ROTTERDAM 17! wÊmm Permanente bewaking in gebied vissterfte De Ruiter optimistisch over stukgoed- overleg Lichaam verborgen in heemtuin Renteverlies ten laste van reserves Rotterdam De twintigjarige man, die door de Rotterdamse po litie is aangehouden, heeft bekend zijn vriendin, de 15-jarige havo-scholiere Hanneke Hogesteeger, te hebben vermoord. Een wandelaar vond haar lichaam gisteren in de struiken van de heemtuin aan de Hammarskjoldplaats in Ommoord. Ze is het slachtoffer geworden van een zedenmisdrijf. Lagere winst van 'Zeeland' Show parade in De Hoek Scheepsleveranciers ongerust over haven Bewoners Overschie zijn vervuiling beu: Huurinhoudingen: Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW 15 juni 1983 Gemeente wil eventueel l f) miljoen uitlenenr Vervolg van voorpagina Rotterdam Drs.P.de Ruiter, voorzitter van de zogenoemde Commissie II ziet ook na het overleg van gisteren een stukgoed-overeen komst nog steeds zit ten. Hij gaat er vanuit dat ook de werk gevers uit de andere havensectoren de gelden die beschikbaar komen uit pen sioenpremie-vrijstelling voor de uit de haven vertrokken en nog af te vloeien werknemers van 57l/j jaar en ouder, be steed zullen worden voor de financie ring van de leegloop. De stukgoedsector doet dat en de sectoren graan en contai ners willen eveneens. De machinale sec tor (kolen en erts) is daar in dit stadium echter nog altijd niet toe bereid. De Ruiter is ook optimistisch, omdat hij ver wacht dat de gemeente Rotterdam via voorfi nanciering van vijftien miljoen gulden een op lossing in die richting mogelijk zal maken. Ver tegenwoordigers van het gemeentelijk haven bedrijf hebben de commissie gisteravond ge zegd dat dc gemeente voor dat idee voelt. De premievrïjstelling loopt namelijk over zeven jaar, maar via voorfinanciering kan het bedrag ineens worden vrijgemaakt. Later moet het 'wel worden terugbetaald, Commissie II komt 27 juni opnieuw bijeen en dan zal een nog te vormen werkgroep uit de commissie berekend moeten hebben hoeveel pensioen fondsgeld er totaal voor de opvang van de leegloop nodig zal zijn en hoeveel arbeids plaatsen daarmee in de stukgoedsector behou den kunnen worden. De Vervoersbond FNV houdt het op minstens 300 man als alle sectoren van de haven meewerken. Rekening houdend met de introductie van ruim negen procent werktijdverkorting en afhanke lijk van optimistische of pessimistische progno ses omtrent de ladingontwikkeling in de stuk goedsector, zijn er op 1 januari '84 tussen de 300 rèspektievelijk 600 man overcompleet. Werkge vers en werknemers hebben in de commissie vergadering van twee weken geleden besloten d£t tot gedwongen ontslag zal worden overge gaan als blijkt, dat maatregelen voor de opvang v£n de leegloop geen effect hebben. Ëens Na acht uur vergaderen werden de onderhan delingsdelegaties van werkgevers en werkne mers het gisteren eens over de uitgangspunten vpor werktijdverkorting. De werkgevers heb ben er uiteindelijk in toegestemd dat er bij in voering van werktijdverkorting tot l juli 1985 totaal 335 arbeidsplaatsen behouden zullen wor den. Dat wil zeggen dat dit aantal op de diverse, vanaf l januari te starten halfjaarlijkse peildata, in mindering zal worden gebracht op het even tuele overcompleet aan personeel, naast de reeds eerder overeengekomen 'buffer' van hon derd man personeel die boven de sterkte wordt aangehouden. De werktijdverkorting, die de stukgoed werkers 22 roostervrije dagen oplevert, wordt voor 4,9 procent door de werknemers en voor ruim vier procent door de werkgevers betaald. De invoering ervan staat voorlopig op het pro gramma voor de eerste zondag van de maand die volgt op de maand waarin de Vervoersbond F,NV zijn leden via een referendum over deze kwestie zal hebben geraadpleegd. Dat kan op z*h vroegst 7 augustus zijn. Hei knelpunt op dit ogenblik is of de tol nu toe gehanteerde toeslag voor de 'kloszaterdag' verplicht werken op één van de drie zaterda geninderdaad wordt verwerkt in het basissa laris. Dat is een eis van de vakbonden. Werkge vers willen dat in principe ook, maar hun defi nitieve toezegging hangt toch af van de bereid heid bij de rederijen om het daaruit voortvloei ende hogere sluwadoorstarief te betalen; de toe slag wordt dan namelijk verrekend over de an dere werkdagen. De werkgevers, die gisteren meedeelden dat een duurder worden van de haven vermeden zal moeten worden, zullen de bereidheid zoveel mogelijk peilen en daar in het volgende cao-ge sprek op 23 juni uitsluitsel over geven. Ger Ros van het FNV dreigde gisteravond: „Als dat punt er niet doorkomt, zeggen wij 'nee' tegen de gehele werktijdverkorting." Acties sluit hij dan niet uit. Buurt zocht tevergeefs naar vermoord meis j e Vervolg van voorpagina Over de manier waarop de moord is gepleegdwilde de Rotterdamse recherche geen mededelingen doen. Het is de bedoeling dat vandaag nog sectie op het lichaam wordt verricht. Gisterochtend werd haar li- In het parkje is het lichaam van het meisje gevonden Hoe)c van Holland De opbrengsten uit het vervoer zijn het afgelopen jaar voor de Stoom vaart Maatschappij Zeeland (SMZ) tegengeval len. De maatschappij, die voor een deel zorgt voor de veerdienst met Harwich in Engeland noemt het jaar 1982 in het jaarverslag een 'be wogen jaar*. De winst was lager dan het jaar daarvoor. In 1982 werd anderhalf miljoen gul den winst geboekt tegen 1,3 miljoen in 1981. Het geld wordt gestort in het reservefonds, waaruit nieuwe schepen moeten worden ge kocht. Vooral de vordering van de Sint Edmund van de zustermaatschappij Sealink in verband met de strijd rond de Falkland Eilanden betekende een terugslag. De Britse partner zag geen kans zag de dienst naar behoren te vervullen. Ook de arbeidsonrust in Engeland met stakingen van scheeps- en treinpersoneel had invloed op de resultaten.Verder had de daling van het pond sterling een negatieve invloed. Door het extra inzetten van de Koningin Juliana gaf het exploitatieresultaat toch nog een geringe stijging te zien. Het vervoer van nieuwe fabrieksauto's bleef onder de ÏOQ.OOO. Door de strubbelingen aan Britse zijde werd on der méér het volledige Ford-contract verspeeld. In 1982 werd een aanzet gegeven tot een in dringende studie die moet leiden tot verbete ring van de kadefaciliteiten, de voorzieningen voor de terminal en de vloot. Het aantal mede werkers van de maatschappij daalde door na tuurlijk verloop met 21 man tot 504. Voor het lopende jaar verwacht de maatschap pij Zeeland geen opvallende verbeteringen. Wanneer de Britse dienst weer volledig wordt uitgevoerd zal het Nederlandse passagiersaan deel dalen en daarmee ook de verkopen in res taurant, bars en winkels aan boord. Hoek van Holland De VVV Hoek van Holland houdt komende zaterdag de jaarlijkse showparade. Dit muzikale festijn begint 's avonds om acht uur op het voetbalveld van Hoek van Holland aan de Lemaireweg, waar het publiek ook gebruik kan maken van de overdekte zittnbune. Aan de showparade word deelgenomen door de harmonievereniging Rotterdam aan Zee uit Hoek van Holland, Rijnmond uit Schiedam, The Sweet Tbirteens uit Den Haag, Jubal uit Dordrecht en de Fentissygroepen die uit diverse plaatsen komen. De showparade wordt geopend door VVV- voorzïtter J.J.Reukema en afgesloten door deelraadsvoorzitter dr.ir.P.J.A.L. de Lim. Een rechercheteam bestudeert de plattegrond van de heemtuin Rotterdam De Nederlandse Vereniging van Scheepsleve ra nciers is verontrust over de aantasting van het voorzienin genniveau in de Rotterdamse haven. Hel is volgens haar de hoogste tijd dat overheid en bedrijfsleven samen een einde maken aan die desastreuze ontwikkeling. Als dat niet ge beurt, zullen steeds meer sche pen kiezen voor concurreren de havens. De haven van Rotterdam moet, aldus de vereniging, meer bieden dan alleen laad- en loscapaciteit, zoals bijvoor beeld voldoende mogelijkhe den voor scheepsbouw en -re paratie en andere specifieke aktiviteiten die aan de haven zijn gebonden. Noodzakelijke havenaklivtteiten mogen in geen geval onmogelijk worden gemaakt, doordat de werkge ver te hoge en dus te kostbare eisen stelt. Rotterdam - Binnen enkele dagen venvachten de verontruste leden van de bewonersorganisatie Over- schie'81 uitsluitsel van de milieudienst van Rijnmond over de plotselinge massale visssterfte in de Plas van Snijders. De massale sterfte, gésproken wordt over tienduizenden vissen, werd afgelopen weekeinde door de bewoners ontdekt. Drie van de bestuursleden van de organisatie, J. Koekkoek, J. Nobel en T. van der Berg, hebben in middels stappen ondernomen en de monsters aan Rijnmond aangeboden. Zij hebben daarmee in feite gedaan wat Edith Hallensleben (voorzitter van de deelraad Overschie) niet was gelukt. „Het moet nu maar eens voorgoed afgelopen zijn met die vervuiling", zegt Koekkoek. „Overschie is afge zakt van een van de rijkste gemeenten in Nederland tot een deelgemeente, waar door blunders van de ge meente Rotterdam niets meer van over is. Het enige wat wij nog hadden was een stukje ongeschonden natuurgebied. Als dat nu ook al verziekt wordt door chemisch afval dan moet men er maar op rekenen dat er andere maatregelen van de kant van de bewo- - ners gaan komen." De bewonersorganisatie maakt zich met name boos over de manier, waarop de firma Speelman (waar ondér meer plantaardige olie en veevoerder wordt verwerkt) ongestoord haar afval mag lozen in het natuurgebied. „In dat geval richt ik me ook tol de deelraad, die zonder enige problemen een vergun ning aan dat bedrijf heeft afgegeven'*, zegt woord voerder Koekkoek, „Men zegt wel eens dat de voor deur voor het storten van atoomafval hermetisch ge sloten blijft maar de achterdeur wagenwijd open staat als het gaat om het lozen van chemisch afval, maar dat is nog waar ook. We hebben al meer last gehad met 'dat bedrijf en dat moet nu maar eens uit zijn." Bij de firma Speelman ontkent men overigens dat zij de oorzaak is van de vissterfte. Woordvoerder P. Schenk: „Wij lozen alleen afval op de plas vlak ach ter de fabriek. En daar is nog nooit iets van vissterfte geconstateerd. Het lijkt me dan ook vreemd dat dat een plas verder wel gebeurt door onze afvalstoffen." Om wat voor afval het exact gaat kon Schenk niet zeggen, Onderzoeken Wel, dat het Hoogheemraadschap Delfland een maandelijkse controle houdt. „De uitslagen van die onderzoeken zijn vooralsnog niet schokkend", aldus Schenk, „Wel heeft Delfland ons aangeraden bepaal de stoffen zo min mogelijk in de plas te lozen. Mo menteel zijn we in onderhandeling om ervoor te zor gen dat die stoffen, en liefst al ons afval, in de riole ring geloosd gaan worden." Nog algezien van het feit dat het driemanschap er zeker van is dat de oorzaak wel bij Speelman ligt, is men ook verbolgen over de houding van enkele le den van de deelgemeente Overschie. „Daar zitten negentien mensen die alles vanuit de theorie probe ren te regelen", beschuldigen zij, „Het CDA heeft in haar verkiezingscampagne heel duidelijk gesteld dat milieuvervuilers aangepakt moeten worden. Maar toen de verkiezingen achter de rug waren hebben we niets meer van hen. gehoord." De verontruste bewoners wachten eerst gelaten de uitslag van het monsteronderzoek af. Pas dan over wegen zij bepaalde stappen te ondernemen. De vis sen zijn in vrachtwagens afgevoerd naar een ver brandingsoven op de Brielselaan. Oversehie'81 heeft inmiddels een bijna permanente bewaking ingesteld in het plassengebied. Rotterdam De renteverlie zen van de naar schatting een miljoen gulden ingehouden huurpenningen zullen wan neer men tot het afboeken van die verliezen, overgaatnaar alle waarschijnlijkheid ten las te komen van de algemene be- drijfsreserve van de woning bouwcorporaties. Het komt er dus op neer, dat het renteverlies van de uit protest tegen het rijksbeleid ingehouden huur een verdere aanslag pleegt op de toch al negatieve bedrïjfsreserve van de met in houdingsacties ge confronteerde corporaties: Pa trimoniums Woningstichting, Woningbouwvereniging De Combinatie, Maatschappij voor Volkswoningen, Woningstich ting Onze Woning en het Ge meentelijk Woningbedrijf Rot terdam (GWR), Cor van Zeijlst van de Federa tie van Rotterdamse Woning bouwcorporaties (FRWC) gaf gisteren desgevraagd toe, dat de bedrïjfsreserve het enige legepotje is. waaruit derge lijke verliezen zouden kunnen worden betaald. Aangezien die reserves van genoemde corpo raties al geruime lijd op zijn, voegde Van Zeijlst daaraan toe: „Die verliezen komen ten laste van niks." Weliswaar zullen de wethou der voor stadsvernieuwing, ïr. Pim Vermeulen, en de FRWC proberen te bedingen, dat be slissingen over de uiteindelijke aanwending van die renteop brengsten niet door de bewo ners zelf gemaakt zullen mo gen worden, maar de bewo ners op hun beurt lijken niet geneigd zonder slag of stoot die renteopbrengst 'zomaar af te staan'. Niettemin zullen wethouder en FRWC het een en ander proberen te bedingen in hel over een poosje te hero penen overleg met de vier be wonersorganisaties van Croos- wijk, Het Oude Noorden, Pro venierswijk en Agniesebuurt. ehaam in de heemtuin in Om moord, nabij haar ouderlijk huis aan de Kelloggplaats, ge vonden. Een wandelaar werd omstreeks tien uur door zijn hond geattendeerd en vond het levenloze lichaam in de struiken. De politie startte di rect met een omvangrijk tech nisch onderzoek, dat inmiddels is afgerond. Gisteravond nog werd een deel van de vrien denkring van het slachtoffer ondervraagd. De leerlinge van de derde klas van de Prins Alexander-havo werd door haar ouders maan- door Marlijn Verwaaijen dagavond om negen uur als vermist opgegeven. Het meisje was die dag om half drie van huis gegaan, vermoedelijk naar het Lagebergsebos of het Zevenhuizense strandje (nabij de Rottemeren), Het is niet ge heel duidelijk of zij daar met anderen had afgesproken en of zij daat inderdaad ook ge weest is. Toen Hanneke. die door de po litie wordt afgeschilderd als een meisje dat zich stipt aan haar afspraken hield, om zes uur *s avonds nog niet thuis was, hebben haar ouders, ge holpen door buurtbewoners, tot negen uur naar haar ge zocht. Daarna werd de politie ingeschakeld. Gezien het tijd stip en de leeftijd van het ver miste meisje heeft de politie geen zoekactie op touw gezet. Tips De heemtuin in Ommoord is een plaats waar de natuur haar werk moet doen. Volgens de politie bestaat de heemtuin uit een zwaar begroeid gedeel te, waar door de hoge bossage en het vele onkruid het moei lijk moet zijn geweest het slachtoffer te ontdekken. Het lichaam lag nog geen vijftien meter van het ig geen vijftien wandelpad af. Direct na het bekend worden van de vondst zijn wel enkele tips binnengekomen van men sen, die hebben geconstateerd dat er mensen zijn, die zich er voornamelijk in de avonduren verdacht in het parkje ophou den. Zelfs zouden enkele wan delaars door bepaalde figuren zijn lastig gevallen. De heem tuin is vooral voor de vele flatbewoners uit de omgeving een ideaal wandelpark. Hanneke Hogesteeger is lo pend via het park richting de twee eerder genoemde locaties gegaan. Haar route week niet af van de gebruikelijke weg naar het Lagebergsebos of de Rottemeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5