E3 COMMI m AR 3 Boe-geroep voor offers Het bestel van het chequeboek AANDACHT VOOR BE OUDSTE Cli HH DE KLERK Man gepakt ruit minister Spandoek van 3 kilometer tegen kernopslag CDA en CDU: West-Duitsland bij Benelux 'Reagan weer kandidaat presidentschap' - Classe Royale. Pils van grote klasse. Wm 9 DAGEN LANG AMERIKAANSE VERKOOP TAPIJTCOUPONS DINSDAG 14/6 Voorburgse wegenbouwer: 'Wij zijn niet afgeluisterd' Iraanse dieren eten vlees uit ambassade VS Rotterdams Nieuwsblad maandag 13 juni 1983 BIJ DE HILVERSUMSE zullen zijn de Hoekse en Kabeljauwse twisten weer opgelaaid, een soort stammenoortog die de voosheid van het veelgeprezen Nederlandse omroepsys teem on barmhartig aantoont. Er wordt daar (en in het par lement) altijd betoogd dat er niets beter is in deze wereld dan dit stelsel: de kijkers en luisteraars zelf immers bepa- len wat zij wel en niet willen zien. De praktijk is anders. De programmamakers zijn autonome figuren, die zich weinig gelegen laten liggen aan wat leden van hun organisaties het liefste zouden willen, terwijl zij in hun onderlinge con currentiestrijd methoden gebruiken, die in het bedrijfsle ven als gênant zouden worden beschouwd. Dat laatste is zaterdag weer gebleken. IN HARDERWIJK WERD de beslissingswedstrijd gespeeld in het zaterdagvoetbal en daarvan wilde het NOS-journaa! twee minuten uitzenden. Maar nee, de rechten waren ver kocht aan de AVRO en die had laten weten dat niemand anders iets van deze wedstrijd zou mogen vertonen. Waar pocht men bij de zuilen ook altijd weer op? Jawel, dat men er van alle commerciële smetten vrij is. In feite wordt er echter slinkser en harder commercie bedreven dan wan neer er sprake zou zijn van-een commerciële omroep. In dit geval gaat het om twee kanten van de commercie. In de eerste plaats om een concurrentiestrijd, waarbij zendge machtigden in het bijzonder de TROS en de AVRO hard ingaan tegen de NOS. In de tweede plaats speelt de reclame in de sport hier een rol. DE ACHTERGROND VAN de strijd AVRO-NOS heeft te ma ken met de pogingen van alle omroepen om 'zieltjes te winnen' een ordinaire term, maar niet misplaatst In dit geval. Sinds jaar en dag is die 'winnerij* een belangrijke drijfveer in de Hilversumse dreven, af betoogt men daar het tegendeel. De NCRV bij voorbeeld men zou toch menen dat de ethiek daar hoog in het vaandel staat ge schreven kreeg vorige maand zelfs een berisping van de minister, omdat zij teveel reclame voor zichzelf had ge maakt. Dat gebeurde tijdens de 'Ted-show', een populaire uitzending met, naar men mag aannemen, grote kijkdicht heid. Tot twee keer werden de kijkers opgeroepen om lid van de NCRV te worden. IN DE HARDE strijd om leden zijn alle omroepen het er ver moedelijk over eens dat de NOS zich teveel als een zend gemachtigde met een eigen gezicht opstelt. Dat is ook wel juist. Hun woede richt zich echter vaak op de verkeerde uitzendingen, zoals in dit geval op het NOS-journaal. In de loop der jaren heeft dit instituut, evenals de ANP-radio- nieuwsdienst, voor het publiek een vaste plaats als infor matiebron verworven. De kijker neemt aan dat hij van dat journaal de belangrijkste nieuwsevenementen krijgt te zien en te horen. In de sportafdeling was de bewuste wed strijd een nieuwsfeit dat niet kon en mocht worden wegge laten. De AVRO evenwel maakte uitzending van beelden in het journaal onmogelijk. DE NOS-VERSLAGGEVER die nadat hij had gehoord niet toegelaten te zullen worden keurig voor hem en drie technici kaartjes kocht, werd het werken onmogelijk ge maakt. De vrijheid van nieuwsgaring heeft blijkbaar in het Nederlandse omroepsysteem plaats gemaakt voor wat in Angelsaksische landen 'chequeboek-journalistiek' wordt genoemd. Bij bepaalde gebeurtenissen worden bij be langrijke bronnen met een flink bedrag "exclusieve rech ten' gekocht, teneinde de concurrentie buiten de deur te houden. Dat gebeurt in het bestel tegenwoordig met een zo openhartige onbeschaamdheid, dat het blijkbaar vol strekt normaal wordt gevonden. De hele zaak wordt nog pikanter door het felle optreden van de bewuste club: ook het ideele zaterdagvoetbal wenste een graantje mee te pikken. DAT IS DE TWEEDE kant van dit commerciële gevecht: sport en commercie. De minister heeft destijds strikte regels vastgesteld om de reclame via sportuitzendlngen aan ban den te leggen, een beschikking die normen vastlegt voor shirtreclame en voor borden op de velden. In de laatste categorie was in Harderwijk nog ruimte: er konden extra borden worden verhuurd. Evenwel, de 'adverteerder' moei dan wel zekerheid hebben dat zijn bord via het scherm te zien zal zijn. Daarom trad de voorzitter van de vereniging in Harderwijk als dorpsveldwachter Flipse op om tegen elke prijs de NOS te weren. Zou hem dat niet zijn gelukt, dan was de hele AVRO-ultzending in gevaar geko men en zouden de adverteerders op de borden niet heb ben betaald. Zo zit dat in elkaar. IN DE MEDIANOTA van minister Brinkman zal over dit soort zaken we! weinig te vinden zijn, maar ze geven niettemin precies aan waar het Nederlandse omroepsysteem terecht is gekomen. De zendgemachtigden voeren met elkaar een stammenoorlog en zijn zo door en door 'vercommerciali- seerd' dat het ideaal alleen nog maar fagade is. Achter die fraaie gevel heerst een keiharde mentaliteit, waar zonder hartzeer ideaal en chequeboek worden verwisseld. Zelfs de vrije nieuwsgaring wordt er aan de kant geschoven. Een fraai bestel. DE KOK Velp De politie heeft een 30-jarige man aange houden voor zijn betrok kenheid bij het ingooien van een ruit in het huis van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) in Velp. Het incident blijkt zich al te hebben voorgedaan in het week einde van zaterdag 4 juni. De politie zegt in belang van het onderzoek niet eerder mededelingen te hebben gedaan. Ooggetuigen hebben ver klaard tegen middernacht twee mannen te hebben zien wegrennen bij het huis van de bewindsman, nadat ze er vier straatklin kers door een grote ruit hadden gegooid. De aange houden man heeft bekend een busje te hebben gere den naar het huis van de minister. Wie de twee mannen waren die hij ver voerde zegt hij niet te we ten. Een vriendelijk woord van de prinses van Wales voor de 98-jarige Frank Rainbow. Hij is de oudste bewoner van het Roya! Hospital in Chelsea, een tehuis voor ge pensioneerde Britse beroepsmilitairen. Het tehuis werd in 1682 gesticht door koning Charles il. Arafat: Spoedig Arabische top Bahrein/Damascus Jasser Arafat, voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, heeft gisteren op korte termijn een Arabisch top over vredesplannen voor het Midden-Oosten aange kondigd. Ahaus Als protest tegen het plan voor de bouw van een depot voor brandstofele menten uit kerncentrales hebben enkele honderden in woners van het Duits/Ne derlandse grensgebied zater dag in Ahaus (20 kilometer van Enschede) het naar hun zeggen langste spandoek ter wereld ontrold. Dat gebeurde tijdens een tocht van ruim drie kilome ter die ging van het centrum van Ahaus naar de plaats waar het depot moet komen. Het door de deelnemers aan dit protest vastgehouden reuzespandoek bevatte hon derden leuzen tegen het op slaan van radio-actief mate riaal. De bezwaarschriften tegen het depot komen overigens niet alleen van milieu-orga nisaties uit de grensstreek, maar ze zijn ook ingediend door de Nederlandse over heid zoals de provincie Overijssel en het gewest Twente. Op 21 juni wordt in Ahaus een hoorzitting gehouden voor de instanties en perso nen die de bezwaarschriften hebben ingediend tegen het plan voor het depot. Aalten Het Nederlandse CDA en de Westduitse CDU menen dat West-Duitsland moet overwegen zich bij de Benelux aan te sluiten als de Europese topconferentie in Stuttgart met leidt tot een ver dere samenwerking tussen d* landen van de Europese Ge meenschap. De twee partijen trokken die conclusie zaterdag tijdens een zogenoemde Eure- gio-conferentie. Door aansluiting van de Bondsrepubliek bij de Benelux kunnen volger,s de christen- -democraten tal van belemme ringen - op bijvoorbeeld han delsgebied worden wegge nomen. Nu nog ondervindt men veel hinder van allerhan de regels en voorschriften bij het passeren van de grens. Dit lijdt niet alleen tot geldverslin dende vertragingen, maar kost ook het controle-apparaat van onder meer de douane handen vol geld, aldus CDA en CDU. Dallas Een politiek adviseur van het Witte Huis is ervan overtuigd dat Ronald Reagan zal proberen nog eens vier jaar president te worden. Volgend jaar gaan de Amerikanen naar de stembus om een (nieuwe) president te kiezen. Hoewel Reagan zijn beslissing nog niet bekend heeft ge maakt, zei zijn adviseur Ed Rollins tegen afgevaardigden van de Republikeinse partij in Dallas: „Ik denk dat de presi dent zich ongetwijfeld herkies baar stelt. Als hij dat niet doet, verdoet bij veel van onze lijd, aangezien we al aan 1984 be ginnen te denken". ADVERTENTIES Ik drink altijd, vaak, af en toe, zelden, -r1'-/" nooit Gasse Royale bier./^^. (Aankruisen hoe slim u bent.) (Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleur- -i neaatieffUm kriiat u oij toKa: ROTTERDAM APmirahteitsstraat 8, tel 010 - 130 180 Vlakbij metrostation Oostplein 2e Miüüellandstraat 23 tel 010-772117 Het extra kortingspercentage kan hoger of lager worden. De keuze en spanning liggen bij u Het kortingspercentage is op rertterdam: binnenwcgpleln/lijnbaan.tel. (010-117700) Tegen verslaggevers in Bahrein zei hij dat overleg over de plaats en het tijd stip van de top nog gaan de is. Op die topconferentie, die al eerder dit jaar was verwacht, zal de delegatie van de Ara bische Liga, die het vredes plan van Fez uiteen heeft ge zet aan de permanente leden van de Veiligheidsraad, ver slag uitbrengen. Arafat zei dat de top er zal komen dankzij de inspannin gen van Saoedï-Arable, Al gerije en PLO. Op de top zal ook de situatie in Libanon aan de orde komen. Rebellie Arafat verklaarde voorts dat de rebellie tegen zijn leider schap binnen de PLO nu vol ledig onder controle is. Zijn rondreis langs de Arabische ■steden heeft deels ook gediend om steun te verwerven voor zijn eigen positie. In Damascus zei intussen een woordvoerder van de rebellen tegen Arafats beleid dat 70 procent van de Al Fatah-slrij- ders de rebellie steunt. De re bellen verwijten Arafat dat hij onder invloed van Saoedi-Ara- bie neigt in de richting van de Amerikaanse vredesplannen voor het Midden-Oosten. Leiderschap De rebellen verlangen een bij eenkomst van de algemene raad van Al Fatah om het be leid vast te stellen en een be sluit te nemen over het leider schap. De Fatah-rebellen verwerpen de Amerikaanse vredesvoor stellen, maar ze verzetten zich ook tegen een passage in het Arabische vredesplan van de top in Fez, v/aarin impliciet het bestaansrecht van Israel wordt erkend. Voorburg Het Weste lijk Wegenbouw Centrum (WWC) in Voorburg ont kent betrokken te zijn bij afluisterpraktijken. Volgens directeur drs J W. Gonlag is ten onrechte veron dersteld dat het WWC tot de slachtoffers behoorde van de vier mannen die vorige week door de Groningse politie voor afluisteren van wegenbouwers zijn aangehouden. De politie deelde daarop mee dat de vier onder meer hadden geope reerd in Voorburg. Volgens Gonlag is inmiddels gebleken dat m Voorburg mo gelijk wel is gewerkt met ap paratuur m een auto, maar dat die afluisterpogingen m elk geval zijn mislukt. De directeur meent bovendien dat de koppeling naar het WWC te voorbarig is geweest. Aan het WWC zou mede zijn gedacht doordal het afluiste ren is ontdekt bij een soortge lijke instantie in Groningen, het Noordelijk Technisch We genbouwcentrum. Voor zover nu bekend zijn daar enkele vergaderingen over inschrijvingen voor een wegenbouwproject door con currenten afgeluisterd om zelf met een lagere prijs in te schrijven. „In het Westelijk Wegenbouw Centrum in Voor burg worden niet zulke verga deringen gehouden", aldus Gonlag. FNV gaat door met verzet tegen kabinet imtw,. Ti, Utrecht „Ik wil graag: drie liter bloed van Lubbers". „Ik wil graag: deze hele regering begraven". In een rustieke, met veel boomschors voorziene hoek van de Irenehal in het Utrechtse Jaar beurscomplex liet 'de Nederlandse werknemer' zaterdag zijn gevoelens schriftelijk de vrije loop. Boos, omdat er steeds maar van hem wordt ge vraagd in te leveren; boos, omdat er desondanks steeds meer werklozen bijkomen. Wie een beetje thuis is in de geschriften van de vak beweging zal het met ver wonderen dat de wens kaarten juist in de hoek van de Voedingsbond een meterslange slinger werd. De bond van de scheiden de voorzitter Cees Schel ling is immers met wars van verbaal geweld en had het bedacht de men sen uit te nodigen hun me ning weer te geven. Spandoek Schelling zelf was in geen velden of wegen te beken nen Zoals trouwens wel meer bondsvoorzitters ont braken achter het span doek aan hel hoofd van de kilometers lange stoet la ter m de middag Wat op nieuw voedsel gaf aan de boze tongen, die graag de verschillen van opvatting binnen de grootste vak centrale signaleren Met duizenden waren 7e naar hel Jaarbeu rscom- plex gekomen voor de lan delijke manifestatie van de FNV tegen het kabinets beleid Vijftien extra trei nen zorgden in de loop van de morgen voor een stampvol centraal station Maar eenmaal op de plaats ven bestemming leek de massa als vanzelf op te los sen in het volume van de twee beschikbare hallen Die woorden kregen bijval van de tienduizend die nog waren gebleven Al kreeg je de indruk dat Kok met ver genoeg ging naar de zin van de aanwe zigen. Zelden kwam hij boven de kreet om actie uit Zelfs werd hij geruime tijd vrijwel aan het oog onttrokken door een groot spandoek met de leus 'Prinsjesdag, stakingsdag', een in het onderwijs wor tel geschoten gedachte, die wel bij de aanwezigen maar bij de FNV-leiding vooralsnog met aansloeg. Er was nog iets opmerke lijks in de Jaarbeurshal len. Belangstellend waren de duizenden langs de uit stallingen van de bonden getrokken Duizenden ba nen. de voorbeelden daar van tenminste, lagen er voor het oprapen. De bon den lieten zien dat met ar beidstijdverkorting kor ter werken voor meer ba nen. was één van de drie FNV-leuzen de werk loosheid te lijf kan worden gegaan. Dat er genoeg nieuwe banen zijn te ma ken. De Voedingsbond gooide het bij voorbeeld op de bosbouw: voor één man is er 17.930 jaar werk. Tel utt je winst. Maar ook het energiepark in Wychen en het Goudsch Kuytbier werden als toonbeelden van vindingrijkheid geëta leerd. Achter elke kraam en ta fel heerste tevredenheid over de belangstelling. Maar toen Wim Kok het urgentieplan van de FNV oprakelde, kwam toch de teleurstelling. „We leveren alternatieven, bouwstenen voor die andere aanpak", riep hij uit. „Maar we zeg gen er eerlijk bij dat die andere koers van de werk nemers en de uitkerings gerechtigden óók offers vraagt. Dat is onvermijde lijk". Niet voor de aanwezigen echter. Een luid boe-ge roep was zijn deel. De Ne derlandse werknemer bleek zaterdag in de Jaar beurs met veel te voelen voor het offeren. Zoals ook de vertegenwoordigster van de jongeren geexal- teerd vanaf hei podium riep- „Korter werken, ze ker, maar wel met behoud van loon". Bij die woorden keken de FNV-leiders wat besmuikt de andere kant op Teheran De levende have van de dierentuin in Teheran krijgt de komende zeven jaar Amerikaans vlees. Het gaat om 268 ton diepvriesmaaltij- den uit de opslagruimten van de Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofdstad. Daarop legde de regering be slag, toen Iraanse studenten in 1979 de ambassade bestormden en vervolgens de Amerikaanse diplomaten langdurig gijzel den. De diplomatieke post is na de vrijlating van het perso neel gesloten. Volgens ayatol lah Khomeiny mag het eten niet door Iraniers worden ver orberd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3