ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Eerst luisteren naar wat ik te zeggen heb...' SVZ wijkt niet voor stakingsdreiging F eyenoord-supporters aangehouden Car oliën Tuythof opent nieuwe metro/snel tramlijn Kamercommissie: hoorzitting over spoorverbinding GEB laat 3,5 ton schieten Den Dunnen wijst staking af Voorzitter P.K.H. Meyer Swantée: Principe akkoord cao Chevron ZATESDAG 28 MEI 1983 Rotterdam Ze maakte een vermoeide indruk. Enigszins onderuitgezakt op een stoel, leunend tegen een muur in het wijkgebouw De ïto- meynshof aan de Henderson- plaats in Ommoord, biechtte ze op sinds woensdagochtend amper vier uur te hebben ge slapen. Ze verlangde nu toch echt wel hevig naar een ste vige nachtrust. „Maar het is 't waard geweest", zei ze vol daan. ,,'t Was een goeie actie, zonder incidenten, zonder probleempjes eigenlijk." Ca rolien Tuythof, vde pas 23-ja- rige voorzitter van de be- drijfsledengroep RET van de ambtenarenbond AbvaKabo, blikte daar in die gang van het wijkgebouw terug op achtenveertig uur staking van het openbaar vervoer in Rotterdam. „Maar beter nog kun je zeggen dat het ging om tweeenzeventig zeer be wogen uren", sprak ze pein-- zend. Carolien Tuythof, door haar functie als voorzitter meteen ook maar gebombardeerd tot stakingsleider binnen de RET, had in Ommoord enke le^ minuten eerder symbo lisch met 'de botte bijl' het nieuwe metro/sneltramtra- jéct Capelsebrug-Binnenhof geopend. Een nietig figuur tje, gehuld in zomers mini, temidden van een groep me dewerkers van de RET, had ze de omstanders duidelijk 'gemaakt dat de staking be doeld was geweest als een eerste schot voor de boeg aan het adres van de gemeente Rotterdam. „We hebben het publiek willen laten weten wat hen te wachten staat; duurdere strippenkaarten, minder stations, slechter openbaar vervoer. Afbraak van het openbaar vervoer dus. Dit hebben we duidelijk willen maken: beter nu twee dagen lopen, dan straks met een slecht openbaar vervoer te zitten opgescheept..." Ap plaus, zoenen, rode rozen en gele chrysanten maakten duidelijk dat de RET'ers in genomen waren met de wijze waarop Carolien zich door haar eerste grote staking had heengeslagen. Nerveus Toch bekende 2e aanvankelijk Rotterdam De vaste Ka mercommissie voor verkeer en waterstaat houd woensdag 6 juni in de Tweede Kamer een hoorzitting over de nieu we spoorverbinding over de Nieuwe Maas. Een woord voerder van de PvdA-fractie heeft dit gisteren meege deeld. Minister Smit van verkeer en waterstaat heeft de Ka mer onlangs laten weten dat de verouderde spoorbruggen in Rotterdam niet door een door vrijwel alle belangeheb- benden gewenste viersporige tunnel, maar door nieuwe tweesporige bruggen moeten worden vervangen. In de Tweede Kamer tekent zich echter een een CDA/FvdA- roeerderheid af die deson danks voor een tunnel blijft kiezen. De kamercommissie heeft vpor de achtereenvolgens uitgenodigd: de Kamer van Koophandel van Rotterdam en omstreken, de gemeente Rotterdam, de Nederlandse Spoorwegen, de vereniging van scheepsbouwers Cebost- ne- het wijkorgaan Feije- uoord/Noorderland en de Stichting Workshop Waldex Kooyman. pa de hoorzitting zal op kor te termijn in een uitgebreide «wnmissievergadering van |rwe«de Kamer de recente stellingname van minister Smit worden besproken. erg nerveus te zijn geweest. „Vooral in het begin, toen ik een zaal met zeshonderd men sen moest toespreken. Dat was moeilijk. Maar toen ik eenmal bezig was, vielen plotseling de zenuwen van me af, toen kon ik wel blijven praten. De da gen erna was het niet zo moei lijk meer. Dan ben je voortdu rend bezig en heb je zelfs de tijd niet meer om nerveus te worden. Bovendien had ik na tuurlijk erg veel steun aan de mensen om mij heen, die op dit punt veel meer ervaring hebben. Voor mij was het alle maal iets nieuws, dus heb ik me in het begin steeds maar door deze mensen laten lei den." Echt moeilijke momenten had ze na de wat nerveuze start dan ook niet meegemaakt, ,,'t Liep steeds zo mooi; telkens als ik dacht, nou kom je in moeilijkheden, Carolien, wa ren er wel weer de vele posi tieve reacties van het publiek en niet te vergeten de solidari teitsbetuigingen. Met stapels tegelijk kwamen ze. Het 2ijn momenten die ie over de dooie punten heentUlen." Carolien Tuythof, woonachtig in Gouda en werkzaam in het kantoor van de medezeggen schapscommissie van de RET, maakte gisteren tijdens de al ternatieve opening op het me trostation Romeynshof duide lijk hoe ze ook publiekelijk on verwachte problemen het hoofd biedt. In eerste instantie gebeurde dit tijdens een begin nende regenbui, net terwijl ze een half velletje van haar 's ochtends nog haastig neerge pende toespraak had voorgele zen. Het geduldig op de offcié- le handeling - de klap mei de botte bijl - wachtende legertje fotografen begon wat te mor ren; of er vanwege de plotse ling neerdalende regendrup pels niet éérst geslagen kon worden en dan pas gespro ken... Even stokte haar toe spraak. Iedereen wachtte in spanning. Ze moet gedacht hebben aan minister Neelie Smit-Kroes, in wiens plaats ze daar stond; zouden ze die ook hebben onderbroken..? Reso luut schudde ze haar blonde lokken: „Nee, éérst luisteren naar wat ik te zeggen heb,,." Probleem En nadat het lint eindelijk was doorgehakt en het plotseling harder begon te regenen, sloeg ze zich opnieuw door een op doemend probleem heen. Een van de omstanders drong aan op het voor onbepaalde tijd verlengen van de staking: „Want wat hebben we nou ei genlijk bereikt, helemaal niets toch?", morde de man, die er onmiddellijk aan toevoegde dat er dezelfde avond nog moest worden vergaderd om de actiebereidheid onder het personeel te kunnen peilen. Nadat eerst Jan van Schijndel, eveneens lid van de bedrijfsle- dengroep RET en voorzitter groot fractieberaad, de man wat gekalmeerd had, hakte Carolien wederom de knoop doort: „Nee, afgesproken was een actie van achtenveertig uur. Daar houden we ons aan. Wel zeg ik toe dat we er vol gende week over zullen verga deren. Niet eerder en niet la ter." Daarna zat het er voor Caro lien Tuythof bijna op. ,,'t Zal nog wel diep in de nacht wor den", zei ze vermoeid. „Maar het einde is in zicht. En dat moet. Het publiek heeft begrip getoond voor onze actie. Door gaan, óók op binnenstadsdag, zou betekenen dat we al die foodwill in een keer zouden unnen verspelen. Het pu bliek heeft ons nu in feite slechts kwalijk genomen dat we de actie een dag eerder zijn begonnen. Men kon daardoor geen maatregelen meer ne men." En over mogelijk nieu we acties: „Ik heb er geen idee van hoe groot de bereidheid is om met staken door te gaan. je hoort wel geluiden in die rich ting, maar die verschillen per vestiging. Voor ons was deze actie echter in de eerste plaats bedoeld als een schot voor de boeg, En in die opzet zijn we volgens mij zeker geslaagd../' De botte bijl, waarmee gisteren het nieuwe sneltram traject werd geopend. Met de naam van 'de grote afwezige' op de achtergrond. Capelle aan den IJssel Be woners in CapeUe-Schoüe- vaar, Zevenkamp en Ooster flank die op grond van de her ziene stadsverwarmings nota's extra geld zouden moeten bij betalen, hoeven dat niet te doen. Het Rotterdamse ener giebedrijf en B en W hebben besloten geen enkele debetno ta te versturen. Na alle gere zen problemen over de nota's over het stookseizoen 1981- 1982 werd het niet meer ver antwoord geacht geld te innen bij bewoners. Bovendien zou de administratieve rompslomp te groot zijn. Het GEB herziet alle nota's voor woningen die zijn uitgerust met een een- pijpssysteem. Dat komt neer op circa tweeduizend nieuwe rekeningen. Door uitsluitend creditnota's te verzenden, schiet het GEB er 3,5 ton bij m. „Te wijten aan beginner sproblemen", zo verklaart een woordvoerder van het ener giebedrijf. De bewoners ont vangen wel een brief, waaruit zal blijken welk bedrag ze in feite hadden moeten bijbeta len. Het verzenden van de no ta's kan overigens nog wei ge ruime tijd duren. De nieuwe berekeningswijze komt erop neer dat de warmte die wordt afgegeven door buizen in de woningen met een vast bedrag wordt omgeslagen over het ge hele blok huizen dat is aange- j sloten op een regelkamer. Rotterdam: Geen geld voor stukgoed Rotterdam De gemeente Rotterdam is niet van 'plan de tien miljoen gulden beschikbaar, waarmee gedwon gen ontslagen in de stukgoedsector kunnen worden voorkomen. De Vervoersbond FNV had Rotterdam om deze financiële bijdrage gevraagd, nadat de onderhan delingen met de werkgevers over de ontslagen waren stuk gelopen. het stukgoed heeft Rotter dam de verantwoordelijk heid voor de infrastructuur. Daarvoor stelt de gemeente tientallen miljoenen guldens beschikbaar. De verant- wooordelijkheid voor de so ciale gevolgen voor de in greep in de stukgoedsector In een brief aan werkgevers en werknemers zegt wethou der drs. Roel den Dunnen (economische zaken en ha ven) dat het niet op de weg van Rotterdam ligt om een actieve rol te spelen bij socia le problemen in de haven, „In de herstructuering van liggen derhalve bij de werk gevers en werknemers", al dus Den Dunnen. Vakbondsbestuurder Kees Marges van de Vervoersbond FNV heeft de grootste moei te met de opstelling van Rot terdam. „Kennelijk heeft de gemeente wei geld over de werkgevers om een herstruc tuering mogelijk te maken voor het stukgoed, maar wil men geen cent investeren in mensen". De Vervoersbond FNV heeft zich inmiddels tot het pensi oenfonds gewend voor het verkrijgen van de benodigde financiële middelen, Rotterdam vindt dat werkge vers en werknemers in het stukgoed zich moeten scha ren achter het zogenaamde tweede scenario, een tussen voorstel dat vorig week op tafel werd gelegd en waarin gedwongen ontslagen nu van de hand wordt gewezen. In het voorstel wordt gesproken over vier halfjaarlijkse peil data, waarop wordt bekeken of gedwongen ontslagen op dat moment noodzakelijk zijn. Voor de werkgevers konden akkoord gaan met dit tussen voorstel, maar de vakbonden wezen het van de hand. Staking In zijn brief doet de haven wethouder een klemmend beroep op de vakbond om constructief mee te werken aan een oplossing. De staking waarmee de Vervoersbond FNV dreigt, heeft volgens Den Dunnen vergaande ge volgen voor de Rotterdamse haven. „De toekomst van de haven staat en valt bij de aan- en afvoer van goederen; een wezenlijke verstoring daar van is een directe aanslag op de de contuiniteit van de ac tiviteiten in de haven en tast de bestaansmogelijkheden, in het bijzonder die van de stukgoedsector, aan", ver klaart Den Dunnenin zijn brief- Vakbondsbetsuurder Marges heeft waardering voor de op vatting van Rotterdam dat' de dialoog over oplossingen open moet blijven. „Maar als onze plannen zonder meer van tafel worden geveegd en er toch gedwongen ontslagen vallen, verwacht ik de groot ste moeilijkheden in de ha ven. Onze mensen zullen het niet pikken", aldus Marges, Rotterdam Voorzitter P.K.H. Meyer Swantée van de ha ven werkgeversorgani satie SVZ houdt vast aan het gedwongen ontslag voor mi nimaal 500 man in de stuk goedsector van de Rotter damse haven. Hij zegt naar aanleiding van de ultimatie ve telex die de Vervoers bond FNV namens de ka derleden van vier grote stukgoedstuwadoorsbedrij- ven waar donderdag acties zijn gevoerd, bij de SVZ heeft ingediend: „Er is geen alternatief. Afslanking is hard nodig. En het is niet zo dat wij met ons beleid voor stakingsdreiging opzij gaan". Meyer Swantée vindt dat werkonderbreking en even tueel nog komende acties bijzonder slecht zijn voor de positie van de Rotterdamse haven in de concurrentie strijd met de omliggende ha vens. „Vooral de buitenland se klanten reageren meteen en sturen hun schepen naar andere havens als er in Rot terdam iets aan de hand", al dus Meyer Swantée. „Dat is een negatieve zaak voor ie dereen". Tijdens een gisteren gegeven toelichting op het jaarver slag van de SVZ over 1982 waarin hij o.a. schrijft dat arbeidsrust een normale eis is om Rotterdam haar nog steeds leidende positie te doen behouden— 2ei Meyer Swantée dat "het water de# stukgoedbedrijven aan de' lippen staat''. Herstructure ring van terreinen e.d. is hard nodig en het daarvoor benodigde geld moet voor een groot deel komen uit een besparing op de lee- gloopkosten die het over compleet aan personeel op dit moment veroorzaakt. De SVZ is niet van plan vóór maandagavond op het ultimatum waarbij geéist wordt dat het gesprek over de situatie in het stukgoed wordt hervatte reageren, SVZ-directeur G. Zeebregts; „Ons antwoord komt maan dagavond". SVZ-voorzitter P.K.H. Meyer Swantée Snelheids controle voor motorboten Zevenhuizen/Rotterdam Het Hoogheemraad schap Schieland, het Re creatieschap Rottemeren, de Dienst voor Sport en Recreatie en de Rotter damse gemeentepolitie gaan deze zomer scherpe snelheidcontroles houden op motorboten op de Rotte, Noorderkanaal en Boezem. De instanties hopen hier mee de toenemende oever beschadigingen en de overlast aan recreanten on woonbootbewoners terug te kunnen dringen. De ac tie sluit aan bij de landelij ke actie 'Alstublieft, niet in 't riet'. De toegestane vaarsnel- heid op de Rotte, Noorder kanaal en Boezem is 7,2 km/u, op de plassen 8 km/u. Om de waterrecre- ant een idee van deze snelheid te geven zijn op de Rotte ter hoogte van de Prinsemolen twee rood witte palen op een afstand van 120 meter van elkaar geplaatst. Van paal naar paal in één minuut levert een snelheid van precies 7,2 kilometer per uur op. Rotterdam Tijdens de wedstrijd tussen de oud-elf- tallen van Feyenoord en Cel tic, die gisteravond in de Kuip werd gespeeld, heeft de Rotterdamse politie vier jon gens in de leeftijd van 18 tot 24 jaar aangehouden. De Feyenoord-supporters war den gearresteerd op verzoek van de politie in Breda, naar aanleiding van een groot scheepse vechtpartij in een Breda's café op 14 mei, na de wedstrijd NAC-Feyenoord. Zij worden verdacht van openlijke geweldpleging. De Bredase recherche kende de identiteit van de daders en had de Rotterdamse politie foto's ter beschikking ge steld. Tijdens de vechtpartij zijn destijds meer arrestaties verricht. Deze daders zijn in middels veroordeeld. De vier verdachten zijn aan de Bre dase politie overgedragen. Rotterdam - De industrie bonden van het FNV en het CNV hebben vrijdag met de directie van de oliemaat schappij Chevron in Rotter dam {550 werknemers) een principe-akkoord afgesloten voor een nieuwe CAO met een looptijd van één iaar. Tij dens de onderhandelingen is voor de dagdienst een ar beidstijdverkorting overeen gekomen van in totaal vier roostervrije dagen en voor de ploegendienst van twee roos tervrije dagen. Daarnaast zal het personeel dat in ploegen werkt per 1 oktober een werkweek krijgen van 35,5 uur, De arbeidstijdverkorting wordt gefinancierd door per 1 januari volgend jaar 0,4 procent prijscompensatie in te leveren. Op I juli van dit jaar krijgen de werknemers een prijscompensatie van 0,4 procent uitbetaald. De va kantietoeslag komt bij Che vron neer op 8 procent. Onderhandelaar Piet Scheele van de Industriebond FNV noemt het aanbod van de Chevron-directie acceptabel, zeker gezien de slechte fi nanciële situatie wdarin de maatschappij verkeert. Er zijn plannen om de vestiging in Nederland (raffinaderij en verkooporganisatie) geheel of gedeeldelijk te verkopen. Gaat verkoop niet door dan vreest de industriebond in ieder geval sterke bezuini gingen bij Chevron. Scheele vindt wel dat de aangeboden arbeidstijdverkorting wat yaan de magere kant is.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1