ROTTERDAM 17 f m Een ondeugende wethouder met z'n rug tegen de muur Is HET HL'ISHUIDBOEKJE DAT RENOVATIE MET TOESTAAT Van stadsvernieuwing tót science fiction .J Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 28 mei 1983 Neem de fictieve meneer en mevrouw Jansen, die al veertig jaar in Crooswijk wonen. Hij werd een paar jaar gele den op straat gezet, is te oud om nog aan de slag te komen, heeft een aow-uit- kering en een klein pensi oentje van in totaal 1.465 gulden. Zij ïs altijd een toe gewijde huishoudende echt genote geweest. Hij houdt van een borreltje, in beperkte mate, een fles per week. Zij doet voor een gelijke prijs - twaalf gulden - mee aan de lotto en vindt dat haar man te veel drinkt. Hij vindt 't op zijn beurt be lachelijk, dat zijn vrouw zo veel geld vergokt, zonder ooit iets te winnen. Met z'n tweetjes hebben ze- 1.465 gulden per maand op te maken. De eenmalige uitkering van nog geen driehonderd gulden ging vorig jaar in één keer op aan een noodzakelijke tweedehands wasmachine. Die eenmalige uitkering staat los van het normale maandbudget en wordt in het huishoudboekje van de Jansens dan ook genoteerd als 'eenmalig onvoorzien'. Dit jaar waarschijnlijk voor de aanschaf van een nieuw biljartlaken, waar kleinzoon Raymond vorig jaar dwars doorheen stootte. Van die 1.465 gulden hou den de Jansens niet veel over. De huur van hun oudbouwwoning in beheer bij een woningbouwcorpo ratie bedraagt 125 gulden. Dat is laag vergeleken bij de overige lasten: water, gas en licht zo'n 150 gulden, de CAI {Centrale Antenne In richting) 9,70, zuiverings- kosten afvalwater 7.17, reinigingsrechten 9.60, on roerend goed-belasting 6.70, kijk- en luistergeld 11, telefoonkosten 30, de krant f 20, openbaar ver voer f 20 en nog wat lid maatschappen voor 10. Een rekensom: 1.465 min 419.17 is 1.045.83 over. (Daar zit jenever- en lotto- geld van honderd gulden per maand nog niet bij). Per dag - uitgaande van dertig dagen per maand - hebben meneer en mevrouw Jan sen elk 17.45 te besteden. Dat is geen goudmijn, maar de Jansens nebben het er altijd nog van kunnen doen. Twee weken geleden echter gebeurde er iets, waar zij toch wel een beetje van schrokken. Een maatschap pelijk werkster van de wo ningbouwcorporatie kwam op bezoek om te informeren of meneer en mevrouw Jansen wilden meedoen met de renovatie. Dat was nodig, want het huis - het hele rijtje trouwens - moest gerenoveerd worden. Was me dat schrikken! De huur alleen al zou verdubbelen: 250 gulden. Net te weinig voor individuele huursubsi die. Een hele mooie en dure verwarming zou in het huis komen: gas, licht en water zou 40 gulden duurder wor den. Het gevolg zou zijn, dat meneer en mevrouw Jansen nog maar 14.68 per dag te besteden zouden hebben. Trek daar dat jene ver- en lottogeld ook nog eens vanaf, dan houdt elk 13 gulden per dag over. Voor meneer en mevrouw Jansen hoeft die renovatie niet. Het bespaart hen 6# zij' efct* he: ver- de ippij igeP tol de het uit* >re!f ivo- ad- ver- jrei ver ver* 1# ordt Olievlek In Crooswijk voert men al 'nveeenhalf jaar een inhou dingsactie. Zegt Vermeulen nu dat huur inhouden tóch mag, dan dreigt een olievlek-effect. Stel je eens voor: Over een Poosje wordt het stadhuis overstelpt met verzoeken van vhuurders uit andere delen van de stad. In Lombardijen zit i®en 'harde kern1 van potentié- 4e huurinhouders. In Hoogvliet de huurders eveneens goed genoeg verenigd om een De Rotterdamse wet- j houder Pim Vermeu- len is de bedenkelijke eer toebedeeld om als lokaal gekozen volks- vertegenwoordiger een stadsvernieu- wingsbeleid te voeren op basis van een door landelijke politici ge- fabrieeerd volkshuis- vestingsbeleid, dat aan de realiteit van !j 1983 voorbijgaat. Ver- ij meulen heeft dat in 1 de gaten. I De' PvdA-er ondervindt de laatste tijd steeds meer, dat het oorspronkelijke doel van ji de stadsvernieuwing 'bou- 1 door Kees Jonker wen voor de buurt' onhaal baar begint te worden, omdat de bewoners van de oude wijken het gewoonweg niet meer kunnen betalen. Hij kan de gemoederen nauwe lijks meer tot bedaren bren gen. De stadsbestuurder, die zich ook projectwethouder woonlasten mag noemen, heeft de minder draagkrach tige huurder feitelijk niets te bieden, dat zou kunnen lei den tot een aanvaardbare verlichting .van de woonlas ten. Vermeulen aan touwtjes ge bonden aan een rijksbeleid. Een verlengstuk van een 'Haagse politiek', die hij vol strekt ontoereikend vindt. Een 'Haagse politiek' ook, die hij sinds vorige week weer be stuurlijk ongehoorzaam is. Na een maandje de indruk te hebben gewekt, dat hij de huurinhoudingsacties - tegen het rijk gericht - onaanvaard baar vond, is hij tot de conclu sie gekomen, dat huur inhou den dan toch maar als actie middel gehanteerd moet wor den, Heel geforceerd natuur lijk allemaal: een stadsbestuur der, die zijn heil zoekt in be stuurlijke ongehoorzaamheid, omdat het hem niet lukt de landelijke politici uit te leggen, dat de stadsvernieuwing haar doel voorbijschiet. Dan maar een ondeugende marionet zijn. Binnen veertien dagen zal de wethouder zich wel om de ta- 'fel scharen met de bewoners organisaties uit Crooswijk, het ,Oude Noorden, de Agniese- Ibuurt en de Provenierswijk. Hei gesprek zal gaan over de manier waarop huurinhou dingsacties voortaan door de beugel kunnen. Oftewel: men maakt een 'reglement', waarin staat hoe stout huurders, wo ningbouwcorporaties, ambte naren en een weihouder mo- igen zjjn. ;Stoui, want iedereen weet, dat huur inhouden niet mag. Als je een huis huurt, behoor je de huur te betalen. Wanneer een wethouder toestaat, dat er 'zo maar' elke maand door een groep actievoerende huurders honderd gulden op een ge meenschappelijke bankreke ning wordt gestort, dan is het rind zoek. m ■- eveneens het alles behalve aangename verblijf in een wooncontainer. De Jansens zijn niet de eni gen, die er zo over denken. Veel meer mensen in hun nabije omgeving doen dat. In hun wijk scoort het per centage uitkeringsgerech tigden hoog: zo'n zestig pro cent. En het groeit nog steeds met nieuwe ontslage nen en schoolverlaters. Het brengt de maatschappe lijk werkers steeds meer in gewetensnood. Je kunt toch geen oneerbare voorstellen gaan doen. En dan staan de Jansens er nog niet eens het slechtste voor Rotterdam staat toe, dat huurders van 'goedkoopte-ei- landen' uit protest tegen de te hoge woonlasten honderd gulden huur op een gemeen schappelijke rekening stor ten. huurinhoudingsactïe te kun nen starten. Dat Rotterdam bij gebrek aan beter toch maar doorgaat met het gedogen van huurinhou dingsacties en dus bestuurlijk ongehoorzaam moet zijn, is zeer triest. De machteloosheid straalt ervan af. En tot over maat van ramp bezint CDA- staatsseexetaris, rar. Gerrit Brokx, zich al over een straf voor de ondeugende wethou der. De kans is groot, dat het rijk een extraatje van 97 miljoen voor het opknappen van aan gekocht woningbezit niet aan Rotterdam zal geven. Vorig jaar beloofde- de toenmalige minister Marcel van Dam (PvdA) dat geschenk onder de voorwaarde, dat het rijksbe leid gevolgd zou worden. Dat betekent nu, dat Brokx zich ongeloofwaardig zou maken, als hij het bedrag zou geven, terwijl hij op de hoogte is van Vermeuiens bestuurlijke onge hoorzaamheid. Als hij die 97 miljoen niet geeft zullen het Gemeentelijk Woningbedrijf Rotterdam (GWR) - de in financiële pro blemen verkerende beheerder van veel aangekocht bezit - en de overige corporaties met aangekochte woningen in on mogelijke problemen komen. Het is ondenkbaar dat Ver meulen op 2ijn standpunt te rugkomt en alsnog de huurin houdingsacties* afbouwt. De wethouder heeft door terug te komen op zijn oproep tot af bouw duidelijk gekozen voor de oude wijken. Hij zou zich ongeloofwaardig maken, wan neer hij op 'bevel' van Brokx de oude wijken weer in de steek zou laten. Underdog Een keihard politiek conflict met het rijk ligt voor Vermeu len in het vooruitzicht. Hij mag zieh verheugen op een unieke underdog-positie. Want zelfs bij zijn Tweede Kamer partijgenoten is nog niet het besef doorgedrongen, dat de stadsvernieuwing in haar hui dige vorm op een dood spoor zit. PvdA-parlementarier Wil- fried de Pree noemde stads- vernieuwingswijken onlangs - tijdens een werkbezoek aan het Oude Noorden - 'goed- koopte-eilanden'. Op 'goedkoopte-eilanden' toe staan, dat een groep bewoners als protest tegen de te hoge woonlasten honderd gulden huur inhouden, klinkt vreemd. 2oals de zaken er thans voor staan, hoeft Vermeulen niet te rekenen op steun van zijn ei gen landelijk gekozen partijge noten. Dat laat twee mogelijk heden voor* hem over: opstap pen öf lijdzaam toezien hoe de minder draagkrachtige huur ders uit hun eigen wijken moeten verhuizen, omdat zij een nieilwbouw- of renovatie- huur niet meer kunnen op brengen. De eerste mogelijk heid lost niets op en de tweede roept vreselijke frustraties op. Geruisloos De stadsvernieuwingswethou der van 's werelds grootste ha venstad zit met zijn handen in het haar. Rotterdam: een grote stad, waar 's lands armoede zich het meest geruisloos concentreert. Zoals 'rijke' mensen zowel in direct als direct een aantrek kingskracht op elkaar uitoefe nen, hebben 'arme' mensen dat evenzeer. Als je veel geld hebt, ga je niet in een krot wo nen. Als je weinig hebt, ben je automatisch beperkt in je keu ze van een huis: in de oude wijken staan de goedkoopste huurhuizen. Het volkshuisvestingsbeleid van het rijk gaat er in principe vanuit, dat iedereen daarvan moet kunnen profiteren. Ie dereen moet immers ook naar draagkracht meebetalen aa uitvoering van dat beleid. Stadsvernieuwingswethouder Pim Vermeulen: zelf. bestrijdt. een verlengstuk van een rijksbeleid, dat hij Y In praktijk begint 's rijks volkshuisvestingsbeleid echter steeds meer elitaire karakter trekken te verionen. Het huishoudboekje van aow- ers, wwv-ers, bijstandsmoeders en overige uitkeringsgerech tigden toont dat aan. Onthul lingen voor politici, die de schijn wekken, dat 'de stads ver nieuwingstr ei n moet blij ven voortd enderen'. Wanbetaling Behalve de betrokken bewo ners weten de maatschappelijk werkers beter dan de meeste parlementariërs hoe de vlag erbij staat. Zij zijn niet natef. Hun werkgevers het GWR en de woningbouwcorporaties - hebben een totale huurach terstand van twaalf miljoen gulden. Een kiem miljoen daarvan is via huurinhou dingsacties ontstaan. Leeg stand veroorzaakt ruw geschat een - jaarlijks af te boeken - miljoen aan h uurderving. Blijft over tien miljoen schuld door wanbetaling. GWR en corporaties beheren zo'n 127.000 woningwetwonin gen en aangekocht bezit. (Het totale woningbestand van Rot terdam bedroeg per 31 decem ber 265.702). Van die 127.000 woningen staan er pakweg 7.000 leeg: de sociale huisbazen hebben 120.000 huurders. Daarvan be taalt negentig procent zijn huur keurig op tijd. Tien pro cent - 12,000 huurders - betaalt te laat of niet. Van deze groep wanbetalers heeft driekwart - 9.000 huurders - een achter stand van ongeveer twee maanden. Uitgaande van een gemiddelde huur van 300 gul den valt dan te veronderstel len, dat 5,4 miljoen (2 x 300 x 9.000) van die tien miljoen huurschuld nog wel valt in te vorderen. Immers: de laatste waarschuwende aanmaning zal de huurder eieren voor zijn geld doen laten kiezen. Resteert nog een huurschuld van 4.6 miljoen en een groep van 3.000 wanbetalende huur ders. Drieduizend huurders, die een gemiddelde huur schuld hebben van 1.533, Dat zich juist onder hen veel uit keringsgerechtigden bevinden, laat zich raden. Probleemgeva 1 len Toen wethouder Vermeulen eind april zijn aanvankelijke oproep tot afbouw van de huurinhoudingsacties deed. koppelde hij dat aan de aan kondiging de totale huurach terstanden te willen invorde ren. Op zich is dat laatste hele maal niets bijzonders. Het is gewoon de plicht van een soci ale huisbaas huurpenningen te incasseren. Doet hij dat niet, dan functioneert hij niet goed óf - in het geval van het toe staan van inrtoudmgsaciies - is hij bestuurlijk ongehoorzaam. Wat juist wèl bijzonder was aan Vermeuiens aankondiging was het grote aantal slagen, dat hij - gevraagd naar hoe dat invorderen nu eigenlijk in zijn werk zou gaan - om de arm moest houden. In een niet be nijdenswaardige positie Liet hij weten, dat de hulp van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) en de Gemeentelijke Kredietbank ingeschakeld zou moeten worden om probleem gevallen te helpen. Uiterst marginale 'oplossingen' zijn dat: extra steun van de GSD drukt uiteindelijk op de begroting van de minister voor sociale zaken. Deze bewinds man zal zich vervolgens ge noodzaakt zien om nóg meer te snoeien op de uitkeringen. Resultaat is: uitkeringen om laag, woonlasten dus verhou dingsgewijs omhoog. De andere hulp van de Ge meentelijke Kredietbank, die drieduizend huurders met 1.533 huurschuld in de gele genheid zou kunnen stellen de schuld tegen een schappelijk rentepercentage m vijf jaar tijd af te lossen, is evenmin het ei van Columbus. Het zou tot gevolg hebben, dat de minder draagkrachtige huurder te weinig overhoudt om van te kunnen leven. Dat hij zijn toevlucht moet zoeken in het zwarte circuit, mag dan nauwelijks meer im moreel genoemd worden Maar ook daar valt de laatste tijd niet zo veel meer weg te slepen. In de Rotterdamse ha ven mag je tegenwoordig blij zijn een tientje per uur op te strijken voor zwaar sjouw werk. Illegaal barpersoneel 'draait' al jaren op de fooi. Geen enkele 'zwarte* job biedi zekerheid. De sociale onrust in de oude wijken groeit. Het aantal inbraken neemt hand over hand toe. Het zijn niet meer alleen heromeverslaaf- den, die op inbrekerspad gaan. Het zijn ook 'gewone' wijkbe woners, die elkaar bestelen. Omdat het water hen tot aan de lippen gestegen is. Omslachtig In de oude wijken van Rotter dam moet nog enorm veel stadsvernieuwing gepleegd worden. Nog duizenden oud bouw woningen moeten een opknapbeurt ondergaan. Of moeten gesloopt worden voor nieuwbouw. Althans: dat is de bedoeling van optimistische actie-, beleids- en bestem mingsplannen. Boekwerken, die wat weg beginnen te krij gen van science fiction-litera- tuur. Het wordt tijd, dat 'politiek Den Haag' de problematiek van de grote steden eens se rieus gaat nemen. Dat voor komt, dat Vermeulen uit vluchten moet gaan zoeken in bestuurlijke ongehoorzaam heid. Noodgedwongen ondeu gend zijn om te laten weten, dat het rijksbeleid niet meer klopt. Dat is nogal omslachtig. h

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3