'Isolatie? Wat moet je met al dat moois?' Meerderheid is voor linkse burgemeester ^TARIBAS ÏÜD Vogelbuurt niks wijzer Slechts vier sollicitanten voor Schiedam MAANDRENTE DEPOSITO'S ViAARDMGS DAGBLAD SCHKDAMSCHE CDDBANT NIEUWE WATERWEG COURANT JAAR VAST Gemeente werken bundelen in profit nieuwbouw- Maassluis verdeelt de vetpot Trimmer op caravan Bakkerij geramd Stookkostenclub komt met brochure: 'Laat eens wat van je horen' Klap in gezicht CDA als enige tegen profielschets Maarten Vrolijk leest Schiedamse raad de les Scheeres: 'De mijne is er niet bij' VOOR BEDRAGEN VAN F. 25.000- EN MEER BI] EEN DEPOSITO VAN F. 25.000,- ONTVANGT U ELKE MAAND F. 145,84 AAN RENTE. EFFECTIEVE RENTE: 7,22%. Voor informatie: Rotterdam, Parklaan, 010-361688. RANQUE DE PARIS ET DES PAÏS-BAS NV Over dubbele huurverhoging □TOIfWEG DINSDAG 21 JUNI 1983 I Maassluis I ontvouwt mil j oenenplan Maassluis Wethouder Isaac van der Knaap heeft fisteravond een al lesomvattend miljoenen- plan ontvouwd. De be- windsman voor financiën en openbare werken wil de dienst gemeentewer ken van Maassluis, nu verdeeld over negen ver schillende plaatsen in de stad, concentreren in één complex. „In alle panden die daardoor leegkomen souden we zaken kunnen doen, die we al jaren heli- ben moeten laten rusten", onthulde hij. In zijn denk beelden is plaats inge ruimd voor nieuwe onder komens voor een moskee, het jeugdwerk en uitbrei ding van de brandweer. In eerste instantie had de wet houder gemeentewerken wil len onderbrengen in het be staande gebouwencomplex van Filtrete op het Verto-terrein, Minister Winsemius van volkshuisvesting heeft dit evenwel teruggedraaid, omdat het plan ten koste gaat van veertig woningen. Dan zou Maassluis niet meer in aan merking komen voor de zoge naamde locatiesubsidie en zelf scheppen geld op tafel moeten brengen. Van der Knaap heeft daarom het gemeentebestuur voorgesteld ergens een totaal nieuwe huisvesting voor ge meentewerken op te zetten. Als mogelijke locatie voor een bundeling van de dienst geeft hij drie gebieden aan: bij het politiebureau, op het industrie terrein in de Kapelpolder, of op de zogenaamde Groene Driehoek. De uitvoering van zijn plannen gaat tien miljoen kosten; een bedrag waar de raadsleden zonder duidelijk 'financieel plaatje' nogal hui verig voor zijn. „Wanneer je te maken hebt met een dienst, die op negen plaatsen.is gehuisvest, kan er geen sprake zijn van efficiënt werken", meent Van der Knaap. „Als we tot een con centratie kunnen komen, scheelt dat weer een hoop on derhoudskosten aan andere panden, die we dan kunnen slopen." Hij prees zich geluk kig zoveel dingen ineens te kunnen doen. En wethouder Elly Coenen noemde het een domino-spel: valt de ene steen niet, dan komt ook de rest niet in beweging. Voor de Turken en Marokka nen in Maassluis, die nu hun godsdienst belijden in de krak kemikkige Groen van Prinste- rerschool, zou de Zuiddijk 78 vrijkomen. De jeugdsoeiëteiten Ozobleu en De Toevtugt, die Verto wegens de komende nieuwbouw moeten verlaten, kunnen aan de Industrieweg worden ondergebracht. Daar naast komt er ook nog extra ruimte beschikbaar voor de brandweer en een wijkvereni- g"tg. Door de verhuizing van deze instellingen kunnen op die plekken weer huizen worden gebouwd. Maassluis Terwijl de politici in Schiedam en Vlaardingen slechts bezig zijn naar beste weten 'de pijn te verdelen' en mondjesmaat met de centen moeten omspringen, gaat het een tiental kilometers verder op aan de Nieuwe Waterweg soms heel anders toe. - Maas- shiise raadsleden lijken nog naar hartelust geld te kunnen besteden, alhoewel sommigen angstvallig op de vetpot willen blijven zitten. Miljoenen guldens werden gis teravond tijdens een grote commissievergadering uit een hoge hoed getoverd. Het heelt er alle schijn van dat het slechts goochelen is. waar de klinkende munt terecht komt. De eerste drie voorstellen van burgemeester en wethouders samen gingen zodoende al een getal van ruim zeven cijfers te boven. In Maassluis kunnen nog ple zierige, leuke, fijne dingen voor de mensen worden ge daan, liet socialist Punt dan ook weten. Het Gemeentemu seum krijgt zo'n slordige zeven ton voor de broodnodige uit breiding. Eenzelfde bedrag gaat naar de inrichting voor het voormalige Schuurkerkje, waar een mini-theater van wordt gemaakt. Dn daarnaast ontvouwde wet houder Isaac van der Knaap een plan om de dienst ge meentewerken in één groot nieuw te bouwen complex on der te brengen, waardoor er ruimte vrijkomt voor bijvoor beeld het jeugdwerk en een moskee. Kosten? In de miljoe nen. Dat bedrag vonden zelfs de Maassluise raadsleden iets te groot zonder een duidelijk 'financieel plaatje', waar de wethouder nu aan gaat wer ken. s-Gravenzande De politie van 's-Gravenzande heeft gis teravond langs de Maasdijk een 20-jarige trimfietser uit Maassluis gevonden, die ge wond op straat lag. De jonge man i$ naar het Holyzieken- huis in Vlaardingen gebracht. Hij heeft vermoedelijk een be schadiging aan z'n wervels op gelopen. Het slachtoffer reed °P zijn racefiets tegen een ca ravan, die half in de berm stond geparkeerd. Schiedam Een 58-jarige bin nenschipper uit Schiedam nceft gistermiddag met zijn noot bakkerij Freroba aan de OverschieSestraat geramd. De Schiedammer vervoerde met schip een sleep over de Schie. De achterpui van de bakkerij werd ernstig bescha- De stookkostenclub Weverskade presenteert haar brochure, waar ook andere buurten die zuinig willen zijn met energie iets aan kunnen hebben. Maassluis De manier waar op de siookkostenclub Wevers- kade in Maassluis de energie rekeningen omlaag heeft ge kregen is voor meer buurten toepasbaar. Dat schrijft de club in een gistermiddag in het wijkgebouw Het Polderhuis gepresenteerde brochure. De wijkbewoners hebben een jaar lang informatie uitgewisseld over hun energieverbruik. „Mensen weten wel wat hun auto verbruikt, maar niet hoe veel ze per week verstoken", zo legt opbouwwerker Gerard Neesen van de Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis de vinger op de wonde. De stookkostenclub heeft daar iets aan gedaan door de bewoners formulieren te geven, waarop ze zelf hun energieverbruik konden bijhouden. Daardoor kregen ze meer inzicht in hun woongedrag, Hoe dat ging staat beschreven in het boek werkje Brochure Stookkosten- club Weverskade. Een jaar geleden besloten de bewoners, die na een renova tie plotseling gesteld werden voor sterk gestegen gasreke- ningen, met elkaar te gaan praten over zuiniger gebruik van gas, water en licht In hun huizen kwam een grootschalig verwarmingssysteem, waar mee ze niet zo goed om kon den gaan. „Er werd geen Sin terklaas en Kerstmis meer ge vierd in die huizen", aldus Neesen. Door wetenswaardig heden uit te wisselen konden de gestegen energierekeningen weer enorm worden terugge schroefd. In sommige gevallen daalde het verbruik zelfs vijf endertig procent AI dat moois „We worden overladen met informatie over energiebespa ring door isolatie, maar wat moeten we met al dat moois", vraagt Neesen zich af. „Men sen die in een huurwoning zit ten doen niet zo gemakkelijk iets aan isolatie." De stookkos tenclub hield het daarom bij simpele vragen, zoals: Wat is een meterkast, hoeveel ga^ ge bruikt een waakvlam of een wasbeurt, hoe hard loopt de meter 's nachts. Over de bevindingen met die formulieren werd maandelijks gepraat. Neesen: „Daar kwa men bewoners erachter, dat de één een veel lagere rekening had dan de ander. Mensen vertelden hoe ze dat voor el kaar kregen." De stookkosten club is bij het project geholpen door de voorlichter van het gemeentelijk energieverblijf, de stichting Energie Anders en de planwinkel in Delft. De stookkostenclub, die nog doorgaat tot januari volgend jaar, kan terugzien op een nut tige tijd. „We hadden ons ten doel gesteld om te leren om gaan met energie. Daar zou misschien ook wat besparing uit voortvloeien", vertelt Nee sen over de verwachtingen aan het begin van het project. Die verwachtingen zijn in een jaar tijd ruim overschreden. „We hebben enorm bespaard." Hetzelfde project is volgens Neesen in veel meer buurten uitvoerbaar. „Wij hebben in onze brochure een route be schreven die overal te volgen is. Voor informatie kunnen mensen altijd bij ons terecht" Vlaardingen Uit drie dienstauto's van de PTT, die op een afgesloten binnenplaats van een gebouw aan de Mer- curiusstraat in Vlaardingen stonden, is een aantal telefoon toestellen ontvreemd, In totaal negen tafeltelefoontoestellen, vier wandtoestellen en een drielingtoestel veranderden van eigenaar. De totale waar de van de ontvreemde spullen bedraagt 2240 gulden. Met de reclamespreuk 'Laat eens wat van je horen' hebben de dieven wijselijk geen reke ning gehouden... Ze zijn spoor loos verdwenen. Vlaardingen Een 19-jarige Vlaardingse heeft gistermid dag rond half zes op de krui sing van de Mr. L.A. Kesper- weg en de Van Hogendorplaan een klap in het gezicht gehad van een onbekende man, toen zij voor een stoplicht stond te wachten. Zij viel van haar fiets en liep schaafwonden op. Een passant, die de man wilde achtervolgen, zag hiervan af omdat hij met een mes werd bedreigd. CDA-fractieleider Aad van Lingen achter de microfoon. De commissaris der koningin, Maarten Vrolijk, links van loco-bur- aemeester zit links van Scheeres- Schiedam Een meerder heid in de Schiedamse ge meenteraad heeft gister avond een voorkeur uitge sproken voor een burge meester van progressieve signatuur. Ook WD-fractie- leider Gerard Ver hulsdonk benadrukte in zi|n advies aan de commissaris der ko ningin Maarten Vrolijk, dat „Schiedam zich altijd tevre den kon bevinden met PvdA-burgemeesters." Alleen het CDA nam een af wijkend standpunt in. Hoewel CD A-fractievoorzitter Aad van Lingen een maand gele den nog zei, dat er wat hem betrof- best een WD-burge- meester mocht komen Van Lingen rook toen een moge lijkheid om de FvdA/VVD- coalitie onder druk te zetten liet hij gisteravond een voorkeur blijken voor een christen-democratische burge meester. Het CDA was dan ook de eni ge, die zich niet kon vinden in de profielschets, die door het seniorenconvent (de fractielei ders) was opgesteld. In dit pro fiel wordt een hele reeks eisen gesteld aan de nieuwe burge meester, onder andere dat hij achter het college werkpro- gramma van de PvdA/VVD- coalitie moet kunnen staan. En omdat het CDA zich eerder al van dit programma distan- cieerde, constateerde VVD'er Verhuisd on k droog dat het CDA op die manier zelf onmo gelijk maakt dat er een CDA- burgemeester komt. Belangrijke bepalingen in de profielschets zijn, dal de bur gemeester ruime ervaring moet hebben in het lokaal be stuur; dat hij aantoonbare ca paciteiten moet hebben voor de beleidsvoorbereiding; dat hij ervaring moet hebben mei ambtelijke reorganisatie en dat hij in Schiedam daarin actief zal moeten zijn. Ook werd een voorkeur uitgesproken voor iemand, die minstens zes jaar burgemeester van Schiedam wil blijven, die middenin zijn beroepscarrière zit en om en nabij de veertig jaar is. Voorts moet hij bekend zijn met Rijn mond en de weg weten naar Den Haag- Naast deze hoofdeisen werden ook wat mindere criteria ge steld, met name door CPN, PSP/PPR en D'66. Hieruit kwam naar voren dat de nieu we burgemeester een tegen stander van kernbewapening moet zijn, 'emancïpatie-mm- ded' en uitgesproken anti-fas cistisch; en bij voorkeur zal het om een vrouw moeten gaan. „Dat blijkt alleen al uit het feit, dat wij het over een schaap met vijf poten hebben en niet over een ram," 2ei PSP/FPR-woordvoerder Her man Noordegraaf laconiek. 'Kijkt u eens even in de spiegel Schiedam De commis saris der koningin in Zuid-Holland, mr. Maar ten Vrolijk, heeft gister avond de Schiedamse ge meenteraad vrij scherp verweten, dat deze te zwa re eisen stelt aan de nieu we burgemeester. „Schiedam overschrijft de betekenis van een burge meester wel", vond hij. „Het lijkt wel alsof die man het allemaal in zijn eentje moet doen. Iemand kan niet aan al die eisen voldoen, die u stelt. Er wordt gesproken van een schaap met vijf poten, maar ik zeg het wel va ker: zo'n beest kan niet lo pen." Vrolijk adviseerde de raadsleden: „Kijkt u alle maal vanavond maar eens in de spiegel en ga na, of u zelf aan al die eisen kunt voldoen. En besef dan wat u vraagt." De commissaris der ko ningin vroeg zich af, of de eis, dat de burgemeester een veelvormig contact met de bevolking zal on derhouden, soms betekent dat de Schiedamse raad dat bij uitstek een taak van een burgemeester vindt „Het is ook voor de andere leden van het col lege doorgaans een heel normale zaak om zo'n veelvormig contact te on derhouden. Het is het ge hele dagelijks bestuur van de gemeente, dat hier voor verantwoordelijk heid draagt", aldus mr. Vrolijk. Hij dreigde om, bij een eventueel uitlekken van informatie uit de vertrou wenscommissie, de verde re benoemingsprocedure zeer afstandelijk voort te zetten buiten Schiedam om, zou dat betekenen. Maar hij rekende daar niet op. „Wij gaan nu aan het werk, ik wens u allen rustige zomermaanden", besloot hij. Enkele gemeenteraadsle den leidden hieruit af, dat het wel in de late herfst kat; worden, voor Schie dam weer een burgemees ter heeft. In de tussentijd zal PvdA-wethouder Scheeres als loco-burge meester functioneren. Hij krijgt hiervoor een toela ge. Scheeres zei olijk het bezorgen van fruitman den te willen privatise ren. Schiedam Bij commissaris der koningin Maarten Vrolijk heb ben slechts vier mensen gesolliciteerd naar het burgemeester schap van Schiedam, Vrolijk noemde dat gisteravond „wel zeer weinig". Hij zei met enige ironie, dat men „waarschijnlijk ge- schrokken is van al die snelle wisselingen van de wacnt hier in Schiedam", waardoor deze stad zo langzamerhand als door- stroomeemeente beschouwd lijkt te worden. In tegenstelling tot wat bij Vrolijk gebruikelijk is, onthield hij zich deze keer van bijzondere vermeldingen omtrent de vier kandidaten. Wel liet hij weten, dat de vier sollicitanten een dui delijke voorkeur voor de PvdA uitstralen, maar hij liet na te zeggen of er burgemeesters of wethouders bij zitten, of zij van binnen of van buiten het Rijnmondgebied komen en hoe oud zij zijn. Meestal vertelt Vrolijk die aardigheden wel, als „voer voor nieuwsjagers", zoals hij het typeerde, maar hij durft dat alleen aan in het geval er tientallen sollicitanten zijn. „Doe ik dat nu bij dit geringe aantal, dan is het gevaar van herkenbaarheid te groot en dat zou de privacy der kandidaten kunnen aantasten", zei mr. Vrolijk, De Schiedamse loco-burgemeester Reinier Scheeres ontkende gisteravond, dat er bij de vier sollicitatiebrieven één vart hem zit. „De mijne is er niet bij", zei hij letterlijk. Op zichzelf hoeft dat niets te betekenen. Dat er maar vier sollicitanten zijn. wil niet zeggen dat één van die vier ook per se de burgemeester wordt. Het is de commissaris der koningin, of anders ook de ver trouwenscommissie, toegestaan anderen te verzoeken te sollici teren, zoals ook oud-burgemeester Te Loo met Leeuwarden overkwam. 'ADVERTENTIE 2^7% Bergse Dorpsstraat010-220055. Vlaardingen De Bl bewo ners uit de Vogelbuurt, die precies drie weken geleden woedend reageerden op hun dubbele huurverhoging, zijn nog niets wijzer. De huurders van de eerste etage blokken op de Torenvalklaan, de Sperwerlaan en de Specht laan in Holy-Zuid moeten tweemaal zoveel ongeveer 26 gulden in de maand meer gaan betalen dan hun onder- en bovenburen. Uit protest kreeg het Vlaar dingse gemeentebestuur op 1 juni een stapel handtekenin gen overhandigd, waarin de bewoners hun ongenoegen over de extra aanslag ken baar maakten. De huurders van de zogenaamde Panagro- woningen willen weten waarom zij dubbel moeten betalen. „Het schijnt in de etage te zitten", zegt me vrouw Scheepers van de snel in het leven geroepen bewo nerscommissie. „Nee, een zinnige reden waarom wij meer moeten betalen, heb ben we nog niet gehad." Hadden de 81 gezinnen het gemeentelijk woningbedrijf eerst nog medegedeeld dat „de maat vol is en wij weige ren ronduit de voorgestelde huursverhoging te betalen"; na raadpleging van r een bur gerraadsman hebben zij dit plan ingetrokken. De bewo ners komen er niet onderuit de huurverhoging over te maken. Indien zij in het ge lijk worden gesteld, krijgen de huurders een restitutie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1