WATERWEG 7 r™ 17 nn 1 e weinig om van te leven, te veel om dood te gaan' Wie geld wil voor opknapbeurt, mag vijf jaar niet verhuizen Samen bezig met vakantie WIJBO SURFING Nog half miljoen voor geopende 'oortjes' 'Schiedam niet met zacht winstje verlaten9 6,95 Ouderen houden geen cent meer over tr Eerste exemplaar van 'Maassluis in oude ansichten 2' voor burgemeester WÊBÊÈÊÊÈmISiiilllöifiï 111! Klimop en Weteringschool Wethouder krijgt voor tweede maal Prego-predikaat balpen in etui 29.50 VAN DER SLUIS DUS TOCH GOEDKOPER!! Geef vader een dag cursus windsurfing. VOOR VADER COGNAC PORT JONGE JENEVER 15.95 CREME DE CASSIS .REGNIER 14 Q5 ÉBL.ANC DESBLANC „ORLANDA" BREUR 'C ZAAGMOLENDRIFT Uit handen van Vlaardinger Seip krijgt wethouder Wijnstok het zwartboek Oud Zeer. Schiedam/Vlaardingen „Houden onze zorgen dan pas op bij de dood?", vroeg bejaarde Seip zich gisteren op het Vlaardingse stadhuis af. Tijdens een bepaald niet feestelijke manifestatie, overhandigde hij wethou der Jelle Wijnstok het zwartboek Oud Zeer. Daarin staan klachten maar vooral noodkreten verza meld door de ANBO, de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderendie door alle bezui nigingen nog maar amper kunnen rondkomen van hun slinkende uitkering. Eerder op de dag had in Schiedam wet houder Scheeres het Oud Zeer uitgereikt gekregen. Maassluis liet zich onbetuigd. „Op je oude dag denk je van je rust te kunnen genieten. Maar je geniet niet", vertelde Seip zijn gehoor. „Je hebt zorgen hoe de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Je AOW-tje, het is te weinig om van te le ven. teveel om dood te gaan. Door alle kortingen en bezui nigingen worden wjj ouderen in onze bestaansmogelijkheden aangetast. Schreidende om standigheden." Het uitreiken van het zwart boek aan wethouder Wijnstok was een onderdeel van de lan delijke actie, In honderden ge meenten, aan de Tweede Ka mer en de provincie is Oud Zeer om precies twaalf uur door leden van de ouderen bond aangeboden. De minima en met name de AOW moeten worden ontzien, is hun me ning. Seip: „Je kan er toch al niet van leven." De grijze Vlaardinger werd bijgestaan door een uiterst ma ger groepje ouderen. Met zijn tienen waren ze naar het stad huis gekomen om het zwart boek met hun aanwezigheid kracht bij te zetten. Actievoe ren. zo zei er één van hen, daar zijn ouderen nog wat angstig voor. „Meer mensen zijn er niet op de been te krij gen." Wethouder Wijnstok zet als re actie met echt iets voor hen te kunnen doen, maar te trach ten op het zwartboek in te spe len. Maassluis Het tweede deel van Maassluis in oude ansich ten is gistermiddag officieel - uitgegeven. Burgemeester Hans van Es kreeg uit handen van de samensteller, de bejaar de Maassluizenaar T.Masten- broek, het eerste exemplaar uitgereikt Ook het voorgaande boek, dat zestien jaar geleden verscheen, kwam van zijn hand. De Maassluizenaar heeft trouwens in zijn privé-colleciie nog vol doende fotomateriaal voor al weer een opvolger. Het is —en dat vond Masten broek wel jammer— een min- der dikke 'geschiedkundige' uitgave geworden dan het eer- ste deel: een 75 prenten en fo- - to's tellend ingebonden werk- je, dat echter wel aan de prijzi- - .ge kant is. Voor nog net geen j drie tientjes kan het fotoboek bij boekhuis Den Draak wor den aangeschaft. Voor wie waarde hecht aan de historie van Maassluis is het .evenwel zeker de moeite waard. Er staan een aantal zeer fraaie foto's met begelei dend schrijven in, die bijvoor beeld 'Aai Biest' en de stad somroeper portretteren. Ver der zij de vlieten rond 2900 te zien. ter wij i ook prenten van de vloot in ruime mate aanwe zig zijn. Maassluis in Ansich ten deel 2 gaat terug tot 1880 en houdt op in de oorlogstijd. Een leerling van de Weteringschoo! ligt op de kaart van Europa, om te bekijken welke va kantiemogelijkheden er zijn. Vlaardingse wethouder Goudriaan9Uitgave is verantwoord Vlaardingen Er zit volgens de Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan schot in de openstelling van de zogenoemde halve oortjes bij de Beneluxtunnel. Nadat de provincie een bijdrage van 850.000 gutden in het vooruitzicht heeft gesteld, staan, aldus Goudriaan. de betrokken partijen aan de „vooravond van de laatste bottle-neck", die bestaat uit de goedkeuring van rijkswa terstaat. Tevens staat Vlaardingen voor het probleem dat het voor het werk nog geen geld heeft gereserveerd. Vlaardingen De kleuters van de Klimop en de kinderen van de Wetering, twee scholen in de West wijk die in de toekomst één basisschool moeten worden, zijn alvast samen een project aan het doen. Om naar de samenwerking toe te groeien, Twee weken lang leren ze dingen over het onderwerp vakantie. De kinderen hebben uitstapjes gemaakt naar bos en strand, schelpen en denne-appels verza meld, waar ze dingen van gemaakt hebben. „Ze vinden het veel leuker dan wanneer ze alles voorgeschoteld krijgen", zégt schoolleider F.van der Poel. In de hal staan tafels vol spullen die bij een va kantie van pas komen of dingen die tijdens een uitstapje gevonden kunnen worden. Daar lig gen briefjes met opdrachten bij, zoals: „Bij wel ke boom hoort dit blad." De kinderen van de lagere klassen helpen de kleuters bij het doen van de opdrachten. De hogere klassen hebben fietstochten uitgezet, reisgidsen vergeleken, geprobeerd om wijs to. worden uit het spoorboekje en bekeken welke mogelijkheden er in Europa zijn om op vakan tie te gaan. Van der Poel: „Daar komt kaartle zen aan te pas, rekenen, aardrijkskunde. Ze le ren zelf dingen opzoeken en verbanden leggen. En ze komen erachter dat er bij een vakantie heel wat te ontdekken valt." Den Haag Het energiebesparende ont werp voor 108 woningen die in Sehiedam- Woudhoek worden gebouwd is gistermid dag gehonoreerd met het zogeheten Pre- go-predikaat. Voor een dergelijk predi kaat. waar een subsidiebedrag aan is ver bonden. komen alleen ontwerpen in aan merking die veel energie besparen, op orede schaal toepasbaar zijn en nieuw in Nederland. De subsidie komt toe aan de toekomstige bewoners van de huizen in Woudhoek-Noord. Voorzitter van de Pregoadvieseommissie, Voorburgs burgemeester Den Haan- Groen, reikte gistermiddag het predikaat op het ministerie van volkshuisvesting symbolisch uit aan de Sehiedamse wet houder Zijdeveld. In werkelijkheid is het predikaat al op 14 april tijdens een sympo sium over de woningen uitgereikt. Staatssecretaris mr.G.Brokx van volks huisvesting was bij de uitreiking aanwe zig. Hij wees in een toespraak op het be lang van het zoeken naar bouwmethoden, waardoor het energieverbruik kan wor den beperkt. De Vlaardingse wethouder gokt er zelf op dat het medio volgend jaar mogelijk zal zijn om van de 'oortjes' gebruik te maken. Dan kunnen automo bilisten aan de Sehiedamse kant rijksweg 20 oprijden in de richting van het Kethei- plein en komende vanaf het verkeersplein zal het aan de Vlaardingse mogelijk worden de autoweg te verlaten. In verband met ruimteproblemen betekent dat dat de fietsenstal ling van Vijfslutzen. alsmede de ingang van het sportcom plex moet worden verplaatst Wethouder Goudriaan bena drukt dat de Vlaardingse voor waarde nog steeds van kracht is dat er na verloop van lijd ook op- en afritten dienen te komen voor verkeer van en naar de Beneluxtunnel. Dat laatste is het knelpunt, want rijkswaterstaat voeit daar met veel voor, omdat er te weing ruimte voor nieuwe op- en af ritten zou zijn om een veilige door Hans van Reeuwtjk verkeersafwikkeling te waar borgen, vlakbij de tunnel waar het verkeer toch al vaak vast staat. Volgens de Goudriaan staan Kamer van Koophandel. Rot terdam, Rijnmond en het mi nisterie van volksgezondheid en Schiedam achter het Vlaar dingse model Voor Schiedam is er een mus aan verbonden' namenlijk dat de oplossing die de buurgemeente voorstaat Schiedam geen extra geld kost Momenteel zijn er ir. alle rich tingen al op- en afritten. Om dat die te krap zijn, mogen die uitsluitend worden gebruikt door bussen van het openbaar vervoer en door poliue, brand weer en ambulancevervoer. Over de openstelling voor alle verkeer van de oortjes zijn de betrokken gemeenten Schie dam en Vlaardingenal ja renlang aan het touwtrekken met rijkswaterstaat. Dat komt vooral door die uitdrukkelijke eis wan Vlaardingen dat de openstelling aljeen door kan gaan» als er op- en afritten in beide richtingen komen, om dat dat de enige manier is om de drukke Van Hogendor- plaan te ontlasten. Na de toezegging van de pro vincie Zuid-Holland voor een bijdrage van 850 000 gulden verwacht wethouder Goudri aan geen problemen met de fi nanciering van het werk. Als rijkswaterstaat akkoord gaat met de openstelling van de oortjes, zal die instantie zo'n negen ion bijdragen, terwijl Schiedam een miljoen op tafel legt en Vlaardingen een half miljoen. Dat hel Sehiedamse aandeel twee maal zo groot is als het Vlaardingse komt door dat Schiedam om effect te hebben van de oortjes een zui delijke randweg langs Wilton- Fijenoord moet aanleggen, Schiedam heeft met de uitgave voor de oortjes geld gereser veerd, Vlaardingen niet Wet houder Goudriaan" „Waar het geld vandaan moei kamen, weet ook het college van bur gemeester en wethouders met. Ik denk nog aan andere subsi diemogelijkheden. Maar lukt dat niet. uan vind ik het ver antwoord om een andere uit gave in mijn eigen portefeuille daarvoor «jen jaar uit te stel len." Schiedam Bewoners van een eigen huis, die straks in aanmerking willen komen voor subsi die voor woningverbetering, verplichten zich daarmee min of meer om nog vijf jaar in die woning te blijven wonen. Verhuist men binnen die tijd, dan betaalt men alle verkregen subsi die aan de gemeente Schiedam terug. Die voorwaarde is gisteravond gesteld in de commissie stadsvernieuwing, waar men het er over eens was, dat dit een goede manier is om speculatie tegen te gaan. De commissie was een beetje bang, dat er anders ook veel Schiedam mers zouden 2ijn, die met subsidie hun huis gaan opknappen alleen om het meer waard te maken, zodat zij er bij verkoop ook nog eens dik aan verdienen. „Nee, dat mag niet het geval zijn," redeneerde wethouder Cor van Tilborg (VVD). „Het is niet da bedoeling, dat zulke mensen straks .pet een zacht winstje Schiedam gaan verlaten." Vorige week lanceerde de gemeente Schiedam het plan om onder zekere voorwaarden subsi dies en leningen te gaan verstrekken aan ei genaar/bewoners, die het casco van hun wo ning willen aanpakken. Een aantrekkelijke fi nanciële regeling moet het verval in de oude wijken helpen tegengaan. In het aanvankelijke opzetje stond als voorwaarde, dat gesubsidieer de woningverbeteraars twee jaar in dat huis blijven wonen. Daar is dus gisteravond vijf jaar van gemaakt. Dat gebeurde op aandrang van PvdA-fractielei- der Gé Brouwer; alle andere partijen konden zich hiermee^yerenigen. Ook van de zijde van de provincie was hierop -aangedrongen, zei ambtenaar van openbare werken Jules Peppe laar. Wel vonden de partijen unaniem, dat als ie mand na subsidie voor zijn huis te hebben ge kregen „om billijke redenen" gedwongen is te verhuizen, dat dan B en W een ontheffing kun nen verlenen en het volle pond niet terugbe taald hoeft te worden. Want als iemand bijvoor beeld voor zijn werk of gezondheid moet ver huizen, zou hier geen 'straf' opgelegd mogen worden om de subsidie terug te storten. De voorwaarde van vijf jaar niet verhuizen geldt dus in de praktijk alleen om te voorkomen, dat mensen de subsidie gebruiken om hun huis duurder te verkopen. Loonstrobkje Omdat het effect moet zijn, dat Schiedam de verpaupering terugdringt, is het volgens wet houder Van Tilborg waarschijnlijk niet zinnig om de hoogte van het subsidiebedrag af te laten hangen van het inkomen van de aanvrager. Hij verwacht daar problemen mee, ten eerste omdat de gemeente in zijn ogen „de puf niet heeft" om inkomen en woonlasten steeds te controleren, ten tweede omdat hy verwacht dat zo'n bepaling een drempel zou opwerpen. „Niet iedereen loopt graag met zijn loonstrookje naar de gemeente." denkt Van Tilborg. Niettemin willen PvdA, PPR/PSP en D'66 een inkomensafhankelijke subsidie in hel achter hoofd houden. Het CDA was hier bij monde van Jan de Koning fel tegen. „Waarom mogen mensen met meer geld niet in aanmerking ko men voor net zoveel subsidie?" vroeg hij zich verwonderd af. Hij vroeg ook, of het mogelijk was om mensen, die kort geleden nog hun huis opknapten, alsnog in aanmerking te laten ko men voor de verbetersubsidie Maar daar wilde Van Tilborg niet aan beginnen. „Dan is het eind zoek. Waar Iep ;e de grens?" zei hij. Van Tilborg merkte "op, dat er in de oude wij ken toch relatief weinig rijke mensen wonen. Dus de verordening zal praktisch alleen gaan gelden voor mensen, die het echt nodig hebben, meende hij. Verbetereen tra In de stadsvernieuwingsgebieden, waar de sub sidie- en leenmogehjkheid per 2 januari 1984 ingevoerd gaat worden (te weten tussen Groe- nelaan en Dwarsstraat en rond de Mariastraat en Brugmanstraat), komen informaiiewinkels ofwel verbetercentra. Hier zullen deskundigen de aanvragen samen met de eigenaar/bewoners doornemen en eventueel adviezen geven. Verwen vader met een echte AANSTEKER (vanaf 240.-) of een prachtige SHEAFFER STADHUISPLEIN 16 - ROTTERDAM SCHILDERSTRAAT 22 ROTTERDAM - TELEFOON: 010-138086 WtJBO het vertrouwde adres tn Rotterdam, waar trt plaats van 2e keus planken en restpartijen alleen maar kwalitatief perfect materiaal verkocht wordt. Natuurlijk met de daarbij behorende uitge breide service eo garantie. Misschien iets duurder, maar u koopt wel een plank die bi) u past en waar u veel langer ple zier van heeft. HOOFDDEALER van: Sailboard - Alpha - So- dym - Vanatyc - Cryt - Tlga - Spanel etc. etc. ook voor uw surflessen VADERDAGTIP: Gaston de Lagrande *3 Q E van 29.95 voormm V 9 w VINTAGE CHARACTER FONSECA BIN 27 van 18.95 voor Menkes speciaal voor de kir van 16 95 voorI W droge witte wijn van Calvet C A C van 6.95 voor%F a 57 W Tevens keuze uit meer dan 100 soorten bier Slijterij/Wijnharïdel Oude BInn«nwég"111 - R'd»m, 010-13649* Specialist voor trappistt O* speciaalzaak voor IJzerwaran an garaadseftappan zAAGMOLEisjoeirr gaat alweer uitbreiden Tijdens onze WEN 89,- 249,- "*..199— 139- ,159,— OVERLAST? i Sbrtnnffdm'e Zi .f; "V,275— '«/A/3. «v y.M «175,- s*i<J*n raling o» voor IJZERWAREN GEREEDSCHAPPEN ZAAGMOLENDRIFT 17-27 1 ROTTERDAM- TEL 010-670600 (6i.jnenj Alain Delon. Een geur die je bijblijft Alain Oelon. Mannelijk met een vleugje avontuur Een geur met een opmerkelijke uitstraling Alaln Deion. No als speciale leisaanbieding Fijn ook om mei Vaderdag te geven en te krijgen. Reisaanbleding; Aftersnave is, i* en Deodorantstlck nu f 29,95 Elha Cosmetics. Kopsatraai 3.2152 CV Nieuw Vennep. 02526-87236

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3