[ROTTERDAM Duizenden Rotterdammers beproefden De Nieuwe Lijn Binnenstadsdag'83 Buitenfeest steeds meer naar binnen 1 GRAAGJÏEDAAN bon Opbrengst SAAM-veiling 18.000 gulden ter meulen Demonstratie tegen kruisraket O. Vrachtwagen verplettert bestel-eend -- J Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/KY/RW 30 mei 1933 1 ïbtterdam Vele dui- zmden Rotterdammers ■frbben. zaterdag gebruik gunaakt van de mogelijk heid om gratis ïn de me- tn-sneltram te rijden. T<r gelegenheid van de ojening van de Nieuwe Ljn vanaf metrostation C.pelsebrug naar Om- nDord vierde de RET op alle sneltramstations feest. Een feest, dat on danks de dreinende re gen zoveel bezoekers trok, dat de dienstrege ling van de metro-snel tram volledig in de war liep. Op het eindstation van de sneltramlijn, de Binnenhof, was de drukte voor in de mid dag al zo groot, dat de RET besloot de passagiers op het voorgaande station Romeyns- hof uit te laten stappen en het laatste stukje naar de Binnen hof te laten lopen. De snel trams reden letterlijk af en aan om het enorme passa giersaanbod te kunnen ver werken. Op elk station was wel wat te doen. Winkelcentrum De Bin nenhof bood een keur van ar tiesten, een reactietest van de politie, demonstraties van de jeugdbrandweer en twee reu- zenwips. In de Romeijnshof traden verschillende groepen op, was ballet, volksdansenen traden de winnaars van het play-backfestival nog een maal op. Buiten waren gezel lige kraampjes en waren er demonstraties judo, gymnas tiek, crossfietsen en paardrij den, voor zover het weer het allemaal toeliet. Kode Kruis Bij station Graskruïd heeft het Rode Kruis laten zien, hoe hel op kan treden bij rampen. Er was een complete EHBO- post ingericht, ziekenwagens reden af en aan en bezoekers kregen een goed inzicht in «de verbind i ngsmogelijkh eden van het Rode Kruis. Station Alexander was het centrum van de muziek. Verschillende bands traden op, zowel in de muziektent als in het metro station en het NS-station Daaronder de Amsterdamse Tram Harmonie en de Haagse Tram Harmonie. Op het ter rein aan de Koperstraat was een kleine kermis ingericht, waar ook een wedstrijd moor- koppeneten plaats had. Het weer was hier wel een grote spelbreker. Wielerronde Station Oosterflank was start en finish van de wielerronde, die op deze open dag werd ge houden en van de prestatie loop over de Alexanderlaan. Bij station Prinsenlaan trok de infomarkt met de rommel markt en de demonstratie van modelboten veel belangstel ling. In sporthal Alexander waren verschillende sportde- monstraties. Ook bij station Schenkel was het een gezelli ge drukte met een infomarkt, schaakdemonstraties, kinder spelen en een pendeldienst van historische bussen tussen het snel tramstation en win kelcentrum De Luifel. Station Capelsebrug tenslotte toonde een huisvlijt markt, beatballet, een windenergieproject en nog veel meer. Eén manier op een staking van het openbaar vervoer te breken. Toch spannende wedstrijden op de Coolsingel. Ibtterdam Zo langzamerhand heeft iefereen zich er bij neergelegd: Bin- nmstadsdag gaat per traditie gepaard m;t druilerig weer, veel regen en dus zecer geen weer om eens gezellig de sttd in te gaan. Vandaar wellicht dat Bimenstadsdag zich lijkt te gaan ver leden van het buiten- naar het bin- nmgebeuren. Wmt geen standhouder he-ft er nog behoefte aan om zijl 'handel' buiten uit te stalen om het kort daarna wer met ladingen plastic te maten afdekken. „Vorig jaa- heb ik nog geprobeerd eer biertap buiten te zetten mar dit jaar denk ik daar nirt aan", aldus een horeea- exdoitant die triest naar bui- ter kijkt. „Het heeft totaal getn zin om nog iets te pro- been want je weet bij voor baat dat je het zaakje een hdf uur later weer binnen kunt gaan zetten. En ik ben ni?t van de werkversehaf- fitg." R«tterdam afgelopen zater- dtg gaf een vreemde combi- nstie van triest kijkende mensen die vanonder een piraplu waakzaam zijn om de ander niet de ogen uit te prikken. En aan de andere kant de groep mensen, die nou eenmaal een feestje heeft gepland en zich niet d>or het weer laat beïnvloe den. ,Je kunt wel gaan zitten kla gen over het slechte weer naar daar koopt niemand yat voor", zegt een hande- 'aar in tweedehands boeken. Zijn handel is afgedekt met Donald Duck in de verkoop voor een reisje naar het safaripark. Keuvelen op de rotan-uitstalling van een winkelier Rotterdam Met het plaat sen van een kartonnen kruisraket en hef onmiddel lijk hierna weer weghalen van het namaak projectiel demonstreerden afgelopen zaterdag de Rotterdamse vredesgroepen tegen het plaatsen van kernraketten in Nederland. De demonstra tie begon bij het stadhuis aan de Coolsingel met een optreden van de cabaret-mu ziekgroep Diskus en eindig de voor het huis van minis ter-president Ruud Lubbers aan de Lam bert weg in Kra lingen. Daar werd de raket in de tuin gedeponeerd en onder de woorden: „Maai zo'n wapen hier achterlaten bij deze politicus, is natuur lijk levensgevaarlijk", ook weer meegenomen. De demonstratie had enkele honderden Rotterdammers op de been gebracht, die, voorafgegaan door een bak fiets met daarin een persoon die koninging Beatrix moest verbeelden, vanuit het cen trum van de stad naar Kra lingen waren getrokken. Daar was de stoet opge wacht door het negen perso nen tellende orkest Het Oude Bes. Aanvankelijk was het de be doeling geweest dat aan pre mier Lubbers een oorkonde zou worden aangeboden Deze verbleef tijdens de de monstratie echter op de An tillen en in het huis aan dc Lambertweg bleek niemand aanwezig om het geschrift ïn ontvangst te nemen Daarom volstond men maai in het voorlezen van de oor konde en het in de brieven bus deponeren van de tekst. Door de afwezigheid van Lubbers ging ook een ander plannetje niet door de geza menlijke Rotterdamse vre desbeweging had de minis ter-president willen voor stellen de KVP weder op te richten; nu echter als Kern wapen Vernieling! ngs Par tij. Dit gebeurt nu tijdens een van de komende acties, want de vredesbeweging heeft 21 september uitgeroe pen tot Rijnmond-actiedag. Hierin worden ook de vre desgroepen uit Brielle, Spij- kenisse en Hellevoetsluis be trokken. Op die dag worden er tentoonstellingen, festi vals, manifestaties en fiets en fakkeloptochten gehou den. ADVERTENTIE. Bic shopper... Een reusachtige shopper van stevige (canvas kwaliteit met houten handvatten Afm 40 x 35 x 20 cm tn bordeaux, mari ne of bruin. van 12,95 plastic, waardoor nauwelijks nog te zien is wat er nou pre cies in de aanbieding is. Safari-park Twee meisjes die zich hele maal niet uit het veld lieten slaar zijn Bregje (9) en Nat halie (10 jaar). Zij beheren die dag de 'Duckjes winkel', een stand, opgebouwd uit oude stelten. De kleine han delaartjes brengen alles aan de man wat met Donald Duck te maken heeft. Uitge knipte plaatjes, zelfgemaakte schilderijtjes en kleurenpla ten. De meisjes staan er overigens niet voor hun lol. „We willen zo dolgraag eens naar het sa fari-park, Daar gaan we het geld wat we vandaag verdie nen aan besteden. En als er dan nog wat over blijft schenken we dat aan Green peace." De jeugd was toch goed ver tegenwoordigd op Binnen stadsdag. Veel belangstelling was er" bijvoorbeeld op het Binnenwegplein voor het op treden van leerlingen van de Rotterdamse Muziek en Dansschool. Hoewel bij met Foto's Henk Speksnijder name het dansen wat voor zichtigheid moest worden be tracht, omdat achteruit lopen op een zo hoog podium best wel eens fatale gevolgen zou kunnen hebben, verliep het allemaal vlekkeloos en oogst ten de jonge leerlingen veel bewondering bij het publiek. Veel belangstelling ook voor de tramfletsen-race op de Coolsingel, waar het publiek kennis kon maken met een door de RET vervaardigde serie fietsen, die precies op de tramrails pasten. Hoewel sommigen het idee hadden dat de RET na de afgelopen staking een beetje goodwill wilde kweken, kon men zich daar eigenlijk ook weer niet al te veel in verdiepen. Daar voor was de wedstrijd eigen lijk te aantrekkelijk. Maar toch, al die tijd bleven de weergoden dwarsliggen en werd het zo verwach tingsvolle stadsfeestje ver stoord door die constante re genbuien. Waardoor het bij voorbeeld geen zin had om pamfletten uit te delen, om dat niemand echt zin had een kletsnat papiertje ook nog eens te lezen. Het was ei genlijk alleen maar lastig. Binnenstadsdag'83 was on danks dat best een succes. Drukte, vooral op de Lijn baan en in de cafeetjes. Maar toch, het zou raadzaam zijn eens te overwegen of het tijdstip niet wat verlegd kan worden. Nog iets verder de zomer in of zo. En mocht het dan weer verziekt worden door al dat hemelwater, dan moet men toch maar eens overwegen om de gehele binnenstad overdekt te ma ken. Want ondanks alles is Binnenstadsdag een niet meer weg te denken traditie geworden. Ridderkerk Een containerwagen heeft van morgen op de oprit naar de Albiasserdamse brug een bestel-eend verpletterd. De bestuur ster van die auto, een 43-jarige mevrouw uit Nïeuw-Lekkerland, is in zorgwekkende toe stand naar hel Dijkzigtziekenhuis overgebracht. Haar dochter werd licht gewond. Het ongeval is vermoedelijk veroorzaakt door foutief invoegen van een auto, waardoor de chauffeur van de vrachtwagen moest uitwij ken. Het gevaarte sloeg om en schoof over de weg naar de andere kant. De gehele oprit werd daardoor versperd, waardoor op de rijkswegen enorme files ontstonden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiuiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiijmiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiiiiimmiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiifiiiijiiiiEiiijjijiimiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiii Rotterdam De kunstveiling op Binnenstadsdag ten bate van de Argentijnse moeders heeft 18.000 gulden opge bracht, achtduizend gulden meer dan men had verwacht. And ré van der Louw, die de veiling in het Centrum Beel dende Kunst aan de Nieuwe Binnenweg opende, verwees naar de folder van SAAM (Steun aan Argentijnse Moe ders), waarin vijftig manieren aan de hand worden gedaan om de 'Dwaze Moeders' te steunen. „Jan van Wijk heeft de 5lsie manier uitgevonden" aldus Vau der Louw: „een kunstvei ling. Hij kent het wereldje van de beeldende kunst nauwe lijks, dus hij heeft het hele Rotterdamse telefoonboek ge lezen om kunstenaars op te sporen. En dit is hem wonder wel, gelukt." In de bomvolle zaal waren ook Willeke van Ammelrooy, Hans Snoek en Dore Smit van het comité SAAM aanwezig. De Moeders zijn bezig sinds 1977: officieel zijn er 6500 mensen -volwassnen en kinde ren- 'verdwenen', officieus is dat enkele tientallen duizen den. SAAM is haar activiteiten in 1979 begonnen nadat een aantal van de oprichters in contact was gekomen met vier Moeders uit Argentinië, die in Amsterdam waren in samen werking met Amnesty Inter national, Eén van de dingen waaraan SAAM aanzienlijk heeft kun nen bijdragen is het eigen huis/kantoor dat de Dwaze Moeders in Buenos Airres heb ben gekocht. Onlangs hebben de 'Moeders van de Plaza de Mayo', zoals ze oorspronkelijk werden genoemd, de steun van SAAM gevraagd voor een gericht hulpprogramma ten bate van kinderen van ver dwenen personen alsmede voor gezinnen van politieke gevangenen. Voor de veiling waren door enkele tientallen schilders 75 werken beschikbaar gesteld. Wat naar de ideeen van vei lingmeester Peter Blanken met genoeg opleverde, bleef (voorlopig) onverkocht, maar bijna alles is aan de man ge bracht. jiiiimiimiiii»iifniniHMiitiiiiiiiHniiiii»iiiiiiiiiiiiiiii»i»iiHminiiiiiitiiiiiriirniiiiiiiHiiimiiiiinii»iii»iiiiiniiiiNii*iiiniiiiniiiiinniiiiiiiHiiiii»iiiniiiiin)iiii»iiiiiiniiiii»iiiJHiiBiHiiiiiiimiiini! De bestel-eend kwam totaal ineengedrukt tegen de vangrail terecht. Et zijn mensen die onze krant nog niet jj lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering m. m Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst PostCO(;j en goed beloond! Want voor die kleine» ty moeite krijgt u een kruidenwijzer. - als °°npUats Vo°Tde moede t I P°stcode. Telelcon; SfUürdeb

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3