11 ROTTERDAM Wilde staking bij Quick Dispatch Politici moeten goedkoopte-grens bepalen m I 'Extreme stress' oorzaak doodslag 'Kans op vrede in vier boze wijken' Onschuldige blaasjesepidemie 'Ook al was de vergunning er niet. dan was ik I toch gekomen' frü Cao akkoord machinale sector Nog geen steun van Vervoersbond FNV Vragen over contacten Rotterdam- Iran Nieuw Amsterdam 26 juni naar New York Minister bij opening zuiverings installatie Sheik Delegatie uit Dallas komt naar Rotterdam Bewonersorganisaties komen morgen bijeen: PI- lioorzitting pas in september "Rotterdams Nieuwsblad woensdag 8 sum 1983 R2/RV/RY/RW Rotterdam Werkge vers en werknemers bij de machinale bedrijven (erts en kolen) zijn het gisteren eens geworden over een cao voor dit jaar, die gebaseerd is op de arbeidsvoorwaarden van de oude cao. Over za ken als arbeidstijdver korting en verandering van roosters zal vanaf 1 september worden on derhandeld. De nieuwe cao voor het machinale bedrijf komt in principe overeen met wat er maandag in de graansector overeen werd gekomen. Ook in het machinale bedrijf is er namelijk op korte ter mijn geen sprake van ar beidstijdverkorting- De Vervoersbond FNV had dat graag gewild, om zo doende via extra arbeids plaatsen in de sterkere sectoren van de haven de ■werkgelegenheid voor enkele honderden stuk- goedwerkers veilig te stellen. De werkgevers uit die sectoren voelen daar echter niets voor. Het overleg over de nieu we stukgoed-cao is volle dig vastgelopen nadat werkgevers en werkne mers vrijdag niet tot een akkoord konden komen over de financiering van de tien procent werktijd verkorting. Er is geen nieuwe overïeg-afspraak gemaakt. Havenwethouder drs. Roel den Dunnen heeft gezegd dat hij niet zal bemiddelen in het con flict over de stukgoed- cao en over de enorme moeilijkheden die er zijn vanwege dreigende ontslagen in de stuk goedsector. Niettemin zou Den Dunnen een soort van tussenvoorstel hebben voorbereid, dat gisteren reeds afzonder lijk aan werkgevers en werknemers is verstrekt. Rotterdam Het grootste deel van de driehonderd man tellende dagploeg van het stuwadoorsbedrijf Quick Dispatch aan de Prinses Beatrixhaven heeft gisteren met een wilde staking geprotesteerd tegen het mislukken van het gesprek over de financiering van de tien procent werktijdverkorting in de stuk goedsector. Gisteravond en ook vanochtend werd er bij geen enkel stukgoedstuwadoorsbedrijf actie ge voerd. De Vervoersbond FNV steun de de actie niet. maar bestuur der Kees Voormeulen heeft verklaard dat hij de onrust en de woede bij de stukgoedwer- kers wei begrijpt. Maandag beslist de cao-groeps raad van de bedrijfsgroep ha vens van de bond of er in het hele stukgoed door de bond gesteunde acties zullen moeten worden gevoerd. Veel kaderle den in de haven willen acties omdat het overleg over de fi nanciering van de tien procent werktijdverkorting eind vori ge week is mislukt. Er bestaat nu een grote kans dat er za'n 850 man in de stukgoedsector ontslagen zal worden. Grole onrust De actie bij Quick Dispatch be gon nadat het personeel tijdens de lunchpauze m de kantine had gediscussieerd. Volgens Voormeulen heerst er in elk geval bij dit bedrijf grote on rust. „De mensen bij Quick Dispatch zijn van plan om ie dere keer als er flink wat schepen voor de wal liggen, de zaak plat te gooien", aldus Voormeulen. Het personeel eist dat de werkgevers het gesprek over werktijdverkorting heropenen en dat zij akkoord gaan met de bondsvoorstellen: 24 rooster- vrije dagen, voor een deel door de werkgevers gefinancierd uit de produktiviteitsstijging. De werkgevers willen niet verder gaan dan 21 dagen. Aanbod De bond heeft aangeboden dat de werknemers 6,1 procent van hun basissalaris en een half procent vakantie-toeslag inleveren. Daarmee zouden volgens de bond 350 arbeids plaatsen kunnen worden be houden. De overige 500 zou den zegt de Vervoersbond FNV behouden kunnen blijven door financiering uit de reserves van het haven pensioenfonds en uil de pre mievrijstelling van 30 miljoen gulden die de werkgevers als lastenverlichting uit dit fonds zullen ontvangen. De stukgoedbedrijven zijn be reid hun deel voor het behoud van arbeidsplaatsen te bestem men; de werkgevers in de ove rige sectoren willen dat niet. Rotterdam De in Zuid-West Nederland uit gebroken blaasjesepidemie is onschuldig. Vol gens professor dr. J. Huisman van de GG en GD gaat het om een onschuldig virus dat voor namelijk bij kinderen voorkomt. Het virus, dat Coxsackie heet, kenmerkt zich door blaasjes op handen, voeten en mond. De ziekte kan gepaard gaan met braakneigingen en hoofdpijn. De infectieziekte heeft overigens weinig te ma ken met het mooie weer. Volgens Huisman wordt het virus overgedragen door miniscule ontlastingdeeltjes, wanneer kinderen na het toi let de handen niet wassen, en door hoesten. Het virus heeft niets te maken met de ziekte van mond- en klauwzeer, die bij dieren voorkomt. „Daar is de mens ongevoelig voor." Huisman adviseert de huidplekken met blaasjes en andere uitslag niet met zeep te wassen. Een beetje poeder kan verlichting brengen. Over de aantallen, die worden geconfronteerd met het darmvirus, kan Huisman mets zeggen. De ziekte is niet meldingsplichtig. Vervolg van voorpagina Rotterdam Met het nieuwe plan voor een eer lijker veredeling van de woonlasten hebben de Rotterdamse plannenma kers het volgende voor ogen: Mensen die in aan- Rotterdam Opnieuw heb ben drie raadsleden van de Partij van de Arbeid P. Hoogendoorn. R. van Middel koop en mevrouw Y. de Rijk Ben W vragen gesteld over contacten met Iran. Zij willen weten of het juist is dat Rot terdam Iran helpt bij de stich ting van een haven- en ver- voersschool in de havenstad Bandar Abbas en dat Iraniérs in dat kader in Rotterdam via de Stichting Vervoer- en Ha venopleidingen een cursus zul len krijgen. De raadsleden willen ook we ten of er contacten zijn ge weest tussen Rotterdamse en Iraanse amhtenaren of politici. Zij vragen zich af of het colle ge meent dat dergelijke con tacten gerechtvaardigd zijn en in overeenstemming zijn met het program-akkoor1 merking komen voor het betalen van inkomstenbe lasting, krijgen een extra heffing, wanneer zij te goedkoop wonen. Waar precies de 'goedkoopte- grens' zal komen te lig gen, laten de Rotterdamse ambtenaren aan de politi ci over. Mensen, die daarentegen te veel van hun inkomen kwijt zijn aan woonlasten (ook de 'onbetaalbaarheidsgrens' moe ten de politici vaststellen) krij gen financiële steun. Huurders hebben dat ai in de vorm van individuele huur subsidie. Eigenaar-bewoners zouden ook een soort 'huursubsidie' moeten krijgen, wanneer zij verhoudingsgewijs een te groot deel van hun inkomen beste den aan de fictieve huurwaar de van hun huis. Om dat te regelen zal het in kom en-woon lastenstelsel uit gaan van het berekenen van zon denkbeeldige huurprijs van een koopwoning. Dat, ge- baseeerd op het algemeen gel dende puntensysteem voor huurwoningen. „Wij stellen voor een reële huurwaarde te introduceren, die een werkelij ke relatie heeft met wat zo'n woning zou doen als die ver huurd is", aldus Koole, Die huurprijs moet het rijk - als belastingheffer en subsidie- verstrekker - dan afwegen te gen het inkomen min de wer kelijke onderhoudskosten van de eigenaar-bewoner. Het rijk zal dan eenvoudig kunnen be rekenen welk percentage aan woonlasten betaald wordt. Vervolgens kan het rijk becij feren wie wat extra moet beta len èn wie (meer) subsidie zal krijgen. Volgens de Rotterdamse ver wachtingen zal het rijk per saldo meer belastinggeld van gen, indien men het inkomen- woonlastenstelsel invoert. Het voordeel is bovendien zo re deneert men dat een verde re aantasting van de indivi duele huursubsidie een 4jalt kan worden toegeroepe- Rotterdam Het nieuwe cruiseschip Nieuw Amsterdam ver trekt zondag 26 juni van Le Havre naar New York: zes -eken na de oorspronkelijke datum. De vertraging is, zoals bekend, ontstaan omdat de Franse scheepswerf Chantiers de l'Atlantique in St Nazaire het schip niet tijdig gereed had. Het schip voldeed met name niet aan de strenge eisen van de Amerikaanse ge- zondheidsinspectir Rotterdam - Met een druk op de knop van een 'mini-water zuiveringsinstallatie' heeft mi nister Winsemius van milieu gisteren de nieuwe installatie voor het schonen van vuil pro ceswater bij Shell in gebruik gesteld. Na de openingshande ling werden in een sterk ver vuild en nagenoeg pikzwart aquarium vissen zichtbaar. De nieuwe installatie moet zuurstofbindende stoffen ver wijderen uit het vervuilde proceswater van achttien che mische fabrieken op de raffi naderij in Pernis. De fabriek heeft in het totaal Minister Winsemius (rechts) bij het zichtbaar geworden aquarium. Rotterdam Tegen de 33-jari- ge politieman, die op 5 maart in Heenvliet zijn kwelgeest Jan Spruit doodschoot, heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank giste ren ontslag van rechtsvervol ging en ter beschikking stel ling van de regering (tbr) ge- eist. Officier mr. W. Hendriks ging een eind mee met het psychia trisch rapport dat over de hoofdagent was uitgebracht. Dat rapport, opgemaakt door drie deskundigen van het Aca demisch ziekenhuis te Utrecht, stelt dat de verdachte ten tijde van het misdrijf leefde in een extreme toestand van stress, veroorzaakt door allerlei be dreigingen van de kant van het slachtoffer en door een overplaatsing. „Lange tijd heeft hij daaraan het hoofd kunnen bieden. In zijn beleving was die over plaatsing een degradatie. Langzaamaan heeft hij zijn weerstandsvermogen verloren en is hij geestelijk en lichame lijk uitgeput geraakt", aldus de specialisten. Zij vinden dat men hem zijn daad niet toe kan rekenen. Kans op herha ling achten ze niet aanwezig. Geadviseerd werd geen tbr of plaatsing in een krankzinnige ninrichting op te leggen, maar wel een intensieve psychothe rapeutische behandeling. Volgens zenuwarts J. Eizenga, die ter zitting het rapport toe lichtte, zou die behandeling ongeveer een jaar gaan duren. De politieman zou die als lo pend patient kunnen onder gaan. Officier mr. Hendriks, die niet de als eerste ten laste gelegde moord bewezen achtte, maar doodslag, zei in zijn requisitoir dat hij meer vertrouwen had in een verpleging door de overheid en daarom de voor keur gaf aan tbr. Bedreigingen De bewuste echtparen gingen aanvankelijk vriendschappe lijk met elkaar om. Daar kwam verandering toen me vrouw Spruit, na de zoveelste mishandeling door haar man, wegliep. Ze klopte aan bij poli tieman Hans. De rechercheur bracht haar naar een opvang centrum. Dat heeft de 36-jari- ge Spruit hem kwalijk geno men. Vanaf dat moment re gende het bedreigingen aan het adres van de verdachte, diens kinderen en diens zieke vrouw. De ruiten van zijn huis m Geervliet gingen verschil lende keren aan diggelen en Spruit dreigde de kinderen te vergiftigen, zijn vrouw van de dijk te rijden en een handgra naat naar binnen te gooien. Overplaatsing Intussen was Spruit ook een lastercampagne begonnen aan het adres van de rechercheur bij de criminele inlichtingen dienst (CID) van de Rotter damse politie. De korpsleiding plaatste hem over naar de ver hoorkamer van het bureau Groot-IJsselmonde en schakel de pas later de rijksrecherche in om de aantijgingen onder meer gerommel met vuurwa pens en verdovende middelen te laten onderzoeken. Dat onderzoek leverde geen straf bare feiten op. Toch weiger den zijn chefs hem weer dienst te laten doen bij de CID. Na een periode van ziekteverlof negon de rechercheur uilein delijk op de laatste dag van fe bruari van dit jaar op de ver hoorkamer. Hij kon daar niet wennen. Flarden Op de avond van de 5de maart besprak de agent met zijn vrouw uitvoerig de situatie. Hij dronk daarbij ongeveer een halve liter jenever met Se- ven-Up, iets dat hij anders niet door Gerard van Zuuren dronk. Om een uur of ell kwam hij tot de conclusie dat de toestand onhoudbaar was. Hij pakte zijn dienstpistool en liep naar het naburige Heen- vliet, waar Spruit woonde. „Het laatste wat ik me herin ner is, dat ik in de tuin achter het huis stond en hoorde dat Spruit naar buiten kwam. Ik denk dat ik verrast was, me betrapt voelde. Van wat er daarna is gebeurd herinner ik me alleen nog flarden. Uren later stond ik ineens in Rhoon, in het Wegenwaehtstalion. Toen ik naar huis belde, hoor de ik dat ik Spruit had dood geschoten", vertelde verdachte gisteren de leden van de Rot terdamse rechtbank. Verwijlen Na het gebeurde richtte de Ne derlandse politiebond verwij ten aan het adres van de lei ding van het Rotterdamse po litiekorps. Men zou niet vol doende oog hebben gehad voor de moeilijkheden waarin de hoofdagent verkeerde. Vol gens de bond zou ook de poli- tie-arts de zaak flink hebben onderschat. Zo zou deze niet de leiding geadviseerd hebben, in verband met de labiele toe stand van de rechercheur, zijn dienscwapen in te nemen. Toen raadsman mr. J. Verhoef die kant van de zaak naar vo ren wilde brengen, greep rechtbankpresident mr. T. Fransen in. „Ik heb geen en kele behoefte aan een toelich ting rond de overplaatsing", aldus de voorzitter. Mr. Ver hoef liet het maar zo. Hij vroeg de rechtbank het advies van de psychiater helemaal te volgen. Hij verzocht de rech ters tevens meteen uitspraak te doen of anders zijn client voorlopig vrij te laten. De rechtbank besloot vervroegd uitspraak te doen: dinsdagoch tend. l&ik Luchtfoto van de nieuwe biologische waterzuivering van Shell in Pernis. Rotterdam In oktober brengt een grote handelsdele gatie uit de Amerikaanse stad Dallas (Texas) een bezoek aan Rotterdam. Het contact met Dallas is ge legd tijdens de reis die een Rotterdamse delegatie onder leiding van burgemeester dr. Bram Peper enige weken gele den naar diverse steden in de Verenigde Staten heeft ge maakt. Volgend week komen de vice president en de directeur van de Kamer van Koophandel van Dalles, in verband met het treffen van voorbereidingen voor het bezoek, naar Rotter dam. Algemeen-secretaris dr. A.D.J. Brantenaar van de Kamer van Koophandel in Rotterdam zei gisteren tijdens de algemene ledenvergadering dat er tij dens het 'Dallas-bezoek' vooral gekeken zal worden naar de rol die Rotterdam in het han delsverkeer tussen Dallas en West-Europa kan gaan spelen. „Wij hebben er grote ver wachtingen van", aldus dr. Brantenaar, Rotterdam De 'platgelegde' stadsvernieuwing in Crooswijk, Het Oude Noorden, Provenierswijk en Agniesebuurt lijkt weer te kunnen gaan draaien. De vier bewonersorganisaties komen morgenavond bijeen om te bepraten met welke eensluidende verlangens men het overleg met wethouder voor stadsvernieuwing, ir. Pim Vermeulen, weer kan hervatten. Het dagelijks bestuur van het wijkorgaan Crooswijk heeft inmiddels reeds geconclu deerd. dat het stadsvernieu wingsproces beter weer kan worden hervat, De wethouder kwam, zoals bekend, terug op 2ijn standpunt om huurinhou- dingsacties (huurders storten elke maand een vast bedrag op een gemeenschappelijke reke ning) toch toe te staan. Daar door zou het stadsvernieu wingsproces weer op gang kunnen komen. Bij de Bewonersvereniging Agniesebuurt bestaat eveneens de bereidheid om weer te mee te werken. Voor haar staat voorop, dat men eensgezind naar Vermeulen slapt. Evenals de Aktiegroep Provenierswijk houden de Agniesebuurters het boycot-draaiboek wel bin nen handbereik. 'Mits' De Bewonersorganisatie Het Oude Noorden zal volgende week donderdag een wijkver gadering houden, waar de wijkbewoners een beslissing moeten nemen over het al of niet doorgaan met de stadsver nieuwing. De verwachting is dat het 'ja' met een gebruike lijk 'mits' zal worden. Dat 'mits' (de voorwaarden) zal naar alle waarschijnlijkheid het hervatten van de stadsver- meuwingsaeliviteiten niet on mogelijk maken. 125 miljoen gulden gekost. Een deel van het geld (45 miljoen) komt terug van de overheid via de zogenoemde pot zuive ringsheffing oppervlaktewa ter. Het principe van de nieuwe biologische zuiveringsinstalla tie bij de Shell, de op een -na grootste in ons land, is gelijk aan de apparatuur, die wor,dt gebruikt bij de zuivering van gemeentelijk rioolwater. Het proceswater wordt verzameld in grote bakken, waarna bac teriën de vervuiling tot zich nemen. Voor het overblijvende slib heeft Shell echter nog geen verwerkingsinstallatie gereed. Die fabriek moet er voor 1986 zijn en gaat het bedrijf vijftig miljoen gulden kosten. Omdat het nog duister is op welke wijze het slib tot die tijd wordt verwerkt, haddden mi lieu-organisaties minister Win semius verzocht af te zien van de opening. Daarbij beriepen de organisaties zich op het ont breken van de benodigde ver gunningen. Pas gisteren kwamen die (voorlopige) vergunningen af. „Maar ook al was dat niet ge beurd, dan had had ik de ope ning toch verricht", aldus de minister. Als argumentatie voerde hij aan dat Shell met deze milieu-inspanning 'een slap voorwaarts' heeft ge maakt. Maar ook, zo vervolgde Winsemius, was hij gekomen om het bedrijf aan te sporen tot het nemen van maatrege len, die ertoe moeten leiden dat er geen landbouwgif meet terecht komen in het het op pervlaktewater. Een eerder aangekondigd prb- test van milieugroepen bleef gisteren uit. Rotterdam De openbare hoorzitting, die gehouden zal wor den naar aanleiding van uitspraken in deze krant van wet houder Hans Simons van onderwijs, zal pas in september worden gehouden. De hoorzit ting is op uitdrukke lijk verzoek van het bestuur van het Ge meentelijk Pedolo gisch Instituut aange vraagd bij de wethou der. Inmiddels heeft Simons alle scholen aangeschreven waar in hij wat duidelijker uitlegt wat hij met zijn uitspraken heeft bedoeld. De brief heeft volgens het bestuur van het PI voor wat meer rust bij de scholen gezorgd. Het bestuur had de wethouder verzocht de hoorzitting liefst voor half juni te houden. Simons ech ter wil wat meer tijd hebben om zich voor te bereiden. De onrust bij de scholen ont stond, toen Simons betoogde dat geld kan worden wegge haald bij het buitengewoon onderwijs, om ervoor te zor gen dat kinderen langer jp het gewoon lager onderwijs kunnen blijven. Simons meende op de gelden voor het buitengewoon onderwijs 50 tot 60 proeent te kunnen minderen. Het bestuur van het Pedolo gisch Instituut heeft zich gis teren in een bestuursverga dering beraden over de drei gende bezuinigingen. In ra ta al verwacht men 1,25 mil joen gulden te moeten inle veren. De vergadering hee» hierover nog geen standpunt ingenomen. Dat zal op de eerstvolgende bijeenkomst op 5 juli, gedaan worden. Ha film veer over en C oude UI Enige op mi; transij eens werd naar il terdan men. Daaro ner en Verwa hart, nieuw* ders u Wis hc ting zt doorgi Itabelr het'sij Dagpi Horizi graani gehoo versitt derlijk bouwv Turks 12. mi lof; 1! beroej de vijs kapite lengde lafk.); 25. Ier vei; j den de keukei luchtkl stoom; doekje Vertici 2/ be grootv, pegaai Qon; leer; fl iftfectie graan; mnl. h chaami hóud in werpin. drift; t 26. gic tezigh* «pannii vrc wij;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4