WATERWEG :r*«s17 Maaimachine levert Lely plaquette op Jubileumfeest met oud- Hollands tintje Hoofdonderwijzer Van Wijk ziet school, gezin en maatschappij als eenheid Autokrakers weer actief in de Hoek Westnederland maakt de Nieuwe Waterweg korter ft* dan zijn er de lijnen 122 en ]23 nog, die Hoek van Holland «equaat met Den Haag ver binden. Snoekduik al te mooi Sport en spel voor Ghana Dertig jaar buurthuis De Haven: 'Schiedam moet het hebben van mond-op- mondreclame' Bouw Columbus- straat begint deze maand Renovatie brengt school tot verdere vernieuwing Schiedam De wereld van Ot en Sien mag mis- jchien een hartverwarmende nostalgie oproepen, /naar de Prinses Julianaschool houdt dat liever ver re van zich. Het onderwijs is er niet zo conventioneel. Ja, er wordt uitgegaan van de christelijke traditie, waar bij men volgens de voorzitter van het schoolbestuur rar. H. Snoep „ook in deze tijden van ontplooiings beperkingen de aloude blijde boodschap aan het kind moet brengen." Maar dat lijkt dan ook het eni ge. Hoek van Holland Met het mooie weer komen ook de au todieven weer naar het strand. De afgelopen dagen heeft vooral de politie van Hoek van Holland verschillende meldin gen binnengekregen van opengebroken auto's waaruit waardevolle zaken waren ver dwenen. De werkwijze was in alle gevallen hetzelfde. Het portierraampje werd gefor ceerd. Schiedam/Vlaardingen- >Maassluis Het zijn alleen enkele Maassluïzers met be stemming Holy ziekenhuis, die mopperen. Want zij moeten nu overstappen en dat kost meer tijd dan vóór tien dagen gele den. Maar omgekeerd is iedere busreiziger in Vlaardïngen en Schiedam tevreden. Het streekvervoer Westnederland had wat buslijnen door elkaar gehusseld en dat blijkt nu een prima net op te leveren. Zelfs de stichting Rover houdt zich rustig. De Reizigers Openbaar Vervoer zitten er comfortabel bij. Sinds 1 juni ligt Schiedam dichterbij Maassluis, lijkt het wel. Westnéderland laat in dit .'gebied meer bussen rijden, ze rijden ook vaker, het geeft de inwoners van Hoek van Hol land eindelijk weer eens het gevoel dat zij bij Rotterdam horen. Men is eerder op de 1 plaats van bestemming. Het busvervoer is zo sterk verbe- terd, dat het gewoon de Nieu we Waterweg korter maakt. Westnederland brengt de Wa- terwegsteden dichter bij el- kas r. De eerste tien dagen hebben geleerd, dat passagiers positief reageren. Ook RET-chauffeurs horen nu minder klachten. Het scheelt dan ook enorm, dal Westnederland de busver binding Rotterdam-Den Haag via het Westland gehandhaafd heeft. Anders zouden de klachten ongetwijfeld het posi tieve beeld hebben verstoord. [k Maar nu komt het erop neer, ^'dat Naaldwijk, Honselersdijk vpn.meer van die gemeenten in :^de Glazen Stad tenminste zo •'jxfeoed bereikbaar zijn gebleven !"Jen dat er in feite alleen maar 'Vüeuwe lijnen bij kwamen. JC* nieuwe lijn is bus 125: stopdienst vanaf Maassluis j^nsar Vlaardingen-Oost, die om ^de dertig minuten rijdt en in 'despitsuren en na twee uur 's -middags doorrijdt naar station i Schiedam-Rotterdam-West, behalve op zaterdag. Deze bus vervult tevens de functie van .•stadsbus voor Maassluis en t rijdt daarom 's avonds en op t zondag niet verder dan het overstappunt bij het Maasland- viaduct onder rijksweg 20. Djn 124 is een uurdienst vanaf •Den Haag naar Naaldwijk en Vandaar op maandag tot en 1 biet vrijdag als sneldienst naar Rotterdam CS, waarbij voor twat betreft Maasland alleen aan het Maasland-viaduct wordt gestopt. 'idjn 126 is de bekende route door het Westland, die ook via •Rotterdam, Schiedam en ^Vlaardingen gaat. Deze heeft .alle dagen een halfuurfre quentie. De Prinses Julianaschool vernieuwt zich: men wil oog hebben voor hedendaagse ontwikkelingen en dat geldt dan zowel voor de kleuter school aan de Oostsingel als voor de aangrenzende, ge lijknamige lagere school. Bij de laatste is er een ontwikke ling, waarbij schoolhoofd Wil van Wijk ae lokalen' meer functies wil geven. Denk daarbij aan overblijven op school, aan ontmoetings ruimte voor de ouders van de leerlingen, aan het orga niseren van activiteiten op bijvoorbeeld woensdagmid dag. Het streven hiernaar is kracht bijgezet door het indienen van een verbouwingsplan, dat door Van Wijk is ingediend bij voorzitter Snoep van de Vere niging voor Christelijk Onder wijs te Schiedam, „School, ge zin en maatschappij moeten wat intiemer naast elkaar gaan staan," roept Van Wijk al ja renlang van de daken. Bij de Prinses Julianaschool loopt men enigszins vooruit op het onderwijs in Schiedam en ook eén vergelijk met de ontwik keling in het openbaar onder wijs valt niet bepaald in het nadeel van 'Juliana' uit. De school vernieuwt zich. Let terlijk. Gistermiddag vierden onderwijzers, ouders en kinde ren dat de kleuterschool hero pend werd. De Sehiedamse aannemer Van de Tempel heeft het afgelopen jaar gere noveerd èn nieuwbouw ge pleegd, grotendeels aan het oog van de Schiedammers ont trokken, want de school be vindt zich aan een klein hofje in Schiedam-Oost. De kleuter school Prinses Juliana 'logeer de' zolang bij de buren, de la gere school, en het was giste ren niet alleen hoofdleidster Ineke Zuidgeest van de kleu terschool, die zei dat dit sa menwonen erg gunstig was ge weest voor de op handen zijn de integratie. Integratie: ook de Prinses Juli anaschool zal een basisschool worden, met leerlingen van vier tot zes en zes tot twaalf jaar, maar Van Wijk betwijfel de of de door de minister ge wenste datum kan worden ge haald. „Het samenwonen zou moeten resulteren in een hu welijk, maar er is nog geen bruidsschat," foeterde hij. Hij i De kleuters van de gerenoveerde Prinses Julianaschool verkleed als tovenaarsleerlingen op het plein van hun omgetoverde school. toonde zich kritisch over .de almaar bezuinigende minister, die er volgens Van Wijk wel rare prioriteiten op na houdt. „Soms denk je, het gaat die man eerst om geld, dan om de financien en daarna pas zijn er ook ergens kinderen." Waarom had Van Wijk die kritiek nu? „Als ik één ding heb geleerd van al die tijd, dat de kleuterschool bij ons ge huisvest was, dan is het wel dat een kleuter een heel ander door Kor Kegel kind is dan een lagere-school kind. Dat kan je niet zomaar bij elkaar stoppen. Een kleuter reageert primair heel anders, hij heeft een andere benade ringswijze nodig en het onder wijs moet al helemaal ver schillend zijn: geen doelmatig onderwijs, maar procesmatig." In gewoon Nederlands bete kent dat, dat je een kleuter niet overlaadt met informatie. maar dat je een iets ouder kind geen flauwe spelletjes laat doen. „Spelen met en in spelen op het kind is van het allergrootste belang," rede neerde Van Wijk, „en ik heb de indruk dat de minister dat wel eens vergeet. Te snel en te vaak wordt gedacht, dat kleu ters en lagere-sch ooikin deren hetzelfde zijn." Het waren vermanende woor den op een school, die niette min aan een feestje tw was. De heropening na de renovatie van de kleuterschool werd ge daan door de kleuters zelf. Omdat de school door Van de Tempel zo mooi 'omgetoverd' was, had Ineke Zuidgeest de kinderen enkele hokus-pokus- pilatus-pas-versjes geleerd en met wat poppenkast en muzie kinstrumenten kwamen de ge nodigden het kleuter-halfuur tje wel door. Op een gegeven moment stonden ook de vol wassenen heen en weer te bui gen als een stengeltje riet in de lentebries. De kinderen waren enthou siast genoeg om het grootste deel van het betoog van voor zitter Snoep te overstemmen. De voorzitter van het school bestuur was dan ook al halver wege zijn toespraak, toen de ouders, die nog op de gang stonden, pas merken dat het officiële gedeelte begon was. Ondanks het rumoer kwam wel over, dat Snoep zei het on derwijs met het bijbelse per spectief als „de enige weg tot een duurzaam geluk" te zien. Het grootste cadeau bestond uit een oude, maar door Van de Tempel geheel vernieuwde schoolbank. De aannemer had buiten ook drie lijsterbessen geplant als compensatie voor de omgehakte, oude bomen, die voor de renovatie weg hadden gemoeten. Behalve en kele platen, die de scholieren hadden gemaakt, was er ook een symbolisch knutselwerk met voetstappen erop. Dat ding kreeg Snoep, als blijk van waardering voor de vooruit gang in het christelijk onder wijs. Minister Van Aardenne overhandigt de Koning Willem I Plaquette aan C.van der Lely en mr.ing. H, Mulder van Lely Industrie uit MaasLmd. Den Haag De Maaslandse firma Lely Indus trie heeft gistermiddag één van de vijf Koning Willem I Plaquettes in ontvangst genomen. Deze werden uitgereikt in de Ridderzaal in Den Haag door minister van economische za ken drs.G.van Aardenne. De plaquette is een onderscheiding van de Ko ning Willem I Stichting, die eens in de twee jaar wordt uitgereikt aan bedrijven die zich op bijzondere wijze hebben onderscheiden op het gebied van export, vernieuwing en milieu. Lely kreeg deze in de afdeling innovatie en technologie. En vooral voor de ontwikkeling van een maaimachine van zes meter breed, die geheel uil kleinere delen is opgebouwd. Deze modules zijn door de gebruiker zelf eenvoudig te vervangen. Reparaties kosten op deze manier zeer weinig tijd. Schiedam Mohammed was wat al te enthousiast. De 20-ja- rige jongen uit Schiedam-West was gisteravond keeper bsj het dagelijks partijtje voetbal be neden aan de Vlaardingerdijk. En toen het leer op hem afge vuurd werd, nam hij een vol leerde snoekduik, werkelijk prachtig. Alleen de terugkeer op aarde ging mis. Mohammed brak een sleutelbeen en ligt nu in het Schielandziekenhuis. Maasland De Stichting Sport en Spel in Maasland houdt vanavond, morgen en overmorgen voor de zevende keer een manifestatie voor het steunen van een project in een ontwikkelingsland. Ditmaal gaat het om de bouw en in richting van een medisch cen trum in het dorp Jacobu in het midden van het Ashanti-ge- bied in Ghana. „Hopelijk zal door de komende sport- en speldagen de verbon denheid van de Maaslandse bevolking opnieuw toene men", aldus voorzitter Wim Gille. „Met saamhorigheidsge voel hopen wij ons doel te mo gen bereiken. Misschien kun nen wij dan de opbrengst van vorig jaar evenaren." Vorig jaar bereikte Sport en Spel de hoge score van 24.500 gulden, een bedrag dat overge maakt werd op de rekening van de zendingsraad in Oegst- geest voor een project in Indo nesië. Vlaardingen Het jaarlijkse feest van buurthuis De Haven wordt dit jaar een beetje bijzonder; het 30-jarig jubileum wordt herdacht. De Haven, het oudste buurt huis van Vlaardïngen, is de geschiedenis ingedoken en heeft een buurtfeest bedacht met een oud-Hollands tin tje. Geld voor erg vee! extraatjes om het jubileum op te luiste ren heeft het buurthuis met, zegt sociaal-cultureel werker Piet Boere. De gemeente is nog gevraagd of er een potje beschikbaar was, maar m de algemeen geldende malaise vindt het gemeentebestuur het niet verantwoord om geld te geven voor een jubileumfeest. Het jubileum op zaterdag 25 juni wordt min of meer nood gedwongen gecombineerd met het jaarlijkse buurtfeest De Haven werd op 8 mei dertig jaar geleden begonnen als clubhuis, maar het was goed koper om de herdenking te koppelen aan de afsluiting van het seizoen Met een tentoon stelling over de geschiedenis van het buurthuis en Oudhol landse spelletjes voor de kin deren geeft De Haven extra flair aan het feest. De club ontstond m 1953 uit de inmiddels opgedoekte Vlaar- dingse Gemeenschap. Uit de jeugdafdeling van daarvan kwam toen het clubhuis voort. In die tijd werden nog voorna melijk dingen voor de jèugd gedaan: dam wedstrijden, dans avondjes, jongeren kwamen daarin wel aan hun trekken. Snerlactie Onderkomen was toen het voormalige Zeemanshuis aan de Westhavenplaats. Vandaar ook de naam. Dat gebouw werd m 1965 gesloopt om plaats te maken voor het Lies veldviaduct. In die tijd was het al net zo moeilijk voor het buurthuis om geld te vinden. In i960 werd voor een nieuw onderkomen een 'snertactie' gehouden: de verkoop van blikken erwtensoep moest centen in het laatje brengen om de verhuizing te bekosti gen. In '65 ging De Haven naar het oude weeshuis, toen nog om ringd door huizen. „Toen zat het buurthuis nog midden in de wijk", zegt öocre. „Nu zit ten we een beetje aan de rand." Ook het karakter van het werk veranderde: er kwa men beroepskrachten. het buurthuis werd minder een huis van de jeugd alleen, het buurtwerk kwam erbij Rare mensen De jubileumviering begint nog wel met de jeugd. Om tien uur vertrekt er vanaf het buurt huis een stoet van 'rare men sen', zoals de nieuwe beroeps kracht Liesbeth Zoetmulder het noemt. Een optocht die voornamelijk door kinderen zal worden gevormd. Die trek ken met potten en pannen en met een geluidswagen door de hele wijk om mensen op te roepen om het feest bij te wo nen. Vanaf elf uur, het tijdstip dat de stoet terug verwacht wordt bij het buurthuis, is er op het Weeshuisplein een soort markt, waar hapjes t drank jes te koop zijn Ook is er een kraampje met informatie over wat er in het nieuwe seizoen te doen »s. Een rommelmarkt, zowel voor volwassenen als voor kinderen, een kinderker- mis en een podium waarop de hele dag door van alles te bele ven is. maken het spul com pleet. Er worden oud-Holland se spelletjes gedaan, er zijn bands, een demonstratie van karate en er treden clowns op. „Voor volwassenen is het meer de aanloop, het kopje koffie, de informatie.", zegt Liesbeth Zoetmulder. Het feest is voor een groot deel bedoeld voor de kinderen uit de buurt. De enige echte extraatjes zijn, zegt Boere, de expositie van oud materiaal over het buurt huis, waarnaar hij nog steeds op zoek is, en het feest voor medewerkers en oud-mede werkers dat 's avonds wordt gehouden. „En het oud-Hol landse tintje. Er worden spel letjes gespeeld zoals die dertig jaar geleden gespeeld werden. Wethouder Scheeres vindt rapport niet schokkend Schiedam Volgens wet houder Reinier Scheeres moet de gemeente Schie dam in de toekomst bedrij ven naar zich toe trekken door middel van mond-op- mondreclame van de on dernemers, die al in Schie dam gevestigd zijn. Scheer es stelde gistermiddag tij dens een toelichting op het rapport' 'De gemeente Schiedam en het bedrijfsle ven', dat de meeste nieuwe bedrijven zich in Schiedam vestigen na gesprekken met zakenrelaties, die zich al in die gemeente hebben gevestigd. Aangevuld met een actieve aquisitie van de gemeente zou dat een stimulans moeten beteke nen. Het rapport is geschreven door Hans Hollegien. doctoraal stu dent aan de interfaculteit be drijfskunde in Delft Op grond van diens bevindingen wil Scheeres in de toekomst meer de nadruk leggen op contacten met het bedrijfsleven Deze zouden kunnen worden verbe terd door onder andere infor matiemiddagen, een bedrij vengids en een 'local enterpri se trust*. Dit laatste is een soort samenwerkingsverband tussen de lokale overheid en het be drijfsleven, die elkaar met- raad en daad bijstaan. Leegstand Scheeres noemde het gister middag opmerkelijk, dat er m Schiedam betrekkelijk weinig bedrijfsruimten leegstaan: in totaal 6000 vierkante meter wordt niet gebruikt In heel Rijnmond bedraagt de leeg stand 160.000 vierkante meter. Volgens de Sehiedamse wet houder gaat het hierbij vooral om kleinere bedrijfsruimten Een ondernemer, die meer ruimte wil dan 500 xnerkante meter is schaars. Veel van de bedrijven die in de afgelopen jaren Schiedam hebben verla ten geven als reden voor hun vertrek op het gebrek aan ruimte. Er was geen mogelijk heid was tot uitbreiden. Een veel kleiner aantal heeft de stad verlaten in verband met de hoge huisvestingskosten. De behoefte aan kleine kan toorruimte noemde Scheeres groot. Aan grote kantoorruim te is aanmerkelijk minder be hoefte. Hij noemde met name het complex Klaverstede. „Ik acht het met uitgeslocen, dat dat nog wel een jaar leegstaat De wethouder zei dat de be langstelling voor het complex stijgt, zij het langzaam Kranten Wethouder Scheeres noemde het opvallend dat uit de onder het bedrijfleven gehouden en quête is gebleken, dat slee hu 23 procent van de bedrijven wist van het bestaan van net bureau economische aangele genheden Negenenvijftig pio- cent van het bedrijfsleven ver-_ kreeg de benodigde informatie over de gemeente via de plaat selijke kramen Slechts negen tiende procent maakte gebruik van hoorzittingen Overigens heeft het rapport voor de gemeente geen 'echt' schokkende feiten aan het licht gebracht, „We wisten al dat er in de binnenstad par keerproblemen zijn en er in V Graveland geen openbaar vet- voer is", aldus Scheeres, „maar het is wel nuttig dat het alle maal op papier staat". Hoek van Holland De bouw van 49 premiehuur woningen aan de Colurn- busstraat in Hoek van Holland gaat zeer binnen kort van start De woning bouwvereniging Rotter dam Aan Zee verwacht dat eind juni met het hei werk en na de bouwvak vakantie met de bouw kan worden begonnen De snelle bouw is mogelijk omdat het gemeentebe stuur van Rotterdam fi nancieel meewerkte. Toen bleek dat woningwetwo ningen dit jaar niet haal baar waren en er moest worden gedacht aan pre miehuurwoningen was Rotterdam bereid de grondprijs van de woning- wetbouw te handhaven, „Dat betekende voor ons een doorbraak", zegt A. van Nes, voorzitter van Rotterdam aan Zee. „Op deze wijze kunnen we de huren beneden de vier honderd gulden houden' wat de driekamerwonin gen betreft."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3