R8TTÏMAM Stewart-fan loopt concert mis I 6 Nieuw Amsterdam in tien dagen naar New York GRAAGfiEDAAN. ;eoN Timmerfabriek Voormolen gaat dicht i Slaags met politie Ontslag voor achttien man sss Massale deelname aan toerfietstochten Rechterbeen afgekneld Smit-Lloyd 122 te water Botsing met politiewagen Tent voor hongerstakers at""»"' Rotterdams Nieuwsblad I maandag RZ/RV/RY/RW ]3 iuni 1983 Rotterdam De 33-jarige A.A. Lima uit Rotterdam i: ^waar gewond geraakt tij dens het afmeren van de lege duwboot Roland en de duwbak Ariana (3556 ton) in de Botlek. Het rechterbeen van de man werd afgekneld door de meerdraad. Het slachtoffer stond op het voorschip om de draad, die op de wal lag, vast te leggen op het duwstel. Op een gege ven moment werd de duw- eenheid achteruit gehaald om op gelijke hoogte te ko toen met een laadinstallatïe op de wal. Op dat moment raakte het slachtoffer be kneld. De man is opgenomen, in het Zuïderziekenhuis. Rotterdam De politie heeft vrijdagavond een 23-jarige fan van Rod Stewart uit Alkmaar aangehouden, die eerder op de dag een agent diverse malen had geslagen. De man kon worden gearresteerd, nadat hij een fles op zijn hoofd gegooid kreeg van een onbekende man. De politie liet hem pas om tien uur 's avonds vrij, zo dat hij het concert van Rod Stewart miste. De verdachte maakte eerder op de dag deel uit van een groepje jongeren dat zich op de West-Kruiskade vernielzuch tig gedroeg. Toen de politie één van de knapen wilde aan houden, gaf de Alkmaarder een politieman enkele klappen in het gezicht. Zeven jongeren, in de leeftijd van 16 tot 24 jaar, die vrijdaga vond werden aangehouden tij dens ongeregeldheden bij het concert van Rod Stewart, zit ten nog steeds vast. Ze zijn af komstig uit Naaldwijk, Poel dijk, Monster en De Lier. De politie verwijt hen openlijke geweldpleging en mishande- ling. Rotterdam De timmer fabriek van het Aanne mingsbedrijf v/h H. en P. Voormolen wordt op 1 ok tober gesloten. Dat bete kent ontslag voor de acht tien werknemers. Door een reorganisatie is het af gelopen jaar het perso neelsbestand bij de tim merfabriek al met bijna dertig man teruggebracht. In het kader van die afslan king moest voor dit jaar de omzet worden gehalveerd tot twee miljoen gulden. Dat zal echter op geen stukken na worden bereikt. In een brief aan de medewer kers schrijft de directie: 'He laas moeien wij thans vaststel- len dat de hoeveelheid werk nog sterker dan verwacht, is verminderd en dat de geprog- notiseerde omzet voor 1983 slechts ongeveer 740.000 gul den zal bedragen. Bovendien zijn de verwachtingen voor 1984 en volgende jaren, van wege de te verwachten verso bering in de afwerking van gebouwen, de beschikbare middelen en de toepassing van andere materialen, waaronder kunststof, somber te noemen. Ook voor dit jaar moet met een aanmerkelijk verlies reke ning worden gehouden.' Voormolen (ex-OGEM, nu on derdeel van TBI) heeft nog ge- door Ger Bestebreurtje probeerd een samenwerkings verband met een andere fa briek binnen hetzelfde con cern aan te gaan, maar dat bleek niet haalbaar. Ook de ondernemingsraad heeft geen enkel alternatief op tafel kun nen brengen en concludeert ('hoe pijnlijk het ook is') dat sluiting de enige oplossing is. Ook voor de rest van het be drijf zal 1983 een moeilijk jaar worden. 'Indien Voormolen er op korte termijn niet m slaagt werken te bemachtigen, ziet het er somber uit', volgens een verslag van de ondernemings raad over een overlegvergade ring. Door het faillissement van RSV vallen de werkzaam heden bij de RDM voor Voor molen weg. hetgeen een ge voelig verhes veroorzaakt. Bo vendien zal waarschijnlijk een aanzienlijk bedrag aan open staande rekeningen door RSV iet worden betaald. Voormolen denkt dit jaar wel een omzet van 55 miljoen gul den te haien. Het bedrijf is momenteel in combinatie met andere aannemers werkzaam aan de rioolwaterzuiveringsm- rtchting Krahngseveer en het hoofdkantoor van de Neder landse Middenstands Bank m Amsterdam. En kortgeleden kreeg Voormolen een op dracht van het mmisterie van defensie voor het complex op de Waaisdorpervlakte. Maar voor een beter bedrijfsresul taat zijn op korte termijn grote eigen werken nodig. De hoop is wat dat betreft gevestigd op een snelle beslissing over de aanleg van spoorbrug of -tun nel in Rotterdam Park vol: 'Poetry' gigantisch gestart Manuel Kneepkens: „Waar zijn de vader en moeder van Mustafa...?" Rotterdam Niet alle tienduizenden bezoekers van 'Poetry in het Park' zullen gedreven zijn door hun zucht naar poëzie, maar de dichters kunnen tevreden terugkijken op de performances, die dui zenden wisten te vermaken. Breytenbach, een van de meest in het oog lopende professionele dichters, en een aandachtig luisterend genoor iïardinxveld Bij de scheeps werf 'De Merwede' in Har- dmxveld-Giessendam is zater dag de Smit-Lloyd 122 van stapel gelopen: een voor de Rotterdamse rederij Smit- Lloyd bestemd sleep/ankerbe- tandelings/bevoorradings schip. Het schip werd gedoopt door mevrouw B.A. Boyd, ech'ge- pote van de vice-president van Amoco Europe Inc. in Londen, üe Smit-Lloyd 122 behoort een totaal geïnstalleerd vermogen van 9.500 pk en een kngte van 63,4 meter tot de grootste klasse schepen in zijn soort. Het schip zal in het (joordzeegebied worden inge zet t Rotterdam Door een aanrijdjng tussen een politiewagen en een personenauto op de kruising van de Hoofd leg en de Prins jAlexan derlaan is een '29-jarige vrouw met di verse verwondingen op genomen in het Berg wegziekenhuis. Zij bestuurde de wagen, die door een voorrangs kwestie in botsing kwam met de surveil lancewagen, Deze zoge heten C10 was, gebruik makend van zwaailicht en sirene op weg naar een melding. Beide au to's moesten worden weggetakeld. Rotterdam Het nieuwe cruiseschip Nieuw Am sterdam van de Holland Amerika Lijn doet tien dagen over de eerste, zon dag 26 juni beginnende transatlantische reis van Le Havre naar New York. De met festiviteiten omge geven aankomst van het met enkele honderden passagiers uit Le Havre arriverende schip is dins dag 5 juli: één dag na On afhankelijkheidsdag. Zaterdag 26 juni doopt Prin ses Margriet de door de Franse werf Chamiers de I'Atlantique gebouwde Nieuw Amsterdam. Zoals bekend had dit reeds op 14 mei moeten gebeuren, maar de werf kon het schip onmogelijk tijdig opleveren: het voldeed toen nog niet aan de strenge eisen van de Amerikaanse gezondheidsau toriteiten. De Nieuw Amsterdam begint reeds op 5 juli vanuit New York aan enkele korte trips voor reisagenten. Na een driedaagse cruise rond Long Island en een vierdaagse cruise naar Bermuda maakt het schip vanaf 23 juli uit New York v'^r tiendaagse cruises naar Bermuda en de Caribische eilanden Sint Maarten en Sint Thomas. Op 31 juli vertrekt de Nieuw -Amsterdam uit New York via Tampa (Florida) en het Panamakanaal naar Los An geles. Van daaruit zal een se rie Mexico-cruises worden gevaren. De HAL heeft vanwege de vertraagde oplevering begin mei moeten besluiten een aantal Alaska-cruises te laten vervallen. De rederij is mo menteel druk bezig passa giers te boeken voor het in gelaste cruiseprogramma. Wateringen De tochten van de tienjarige fietstoerdub Westland zijn dit weekeinde een massale happening gewor den. Op de traditionele toer tochten Den Helder Wate ringen (140 km.), Velscn Wateringen (70 km.) en Wate ringen Den Helder Wa teringen (325 km.) trapten res pectievelijk 1100, 1400 en 100 liefhebbers mee. Het meren deel kwam uit het Westland, maar ook waren deelnemers afkomstig uit Rotterdam, Leidschendam, Deltt, Den Haag, Leiden, en zelfs uit hel Groningse Hoogezand. De EHBO had weinig te doen en moest aleen in actie komen voor schaafwonden, opgelopen bij een valpartij. Organisator Nic. Vis: „Er wa ren zelfs mensen, die zaterdag de toerfietstocht Ronde van Zuid-Holland fietsten en tijdig terug waren om hun fiets in Wateringen af te leveren om de volgende dag te kunnen meedoen. Het is waarschijnlijk nog nooit zo druk geweest op de ope ningsdag van 'Poetry Interna tional' als deze zondag 12 juni 1983. Het aantal buitenlanders sloeg in ieder geval alle re cords: de Nederlanders vorm den in het Park een culturele minderheid. Een bezoekster zei bij de entree: „Aha! Weer de vertrouwde exotische klan ken!" Poetry in het Park is uitge groeid tot het volksfeest bij uitnemendheid en vooral ook een feest van verbroedering. Het gevolg daarvan is, dat juist hier politieke actie wordt ge voerd door groepen die opko men voor hun verdrukte land genoten thuis. Dat, en een deel van de gedeclameerde poezie, geven het feest een dualistisch karakter. Het is traditiegetrouw prachtig weer, men is vrolijk en velen zien elkaar na een jaar terug. Er wordt volop ge geten en gedronken, er is adembenemende muziek en dans, er is een uitgelaten stem ming. Maar een dichter leest over de onderdrukking in het land waar hij jarenlang gevangen heeft gezeten omdat zijn woor den gevaarlijk waren en tus sen de tentjes met allerhande uitheemse soorten voedsel staan steeds meer tentjes met politieke voorlichting. 'Terechtstellingen en militaire aanvallen in Koerdistan!', 'Verbreek het stilzwijgen rond Afghanistan!', tientallen vlug schriften waarin onderdruk king centraal staat worden on der het feestende publiek ver spreid. Het juni-nummer van het tijdschrift van buitenland se jongeren 'De Witte Duif' wordt de bezoekers gratis uit gereikt. Onderwerpen: discri minatie. fascisme en racisme. Klein leed Poetry-presentator Geertjan Lubberhuizen schatte om 18.30 uiir gistermiddag het aantal bezoekers op 45.O0C. Het was in ieder geval een feest vol re cords: er werd meer gegeten en gedronken dan ooit tevoren en er zijn ook nog nooit zoveel kinderen zoekgeraakt. De Rotterdamse dichter Manu el Kneepkens staat de bezoe ker jn het geheugen gegrift met een schreiend of beduusd kind aan de hand: „Wil de va der of moeder van Marieke zich meiden? Ze wil haar ach ternaam niet zeggen." Naast het grote leed ook het kleine. Het project 'Plastic Tas' van de stichting Musische Vorming', waarin kinderen teksten of te keningen met waterbestendig materiaal op een tas konden schrijven, scoorde al heel vroeg m de middag met een gedicht van Roeiien: 'Ik ben Roeiien een ratelende r een droevige oe een lullige 1 een piepende ie en pas op vergeet de n niet.' tievelijk uit Zuid-Alnka en Spanje. Breytenbach: 'hier ver wurmt Groot praat: digter en nou gans obskuur sy woorde is aldag ligter in die aardgroot vuur. De eveneens op het hoofdpodi um optredende dichter Kazu- ko Shiraishi schreef: 'God bestaat, zelfs als hij er niet is Hij is ook geestig genoeg om op een soort man te lijken. Rafael Alberti; 'Wat zat ik graag in plaats van hier in een moestuin van de zee, met jou, kleine hovenier! Op een karretje, getrok ken door een zalm, wat een plezier jouw waar verkopen, m'n dier, onder de zoutige golven! 'Verse algen van de zee, algen, algen Het tweede podium trok ter afsluiting honderden Sun rui mers met de 'Federation of Music', een instantie die zich vooral in Rotterdam bezig houdt met de verbreiding van de Surinaamse cultuur. Eén van de bt langnjkste Suri naamse musici is op 't ogenblik de 32-jarige Ronald Snijders: hij speelt fluit, percussie, gi taar en sopraansaxofoon Tus sen '72 en '76 heeft hij gewerkt in het Willem Breuker Collec tief, gistermiddag trad hij op met een eigen band plus de 'Federation of Music". Morgenavond start de dich- tersmaraton in de Doelen met de 'Night op British Poetry'. Er is dus ter opening geen 'Poetry National', zoals gebrui kelijk was, maar er treden deze week wel méér Neder landse dichters op dan tevo ren: dertien. Het streef-aantal was twaalf, daarbij zou ook Cees Nooteboom behoren, maar die was in het verre oos ten en naar men dacht onbe reikbaar. Echter, toen de twaalf waren uitgekozen, meldde Nooteboom zich alsnog als deelnemer. Er is op 'Poetry in het Park' nog nooit zoveel gedronken en gegeten. IYI uziek Na allerlei optredens van de meest uiteenlopende aard werd het feest besloten met een in West-Berlijn gevestigd Turks ensemble dat zich toe legt op anti-oorlogshederen en protest- en volksliederen van Turkse afkomst. De leider, de 45-jarige Tahsm Inctrei, is in Turkije bekend als componist van politieke liederen. De tek sten haalt hij uit de poëtische nalatenschap van de in '63 overleden Turkse dichter Na- zim Hikmet. Rotterdam Het Rode Kruis heeft op aanraden van een arts een tent neergezet bij de hongerstakers voor de Poolse ambassade aan de Javastraat. Voor het plaatsen van de tent is toestemming gegeven door burgemeester F. Schols. Volgens het D'66 raadslid mevrouw H. Gelderblom, die zich met deze zaak bezig houdt, brengen een arts van Amnesty International en een andere huisarts, beiden uit Den Haag, een keer per dag een bezoek aan de hongerstakers. „Van hen hoor ik echter dat het over twee dagen al noodzakelijk is hen twee keer per dag te bezoeken", aldus mevrouw Gelderblom. De meest in het oog lopende professionele dichters waren Breyten Breytenbach en Ra fael Alberti, afkomstig respec- Er zijn mensen die onze krani nog met lezen. Uw beste vriend oi vriendin misschien. Breng daareven f verandering m, f Agres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I pQsl - en goed beloond I Want voor die kleine» jy °°de moeite krijgt u een telefoonklapper. °0nPida/s cod.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9