ROTTERDAM 11 Servicebureau Knop klust voor wijkbewoners GROTE SPAARDERS KRIJGEN'N ONMOGELIJK HOGE RENTE. BEL VOOR 010144144 Roze Front dient eisenpakket in MAANMENTE.REKENNG5JAARVASI Buro voor Rechtshulp overweegt kort geding tegen arbeidsbureau Bigamie beboet Slavenburg: zevende arrestatie Conflict bij Shell Lekkend vat Rotterdammers kiezen voor leidingwater Minister doopt Nedlloyd- schip Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RV/RY/RW 21 juni 1983 Hoofdcommissaris Vermey woedend Hoofdcommissa ris A. Vermey: „Weinig respect voor privacy'' over kritiek PvdA Botterdam De Rotterdamse hoofdcommissaris vao politie A. Vermey heeft fel gereageerd op de kritische uitlatingen van het PvdA-statenlid Fer nanda Hazewinkel. In het jongste informatieblad van de PvdA-afdeling Rotterdam verweet me vrouw Hazewinkel de korpsleiding onder meer het tegenhouden van hervormingen en vernieu wingen binnen het korps en het toestaan van hardhandig optreden tegen verdachten en arres tanten. Rotterdam De poli tierechter in Rotterdam heeft een 29-jarige in Rotterdam wonende In- dier veroordeeld tot vijfhonderd gulden boe te wegens het aangaan van een dubbel huwe lijk. De man, die in 1975 in India reeds in de echt was verbonden, trouwde in 1976 in Rot terdam met een andere vrouw. De man voerde ter ver dediging aan dat zijn vader hem had geschre ven dat zijn eerste hu welijk in India niet gel dig was, waarop hij in goed vertrouwen voor de tweede keer zijn ja- - woord gaf. Rotterdam Het speciale opsporings team in de zaak-Sla venburg heeft de ze vende arrestatie verricht sinds de in vallen in februari. Aangehouden is een 34-jarige werkne mer van de bank uit Rhoon. De man, die verdacht wordt van valsheid in ge schrifte, is sinds 1976 werkzaam in een niet leidingge vende functie op het directoraat kre dieten op het hoofd kantoor. Het 'Haagse deel' van het Slavenburg- onderzoek is vrij wel klaar en politie en justitie beginnen nu aan het Rotter damse bij- en hoofd kantoor. Als hoofd verdachten be schouwt men leden van de raad van be stuur. Rotterdam De centrale on dernemingsraad van Shell Ne derland is sn conflict met de directie over het niet uitbeta len van 0.4 procent prijscom pensatie per 1 juli. De directie wil de prijscompensatie niet betalen in verband met de doelstelling van de maatschap pij kosten te besparen en om het automatisme van de prijs compensatie af te schaffen. De cor wil het systeem handha ven, gezien de sluipende koop krachtdaling op langere ter mijn en het geforceerd inleve ren van inkomsten door het merendeel van de Shell-werk- nemers. Rotterdam Op een haven terrein aan de Bunschoter- weg is gisterenmiddag een -lekkend vat ontdekt. Het vat was gevuld met titanium te- trachloryde, een stof die ge vaarlijk is als ze in aanra king komt met water of bij inademing. De GG GD moest negen mensen, die in aanraking waren gekomen met de stof fen, onderzoeken. Zij bleken geen kwalijke gevolgen overgehouden te hebben In een verklaring zegt Ver mey zich ernstig gegriefd te voelen door de uitlatingen van de PvdA-politica en het een politieke partij onwaardig te vinden op deze wijze in de pu bliciteit te treden. Vermey spreekt over 'zeer persoonlijke opvattingen' van mevrouw Hazewinkel, die volgens de Rotterdamse hoofdcommissaris ai eerder blijk heeft gegeven er ten aanzien van het Rotter damse politie-apparaat voorin genomen standpunten op na te houden. Overtrokken „De opvattingen van mevrouw Hazewinkel zijn niet alleen sterk overtrokken, maar doen ook de waarheid geweld aan", aldus Vermey, die het beden kelijk vindt dat iemand, die zich met geschiedschrijving bezig houdt, een dergelijk arti kel in het informatiebulletin van de PvdA publiceert. Vol gens de Rotterdamse hoofd commissaris hoort het me vrouw Hazewinkel en haar partij duidelijk te zijn dat vele maatschappelijke processen langs lijnen der geleidelijkheid voortgang hebben, 2onder dal buitenstaanders dat beseffen, 'Insider' „Met haar publikatie doet me vrouw Hazewinkel groot on recht aan het Rotterdamse po litiekorps, dat zoveel heeft ge daan en zal blijven doen voor het welzijn van de stad", aldus de hoofdcommissaris. Buitengewoon verontwaardigd is Vermey over de vrees, die mevrouw Hazewinkel uitte, dat een 'insider' uit het korps een belangrijke kandidaat is in de sollicitatieprocedure voor de opvolging van de hoofd commissaris. Met die 'insider' bedoelt Hazewinkel recher checommissaris Blaauw, die ze in het artikel afschildert als een man van het oude stempel met uitgesproken meningen over het handhaven van orde en gezag. Hazewinkel vindt dat Blaauw met in aanmer king moet komen voor de functie van hoofdcommissaris van de Rotterdamse politie. „De publicaties rondom een van de sollicitanten getuigen van een mentaliteit, die op zijn minst weinig respect toont voor iemands privacy of voor de meningsvorm van meer tot oordelen bevoegden", aldus Vermey. Hij vindt dat de inschakeling van een vertrouwenscommis sie, een gemeentelijke commis sie voor politie-aangelegenhe- den en van bevoegd gezag in de sollicitatieprocedure een farce wordt als Fernande Ha zewinkel en anderen in de PvdA zo manipuleren als op het ogenblik gebeurt. m Van links naar rechts: Kirsten, Jan, Barbara en Harry op de bakfiets naar de wijkbewoners. Rotterdam De bejaarde vrouw uit de Jensi- usstraat kan moeilijk bukken. Ze woont nog wel zelfstandig en heeft ook een tuintje, waar zij helaas niet meer in kan werken. Gevolg is dat het onkruid tot haar raam staat. Weghalen kan ze het niet meer en niemand in haar om geving kan haar helpen. Een tuinman kan zij van haar aow-uitkering niet betalen. Met de komst van service bureau Knop in het Oude Noorden is voor die vrouw het probleem opge lost. Eén telefoontje en er komt een vrijwilliger aan gesneld die tegen een kleine onkostenvergoe ding het tuintje van de vrouw uit de Jensiusstraat weer opknapt, „We hebben al veel posi tieve reacties gehad", zegt Harrv (18) die vijf dagen per week beschikbaar is als vrijwilliger. Het pro ject, dat is voortgekomen uit het centrum voor vrij willigers en een invulling betekent van het gemeen schapstakenplan van Van der Louw, is vorige week geopend. Harry, Jan, Kirsten, Fred en Barbara zijn vooralsnog de eersten die klusjes voor de buurtbewoners gaan verricb- MiRotterdam In het k Rotterdam Het Rot terdams leidingwater wordt door veel mensen lekkerder gevonden dan bronwater, of daar nu wel of geen kool zuurgas (prik) in zit. Dit concludeert het Rotter damse drinkwaterbe drijf DWL op basis van een eigen test. Tijdens een vorige maand gehouden festi viteitendag in de Maas stad had het bedrijf 89 mensen, in de leeftijd van tien tot zeventig jaar, bereid gevonden aan een smaaktest mee te doen. Daarbij bleek dat negentig procent van de proevers het Rotterdamse leidingwa ter met geen of weinig smaak aanduidde of lekker vond. Slechts 36 procent 'dacht zo over bronwater zonder kool zuur en vijftien procent over bronwater met koolzuur. De DWL zegt dat het onderzoek weliswaar objectief is verricht maar pretendeert hier bij niet dat het weten schappelijk is. Rotterdam In het kader van de stads verfraaiing en het con fronterende karakter zal het Roze Front Rotterdam donder dag aan wethouder Vermeulen een petitie aanbieden waarin gevraagd wordt om een roze tram. De potten en flikkers zijn bereid aan het ontwerp mee te werken. Bovendien wil met de hoogste prioriteit bij de benoeming van een GG GD-functionaris, ei gen ruimte voor Apollo, meer aandacht voor woningbouwbe leid voor niet-gezinnen, meer aandacht op scholen voor an dere relatievormen dan de tra ditionele man-vrouwrelatie en- bovendien eist men, dat de ge meente bij haar personeelsbe leid een voorkeursbehandeling geeft aan potten en flikkers bij gelijke bekwaamheid. De eisen worden donderdag om 13.30 uur aangeboden ten. Fr worden nog meer vrijwilligers gezocht, liefst werkloze schoolverlaters, die minimaal één dag per week beschikbaar zijn. Het werk omvat allerhande klussen in het dagelijkse le ven die men normaal gespro ken zelf kan verrichten. Door omstandigheden moe ten mensen echter soms een beroep doen op anderen en als er niet een familielid in de buurt is die het kan op knappen, kan servicebureau Knop worden ingeschakeld. De beroepskrachten in de wijk hebben evenmin tijd om dit soort klussen te verrich ten. „We kijken allereerst of het karwei niet concurrerend is met bedrijven", zegt Kirsten. „Als een rijke man z'n schuurtje geverfd wil heb ben, doen we dat niet. Die kan een bedrijf inschakelen. Maar ouderen die van een aow-uitkering moeten leven, hebben weinig geld om een specialist te laten komen, die een steker aan zet of een tuintje opknapt." Verder bestaat het werk uit het begeleiden van zieken huisbezoeken, boodschappen doen, lichte sjouwwerkzaam- heden, oppassen, de hond uitlaten en de ramen zemen. De vrijwilligers zijn allen werkloos. Jan (33) is ook niet van plan nog ooit aan het werk te gaan. „Ik heb zestien jaar lang gewerkt, maar je bent met die rotbaantjes zo wereldvreemd bezig. Het werk mis ik niet, wel de mensen om een kletspraatje te maken. Daarom vind ik het leuk om twee dagen per week v/at te doen voor de wijkbewoners." Voor Harry ligt het anders. Na school heeft hij wel ge werkt, maar vond het geen leuke baan. Nu werkt hij vijf dagen per week bij Knop. „Wat moet ik anders?" Bedoeling is dat het project volgend jaar kostendekkend draait. Voor de klussen vraagt het servicebureau maximaal 2,50 gulden per uur. De vrijwilligers zelf ont vangen een onkostenvergoe ding van vijf gutden per dag. Werk genoeg in het Oude Noorden, waar veel bejaar den en buitenlanders wonen. Knop onderhoudt ook con tacten met de wijkinstellin- gen. „Elke week hebben we vergadering waarin de klus sen aan de orde komen. Er zijn wel twijfelgevallen bij en daar moet over gepraat worden", zegt Barbara. Het servicebureau is telefo nisch bereikbaar van negen tot vier uur op werkdagen en is gehuisvest in de Tollens straat 33 b. Het telefoonnum mer is 674279. Ontslagen zeelieden krijgen alleen brochure Rotterdam Het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) blijft weigeren 250 ontslagen buitenlandse zeelieden een vragenformulier van het Buro voor Rechtshulp toe te sturen. Het loopt daarmee de kans op een kort ge ding, aangespannen door het bureau. Het GAB wil voor de ontsla- vers- en werknemersorgam- gen Nedlloyd-werknemers saties. niet verder gaan dan het la ten vertalen van een infor matieve brochure en dat op te sturen. „Ik weet niet wat er in die brochure staat", zei mr.Rien Sonneveld gisteren. Van de inhoud zal afhangen of men inderdaad overgaat tot het aanspannen van een kort geding tegen het GAB. Mr.Sonneveld acht het een absolute voorwaarde dat de ontslagen zeelieden voor namelijk Spanjaarden en Portugezen— de nodige in formatie krijgen, zodat ze het ontslag juridisch kunnen aanvechten als ze dat willen. Daarom juist heeft het Buro voor Rechtshulp het Gewes telijk Arbeidsbureau ge vraagd een vragenformulier te sturen aan de ontslagenen, samen met een brief waarin nadrukkelijk wordt gevraagd of de ontslagene zich juri disch wil verweren. Verbazing Het conflict tussen het GAB en het Buro voor Rechtshulp ontstond vorige week toen het Arbeidsbureau liet weten dat het formulier niet zou worden toegestuurd aan de Nedlloyd-werknemers. Het Buro voor Rechtshulp nam dit niet en stuurde een brief, waarin gesommeerd werd ui terlijk op maandag te beslui ten het vragenformulier toch te verzenden. Het is gebruikelijk, dat het GAB in ingewikkelde ont slag-kwesties een vragenfor mulier van het Buro voor Rechtshulp meestuurt aan werknemers, die met ontslag bedreigd worden. Door mid del van het invullen van de vragen kan het gratis juridi sche hulp verlenende bureau een zo goed mogelijk ver weer tegen de ontslagaan vraag voeren. Men besloot een brochure die vertaald zal worden in het Spaans en Portugeesin de 'ontslag-enveloppe' te stoppen, die de over de hele wereld rondvarende buiten landers via hun kapitein zul len ontvangen. Naar aanleiding van publica ties in deze krant liet ad junct-directeur Harry Spren- gers van het GAB gisteren weten dat dit de 'oplossing' voor het conflict met het door Kees Jonker Buro voor Rechtshulp moest 2ijn. Het vragenformulier krijgen de buitenlanders niet. Sprengers vindt dat niet no dig. „Dat komt in de richting van klantenwerving van het Buro voor Rechtshulp. Daar doen wij niet aan mee", al dus de adjunct-directeur, die tot afgelopen week nimmer moeite heeft gehad met het verzenden van het vragen formulier van het dienstver lenende Buro voor Rechts hulp. Op de vraag waarom het GAB vorige week nog het standpunt huldigde, dat het géén informatie over rechts bijstand aan de buitenlanders zou geven, antwoordt Spren gers: „In eerste instantie hebben wij daar niet zo zwaar aan getild, want in die groep Nedlloyd-werknemers zitten ook wel mensen, die op de hoogte zijn van de mo gelijkheden zich te verweren tegen een ontslag." 'Oplossing' Gisterochtend kwam de kwestie dan ook aan de orde in de bijeenkomst van de zo geheten verlrouwensinstan- tie van het GAB. Deze advi serende instantie bestaat uit vertegenwoordigers van de arbeidsinspectie, werkge- Postadressen Het Buro voor Rechtshulp is thans bezig om bij Nedlloyd informatie los te krijgen over de verblijfplaatsen van de aan te schrijven buitenlan ders, waarvan het merendeel meer dan tien jaar in dienst is bij het Rotterdamse scheepvaartconcern. Als Nedlloyd de postadressen geeft, kan het Buro voor Rechtshulp op eigen bewe ging de vragenformulieren naar de 250 buitenlanders zenden. Rotterdam Het contai nerschip Nedlloyd Van Neck gaat zaterdagoch tend 2 juli bij Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel te water. Doopster van het eerste in de grote bouw loods op stapel gezette schip is minister N. Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat. De Nedlloyd Van Neck is de eerste van een serie van drie 174 meter lange schepen, die een capaciteit van 1.400 containers <20- voeters) en een draagver mogen van 24.000 ton heb ben. ADVERTENTIE 9% Sparen op onze Maandrente- rekening. Een rekening~rnet een minimale inleg van f15.000,-. Maar met een maximale rente van maar liefst 9%Wat neer komt op een effectieve rente van 9,38%. Die per maand wordt uitgekeerd. Kortom, wie 'n Maandrente- rekening neemt wordt er financieel fors wijzer van. SpaarBankRotterdamS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3