Schiedam stimuleert opknappen eigen hnis Vakmanschap herken je zo. Bej aardenflats worden groter VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Maassluise raad solidair met vervolgde Turken Schuttersveld: minder auto's en meer groen Wijnstok: 'Volstrekte onzin" VJkftgl 'Staats secretaris iets vergeten' Te Loo gehelmd Bij opknapbeurt: §8 rti* ist Meisje verkracht in Hoekse duinen Subsidie 4000gulden per woning Russiche televisie in Deltahotel Vijftien maanden voor Wibaut- Iid Over de kop Brandje op schip WOENSDAG 8 JUNI 1983 I Wethouder Coenen I „ver WSW: Maassluis Volgens wet houder Elly Coenen heeft staatssecretaris De Graaf een onvolledig beeld ge geven in het overzicht van tekorten bij de gemeente lijke sociale werkplaatsen. In het overzicht van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid komt de Maassluise sociale werkvoor ziening vergeleken met de an dere er het ongunstigste af met een nadelig saldo van 21,230 gulden per werknemer over het jaar 1981. In de andere ge meenten liggen de bedragen enkele duizenden guldens la ger. „De staatssecretaris heeft daarbij iets vergeten", aldus verantwoordelijk wethouder Coenen. „Wij hebben in '73 na overleg met alle betrokken in stanties in Maassluis een duur gebouw neergezet en dat drukt natuurlijk nu nog op de ex ploitatie. Ook hebben we hier dure machines. Natuurlijk, het expojoitatietekort Is bij ons enorm. Maar wat men vergeet is dat wij vergeleken met de andere gemeenten de op een na hoogste uuropbrengst per werknemer hebben. In Maas sluis was dat bedrag in '81 zo'n 22 gulden. De volgende is 12 fulden en de daarna 6 gulden. !n dat laatste bedrag komt aardig overeen met het lande lijk gemiddelde." Bij de sociale werkplaats in Maassluis, die tuinmeubelen produceert, was de nodige on rust ontstaan na publicaties in. onze krant over het overzicht van de staatssecretaris. Van morgen heeft directeur Leen Lucardi een langdurige bijeen komst gehad met de ruim hon derd personeelsleden. „Je kunt natuurlijk drop inpakken, maar wat wij hier doen vergt veel meer investeringen", al dus Lucardi. De Schiedamse brand weer heeft gisteravond afscheid genomen van de man, die vier jaar lang bij deze organisatie boven aan de ladder stond. De scheidende burgemees ter van Schiedam, John te Loo, ontving de spuit gasten eerst bij zijn wo ning aan de Weide, waar hij een brandweerhelm kreeg opgezet. Vervol gens werd het echtpaar Te Loo met de brand weerwagen naar het stadhuis gebracht, waar op zijn afscheid gedron ken werd. Schiedam Na ruim vijf jaar plannen maken, wordt binnen kort in Schiedam een begin gemaakt met de renovatie van de Emma- en Nieuwlandflats voor bejaarden achter het diensten centrum 4 Molens. Hoewel de definitieve toezegging van het mi nisterie nog niet binnen is, gaat men er bij de dienst gemeente lijk woningbeheer van uit dat de opknapbeurt doorgaat. 'Volgens projectleider A. Ver does van woningbeheer heeft de planfase zo Tang geduurd ADVERTENTIE Cr> ÖQ -9 tt door de intensieve begeleiding van de ouderen. „De gemid delde leeftijd van de bewoners ligt tussen de tachtig en ne gentig jaar. Om die reden zijn bijna alle denkbare instanties erbij betrokken. Het heeft daardoor lang geduurd, voor dat we alles op een rijtje had den," aldus Verdoes. Zo zijn behalve de bewoners en hun familieleden en woningbeheer onder meer het dienstencen trum 4 Molens, de kruisvere niging. het maatschappelijk werk, de gezinsverzorging en bureau huisvesting ingescha keld. Ook de voormalige huis meester, die meer dan dertig jaar in de flats werkzaam is geweest, is erbij betrokken. 1 Groter Een andere vertragingsfactor, vormde het probleem om de 168 woningen, die dateren uit het begin van de vijftiger ja ren, groter te krijgen. Uitein delijk is gekozen voor de op lossing om de bestaande gale rijen bij de woningen te trek ken, waardoor ze ruim tien vierkante meter groter wor den, en langs de flat nieuwe galerijen te maken. Volgens Verdoes wordt de hele binnen- boel vernieuwd en worden de twee kamers, alsmede de keu ken en doucheruimte door de renovatie groter. Nog voor de bouwvakvakantie hoopt men met de voorberei dingen te beginnen. De reno vatie zal in fasen worden uit gevoerd. De bewoners worden telkens in groepjes van 24 of 18 tijdelijk gehuisvest in woon- containers, zoals die ook in de stadsvernieuwingsgebieden worden gebruikt. Huurverhoging De gemiddelde huurverhoging na de renovatie zal ruim 150 gulden bedragen. Voor de kop- woningen, die iets kleiner zijn, zal de huur zo'n 278 gulden worden, exclusief stookkosten. Voor de grotere tussenwonin gen rolt er na de renovatie een huur van 312 gulden uit de bus. Maassluis Het Maassluise college van burgemeester en wethouders zal tegen zijn zin in een solidariteitscampagne moeten steunen voor vervolg de burgers van het Turkse stadje Fatsa. Hoewel het colle ge er niets voor voelde, ging het toch door de knieën, toen CDA en PvdA bleven aan dringen. Burgemeester Van Es kon het de meerderheid van de gemeenteraad gisteravond met uit het hoofd praten dat dat tegen de gedragsregels in druist, die door diezelfde raad zijn vastgesteld. In het Turkse stadje aan de Zwarte Zee werd door de ge kozen burgemeester een pro gressieve vorm van zelfbe stuur ingesteld met wijkcomi- té's. waaraan door de militai ren na de staatsgreep van 1980 op brute wijze een eind is ge maakt. Honderden burgers werden gevangen gezet en te gen 759 inwoners van Fatsa wordt een proces gevoerd: 263 van hen hangt de doodstraf boven het hoofd. De zaak kwam in de Maassluise raad aan de orde, omdat een Euro- pees comité dat zich inzet voor de mensenrechten een verzoek heeft gedaan om de solidari teitscampagne te steunen. Be doeling is dat vertegenwoordi gers van Europese gemeenten het proces zullen bijwonen en daarvan verslag zullen uit brengen. Hoe het Maassluise college de soiidariteitscampag- ne zal steunen, wist burge meester Van Es gisteravond nog niet te zeggen, toen VVD- fractievoorzitter John Scheer- stra daarnaar informeerde. De VVD-er wees er uitdrukkelijk op dat daarbij tot uiting moet komen dat het absoluut niet namens zijn partij gebeurt. Vooral het CDA vond de kwestie dermate belangrijk dat het na een schorsing een motie indiende, die door PvdA en PPR/PSP werd gesteund. Het college vond VVD, PtPF en D'66 aan zijn zijde. Die drie partyen waren het met de bur gemeester eens dat de gemeen te met een dergelijke solidari teitsbetuiging zich bezighoudt met de huishouding van een andere bestuurslaag. „Het gaat met om de inhoud. Daar zijn we het allemaal mee eens. De raad heeft zelf vastgesteld der gelijke verzoeken tot solidari teitsbetuiging voor kennisge ving aan te nemen. Bovendien hebben regering en parlement erover geoordeeld en is een klacht ingediend bij de Euro pese commissie voor de rech ten van de mens", aldus een geïrriteerde burgemeester. Hoek van Holland In het Roomse Duin m Hoek van Holland is een 16-jarig meisje verkracht. Zij liet haar hond uit en werd daarbi} onverhoeds door een nog onbekende man overweldigd. In hetzelfde duingebied was eerder een 21-jarige vrouw aan een poging tot aanranding ontsnapt. Zij wist te ontvluchten, nadat een man haar had vastgegrepen. Hoewel beide slachtofffers een verschillende signalement heb ben opgegeven, acht de politie in Hoek van Holland het toch niet onmogelijk dat het om dezelfde man gaat. Zy verzoekt ge tuigen zich met haar m verbinding te stellen: 01747-2133. Vlaardingen Philips houdt vandaag en morgen in het Deltahotel in Vlaardingen een kleine sateliettelevisie-, kabeltelevisie- en alarme ringspresentatie. Naar ver wachting bezoeken zeshon derd zakenlieden uit West- Nederland deze tentoonstel ling, waarop zij kennis kun nen maken met de nieuwste technische snufjes op dit ge bied. De nadruk bij deze kleine show ligt op de alarmerings- apparatuur. De kabel- en sa- telietapparatuur is 'voor het gemak meegekomen'. Buiten het Deltahotel staat als extra attractie een kleine schote lantenne opgesteld, zodat Russische televisieuitzendin gen te zien zijn. Ook worden de voordelen getoond van i De schotelantenne voor de ontvangst van de signalen van de Russiche televisiesateliet. een alarmeringskanaal bij een kabelnet, iets wat al bij veel gemeenten in het kabel net in gebruik is. Op het gebied van de alarm systemen valt op dat er wordt uitgegaan van twee beveilïgingsystemen: alarme ring met camara's óf appara tuur, die waarschuwt, als een rechtstreekse straalverbin ding wordt verbroken. Als nieuwtje werd ook beveili ging op lange afstand ge toond: via een telefoonlijn was het parkeerterrein van het Philipsgebouw in Eind hoven te zien. Schiedam De omwonenden van het Schuttersveld en Schïecarton in Schiedam heb ben het definitieve ontwerp van de herinrichting van hun woongebied gekregen, In de maanden maart en apnl zijn er bewonersbijeenkomsten ge weest, waarop men wensen bekend kon maken voor de herinrichting. Hun wensen zijn zoveel mogelijk opgeno men in een definitief voorstel. In de Damlaan is men inmid dels al geruime tijd bezig met het aanleggen van riolermgs- buizen. Deze werkzaamheden duren nog tot augustus. De be strating van het gebied wordt in het laatste kwartaal van dit jaar op de juiste hoogte ge bracht. De tien parkeerplaatsen op de hoek van de Nieuwe Damlaan en de BHG-laan blijven ge handhaafd, maar schuiven op. De bomen komen in een nieu we groenstrook te staan. Door het plaatsen van bordjes 'Ver boden honden uit te laten' moeten de grasvelden tussen de flats van de Damlaan wor den beschermd. De beplan tingsstroken worden groter. De taxistandplaats voor de flat op de hoek van de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan komt te vervallen. De over steekplaats bij garage Koster naar het bruggetje wordt be nadrukt door middel van een zebra. De tien haakse parkeer plaatsen aan de Damlaan tus sen de tweede en de derde flat worden nu in een cluster aan gelegd, om te voorkomen dat vandalen er in de nachtelijke uren overheen wandelen. Up de kop van de flats van het Schuttersveld met de Tam boersstraat worden groenstro ken aangelegd. De parkeerha vens op de Noordvestsingel bij de flats van het Schuttersveld komen te vervallen. Daar moet m het gevolg weer op de rijweg worden geparkeerd. De achteruitsteekmogelykhe:d voor grote auto's en voor per sonenauto's wordt aangelegd bij de bouw van woningen op het Schuttersveld. Op de plaats van de groenstrook tus sen de Paulus Buysstraat en het Officierenpad komen par keerplaatsen, omdat het groen op die locatie met wil groeien. Van Hemert: 'Wethouder bouwt carrière aP Vlaardingen „Dit is een uitglijder, een gro te misser van Van Hemert", reageert wethou der Jelle Wijnstok op de suggestie van de VVD'er, als zou Wijnstok bezig zijn met het afbouwen van zijn politieke carrière. „Ik ben voor vier jaar ingehuurd. Dat ik van plan zou zijn op te stappen is echt volstrekte onzin." Van Hemert rakelt in het laatste VVD-blad een gerucht op, dat ook in het CDA al een tijdje gaat. Dat gerucht wil dat Wijnstok deze zittingsperiode niet meer zal afmaken en zijn wethoudersstoel zal inruimen voor de fractie leider van zijn partij, Jo Schriel. Van Hemert leidt dat ook af uit de stilte rond het beleid van Wijnstok, die de laatste tijd inderdaad hoogst zelden in het nieuws komt. „Ik schat alle raadsleden erg hoog, ook me neer Van Hemert", aldus Wijnstok. „Maar in dit geval had hij beter moeten weten. Het zijn niet zulke spectaculaire zaken waar ik mee bezig ben, ma,ir het werk gaat wel gewoon door." Het zit Wijnstok dwars dat Jan van Hemert op een gerucht afgaat en dat niet bij de wethouder heeft nagetrokken. Het college van Ben W van Vlaardingen kan nooit lang meer blijven zitten, voorspelt VVD'er Jan van Hemert in het partyblad. De meerderheid in de raad is volgens hem te klein, het evenwicht te wankel. Van Hemert somt gevallen op, waarin het po litieke leven van het CDA/pvdA-college aan een zijden draadje hing. Wethouder Cees kreeg zijn nota over het buurthuiswerk met de grootst mogelijke moeite door de gemeen teraad. Zijn collega Bas Goudriaan werd door Remi Poppe (SP) aan de tand gevoeld over het trekken van heipalen aan de Westhaven- kade en volgens Van Hemert krijgt die muis nog een staartje. Het voorstel van wethouder Ary Maarlevefd voor een fusie tussen de Wil lem de Zwijgerschool en de Dillenburgsehool werd door de raad onderuitgehaald. Het zijn volgens de liberaal allemaal tekenen, dat het college voortdurend op het randje van de af grond balanceert. Schiedam De gemeente Schiedam gaat eigenaar/bewoners stimuleren om hun huizen op te knappen. Er zullen fmanciéle regelingen worden getroffen, die het onderhoud voor deze 'klei ne' huiseigenaren betaalbaar moeten maken. De gemeenteraad zal zich daar deze maand nog over uitspreken, als de commissie stadsvernieuwing er volgende week tn slaagt de discussie hier over af te ronden. Voor die commissie is een con cept-verordening opgesteld, waarin staat aangegeven wat de mogelijkheden zoal zijn. De gemeente rmki vooral op het verlenen van garanties. Ook valt subsidiering te verwach ten tot vijftig procent van de verbeterkosten tot een maxi mum van 4000 gulden per wo ning. Wel is het uitsluitend aan ei genaar/bewoners in bepaalde stadsvernieuwingsgebieden voorbehouden om van die re gelingen gebruik te gaan ma ken. Per 1 januari 1984 gaat het om de gebieden tussen Groenelaan en Dwarsstraat en het GTB-terrein tn Schiedam - Zuid en de omegvmg van Brugmanstraat en Mariastraat in Schiedam-West. Per 1 juli 1984 komen daar andere ge bieden bij: het Fabripletn, de omgeving-Laurens Coster- straat en het gebiedje Hoofd straat-Zuid. Later zal bijstel ling van die gebieden mogelijk zijn, afhankelijk van de vorde ringen met de stadsvernieu wing. Hier blijkt uit dat de gemeente Schiedam de adviezen van op bouwwerkers en bewonersdes kundigen zeer ter harte geno men heeft om in oude wijken minder te slopen en het op knappen door eigenaren zelf te stimuleren. Het huiswerk van wethouder Van Tilborg en diens ambtenaren bestaat uit de verordening 'subsidrèring groot onderhoud particuliere woningen m stadsvernieu wingsgebieden'. ADVERTENTIE .vrir.'fr-. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je. Vakmanschap ts Meesterschap Schiedam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een ]9-jarige Schiedammer, die 3id was van de beruchte Wibaut- bende, veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De offi cier van justitie had twee we ken geleden dezelfde straf ge- eist. De jongeman is veroordeeld wegens poging tot doodslag. Op 19 februari stak hy in een plaatselijke discotheek een discjockey met een mes Die wilde een door de jongen aan gevraagde plaat met draaien. Bovendien had de Schiedam mer zich schuldig gemaakt aan tientallen inbraken en een brandende krant m de brie venbus van een kledingzaak gestopt, waardoor de deur be gon te branden. De Schiedam mer was de eerste van de Wi- baut-bende die terecht stond. Inmiddels zijn nog vyf leden van deze 'vriendengroep' voor de rechtbank verschenen. Op 1 juli moet opnieuw een aantal van hen voor komen. Schipluiden Op de Rijks straatweg in Schipluiden is gisteravond een 51-jarige man uit Vlaardingen met zyn auto over de kop geslagen. De man, komend uit de richting van' Delft, reed door een verkeerde manoeuvre tegen de stoeprand en sloeg daardoor over de kop. Bij het ongeval is niemand ge wond geraakt, maar de auto werd zwaar beschadigd. Vlaardingen Aan boord van het uit Rotterdam afkomstige schip Atlantic Comet is maan dagavond brand uitgebroken als gevolg van las- en snij- werkzaamheden. Het schip lag in het dok bij het Havenbedrijf Vlaardingen-Oosu De bedrijfs brandweer en de Vlaardingse brandweer waren de brand snel meester. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1