ROTTERDAM 15 Elke leerling een hond, ende taxi's kunnen weer rijden... «8111! Noord- singel Graaf Winsemius en vrouwtje Smit, samen naar Stavoren.... De (okapi)Graaff onderscheiden mKmmm DE ABSURDE REGELINGEN VOOR HET VERVOER VAN LEERLINGEN wËÊSSm ■llllill Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 18 juni 1983 Het is niet alleen Kommer en kwel aan de Noordsingel, die zeker in Rotterdam het meest bekend is door de aanwezigheid van het huis van bewaring. Dezer dagen heeft de straat er een nieuwe beziens waardigheid bij: een zwanenpaar met negen jongen. In de stad nog altijd een opmerkelijke verschijning, gezien het feit dat het jonge gezin van tijd tot tijd voor een verkeers- opstoppinkje zorgt. mf -w De schoolhoofden van het buitengewoon onderwijs hebben wethouder flans Simons gevraagd om één maand lang het vervoer van de leerlingen in deze onderwijssoort te garanderen. Als de onderwijswethouder die garantie niet geeft, vrezen de schoolhoof den grote problemen als het nieuwe schooiseizoen weer begint Tal van kinderen die Du onder begeleiding met bus of taxi reizen, kunnen dan in de problemen komen. Hei wordt een grote puinhoop, voorspellen die leerkrachten. De nieuwe moeilijkheden rond het vervoer van leerlingen in het buitengewoon onder wijs zijn het gevolg van bezuinigingsvoorstellen van het rijkOver de gevolgen werd 'gisterochtend een informatieochtend gehouden in de kantine van het Rotterdamse Stadhuis en op die bijeenkomst vertelde het hoofd leerlingenzaken van de gemeente Rotterdam, de heer Ceilman, dat het gemeentebestuur weigert nog verder op te draai en voor de rijksbezuinigingen. „Dat is de bestuurlijke boodschap die ik hier alleen maar sta na te papegaaien", aldus de ambtenaar. Hieronder een verslag van de bijeen komst en hoe het straks verder moet met de leerlingen. Rotterdam Geef elke leerling in het buitengewoon onderwijs een hond en de immense vervoersproblematiek is opgelost. Dat werd gisterochtend gezegd tijdens een voorlichtingsbijeenkomst voor het buitengewoon onderwijs in de kantine van het Rotterdamse stadhuis. Een grap natuurlijk, maar l^et wrange is dat er heel veel waarheid in die opmerking schuilt. De nieuwe regelingen voor het vervoer van kinderen in het buitengewoon onderwijs zitten zo absurd in elkaar, dat gezinnen met honden meer kans maken dat hun kind met een taxi naar school wordt gebracht dan gezinnen zonder honden. Hoofd leerlingenzaken Geil man: „Dit is pure waanzin. We hebben dat al geprobeerd dui delijk te maken aan staatsse cretaris Van Leijenhorst, maar die bleef voortdurend herha len: mijn bezutnigmgsbedrag van 30 miljoen moet worden veilig gesteld..." Een nieuwe aflevering in de serie aanslagen op het buiten gewoon onderwijs. De nieuwe circulaire van het rijk over het vervoer van kindertjes die om lichamelijke of geestelijke re denen of vanwege de grote af stand, met zelf naar schooi kunnen komen. Een regeling die tot een geweldige chaos zal ueiden. Lijn 3 -De regeling behelst een ver schuiving van het aangepaste vervoer naar het openbaar vervoer. In begrijpelijk Neder lands: de kinderen moeten tiet meer met taxi's naar school of met speciale bussen met begeleiders, maar gewoon op eigen houtje in lijn 3. Kun nen zij dat niet alleen, dan gaan vader of moeder maar mee en dat kaartje wil het rijk dan ook nog wel betalen. Al leen als de kinderen per se niet alleen kunnen of er aan toonbaar geen begeleiding mo gelijk is. mag gebruik worden gemaakt van aangepast ver- yoer. Maar dan moet wel aan bepaalde voorwaarden worden voldaan. En die voorwaarden, daar is het een en ander mee aan de hand. Maar laten we eerste eens be kijken wat volgend jaar mag en wat niet mag: Recht op aangepast vervoer hebben kinderen als zij niet in staat zijn op zelfstandig met het openbaar vervoer te rei zen. Het moet dan gaan om li chamelijke of geestelijke oor zaken, of het reizen met het openbaar vervoer zou nadelige gevolgen moeten hebben voor de gezondheid. Kinderen die in een rolstoel zitten, hebben dus recht op openbaar ver voer. Geestelijk gestoorde kin deren ook. Een tweede geval dat recht geeft op openbaar vervoer is als het kind (nog) niet zelf standig in het openbaar ver voer kan, en als de begeleider lichamelijk of geestelijk niet in staat is, of als een busreis na delig is voor zijn gezondheid. Een derde situatie die leidt tot aangepast vervoer is wanneer er ernstige gezinsproblemen ontstaan, als vader of moeder mee moet in de bus. Dat is het geval wanneer rei zen een van de begeleiders tijd kost, en wanneer er boven dien eigen activiteiten van de begeleider in de knel komt. Dat kunnen activiteiten ten behoeve van de eigen ont plooiing zijn (moedermavo) of huishoudelijke activiteiten (zorg voor kinderen, zieken of dieren) of betaalde arbeid. In al die gevallen kan dus aange past vervoer worden toege kend. Tenslotte mogen de kinderen die meer dan een uur moeten reizen om op school te komen, met de bus worden opgehaald. In alle andere gevallen moet gebruik worden gemaakt van het openbaar vervoer. Het ge volg daarvan, zo weet men in het buitengewoon onderwijs, is dat ouders hun kinderen in veel gevallen weer naar een 'normale' school zullen doen. Zij hebben geen zin of tijd om elke dag mee te reizen Psychiater Opvallend wordt in de nieuwe situatie de rol van de toela tingscommissie van een school. Die commissie (waarin verte genwoordigers zitten van de school en verschillende des kundigen) moet gaan bepalen of aangepast vervoer wel of niet moet worden toegekend, Da's natuurlijk geen probleem wanneer het gaat om gehandi capte kinderen. Maar ,.yhoe moet zo'n commissie bepalen of de begeleiders geestelijk niet in staat zijn om kinderen te begeleiden in het openbaar vervoer. Is daar dan een rap portje van de psychiater voor nodig? „Neen" zegt Geilman in zijn interpretatie van de Haagse regels. „Het is voor de ge meente Rotterdam voldoende als de commissie zorgvuldig door Richard Stomp heeft afgewogen en op grond daarvan meldt dat de begelei der niet in staat is. Daar hoeft geen bewijs van te worden geleverd!" Hei resultaat kan dus gaan verschillen per toela tingscommissie. Nog gekker is het hoofdstukje huishoudelijke activiteiten. Als vader of moeder door de zorg voor dieren niet in staat is om zo lang van huis weg te blij ven, kan aangepast vervoer worden verkregen. Een paar honden die onmiddellijk de bank stuk bijten als hel baasje langer dan een half uur weg is, leveren op die manier aan gepast vervoer op voor het kind. Het rijk doelde met die ren natuurlijk om paarden en koeien in het boerenbedrijf, maar door de vage omschrij ving kan een gemeente ook vervoer toestaan als het hon den-argument wordt opge voerd. „Het is natuurlijk verschrik kelijk triest dat je zo'n truc moet toepassen om kinderen die zelf niet kunnen reizen toch te laten vervoeren", sprak een leerkracht gisteren. Maar zelfs als dat vervoer doorgaat, dan kunnen nog gro te problemen ontstaan. Want de professionele begeleiding van de leerlingen komt te ver vallen. De ouders moeten dat zelf maar gaan regelen, vindt het rijk. Op het eerste gezicht klinkt dat niet eens zo gek, maar wie verder kijkt dan zijn neus lang is, stuit opnieuw op vreemde situaties. Want d'r is natuurlijk geen ouder die de verantwoor ding op zich wil nemen voor de gehele bus met kinderen. „Ouders zullen gaan zeggen: okee, dan begeleid ik alleen mijn eigen kind wej. Met als gevolg dat naast elk kind één ouder zit in de bus. Dan heb je dus twee keer zoveel bussen nodig met ais gevolg dat het busvervoer veel te duur wordt. Zo duur zelfs dal taxi's wellicht goedkoper zijn. Laat je bussen rijden zónder begeleiding dan zijn de proble men vaak niet te overzien. Zo als een schoolhoofd het giste ren uitdrukte: de buschauffeur regelt conflicten onderweg dan wel met de zijkant van zijn rittenboek. Maar wie is daar dan verantwoordelijk voor? Onmenselijk Aardig is ook de voorwaarde van het rijk, dat m de taxi's die blijven rijden alle zitplaat sen moeten zijn bezet. Dus een kind dat eigenlijk met de bus zou moeten wordt nu op de lege stoel in de taxi gezet, om dat er nou toeh eenmaal voor die dure taxistoel is betaald. Lastig wordt het alleen als het gehandicapte jongetje ziek is en het meisje dat mocht meer ijden plots weer met de bus moet. „Dat zijn toch onmense lijke toestanden", zei een schoolhoofd gisteren. De voorwaarden zijn dus bij zonder ondoorzichtig en kun nen licht tot misverstanden leiden. De gemeente Rotter dam lijkt alles soepel te willen hanteren, maar kan daarin weer met te ver gaan omdat het dan zelf voor de kosten moet opdraaien. Maar de kinderen in het Rot terdamse buitengewoon onder wijs komen voor dertig pro cent van buiten de stad. En de toestemming voor aangepast vervoer moet worden aange vraagd in de gemeente waar het kind verblijft. Nu al zijn er signalen dat andere gemeen ten de richtlijnen van het rijk op een heel andere manier in terpreteren. Veel minder soe pel zijn ook. Dus kan het jo chie dat in Rotterdam woont wel met een taxi worden ver voerd terwijl het knulletje dat in de klas naast hem zit en in precies dezelfde situatie ver keert geen aangepast vervoer krijgt. Tot slot: de tijd. Doordat het rijk zo laat komt met de richt lijnen (Geilman spreekt eufe mistisch van de stotterende besluitvorming van Den Haag), dreigt het vervoer voor het komende schooljaar niet op ujd te kunnen worden ge regeld. De scholen moeten nu alles op alles zetten om de za ken toch nog rond te krijgen en alle aanvraagformulieren voor de zomervakantie weer terug te krijgen van de ouders. Als dat niet lukt ontstaat in derdaad de grote puinhoop die door de leerkrachten werd voorspeld. Tenzij wethouder Hans Si mons alsnog geld beschikbaar stelt om de hele operatie een maand uit te stellen. Maar een dergelijke beslissing wordt ge zien eerdere uitlatingen van de wethouder, eigenlijk door ■niemand meer verwacht. Toegegeven: op de zonni ge terrassen van het Stad huisplein kun je je een aangenamer onderwerp voorstellen, dan de ber ging van baggerspecie. Het gaat ook wat ver te beweren, dat als er geen oplossing voor die bagger wordt gevonden, we over een paar jaar niet meer zo rustig op het plein zitten. De wereld draait wel door. Maar toch zitten we met een tien miljoen ku bieke meter bagger opge scheept, waarmee we ab soluut geen raad weten. Rotterdam zal dan nooit Stavoren worden, zoals de politici om strijd garande ren, ze doen er niettemin hoegenaamd niets aan om de Stavoren-story te voor komen. In Friesland was het een vrouwtje, dat haar gouden ring onder het zand zag verdwijnen. Hier verdwijnt het goud van de handel en het ver keer onder zich opstape lend slib. Wat in Stavoren nog een romantisch sprookje was, is in Rotterdam een diep droef stemmende werke lijkheid. Tien jaar wordt er nu gesproken en gestu deerd op de berging van de baggerspecie. Sinds Ca- land de Nieuwe Waterweg heeft laten graven, had den we er geen enkele last meegehad. Hele woonwij ken in Rotterdam en om liggende gemeenten zijn er op gebouwd. Er was niets aan de hand, totdat stroom op waards de Rijn vervuild raakte. Het gif kwam, de zalm verdween. Niet minder dan 95 pro cent van de verontreini ging stroomt al bij Lobith ons land binnen. De pro blemen zijn echt niet te wijten aan veronachtza ming van het milieube leid in Rijnmond. De ontdekking van gif in de Vlaardingse Broekpol der heeft heeft een schrik reactie te weeg gebracht, waarvan we nog niet be komen zijn. Gifvondsten in vuilstortplaatsen hou den de afkeer van haven- slib op peil. Twintig po tentiële stortplaatsen heb ben deskundigen in de werkgroep Berging Bag gerspecie aangewezen. Er zijn in deze regio twintig plekken, waarop met eni ge vc rzorg en met het ne men van maatregelen slib gestort zou kunnen wor den. Maar Rijnmond als regionale overheid en Rotterdam als voor de ha ven verantwoordelijke autoriteit staan machte loos tegen de weigering van de omliggende ge meentebesturen de opslag van slib toe te staan. Als of het op diepte houden van Waterweg en haven bekkens niet ook in het belang van alle Rijn mondgemeenten is: op de één of andere wijze leven we allemaal - alle miljoen Rijnmonders - voor een deel van de haven. Een jaar of tien hebben Rijnmond en Rotterdam geprobeerd op basis van vrijwilligheid zaken te doen met nabuurgemeen ten. Het is niet gelukt. Rijnmond heeft daarom besloten gebruik te ma ken van zijn wettelijke bevoegdheid plaatsen aan te wijzen voor de berging van slib. Maar tegen arti kel 37 in de wet Ruimte lijke Ordening bestaan zo veel beroepsmogelijkhe den, dat het zelfs met ge bruikmaking van dit dwangmiddel jaren duurt voor dergelijke terreinen ter beschikking staan. En dan hoeft het bij wijze van spreken niet meer, omdat in 1987 de slufter- dam voor de kust van Voorne gereed moet zijn, waarmee tot het jaar 2000 een oplossing wordt be reikt (als men in dit land het kwarwei inderdaad voor 1987 klaart....). Daarom heeft Rijnmond de steun van ministers Winsemius en Smit-Kroes nodig, die met toepassing van artikel 85 van de wet ruimtelijke ordening die nen te dreigen om de ge- door Koos de Gast meenten enige besef voor de realiteit bij te brengen. De ministers kunnen de gemeenten dwingen hun bestemmingsplan aan te Maar wat zeggen ze nu Rijnmond moet met de gemeenten blijven over leggen over vrijwillige medewerking. Alsof ge committeerde Johan de Jong daarmee al niet een jaar of tien bezig is en zo- langzamerhand nergens meer in een gemeentehuis kan binnenkomen. De éne na de andere gemeentebe stuurder heeft toch al la ten weten slib pas 'over zijn lijk' te zullen accepte ren De ministers vin den, dat Rijnmond en Rotterdam zichzelf maar moeten zien te redden. Het is een onvoorstelbaar, ongelooflijk antwoord. Rotterdam wordt geen Stavoren, en dus wordt er dagelijks doorgebaggerd. Het verontreinigde slib wordt niet gestort op con troleerbare landlokaties, maar in zee. En de zee is, daarover zijn alle bagger en milieuspecialisten het eens, de allerslechtste plek om bagger te lozen. Storten op zee heeft maar één voordeel: het gebeurt ver van je bed. Men heeft nu concreet twee nieuwe lokaties op het oog: de landtong tus sen Waterweg en Caland- kanaal op Rozenburg en de Put bij Heenvliet. waarover Brielle het voor het zeggen beeft. Rozen burg ligt dwars, Brielle denkt nog na. Rotterdam zal geen Stavo ren worden. Maar in Den Haag hebben graaf Winse mius en vrouwtje Smit hun gouden ringen al in de majem gegooid. Ze ver dwijnen onder tien mil joen kubieke meter slib, waarmee we geen raad meer weten. Zo is het in Stavoren ook begonnen.... Rotterdam-Op 18 juni 1943, midden in de oorlog, maakte Gerrit van der Graaff als piepjonge werknemer zijn entree in het toen nog prille en dus kale Blijdorp. Gerrit, die al op zeer jonge leeftijd grote belangstelling voor dieren toonde, leerde het verzorgingsvak van oppassers, wier naam nu een legendarische klank hebben. Later ging hij zich specialiseren m het verzorgen van okapi's en giraffen. Vooral ten aanzien van eerstgenoemde diersoort geldt hij als een expert Gistermiddag is hoofdverzorger De Graaff in de terraszaal van de Diergaarde gehuldigd in verband met zijn veertigja rig jubileum. Directeur ir. D. van Dam prees de grote kwali teiten van de jubilaris als werker en als mens. De heer De Graaff kreeg de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver op de borst gespeld. Voorts werd de Diergaardepennïng aan hem uitgereikt. Er waren tal van ca deaus, niet in het minst van zijn collega's. "ei?6 koninkliJk onderscheiden jubilaris nu eens bij de giraf-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3