'Wachttijd pleeg gezin moet korter' WAAROM IS'NVOLVOBU DE SPAARBANK ROTTERDAM ZD GOEDKOOP? Organisa tie perfectsfeer gemoedelijk Staatssecretaris Korte-van Hemel: -"Ssa*>9® Van der Reijden niet voor 'kale' waarschuwing tegen roken Surinaamse groep laakt steun aan Indonesië ter meulen 455,42 Paalzitter terug op begane grond Proces-verbaal voor illegale kampeerders PERMAAND SpaarBank Rotterdam Vliegfeest Haagsche Courant met 200.000 gasten liillU Rotterdams Nieuwsblad I maandag 13 juni 1983 Doorn Staatssecretaris mevrouw Korte-van Hemel (justitie) wil dat gezinnen die zich hebben gemeld voor het opnemen van een pleegkind, en daartoe geschikt zijn, niet meer zo lang hoeven te wachten. Ze zei dit za terdag op de algemene ledenvergadering van de Neder landse Vereniging voor Pleeggezinnen in Doorn. Naar haar oordeel komt het nu nog te vaak voor dat kinderen onnodig in een inrichting terechtkomen. Volgens de staatssecre taris is dit te vermijden door do vraag naar en het aanbod van pleeggezinnen beter op elkaar af te stemmen. Proef ADVERTENTIE Leuke zomerblouse... met korte mouw en borstzak je voor nog géén tien gulden! In wit, marine, bleu, pink, zalm, zwart, lilac, kaki, ecru of beige. Van 65/35% polyester/ katoen. Maten 38 t/m 48 De staatssecretaris wees in dit verband op de m voorberei ding zijnde proef 'Plaatsing in pleeggezinnen' van de Coördi natiecommissie Wetenschap pelijk Onderzoek Kinderbe scherming. Voornaamste doel van dat experiment is de pro cedures zo te wijzigen dat het aantal plaatsingen in pleegge zinnen en opvangcentra kan worden vergroot, vooral voor kinderen tot tien jaar. Korte-van Hemel „Maar ook de werving en voorbereiding van kandidaat- -pleegouders moet beter gaan verlopen", aldus mevrouw Korte-van Hemel. „Daarbij kunnen ook ervaren pleegou ders een heel zinnige rol ver vullen". Vergoeding Zij deelde mee, te overwegen de vergoedingen voor pleegou ders op te trekken. Zo zouden opvanggezmnen waar een kind voor korte tijd wordt op genomen, een extra toeslag kunnen krijgen op de dagver goeding. Ook pleegouders die meer dan twee kinderen opne men zouden een extraatje moeten krijgen, meent zij. Voor deze categorie noemde de staatssecretaris als argu ment, dat mensen met veel kinderen vaak op den duur verhuizen naar een groter huis. Den Haagr De waarschu wing 'Roken bedreigt de ge zondheid' die nu verplicht staat op de verpakking van tabaksartikelen zal verdwij nen. althans als het aan staatssecretaris Van der Heijden ligt. Hij wil overleg met de tabaksindustrie, de consumentenorganisaties en de Stichting Volksgezond heid en Roken over een bete re tekst. Kan die niet wor den gevonden dan geeft hij er de voorkeur aan de waar schuwing achterwege te la ten. Voor de A.VRO-radio zei Van der Reijden zondagmiddag; „Het is zeer de vraag of zo'n kale tekst wel enige zin heeft. Ik kan me voorstellen, dat een verstokte roker zegt: nou en?" De huidige waarschuwing wordt ondertekend door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Na ophef fing van dit ministerie heeft de tabaksindustrie gelegenheid gekregen de oude wikkels op te maken. Van der Reijden gaat ervan uit, dat het langza merhand zover is. Hij wil in elk geval niet als staatssecreta ris van volksgezondheid de be staande waarschuwing op nieuwe wikkels laten druk ken. De huidige waarschuwing is volgens de Club van Actieve Niet-rokers (CAN) niet meer dan „het intrappen van een open deur". Als de tekst wordt gewijzigd zou die er de aan dacht op kunnen vestigen dat rokers anderen onvrijwillig dwingen tot passief roken. De tekst 'tabaksrook kan schade lijk zijn voor u en de niet-ro kers* verdient in de ogen van de met-rokersvereniging de voorkeur. Paalzitter Kees Scheffers heeft na 404 dagen zijn boven aardse woning weer verruilt voor een plek op de begane grond. Heel Stolwijk was zaterdag uitgelopen om de afdaling van de 25-jarige Hagenaar via een hoogwerker mee te maken en hem te huldigen. De prestatie van Kees zal worden opgenomen in het Guin ness Book of Records, in plaats van de 399 dagen van de Amerikaan Frank Perkins. De nieuwe recordhouder zei „dolgelukkig te zijn dat het voor bij is". Hij voegde er aan loe: „Het is eens maar nooit meer". Kees Scheffers is bezig aan de afronding van een boek over zijn record. De huldiging van de paalzitter is vrijdag te zien in het TROS-televisieprogramma 'De eerste de beste'. Amsterdam De Liga van Surinaamse Patriotten, een groep van Surinamers in Nederland die het regime-Bouter- se steunen, meent dat Nederland met zijn ontwikkelings hulp met twee maten meet. Ligalid P.E. Simpson wees er gisteren op een bijeenkomst in Amsterdam op dat Neder land gewoon doorgaat met steunverlening aan Indonesië, „ondanks honderden executies in dat land". Nederland heeft na de berichten over executies in Suriname op 8 en 9 december, waarbij 15 mensen omkwamen, de ontwikke lingshulp aan Suriname opgeschort. Volgens Simpson zijn er sinds februari van dit jaar m Indo nesië 300 mensen zonder vorm van proces standrechtelijk doodgeschoten. „Toch neemt Nederland geen enkele maat regel. Integendeel: er worden wel economische delegaties naar dat land gestuurd en er wordt economische hulp toe gezegd". Het Ligalid wees ook op de schending van mensen rechten in Middenamerikaan- se landen. Aan de bijeenkomst namen ongeveer 300 mensen deel. In tegenstelling tot wat was aan gekondigd was er geen delega tie onder leiding van sergeant- -majoor Doedel uit Suriname gekomen. Volgens woordvoer ders van de Liga houdt dit verband met de spanningen en de toestand van paraatheid in Suriname na het ontslag van minister Sital uil de Suri naamse regering-Ah bux Liga-voorzitter Waldi Bree- veld kondigde aan terug te gaan naar Suriname Hij deed een beroep op de aanwezigen zijn voorbeeld te volgen Bree- veld heeft 25 jaar in Neder land gewoond. Goes Twintig kampeerders hebben in het weekeinde op een dagrecreatieterrein m Zuid-Beveland een proces-ver baal gekregen, omdat zc er il legaal verbleven. Sinds kort bestaan er richtlijnen aan de hand waarvan de politie ge makkelijker kan optreden te gen illegale kampeerders ADVERTENTIE Volvo Winner 340. Winkelprijs f17.450Betaald met een Persoon lijke Lening. Looptijd 48 mnd. U betaalt bij een lening van f17.500,-: Wie 'n lening bij de Spaarbank Rotterdam afsluit is altijd erg voordelig uit. Ten eerste, omdat wij'n zeer lage rente berekenen. En ten tweede, omdat wij bij 'n lening ook wel 'ns nee verkopen. N iet omdat we u geen auto gunnen, maar wel omdat u voor een auto niet in de financiële problemen moet komen. Kom 'ns praten. Ook als uw voorkeur niel naar IkVW-J 1 n Volvo uitgaat. U zult dan één ding merken: bij ons is 'n lening a nog te betalen. Scheveningen Aanvankelijk zag het er in alle op zichten somber uit. Hoewel Felleboer en andere weersinstanties hadden verzekerd, dat de elfde juni uitstekend geschikt zou zijn voor het organiseren van een vliegfeest, begon deze dag met een grijs wolken dek en een kille bries. Tienduizenden moeten op dat moment hebben geaar zeld: wel of niet naar de spectaculaire vliegshow van de honderdjarige Haagsche Courant voor de kust van Scheveningen. Als het nou straks eens ging regenen, zou zo'n attractie dan nog te ge nieten zijn met die wind vanuit zee? En ging het feest nog wel door als de wolken zo laag hingen? Ruim 200.000 mensen kozen uiteindelijk toch voor Scheve ningen en dat is meer dan* in door Paul van Beckum de ochtenduren werd ver wacht. Direct na het middaguur, toen de verbazingwekkende Red Arrows langs de kust raasden, kwam een bleek zonnetje te voorschijn. Op dat moment, toen in de verte geluiden klon ken ais van een ver front, be sloten vele thuisblijvers alsnog naar het vliegfeest te gaan. Zij bevolkten de boulevard, de strandpaviljoens, voegden zich bij de duizenden op het lange talud en trotseerden de steeds lager wordende temperatuur tot het laatste geronk in het ruisen van de 2ee was opge gaan. De organisatie van alle betrok ken instanties was zo perfect, dat de 200.000 mensen zonder de geringste stagnatie konden worden verwerkt. Alle bezoekers vonden een plaatsje, dat hen een ruim uit licht bood op de onbegrensde 'arena' boven de witgekuifde golven. 'Al vroeg in de ochtend zetten trams en bussen de eerste dui zenden af bij de Schevenïngse boulevard. De meesten bleken goed gewapend tegen het weer en tegen de eventuele wijzi gingen van dat weer. Vele an deren torsten ijsboxen met frisdranken in de veronder stelling dat de ambulante han del de drukte onmogelijk zou kunnen verwerken en dat het misschien nog echt zomer zou worden. Van die handel bleek de sok- kenkoopman op de boulevard de slimste. Hij was gekomen omdat de voorspellingen van het KNMI niet altijd even be trouwbaar zijn. Naarmate de dag vorderde, slonk zijn voor raad aanzienlijk. Het kleu mende volk hielp hem ook van zijn inderhaast uitgepakte vesten af, toen de bleke zon onvoldoende warmte voorhan den had. Achter ingeklapte paraplu's en opgezette kiagen 2ag het publiek exact om elf uur drie lichtkogels de lucht inwerve- len. En onmiddellijk daarna kreeg het eindelijk antwoord op de vraag: hoe gaat dat nou, als re- clainevliegtuigjes met zo'n sleep de lucht ingaan. Drie Pi- per Cubs pikten de rij mansho ge rimpelletters van het strand, die straktrokken tot de woorden: Welkom op het- Haagsche Courant Vliegfeest. Het eerste vliegfeest ter we reld zonder vliegveld was be gonnen. In de binnenstad werd het in middels stil. Veel minder men sen dan anders bezochten het centrum en de Grote Markt straat maakte af en toe een verlaten indruk. Hoe paraat het openbaar ver voer, bus en tram, zich had op gesteld, moge blijken uit de De Airbus, c-j laatste aan winst van de KLM, passeert het Kurhaus. 600 broodjes en 1750 koppen koffie, die de extra ingezette chauffeurs verorberden vanuit de restauratiebus. Hoewel de organisatie van het aan- en afvliegen van de hon derd vliegtuigen in combinatie met de vliegshow in Deelen, waar de Koninklijke Lucht macht haar 70-jarig bestaan vierde, uiterste precisie verg de, ook met betrekking tot de veiligheid in de lucht, verlie pen de activiteiten op de grond soepel en in een sfeer van ge moedelijkheid. Op een oppervlakte van vijf vierkante meter kreeg alles zijn beslag: de vluchtleiding in de mobiele verkeerstoren, die de vliegtuigen naar hun plaats dirigeerde. De commandopost in de dub beldekker van de Haagsche Courant ten behoeve van de politie, de brandweer en de GG en GD. Tenslotte de commentaarhoek een rond tafeltje met drie tuinstoelen vanwaar de hel dere en boeiende commenta ren klonken van Hans Engel man en Wim Geneste van de MLD (Marine Luchtvaart Dienst). Gemoedelijkheid ook onder het publiek, dat zich gewa pend met kijkers foto-, film en videocamera's optisch trainde op het volgen van luchtacrobatiek, kunstvliegen en andere luchtvaart, die als het zo uitkomt, sneller kan zijn dan het geluid. Alle piloten zullen het pubhek hebben waargenomen als een donkere streep langs de kust lijn, zonder het applaus te ho ren dat soms spontaan op klonk en de kreten van verba zing en ontzetting, vooral toen de Red Arrows met een flin tertje ruimte langs elkaar heen flitsten. En voluit juichte dat publiek, toen een gracieus eskader klapwiekende meeuwen krachtens het instinct van het eigen biologisch radiocontact in een voorbeeldige VF-for matie geruisloos neerstreek op het strand. Acrobaten Motorgeronk klonk er ook op de begane grond. Een groep acrobaten van de Berlijnse po litie haalde tussen de bedrij Negentien Starfighters gie ren langs. ven door bloedstollende loeren uit op zwarte motoren. Kopstandjes maken op het za del, met één hand nog vrolijk gas gevend, als een menselijke piramide ronddraaien, met een crossmotor via een spring plank over agenten in kop- stand suizen, als een ballerina in het zadel van een motor staande koers houden en on mogelijke stunts uithalen met een zijspan. Het publiek ge noot. Intussen was de ambulante handel in de kraampjes op vol le sterkte bezig warme happen aan te voeren. Langs de boule vard verspreidde zich een geur van patat tot shoarma. Er werd ook gehuild zaterdag. Talloze kinderen raakten los uil het gezichtsveld of uit de hand van pappa en mamma. Maar de gemeentelijke moeder van de kinderbewaarplaats had voldoende beschermende vleugels bij zich om de zoekge- raakten met een knuffeltje te kalmeren. De Red Arrows, een van de spannendste onderdelen van de show. Bij de commandocentrale meldde zich ook een jongen van 23, die verontrust infor meerde naar zijn vader. Zo eindigde het vliegfeest. Ook voor de GG en GD bleef het een rustige dag. Drie men sen. één met een hoofdwond en twee ouderen die onwel waren geworden, werden naar het. ziekenhuis overgebracht. Bij de posten werden 44 geval len behandeld van schaaf- en snijwondjes. Enkelen kregen tabletten voor kies- of hoofd pijn en een paar mensen had den last van benauwdheid. Een oude baas meldde zich 'doodop' en kreeg begeleiding van een broeder naar zijn auto. Een vertwijfelde moeder die haar kind zocht vond het op het eind van de middag bij een tante. En wie waren intens gelukkig deze dag? De jochies, dromend van een carrière als piloot. Zij kregen uit handen van ma joor/ commentator Steenson van de Red Arrows stickers voor hun album en hun ka mertje. Uit zijn oranje overal met de vele ritsen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5