13 m Si SM Weena start met haperingen De onmacht van de basisschool Van der Louw blaast Maritiem Delfshaven open ölpB 8 fÉH Rotterdams Nieuwsblad zaterdag li juni 1993 Er is geen probleem zo complex in het lager on derwijs, als dat van de buitenlandse leerlingen. Dat is een conclusie die in de gesprekken met de Rotterdamse schoolhoofden telkens weer werd getrokken. Gek is dat niet natuurlijk, want wat moet een leerkracht met een knulletje dat van de ene dag op de andere het Turkse platteland verruilde voor een lagere school in de Rotter damse binnenstad? De schapen voor het razende verkeer, de traditionele strak georganiseerde maatschappij voor de plots absurde vrijheid van ons westerse land. Gerrit Visser van de Albert Plesmanschool stelt in deze aflevering van onze serie gesprekken met Rotterdamse schoolhoofden dan ook onom wonden vast dat zijn leerkrachten niet in staat zijn om buitenlandertjes adequaat op te vangen. Als buitenlandse ouders hun kinderen aanmel den waarschuwt hij: „beseft u wel dat wij uw kind niet voldoende kunnen bieden..." Praten over de leerlingen uit andere culturen is praten over de onmacht van ons Nederlandse onderwijs. De onmacht om de buitenlandertjes hetzelfde te geven als de Nederlandse leerlingen èn hen tegelijkertijd in de eigen culturele waar de te laten. In deze zesde aflevering van onze serie praten de schoolhoofden over die onmacht. En over oplos singen, voor zover die althans te vinden zijn. Buitenlandse kinderen missen een jaar Nederlands onderwijs Rotterdam Buitenlandse kinderen krijgen op de la gere school één dag les in de eigen taal en cultuur. Zij worden die dag uit de klas gehaald om door een leer kracht uit het vaderland te worden onderwezen. De klas gaat gewoon door met het Nederlandse lesrooster en die lessen worden dus door de buitenlandse leerlin gen gemist. Als je al die verloren uurtjes optelt, over de gehele lagere school genomen, missen die buitenlan dertjes een heel jaar Nederlands onderwijs. Zij beginnen de school met een achterstand en zullen dat nooit meer inhalen. Een schokkende tekortkoming van het vader landse onderwijs. Maar hei is relfs nog erger: Na zes jaar la gere school liggen buitenland se kinderen vérder achter op de Nederlandertjes, dart toen zij op school kwamen. Wim van Kan van Combina- tie'70 in het Oude Noorden kijkt zorgelijk. „Het is een heel moeilijke kwestie: aan de ene kant hebben die leerlin gen er recht op de eigen taal en cultuur te leren, aan de an dere kant ontneem je hen dan kansen in de Nederlandse maatschappij, Misschien zou het een oplossing zijn om van de eigen taal een keuzevak te maken, zoals Engels zal zijn in de nieuwe basisschool. Dat keuzevak moet dan ook in het voorgezet onderwijs mogelijk zijn. Maar het bijbrengen van de cultuur hoort in mijn ogen tot de taken van thuis." Onderschat Het probleem van de buiten landse kinderen is jarenlang onderschat. Men is er altijd vanuit gegaan dat de tna! de enige moeilijkheid was. Als de kinderen eenmaal Nederlands konden spreken zou het leed wel geleden zijn. En dus ont wierp het rijk een regeling waarin ervan uit werd gegaan dat twee jaar extra aandacht voldoende zou zijn om de bui tenlandse leerlingen aan spreekbaar te maken. Na die twee jaar zouden de kinderen zonder al ie veel problemen het Nederlandse onderwijs hunnen volgen en kon de ex tra aandacht dus worden ver minderd, zo meende inen lan ge tijd. Jan de Vos van de Zonne- kantschool (65 procent buiten landse kinderen) laat er geen twijfel over bestaan: „Twee jaar is absoluut niet voldoende om de kinderen goed Neder lands te leren. Ja, misschien dat het elders in het land, waar de klassen uit overwe gend Nederlandse kinderen bestaan, wel mogelijk is. Daar kun je kinderen wellicht in een half jaar Nederlands leren, omdat de voertaal in de klas ook Nederlands is. Maar als meer dan de helft van de kin deren buitenlands is, is twee jaar absoluut onvoldoende." Geen noodzaak In die gevallen is voor de kin deren de noodzaak om dage lijks Nederlands te spreken verdwenen. Aad Vermaai (De Dukdalf): „Thuis en op straat spreken zij Turks en als het effe kan, doen zij dat op schooi ook. Bij zulke grote ge tallen is er geen dwang mee om Nederlands te Ieren spre ken. Vooral bij de Turkse kin deren is het een probleem. An dere bevolkingsgroepen, die meer geïsoleerd zijn, zijn wel gedwongen Nederlands te le ren om zich verstaanbaar te maken." Wim van Kan„Als je een klas hebt met zes tot zeven verschillende nationaliteiten, en maar één Nederlands kind, dan svordt het verschrikkelijk moeilijk om Nederlands aan te leren. Toch geldt ook in die si tuatie dal na twee jaar de faci liteiten worden terugge schroefd." Jan de Vos:,,Als je hier in de wijk brood gaat halen, hoef je al niet eens Nederlands te pra ten. Je kunt gewoon bij de aantal buitenlandertjes dat op een school zit is voor sommige ouders ook bepalend bij de schoolkeuze. Jur Kats is zich ervan bewust dat een aantal ouders voor de Van Oldenbar- neveld school kiest omdat daar minder buitenlandse leerlin gen zitten dan op andere scho len. „Ouders hebben nou een maal het gevoel dat hun kin deren minder aandacht krij gen in een klas vol buiten landse kinderen. Dat gevoel krijg je niet weggepraat. Wij hebben ook wel buiten landse leerlingen, maar geven op een vrij traditionele manier les. Wij gaan bij het onderwijs uit van de Nederlandse taal. Op onze school zitten 20 bui tenlandse nationaliteiten op 1B0 leerlingen." Er komen vrij veel buiten landse ouders die hun kinde ren bij Kats aanmelden. „Ik vraag dan'in de eerste plaats: spreekt uw kind Nederlands? Niet? dan wordt het moeilijk. Ik weiger weieens kinderen als ik denk dat ik het niet aan kan; kinderen kunnen zich soms nauwelijks verstaanbaar maken. Dan is er voor ons geen beginnen aan. Het onder wijzend personeel is er niet voor opgeleid om les te geven aan buitenlandse kinderen," daan wordt. De Vos wijst op het bestaan van wat hij nocr.it de video-files. „Turkse en Ma rokkaanse wijkbewoners die elke avond drie films in de ei gen taal huren en daar de hele avond naar gaan kijken." Poliliek De Vos verwijt de politiek dat er nooit*een beleid gevoerd is "TT Turkse bakker terecht. Lek ker brood hoor, want gaan er ook weleens halen, maar de noodzaak om Nederlands te spreken wordt in de wijk steeds minder. Er zijn kinde ren die al zes jaar in Neder land verblijven, maar nog niet meer spreken dan een brab beltaaltje." Het aanleren van Nederlands wordt ook bemoeilijkt doordat er thuis nauwelijks iets aan ge- ten aanzien van de buiten landse kinderen in het Neder landse onderwijs. „Men heeft gewoon leerkrachten op de scholen neergepoot en verder niets." Het verleidt hem tot de uitspraak: „Hadden we die cri sis maar tien jaar eerder ge had. Dan had men tenminste keuzes moeten maken." „Dan had men zich afge vraagd: wat doen we met scho ten die volstromen met buiten landse kinderen? Voeren we een spreidingsbeleid om dat te voorkomen? En wat doen we met de eigen taal en cultuur? Moet dat worden versterkt of juist worden afgezwakt..." Frans Meijer van de Leef- langschool voor moeilijk le rende kinderen haakt daar op in. „Er is nooit goed onder kend dat wij in het buitenge woon onderwijs buitenlandse kinderen hebben: niemand heeft ooit gezegd wat wij met deze kinderen aan moesten. De ouders hebben natuurlijk het gevoel: eens keren we te rug. Maar in heel veel geval len komt het daar niet van. door Richard Stomp toto: Ben Blumers Als overheid moet je op zo'n moment een standpunt inne men. Je moet afwegen of je het onderwijs in eigen taal en cultuur serieus wil nemen of niet. Als de overheid niet dui delijk maakt wat zij wil, hoe moeten de mensen in de prak- Buitenlands© kinderen.... in tijk dat dan uitvoeren?" twee Jaar Nederlands leren bleek een illusie.... Leerkrachten Gerrit Visser (Albert Ples manschool) benadrukt dat de Nederlandse onderwijzers niet zijn „geprofessionaliseerd om les te geven aan buitenlandse kinderen. Mijn onderwijzer heeft gewoon geen opleiding gehad voor het lesgeven aan buitenlandertjes. Wat voor ex tra tijdje ook aan die kinderen besteedt: ze zullen niet of nau welijks vooruit gaan. Als bui tenlandse ouders hun kinde ren komen aanmelden zal ik ook zeggen: beseft u wel dat wij uw kinderen niet voldoen de kunnen bieden. U kunt be ter naar die school gaan waar meer van die kinderen zijn. Daar zijn ook voldoende facili teiten." Visser heeft een eigen plan voor les aan buitenlandse leer lingen. „Ik denk dat je hier in Ommoord een school zou moe ten hebben voor dc buiten landse kinderen, waar de leer lingen op eigen niveau, van ei gen leerkrachten les zouden kunnen krijgen. Ik denk dat vooral vakken als rekenen, taal, lezen en godsdienst eerst door de eigen leerkracht in de eigen taal zouden moeten wor den gegeven. Ieder volgt die lessen in zijn eigen cultuur tot de bel gaat en men samen ver der gaat aan dramatische ex pressie. Musische vorming neemt daarbij een belangrijke plaats in. Na geruime tijd zouden de Ne derlandse en buitenlandse leerlingen dan samen lezen en taal moeten krijgen. Het is al leen de vraag waar die over stap moet liggen." Schoolkeuze D'r wordt in het openbaar niet graag over gepraat, maar het Buitengewoon onderwijs In het buitengewoon onder wijs is het allemaal een graad je erger dan in het reguliere onderwijs, zo blijkt uit het ge sprek met Frans Meijer. Het onderwijs in eigen taal en cul tuur wordt niet op de scholen voor buitengewoon onderwijs zelf gegeven. De leerlingen gaan een dag in de week naar een reguliere school in de ei gen buurt. Daardoor is er volgens Meijer geen zicht over en weer hoe er gewerkt wordt. „Wij hebben gezegd: geef ons in godsnaam een eigen leerkracht. Laat die helpen bij het contact met de buitenlandse ouders en bij het toelatingsonderzoek. Dat laat ste is belangrijk, omdat buiten landse ouders vaak geen idee hebben wat voor school dit is. Of ze denken dat het een ge wone school is of in het andere geval een school voor gekken. Dat komt ook omdat in hun land vaak geen buitengewoon onderwijs bestaat," Het buitengewoon onderwijs heeft er herhaaldelijk voor ge pleit om de lessen eigen taal en cultuur op school te geven. Een jaar geleden brachten de buitenlandse leerkrachten het zelf naar voren. Tot op dit mo ment is daar niet op gerea geerd. Oplossingen Kan het onderwijs de proble men van de buitenlanders aan? Jur Kats. „Het onderwijs krijgt het probleem van de buitenlanders op zijn dak ge schoven, maar ik denk dat het onderwijs alleen het niet aan kan. Het kan er wel toe bijdra gen, maar het onderwijs alleen kan geen oplossing vinden. Leerkrachten op scholen met veel buitenlandse kinderen zeggen natuurlijk dat het wel goed gaat. Maar ja, wie zegt nou dat het fout gaat als zijn eigen baan op het spel staat. Het probleem is dat thuis alles vaak weer wordt terugge draaid. Er ontstaan zelfs con flicten tussen ouders en kinde ren. Ik denk dat het een gene ratie zal duren voordat een échte oplossing wordt gevon den." Aad Vermaat: „Clubhuizen en scholen hebben met dezelf de kinderen te maken. De aanpak moet dan ook niet op houden buiten de schooldeur, huisdeur of clubhuisdeur: het is één geheel en je moet het ook op die manier aanpak ken." Toch is een plan om huis, school en clubhuis te laten sa menwerken, In Feijenoord hebben de ouders alweer afge haakt. „Het is dus weer een clubje van ingewijden aan het worden", zegt hoofd leidster Nora Prinsen somber. Wim van Kan: „Ik pleit er voor dat van de faciliteitenre geling wordt afgeweken. Er moet worden gekeken naar de situatie per school, de normen van het rijk moeten niet lan ger gelijkluidend zijn voor heel Nederland. Nu krijgt een school in Hillegersberg, met in elke klas één buitenlands kind een halve leerkracht extra. Ik zeg dan: haal die leerkracht daar weg en zet hem op een school neer waar hij echt no dig is." Met hoorngeschal open de Rijnmond-voorzitter André van der Louw gis teravond het jaarlijks te rugkerende festijn 'Mari tiem Historisch Delfsha ven'. Drie dagen lang staat Delfshaven, het historisch paradepaardje van de Maasstad, voiop in de be- wngsteiling: dixieland-mu- 2|ek, allerhande demon straties en tentoonstellin gen wedstrijden, schip- Persbal en zelfs een fak kelvaart moeten de be langstelling voor Delfsha ven nog vergroten. Gisteravond lukte dat dui delijk niet: slechts een Handjevol belangstellenden aanschouwden de ope ningshandelingen door de oud-burgemeester van Rotterdam. Dat is jammer, Want met al die muziek en bijzondere evenementen is net oude stukje Rotterdam deze drie dagen nog aan trekkelijker dan het door gaans al is. Rotterdam Niet zon der haperingen heeft Weena Wilhelmina, het driebandenteam van Ne derlands kampioen Joop de Wilde, met een suc cesvolle proloog een nieuwe aanval ingezet op de Coupe d'Europe. De formatie moest zich oppeppen tegen FC de Porto, dat na een neder laag in de openingspar tij voor een laatste kans streed. Vooral door ka rakterspeler Piet de Jong bleef Weena door een 6-2 zege meetellen. Want door het aantal van vijf teams in de eindstrijd weet de Rotterdamse titelverdediger al vrij snel waar het 3an toe is. Kopenhagen, dat al enkele ja ren een vrij sterk collectief door Hans Coolegem heeft, presenteerde zich op de eerste dag als een voorname favoriet. De Denen, onder aanvoering van Hans Laursen. versloegen in de openings match FC de Porto en nadien nog Wenen met de maximale cijfers van 8-0. Het betekende na de eerste dag stevig de lei ding in het klassement en een teamgemiddelde van meer dan één moyenne, omdat Kopen hagen vooral tegen de Oosten rijkers middels Laursen en Kurt Christensen danig huis hield. Wereldkampioen Raymond Ceulemans, die de titelstrijd in het onlangs geopende biljart centrum Groot Weena opfleurt met de deelname van zijn zoons Coen (22) en Kurt (20), kwam op de eerste dag nog niet tot een bewonderenswaar dige prestatie. De Belgische crack leidde z'n team {Royal Mechelen) weliswaar naar een 6-2 zege op Wenen, maar er zat voor de ruim honderdvou dige kampioen geen glans op z'n persoonlijke overwinning. Tegen de degelijk verdedigen de Wolfgang Anreitter kwam de bekendste Belgische kaste lein tot 60-40 in 57 beurten, hetgeen een moyenne van 1.052 impliceerde. Coen en Kurt Ceulemans debuteerden in de eindstrijd ook met een overwinning. Alleen Jos de Meyer struikelde. Overigens overtrof Neder lands kampioen Joop dc Wilde Raymond Ceulemans in moy enne. De Delftenaar had tegen de Portugees Mario Machado één beurt minder nodig. Ma chado, al 50 jaar en tienvoudig kampioen van zijn land, reikte net tot de helft. Omdat Ron Schumann op tijd Manuel de Sousa van zich af kon zetten, bleven bij de Rotterdammers alle ogen gericht op Puck van Aart en Piet de Jong. Met als merkwaardige constatering, dat Van Aart in het slot van z'n partij volledig 'vast' zat en De Jong juist in deze fase op ponent Alipio Jorge vastpinde. Poedels Piet de Jong corrigeerde een 26-40 achterstand erg knap, waardoor hij nog met 50-48 won. Puck van Aart daarente- Raymond Ceule mans, die in Rotter dam voor een pri meur zorgt door met zijn zoons Coen en Kurt sa men in één team uit te komen, poogt de Europese beker voor driebanden teams uit de han den van Joop de Wilde te trekken. De overige leden van Weena Wilhel mina slaan het tafe reel lachend gade, omdat de Neder landse titelverdedi ger zich niet zo maar gewonnen geeft. gen leek met 46-40 eenvoudig naar het einde te spelen, toen het tegen Lucinio PerdigSo plotseling stokte. Tien poedels op rij bleek voor de Portugees voldoende te zijn om nog met 49-50 te winnen. Puck van Aart derhalve: „Vorig jaar verloor ik in dit kampioen schap ook m'n eerste partij. Achteraf was het m'n enige nederlaag en werden we toch Europees kampioen. Dat is nu ook nog mogelijk. Het gaat om de prestatie als team en niet persoonlijk. Alhoewel een teamgemiddelde van boven de één, dat we nu net niet haal den, natuurlijk wel stimule rend werkt". Stand na de eerste dag: 1. Ko penhagen 2-4 {16 partijpunten) 2. Weena 1-2 (6); 3. Royal Me chelen 1-2 (6); 4. FC de Porto 2-0 (2); 5. Wenen 2-0 (2).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3