Ouders kiezen voor goedkope Babbelaar Meer kans voor grote gezinnen in Schiedam Meer betrokkenheid en geld voor VLOS VLAARBINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeentelijke belastingen betalen naar draagkracht ONS waarschuwt; geen schadelijk afval weggooien PvdA Maassluis: Scholen minder naar zwembad Hermes DVS wint Cup Peuter Inn:oneerlijke concurrentie Gewijzigde dienstregeling busdiensten Westnederland Door samenvoegen woningen en verhuispremies De 'boetedoening' van de Vlaardingse politiek: Meisje bedreigd met bijl Verzet tegen aanhouding Pijnlijke kritiek VRIJDAG 27 MEI 1983 Maassluis De Partij van de Arbeid in Maassluis is er voorstander van om de diverse gemeentelijke hef fingen en belastingen te koppelen aan het inkomen. Met andere woorden: beta len naar draagkracht. Dat is volgens de socialisten de eni ge mogelijkheid om de leefs ituatie voor de bijstands vrouwen in Maassluis te ver beteren. Het college van B en W voelt er weinig voor. Enkele maanden terug heeft het actiecomité Vrouwen in de Bijstand een soort zwart boek gepubliceerd en het ge meentebestuur aangeboden.^ Het comité schetst daarin de levensomstandigheden en zet de maandelijkse uitgaven op een rijtje. De plaatselijk sociale dienst is net als de bijstandsvrouwen van me ning dat de huidige hoogte van de uitkeringen zo goed als ontoereikend is. De GSD en de gemeente Maassluis is evenwel niet in staat hier op eigen houtje wat aan te kunnen verande ren. Dat is een aangelegen heid van de Tweede Kamer. „En", merkt een woordvoer der van de dienst op, „die eis van vierhonderd gulden er bij, zou half Nederland in de bijstand brengen." Wethouder Elly Coenen (welzijn) stelt dat de ge meente nauwelijks beleids vrijheid heeft om er zelf iets aan te doen. Over het idee van de PvdA zegt zij: „Waar trekken we de grens? Moe ten straks de modale inko mens alles ophoesten?" Coenen heeft het voorstel van de GSD overgenomen om in het vervolg voor ge spreide betalingen te gaan zorgen. Nu vallen nota's en rekeningen teveel in een zelfde periode door de brie venbus. Bijstandsvrouwen moeten zich zodoende nogal eens in de schulden steken. Maassluis De kinderen ■Van de Maassluisse lagere .scholen krijgen vanaf het volgend schooljaar minder zwemlessen. Dat is volgens .een concept-nota van de af deling sport en recreatie van Maassluis de meest verant woorde manier om op het zwemonderwijs te bezuini gen. „Maar de bezuiniging is niet ;om over naar huis te schrij- *ven", relativeert het hoofd ,van die afdeling, Huib Slan gen. De Maassluisse politiek is al heel lang bezig om geld te vin den in het zwemonderwijs. In de concept-nota wordt voorge steld het aantal zwemlessen dat de kinderen per jaar krij gen terug te brengen van veertig tot dertig. De kwaliteit van het onderwijs zou daar niet over hoeven te lijden. De bedoeling is dat de kinderen in die dertig lessen toch hetzelfde leren. „Het levert wat voordeel op voor de post onderwijs", zegt Slangen, „maar het kost het zwembad geld." Volgens hem zou het zelfs heel goed kun nen, dat de maatregel nauwe lijks bezuingingen oplevert. „Zodra volgend seizoen het buitenbad opengaat stoppen de zwemlessen. Daardoor kan het personeel dat de schoolkinde ren les geeft naar buiten en hoeft er geen apart personeel rond te lopen. Dat kan een be sparing opleveren, maar dat ligt ook helemaal aan het weer." De concept-nota wordt nu voorgelegd aan commissies en schoolorganen en komt dan te rug in het college. Met gepaste trots nam Her mes DVS-aanvoerder Jan den Tuinder gisteravond de wisselbokaal uit handen van Excelsior R trainer Rob Ja cobs in ontvangst. Na een werkelijk zinderende finale zegevierde Hermes DVS uit eindelijk met 4-2 over een zich stug verzettend Excel sior '20. Het was op het terrein van DHS een uiterst interessante vertoning die het publiek van de eerste tot de laatste mi nuut bleet boeien. Beide par- Naaldwijk Voorzitter J. de Bruin van het Samenwer kingsorgaan Westland stelt vandaag de gewijzigde en .verbeterde dienstregeling van Westnederland in wer- king. De gewijzigde dienstregeling gaat zondag in, de nieuwe sneldiensten komende maan dag. In de nieuwe opzet wordt bet huidige 20-mïnüten pa troon omgezet in diensten van 30 minuten en gedeeltelijk van een kwartier. De buslijnen krijgen een andere numme ring. De buslijn van Rotterdam naar Den Haag en Naaldwijk, de oiide lijn 52/53, die driemaal per uur zijn route deed via Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, wordt omgedoopt in lijn 126 en krijgt een frequen tie van tweemaal per uur. Daarnaast komt een sneldienst (bus 124) tussen Rotterdam en Naaldwijk, die een keer per uur gaat rijden en in de spits tweemaal per uur. Lijn 79 (wordt: 136), de snel dienst tussen Maasluis, Naald wijk en Den Haag wordt ge zien het reizigersaanbod in de ochtendspits drie in plaais van vier keer ingezet. De wijzigingen 2ijn mede tot stand gekomen na inspraak van het Samenwerkingsor gaan Westland. Vlaardingen Peuter speelzaal Peuter Inn dreigt in de problemen te komen door 'oneerlij ke' concurrentie van twee andere peuterspeel zalen in Vlaardinger Ambacht/Babberspol- der: de Babbelaar en de peuterspeelzaal van Het Leger des Heils. Deze twee trekken door een lagere ouderbijdrage veel peuters bij Peuter Inn weg. Peuter Inn is, doordat zij van. de gemeente Vlaardingen subsidie ontvangt, verplicht een hoge ouderbijdrage te vragen. Daar komt nog bij, dat volgens de mensen ach ter Peuter Inn „de Babbelaar een illegale peuterspeelzaal Minimaal Het aantal aanmeldingen bij Peuter Inn is drastisch terug gelopen. Normaal gesproken is er rond deze tijd een wachtlijst van dertig kinderen. Nu slechts vier. Joke Fontijn-Seij van Peuter Inn: „Het ligt aan de hoge bijdrage, die ouders bij Peuter Inn per dagdeel moe ten betalen. Die hebben wij in december vorig jaar van de ge meente moeten verhogen van drie naar vier gulden. Babbe laar en het Leger des Heils ontvangen geen subsidie en zitten onder onze prijs. Dat volgens Joke Fontijn de reden dat de ouders naar andere peuterspeelzalen uitwijken of hun kinderen niet meer naar een peuterspeelzaal sturen. „Het is in deze tijd van bezui nigingen voor de meeste ou ders net de druppel, die de emmer doet overlopen", zegt iVyStvs KM Schiedam Door twee maatregelen hoopt de gemeente Schiedam te bereiken dat er meer grote huizen beschik baar komen voor grote gezinnen. 2o zal het voor kleine huis houdens die in grote huizen Y°nen aantrekkelijker wor den gemaakt te verhuizen naar een kleinere woning. Een andere oplosssing is het sa menvoegen van twee kleinere huizen tot een grote. Voor de uitvoering van deze plannen heeft het ministerie Van volkshuisvesting en ruim telijke ordening voor dit jaar ?en bijdrage van een kleine kwart miljoen gulden toege zegd. Om een en ander te stroomlij nen wordt een projectgroep in het leven geroepen, waarin naast vertegenwoordigers van de gemeente ook de woning bouwcorporaties zitting heb ben. Het zijn vooral buitenlanders die gezinnen van acht perso nen en meer hebben. Volgens de huisvestingsnormen komen die gezinnen in aanmerking voor huizen met zes kamers. Een knelpunt is echter dat er daarvan slechts weinig zijn: vooral grotere huizen met lage huren zijn nauwelijks voorra dig. Volgens een woordvoer der van bureau huisvesting wordt dat alleen maar moeilij ker, omdat steeds meer men sen werkloos worden en daar om hun inkosten zien afne men. Bovendien wijst hij op de verslechterde mogelijkheden voor huursubsidie. Het probleem van te weinig grote huizen speelt vooral in de stadsvernieuwingsgebieden. In verband met sloop of reno vatie moeten zo'n twintig ge zinnen, die momenteel te klein zijn behuisd, elders worden ondergebracht. Hoeveel grote gezinnen in heel Schiedam wachten op een grotere wo ning, wist de woordvoerder bij huisvesting niet te vertellen. Om de beschikking te krijgen over meer grote huizen met betaalbare huren staat de pro jectgroep doorstroming voor van kleine gezinnen die in grote huurhuizen leven. Een van de mogelijkheden om dat te bevorderen is een verhui spremie, die het minsiterie daarvoor beschikbaar heeft gesteld. Een en ander gebeurt op vrijwillige basis. Een andere mogelijkheid is het samenvoegen van twee 'normale' woningen tot een grote. Per samenvoeging heeft het rijk maximaal 23.000 gul den uitgetrokken. Het komende jaar hoopt de projectgroep haar activiteiten te kunnen uitbreiden door over te gaan tot het aankopen van grote panden. Of dat haal baar is hangt van het rijk af, dat daarvoor meer subsidie be schikbaar zal moeten stellen. Jos Noordhuizen, Paul van Tongeren, burgemeester Fred Van Lier als voorzitter, Wim Kwakkelstein, Jelle Wijnstok en Remi Poppe (v.l.n.r) vormen het politieke forum: „We hebben onze taak te lichtvaardig opgenomen." Vlaardingen Het gemeentebestuur van Vlaardingen zal in de zeer nabije toe komst de banden met de VLOS, Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwer king, nauwer, aantrekken. Illegaal De Babbelaar is gehuisvest in wijkcentrum 't Nicuwelant, het oude onderkomen van Peuter Inn. „Peuter Inn heeft dit onderkomen in 1979 op verzoek van het wijkcentrum verlaten, omdat zij de ruimte nodig hadden voor niet nader omschreven 'aktiviteiten'. Toen is Peuter Inn, die naar de Nicolaas Beetsschool uit week, beloofd, dat er geen an dere peuterspeelzaal zou wor den gevestigd. Niet zolang er door een behoefte-onderzoek is aangetoond, dat er voldoen de 'ruimte' is. Enkele maan den later begon het wijkcen trum met een eigen speelzaal als 'kinderaktiviteit'. Uit be hoefte-onderzoeken bleek, dat een nieuwe speelzaal geen grond van bestaan had. Wij hebben dan ook direct gepro testeerd. De gemeente betreur de met ons het ontstaan van de Babbelaar, maar gaf de ver zekering, dat subsidieverzoe ken zouden worden afgewe zen. Verder kon men er niets tegen doen, omdat het hier een 'aktiviteit' betrof van het wijk centrum, die zichzelf be druipt". Gesprek Joke Fontijn vindt dit onzin. „Er wordt geen huur betaald. Daarom kun je al niet meer zeggen dat ze zichzelf bedrui pen", zegt ze. „Dit is wel dege lijk oneigenlijk gebruik van subsidiegelden." „Wij hebben indertijd geen ophef meer ge maakt over het bestaan van de Babbelaar in het belang van de peuters, die anders erg lang op de wachtlijst zouden moe ten staan. Maar nu we in ons voortbestaan bedreigd worden komen de zaken anders te lig gen" Het Vlaardingse Centrum voor Welzijnsplanning had voorge steld volgend jaar De Babbe laar te subsidiëren met 11.000 gulden, daar is het VCW ge lukkig op teruggekomen. Een oplossing voor de situatie heeft ze niet. „Er komt een ge sprek tussen De Babbelaar, de peuterspeelzaal van het Leger des Heils en Peuter Inn. Mis schien levert dat wat op." De leden van de CDP hebben zich tijdens de vergadering van deze maand gezegd, dat hier wel sprake is van onei genlijk gebruik van subsidie. Dat de Babbelaar daardoor ook werkelijk de besehikkinbg krijgt over 11.000 gulden wordt twijfelachtig. de tijen kozen spontaan voor c aanval en zo ontspon zich voor het talrijk opgekomen publiek een meer dan span nende wedstrijd. Met Hermes DVS als een terechte over winnaar, al bood Excelsior *20 zeer goed verzet. Vlaardingen Vier jongens, gewapend met messen en een bijl, hebben gisteren op de Broekpolderweg een 16-jarig Vlaardings meisje bedreigd. Het meisje fietste argeloos over de weg, toen plotseling de vier jongens uit de bosjes waar zij in hinderlaag lagen, voor haar fiets sprongen. Het jongens eisten van het meisje dat ze van haar fiets zou stappen en over een sloot naast de weg springen. Zo niet, dan zou ze met de bijl in haar rug geslagen worden. Geluk kig passeerde er op dat mo ment een auto, waarop de vier jongens er als hazen vandoor gingen. Vlaardingen Een 21-jarige Delftenaar, die op de Maas- sluissedijk te snel reed met zijn bromfiets, heeft zich verzet tegen zijn aanhouding door de Vlaardingse politie. De bromfietser werd aange houden en de politie vertelde hem, dat hij een proces-ver baal zou krijgen wegens te snel rijden. Toen de agenten vervolgens zijn bromfiets voor een technisch onder zoek naar het politiebureau wilden brengen werd de jon geman boos. Hierop werd de Delftenaar aangehouden, waar hij zich tegen verzette. De man werd toch overgebracht naar het bureau, waar zijn verzet hem op nog een proces-verbaal kwam te staan. Hij moest met het openbaar vervoer naar huis, want zijn brom fiets werd op het bureau ge houden. Vlaardingen De man die een 39-jarsge Vlaanngse auto mobilist wees op een aantal verkeersovertredingen moest dat gisteren met een dikke lip en hoofdpijn bekopen. De Vlaardinger was niet ge diend van opmerkingen op zijn rijstijl. Om zijn woede te koelen Stompte hij de man die de kritische opmerkingen ge maakt, had tien keer op zijn gezicht. De automobilist kreeg een proces-verbaal. De stichting voelde zich de laatste tijd steeds meer aan haar lot overgelaten en be schuldigde de plaatselijke poli tiek ervan, dat de subsidie-bij- drage momenteel meer weg Geldpotje heeft van een afkoopsom. De VLOS was gisteren dan ook bijzonder verheugd uit de monden van de raadsleden zelf te kunnen vernemen, dat de gemeente zowel haar be trokkenheid als de subsidie zal vergroten. Tijdens de forum-discussie gis teravond op het Vlaardingse stadhuis was er aan de kant van de politieke partijen dui delijk sprake van een soort schuldgevoel en boetedoening. Zonder tegenstribbelen en ui terst welwillend kwamen zij tegemoet aan de klachten, die VLOS-voorzitter Kees Cle ment had geuit. „Met"een beet je goeie wil en creatief spel moeten we ruimte kunnen vinden voor wat extra finan ciën", merkte wethouder Jelle Wijnstok op. In de vorm van de 'bestuurs- kostenregeling' bracht hij plots een geldpotje op tafel waar aanspraak op gemaakt zou kunnen worden en waarmee de VLOS gespekt zou kunnen worden. De huidige zevendui zend gulden voor de stichting is amper genoeg om de huur van het pand te betalen. Nu moet bijvoorbeeld een deel van de opbrengst van de Eri- trea-collecte voor de eigen on kosten worden aangewend. „En dat komt vaak vreemd over bij de mensen", meldde Bim Oppenheim van de VLOS. Wellicht kan Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwer king ook in het sociaal-cultu reel plan worden opgenomen, zodat voor bepaalde activitei ten eveneens geld kan worden vrijgemaakt. Daarnaast zal er op korte termijn een werk groep worden opgezet, waarin VLOS en raadsleden zitting zullen nemen. De bedoeling hiervan is het inventariseren van hetgeen er op het gebied van ontwikkelingshulp in Vlaardingen al aanwezig is. De 'peetvader van de VLOS', zoals PvdA-raadslid Wim Kwakkelstein werd genoemd, trok als conclusie dat de ge meente haar taak „eerlijk ge zegd wat te lichtvaardig heeft opgenomen. In wezen hebben we alleen maar die zevendui zend gulden beschikbaar ge steld." Hij gaf ook toe, dat ont wikkelingshulp wat ver van het bed is van plaatselijke po litici. „We zullen ons moeten bezinnen. Maar aan het func tioneren van de VLOS moeten we niet knabbelen." Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) waarschuwen de bewoners niet zo maar al hun huisvuil en afval in een grijze zak voor de vuilnisman neer te zetten. Een hoop spullen, zoals oude medicijnen, fotochemicaliên, verf verdunners, batterijtjes en autobanden, hebben een bijzonder kwalijke uitwer king op de natuur. „Er wordt nonchalant omge gaan met voor het milieu schadelijke stoffen", weten de nutsbedrijven te melden. „Verfverdunners bijvoor beeld worden door menig een veel te gemakkelijk via de gootsteen weggespoeld. En motorolie verdwijnt bij verversen al te vaak m de rioolput." De bedrijven hebben enige initiatieven ontwikkeld om te voorkomen, dat dit scha delijk afval tussen het nor male huisvuil verdwijnt. Apothekers, fotozaken, gara ge- en benzinepomphouders zijn bereid deze rommel aan te nemen. Afgewerkte olie kan ook nog in een vat bij het Weeggebouw van het overlaadstatlon op de Paral lelweg worden gedeponeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1