SPORT Korting is niet erg ingrijpend' BLOEMKOOL EN GEHAKT. 2.50 Thatcher stuurt minister Pym de laan uit i WATERWEG Mulroney nieuwe ri vaal van Trudeau Massale vissterfte in plas Overschie 700peruur \Nfatetvi1 VANDAAG Nederlanders in Spanje veroordeeld na drugsmokkel Hagenaars aangehouden voor fraude met AH-zegels Minister De Koning: Bloemkool, per stuk Gehakt, '300g5.4S4.48 7QQ kilo sa«x5i9S$ fmiO/O ^Landsgrootste kruidenier bfijftop de kleintjes letten. Staatssecretaris wijst lenen van 'zwart geld' af Labour-leider Foot treedt af STAAT DER NEDERLANDEN 3K% LENING 19S3 PER 1987/1990 Vrouw om het leven gebracht Jacht op 67.000 ezels t \'k m 'JM Jgliïs mm Serieus Pleeggezin Waarschuwing Feest Timmerfabriek I -4 J, J sLSv-S&it Oranje-jeugd uitgeschakeld Voetbal op TV BON mV mmümnTeïïwsblao zsmmz 'nas-s NIEUWSBLAD I UITGAVE S1JTHOFF PERS COOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL. 010/144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE- G. A DE KOK EN MR K. J. DE BRUIJN MAANDAG 13 JUNI 1983 NR. 31701 - 12 PAGINA'S SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS 11.0,80 Ottawa De Canadese con servatieve partij heeft zater dag de 44-jarige zakenman Brian Mulroney uit Montreal gekozen als haar nieuwe lei der. Dank zij de steun van zijn thuisprovïncie Quebec ver drong hij de voormalige pre mier Joe Clark, die sinds 1976 de partij leidde. Mulroney is nu de man die bij de volgende verkiezingen, eind 1984, de strijd zal aanbinden met de li berale regering van premier Pierre Trudeau, Mulroney maakt, naar ver luidt, een goede kans Trudeau te verslaan, omdat de regering in verband met de economi sche crisis en de record-werk loosheid ernstig verdeeld is. Hij is geboren en getogen in Quebec en een geslaagde za kenman. De nieuwe conservatieve lei der heeft geen enkele bestuurservaring, maar omdat hij het Engels en het Frans vloeiend spreekt, zou hij de enige kandidaat zijn die Tru- deau's machtsbasis in Quebec zou kunnen ondermijnen. Bisschoppen: Rotterdam In de Plas van Snijders in Overschie zijn za terdag duizenden vissen gestor ven. Tienduizenden andere vissen kon den door een snelle reddingsoperatie 'de slachting' overleven. Het water in de plas is volgens be stuurlid J. Koekkoek van de Bewo nersorganisatie Overschie '81 flink verontreinigd. „De kieuwen en schubben van de vissen waren door een witte stof stof aangetast. Later vonden we die witte deeltjes ook te rug in het water en slib van de plas". Door het gemaal in werking te stel len werd het water zatermiddag nog gezuiverd. Monsters van het veront- reinigde water worden onderzocht door de milieudienst van Rijnmond en door de gemeente Rotterdam. De uitslag wordt over enkele dagen ver wacht. Geen nieuwe kernwapens Utrecht De Nederlandse bisschoppen wijzen de plaatsing van nieuwe kernwapens van de hand, al vinden ze het bezit van kernwapens onder bepaalde voorwaarden te tolereren. Dit blijkt uit de brief 'Vrede en'Gerechtigheid' die de bis schoppen deze week zullen publiceren. De brief is het resultaat van een aantal dis cussierondes in alle geledin gen van de rooms-katholieke kerk. Volgens de bisschoppen zou het Westen de eerste stappen moeten nemen om de bewape ning terug te dringen. Van eenzijdige ontwapening kan echter geen sprake zijn, want de bisschoppen vinden dat het Oostblok moet volgen. „Het nemen van de eerste stappen ,is noodzakelijk om vertrouwen te wekken", verklaren de bis- .sch oppen. Veroordeeld Het gebruik van kernwapens wordt nadrukkelijk veroor deeld. Ook wanneer ze uitslui tend op militaire installaties Madrid In Madrid zijn za terdag drie Nederlanders ver oordeeld tot gevangenisstraf fen en boetes wegens het smokkelen van verdovende middelen. De drie waren in november 1981 gearresteerd toen ze met hun boot voor de Spaanse oostkust ter hoogte van Alme- ria voeren. De politie trof aan boord 2,5 ton hasj aan. Twee veroordeelden kregen elk twee jaar en een boete. De derde Nederlander kreeg l'/è jaar en een boete, i Den Haag De politie heeft zes inwoners van Den Haag aangehouden die worden ver dacht van fraude met koopze gels van Albert Heijn. De waarde van de zegels bedraagt honderdduizend gulden. De verdachten zouden er meer dan een miljoen hebben ver valst en gedeeltelijk ingele- yerd. De politie kwam het zes tal op het spoor toen een van hen een boekje met zegels wil de inwisselen, zijn gericht, zouden de risico's voor de bevolking vanwege de stralingseffecten te groot zijn. De bisschoppen onderkennen het afschrikkingseffect dat uit gaat van het be2it van kern wapens. Dat mag echter geen doel op zich zijn, aldus de ker kelijk leiders, maar moet een stap zijn naar verdere ontwa pening. Ze verklaren zich dan ook tegen het ontwikkelen van een neutronenbom. In de brief wordt voorts ge pleit voor het beperken van conventionele bewapening. Discussie Over de inhoud van de brief is binnen de kerk heel lang ge discussieerd. De publicatie daarvan is herhaaldelijk uitge steld. Na een bijeenkomst van bisschoppen in Rome, volgde een verklaring dat de kerk een morele verantwoording heeft zich uit te spreken over vredesvraagstukken. Die bij eenkomst volgde na kritiek van Amerikaanse bisschoppen op het nucleaire beleid van president Reagan. Dit weekeinde sprak Erhard Eppler, president van de pro testantse kerkedagen in West- Duitsland, zich in Hannover nadrukkelijk uit tegen kern wapens. Zie daarover pagina 4. Den Haag Minister De Koning (CDA, sociale zaken en werkgelegenheid) vindt de aangekondigde korting van 2 proeent op de sociale uitkeringen per 1 oktober 'niet erg ingrijpend en in elk geval noodzakelijk*. Hij zei dit zaterdag op de AVRO-televisie en zondag voor de AVRO-radio, mede als een reactie op de FNV-demon- stratie in Utrecht. Op de suggestie van Herman Bode, vice-voorzitter van de FNV, dat er plannen klaarlig gen om de uitkeringen per 1 januari *84 met nog eens 5 tot 10 procent te korten, reageer de de minister: „Daar is mij niets van bekend". Zes miljard De Koning wees er wel op, dat in de jaren tot 1986 zes miljard ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees ui de aanbieding. gulden bezuinigd moet worden op het stelsel van sociale ze kerheid. „Tien jaar geleden waren er zeven mensen met een betaalde baan tegenover één uitkeringsgerechtigde. Thans is de verhouding drie staat tot één. Deze situatie dwingt tot aanpassing van hei stelsel, juist om het in hoofdlij nen in stand te kunnen hou den". Afgewezen De minister vond, dat noch de oppositie (PvdA) in het parle ment, noch de FNV alternatie ven bieden voor de noodzake lijke bezuinigingen. Hun voor stellen om de economie nog meer te stimuleren met ge leend geld wees hij af. Dat zou volgens hem een van de cen trale doelstellingen van het beleid, terugdringen van het financieringstekort van de overheid, buiten bereik bren gen. Iedereen De Koning zei, dat de kortin gen op de sociale uitkeringen niet op zichzelf staan. „Het is uitdrukkelijk de bedoeling om iedereen in de collectieve sec tor, ook ambtenaren en de trendvolgers, twee proeent te laten inleveren. Bij ambtena ren en trendvolgers staat daar dan arbeidstijdverkorting te genover". Als de twee-procents-korting zou afstuiten op maatschappe lijk verzet, komt er een loon maatregel die iedereen treft en waar dan geen arbeidstijdver korting tegenover staat, zo gaf de minister te verstaan. Den Haag De gedachte om de overheid 'goedkoop' te laten le nen door 'zwart-geldleningen' uit te schrijven heeft staatssecre taris Henk Koning (VVD, finan ciën) zondagmiddag voor de ra dio beslist van de hand gewezen. „Mensen met zwart geld zouden de overheid toch niet vertrou wen. Bovendien: als we ermee beginnen, gaat men door zwart geld te verdienen. Dat kan men dan immers witten via een staatslening", zei hij. Zo'n 200.000 mensen hebben Francis Pym Londen De Britse minis ter van buitenlandse zaken Francis Pym is door pre mier Margaret Thatcher aan de dijk gezet. Hij wordt in het nieuwe kabi net vervangen door sir Geoffrey Howe, tot nu toe minister van financiën. Dit is de meest opvallende wisseling waartoe Margaret Thatcher na haar grote ver kiezingsoverwinning tijdens het weekeinde heeft besloten. Ongeveer tegelijkertijd lekte tot woede van Michael Foot uit dat hij zijn functie als La- tiek op het economisch beleid reeds lang bij Thatcher had verbruid, kreeg een aanbod voorzitter ('speaker') van het Lagerhuis te worden. Hij wei gerde deze troostprijs en ver huist nu van een van de zwaarste departementen naar de glansloze achterbanken van het parlement. Een tweede drastische wijzi ging in het kabinet-Thatcher is het verdwijnen van de con servatieve veteraan William Whitelaw als minister van binnenlandse zaken. Zijn be- hoedzame instelling ten op- bour-leider na het partijcon- zich te van 'wet en orde' ge- burggraaf te maken. Als lord Whitelaw wordt hij leider van het Hogerhuis en blijft hij deel uitmaken van het kabinet. Een vroegere onderminister van financién, de 43-jarige Leon Brittan, trouw dienaar van Thatcher, volgt Whitelaw op als minister van binnen landse zaken. Zie verder pagina 4 gres in oktober wil opgeven. De Britse regeringschef heeft geen gras laten groeien over de vernieuwing van haar ka binet en regering. Francis Pym, die het wegens zijn kri- liefkoosd thema in rechts-cón- servatieve kring had hem tot een omstreden figuur ge maakt. Voor Whitelaw is de pil verguld door hem tot erfe lijk edelman in de stand van ADVERTENTIE inschrijving op 14 juni 1983 van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Dader meldt zich Rotterdam De politie heeft vanochtend in zijn woning aan de Mathenes- serweg een Rotterdammer aangehouden, die een vrouw om het leven heeft gebracht De man had dit de politie telefonisch mee gedeeld. Het stoffelijk overschot is in zijn woning gevonden. De politie kon vanochtend n°g geen mededelingen doen over de identiteit van het slachtoffer. zaterdag het vliegfeest in Scheveningen bijgewoond. Zwart van de mensen zag het tijdens de zes uur durende show, waarvan de Red Arrows (foto) haarfijne precisie bij een snelheid van 700 km per uur het spectaculairste onderdeel vormden. Zie verder pagina 5. iiiimiininiiimimiimmiiimin Johannesburg In het zwarte Zuidafrikaanse thuisland Bophutswana zal het leger 67.000 ezels gaan afschieten om weidegronden te behouden voor runderen en geiten. Het land is getroffen door aanhoudende droogte. Volgens de minister van landbouw Mokgoko zijn ezels 'nutteloze beesten, die slechts het schaarse gras opeten' Eigenaars van ezels kunnen vragen hun dieren te sparen, als ze kunnen aantonen dat ze echt nodig zijn. Voor het ezel vlees is geen bestemming gevonden. De kadavers zullen ter plaatse worden begraven. llllllimiillllliltllinilliillKiUIIII De Verenigde Stalen en de Sovjet-Unie voe ren 'serieuze gesprekken' over het Midden- Oosten. Dit heeft de Amerikaanse speciale ge zant voor het Midden-Oosten, Morris Draper, gisteren onthuld. Pagina 4 Stasissecretaris mevrouw Korte-vac Hemel (justitie) wil dat gezinnen die zich hebben ge meld voor het opnemen van een pleegkind niet meer zo lang hoeven te wachten. Pagina 5 De bewonersvereniging Schiedam-Zuid waar schuwt ervoor dat. als Tankercleaning failliet gaat, Rotterdam niet meer voldoende voorzie ningen heeft voor de ontvangst en behande ling van verontreinigd water van zeeschepen. De rechtbank verieende vorige week uitstel van betaling voor dit bedrijf. Pagina 7 Poetry in het Park' is een waar feest gewor den. Waarschijnlijk was het drukker dan ooit op de openingsdag van Poetry International, waar Nederlanders overigens een culturele minderheid vormden. Pagina 9 Sluiting van de timmerfabriek van Voormolen is onvermijdelijk. Dat vindt zowel de directie ais de ondernemingsraad. Het besluit bete kent ontslag voor achttien werknemers. Pag/na 9 -yas-fji'* ij Gebrekkige voorbereiding voerde bonds coach Kees Rijvers gisteravond in Mexico aan ais oorzaak van de vroegtijdige uitschakeling van het nationals jeugdteam in het toernooi om het wereldkampioenschap. Oranje verloor in een tumultueus duel met 2—1 van Argentinië. De winnende treffer viel kort voor lijd. In de opwinding in de laatste minuten werden Duul, Vanenburg en Teuben uit het veld gestuurd. De 20.000 toeschouwers konden zich evenmin beheersen en bekogelden de spelers met ste nen. Mario Been kreeg halverwege de tweede helft een steen op hei hoofd en moest zich la ten vervangen. Henk Duul kreeg een steen te gen z'n oog, toen hij het veld verliet en Va nenburg moest een steen in het gezicht beko pen met een gebroken tand. 18.00 Ned. 2 Kwartfinale WK Junioren: ArgentiniëNederland Samenvat ting vanuit Mexico. '"i «5 s.w L Vandaag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Morgen veel bewolking en af en toe re gen. Later van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur 17°. Ja, stuur mi] hel Rotterdams Kieuwsblad +Spori- I bijlage 'UITbijlage Zaleidagbijlage plaatselijke edihe 14 dagen gratis op proeL I Naam i i l i l l In een open enveloppe zonder poslzegei opsturen L ^er 834 3000 VB Rotterdam Postcode Plaats Telnr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1