19 Met Martin Mooy op weg naar het derde lustrum AGENDA Michel Cook bouwt luxe woonwijk in Rotterdam d9?5 24?5 ter tneulen Poetry International 'Pro j ectontwikkelaars zijn niet allemaal slechterikken' Rotterdams Nieuwsblad donderdag RZ/ RY/RW/g 1983 SINDS 1970, toen het allemaal is begonnen, is de naam van Martin Mooy (52) onverbrekelijk herbonden aan poetry International, het jaarlijks dichtersfestival in Rotterdam. Poetry is jouw leven gewor den? De vraag vak tegen het einde |tan een gesprek, waarin Mar- tPn Mooy zich heeft doen ken nen als een beminnelijk, blij moedig man. Vooral het op roepen van herinneringen aan de nogal bonte beginjaren van zijn loopbaan, is reden tot veel vrolijkheid. Een schaterend relativerende Mooy: „Ik was een soort alsmaar ouder wor dende jongste bediende." Het dichtersfestival evenwel is inderdaad zijn leven gewor den. Ernstig beaamt hij dit met een kort „Ja". Op de vraag wat nu zijn grootste zorg is. re ageert hij met de verzuchting: „Nog altijd de financiën. Er zijn ook nu nog vraagtekens", waar hij gelaten, eert beetje goedmoedig zelfs, op laat vol gen: „Je wordt beknibbeld, hoor." Hij gaat er nog even op door, zegt: ,.'t Ministerie doet veel moeite, dat wel. maar Rotterdam springt er nooit uit. Dat is wel jammer, hè? 't Fes tival heeft toch een grote, in ternationale reputatie. Het moest toch niet nodig zijn dat het financieel moeilijk zit." Daar heeft hij volstrekt gelijk in. De zorg echter even daar gelaten, wat is dan zijn groot ste vreugde met betrekking tot Poetry International? Stille, dan, glimlachend: „Ja, dal is moeilijk te zeggen. Hoe wel... Dit jaar is dal de terug keet- van Breyten Breyten- bach. Ik heb wel eens het ge voel gehad, maar dat klinkt een beetje pathetisch, dal dat een stuk van je leven is ge worden. Toen hij gevangen werd genomen, stond het voor mij vast dat we door moesten gaan totdal hij weer vrij zou zijn." Weer valt er even een stilte, dan zegt Mooy: „In het literai re tijdschrift Van Overheids wege staat een stuk van Brey- tenbach. Je moet dat verhaal wel lezen, hoor." Onbekende Dichter In dat verhaal schrijft de ADVERTENTIE Royale stadsshopper... Daar kan je heel wat in meene men' PU shopper met nylon ritsen en afneembare schou derriem, voorvak met rits De bodem ts verstevigd in zwart, marine, bordeaux, beige of cognac Van 27,50 voor Royale vïsïtetas... Een grote tas met 5 bmnen- vakken waarvan een afsluit baar en een voorvak mee ny lon rits Van Pu-materiaal ook te gebruiken als schoudertas In wit. beige, zwart, marine, bordeaux of cognac Van 49,50 voor Zuidafrikaanse dichter onder meer: „Voorstel voor een pro ject: Het Graf van de Onbe kende Dichter", waarna hij vervolgt: „Ik stel voor het gra venoprichten, scheppen van het graf van de Onbeken de Dichter in Rotterdam. Het voorstel kan ook worden uit gelegd als voor een monument of een tombe; persoonlijk geef ik de voorkeur aan een graf. het is minder opzichtig, zelfs als hel verfraaid zou worden. Natuurlijk is het idee slechts een basisschets, waarop voort gebouwd kan worden of dat verbeterd kan worden door een ieder die het aangaat." Martin Mooy, die dit voorstel best als een eerbetoon aan het Rotterdamse initiatief zou mo gen beschouwen, houdt het thema even vast... Hij verklaart: „Van de deelne mers aan Poetry had zo'n 25 procent politieke problemen. Dat betekent toch wel iets. Voor mij is het een van de be langrijkste facetten van het festival. Trouwens, Van der Staay (destijds directeur van de Rotterdamse Kunst Stich ting, v.B.), had dat in 1970 al voor ogen. Hij schreef toen dat het ging om de individuele stem tegenover de grote massa en die behoefte is bepaald niet minder geworden. Daarom ook hebben wij altijd dichters gevraagd vanwege hun werk, de mens en niet het land. Dat geeft ook problemen. Dan mo gen ze niet komen en dat is nu weer het geval met een dich ter uit de DDR." Poetry International is metter daad het leven van Martin Mooy geworden. Sinds '70 voert hij de wal militant aan doende titel „Hoofd Sectie Letteren van de Rotterdamse Kunst Stichting". Van wan neer dateert die band met de letteren? De vraag is snel gesteld; het antwoord vergt wat meer tijd. Martin Mooy, zo blijkt, is in Rotterdam geboren als oudste in een gezin met vijf kinderen. „Een arbeidersgezin", zegt hij, preciseert dat onmiddellijk met: „Een klassebewust arbei dersgezin. Vader was lid van de Onafhankelijke Socialisti sche Partij (OSP) van Snee vliet. Dat is wel van invloed geweest op mijn latere leven." In de crisisjaren was zijn vader werkloos. Geld voor studie was er uiteraard niet. Nog wel voor de mulo. Martin Mooy: „Dat moest ook wel. Ik kon niks anders. Veel te onhandig. Loopjongen of mulo. Dat was de keus." Later vult hij zijn kennis aan met avondopleidin gen; handelsavondschool, avondkweekschool, praktijkdi ploma's Engelse en Duitse handelscorrespondentie, kort om dat schrijnend scala van studiemogelijkheden voor een onhandige arbeidersjongen... Hij heeft er kennelijk niet on der geleden, althans het ver werkt, want hij kan er nu, al Vertellend, vaak smakelijk om lachen. Prachtig opstel Ernstig evenwel is de reactie op de vraag naar het eerste contact met „de letteren". Dat voert terug naar het begin van de bezettingstijd, toen Rotter damse kinderen naar Gronin gen mochten om een beetje op verhaal te komen. Daar moest een opstel over geschreven worden. Martin Mooy: „De on derwijzer las toen een opstel voor van een jongen, zö mooi, zö prachtig. Dat je zo iets met Martin Mooy ...de sectie letteren... Foto: Ben Blumers met Gijs van Barneveld zo'n onderwerp kon doen maakte op mij diepe indruk." De liefde lot de letteren, al ge voed door het feit dat er thuis veel werd gelezen, was in alle hevigheid ontbrand. Mooy, hand onder het hoofd, nog even terug in het verleden, zegt verontschuldigend: „Ja. 't is een beetje een sentimenteel verhaal, maar ik weet het nog zo goed. Eind *44, vader was opgepakt bij de november-raz- zia's, stond ik voor een etalage waarin een pak boeken lag met zo'n touwtje er omheen. Te ruil voor een stuk brood. Ik stierf van de honger, maar ik had het brood niet". Dat was geen geringe leeshon ger. Hoe is die later gevoed9 Nu volgt een korte schets van de loopbaan van de alsmaar ouder wordende jongste be diende; een paar weken op dit kantoor, een dag daar. een paar maanden ergens anders en tenslotte ruim drie jaar bij de uitgeverij Brusse...: „Daar heb ik vrij veel geleerd. Con tact met boeken. Daar ontdek te je de dingen. Aardige men sen. De oude heer Brusse moest jc „meneer Jo" noemen, maar ze waren toch zeer links en ze hadden veel geduld met me". Schaterend: „Ik had gelo gen dat ik kon typen, waarop meneer Jo kwam vragen wal er toch met die schrijfmachine aan de hand was. Toen heb ik maar een cursus gevolgd." Ook Martin Mooy was „zeer links". Hij had al jong belang stelling voor politiek („Ik kwam als een soort.communist uit de oorlog") en via Brusse komt hij in contact met de dichter/schrijver en sinoloog Jef Last, oprichter van het il legale blad De Vonk en na de bevrijding redacteur van De Vlam. Last, oud-Spanjestrijder, een zeer geengageerd man, heeft duidelijk grote indruk op Mooy gemaakt...: „Kort na de oorlog waren er 'Vlamkam pen' en in '48 haalden wij als eersten een groep jonge Duitse studenten naar Nederland. Last zou een rede houden en hij vroeg mij de Duitse verta ling te maken. Dat heb ik toen geprobeerd." In een latere periode is Martin Mooy zich als vertaler sterk met de Duitse literatuur bezig gaan houden. Jef Last, overle den in '72, schenkt hem nog bij zijn leven zijn Duitse bi bliotheek. Mooy: „Jef Last heeft inderdaad een grote rol in mijn leven gespeeld." Sa men met een Rotterdamse on derwijzer schrijft hij een boek je over Last, dat nu antiqua risch is geworden, maar, aldus een nuchtere Martin Mooy: „Dat boekje is niet goed. Te weinig kritisch." Wat dromerig voegt hij er aan toe. „Ik zou graag een groot boek schrijven over Jef Last en zijn periode. Dat zou ik wel erg leuk vinden." Vooralsnog evenwel gaat zijn tijd op aan de sectie letteren. Dat is al zo sinds 1970... De boeken Zijn als schilderachtig te ken schetsen loopbaan voert de principiële dienstweigeraar (want dat was hij ook) via een mislukte carrière als tallieman in de haven („Als lid van een stakingscomité hoefde ik na m'n opleiding niet meer terug te komen") tenslotte toch naar de letteren. Althans naar de boeken. In '55 solliciteert hij met succes naar een baan by het boekenbedrijf van de Ar beiderspers en hij brengt het tot chef van de boekwinkel bi; wat in die kringen 't Vlagge- schip werd genoemd, oftewel de vestiging aan de Slaak in Rotterdam. Mooy: „Toen kreeg mijn leven een keer." Is hij toen ook zelf gaan schre ven? Martin Mooy: „Ja, maar vooral stukjes. Eerst al als medewer ker van De Vlam en eind vijf tig, begin zestig samen met de proletarische dichter Freek van Leeuwen uit Leiderdorp als redacteur van het literaire blad Bulletin van de Lange A kker. Daarnaast monogra fieën geschreven van onder anderen Jef Last, Adriaan van der Veen, Bertold Breeht, Maxim Gorki en medewerker geworden van het NOS-kunst programma Scala Internatio nal. In die tijd vroeg Anton Kloppers, kunstredacteur van de NRC, me of ik zin had om voor zijn krant Duitse litera tuur te gaan doen. Dat heb ik zo'n acht tot tien jaar gedaan." Eind '69 vertrekt hij bij de Ar beiderspers...:,,Ik wilde boek jes, hè, literatuur, maar dat zat er niet in." Adriaan van der Staay, RKS-directeur, vraagt hem om parttime bij de sectie letteren te komen werken. Mooy: „Dat was nou precies mijn bedoeling. Wat meer tijd voor mezelf, maar dat bleek onmogelijk. Als je hel goed wilde doen, moest je er veel tijd aan geven." Hij wilde het goed doen. In '7C kwam Van der Staay met hei idee om naar Londens voor beeld in Rotterdam te begin - nen met Poetry International. En of Mooy dat voor mogelijk hield... Mooy, met pretoogjes: „Omdat ik geen enkele ervaring had. zei ik: Ja. Nou, dat gemis aan ervaring is ook wel duidelijk geworden." Niettemin nam het festival een steeds grotere vlucht en in '81 ziet het hoofd van de sectie letteren zijn stimulerende acti viteiten beloond met de Lau rens Janszoon Costerprijs. Er was intussen al lang een werk groep, met onder anderen Kemco Campert, Geert Lub berhuizen. Bob den Uyl, Ger- rit Borgers, Willem Roggeman en, natuurlijk, Cees Buddingh'. want...: „Die heeft van begin af aan een grote rol gespeeld." Derde lustrum We zijn weer terug bij Poetry. Mooy. gewetensvol man als hij is, wijst er op dat er ook „uit het publiek" initiatieven zijn gekomen...„De architect Hans Rotmeijer, ja, die van de gale rie Black Cat, kwam mei het idee voor een Nederlandse avond èn met het idee voor Poetry in het Park, Dichters rond het standbeeld van de dichter Tollens." Zondag aanstaande is het weer zo ver. Dan begin het veer tiende festival met het tot tra ditie geworden Parkfeest. Zijn er al plannen voor het derde lustrum? Een vergenoegd glunderende Martin Mooy...:..Ja. voorlopig is er wel een fantasietje van my en in Duitsland en trou wens ook in Frankrijk is er wel een beetje belangstelling voor. Ik zou in het Orvvelljaar (Naar het boek '1984' van George Orwell, v.B.) met Poe try van Basel naar Rotterdam willen varen. Nou. zowel de media als de steden zien daar wel wat in. We zijn daar al over aan het praten." Hij zwijgt even, voegt er dan als het ware verlekkerd nog aan toe...: „De Rijn afzakken en dan afmeren aan de Park kade". Aan de voeten van Tollens dus. Wat wil een mens Mooy er. Donderdag 9 juni Piccolotheater: 20 30 Amateurto- neolfes.uval 1683: Hel Masker met DiaJoog aan hei raam' van Valentin Chorel en de Maaswidspeler* met 'Op weg naar de haven* van James Sau- den> en 'Dc Nacht' van Harold Pin ter. De Doelen: 20 15 Bcethovency- elus-3. Rolt Philh Orkest, dirigent Hem hard Klee. solist Nelson Freire. piano. Programma o ,i delen uit Bal letmuziek en het vierde pianocon cert. Het Berenei: 22 00. Stan Gun Kwartet (ja2z-bebop) Dc Kandelaar: 1930. Film 'De tien geboden' Vrijdag 10 juni Horpleintheater: 2015 Klucht 'Birthday Sweet' met oa Joop Dode- rer. Regie Steven Barry De Schouw burg: 20 00. Co-produkue Hnll Festi val. Schauspielhaus Boehum mei 'Herman nssch lacht' van Heinrich von K la ust. toneelstuk over een volksoproer van Germanen tegen Romeinen. Piccolothcater: 20 30 Amateurtoneel festival 1983, De Hoekse Comcdie met 'Verbeurd ver klaard' van Tenessee Williams, regie Yvonne Dekker. Nieuw Capels To neel met "Sterf de moord' van J Ber- nlef, regie J, Roeland. Feyenoord Stadion: vanaf 15 00 In het voo. pro gramma de popgroep Normaal en Joe Cocker. Vanaf 2000. Rod Stewart Harbour Jazzclub: 21 30 Green Ui- ver Jassband HaI-4 Utopia: 2100 Patats Schauwburg Parkzicxht-Ska: Kievnslaan 25. 23 00. General Beat (reggae). Reality Theatercafé De Schouwburg: 23 00 Video. Surfpunks over een nieuwe generatie punks in Cahformc 23 30 Scarlet Harlots met 'Out of hounds" (Engelse theater- show} De Kandelaar: 19 30 Film 'De tien geboden' Bioscopen Alhambra 1: 'Sophie's Choice* |16) d3g 200 en 8 00 u Alhambra 2: 'Ten to midnight* (16) dag 7 00 en 9 30 u Calypso 1: 'Gandhi* (ai) dag 1 45 en 8 00 u Calypso 2: Toots»» (al) dag 2 00-7 00 en 9 3Ö u Calypso 3: 'Ho mework' (16) dag 1 45-6 45 en 9 15 u Centraal: 'Inspirations' (18) dag 12 15. 2 00, 3 45. 5 30, 7 15 en 9 00 u Cineac (Beurs): 'Streel fighters* (16) dag 2ÜQ-Ï 00 cn 9 30 u Cineac (Bij enkorf): The hot bubblcgum maagd* (12) dag. 7 00 en 9 30 u, di. en vry 2 00-7 00 en 9 30 u, ma. cn woe.2 00 u Cinerama 1: '49 hours' (16) dag 2 00- 7 00 en 9 30 u Cinerama 2: "The year of living dangerously' (16) dag 145- 6 45 en 9 30 u Cinerama 3: 'An offi cer and a gentleman* (al) dag 2 00- 6 45 en 9 30 u. woe 6 45 cn 9 30 u Ci nerama 4: 'De gendarme m paniek' (al) dag. 1 45 en 6 45 u 'Frances* (12) dag 9 i5 u. Cinerama 5: 'Tootsie' (al) dag 2 00-6 45 en 9 15 j Corso: "Fly ing high-2' (al) dag 2 00-7 00 en 930 Kriterion: 'Diner' (al) dag 7 00 en 9 30 u Luraiere 1: 'Baltictruck' (16) dag 2 00-7 00 en 9.30 u Lumicre 2: 'First Blood' (12) dag 2 00-7 00 en 9 30 u Lumierc 3: Andy Warhol's Dracuia' (16) dag 1 45-6 45 en 9 15 u. woe 6 45 en 9 15 u Lumiere 4: 'Coup de torchon' (16) dag 1 45-6 45 en 15 u, zat en woe. 6 45 en 9 15 u Luxor: 'Gedrochten uit het moeras' (16) dag 2 00-7.00 en 9 30 u Metro 1: 'Twee stoere truckers op desnel weg' (12) vrij 7 00 en 9 30 u. zat en zond 2 00- 7 00 en 9 30 u Metro 2: 'Suil of the mght' (16) ma d> en woe 8 00 u. vrij zat en zond 7 00 en 9 30 u Hex: 'Kom speel met ons' (18) dag van 10 00 u s'morgcns tot 24 00 s'nachts Thalia: 'De Lift* (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 u 't Venster-I: 'Come back to five and dime Jimmy Dean' (16). dag 19 30 en 22 00 u, ma. gesloten *t Ven- ster-2: 'Gaijm* (16) zat. 2000 u 'They don't wear black ties' 16) zat. 22 30 u 't Venster-3: The Chosen' (16) 13 30 en 22 oa u. ma gesloten De Lanta ren: 'Pim' (18) day. 20 00 en 22.30 u, ma gesloten Kindervoorstellingen Cinerama-3: 'ET' woc 2 00 u Lu- miere-3: 'Vroeger kon je lachen' woe 1 45 u. Lumiere-4: "Als je begrijpt wat ik bedoel' woe 1 45 u Metro-2: 'Annie' woe 2 00 u Passage: 'Knok ken voor twee' woe 2 00 u Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8 30- 17 30 u Buiten deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een (Yaarnemtngsregeltng, Men kan via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt Betreft het een spoed recept, dan kuni u een taxi ne men Vraag een taxibon the u aan de chauffeur overhandigt Taxi Tele fooncentrale. Tel 010-361222 Art- sen boodschappendienst: Tel 206611 (ook voor Vla.irdmgen en Schiedam) Integraal Kankercentrum Rotter dam: ..Telefoonbaken voor vragen over kanker" I K R Te) 010-634130 Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Rleixwijk Tel 010- 333300 Diversen Telefonische Hulpdienst Rijn mond: Rotterdam 010-362244. Schie dam 010-731161 Voor hulp bij maat schappelijke en geestelijke noden Telefonische hulpdienst voor jon geren: Te! 010-552539, dag van 17 00-24 00 u Telefonische Hulp dienst Spijkenïsse: (van 19 00 tot 03 30 u) Tel 01880-25952 H.I.C.: Hulp- en informatiecentrum Post kantoor Coolsinge! Tel 172929, socia le en culturele informatie, rechts hulp. studie en onderwijszaken, vaca turebank, loon technische dienst enz Geopend maand 11 00-17 00 u. dmsd t/m vrii 8 30-1700 u Crisiscentrum Rotterdam: Mo the newer! aan 270. tel- 763944 Voor mensen met accu te problemen op elk gebied Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. A.A. werkgroep Rotterdam: Berg weg 307a. tel' 673815. voor mc-n«en met alcoholproblemen. Michel Cook: „...niet alle maal slechterikken...." Rotterdam Voor het eerst sinds jaren zal er in Rotterdam weer een luxe woon wijk worden ge bouwd. De toekomsti ge bewoners zoekt initiatiefnemer Mi chel Cook onder mensen die ondanks de stagnerende eco nomie nog in staat zijn van een dubbeltje een kwartje te ma ken. Dat zijn de men sen, meent hij, waar van Rotterdam het de komende jaren vooral moet hebben, en die het tot eigen schade de afgelopen jaren stiefmoederlijk heeft behandeld. De woonwijk met ruim ze ventig riante herenhuizen en patio-bungalows, ruim ge stoffeerd met groen en com pleet met eigen tennisbaan, wordt gebouwd tussen de 's- Gravenweg en de Ringvaart achter de Kralingse Kerk- laan. Het gebied maakt nu nog deel uit van de polders tussen Kralingen en Capelle, die in de toekomst ook vol zullen worden gebouwd. De strook tussen de 's-G raven - weg en de Ringvaart, waar ook het project van Cook ligt, zal echter ook in z*n to taliteit een vrij exclusieve wijk worden, zeggen ingewij den, omdat de natuurlijke verkaveling sociale wonin- genbouw vrijwel uitsluit. Naast de huizen verkoopt Cook ook nog dertien kavels van drie- tot zeshonderd vierkante meter waarop vrij staande villa's kunnen wor den gebouwd. Het 's-Gravenpark' is het eerste tastbare resultaat van een 'deal' die Cook vorig jaar - tot grote woede en ergernis van enkele leden uit de PvdA en CPN/PSP/PPR - met de gemeente tot stand wist te brengen. „Schandali ge koppelverkoop", riepen enkele linkse politici toen zij het contract onder ogen kre gen. „Een monopolyspelle- tje", zo werd er in de raads zaal gesteld, „waarbij de pro jectontwikkelaar op onoirba- re wijze is getipt 'over ge meentelijke beleidsvoorne mens, en de gemeenschap op kosten is gejaagd." Cook haalt z'n schouders op over deze rel. Het was ge woon een typisch pragmati sche Rotterdamse oplossing, waaraan iedereen met reali teitszin heeft gewerkt. Als je op zo'n manter samenwerkt kom je vanzelf tot iets leuks". Impressie van het 's-Gravenpark, vrijliggende kavels zijn bestemd voor villa's. Leuk voor meneer Cook„Ja - maar ook voor de gemeen te. Het was een kwestie van geven en nemen, waarbij ook de gemeente voordeel heefi gehad. Natuurlijk, ik verdien er uek geld aan. Maar daar door kan ik me ook risico's permitteren voor nieuwe projecten." Wel stoort Cook zich aan de neerbuigendheid waarmee in politieke kringen vaak over projectontwikkelaars wordt gesproken alsof het een scha delijke diersoort is. Cook: „Het zijn echt niet allemaal slechterikken. En - laten we niet vergeten, dat de ge meente Rotterdam de groot ste projectontwikkelaar van allemaal is." Troef Met gepaste trots toont Cook de tekeningen en de artistie ke impressies van 'zyn' 's- Gra ven park. zoals de nieuwe wijk gaat heten. De grote troef voor Cook is de eigen grond waarop de woningen staan. „De gemeente geeft geen grond in eigendom uit Het linkse ideaal daarachter, namelijk de waardestijging van de grond ten goede laten komen aan dc gemeenschap, is prachtig", aldus Cook, „maar ook niet meer dan mooie theorie. Het stimuleert de ondernemende individue le mens niet, die werkt hard om zelf vooruit te komen. Bij erfpacht, ook als die kan worden afgekocht, blijven de mensen altijd zitten met de angst wat de gemeente straks weer gaat doen met de grond". De nivellerende politiek van de gemeente Rotterdam, zo als die onder meer tot uit drukking komt in het grond beleid, is volgens Cook één van de belangrijke oorzaken waardoor Rotterdam er niet in geslaagd is het hoger ka der uit het bedrijfsleven vast te houden, alle mooie woor den ten spijt. „Ik ken de sfeer wel onder die jonge, professionele managers. Die willen helemaal niet verdre ven worden naar bijvoor beeld Capelle Ze zoexen een comfortabel huis met eigen terrein in Rotterdam. Alleen, daar komen ze niet aan hun trekken, behalve dan de oude kasten van huizen in Kralingen of Hillegersberg. Met dit plan spelen we in op de vraag die onder deze mensen leeft." Onvrede Volgens Cook snijdt Rotter dam zichzelf met deze stief moederlijk behandeling va,n de 'upper middle class' flink in dc vingers. „Wanneer mensen, die leiding geven aan bedrijven zelf met kun nen wonen in Rotterdam zo als ze willen, hebben ze de neiging om ook hun bedrijf te verplaatsen." De bouw in de Rotterdamse vrije sector geeft Cook de laatste jaren een zorgwek kend slecht beeld te zien. „En dat is zeker niet het ge volg van de ingestorte wo ningmarkt", stelt hij nadruk kelijk vast. Als bewijs voert hij de volgende cijfers aan: „In 1982 werden in Neder land zo'n zevenduizend hui zen in de vrije sector ge bouwd legen elf in Rotter dam. In 1983 is dat nul voor Rotterdam, tegen zo'n zes duizend m de rest van Ne derland." „Natuurlijk moeten we ook bouwen voor de minder draagkrachtigen. Maar het is niet zo slim van de politici om daar alle energie in te steken. Ze krijgen zo mis schien wel veel stemmen, maar straks ook de ontevre denheid omdat de werkgele genheid terugloopt. En de ontevredenheid daarover zal groter zijn dan de onvrede over een minder goede wo ning. Werkloosheid is altijd het resultaat van beleid. De gemeente Rotterdam ereeert haar eigen problemen. Rot terdam praat zich zelf te veel naar beneden; het moet meer doen aan 'public relation', en daarbij hoort het vasthouden en aantrekken van een draagkrachtige middenklasse en leidinggevend kader." Artistieke impressie van een doorkijkje in de nieuwe wijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5