'Deze kritiek op politie is volstrekt onterecht' Volgend jaar korter werken in stukgoed GRAAG .GEDAAN. BEI VOOR 010144144 HDÏIIIDARI 15 Buit van 125 mille Werk voor honderden onderwijzers Zes jaar geëist voor dodelijke messteken Peper boos over stuk in parti jorgaan van PvdA Ombudsman krijgt klacht over arbeidsbureau: Nedlloyd helpt buitenlanders aan vragenformulier Onder voorbehoud van werkgevers: Schaken tegen Bas... Zwaar gewond door val Aanbod voor bcthhait Louis Davids IBS RUI lUll^ftlfl RZ/RV/RY/RW 24 ium 1983 |U Vervolg van de voorpagina Rotterdam Het Rotter damse reddingsplan voor de werkgelegenheid in het on derwijs biedt een oplossing voor honderden Rotterdamse leerkrachten. De onderwijs krachten die nu zijn ontsla gen, kunnen weer terugke ren voor de klas mét volledig behoud van salaris en rechts positie en kunnen dus het normale werk gaan verrich ten. Een belangrijk voordeel daarvan is dat de klassen weer zouden kunnen worden verkleind. Een ander belangrijk voor deel is dat de bijscholingsmo gelijkheden kunnen worden verbeterd. Hele schoolteams kunnen een week lang over dag worden bijgeschoold. De dagelijkse gang van zaken op school kan dan worden over genomen door een reserve team: een vaste groep inval lers die is gerecruteerd uit de wachtgelders. Volgens inspecteur Huis kamp is een oplossing voor het scholingsprobleem van groot belang voor de ver nieuwing van het onderwijs. De studenten van de pedago gische academies en de in vallers (die de plaats inne men van zieke leerkrachten) mogen volgens het plan vrij willigerswerk gaan verrich ten met behoud van uitke ring. Een belangrijke eis van de bond is dat het dan slechts mag gaan om aanvullend werk, zoals het assisteren van de klasse-onderwijzer, het opzetten van een docu mentatiecentrum en het voorbereiden van projecten. Wachtgelders Tweede onderdeel van het plan-Huiskamp is het inzet ten van wachtgelders die van de gemeente dan een aanvul ling krijgen op hun wacht geld. Omdat dat drie maan den lang honderd procent bedraagt en de rest van het jaar negentig procent, hoeft Rotterdam relatief maar wei nig bij te betalen. „Daardoor kunnen wij in plaats van één boventallige maar liefst der tien wachtgelders een volle dige baan geven." Inspecteur Huiskamp vreest dat de nieuwe regeling het komend schooljaar nog niet kan worden ingevoerd. „Ik zie maar één kleine moge lijkheid dat dat wel lukt: als het rijk snel meewerkt, zodat de zaak voor oktober rond komt èn als leerkrachten dan gebruik mogen maken van de bedenkingsclausule in de wachtgeldregeling. Met an dere woorden: als leerkrach ten binnen drie maanden alsnog van het wachtgeld mogen afzien." Rotterdam Redeloze jaloezie was de drijfveer voor een 35-ja- rige Rotterdammer van Chileense afkomst om op Tweede Kerstdag vorig jaar zijn ex-vrouw met wilde messteken dusda nig te verwonden dat zij twee maanden later overleed. Officier van justitie mr. J.Schoonaard achtte doodslag bewezen en eiste bij de Rotterdamse rechtbank een gevangenisstraf van zes jaar. „Deze man denkt mensen te kunnen bezitten", verweet Schoon- aard de verdachte, die reeds eerder geweld had gebruikt tegen zijn ex-vrouw. Uit het psychiatrisch rapport van het Pieter Baancentrum in Utrecht bleek dat de steekpartij de verdachte vrijwel geheel kon worden toegerekend. Rotterdam Het Rotter damse scheepvaartconcern Nedlloyd helpt het Buro voor Rechtshulp met het verzen den van de vragenformulie ren aan de groep van 250 buitenlandse zeelieden, die met ontslag wordt bedreigd. Daarmee doet de werkgever wèl, wat het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) weigert. Door de hulp van Nedlloyd heeft het voor het Buro voor Rechtshulp geen zin meer om een kort geding aan te span nen tegen het GAB. Aanvan kelijk hebben de gratis rechtshelpers met het idee gespeeld om een kort geding tegen het GAB aan te span nen. De reden daarvan: het GAB wil de vragenformulie ren niet verzenden samen met de brief, waarin de Ned- lioyd-werknemers wordt ge vraagd of zij zich willen ver weren tegen hun aange vraagde ontslag. Nu via Nedlloyd toch bereikt is, dat de buitenlanders het vragen formulier opgestuurd krijgen, zal het Buro voor 'Reehthulp zich beperken tot het indienen van een klacht bij de Nationale Ombudsman tegen de weigering van het GAB. Uiterst vaag is het namelijk voor het Buro voor Rechts hulp, op grond waarvan het GAB heeft geweigerd een vragenformulier aan de bui tenlanders meest Span jaarden en Portugezen te verzenden, Dat terwijl het voorheen gebruikelijk was in door Kees Jonker alle ingewikkelde ontslagza ken het formulier op te stu ren. Met beantwoording hier van kan een zo goed mogelijk juridisch verweer gevoerd worden tegen de ontslagaan vragen. Mr. Rien Sonne veld van het Buro voor Rechtshulp snapt bovendien de argumentatie van het GAB niet. GAB-ad- junct-directeur, Harry Spren- gers, noemde als motief voor de weigering, dat hij niet wil meewerken aan 'klantenwer ving voor het Buro voor Rechtshulp'. Sonneveld be grijpt dat niet, want tot vóór vorige week woensdag heeft het GAB nooit problemen ge maakt met hel verzenden van het vragenformulier. Op het Buro voor Rechtshulp vindt men het een rare zaak, dat het GAB 'is begonnen met weigeren' in een geval, dat het om 250 over de hele wereld rondvarende buiten landers gaat, die heel moei lijk te bereiken zijn. En die op hun beurt heel moeilijk contacten kunnen leggen in stanties zoals bijvoorbeeld het gratis Buro voor Rechtshulp. Wanneer de klacht naar de ombudsman gaal is nog niet helemaal bekend. Sonneveld: „Dat kan nog wel een paar weekjes duren. We hebben het nu nogal druk met het helpen van die Nedlloyd- werknemers. Net je pionnendiploma hebben gehaald en meteen al mogen uitkomen tegen de bekende politcus Bas de Gaay Fortman. Dat overkwam de leerlingen van de C.J. van der Boomschool. Vervolg van de voorpagina Rotterdam De werktijdverkorting van zo'n tien procent in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven wordt per 1 ja nuari volgend jaar ingevoerd. Werkgevers en vakbonden hebben dat tijdens het vannacht afgeronde overleg óver de stukgoed-cao afgesproken. Van werkgeverskaat is echter wel één voorwaarde in het ak koord ingebouwd: de werktijd verkorting gaat niét door als er maandagavond in de zoge noemde Commissie II geen overeenstemming wordt be reikt over de aanpak van het overcompleet aan stukgoed- werkers. Directeur G. Zeebregts van de havenwerkgeversorganisatie SVZ signaleerde na afloop van het werktijdverkortings-over- leg dat er nog altijd twee flin ke knelpunten liggen. In de eerste plaats is dat de kwestie van de financiering van de leegloop in het stukgoed door middel van gelden die vrijko men uit het havenpensioen fonds. Verder willen de stuwa- doorsbedrijven uit de andere havensectoren dan het stuk goed niet worden verplicht va catures op te vullen met perso neel dat bij de stukgoed bedrij ven teveel is. Zeebregts vindt overigens de prijs die de werkgevers voor het akkoord over werktijdver korting moeten betalen, te hoog: „Maar het is 't ons wel waard om op dié manier tot een akkoord in Commissie II te kunnen komen." Werkgevers en werknemers zijn het gistavond en vannacht in het kader van de werktijd verkorting uiteindelijk defini tief eens geworden over het inbouwen van de toeslag voor de zeventien 'kloszaterdagen' in de basisionen; hetzelfde geldt voor de 'dertiende maand'. De prijscompensatie blijft normaal gehandhaafd. De stukgoedwerkers die op dit moment eenmaal per drie we ken een 'kloszaterdag' werken, krijgen tegen inlevering van bijna 4,9 procent van het jaar inkomen vanaf volgend jaar 22 extra roostervrije dagen. Personeel dat die zaterdagen niet werkt ongeveer twintig procent van het stukgoedbe- standontvangt vijf vrije da gen per jaar extra, tegen inle vering van 1,1 procent loon. De werkgevers betalen totaal ruim procent meer loonkosten voor de werktijdverkorting. Het akkoord komt vrijwel ge heel overeen met het compro mis-voorstel dat ir.H. Mole naar, directeur van het ge meentelijk havenbedrijf, twee weken geleden heeft gelan- 'ceerd, nadat het cao-overleg dreigde te mislukken. De laat ste dagen is er van zijn kant en van zijn ambtenaren trou wens nog heel wat 'pendel-di- plomatie' nodig geweest om partijen tenslotte op één lijn te krijgen. De vakbonden kregen gister avond tevens de toezegging dat de 335 arbeidsplaatsen die met de introductie van de werktijdverkorting behouden kunnen blijven, vanaf dit mo ment reeds zijn gegarandeerd (tot 1 juli '85) en dus niet pas per 1 januari aanstaande. Overigens is ook Ger Ros, voorzitter van de bedrijfsgroep havens van de Vervoersbond FNV, niet al te optimistisch over het slagen van de onder handelingen binnen Commis sie II. „Het blijft moeilijk lig gen en er zijn nog heel wat problemen op te lossen", aldus Ros. Hij schat dat er zo'n 25 miljoen gulden van het haven pensioenfonds nodig zal zijn voor de leegloop-financiering, Zeebregts gaat er vanuit dat dit bedrag bij lange na niet be schikbaar zal zijn. Het akkoord over werktijdver korting geldt óók voor de Am sterdamse haven. Alleen krijgt hetstukgoed-personeel daar 18 roostervrije dagen, tegen inle vering van 4,1 procent van het jaarinkomen. Rotterdam Trillend van de zenuwen en transpirerend onder de alles verschroeiende 2on hebben de jonge schakers en schaaksters van de C.J. van der Boomschool in Overschie gisteren hun eerste partij gespeeld tegen 'echte schakers'. Zij moesten het in een si multaan opnemen tegen sterke schakers als politi cus Bas de Gaay Fort man, journalist Alexan der Münninghof en wij kraadslid Dick Liefheb ber. Hoewel de 63 scholieren uit de vierde, vijfde en zesde klas pas een jaartje schaken (zij behaalden onlangs hun pionnendi ploma) wisten zij toch tot opmerkelijke resultaten te komen. Drie jonge denkertjes wisten tegen hun veel ervarener te genstanders tot een remi se te komen. Van hen kan de vaderlandse schaaksport dus nog wat verwachten... Rotterdam De 24-jarige A, van Kleef uit Andelst is zwaar gewond door een val tijdens hijswerkzaamheden op het terrein van Troost- Pernis aan de Elbeweg. De man stond op een zeefinstal- latie, die in de takels hing. De installatie viel. Botterdam Burgemeester Bram Peper heeft vanmorgen de kritiek, die er uit de kring van de PvdA komt op het functioneren van het Rotter damse politiekorps, in het college van B en W aan de orde gesteld. „Als de politiek er als de kip pen bij is om te zeggen dat het zus en zo moet, schept dat ook de verplichting en is het een eis van zorgvuldigheid naar de politie toe te laten blijken, dat het stadsbestuur die kritiek volstrekt afwijst", zo luidde desgevraagd zijn reactie op het kritische artikel van PvdA- Statenlid Fernanda Hazewin- kel in het informatiebulletin van het gewest van de PvdA. Burgemeester Peper nam terugkomend van een drie daags bezoek met een Rotter damse delegatie aan Zuid- Duitsland pas gisteren ken nis van de discussie. Peper is boos over het verhaal van mevrouw Hazewinkel. Hij neemt met kracht stelling te gen de in het artikel gewekte indruk als zou het Rotterdam se korps het slechtste van Ne derland zijn: „In de eerste door Koos de Gast plaats is het niet waar. In de tweede plaats gaat het stuk van mevrouw Hazewinkel voorbij aan het feit, dat het korps de afgelopen tien jaar veel dichter naar het stadsbe stuur en de maatschappelijke problemen is toegegroeid." De burgemeester geeft aan hoe de vakorganisaties binnen het korps op allerlei ontwikkelin gen letten en kritisch het be leid volgen: „De hoofdcommis saris voert veel overleg. Het zou gek zijn als er op onderde len geen verbeteringen denk baar zijn. Op alle niveaus In het korps wordt daarover ge sproken. De politie wordt ook bij de oplossing van vrijwel alle problemen in de stad be trokken en levert er haar bij drage aan." De burgemeester noemt de overlast door prostitutie, he roïne en het werk op deel raadsniveau. „Dat gaat in goed overleg", aldus Peper. „Het staat in schrille tegenstelling tot het beeld dat mevrouw Ha zewinkel oproept als zou de politie een staat in de stad zijn, waarop geen greep te krijgen is." „Er is in sommige gevallen na tuurlijk wel kritiek op het op treden van de politie mogelijk. Het komt in elk beroep voor dat collega's bli gemaakte fou ten elkaar zullen willen be schermen. Maar elke klacht wordt uitgezocht, en noch hoofdcommissaris Vermey, noch ik heb er enige moeite mee terechte klachten te er kennen. Daar zijn talrijke voorbeelden van." Benoeming Verontwaardigd is hij ook over de wijze, waarop Fernan- de Hazewinkel zich mengt in de aanpak, die naar de benoe ming van een nieuwe hoofd commissaris moet leiden. „Zonder een naam te noemen geeft 2ij door de beschrijving van zijn persoon aan, dat één van de sollicitanten wat haar betreft als opvolger van Ver mey onaanvaardbaar dient te zijn", aldus Peper. „We heb ben maar één doel: het gaat óns om de beste man. Het is voor het eerst dat we in Rot terdam een vertrouwenscom missie hebben gevormd, waar in vier man uit het korps uit vier verschillende geledingen en drie man van de vakorga nisaties zitting hebben," „Die commissie heeft intussen langdurig met de vijf kandida ten gesproken en daarover een uitvoerig rapport uitgebracht. In de tweede helft van juli ga ikzelf uitvoerig met elk van de kandidaten praten en koppel mijn bevindingen terug naar de vertrouwenscommissie. Dan blijkt pas welke kandida ten als kanshebbers naar vo ren komen. Met de raadscom missie van openbare orde, Waarin nog élle fractievoorzit ters zitting hebben, heb ik af gesproken, dat zij óók met de vertrouwenscommissie kan overleggen en met kandidaten kan spreken. Als je over in spraak en meedenken praat, is het in dit geval heel goed ge regeld." De burgemeester: „Er bestaat op dit moment nog geen enke le voorkeur voor welke kandi daat ook en dan is het heel kwalijk dat mensen van bui ten zich met deze benoemings procedure menen te kunnen bemoeien en proberen bepaal de kandidaten buiten de dis cussie te plaatsen." Beleidsplan Burgemeester Peper ergert zich ook aan de opvatting van mevrouw Hazewinkel als zou het Rotterdamse korps wars zijn van reorganisatie. „De po litie is zelf bezig een beleids plan op te stellen. Op een aan tal themadagen is het concept uitvoerig besproken. Het ligt nu ter discussie bij de afdelin gen. De komende maanden ga ik het zelf met allerlei betrok kenen doornemen." „Wie het korps een beetje van nabij volgt weet, dat er zich de afgelopen jaren hele series veranderingen in het korps voltrokken hebben. Het feit, dat daarover geen uitvoerige stukken bestaan is geen be wijs, dat die veranderingen er niet zijn. Het beeldje van Louis Da vids van de beeldhouwster Sep Sturm-van den Bergb. Rotterdam Rotterdam krijgt in ieder geval dit jaar een beeldje van Louis Davids, die honderd jaar geleden aan de Zandstraat achter het huidige stadhuis werd geboren. Maar of de gemeente er een ton voor op tafel moet leggen, is nog niet zeker. Daarover zal de gemeenteraad zich pas in een volgende vergadering uit spreken. Het CDA kwam donderdagmiddag met de mededeling, dat een monument voor de dichter-zanger veel goedkoper kan. Er is een aanbod om een bestaand beeldje van Louis Davids, gemaakt door de beeldhouwster Bep Sturm-van den Bergh, op elk ge wenst formaat uil brons te laten gieten. De kosten ervan zullen aanzienlijk lager liggen dan het verstrekken van een opdracht aan een beeldend kunstenaar om een munument voor Davids te ontwerpen. Het college wilde een ton uittrekken voor een monument voor de Rotterdamse dichter-zanger. Daarvan moet dan 70.000 gulden terugkomen van particulieren. De gemeente zelf betaak 25.000 gulden en de Kunststichting doet daar nog 5000 gulden bij. De VVD had grote bezwaren tegen een garantstelling voor 70,000 gulden, omdat men vreest, dat de particuliere bijdragen na zo'n toezegging niet meer komen. „Bovendien is bij het be drag van één ton de BTW nog niet meegerekend", aldus me vrouw mr.A.G. Verbeek-Ohr. CDA-fractievoorzitter B.F. Bohrê wilde graag uitstel van een besluit, zodat de commissie voor kunstzaken zich over het aan bod voor het beeld van mevrouw Sturm kan beraden. Het CDA wil alleen met het beschikbaar stellen van één ton akkoora gaan, als blijkt dat de burgerij daaraan daadwerkelijk wil bijdra gen. Wethouder ir. P.O. Vermeulen antwoordde, dat wat hem betreft de gevraagde ton inclusief BTW is. Concrete toezeggingen var. particulieren om bij te dragen kon hij niet melden. Hij voelde meer voor een opdracht aan een kunstenaar voor een monu ment dan voor het aanvaarden van een aanbod van een particu lier. Volgens de wethouder heeft een beslissing wel haast, omda, het beeld zeker dit jaar bij de honderdste geboortedag van Da vids moet worden geplaatst. Hij was wel bereid het besluit ovei het monument tot een volgende raadsvergadering uit te stellen. Rotterdam Onbekenden hebben in een woning aan het Middellandplein goederen buitgemaakt ter waarde van 125.000 gulden. Zij ontvreemdden onder meer een videore corder, sieraden, geld en Chineze vazen. Ook richtten zij bij het doorzoeken van de woning vernielingen aan. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I POS(Co en goed beloond! Want voor die kleinei 0 moeite krijgt u een telefoonklapper. dd«dajbo u#0flWi«c D0*Plaajs fG'e/°onjda °0/ de ttoeu Adres I p°slcode:_ I w°<=«pJdals: TeWoon: - Plakje, I Anfivc «8

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5