19 Maasvlakte centrale gaat kolen stoken CDA en TV 66: RO-theater kost 102 gulden per toeschouwer 'Meer betalen doen we niet' Berg gele kaarten voor Bram Peper Advocaat in Salem-zaak voor rechter gedaagd Gemeenteraad stemt in met voorstel Premier deelstaat blij met experiment zesbaksduwvaart Woningbouw in uitleggebieden gaat door &w. ;i Ambtenaren bereiden nieuwe acties voor Extra geld voor Wiedus Weer ongeluk met sneltram Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RZ/RV/RY/RW 3 juni 1983 Rotterdam De olie maatschappij Pont Oil heeft gisteren de Rotter damse advocaat mr.R. Stokman voor de rechter gedaagd. Mr.Stokman had in een krante-ïnter- view gezegd dat de direc tie van Pont Oil direct na de Salem-af faire was veroordeeld voor fraude. Met deze uitspraak haal de de Rotterdamse advo caat zich de woede op de hals van de oliemaat schappij. De partner van Shell daagde hem daar na voor de rechter. Vol- gens de advocaat van Pont Oil zijn de directie leden weliswaar veroor deeld tot gevangenis straffen van tweeënhalf tot drie jaar, maar het ging volgens hem om een proefproces en niet om zwendel. Mr. Stokman, die eerder Gerrit B. in de Uniser- zaak verdedigde en cura tor is in het faillisse ment van Drimmo, is de belangenbehartiger van de zakenman Anton R„ de hoofdrolspeler in de Salem-zaak. Rechtbank-president mr.F. Ntvard doet vol gende week uitspraak in het kort geding. Middelland Rotterdam De acht jaar oude elektriciteitscentrale op de Maasvlakte wordt omgebouwd voor kolenstook. Momenteel draait de centrale op aardgas of stookolie. De Rotterdamse gemeenteraad heeft donderdagavond na een lange discussie het benodigde bedrag voor om bouw, 1,3 miljard gulden beschikbaar gesteld. De Maasvlakteeentrale: kolen in plaats van aardgas of stookolie eist sluiten sexhotels Rotterdam De bewo ners van de wijk Mid delland hebben donder dagavond onmiddelijke sluiting geëist van alle prostitutïehotels in hun wijk. Een grote groep wijkbewoners was naar de commissie algemene zaken gekomen om die eis kracht bij te zetten. Burgemeester Bram Peper zei overtuigd te zijn van de ernst van de overlast in de wijk. Hij wilde echter van de commis- sieleden horen of zij achter sluiting van de gewraakte ho tels kunnen staan. Hij wees daarbij op de mogelijke gevol gen: een verdere verspreiding van de prostitutie over de wijk. De opmerking van de burge meester, dat de hotels zelf geen overlast geven, maar vooral het gebeuren erom heen, schoot bij de bewoners van Middelland in het ver keerde keelgat. Zij wezen erop, dat de gemeente had be loofd de prostitutieo verlast hard aan te pakken. Volgens hen moeten de hotels Europa, Irene, Vernon, Waterval en een logement aan de Nieuwe Binnenweg daarom direkt dicht. Ze zeiden bewijzen ge noeg te hebben, dat er in deze hotels gelegenheid tot prostitu tie wordt gegeven. Russische melhode Burgemeester Peper ontkende niet, dat het college de hotels - kan sluiten.-Hij wil alleen we- ten of het voordeel daarvan ft'; opweegt tegen het nadeel van 3^ uitwaaierende prostitutie, die Xr-de politie dan nauwelijks kan bestrijden. Temeer niet. omdat |fr';'cie rechter tippelaarsters, die |K op de bon zijn gegaan, tot slechts lichte boetes veroor- -deelt. f|}yAlle leden van de raadseom- g, missie. PvdA. D'66 PSP-PPR en CPN, vonden, dat de hotels g> moeten worden aangepakt. tt\. „Dat noemen we bij de CPN 'de Russische methode, hard 'optreden en de zaak de kop in drukken. Dan maak je duide lijk,^ dat het afgelopen moet zijn", aldus R- van Veldhuizen. Burgemeester Peper beloofde daarop de sluiting van de sex hotels binnen een week in het college van B. en W. te bren gen om een besluit te nemen. Aanvankelijk ging deze toe- 2egging de wijkbewoners niet ver genoeg en besloten zij in de zaal te blijven, maar na eni ge discussie vertrokken ze toch. Den Haag De premier van ,J de Duitse deelstaat Noordrijn- -Westfalen, Johannes Rau, vindt toezeggingen van minis ter Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat over experi menten met zes ba ks-duw vaart °P de Rijn het meest verheu- 'gende resultaat van zijn twee daags bezoek aan Nederland. Van Nederlandse zijde is aan gedrongen op een verruiming van het aantal vergunningen voor Nederlandse vrachtwa- f gens om gedurende het week ly einde op Duitse wegen te rij- ji-den. Een verzoek dat Rau over t|^zal brengen aan zijn nationale Regering. Hij geeft de Neder- 5 landse vervoerders echter wei- nig hoop. Een doos vol gele kaarten voor burgemeester Bram Peper. Vervolg van voorpagina Rotterdam De gemeente raad heeft het woningbouw programma voor 1983 goedge keurd. Daarin gaan alle be schikbare woningwetwonin gen naar de stadsvernieu wingsgebieden. Een voorstel van het CDA om een deel in de uitleggebieden te bouwen, haalde geen meerderheid. Wethouder ir. P.O. Vermeulen maakte duidelijk, dat er toch in de uitleggebieden dit jaar gebouwd blijft worden. Van het totale aantal van 5600 wo ningen voor 1983 worden er slechts 1750 in de stadsver nieuwing gebouwd en 3850 daarbuiten. Ook krijgen de uitleggebieden nog woning wetwoningen en wel de 760, die van 1982 doorgeschoven zijn naar dit jaar. Voor het bouwprogramma van 1984 wil de gemeente boven dien 608 woningwetwoningen in de uitleggebieden realise ren. Het CDA-raadslid D.Zijlstrn wees op de gevolgen van te weinig nieuwbouwwoningen in de uitleggebieden. Voor al lerlei voorzieningen, zoals een winkelcentrum Oosterhof of Zevenkamp en de metro-snel tram, heeft niet verder bou wen in deze gebieden grote nadelen. De wethouder ondersteunde een voorstel 'van het PvdA- raadslid E. Bakema om nog maals bij de regering aan te dringen het bouwprogramma de komende vier jaar op het huidige niveau te handhaven. Rotterdam Burgemeester Bram Peper beschikt sinds gisterayond over honderden gele kaarten. De stapel waarschuwingen kreeg hij van demonstreren de bewoners van de Agniesebuurt, Provenierswijk, Crooswijk en het Oude Noorden, die hem op de trappen van het stadhuis bovendien een resolutie-overhandigden. Daarin staat dat de betrokken groep na 1 juli alle verhogingen op de woonlasten terzijde zal leggen. - >3» -x Strijdvaardig protest op de Coolsingel. De resolutie stamt van dinsdag, toen ongeveer duizend bewoners van de vier wijken tijdens een manifestatie aan het Schuttersveld vaststelden dat de maat vol is. Meer betalen doen we niet. Ze zullen het bezuren en beven als een riet", zo zongen de betogers gisteren in aansluiting op dinsdag. Op spandoeken stond onder meer 'bezuinigen is het arbeiderslot, maar Crooswijk krijg je niet kapot In een kort toespraakje hield een van de actievoersters de burgemeester en wethouder Vermeulen voor, dat 'zij toevallig wel met Rotterdammers te doen hebben en dat ook het Rotterdamse gemeentebestuur in actie zal moeren komen'. PAARD EN KIND OP AVONTUUR Dordrecht Agenten van de Dordtse politie keken van nacht vreemd op. toen zij om half drie een elfjarig meisje op een paard over ae Thorbecke- weg zagen rijden. Het meisje bleek geen onbekende te zijn. Zij staat er om bekend, regel matig zelfstandig op avontuur te gaan. Zo ook afgelopen nacht. In haar eentje was ze naar de Biesbosch gelopen en had daar het paard uit een weiland gehaald. Het paard voelde kennelijk ook wel voor een nachtelijke wandeling, want hij duldde zijn bevrijdster zonder proble men op zijn rug. De politie heeft zowel hei paard als het kind thuis bezorgd. Nog deze zomer zal de eerste eenheid van de centrale buiten gebruik worden gesteld voor de ombouw. De tweede een heid volgt volgend jaar. Begin 1988 moet de ombouw zijn vol tooid. In de gemeenteraad bestond grote weerstand tegen de om bouw van de centrale. Vooral over de vraag of de ombouw wel economisch verantwoord is, was veel onzekerheid. Het GEB en wethouder H. van der Rotterdam De ambtenaren in Rotterdam bereiden nieuwe acties voor tegen de bezuinigingsplannen van het college. De ambtenaren, aangesloten bij de vakbond AbvaKabo, bekijken verschillende actievormen vóór het najaar en de winter. Wanneer er geen overeenstemming wordt bereikt met het gemeentebestuur wordt het hoogtepunt van de acties eind november, begin december verwacht. Half dember behandelt de Rotterdamse gemeenteraad de bezuingingsvoorstellen van het college. Een centraal actiecomité dat gisteren is opgericht, vormt het middelpunt van de voorbereidingen. In het comité zijn alle gemeentelijke diensten en bedrijven betrokken. Volgens vakbondsbestuurder Siep Dorenbos is een totaal actieplan eind juni gereed. De vakbond is woedend over de bezuinigingen van 120 miljoen die het gemeentebestuur wil doorvoeren. Het gemeentepersoneel wordt daarin ongekend hard getroffen. In een alternatief plan heeft de AbvaKabo haar ideeën gelanceerd over mogelijke andere bezuinigingen. Vervolg van de voorpagina Rotterdam „Het RO-theater trekt per avond gemiddeld 238 man. Achthonderd stoelen in de Grote Schouwburg blijven on bezet. Dat komt erop neer dat we als gemeente op elke toeschou wer 102 gulden bijleggen. En dat is onhoudbaar", zo motiveerde woordvoerdster mevrouw E.Buys-Van Riet(CDA) het voorstel om de subsidie van het RO-theater in te trekken ten gunste van het Hofpleintheater. Wethouder Linthorst gaf toe dat het RO-theater de afgelo pen tijd 'niet zulke grote klap pers' heeft gemaakt. Maar vol gens de kunst-wethouder wa ren er voor het gezelschap dat zich met vernieuwende thea ter bezighoudt, ook betere tij den. „En daarom moet het RO-theater een kans krijgen", zei C. Oosterwijk namens klein links. D'66 trok gisteren met het CDA één lijn en vond dat het kleine Hofpleintbeater, waar vorig jaar nog 75.000 bezoekers kwamen, niet van het toneel mocht verdwijnen. „We zullen bij sluiting een kleinschalig, gezellig theater treffen waar veel mensen komen die van een blijspel houden'aicius woordvoerder G- Faassen. Luxor Luxor als alternatief wees hij en het CDA af. Het CDA- raadslid mevrouw Buys zei: „Er is al zoveel geknoeid aan Luxor om het gezelligheid te maken, dat een nieuwe poging weggegooid geld is" Verder verwacht zij met D'66 dat to neelgezelschappen Rotterdam Wïedus krijgt vijftig duizend gulden ex tra. Het gezelschap treedt hoofdzakelijk op voor kinderen van twaalf tot zes tien jaar. Het ge meenteraad besloot gisteren tot de extra subsidie op initiatief van de socialist Erik Bakema. De raad nam het voorstel unaniem over. mijden als het Hofplein theater wordt gesloten. Wethouder Linthorst was het met CDA en D'66 volkomen oneens. Hij meent dat dat met name gezelschappen uit de vrije-produktiesfeer niet om Rotterdam heen kunnen. „De producenten hebben de grote steden nodig voor een finan ciële bodem voor hun produk- tie", aldus Linthorst. Luxor noemde hij een natuur lijke vervanging voor het Hof plein-theater. „Het is beslist geen derde keus". Met een aanpassing van de foyer en een scheidingswand hoopt het gemeentebestuur dat Luxor aantrekkelijk wordt voor to neel-liefhebbers in Rotterdam. De sluiting van het theater na bij het Hofplein zei Linthorst te betreuren. „Maar we heb ben nu eenmaal te maken met een te veel aan stoelen in Rot terdam, Daarom moet er een theater sluiten. De keuze van die we nu maken is de minst slechte van alle kwade", aldus de wethouder die erop atten deerde dat elke andere sluiting neer komt op het verdwijnen van één of ander theaterge- beuren in Rotterdam. Pols waren van de financiële voordelen van ombouw over tuigd. De wethouder gelooft zelfs, dat kolenstook kan lei den tot een lagere prijs voor elektriciteit. Onhaalbaar Een deel van de PvdA-fractie en ook de VVD was niet over tuigd van de haalbaarheid. „De ombouw verdient zich niet terug", aldus P. Hoogen- doorn (PvdA). Hij vond, dat eventuele tekorten door het rijk moeten worden betaald en niet in de elektriciteitsprijs mag worden verrekend. Het is het rijk, dat erop aandringt niet teveel afhankelijk te wor den van gas of olie en daarom kolenstook wil. De VVD liet bij monde van G.W. van Gent weten ge schokt te zijn nu pas te horen, dat alle elektriciteitsbedrijven in ons land samen met risico dragen voor eventuele tekor ten. Hij vond, dat de wethou der dit al veel eerder duidelijk had moeten maken. Hoewel de VVD verwachtte, dat de om bouw zijn geld nooit op zal le veren. stemde deze partij toch met de ombouw in. Omdat het rijk kolenstook wil, gebeurt dat ergens anders, als de Maas vlakte niet wordt omgebouwd. Met ombouw is veel werk ge moeid en het levert in de toe komst bovendien 200 arbeids plaatsen op, aldus de VVD. Olieprijzen CDA en de meerderheid van de PvdA spraken zich ook voor ombouw uit. Zij baseer den zich vooral op het feit. dat als er een kolengestookte cen trale moet komen, de Maas vlakte de aangewezen plaats is. Zij onderschreven de stel ling, dat het stoken van kolen goed is. omdat het ons minder afhankelijk maakt van de olie prijzen. Klein links verklaarde zich te gen de ombouw op milieutech nische gronden. Het gebruik van steenkool brengt volgens mevrouw E. Boxhoorn-Boot altijd vervuiling met zich mee, zowel bij de winning, het transport, de opslag als het ge bruik. D'66 was tot nu toe te gen de ombouw geweest, maar verklaarde zich toch vóór om dat de ombouw dan elders ge beurt en Rotterdam dus alleen een stuk werkgelegenheid laat schieten. Verantwoord Wethouder Van der Pols ge loofde stellig* in de financiële haalbaarheid van het project. Hij benadrukte, dat de om bouw milieutechnisch verant woord is. Als fervent tegen stander van het stoken van kolen, had hij zijn mening moeten herzien, nu de nieuwe technieken het mogelijk ma ken nog schoner te werken dan met het stoken van olie. De centrale kan nog schoner werken dan de normen, die Rijnmond bij de verlening van de hinderwetvergunning heeft gesteld. De gemeenteraad sprak uit, dat een zo groot mogelijk deel van de werkgelegenheid bij de ombouw ten goede moet ko men aan de Rotterdamse regio, en dat een eventueel noodza kelijke prijsverhoging van elektriciteit niet onevenredig op de kleinverbruikers mag worden verhaald. Een voorstel om niet eerder met kolenstook te beginnen dan nadat een op lossing is gevonden voor de reststoffen van D'66 haalde het ondanks de steun van het college niet. Bij de stemming over het voorstel waren PSP-PPR, CPN, zes leden van de PvdA, één lid van de VVD en het D'66-raadslid G. Faasen tegen. Rotterdam Nadat vorig weekeinde al de eerste aanrij- ding plaatsvond langs de toen geopende route van de snel tram, was er gisteren weer een ongeluk. Bij de 's-Gravenweg reed een 66-jarige man met zijn auto een kruising over terwijl hij niet doorhad, dat dé sneltram er aankwam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5