Kunststichting wil eigen uitgeverij en beroepskracht Schiedam wil beginnende zakenlui op gang helpen Renovatie Frankeland stuit op bezuiniging Vakmanschap herken je zo. VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEflAMSGHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Aantal lekk en in leidingnet veel groter dan verwacht 9Plan nog in pril stadium9 'ÉfïoékcA Vissers tippen politie Gemeente ruilt grond met autobedrijf 1 Vervuiling van KW-haven blijkt onschadelijk Twee ton voor beveiligen van school- routes Passage stelt benoeming uit Ruiter valt van paard Brommers gebotst Lastige klant uit snackbar geschopt Gemeente helpt woon wagenkamp WOENSDAG 15 JUNI 1983 H aarscheuren in gasbuizen Vlaardingen Het aantal lekken in het Vlaar dingse gasnet was eind vorig jaar de helft groter dan verwacht. Directeur Pinkse van de gemeente lijke energie- en waterleiding bedrijven (GEWB) stelt, dat de resultaten van het vorig jaar gehou den onderzoek hem hebben verbaasd. Tevens wer den in 'de kunststof gasbuizen haarscheurtjes ont dekt, waarvan de oorzaak onbekend is. „Ik had gedacht dat het aantal pioiimgsnsico dat heelt be- gaslekken de helft lager zou liggen. Eigenlijk zou zo'n grootscheeps onderzoek elke drie a vijf jaar moeten plaats vinden", aldus Pinkse, die erop wijst dat er het hele jaar door op kleinere schaal naar gaslekken wordt gespeurd. Als een van de oorzaken van de lekken noemt hij de bewegelij ke bodem en de lage grondwa terstand, waardoor de buizen vooral op de verbindingen gaan lekken. Van de bijna 800 gaslekken die door het onderzoeksteam wer den gesignaleerd, waren er 571 die gevaar voor ontploffing gaven. Pinkse noemt het ont- Schiedam Dankzij de oplettendheid van era paar vissers kon de Schiedamse politie in de afgelopen nacht bij winkelbedrijf de Cody aan de Ketelstraat twee inbrekers op he- terdaad betrappen. De 36-jarige Rotterdam mer en een 44-jarige Amsterdammer werden rond middernacht aan gehouden. De twee hadden niet eens de kans gekregen om iets te stelen, zo snel wedden zij in de kraag gegrepen. Ze hadden al wel een ruit je ingeslagen, waarbij de Amsterdammer een snijwond had opgelo pen. 'Vlaardingen Na jarenlan- ge onderhandelingen hebben de gemeente en het automo bielbedrijf Van der Koay overeenstemming bereikt over een grondruil. -Het gaat om een kleine twee duizend vierkante meter -achter de vorig jaar gesloopte Nesüé-fabriek aan de Oost- havenkade, waarvoor de ge meente als tegenprestatie hei gebouw van de voormalige Or. De Visserschool bij Plein Emaus retourneert. De bij de school behorende grond is" „ongeveer evengroot als het perceel in tie Oostwijk. Het automobielbedrijf is van plan m de 'voormalige school een showroom te vestigen. De gemeente wil het op het verworven terrein in de toe komst gaan bouwen. „Een tnooie bouwlocatie", aldus wethouder Goudriaan. w dat heelt staan miniscuul. „Het levert gevaar op wanneer het gas in bijvoorbeeld kelders terecht komt, waar het samen met lucht een explosief meng sel vormt. Daarom raden wij aan dergelijke ruimtes goed te luchten, zodat het gas zich niet kan ophopen." Bovendien wijst hij erop dat wanneer mensen gas ruiken, ze onmid dellijk de GEWB moeten bel len. „Voor een. gaslek laten wij alles staan. Daarvoor komen we direct." Landelijk Van de geconstateerde haar scheurtjes in de kunststof gas buizen zegt Pinkse de oorzaak niet te weten. „Of het aan de samenstelling ligt van het gas of agressieve stoffen in de bo dem weten we niet. Momen teel is er een landelijk onder zoek bezig naar de invloed van gas op kunststofbuizen in ver band met het toekosmtige ge bruik van Noordzeegas. Mis schien dat dat wat oplevert." Vorig jaar werd in zes weken zo'n 185 kilometer hoofdlei ding van het gasnet gecontro leerd. Voor het repareren van de lekken was een bedrag van 200.000 gulden uitgetrokken. Van dit bedrag is vorig jaar 130.000 gebruikt, maar volgens een rapport van de dienst ge meentewerken is er nog eens een bedrag van 140.000 gulden nodig om alle lekken te dich ten. Op dit moment is het volgens hei GEWB moeilijk na te gaan hoeveel gas er door de lekken verloren is gegaan. „Dat blijkt pas aan het eind van dit jaar als het verschil tussen de in koop en verkoop van het gas zichtbaar is", zegt GEWB- wroordvoeder De Jager. Vlaardingen De Vlaardingse politie is gisteren een tijdje op zoek geweest naar verontreiniging in de Koningin Wilhelminahaven, die de Rotterdamse gemeentepolitie vanuit een helikopter had geconstateerd. De vervuiling bleek onschadelijk te zijn. Bij lozing van ballastwater uit een Duits schip bleek een deel van de lading visolie meegekomen. Die olie is niet schadelijk voor het milieu en mag op open water geloor»d worden. Vlaardingen De Vlaardingse kunststichting (VKS) wil in de toekomst komen tot een eigen uitgeverij, om bijvoorbeeld proza, poëzie en fotoboeken in eigen be heer te kunnen uitgeven. Dit voornemen, dat te vinden is in de beleidsnota van de stichting voor de komende vier jaar, verkeert nog in een heel pril stadium. Behalve over een uitgeverij moet de VKS de komende ja ren nadenken over een andere ruimte, omdat het pand aan de Hoflaan op de nominatie staat om gesloopt te worden. Om het nodige administratieve werk te doen wil de stichting een beroepskracht hebben. Gezien de financiële toestand van de gemeente, die zo'n kracht 20U moeten betalen, re» kent de VKS voorlopig echter nergens op. „Ideeën voor boeken kunnen niet worden uitgewerkt", ver klaart een bestuurslid van de stichting het voornemen om een uitgeverij op te zetten. Het plan past prima in de doelstel- iing van de VKS, die mensen de gelegenheid wil geven he dendaagse kunstuitingen het licht te laten zien. Concrete plannen zijn er nog niet. „We hebben alleen besloten dat het Waterleiding Ook het waterleidingnet is vo rig jaar aan een diepgaande conrole onderworpen. De con clusie daaruit is dat Vlaardin gen door een regelmatige con trole bijna twee ton kan bespa ren. Er waren zestien grote lekken, waardoor per jaar 153.504 liter drinkwater verlo ren is gegaan. Het grootste lek zat in een. dui ker onder de Oude Haven. Het was zo groot dat het havenwa ter de leiding binnen was ge drongen, waardoor in het cen trum het drinkwater ernstig was verontreiningd. Enkele dagen lang konden de bewo ners daardoor geen water uit de kraan drinken. Het repareren van alle lekken in de wateleirding kostte de gemeente bijna twee ton. Het onderzoek heeft 250.000 gul den gekost. Door de lekken ging meer dan acht procent van het gekochte water verlo ren. GSD-dfrecteur Smits en wethouder Posthoorn geven een toelichting op de veranderingen in het uitkeringswezen. Hierbij kwam gisteren ook de RZ ter sprake. Vlaardingen Het rijk heeft een bedrag van 200.000 gulden toege zegd om de verkeers veiligheid voor scholie ren te verhogen bij de Van Maerlantlaan, waar drie scholen zijn geves- tigd. Het gaat orn de Paulus-, Prins Willem Alexan der- en Van Maerlant- school. Door de concentratie van scholen en de daarmee ge paard gaande grote aantal len leerlingen ontstaan vaak gevaarlijke verkeers situaties. Ook zijn in het verleden al ongelukken gebeurd. Vlaardingen krijgt de sub sidie op grond van een in ventarisatie, die vijf jaar geleden is gemaakt van de verkeersveiligheid in rela tie met scholen. Wat de gemeente precies met het geld gaat doen, weet wethouder Bas Gou driaan nog niet. „We zul len vliegensvlug een defi nitief plan moeten indie nen bij het ministerie", al dus de wethouder. Er moet worden gedacht aan het afremmen van het snelverkeer en het minder aantrekkelijk maken voor auto's van de omringende wegen, waardoor de scho lieren veiliger kunnen oversteken. Schiedam De nieuwe financieringsre geling voor bejaardenhuizen blijkt het £oor Schiedam vervelende gevolg te heb- .b?n, dat er .voorlopig geen geld is voor de renovatie van Huize Frankeland. ^wDie renovatie dreigt getemporiseerd te ^Worden", onthulde gistermiddag de direc- ?teur van de gemeentelijke sociale dienst ,(GSD) in Schiedam, Gérard Smits. De t GSD heeft met de problematiek te maken, (JjUndat zij voor Schiedam de algemene bij standswet (ABW) toepast, waaruit de be jaardenhuizen gefinancierd worden. -ï Sm its sprak van een nieuwe wet, die in de Jjnsak is en die regelt dat bejaardenhuizen J^htstreeks - dus buiten de ABW om gefinancierd gaan worden. De sociale dienst is dan van de zorgen af, maar zover is het nog lang niet, want er dient eerst onderzoek plaats te vinden. „Voorlopig le vert het ons dus niet minder werk op, misschien wel meer", zei Smits. Smits: „De nieuwe regeling mag geen geld kosten en dat leidt volgens mij tot een temporiseren van de renovatie van Fran keland. Tenslotte, Den Haag redeneert: het moet uit de lengte of uit de breedte komen. Men vindt kennelijk dat het uit de lengte moet" Over renovatie (en nieuwbouw) van het bejaardenhuis aan de Sint Liduinastraat en de Westfrankelandsestraat wordt al vele jaren gesproken. Grootste knelpunt was eerst, dat de provincie een uitbreiding wel noodzakelijk achtte, maar op een ge heel andere plek. De gempente Schiedam en de Sint Liduina-stichting wilden de nieuwbouw echter grenzend aan het be staande complex hebben. In de stadsvernieuwing van bchiedam- West wordt ook uitgegaan van honderd bejaardenwoningen (zogenaamde aan leunwoningen) achter de Fabristraat Dit is door de moeilijke contingentering weer een probleem geworden. Daar komt dan nu een vertraging van de renovatie nog eens bij. Schiedam Werklozen, die in Schiedam zelf willen gaan proberen een bedrijfje te stichten, krijgen hierbij meer hulp van de gemeentelijke sociale dienst (GSD). Het zal niet langer zo zijn, dat hun uitkering meteen op het spel komt te staan, maar er gaat een soort gewen ningsperiode gelden. Dat verklaarden gistermiddag GSD-directeur Gérard Smits en de wethouder voor so ciale zaken Herman Posthoorn, Smits sprak van „een vol strekt krankzinnige maat schappij, waarin er zoveel werklozen zijn, mensen die graag wat willen doen, en te gelijk ook zoveel mensen die in feite hard nodig zijn." Hij vindt het hard nodig dat er stimuleringsregelingen ko men, waarbij werklozen niet meteen afgeschrikt worden door vervelende consequen ties van hun ontluikend on dernemerschap, zoals het verspelen van hun uitkering, In Schiedam gaat nu gelden de rijksregeling zelfstandigen (RZ). In de eerste drie maan den van hun ondernemer schap blijven startende za kenlieden gewoon in aan merking komen voor hun WWV- of RWW-uitkering. Daarna komen zij automa tisch te vallen onder de RZ. Deze kan in principe gelden voor een half jaar en kan met een zelfde periode ver lengd worden. In die tijd moet gebleken zijn, of het bedrijf levensvatbaar is, „want je kunt bedrijven niet eindeloos blijven subsidië ren", aldus Smits. Dat het al met al nog zo'n vijftien maanden in beslag kan ne men, voordat de RZ weer komt te vervallen, heeft er volgens Smits mee te maken dat sommige bedrijfjes een langere aanlooptijd nodig hebben." Volgens Posthoorn letten de Kamer van Koophandel en de rijksconsulent scherp op de aard van de RZ-activitei- ten. Deze mogen beslist niet concurrentievervalsend zijn, betogen Posthoorn en Smits, want het mag niet zo zijn dat met de RZ bestaande onder nemers brodeloos worden ge maakt, Het mag dus uitslui tend gaan om ondernemin gen, die werkelijk een gat in de markt vullen. Het aantal RZ-aanvragen is landelijk gezien nog vrij klein. Volgens Smits slaagt de helft erin om een zelf standig bestaan op te bou wen, waarbij helemaal geen (aanvullende) uitkering meer nodig is. Schiedam Het zes- hoofdige bestuur van de stichting Passagetheater Schiedam heeft de be noeming van een direc teur verdaagd tot 7 juli. Gisteravond besloot men de beslissing uit te stellen, maar de rede nen voor dit uitstel zijn niet gegeven. Naar verluidt zou „er vanuit de 'Schiedamse Gemeenschap, die drie ver tegen woord igers heeft in het Passage-be stuur, enige druk wor den uitgeoefend om niet Passage-medewerkster Connie Eggïnk tot di rectrice te benoemen. Volgens een woord voerder is hier sprake van oud zeer, dat te ma ken heeft met de perio de waarin SG-directeur Ruud Pillard ook in Passage die functie waarnam. De SG had graag een groter stem pel op Passage gedrukt. Vorige week werd be kend dat Teerstoof-be- stuurslid Adriaan Stig- ter zich heeft terugge trokken uit onvrede over de Passage-kandi datuur. ADVERTENTIE. Al meer dan 300 jaar brouwt Grobch h tar bic op natuur!)en am bach tel ij ke wij/e En dal proefje, uk manschap n Mix-slcrsdtap^ wenselijk is dat er zo'n uitge verij komt." Om administratie te doen en het andere werk in goede ba nen te leiden zegt de stichting een beroepskracht hard nodig te hebben. „Dan kunnen we zelf meer tijd besteden aan in houdelijke zaken", aldus de woordvoerder. „Het bestuur is nu teveel bezig met brieven schrijven en dingen stencillen en zo." Het bestuur verwacht niet de subsidie voor die beroeps kracht op stel en sprong te krijgen. Om het 'gat' voorlopig te vullen, staat in de beleids nota, wordt gedacht aan ie mand die volgens de WVM-re geling (werkverruimende maatregel) wordt betaald. Een aanvraag daarvoor gaat bin nenkort de deur uit. De nota is niet meer dan een globale richtlijn van wat de VKS van 1983 tot 1986 wil doen, „Omdat we nog een jon ge organisatie zijn, zal deze nota nog binnen de komende periode van vier jaar moeten worden bijgesteld", aiuus de stichting. De VKS hoopt in Vlaardingen meer ruimte te scheppen voor eigentijdse kunst en cultuur. Vlaardingen De 25-jarige Carla Moerman is gisteravond op de Broekpolderweg van haar paard gevallen. Ze be schadigde daarbij haar rug wervels. Vermoedelijk had de ruiter haar paard bij een sprong niet helemaal onder controle, waardoor ze eraf viel. Ze is per ambulance naar het Holy- ziekenbuïs gebracht. Schiedam Twee Vlaarding se bromfietsers van 17 en 18 jaar zijn gisteren in Schiedam op de Swammerdamsingel in botsing gekomen. De 'jongste van de twee moest met een open beenbreuk in het Schie- landziekenhuis worden opge nomen. De twee reden, naast elkaar over de singel. Bij een uitwijk manoeuvre van een van de twee kwamen zebeiden te vallen. De 18-jarige Vlaardin- ger hield aan het ongeluk ai- leen een gezwollen enkel over. Schiedam Een lastige klant, die de eigenaar van een snack bar aan de Groenelaan in Schiedam op de zenuwen be gon te werken, is gisteravond hardhandig buiten de deur ge zet. De gemoederen liepen zelfs zo hoog op, dat de zoon van de eigenaar de 20-jarige Schiedammer met een mes te lijf wilde. Er werd echter niet gestoken. De lastige klant werd door de eigenaar zijn zaak uitgeschopt. De klant wilde zijn gram nog halen en schopte een deuk in de auto van de eigenaar. Toen de politie de gemoederen kwam sussen zagen beide par tijen af van aangifte. Schiedam De woonwagen bewoners aan de Schiekade krijgen een omgeving, die er wat aantrekkelijker uit zal gaan zien. De gemeente wil overgaan tot een herverkave ling van de sloopterretnen, die alle 'verborgen' zullen worden achter een groene wal. Die herindeling is onder meer nodig, omdat er te zijner tijd woonwagenbewoners zullen overgaan naar de Koekoeks laan en het Schuttersveld, waar geen gelegenheid tot sloopaetivitetten is. De gemeente wil komen tot een betere overeenkomst met de stichting samenlevingsop bouw woonwagenbewoners Schiedam (SSWS) over de huur van standplaatsen. Een verordening wordt hiertoe in de welzijnscommissie bespro ken op dinsdag 21 juni om half acht in het stadskantoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1