RSTTEROAMS NIEUWSRLAD Bouw maritiem museum van start Nog geen 30 miljoen lasten verlich ting voor havenbedrijven Minister De Koning dreigt het Rj -akkoord om zeep te hei pen m GA 'NS IN DE SCHADUW VAN EEN BOOMPJE ZITTEN BRANDWEER BIJ RN Dobbelstenen voor Rotterdamse haven REDDEN DOOR INLEVEREN BONUS TACHTIG ARBEIDSPLAATSEN Premier Lubbers: Spoortunnel nooit écht toegezegd ORANJEBOOM Lijst van sporten is overbodig Kritiek op kontakt Rotterdam - Iran Voor tonnen buit aan sieraden bij overval ZATERDAG 25 JUNI 1983 in de hal van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Coolsingel heeft wethouder H. van der Pols gistermiddag een tentoonstel ling over de ge schiedenis van de Rotterdamse brandweer geo pend. De ope ning van de ex positie viel sa men met de in troductie van het boek „Rotter dam in vuur en vlam", geschre ven door brand weerman Renè van der Beek en RN-journalist Hans Soeters. Op de foto de auteurs met wet houder Van der Pols. Rotterdam Prinses Mar griet heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de nieuwbouw van het Mari tiem museum Prins Hen drik, nabij museumschip de Buffel aan de Leuvehaven. Zij deed dat door het heisen van twee vlaggen, die in de scheepvaartwereld staan voor het sein: 'de koers die u thans vaart vervolgen*. Daarna sloeg wethouder Pim Vermeulen (ex-kunst en nu stadsvernieuwing) de eerste paal en tenslotte hees burgemeester Bram Peper drie vlaggen met de beteke nis 'volle kracht vooruit.' Het nieuwe museum is ont worpen door architect prof. dr. W.G. Quist en zal in 1986 wor den geopend. Er zullen vooral wisselende tentoonstellingen te zien zijn die zoveel mogelijk inhaken op de scheepvaart ac tualiteit. Bovendien komt er in het museum een uitgebreide bibliotheek die antwoord moet kunnen geven op alle vragen die er op het terrein van de scheepvaart maar te bedenken zijn. Aan nieuwbouw voor 'Prins Hendrik' ontstond behoefte nadat het oude gebouw bij het Dijkzigtziekenhuis moest wij ken voor de metrobouw, maar ook omdat de faciliteiten in de oude vestiging als onvoldoen de werden aangemerkt. Het museum kost de gemeente Rotterdam 20 miljoen gulden, en daarmee zal het het goed koopste museum zijn in Ne derland. Bijna had men het met nog minder geld moeten doen, omdat wethouder Lin thorst wilde onderzoeken of de bouw niet nog goedkoper kon. Maar uiteindelijk koos de ge meenteraad ervoor alsnog de bouw door te zetten. Rotterdam De havenbedrijven blijven vooralsnog in het ongewisse over een lastenverlichting van zo'n der tig miljoen gulden in de komende jaren. Dat is het gevolg van het uitblijven van een meerder heid in de algemene leden raad van het pensioenfonds voor de haven- en vervoers bedrijven, waar gisteren werd gesproken over de ge wenste premievrijstelling voor een aantal havenbedrij ven ten aanzien van de beta ling van pensioenpremies voor uitgetreden werkne mers van 57,5 jaar en ouder. Overigens gaat een deel van de dertig miljoen weer op aan het uitbetalen van een dertiende maand aan de uit getreden werknemers. De Vervoersbond FNV wen ste nog niet met de reductie akkoord te gaan voordat duidelijkheid is over de werkgelegenheidsproblemen in de stukgoedsector. Maan dag wordt daar opnieuw over gesproken. Komt daar een bevredigend resultaat uit, dan is de bond bereid in te stemmen met de gewenste premievrijstellmg. Werkgevers-woord voerder G. Zeebregts noemde de hou ding van de Vervoersbond een ongewenst drukmiddel voor de komende onderhan delingen. „Wij hebben wat de resterende geschilpunten betreft al de onderste lijn getrokken, zodat een derge lijk drukmiddel ook geen zin heeft", aldus Zeebregts. De Vervoersbond noemt het voorbehoud een 'koekje van' eigen deeg' voor de werkge vers, die eenzelfde houding aannamen ten aanzien van de stukgoed-cao. Ger Ros zei zowel het voorbehoud van de werkgevers als dat van de bond een normale zaak te vinden om de onderhande lingspositie voor het komen de overleg niet te ondermij nen. De bond is bevreesd dat bij toestemmen in lastenver lichting voor de werkgevers de zelf gewenste arbeidstijd verkorting ter behoud van 335 arbeidsplaatsen op de tocht komt te staan. De •werkgevers daarentegen vrezen voor hun lastenver lichting als zij bij voorbaat al in een voor hen kostbare arbeidstijdverkorting toe stemmen. In het overleg resten maan dag nog twee knelpunten de criteria waarop vacatures in de haven vervuld zullen worden, eventueel ten gun ste van het stukgoed, en de vraag welke sectoren zullen bijdragen aan de leegloop-fi nanciering in het stukgoed. De werkgevers houden er aan vast dat de zwakke erts en kolensector daarvan uit gesloten moet worden. Partijen zijn het er wel over eens dat per 1 juli 1983 geen gedwongen ontslagen zullen plaatsvinden, dat ter ontlas ting van de individuele be drijven een forse overheve ling naar de gezamenlijk stukgoed pool zal plaatsvin den (waar leegloop voor de helft door het Rijk wordt betaald) en dat met ingang van 1 januari 1984 op half jaarlijkse peildata het over compleet wordt vastgesteld en zo nodig door gedwongen ontslagen weggewerkt zal worden. Den Haag Toezeggingen die mininister Tuynman heeft gedaan voor de aanleg van een spoortunnel In Rot terdam in de nadagen van het kabinet Van Agt/Wiegel, of latere toezeggingen van zijn opvolgers, zijn niet bin dend voor dit kabinet. Dat maakte minister-president Lubbers gisteren duidelijk na afloop van de minister raad. Hij zei dit naar aanleiding van opmerkingen over de botsing tussen alle partijen in de Tweede Kamer en minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. De mi nister vindt een brug met twee sporen voldoende. Alle betrokken partijen zijn het daarover met haar oneens. Lubbers wijst er echter op dat nooit geld is gereserveerd voor een tunnel, ondanks uitlatingen die anders zouden doen vermoeden. Een tunnel is duurder dan de door Smit-Kroes voorgestelde oplossing. Rotterdam Minister De Koning van sociale zaken dreigt 'tot verbijstering' van de Industriebond FNV het akkoord om zeep te helpen dat tussen de vak bond en de directie van de RDM-nieu- we-stijl is bereikt. Bond, ondernemings raad en directie zijn het eens geworden over een arbeidstijdverkorting die tach tig arbeidsplaatsen oplevert. De werknemers willen daar hun bonus van vijf procent voor inleveren. De bewinds man nu heeft in gesprek met zijn collega Van Aardenne (economische zaken) gezegd dat de bonus daar niet voor gebruikt mag worden. De Industriebond FNV wil van de minister op korte termijn uitleg. De vaste kamercom missie van sociale zaken en economische zaken zijn in gelicht. De bonus komt voor iedere werknemer aan het eind van het jaar boven het bruto sala ris. Dat is bij alle RSV-bedrij- ven gebruikelijk. In het kader van de reorganisatie moeten bij de nieuwe RDM (de mari- nepoot, zware apparatenbouw en de machinefabriek) zo'n 250 mensen afvloeien, waar van honderd via gedwongen ontslag. Dat was al eerder af gesproken. RDM telt nu nog 1790 medewerkers van de oor spronkelijke 3200. Onderne mingsraad en vakbond willen van die honderd arbeidsplaat sen er tachtig veilig stellen door het inleveren van de bo nus. De directie is daarmee ak koord gegaan. 'Minister De Koning wii daar nu tussenko men. Onbegrijpelijk. In een gesprek op 29 maart heeft hij zelf gezegd dat arbeidstijdver korting positief gewaardeerd wordt, maar dat de partijen daar zelf uit moesten zien te komen. Dat is gelukt en nu kan het ineens niet. Daar wil len we op korte termijn meer over weten, want de directie van RDM wil op 1 juli met de reorganisatie beginnen', aldus een verbolgen Henk Krul, dis trictshoofd van de Industrie bond FNV. advertentie De bouw van het maritiem museum ging gisteren dan eindelijk van start. De Rotterdamse haven krijgt binnenkort op de Noorderpier bij Hoek van Holland een internationaal herkenningsteken in de vorm van zes naast elkaar geplaatste dne meter hoge dobbelstenen van basalt. Het intiatief daartoe is afkomstig van enke le Rotterdamse kunstenaars, verenigd in de stichting Kunst en Vaarwerk. De blokken worden begin volgende week geplaatst. Dit heeft het Gemeentelijk Havenbedrijf m Rotterdam, de opdrachtgever voor het pro- jekt, meegedeeld. Aan het plan is ook mee gewerkt door Rijkswaterstaat, het Directo raat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken en het Rotterdamse bedrijf Smït- -Tak. In 1979 nam Cor Kraat het voortouw voor deze aktie en beschilderde samen met Hans Citroen en Willem van Drunen een drietal basaltblokken van de dam rond de Maas vlakte. Dit was echter slechts bedoeld als experiment. Dat is eigenlijk het beste wat je op zo'n warme dag als vandaag kunt doen. Wacht dan even met planten en filoso feer over het eerlijke, koele boompje dat voor je staat Zorg ervoor dat je ongestoord kunt genieten en alleen hoeft op ie staan om 'n nieuw boompje uit de koelkast te halen. N \ORSTHJ|K BIER9NDS1671 Rotterdam Uit de verorde ning investeringssubsidies voor sport- en recreatievoor zieningen 2al de lijst met eron der vallende sporten en activi teiten verdwijnen. Deze toe zegging deed wethouder M.J.D. Jansen in de Rotter damse gemeenteraad na aan drang van mr.H.C.G.L. Polak van de VVD. De verordening zou zonder discussie zijn aangenomen, ware het niet dat mevrouw E. Box hoorn-Boot van PSP-PPR bezwaren had tegen subsidie voor jagen, een van de sporten die in de lijst werden ge noemd. Mr. Polak reageerde erop, dat dan ook hengelen niet voor subsidie in aanmer king zou moeten komen en dat men ook vraagtekens kan zet ten bij autosport en krachts porten, zoals boksen. Boven dien twijfelde hij aan de volle digheid van de lijst, aangezien, zijn favoriete sport roeien er met op voorkwam. Wethouder Jansen legde uit, dat roeien onder de watersport valt, die wel op de lijst staat. Hij was het echter met de heer Polak eens, dat het een vraag is of zo'n lijst van sporten bij de verordening wel nodig is. Hij beloofde daarom de veror dening zo aan te passen, dat de lijst van sporten achterwege kan blijven. Rotterdam De afdelingsbe sturen van PSP, CPN en PPR in Rotterdam vinden dat het Rotterdamse college van B en W een zelfstandiger en aktie- ver beleid moet voeren op het gebied van de handhaving van de mensenrechten en niet moet afwachten tot de rege ring een standpunt heeft inge nomen. Om die reden zijn kontakten van het Havenbe drijf met regimes als in Iran en Pakistan verwerpelijk op dit moment, aldus de besturen m een brief aan het college. De besturen vinden ook dat de afwachtende houding van B en W in strijd is met het pro gramakkoord van de coalitie partijen Fvda en D'66 en de gedoogpartners CPN, PSP en PPR. Rotterdam zou zich op basis daarvan net zo moeten inzetten voor handhaving van de mensenrechten als voor de bedrijvigheid in de regio, zo vinden deze parttjbesturen,B en W hebben de kontakten met Iran en Pakistan onlangs in een notitie verdedigd. In de praktijk echter blijkt, aldus de partijbesturen, dat het college zich daar met aan houdt door nu ook te praten over oplei dingen in Iraanse havens. De notitie is al in een aantal com missies behandeld, maar zal in de Gemeenteraad nog onder werp van gesprek zijn. De Pvda-fractie in de raad was trouwens de eerste fractie die vragen stelde over de omstre den kontakten van met name het Havenbedrijf. Rotterdam. Drie on bekende Frans spre kende mannen hebben gistermiddag om streeks half vijf bij een overval op juwelier Heetman aan de Weis- senbruchlaan drie a vier ton aan sieraden en horloges buitge maakt. Het trio, tussen de dertig en veertig jaar, bedreigde drie vrouwelijke personeel leden met vuurwapens en dwong hen naar de kelder te gaan. Daar moesten de vrou wen op hun knieën gaan zitten, waarna zij met touwen werden vastgebonden. Een vrouwelijke klant, die de winkel binnen kwam, werd eveneens gekneveld. Vervolgens vulden de overvallers een sporttas met de buit. De vier vrouwen moesten ook hun per soonlijke sieraden af staan. De daders ver dwenen daarna spoor loos in een bestelauto. De juiste waarde van de buit is nog niet vast gesteld. J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1