsen was het een af- en aanrijden van taxi's. Er werd gereden vol gens het principe inladen en rijden maar. Mensen, die el kaar niet kenden overlegden en namen vervolgens in groepjes van drie of vier een taxi. „Als dit de hele dag gaat duren worden we stilletjes gek", riep een taxichauffeur naar een collega. Verwarring ook op de regiona le buslijnen. Alle bussen van de West-Nederland en Zuid- West-Nederland waren voor zien van pamfletten, die de reizigers waarschuwden dat er niet bij de Rotterdamse haltes zou worden gestopt. Voor veel reizigers was deze mededeling al voldoende om van de voor genomen reis af te zien. Ande ren bestookten de chauffeurs met vragen. Ook de controleurs van deze busdiensten bij het Centraal Station, kregen meer vragen te beantwoorden dan op andere dagen. In een groepje chauf feurs in de restauratie van de regionale busdiensten naast het Centraal Station was de staking onafgebroken onder werp van gesprek. Voor de meeste chauffeurs was de actie onverwacht gekomen. Bij rei zigers die kwamen informeren naar de gang van zaken, vroeg men vooral om begrip voor het ontstane ongemak. Maar er waren ook reizigers die ondanks de waarschuwin gen van de politie en behulp zame medereizigers toch bij de haltes bleven wachten. Tegen beter weten in hoopte men dat er alsnog een tram of bus zou komen opdagen. Vooral veel buitenlanders, die de gesprekken bij de haltes niet konden volgen, bleven tientallen minuten besluiteloos staan wachten. Tot de politie ook hen duidelijk maakte dat men beter maar weer kon ver trekken. Ondanks het ongemak rea geerden de meeste reizigers opvallend lakoniek. Men toon de begrip voor de actie. Opmerkelijk was echter wel dat men het vervroegen van de actie als 'onredelijk' be schouwde, In veel gevallen had men voor vrijdag - de dag waarop de staking zou plaats vinden - maatregelen getrof fen, Teleurgestelde* reizigers mokten dat men nu voor niets een snipperdag had opgeno men. Minder teleurgesteld was de schooljeugd. Verheugd over de plotseling onbereikbare school wandelden de kinderen opge togen de stad in of keerden huiswaarts. Twee schoolkinde ren tegen elkaar: „Wat doen we, gaan of niet?" „Ik ga naar huis", klonk het plotseling re soluut. „Want ik voel er niks voor om straks helemaal in m'n eentje in de klas te zit ten..." IWÊMV Lange rijen voor de telefooncel bij het Centraal Station. Station Rijnhaven: wachten, maar waarop eigenlijk? Calamiteitenplan in werking Rotterdam Volgens de Rotterdamse politie is het vanmorgen tijdens het spitsuur drukker geweest dan normaal, maar is ner gens de verkeerssituatie uit de hand gelopen. Van een verkeerschaos is geen, sprake geweest. Bij de Van Brienenoord- brug was er vanmorgen wel erg veel verkeer.. Hierdoor onstonden ook files op plaatsen waar op andere dagen geen file is. Met speciale waarschu- wingsiichten werden de bestuurders daarvoor ge waarschuwd. Ook in de stad, vooral bij de Maasbruggen en de Maastunnel, ontstond meer filevorming dan nor maal. Om half tien van ochtend waren de meeste stremmingen opgelost. Wel verwacht de politié later op de dag verkeers problemen in de stadom dat demonstrerende amb tenaren vanuit een aantal verzamelpunten naar de Coolsingel zullen optrek ken. Hiervoor zijn van daag diverse doorgaande wegen tijdelijk afgezet Niet verrast De Rotterdamse politie is niet verrast door de sta- king van het RET-perso- neel, die een dag eerder is uitgebroken, dan was voorzien. De maatregelen, die voor vrijdag waren ge nomen, zijn nu een dag eerder in werking getre den. Deze maatregelen zijn ver vat in het 'calamiteiten plan', dat direct in wer king treedt, zodra zich on voorziene omstandigheden voordoen. Het politieper soneel wordt danm onder meer met politiebussen van huis opgehaald, zodat voldoende personeel in dienst is om de extra pro blemen op te vangen. Vanmorgen is personeel van de verkeerspolitie vroeger in dienst gekomen om het extra verkeer zo goed mogelijk te begelei den. Gewaarschuwd Via de geluidsinstallaties op de politieauto's waar schuwden agenten ook on wetende mensen, die bij een tram-of bushalte ston den te wachtendat er een staking 'was uitgebroken bij het Rotterdamse open baar vervoer. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering ia. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleine moeite krijgt n deze, twee zwaar verzilverde mini-poesjes thuisbezorgd. °stcod&. 00nPl*ats.. Pos'code TW0°"P^ts: m Sfuurde Plakkr ^scjoc] «du-Si fodo hplex *4n (r<

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4