R0TTER1AMS NIEUWSBLAD sa Smit Internationale spoort wrakken op in Indonesië i Pepers woning 'tippelzone' Shell: wij houden ons aan centraal akkoord Maaimachine levert Lely industrie onderscheiding op Particulier installeert schotelantenne Maritieme plan vergt opruiming in havens Op de vlucht voor controle Motoragent gewond Middelland protesteert voor burgemeestershuis Onderbeen geamputeerd Chauffeur rijdt poortje kapot ZATERDAG 1] JUNI 1983 Dordrecht Als niet op korte termijn uo kabelnet ten worden vrijgegeven voor satellietontvangst is het niet onmogelijk dat er steeds meer parabool-antennes op daken verschijnen. In Dor drecht plaatste J. Boet, di recteur van Re tam Telecom municatie, Den Haag een schotelantenne op zijn wo ning in de Iepenlaan te Dub beldam (waarde ongeveer 50.000 gulden). Hij wil hiermee aandacht ves tigen op het achterblijven van de overheid, die naar zijn zeg gen, te lang wacht met haar besluitvorming betreffende sa- telliet-tv, waardoor ongewens te situaties een kans krijgen zoals de particuliere demon stratie met de antenne. In het kabelnet van de Dordt- se regio is het technisch goed mogelijk dat satelliet-program ma's op professionele wijze in gevoegd worden. Deze ontwik keling is niet los te zien van de mogelijkheden, die kies-tv of betaai-tv bieden, waarbij abon nees extra betalen voor be paalde programma-onderde len, Ook wethouder C. de Kovel beaamde dat het een slechte zaak is als iedereen schotelan tennes gaat plaatsen waardoor de visuele vervuiling weer in volle omvang zal toenemen. Op een, in de tuin opgestelde tv, werd gistermiddag in het bijzijn van genodigden na een druk op de knop een op de zelfde tijd uitgezonden Rus sisch programma zichtbaar. De antenne ontving signalen van de ECS-satelliet die op 36.000 kilometer van de aarde geposi tioneerd is. Het signaal heeft bij ontvangst een afstand van 80.000 kilometer afgelegd en is nog van optimale kwaliteit. Boet zag geen coneurrentiege- vaar voor kabeltelevisienetten maar meende dat de satelliet- tv een interessante aanvulling zou kunnen zijn, mits aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. De antenne ....visuele verrijking of vervuiling of allebei...- Rotterdam Op de vlucht voor politiecontro le heeft een Rotterdam mer gistermiddag twee verkeerslichten uit de grond gereden. De 34-ja- rige automobilist zag op de Willem Buytenwech- straat agenten voor zich opdoemen, negeerde het stopteken en reed vol gas weg van de politiemen sen. Na een achtervol ging sloeg de auto van de vluchter over de kop op het kruispunt van Heem raadsplein en Mathenes- serlaan. Wonder boven wonder stapte de man ongeschonden uit het be schadigde voertuig. Daar controleerde de pol'tie hem alsnog: hij bleek on der invloed van sterke drank. Rotterdam Het resultaat van het onderzoek naar wrak ken dat Smit Internationale ruim drie maanden geleden in en rondom drie Indonesische havens is begonnen, mag er zijn: een flink aantal obstakels is inmiddels opgespoord, on derzocht en in kaart gebracht. Het onderwater-spul moet weg voordat Indonesië z'n grootscheepse maritieme plan in gang kan zetten: omdat havens pas kunnen worden uitge breid en verbeterd als de scheepvaart er veilig kan komen en niet het gevaar loopt ergens op te zullen stoten. Indone sië wordt dus gedwongen tot een opruiming en de eerder door dat land gehanteerde strategie van wrakken laten lig gen op plaatsen waar ze misschien geen gevaar opleverden, is niét langer houdbaar. Het werk bergen, baggeren, bouwenkomt er aan en het Nederlandse bedrijfsleven ziet èn heeft kansen. Minister Eefje Schoo van 'ontwikkelingssamenwerking en minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat hebben zich de "laatste maan den persoonlijk in Indonesië laten 2i©n en de eerste mari- tiem-zakelijke banden tussen Indonesiërs en Nederlanders zijn in dat verband gelegd. Er is, in een eerder stadium overigens al, een uit Neder landse bedrijven bestaand Asia Port-consortium opgetuigd, dat druk be2ig is met studies voor het Batam-project: de realise ring van een diepzeehaven op het twintig kilometer van Sin gapore liggende Indonesische eiland Ba tam. Dat Batam-pro ject zal worden ingepast in het maritieme totaal-plan, dat ver der o.a. uitgaat van stimule ring van vier andere havens: Tandjong Priok bij Djakarta, Belawan (Sumatra), Soerabaja (Java) en Ujung Pandang (het vroegere Makassar op Cele bes). Al die havens zullen een belangrijke invoer- en uitvoer- rol moeten gaan spelen voor de uitgestrekte, omringende regio's en dus moeten worden 'aangepakt'. Wrakkenonderzoek Het sleep vaart- en bergingsbe drijf Smit Internationale wist al lang dat er iets in die rich ting zat aan te komen, had daarvoor dan ook contacten gelegd en toen hoofddirecteur J.W.H. Weissink vorig najaar lid van een door burge meester dr.Bram Peper aange voerde Rotterdamse havende- «gatie tijdens een trip naar de vijf 'Asean'-landen in Djakarta was, werd hij 't met het Indo nesische directoraat-generaal eens over de uitvoering van een wrak ken onderzoek. Met de Nederlandse regering had Smit Internationale vooraf een regeling getroffen over een fikse rijksbijdrage in dit enke le, miljoenen guldens kostende karwei. Weissink nu: „Wij hebben er natuurlijk zelf ook heel wat &fld ingestoken en ik hoop dat die investering er uiteindelijk mtkomt. Dat wil zeggen, dat de wrakken tezijnertijd 9pk zullen kunnen opruimen. Er volgt een normale inschrij- op dat werk, maar ik hoop wel dat we voorop in de hj staan als de opdracht wordt verstrekt. Overigens zal het gunnen van die wrakoprui- óók afhangen van de be- Hoofddirecteur Weissink J.W.H. 1 De Smit Muara Het Indiase schip Vishva Kaumudi strandde op een rif bij Tandjong Priok en werd door Smit Internationale vlotgetrokken reidheid van Nederland om Indonesië met zijn maritieme plan te helpen en in hoevèr- re". Weissink is in elk geval rede lijk optimistisch over de kan sen voor Smit Internationale en inmiddels flink enthousiast over de opgedane ervaringen. "Het onderzoek loopt voortref felijk", zegt hij. „We hebben tot nu toe Belawan en Ujung Singapore Pandang onderzocht, zijn bezig ciën. Oorspronkelijk zou Smit Internationale dit schip ook in het onderzoek meenemen, maar het wrak ligt bij nader inzien niet direct in de weg en bovendien hebben de Indone siërs voor deze ongetwijfeld kostbare berging de komende jaren nauwelijks geld. door Bram Oosterwijk in Soerabaja en bereiden ook het uiteindelijke bergïngsplan reeds voor". Tandjong Priok is nog niet aan de orde, omdat Indonesië 2'n prioriteiten nog wat aan het bijstellen is. Hetzelfde geldt voor het wrak van de in 1942 bij Soerabaja gezonken Neder landse kruiser Zeven Provin- Smit Internationale coördi neert het wrakken onderzoek Vanuit de vestiging Singapore en dat gebeurt in nauwe sa menwerking met de Indonesi sche partner P.T. Yalagada, die een aantal duikers be schikbaar heeft gesteld. Smit Internationale doet het onder zoekwerk met de in Singapore gestationeerde 1.800 pk sterke zeesleepboo t-an nex-werkschip Smit Muara, die vol staat met sonar-apparatuur en magneto meters. In elk van de te on derzoeken havens worden stukken water 'uitgezet' en met sonar-peilingen afgetast. Wrakvondsten worden vervol gens door duikers onderzocht en op kaart gezet. Smit Internationale heeft de beschikking over gegevens die Japanners in de oorlog bij wrakonderzoek bijeen hadden gegaard, maar gebleken is dat die intussen niet accuraat ge noeg en bovendien verouderd zijn. Men is er tevens achter gekomen dat er nogal wat ver schillen zitten tussen de offi ciële Indonesische en Britse kaarten waarop wrakken staan aangegeven. De bemanning van de Smit Muara is sinds begin maart op een fiks aantal wrakken 'ge stoten', maar veel spectaculairs is men nog niet tegengeko men. In Ujung Pandang is bij voorbeeld wel een klein mili tair vliegtuig gelokaliseerd en in Soerabaja heeft men een wrak aangetroffen van een onderzeeboot, vermoedelijk een Japanse uit de Tweede Wereldoorlog De boot, die tor pedo's aan boord kan hebben, ligt bïj laag water slechts een halve meter diep! Smit Internationale's hoofddi recteur Weissink realiseert zich dat de opruiming van de wrakken een zaak van een groot aantal jaren zal zijn, die enige tientallen miljoenen gul dens gaat kosten. Hij is er niet temin van overtuigd dat het werk gedaan zal móéten wor den en dat ook zijn bedrijf er, hoe dan ook, bij zal worden betrokken. Weissink: „Als het moet, kunnen we het zelfs al léén aan. We hebben in Singa pore voldoende materieel en als 't nodig is, kan er vanuit Rotterdam snel voor aanvul ling worden gezorgd". Overigens is de Indonesische archipel waar totaal zo'n 700 wrakken zouden liggengeen onbekend gebied voor Smit Internationale. De laatste paar jaar heeft het bedrijf op alle mogelijke plaatsen in het land liefst twintig schepen vlot ge bracht of geborgen en daar naast ook nog eens vijftien wrakken weggehaald. Daar van lagen er vier bij Soerabaja: schepen die tijdens de laatste oorlog waren gezonken en de haventoegang blokkeerden. Het schip dat onder nummer 44 op de bergïngslijst stond ge registreerd, was 'een oude be kende': het stoomschip Fije- noord, in 1899 in Rotterdam gebouwd. Rotterdam Een 23-jarige motoragent is gistermidag om streeks kwart voor vier ge wond geraakt in een aanrij ding op de Boezembocht, nabij rijksweg 20. De politieman kwam in botsing met een per sonenauto, vermoedelijk door dat een andere automobilist plotseling van weghelft veran derde. Deze automobilist is na de aanrijding doorgereden. Getuigen van het ongeval worden verzocht contact op te nemen met politiebureau Boe zemsingel, telefoonnummer Rotterdam Bewoners van de wijk Mid delland hebben gisteravond rond negen uur gedemonstreerd voor het huis van burge meester Bram Peper in Ommoord. „Bram woont mooi, wij in de zooi", stond er op de spandoeken van de demonstranten. Zij wa ren met een groep van 25 naar Ommoord ge trokken en eisten van de burgemeester een onmiddellijke sluiting van de 'sexhotels' in Middelland. Tijdens de demonstratie heb ben de Middel landers op vier plaatsen in Ommoord bordjes met het opschrift 'tippel- zóne' in de grond gezet. De demonstranten verwijten het Rotterdamse gemeentebestuur een actieve medewerking aan de uitbreiding van prostitutie en horeca in Mid deland, dat van oorsprong een woonwijk is. „Het gemeentebestuur is verantwoordelijk voor die uitbreiding, want er worden elke dag nog nieuwe vergunningen uitgegeven", aldus een vertegenwoordigster van de bewoners gister avond. Aanvankelijk hadden de verontruste wijkbe woners de bedoeling om de burgervader per soonlijk van hun verontrusting op de hoogte te stellen. Verschillende vrouwen uit de groep hadden zich zelfs op een uitdagende gekleed om de burgemeester met de uiterlijkheden van de prostitutie in de wijk te confronteren. Maar Peper, die wel thuis was op het moment dat de demonstranten op de stoep verschenen, weiger de naar buiten te komen om hen te woord te staan. Ook een tussenoplossing van de bewoners, om een verklaring in de brievenbus te stoppen, werd niet geaccepteerd. Uiteindelijk hebben twee agenten die in verband met de aangekon digde demonstratie de woning van de burge meester bewaakten, de verklaring in de brie venbus laten glijden. Daarna keerden de de monstranten huiswaarts. Volgens de Rotterdamse politie is cle hele actie van de Middellanders ordelijk verlopen. De demonstranten hebben aangekondigd dat op korte termijn verdere acties zullen volgen. Rotterdam Shell is het niet eens met de kritiek van met name de Industriebond FNV dat de oliemaatschappij zich bij de cao-onderhandelingen niet houdt aan het centraal ak koord. In „Onder de vlam", het personeelsorgaan van Shell Nederland, zet de directie uiteen dat de houding van het be drijf aansluit op de inhoud van het centraal akkoord, dat eind vorig jaar tussen werkgevers en werknemers is be reikt. De Industriebond FNV verwijt het olieconcern dat het door het uitbetalen van de prijs compensatie per 1 januari, de cao-voorstellen over het ver vangen van het systeem van prijscompensatie door loons verhogingen en een algemene loonsverhoging van een half procent te weinig accent legt op werkgelegenheidscheppen- de arbeidstijdverkorting. Blijkens „Onder de vlam" wil Shell de prijscompensatie niet inruilen voor arbeidstijdver korting, omdat rendements herstel de hoogste prioriteit heeft. Het herstel moet wor den bereikt door kostenmati ging en produktiviteitsverho- gjng. „Uniforme maatregelen, zoals een verplichte arbeidstijdver korting met een aanzienlijke en verplichte inlevering van loon, passen niet in het beleid van Shell", aldus de medede ling aan het personeel. Als gevolg van het verschil van inzicht tussen de Shell-di- rectie en de Industriebond FNV over de invulling van het centraal akkoord is er nog geen Shell-eao tot stand geko men. De leden van de Indus triebond FNV bij Shell Che mie in Moerdijk en Shell Raf finaderij in Pernis hebben de voorstellen afgewezen, omdat er naar hun oordeel te weinig wordt gedaan aan arbeidstijd verkorting. Ook het voorstel van Shell om het systeem van automatische prijscompensatie te verlaten is bij de achterban van deze bond slecht gevallen. 143144, toestel 4103. I Den Haag De Maaslandse firma Lely Industrie heeft beslag gelegd op één van de vijf de Koning Willem I Plaquettes. Minister Van Aardenne van economische zaken reikte de onderschei ding uit. De plaquette is een onder scheiding van de Koning Wil lem 1 Stichting, die eens in de twee jaar wordt uitgereikt aan bedrijven, die zich op bijzon dere wijze hebben onderschei den in de ondernemerswereld op het gebied van export, ver nieuwing en milieu, Lely kreeg deze in de afdeling innovatie en technologie. En vooral voor de ontwikkeling van een maaimachine van zes meter breed, die geheel uit kleinere delen is opgebouwd. Deze modules zijn door de ge bruiker zelf eenvoudig te ver vangen. Reparaties kosten op deze manier zeer weinig tijd. De Koning Willem I Stichting is opgericht vanuit het be drijfsleven, ministerie van economische zaken en over koepelende handeiorganïsa- ties. Zij staat onder erevoorzit terschap van Prins Claus, voorzitter is dr. W. Duisen- berg, president van de Neder- landsche Bank. Het bestuur kent onderscheidingen toe aan ondernemingen, die een uit zonderlijk grote bijdrage leve ren aan de Nederlandse bedrij vigheid als bron van werkge legenheid en welvaart. Voor de plaquettes waren 140 be drijven aangemeld. Het be stuur noemde dit aantal en de kwaliteit van de deelnemers zeer verheugend en bemoedi gend voor de toekomst. Rotterdam Een 38-jarige Rotterdammer is door een onge val in de haven zodanig gewond geraakt dat zijn rechter on derbeen moest worden geamputeerd. De man werkte in het ruim V3n het Liberiaanse zeeschip Maritime Carrier in de Rijnhaven, toen twee vaten van vijfhonderd kilo uit een hijs losraakten en op zijn been terecht kwamen. Rotterdam Drie uur lang heeft er file op de Boompjes gestaan, nadat een Belgische vrachtwagenchauffeur met een te hoog opgeladen truck een hoogtebegrenzingsportaal had stukgereden. Twee grote containers schoven van de vrachtauto, doordat de boven ste rand twaalf centimeter bo- U ven het poortje uitstak en doordat de lading niet goed aan de wagen was bevestigd. Persoonlijke ongevallen heb- ben zich niet voorgedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1