10 n E i D A M m Vragen over relatie Nieuw-Lekkerland met bouwbedrijf G.A.Seheffers: 'Het vak geleerd voor de oven en achter het fornuis' vrn Justitieel onderzoek loopt nog üilllllllllllllll! 4 jp Rotterdams Nieuwsblad 1IV zaterdag Hl 28 me: 19S3 Van chef-kok tot directeur EEN COMFORTA BELE zithoek, een strakke vergaderta fel, een royaal bu reau, verantwoorde, moderne aankleding, kortom een uiterst smaakvolle direc teurskamer. Stijlvol ler dan je zou ver wachten in een vak school voor lager be roepsonderwijs. De man die er nog enke le weken zal zetelen heeft er, onze ver wondering snel sig nalerend, onmiddel lijk een verklaring voor, zegt met een welwillende glim lach: ,,'t Gebouw is ook een stukje repre sentatie. Tenslotte is het horecagebeuren een soort ontmoe tingscentrum." De heer G.A. Seheffers. di- recteur van de horeca-vak school Zomerhof, laat de koffie dan ook model ser veren door twee keurig zwart-wit geüniformeerde meisjes-in-opleiding. Het zijn twee van de 425 fullti me erw350 parttime- (een dag per week) leerlingen, die de school momenteel telt. Er zijn 35 docenten. Ooit is men met zeven lera ren begonnen. De huidige directeur staat nu aan de vooravond van zijn pensioen. Hij is rond dertig jaar aan de school verbonden geweest; leerde het vak naar eigen zeggen „voor de oven en achter het fornuis", maar ging wel op zijn 49ste levensjaar nog so ciale pedagogie en psycholo gie studeren aan de r.-k, ho geschool in Tilburg. Zes jaar studie resulteerde in een tweede graadsbevoegheid sociale pedagogie. De heer Seheffers; „Nee, geen eerste graads. Aan een scriptie ben ik nooit toegekomen. Ik had het nogal druk." Gerard us Antonius Sehef fers, zo blijkt, is altijd al een bedrijvig man geweest. Bo vendien een man, die met graagte aan het woord is. Een enkele, terloopse, op merking is voldoende voor een doorwrochte reactie... Waar komt de naam Zomer hof vandaan? We komen uit bij de pa troonheilige van de koks en de bakkers, St. Laurentius. Daar was de school naar ge doemd, toen het instituut ruog gevestigd was aan de Molenwaterweg. Zo'n acht tien jaar geleden verhuisde men met wat de tegenwoor dige horeca-vakschool is naar het gebouw aan de Noordsingel en toen werd er onder de leerlingen een wedstrijd uitgeschreven voor een nieuwe naam. Dat werd Zomerhof, herinne rend aan een buitenhuis van die naam aan de Schïekade. De heer Seheffers, snel, soms wat binnensmonds sprekend, doet ook nog even het hoe en waarom van de schutspatroon uit de doe ken...: „Hij was tot de brand stapel veroordeeld en vol gens de overlevering moet hij bij de voltrekking van het vonnis op een zeker mo ment hebben gezegd; „Draai me nu maar om. Aan deze kant ben ik al bruin". Dit tot een anekdote geredu ceerd gruwelijk gebeuren is nu goed voor een smakelijke lach. De ernst is direct terug op de vraag of de heer Seheffers in de wandeling Gerard wordt genoemd... Hij zegt, met een flauwe glimlach: „Ja, dat is zo, maar in de bezettingsjaren was ik Guus voor vrienden en be kenden, maar dat moet U maar vergeten." Na enig doorvragen echter blijkt dat hij inderdaad deel heeft uit gemaakt van een verzets groep. met Gijs van Barneveld Foto Ben Blumers Seheffers wil echter meer; in de avonduren haalt hij het middenstandsdiploma en gaat hij Frans doen. Hij moet in militaire dienst, weigert een opleiding en verzeilt als mitrailleurschut ter bij een zogeheten „straf- sectie" in Nijmegen. In de mobilisatietijd laat Gerard Seheffers zich kritisch uit over het voedsel, waarop een luitenant beveelt: „Kruip jij dan zelf de keu ken maar in". Dat doet hij zonder al teveel tegenzin. Baantje Gerard Seheffers is geboren in Rotterdam als de middel ste van een gezin met twaalf kinderen. Meer dan twee jaar vervolgonderwijs was er voor hem na de lagere school niet weggelegd. Cri sistijd. De heer Seheffers: „Je zoekt een baantje. Ik wilde de keuken in, want ik kookte graag en ik wilde gaan varen en dat is toen eerst een banketbakkerij ge worden, waar ook diners werden verzorgd," De jonge Na de bevrijding gaat hij in Rotterdam werken als chef - kok bij het 1KB (interker kelijk bureau), dat via het Rode Kruis dagelijks aan zo'n veertienduizend kinde ren voedsel verstrekt. De heer Seheffers: „Vanuit het verzet...", korte stilte, snel handgebaar; „Ach, vergeet U dat maar. Ik werd ge vraagd om de zaak te reor ganiseren, maar ik wil ach teraf niet op de tenen trap pen van toenmalige topfigu ren." Dat hoofdstukje blijft dus ongeschreven. Boe ging het verder? De heer Seheffers, blozend uiterlijk, keurig in het drie delig kostuum, gemakkelijk pratend, de bril voortdurend losjes in de linkerhand: „Daarna is het weer de ban ketbakkerij geworden en in '51 werd ik gevraagd om les te gaan geven op de avond- banketbakkersschool Lau rentius. Eerder was ik al ge vraagd voor de dagschool als leraar koken en banketbak ken, maar ja, het bedrijfsle ven betaalde nu eenmaal meer." Seheffers gaat elke avond lesgeven, rondt intussen zijn algemene ontwikkeling af met onder meer de akte banketbakken, koken en theorie, wordt adjunct-direc teur van de avondschool en in '62 van de dagschool, waar hij in '71 tot directeur wordt benoemd. Intussen is hij dan in '67 sociale pedago gie en psychologie gaan stu deren... Hij voelt de vraag aanko men, verklaart dus, lachend: „Nee, werken is nooit een opgaaf voor me geweest, 't Is meer een hobby." Even later, ernstig: „Ik ben weer gaan studeren nadat mijn vrouw was overleden. Je kunt gaan zitten kniezen of iets gaan doen. Ik heb voor het laatste gekozen. Nee, met het studeren had ik geen moeite. In de studie vond ik als het ware terug waar ik in de praktijk al mee bezig was." Weer dat snelle, wegwer pende handgebaar, dan, do cerend: „De mens wordt ge vormd vanaf zijn vierde jaar. Ik probeerde altijd al in het wezen van het kind te komen. De identiteitscrisis bij pubers. Ik deed eigenlijk een soort veldstudie." Niet zonder trots evenwel toont hij het certificaat, waarmee zijn studie werd bekroond en waarop hij wordt aangeduid als „le bon papa", wat hij met zeven kleinkinderen van een zoon en een dochter ook metter daad is. Herkenbaar Hij beaamt nog altijd vol gens de rooms - katholieke principes te leven, noemt een aantal nevenfuncties in r.k. - kringen, begeeft zich al filosoferend herhaaldelijk op zijpaden en komt dan toch met graagte weer op de school terug. Hij betoogt onder meer, nog altijd snel sprekend, slechts een enkele keer van hou ding veranderend, dat een diploma „maatschappelijk herkenbaar" moet zijn, meent...: „Als je een oplei ding gaat volgen voor kok of banketbakker heb je een keuze gemaakt en dat moet je zo goed mogelijk waar proberen te maken. Dan heb je een stuk gereedschap in je handen. Zelfs als naderhand zou blijken dat je naar je ge voel verkeerd hebt geko zen," Zonder enige overgang laat hij er op volgen: „On derwijs is geen gezellig heidsvereniging. Hoofd en handen horen bij elkaar, maar de kennis van andere zaken moet niet overdreven worden." Boe bereik je dat in de praktijk? De heer Seheffers zwijgt nu even, brengt een hand on der het hoofd, verklaart: „Je moet het kind op een aantal dingen wijzen. Ook op het feit dat het behalen van het diploma nog maar een eerste stap is." Hardop doorden kend voegt hij er aan toe blij te zijn met het vak maat schappijleer omdat het de mogelijkheid biedt om het maatschappelijk gebeuren ter discussie te stellen. Hij acht het van groot be lang om de leerling de liefde voor het vak bij te brengen. In het hoofdgebouw aan de Noordsingel, compleet met klein restaurant („U moet hier bij de eindexamens be slist komen eten") zijn 180 leerlingen ondergebracht; de overigen zijn verdeeld over dependances aan de Breit- nerstraat en de Slaak. On der de leraren zijn er drie, die als leerling op Zomerhof zijn begonnen en daar is di recteur Seheffers trots op, evenals op het feit dat ook elders in het land Zomer hof-pupillen als leraar werkzaam zijn. Hij verhult zijn trots niet, ziet er onberispelijk uit, is graag aan het woord. IJdel? Stilte. Aarzelend, nu de bril opzettend...: „Men zegt van weL Ja, en ik zie er ook graag goed uit. Ik mag als het even kan ook nog graag les geven en dat is misschien ook wel een vorm van ijdel- heid." Even later geeft hij ook toe autoritair te zijn...: „Ja, hoor. Ik geloof van wel, maar ik zou niet weten oi dat nou bewust of onbewust is. Soms word je een leiders rol opgedrongen. In dienst al gingen ze niet naar de sergeant, maar naar Sehef fers." Hij onderkent dat een dergelijke eigenschap, hou ding, vijandschap kan op roepen, zegt...: „Toch merk ik daar weinig van. Hoog stens bij een confrontatie met een andere autoritaire figuur. Ja, dan staan er twee sterke naturen tegenover el kaar." Zijn filosofie: „Zeg wat je meent en meen wat je zegt". Hij oogt bourgondisch, blo zend, welgedaan... G.A. Scheffers...Hoofd en' handen horen bij elkaar... De heer Seheffers, lachend en met zelfkennis: „Ja, ik hou van lekker eten en wijn is een hobby van me. Dat is me inderdaad aan te zien. Dat weet ik, maar...overdag geen alcohol en tijdens ver gaderingen wordt er ook niet gerookt. Zelf ben ik sinds 53 een niet-roker. Ben trouwens geen verslavjngs- type. Ik kan ook een week zonder een glas wijn." Niettemin is hij houder van het wijncertificaat van de' Stichting Vakopleiding Ho reca... Seheffers, lachend: „Ja, dat was ook weer het zoeken van een soort zelfbevesti ging. Afchecken of je de kennis inderdaad bezit, 't Lef hebben om je nek uit te steken." Dan, schaterend bijna: „Stel je voor dat ik het niet gehaald had!" Dit nu is volstrekt onvoor stelbaar. Nieuw-Lekkerland Het raadslid Pieter de Jong ■XWD) heeft aan het colle- ge van B en W van ■Nieuw-Lekkerland schrif- telijk vragen gesteld over "activiteiten in die ge meente van de bouw- en handelmaatschappij Adr.* van Erk BV uit Bergam- - bacht. Het bouwbedrijf kwam onlangs in het nieuws door klachten van huizenkopers over onder meer teveel betaalde - bouwrente. Verder zou den er aanzienlijke bedra gen onder tafel zijn he rtaald onder het mom, dat anders de stichtingskosten te hoog zouden worden om nog voor subsidie in aanmerking te komen. Rekeningen werden er niet voor verstrekt. Een justitieel onderzoek daar naar loopt nog steeds. De vereniging Eigen Huis in Amersfoort, die voorbereidin- fen treft om tegen het bouw- edrijf een civiel-rechtelijke procedure te starten over bere kende kosten voor het garan tie-certificaat van het GIW in Rotterdam, coördineert de stroom van klachten over de praktijken van Van Erk. Zij zijn afkomstig uit een aantal gemeenten in de West-Alblas- serwaard en de Krimpener- waard. Op een eerder deze maand ge houden hoorzitting in Nieuw- Lekkerland heeft het raadslid De Jong de directie van het bouwbedrijf ervan beschuldigd ten onrechte aan 51 huizenko pers in deze gemeent een be drag van 590 gulden (inclusief btw) aan grondrente te hebben berekend over een periode dat de grond nog niet eigendom was van de bouw-handelmaat- schappij. Woedend is het raadslid over het feit dat Van Erk over dezelfde periode geen stuiver aan de gemeente verschuldigd was, juist om de koopprijs niet te hoog te laten worden. Verder vraagt de VVD'er of het college bekend is, dat binnen de muren van het gemeentehuis in Nieuw- Lekkerland onderhandse beta lingen plaats vinden aan Van Erk en dat dit het geld is dat onder valse voorwendsels aan de kopers wordt ontfutseld? „Het is mij bekend, dat op een aantal punten het college het formele standpunt in kan ne men, dat het hier een zaak tus sen koper en verkoper betreft, maar ik wil er op wijzen, dat overeenkomsten worden afge sloten in het gemeentehuis en in bijzijn van de burgemeester en een notaris. Dit nu geeft de burger het idee dat het 'wel goed zit', de aanwezigheid van deze notabelen geeft - vertrou wen", aldus De Jong, die zich afvraagt of het college niet de morele verplichting heeft de bevolking voor te lichten, zo dat zij niet het slachtoffer wordt van de geldzucht van een aannemer of van zijn ver tegenwoordigers. Kentekwestie Het raadslid snijdt ook de kwestie aan van de 100.000 gulden rente die de gemeente Nieuw-Lekkerland enkele ja ren aan het bouwbedrijf heeft betaald in verband met grond aankoop. Later bleek, dat ge deputeerde staten hiermee niet akkoord gingen. De gemeente Nieuw-Lekkerland had ech ter, zonder op toestemming te wachten, dit geld al aan Van Erk afgedragen. GS waren hierover zeer ontstemd en eiis- ten (en eisen nog steeds) dit geld terug. Volgens De Jong heeft het bouwbedrijf nog steeds niet aan het verzoek voldaan om dit bedrag van ruim een ton terug te storten Vorig jaar, zo blijkt uit de vra gen aan het college, heeft Van Erk geéist dat de plaatselijke woningbouwvereniging de toezegging zou doen om de volgende tien a vijftien jaar alle woningwetwoningen door Van Erk te laten bouwen. In ruil voor die toezegging zou het bouwbedrijf de ruim 100.000 gulden teruggeven. Volgens De Jong heeft het se niorenconvent in een besloten vergadering besloten druk uit te oefenen op het bestuur van de woningbouwvereniging 'Beter Wonen', om deze toe zegging te doen. Het bestuur heeft dit toen vooralsnog ge weigerd, omdat het de indruk had met een andere aannemer goedkoper te kunnen bouwen. Het raadslid zegt inmiddels be grepen te hebben, dat het col lege van b en w nog steeds druk uitoefent op het bestuur van de woningbouwverniging, om toezeggingen aan Van Erk te doen. De advocate van Van Erk, mr. P. van de Kolk-Nunes heeft begin deze week De Jong tele fonisch laten weten, dat de 51 huizenkopers het bericht zul len krijgen dat het bouwbe drijf het bedrag van 590 gul den niet zal terug betalen. Het raadslid heeft in een reactie aangekondigd het er niet bij te laten zitten en een tweede hoorzitting te overwegen om stappen tegen het bouwbedrijf te bespreken. Hij zegt enigs zins verrast te zijn over hei feit dat de inhoud van ajf vragen nu reeds is 'uitgelekt maar volgens hem schetst de sfeer waarin de zaak ver keert. In een brief aan de bouw- en handelmaatschappij zegt het raadslid bedenking# te hebben met betrekking tot de integriteit van een van de medewerkers in relatie tot hg: bedrijf. De Jong: „Ik ben uit genodigd voor een gespreK met de directie en haar advo cate, maar ik heb van bepaal de zijden het dringende ver zoek gekregen geen gesprek aan te gaan, laatstaan nog ver der feitelijke gegevens te ver strekken aan het bouwbednP- Van de zijde van justitie wordt nog gezwegen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2