16 Bureau Alternatief Werk wil ruimere toeslag voor werklozen GRAAG .GEDAAN. 'f»*»»./ Charlois claimt aandeel in stadsvernieuwing Griezelen in disco Verslag van een Poolse honger staking KLeding maken én showen n Z I Rotterdams Nieuwsblad woensdag 15 juni 1983 R2/RV/RY/RW 'De buiken worden steeds kleiner' Rotterdam Edyta Pacek (19) demon streerde negen dagen met zeventien Poolse landgenoten voor de Poolse am bassade. Een hongerstaking om uitreisvi sa af te dwingen voor familieleden in Polen. Gisteren kregen de in Rotterdam wonende Polen in her bijzijn van journa listen van de Poolse ambassadeur te ho ren dat hun familieleden naar Neder land kunnen komen. De ambassadeur verklaarde gelukkig te zijn. Edyta ook. Leek ze tijdens de actie onderkoeld en zonder emoties, nu biggelden de tranen over haar wangen. Binnenkort ziet zij met haar broer, die ook aan de actie meedeed, haar moeder terug. Op ver zoek van deze krant hield ze tijdens de hongerstaking een dagboek bij. Maandag 6 juni Om 10.30 uur ziuen we op onze plek op de hoek van de Javastraat tegenover de Poolse ambassade Het uitdelen van pamfletten aan automobilisten en voetgangers volgt direkt. Niets wordt weggegooid- Bij de ambassade wordt portiers- dienst gehouden. Niemand komt binnen zonder legitima tie. Vol goede moed en en thousiast staan we de schrij vende pers en de NOS te woord. De ambassadeur. Bar- toszek, wil niet met ons pra ten. Tijdens de jour naai uitzen ding. die wij kunnen volgen via een kleine tv, maakt de ambassadeur zich belachelijk door ie zeggen dat hij niets te gen familiehereniging in Po len heeft. Er zouden dan geen harde maatregelen worden ge nomen. Hij wil geen ongeluk kige mensen binnen of buiten Polen zien. Edyta Pacek Dinsdag 7 juni Eén van de hongerstakers is gestopt, waarop er prompt drie man bijkomen. Later nog één. Er zijn nu ongeveer 3000 pam fletten uitgegeven. De straat is nog steeds schoon. Rabbijn Soetendorp heeft ons een be zoek gebracht en belooft elke dag even te komen. Woensdag 8 juni Vanmorgen heeft een afvaar diging van ons een gesprek met de ambassadeur gehad. Het levert niets op. Vanavond is er weer contact geweest, waarbij Bartoszek mondeling toezegt dat de Poolse politiebu reaus in alle steden waar ach tergebleven familie verblijft, worden verzocht zo snel moge lijk paspoorten in orde te ma ken. Hij weigert echter een schriftelijke verklaring te ge ven, zodat we gewoon door gaan. We laten ons niet weg sturen. 's Avonds laat brandt er nog licht in de ambassade. Wij gaan met honger de vierde dag in. Donderdag 9 juni Vandaag hebben leerlingen van het Aloysiuscollege (Edyta zit op die school m de vijfde klas van het VWO. red.) 791 handtekeningen en een petitie naar de ambassadeur gebracht. Hij is er zelf niet, maar een ambassadelid belooft de hand tekeningen aan hem te zullen overhandigen. Sommigen van de groep beginnen 2ich niet lekker te voelen. Ze hebben al een paar keer om een dokter gevraagd. Niet omdat ze ziek zijn, maar voor de zekerheid. Vrijdag 10 juni Een stel vandalen gooit 's nachts onze hekken om. Een politieke delegatie (leden van de Tweede Kamer en de Haagse gemeenteraad, red.) heeft een gesprek gehad met Bartoszek. We hebben onze twijfels over het resultaat. Audnej Binkowski krijgt via de ambassade een telegram van zijn vrouw. Ze vraagt hem te stoppen. Hij blijft bij ons. Rabijn Soetendorp krijgt van Bartoszek de mededeling dat voor drie mensen een regeling wordt getroffen wat betreft de uitreisvisa voor familieleden. Maar we besluiten om samen door te gaan. De mensen wor den steeds zwakker en zijn snel geïrriteerd. Het wordt steeds moeilijker. Zaterdag 11 juni Vandaag is er een arts geko men. Dokter Stevens. Hij spreekt met iedereen en ver klaart dat de groep nog in goe de conditie is. Dit geeft moed. Mare Neyts en Hanneke Gel derblom organiseren een tent van het Rode Kruis. De politie helpt bij het opzetten. Ieder een krijgt thee en het is heel erg fijn. De groep heeft weer moed en vooral energie. In de ambassade waren ze al een feestje aan het bouwen. Ze dachten zeker dat we weg moesten. Om een uur of twee komt een jongen met een trompet langs. Hij speelt mooi. Blues en Oh, when the Saints etc. Zondag 12 juni Al zeven knopen op onze gal gen (We dragen ze allemaal; het is een symbool voor onze actie, elke ,dag komt in 't touwtje een knoop meer). In alle Haagse kerken wordt voor ons gebeden. Van veel kerken kregen we bloemen. Onze hekken zijn er helemaal mee versierd, net als in Gdansk in 1980 tijdens de stakingen. Dokter Stevens meet de bloed druk van iedereen. Volgens ■hem gaat het goed met ons. We zijn nog sterk genoeg om nog een of twee weken te blij ven. Maar we hopen wel dat het veel sneller afgelopen zal zijn. We dromen allemaal over onze familie en eten. De ge sprekken over lekkere dingen zijn eindeloos, De buiken wor den steeds kleiner. Misschien horen we morgen wat. Het moreel is in ieder geval hoog. Maandag 13 juni Een week geleden begonnen we de actie en nog steeds heb ben we geen concrete ant woorden van de Poolse ambas sade. Vanmorgen hebben we plannen gesmeed voor het be zoek aan de vaste kamercom missie voor buitenlandse za- kep. Rabbijn Soetendorp en Hanneke Gelderblom hebben hiervoor contacten gelegd met kamerleden. De media zijn in gelicht. Een delegatie van de groep heeft op zijn verzoek een gesprek met de eerste se cretaris van de ambassade. We krijgen te horen dat onze fa milie nu snel Polen mag verla ten. Een schriftelijke verkla ring wordt weer geweigerd. Ws gaan later nog een keer naar binnen en eisen dat we zwart op wit krijgen wanneer* onze familïe's weg mogen en wat voor visum ze krijgen. Een uitreisvisum of een uit- wijsvisum. Jacek Serwinski krijgt een telegram van 2ijn vrouw waarin staat dat ze een paspoort heeft gekregen. Tele fonische navraag in Polen leert dat zijn vrouw weliswaar op het politiebureau is ge weest, maar nog steeds geen paspoort heeft. Hier eindigt het dagboek van Edyta. Het einde van haar dagboek is bijna htt einde van de honger- periode. Het is dinsdagmiddag twaalf uur. De hongerstakers ver trekken naar het Binnenhof. Allen een kilo of zeven lichter dan bij het begin van de actie. Het CDA-kamerlid Jan, Nico Scholten, ondervoorzitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken, verklaart dat hij na een lang telefonisch gesprek met de Poolse ambas sadeur zeker weet dat de fami lieleden een visum krijgen. Even later bevestigt de Poolse ambassadeur dit in het ge bouw. Nog steeds niet zwart op wit. Maar de Polen zijn dolblij, het woord van een Nederlands politicus telt zwaar. Edyta huilt. De laafste jaren is de be langstelling voor het zelf ma ken van kleding enorm toe genomen. Bij Berzie's Naai school aan de Noordsingel zijn elke week zo'n honderd mensen bezig om de edele kunst van het naaien machtig te worden. Vrouwen, jong en oud, maar ook mannen. De jaarlijkse modeshow is voor velen een absoluut hoogte punt. Daar kunnen ze trotse fami lieleden en bekenden laten zien wat ze hebben gemaakt. Dit jaar deden 52 leerlingen mee aan de show in Lom merrijk, want het is geen ver plichting of een soort eind examen. Wie het leuk vindt doet mee en wie er niet van houdt om op te vallen die doet dat niet, aldus de en thousiaste directrice van Ber zie's Naaischool. ADVERTENTIE Rotterdam Werklozen, die in een alternatief project werken, zouden een grotere toeslag moeten krijgen dan de vijf gulden onkostenvergoeding die ze nu ont vangen. Een toeslag van 150 gulden per maand zou de deelnemers meer motiveren om langer en intensiever met de projecten bezig te zijn. Nu worden de alterna tieve projecten nog gezien als een opstapje naar een be taalde baan. Dit zegt coördinator van hei bureau Alternatief Werk, Ge rard van der 'Zalm. Deze toe slag zou uit de kostendekken de projecten kunnen worden gehaald en bij gesubsidieerde projecten uit de subsidiegel den. Het Bureau Alternatief Werk, dat drie jaar geleden startte met een aantal alternatieve projecten voor werklozen, is inmiddels aan een ingrijpende reorganisatie toe. Zeventien kleinschalige projecten telt het bureau nu, waarvan ruim de helft kostendekkend werkt Op een aantal projecten moet worden toegelegd, maar dit jaar wordt ernaar gestreefd de meesten kostendekkend te maken. De doorstroom van de alterna tieve projecten, waaronder werkwinkel Jet, de Swindle, klussen project de Bever en en kele fietsprojecten, ts groot. De meeste werklozen werken on geveer één jaar in een project en verdwijnen dan. De' laatste maanden heeft het Bureau Alternatief Werk zich gebogen over een nieuwe structuur. De veelheid aan projecten ging steeds meer werk eisen en het bureau Gerard van' der Zalm....'dat Is geen beleid'.... vroeg zich af in hoeverre zij nog kleinschalig kon werken. „Die kleinschaligheid, maar niet bekrompenheid, moet doorgaan, ook al is het een druppel op een gloeiende plaat", zegt Gerard van der Zalm. „Wij willen er naar toe om nieuwe projecten direct zelfstandig op ie zetten. Dat houdt in dat ze gelijk een rechtspersoon in de vorm van een coöperatie of een stichting krijgen en ze gaan vallen on der eeh andere organisatie in de wijk. Het bureau zal waar nodig begeleiden en adviseren, maar na het opstartjaar moe ten wij ze los kunnen laten. Op die manier krijg je meer doorstroming." Voorop staat nog altijd dat de in datieven van de werklozen zelf moeten komen. „Een groot deel neemt nog een af wachtende houding aan", vindt Van der Zalm. „2e den ken nog te veel dat de over heid het wel regelt Maar zelfs als de economie aantrekt, hou den we een permanent leger werklozen. Bij ons gaan negen op de tien mensen op een be paald moment weg. Het zijn vaak de beter geschoolden die een betaalde baan vinden. Waar de rest naar toe gaat willen we onderzoeken." Het bureau Alternatief Werk wil de wijken inschakelen om het aantal projecten uit te breiden en te begeleiden. „Het welzijnswerk wilde er eerst niet aan", aldus Gerard. „Wer ken met behoud van uitkering vonden ze niets, maar die kun nen er ook niet meer omheen. Stadsvernieuwing is natuurlijk ook belangrijk in een wijk, maar de werkloosheid heeft dit probleem inmiddels over troffen." De werkloze ontvangt nu vijf gulden onkosten per dag. De Werkgelegenheidsverruimen- de maatregel (WVM), waarbij werklozen met het minimum loon maximaal een jaar aan de slag kunnen, zet volgens Van der Zalm geen zoden aan de dijk, „De aantallen zijn te mi niem. De een heeft mazzel en de rest heeft pech. Dat is geen beleid. Daar komt bij dat je na een jaar weer op straat staat en dat is dodelijk. Je mag ei genlijk alleen even aan werk ruiken." Verder wil het bureau Alter natief Werk leegstaande fa briekspanden opsporen en daarin projecten huisvesten. Dat is goedkoop en er zal weer ruimte komen om meer pro jecten te starten. Binnenkort zal het eerste projectenpand aan de Oostzeedijk worden ge opend. Politiek bedrijven bete kent macht uitoefenen en als politici op ongelijk be stuursniveau het over de verdeling van die macht niet met elkaar eens kun nen warden, wordt de dis cussie al gauw narrig. De één begrijpt voor de ander niet, waarom de ander de één niet begrijpt En dat terwijl kwesties, die nu In een rellerige sfeer worden opgeklopt, bij een strikt zakelijke benadering toch vrij eenvoudig moeten kunnen worden opgelost. Een lange aanloop om te recht te komen bij de zo veelste discussie over de betrokkenheid van de deelgemeenten bij de stadsvernieuwing. In feite is dat gevecht maar een onderdeel van een proces, dat gericht is op optimali sering van de bevoegdhe den van de deelgemeen ten. Maar het is tekenend voor de politieke sfeer in Rotterdam, dat het tot hoofdzaak uitdijt. Het komt doordat twee poli tieke dogma's met elkaar in botsing komen. Het is sinds jaar en dag in Rotterdam een bijna hei lig streven de besluitvor ming over wat voor de burgers van deze stad be langrijk is, zo dicht moge lijk naar de basis te bren gen: zo dicht mogelijk bij de bewoners zelf. Dat heeft tót nu toe negen deelgemeenten opgele verd.'Met vallen en op staan hebben de deelge meenteraden hun eigen plek veroverd. Ze verke ren in het stadium, dat men moet besluiten óf zo veel mogelijk bevoegdhe den en bestuursmogelijk- heden aan de deelraden te geven, óf ze maar moet af schaffen. Alles daartus sen in blijft een bron van voortdurende conflicten en weerkerend gehannes. Hoewel een coalitiegenoot als de CPN best de route naar .de afschaffing op wil, is dat een onbegaan bare weg. De deelgemeen ten zijn er, men kan niet meer terug. Politiek wil de 'grote' gemeenteraad in meerderheid ook niet te rug. Dat vaststellend dient men consequent te zijn. Strevend naar optimalise ring van de bevoegdheden van de deelraden, zal de vervolmaking van de Ver ordening op de Deelraden voorrang dienen te krij gen op andere, op zichzelf ook gewichtige politieke belangen. Maar hier begint de ellen de. Indertijd heeft oud wethouder Van der Ploeg uitgevonden, dat de stads vernieuwing alleen op gang te krijgen was door de instelling van project groepen, waarin bewoners en ambtenaren samenwer ken. Korte bestuurslijnen tussen projectgroepen en Coolsingel zorgden er voor dat de stadsvernieu wing, aangepast aan de behoeften van de wijk, doelmatig kon worden aangepakt. De invloed van de project groepen op het wijkge- bonden gebeuren werd steeds groter. Ze eigenden zich meer macht toe en be gonnen zich met meer za ken bezig te houden dan het eigenlijke saneren en renoveren. Wethouders als Van der Ploeg, en nu ook Vermeu len, vonden dat allang best. Ze zijn ingehuurd om oude wijken te ver- nieuwen en alleen resulta ten tellen. Het zal hen een zorg zijn of projectgroe pen daarbij in het vaan water van deelgemeenten zitten. Naarmate project- en buurtgroepen zich meer tegen deelgemeenten ver zetten, gToeide ook hue, aversie tegen het deelge meen ten bes tel. Invloed van de deelgemeenten oj de stadsvernieuwing be perkt de vrijwel autono me macht van de wethou der en dat kan hij, poli tiek op resultaat gericht als hij is, niet hebben. Vandaar het conflict, dal nu weer volop oplaait. In de visie van de deelge meenten is overheveling van een aantal bevoegdhe door Koos de Gast den van de Verordening op de Stadsvernieuwing naar de Verordening op de Deelgemeenten (van de VOS naar de VOD dus, zo als het in het jargon heet) onvermijdelijk. Maar voor de stadsvernieuwers, zowel ten stadhuize als in de projectgroepen, is de Verordening op de Stads vernieuwing onaantast baar. In de discussie gaat het niet zachtzinnig toe. Wet houder Vermeulen verge lijkt de onwrikbaarheid van voorzitter Franken van de deelraad Charlois met 'een kuub grof zand', die niet te verplaatsen is. De deelgemeente op haar beurt is, wat overdreven emotioneel, 'geschokt en. verontrust'. Toch geeft zo'n discussie wel het hiaat aan, dat er' tussen de opvattingen van betrokkenen zit. De wet houder van Volkshuisves ting en Stadsvernieuwing is en blijft deel ra ads be stel of nietde bestuur der in het stadhuis. Maar een deelraad als Charlois is hard bezig zich te ontwikkelen tol een autoriteit op de Lin ker Maasoever. Vergeet even niet, dat de deelge meente Charlois 85.000 in woners heeft en wat om vang betreft vergelijk baar Is met een stad al$ Dordrecht. Als men streeft naar optimalise ring van haar bevoegdhe den, is men ook bezig met de versterking van een stukje wijkgebonden au' tonomie. In die filosofie valt niet in te zien, waarom de macht van de projectgroe pen onaangeraakt moet blijven. En dat geldt ze ker in gebieden, waarin het werk (dus de macht), dat de projectgroepen zich toegeëigend hebben, om vangrijker is dan oor spronkelijk de bedoeling; is geweest. Rotterdam In de disco theek Bluetiek-In aan de Ka- rel Doormanstraat 12 in Rot- Er zijn mensen die onze krant nog niet lezenUw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f-^aaoi; verandering in. s Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0stc en goed beloond! Want voor die kleinef - e; moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. K'00=Pi-,a;s Sh Adres: r, I Pa'tcode; T*le/oon. ^'"urdeJjo terdam wordt vrijdagavond 17 juni het eerste nationale horror/griezelfestival gehou den. De deelnemers aan dit festival, dat door de organi satoren wordt omschreven als een griezelgebeuren met heksen, vampiers, spoken en andere macabere sujetten, dingen mee naar verschillen de onderscheidingen: de na tionale horror-cup voor de beste griezel-act van het jaar, Miss Vampirella en de b?ste pop/disco-act Het festival, wordt opgeluisterd coor science fiction-kunsten ears,, kaartlegsters en helderzien den. Tot de deelnemende 'dui velskunstenaars' behoren Roberto uit Breda met een slangen-horrorshow, het Theater Amsterdam met een grafkelder-act, Ger Schollen uit het Noordhollandse Op- dan met een Jack the Rip per-act, terwijl Otto Karsner en Mantra de bezoekers zul len laten griezelen bij een magische operatie, temidden van vuurfakirisme, voodoo- rituelen en opzwepende mui ziek. De show in de Hue- tiek-In begint om 22 uur. De winnaar gaat naar de Eu ropese kampioenschappen in het Westduitse Frankenstein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4