ONS verplaatst gasstation in Schiedam-Zuid Casimirschool veranderd in bruisende stad Samenwerking leidt vaak tot wrijvingen VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Scholieren bekijken geluidshinder Helemaal niets of duur alarm systeem Personeelsproblemen bij GEWB: Ouderenbond Anbo vreest pers en buiten staanders Eind dit jaar klaar Afspraken over heffingen t Leek wel bloemendag 'Als de hemel neervalt, zijn alle mussen dood9 't ziekenhuis in VRIJDAG 17 JUNI 1983 De zesdeklassers van de At- bertus Magnusschoof namen vanochtend op het schoolplein een kijkje in een meetwagen van Rijnmond. De afgelopen weken heeft de lagere school aan de Parkweg een project gedaan met het milieu ais on derwerp en als afsluiting van het onderdeel geluidhinder het dienst centraal milieubeheer Rijnmond de leerlingen van de hoogste klassen zien hoe je geluidshinder registreert. Naast de wagen stond een me tershoge microfoon opgesteld, die feilloos het schoolpleinia- waai registreerde. En binnenin de grijze wagen konden de leerlingen op de vele metertjes zien hoeveel decibels hun spe lende kameraadjes produceer den. Tijens het project milieu, dat het motto had meegekregen 'Doe gewoon houd 't schoon', konden de leerlingen constate ren wat voor een ondankbare taak de medewerkers van de plantsoenendienst en de reini gingsdienst vaak hebben. In samenwerking met beide ge meentelijke diensten maakten de leerlingen de omgeving van de schoon grondig schoon, maar na enkele dagen Zagen de bosjes, grasvelden en stra ten al weer bezaaid met afval. Vlaardingen Het Ge meentelijk Energie en Waterleidingbedrijf (GEWB) heeft nogal eens te kampen met perso neelsproblemen. Dat blijkt uit een bijlage van het rapport over het waterle- konderzoek, die tot nu toe was achtergehouden. Daarnaast roept „samenwer king met personeel van fir ma's die het werk leiden, toch bij een bepaalde groep van ei gen personeel spanningen op". 20 luidt de eindconclusie. GEWB-Directeur Pinkse, ge steund door wethouder Cees Bot, noemt de personeelspro blemen, die toch steeds terug keren, niet scbreinend en ern stig. Het hele waterlekonder- zoek van vorig jaar september, dat vele scheuren aan het licht bracht, is ondanks alles toch vrij vlot geklaard, is hij van mening. De moeilijkheden ontstaan slechts wanneer bet waterleidingbedrijf met 'spe cialisten' (in dit geval Seba Dynatronic) moet samenwer ken, is de mening van Pinkse, Dan wil er nog wel eens wrij ving onder de werknemers ontstaan gevolgd door onder bezetting wegens zieteverzuim. Het te zware werk en de vaak uiteenlopende werktijden, al dus beschreven in Bijlage H, „veroorzaken spanningen in de afdeling, vooroordeel en soms verschil van inzicht Er werd dan ook meestal een beroep gedaan op personeel dat minder bezwaar maakte tegen een wat grotere inspan ning. Personeelsproblemen zijn in de hand gehouden, maar hebben toch veel aan dacht gevraagd." Maassluis wil bej aarden op Vlaardingse Alarmcentrale SS Maassluis Stilzwijgend hoorden de weinige bejaarden die toch naar het Maassluise dienstencentrum De Vliet waren getogen, de mooie woorden van wethouder Elly Coenen aan. „Wat u wilt zeggen, is dat we aan ons lot wor den overgelaten?", kraste een grijsaard strijdvaardig. Oh nee, dat was hele maal niet de bedoeling. „Maar wanneer u nu met z'n allen nee zegt tegen dit alarmeringssysteem", waarschuwde mevrouw de wethouder, „wil Üc hier wel heel duidelijk stellen: de nacht- en wachtdiensten in het huis gaan weg." Schiedam De ouderenbon den en de raad voor het be- jaardenwerk hebben weinig behoefte aan een bij verorde ning geregelde democratise ring en openbaarheid. Zij heb ben laten weten, dat een amendement, dat vorig jaar door enkele PvdA'ers werd in gediend, overbodig is. De raad voor bejaardenwerk heeft wet houder Hafkamp laten weten, dat er hard gewerkt wordt aan een verdergaande democrati sering van de instelling. De af deling Schiedam van de alge-, mene Nederlandse bond van ouderen (Anbo) hikt vooral aan tegen de praktische kant van de openbaarheid, want volgens voorzitter Tiny Krik je-Hein leidt dat tot onnodige papieren rompsJomp en terug houdendheid bij de discussies, „ómdat pers en andere buiten staanders de neiging hebben deze verkeerd en als ruzies weer te geven." Het gaat hier ton dezelfde mevrouw Krikke, die in de PvdA ook altijd ver kondigt dat deze partij „de vuile was niet buiten moet hangen," Daarmee legt zij er vaak juist de nadruk op dat er vuile was' is. Er zal nu over de democratise ring en openbaarheid van het ^jaarden- en ouderenwerk verder gesproken worden in dè welzijnscommissie, die dins dagavond bijeenkomt, juist als veel andere welzijnswerkers j*n feestje hebben ter gelegen heid van het tienjarig bestaan v?n de Schiedamse Federatie, w de commissie zal besproken ^rden, wat nu uiteindelijk te gebeuren staat met die PvdA- ®otie, waarvan de ouderen en ve betrokken hulpverleners zeggen dat er geen behoefte san is. Schiedam Met het verplaatsen van het gasstation op het GTB-terrein in Schiedam-Zuid wordt nog in juni een begin ge maakt. Voor het nieuwe gasontvangststation, dat op het Nieuw- sticht aan de andere kant van de Buitenhaven moet komen, is onlangs de eerste paal geslagen; en voor de verdeling over de wijk Schiedam-Zuid komen er dan drie kleinere districtssta tions, te weten aan de Westerkade, de Hoofdstraat en de Nieuw- Mathenesserstraat. De klus zal eind dit jaar ge klaard moeten zijn, waarna de gemeente hoopt te beginnen met de bouw van 200 woning wetwoningen. Met de ver plaatsing van het gasstation gaat een flink aantal onge makken gepaard, want er zul len veel nieuwe leidingen moeten worden aangelegd. Dat betekent, dat de wegen rond het GTB-terrein opnieuw voor lange tijd opgebroken zullen zijn en de huizen in deze buurt niet eenvoudig bereikbaar zijn. De werkzaamheden beginnen bij de Westerhavenbrug en de Willemskade en gaan dan via de Groenelaan tot aan de Vis serstraat. Daama komen Dwarsstraat. Willem Brouwer straat, Hoofdstraat en Buiten havenweg aan de beurt. De zinker, die destijds in de Bui tenhavenweg werd aange bracht, doet dienst om het gas- transportleidingnet op eenvou dige wijze te kunnen verlen gen in de richting van het Nieuwsticht en de Nieuw-Ma- thenesserstraat. Ook bij de Nieuwe Haven, Hoofdstraat en de nieuwbouw aan de Willemskade komen nieuwe leidingen te liggen. Schiedam Er bestaat bij inwoners van Schiedam ver warring over het verschil tussen reinigingsheffing en verontreinigingsheffing. De twee namen lijken zo veel op elkaar, dat mensen ze niet meer uit elkaar kunnen houden, heeft voorlichter Mari Dingenouts van de openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS) aan vragen van Schiedammers gemerkt. Een groot deel van die ver warring is volgens hem een gevolg van de folder die het Hoogheemraadschap Delf land een jaar geleden rond stuurde over de tarieven van de reinigingsheffing. Die folder was niet toegespitst op Schiedam. Hij heeft in een brief uitgelegd, dat de reinigingsheffing een belas ting is, die door de ONS wordt afgedragen aan het Hoogheemraadschap Delf land. Met dat geld wordt de zuivering van water betaald. Hel leek gisteravond wel bloemendag. Duizenden deelnemers aan de avond vierdaagse legden de laat ste meters van de laatste etappe af met een bos bloemen in de hand. Tij dens de tocht ging dal nog massaal, maar na afloop van de vierdaagse wande ling kon je in alle stadswij ken groepjes of eenzame wandelaars op weg naar huls zien met een bloeme tje om de thuisblijvers te laten 2len dat ze het dit jaar weer hadden vol bracht. Zoais de Vlaar dingse mevrouw Boender van de Floreslaan, die at voor de 37e keer mee deed. Vanaf de allereerste maal dat de vierdaagse werd gehouden heeft zij de wandeltocht tot het einde uitgelopen. Organisator F. Stegeman van de Vlaardingse vier daagse. in het dagelijks le ven brigadier bij de politie, vertelde dat het aantal deelnemers dit jaar wat te genviel. Er schrijven steeds minder scholen en sportverenin- gen in met jeugdige deel nemers." De wandelaars kwamen uit alle leeftijdscategoriën. Vij fenzestigplussers, maar in Vlaardingen ook een meis je van drie jaar dat samen met haar moeder vier da gen meewandelde; meestal zelf te voet, maar af en toe in de wandelwagen. Ook dit Jaar waren er weer in validen die de vierdaagse in hun rolstoel aflegden, Na vier avonden wandelen waren de défilés gister avond het hoogtepunt van de vierdaagse. „Wat heb ik je gezegd", fluis tert één van de bejaarden met een triomfantelijke blik in de ogen tegen ziin buurman. „Ze willen ons zo n duur apparaat aansmeren. Maar mij paaien ze niet, hoor. Geen denken aan." En om zijn woorden kracht bij te zetten, staat-ie op en ver dwijnt uit' het dienstencen trum. Daardoor mist hij juist het citaat, dat woordvoerder Ploeg van het gemeentelijk woningbedrijf op een scherm projecteert: „De oudere onder ons kenmerkt zich door sterke behoefte aan bescherming en contact. De Maassluise open verzor gingsflats De Vliet en De Vloot moeten een nieuwe be jaardenalarmering krijgen. „Geen mens is ergens toe ver plicht", roept Ploeg uit. „U bent op een zodanige leeftijd gekomen, dat u best zelf kunt beslissen." En dat doen de 65- plussers dan ook. Ze laten zich echter niet in de luren leggen door gemeentelijke prietpraat. Tot ongenoegen van mevrouw de wethouder. Weggevaagd In januari hadden de ouden van-dagen toen wel in grote getale aanwezig een eerste plan voor een nieuw beveili gingssysteem resoluut wegge vaagd. Te duur en te ingewik- ma ar er moet wel eerst op de alarmknop worden gedrukt en daar kun je op tien meter niet zo best bij. En op het toilet, waar het touw zal worden be vestigd, kom je met een dichte deur ook niet ver. Deskundige Ploeg: „Wanneer je luid schreeuwt, horen ze je wellicht nog door die telefoon." Het kon dan ook niet worden ge zegd, dat de dertig aanwezige bejaarden erg warm liepen voor de nieuwste vinding. Het alarmeringssysteem kost ook nog altijd 13,50 gulden in de maand extra, wat voor AO- W'ers een flinke uitgave blijkt te zijn. „We proberen u een stukje veiligheid te geven", hield Coenen vol. „Als ik nu in de keuken een attack krijg, wat dan?", kwam de vraag van een bewoonster. „Ja, als de hemel invalt, zijn alle mussen dood. Ik kan u echt geen volledige bescherming garanderen", gaf de wethouder schouderopha lend toe. Of De Vliet als proefkonijn het nieuwe systeem zal krij gen, is nog maar de vraag, Ploeg van het woningbedrijf: „Gezien de opkomst zitten we met een probleem." En wet houder Coenen: „Ik moet al lereerst weten hoeveel mensen mee willen doen. Als er een heleboel niets voor voelen, kan het zijn dat dit systeem er niet komt. Maar u moet weten: de wachtdiensten s avond en in het weekend verdwijnen. U hebt een vrije keuze." En dat betekent helemaal niets of dit toch niet goedkope alarmsys- teen accepteren... Politiehond ingezet Zoon slaat vader Schiedam Bij een onbehoor lijk uit de hand gelopen fami lieruzie in de Sint Liduina- straat heeft een 34-jarige man zijn vader dusdanig verwond, dat deze door zijn buren naar het Schielandziekenhuts moest worden gebracht. De politie greep vervolgens in, omdat de zoon, samen met enkele broers, aan hei bakkeleien bleef. Ook tegenover de agen ten misdroeg de man zich, waarna politiehond Berry werd ingezet. Die beet de man, tot deze zijn verzet staakte. Maar een 32-jarige vrouw was het met de hele gang van za ken niet eens en schopte een agent tegen zijn been. Zij werd met moeite overmeesterd en meegenomen naar het bureau. Hier herenigde het ruziènd ge zelschap zich even later. Uit alle geëmotioneerde betogen maakte de politie om, dat de ruzie tussen vader en zoon om geld was gegaan. De ruzie, thuis begonnen, had zich naar de straat verplaatst en zo was het opstootje vlakbij het schoolplein van de Willem de Zwijgermavo ontstaan. door Cock Rijneveen keld was het, terwijl het pro bleem bleef; indien je als be jaarde thuis onwel wordt en je bent niet heel. toevallig in de buurt van het alarmknopje, dan weet nog jgeen mens dat je iets is overkomen. „Werd vol ledig weggestemd", onthult een mannetje met genoegen. „Er was er maar eenQe in het hele huis voor. Daarom zie je nou ook niemand meer." Feit is evenwel dat binnen af zienbare tijd de wachtdiensten in De Vliet worden stopgezet. Daarin zaten oude mensen uit het huis, die via een toetsen bord konden zien of een van de bejaarden op het alarm had gedrukt en dan kwamen kij ken. Een bewoner: „Maar dat is niet meer op te brengen. We zijn allemaal niet zo vitaal meer en bijna niemand in het huis wil het nog doen. En de huismeester hoef je ook niet te bellen. Die heeft 't in zijn rug. Trouwens de gemeente zegt, dat ze de wachtdiensten niet meer kunnen betalen." Daarom demonsteerde de wet houder gistermiddag een 'nieuw' systeem of beter ge zegd: het eerdere plan werd aangepast en in een verbeterd jasje aan de mensen voorge legd. Het is een moderne tele foon. die via een drukknop of een trektouw op het toilet de Alarmcentrale Vlaardingen inschakelt. Met verve liet Elly Coenen zien, waartoe het ap paraat in* staat is. Tien meter van het toestel vandaan blijkt zij fluisterend nog aan de an dere kan van de lijn duidelijk verstaanbaar te zijn. Schreeuwen Allemaal heel leuk en aardig. Een week lang zijn de leerlingen van Casimirschool inwoners? van een bruisende Vlaardingen Vandaag is er een stad in delen over de Claudius Civilislaan gesjouwd. Leerlin gen van de brugklas Professor Casimirschool hebben de afgelopen dag als onderwijsproject die maquette gebouwd. Dertien groepen maak ten los van elkaar dertien wijken. Peter van der Zwaai, een van de begeleiders; „De leerlin gen zijn zo enthousiast, dat zelfs een wat scepti sche, oudere docent, die niets van projectonder wijs moet hebben, nu meedoet" Het is pauze, de kinderen spelen op een gras veld naast het houten noodgebouw aan de Claudius Civilislaan. Als ze daar tien minuten hebben gehold komt een leraar hen eraf jagen. Als ik burgemeester van de stad ben mag ie dereen op het gras spelen", brult een recalci trant jongetje. Want er wordt niet alleen een stad gebouwd, er wordt ook een stad gespeeld. Met alle narigheid van dien. De krant die een paar leerlingen elke dag maken staat bol van gifschandalen, affaires met steekpenningen en verkrotting. Het slechte nieuws wordt de verslaggevers niet in dank af genomen. Een van de persmensen komt in het redactielokaal vertellendat wijk 13 niet meer bereid is met hem te praten. Om de wijken uiteindelijk in elkaar te passen moet er ook overleg worden gepleegd. Afaar zelfs een vergadering met een agenda, praten over problemen, vinden de leerlingen leuk. Er worden allerlei wijken gebouwd, zoals die ook in Vlaardingen te vinden zijn: een nieuwbouw wijk met flats, een modernere wijk met woon erven, een oude stadswijk. Er wordt gezaagd, geschilderd en heel veel geschreeuwd. Het is een bruisende stad in opbouw. Op de vraag of de leraren niet eens gek worden van de herrie zegt Peter van der Zwaai volmondig: „Ja.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1