Onderzoek naar gedrag personeel Bijlmerbajes I A VS Voorlichting drugs werkt averechts Peuter verdrinkt in singel bij flats SPORT E WKTERWES Pest in SPERZIEBONEN EN GEHAKT ONTSLAG VOOR JOURNALIST DIE TEGENDEEL REWEERDE VANDAA6 Inspiratie Premie bij de bel BON Claus helpt Friso Negen van de tien caravans deugen niet Ontslag vermoord Onmiddellijk l yk. Chaos Bom Honderdduizend VOP-archief Tankercleaning Gezellige klappen Staking in Chili opgegeven 500 gram i.rrO Mager rundergehakt, 500g?-*86.48 11 QO kilo 5ysli.G/0 DDR won §i:f Wifcl 1 iM ROTTEBMMS TERK NIEUWSBLAD UITGAVE SIITHOFF PERS ODOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL. 010/144 144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE: G. A. DE KOK EN MR K. I. DE BRU11N MAANDAG 27 JUNI 1933 NR. 31713 - 12 PAGINA'S SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS 11.0/30 Den Haag Bewakingsperso neel van de Bijlmerbajes in Amsterdam heeft vermoede lijk op strafbare wijze contac ten onderhouden met de 43-ja- rige Arïe O., de 'meestero- plichter' die in Amsterdam een langdurige straf uitzit. Het ministerie van justitie heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechts hof gevraagd de rijksrecher che een onderzoek te laten verrichten. Het vermoeden van strafbare handelingen vloeit voort uit een intern on derzoek naar de vraag of er disciplinaire maatregelen zou den moeten worden getroffen. Arie O. is overgeplaatst naar de gevangenis in Haarlem, na dat hij er in geslaagd zou zijn verhoudingen aan te knopen met vrouwelijke bewakers. O. zou in het algemeen bewa kingspersoneel zodanig voor zich hebben weten te winnen, dat hij allerlei voorrechten kon genieten. Prins C/aua was dit weekeinde opnieuw bij zijn gezin. Hij gal zijn zoon Friso zaterdag aanwijzingen bij diana partij golf op de Utrechtse Golf- en Country Club 'De Pan'. Aan een teamwedstrijd deed ook Friso's opa, prins Bernhard, mee. Bleiswijk Negen van de tien caravans hebben een defect of voldoen niet aan de wettelijke eisen. Dit concludeerde de po litie gisteren bij een inspectie in Bleiswijk, niet ver van het recreatiegebied Rottemeren. De mankementen liepen uit een van een defect knipper- ^cbt tot een gebroken chassis. De politie controleerde 120 ca ravans en enkele trek wagen tjes, van mensen die dat vrij willig lieten doen. Vele cara- vanbezitters kwamen uit Den Haag, Rotterdam en Zoeter- meer. Walesa: 'Ik vlucht niet als een rat' Warschau/Rome Lech Walesa is niet van plan de strijd voor vakbondsrechten in Polen op te geven. „Dit werk is niet plezierig, maar ik zal me nooit als een rat terugtrekken. Ik vlucht niet. Ik moet leiding geven. Ik moet bereiken wat we heb ben uitgestippeld", zei Wale sa gisteren in een interview met het Amerikaanse televi siestation ABC in zijn woon plaats Gdansk. Hij riep het Pools bewind op de akkoorden die drie jaar geleden leidden tot oprichting van Soli dariteit, opnieuw te bezien. Hij zei zich pas te zullen terugtrek ken „als er iemand anders is, die de problemen van me zou willen overnemen". Met zijn uitspraken maakte Walesa een einde aan geruchten dat hij zou overwegen zijn rol als vakbondsleider op te geven. In zijn verklaring staat lijnrecht tegen over een omstreden hoofdartikel in de 'Osservatore Romano', het dagblad van het Vaticaan, dat heeft geleid tot het ontslag van de schrijver, priester-jour nalist en adjunct-hoofdredacteur Vfrgi- lio Levi. Hij schreef onder de titel 'Hul de aan het offer' dat de paus een brug naar de Poolse regering had geslagen ten koste van Walesa en dat diens rol nu is uitgespeeld. De vakbondsleider was volkens Levi gebruikt om in een compromis een bete re verhouding tussen Warschau en de Heilige Stoel te scheppen. 'Soms moeten lastige mensen worden opgeofferd aan het heil van de gemeenschap. Dit offer verdient onze hulde', aldus Levi, die la ter toelichtte dat dit een persoonlijke mening was. Turijn Gewapende overvallers hebben de openbare aanklager van de stad Turijn gister avond op straat doodgeschoten. Bruno Caccia werd getroffen door een regen van kogels toen hij in de omgeving van zijn woning een wandeling met zijn hond aan het maken was. De daders ontkwamen. De aanslag vond plaats kort nadat de stemlokalen (Italië moest gisteren en vandaag een nieuwe regering kiezen) dichtgingen. Voor de moord is nog geen verantwoordelijkheid opgeëist, maar de politie zegt sterke aan wijzingen te hebben dat het om een actie van de Rode Brigades gaat. Zie verder de pagina buitenland Italiaanse magistraat Het Vaticaan haastte zich dit te onder strepen. de adjunct-hoofdredacteur had niet het officiële standpunt verkondigd. De 54-jarige Levi begreep wat hem te doen stond. Hij bood zijn ontslag aan, dat onmiddellijk werd aanvaard. Mensen die de paus op zijn reis hebben vergezeld, twijfelen er niet aan dat Levi T met zijn jarenlange ervaring en zijn gemakkelijke toegang tot de hoogste Vaticaanse autoriteiten heeft ge schreven wat er in werkelijkheid is ge beurd, en dat hij juist daarom "is ontsla gen. M, Chaos gisteren op de Champs Elysèes en de Place de ia Concorde in Parijs, waar tussen bliksemschichten een 'historische' baflonnen- race van start ging. Pagina 3 Frankrijk heeft de neutronenbom beproefd, zo heeft minister van defensie Hemu voor het eerst toegegeven. M 3 Pagma 4 Ruim honderdduizend mensen hebben zater dag- en zondagavond zonder al te veel pro blemen genoten van optredens van de Engel se popsier David Bowie in het twee maai uit verkochte Rotterdamse Feyenoord-stadion. Enkele jongeren werd de opwinding te mach- tig waardoor ze flauw vielen. Een handjevol hasjhandelaars werd geverbaliseerd. Pagina 5 Wijkbewoner en vroegere actievoerder Lode Dcrtlaod vond alte stukken over da stadsver nieuwing in de Vettenoordsepolder, die burge meester Fred van Lier vrijdagmiddag in de burgeraal van het stadhuis kreeg aangebo den, een mooi cadeau. „Maar een mooier ca deau is de vierde renovatie in de VOP". Pagina 1 Het faillissement van het Schiedamse bedrijf Tankercleaning wordt morgen aangevraagd. Het einde van grootse plannen. Pagina 7 Het was gistermiddag andermaal gezellig toe- ven op het Schiedamse sportcmplex Thurlede, waar Excelsior 20 voor een kleine duizend toeschouwers koploper VOC ontving. De Rot terdammers gaven de Schiedamse cricketers geen schijn van kans. Excelsior incasseerde veel klappen. Pagina 10 New York In de Amerikaanse staat New Mexico zijn deze maand tien gevallen van pest geconstateerd, ruim twee keer zoveel als normaal. De gezondheids- autoriteiten proberen verspreiding van deze epidemische ziekte die in Europa tijdens de middeleeuwen miljoenen slachtoffers maakte en als de 'zwarte dood' bekend stond tegen te gaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiifiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiniiiiimiiiiiifiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het einde van de staking werd gisteravond aangekondigd door de nationale Chileense confederatie - van vraehlwa- genbezitters en de bond van de taxichauffeurs. Zij waren don derdag in staking gegaan te gen het militaire bewind van generaal Pinochet, nadat de mijnwerkers in de kopermij nen hen waren voorgegaan. De overkoepelende vakorgani satie CNT, waartoe de machti ge Confederatie van Koperar beiders (CTC) behoort, heeft eveneens besloten een eind te maken aan de algemene sta king. Santiago De Chileense vak bonden hebben gisteravond hun algemene staking opgege ten, waarvan de meeste Chile en niet eens wisten dat die gaande was. De militaire rege- big van generaal Pinochet heeft geen enkele concessie behoeven te doen. De staking *®n dan ook als mislukt wor den beschouwd. nniiiiuiii iiiiiiiiiiii i ui hui i iniii null jiuttiiii miiiif inn mi Jim in iiitiiii» iHiiin ui in iimriifl if ir» Rotterdam De voorlichting over drugs aan jongeren van veertien tot zestien jaar heeft eerder geleid tot een grotere zucht naar experimenteren dan tot het minder gebruiken van verdovende middelen. Deze conclusie trekt drs. W. de Haas, hoofd van de afdeling gezondheidsvoor lichting van de Rotterdamse Gemeentelij ke Geneeskundige en Gezondheidsdienst (GG en GD), in het proefschrift waarmee hij vandaag promoveert aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Onderzoek in Rotterdam heeft uitgewezen dal van de jongeren die niet zijn voorge licht, 3,6 procent drugs ging proberen, ter wijl dat percentage bij gewaarschuwde jon geren 7,3 procent bedroeg. Slechts bij per soonlijk gerichte voorlichting bleef het drugsgebruik beperkt: 2,ö procent. De Haas pleit er dan ook voor leraren op scholen te trainen in gesprekken met jon geren over het gebruik van drugs. „Jonge ren moeten in een vertrouwenwekkende omgeving vrij kunnen praten over datgene wat zij zelf als probleem ervaren", aldus De Haas. Voorlichting die hoofdzakelijk gaat over de werking van verdovende middelen, moet volgens hem worden stop gezet. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. .SStfvS Sperziebonen, 1 A Q 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Minstens één peuter deed op de eerste van de themadagen van de Rotterdamse Kunststichting za terdag de nodige inspiratie op. Het thema 'mime en dans' leek aan haar welbesteed, al zag zij het dan ook meer als een zomers spelletje. Op het Lijnbaan plein probeerde de kleine mee te doen met een aantal vreemd uitgedoste dansers. Haar én alle an dere belangstellenden staan de komende weken In het centrum van Rotterdam nog dagen, gewijd aan culturele minderheden, klassieke muziek en pop pentheater, te wachten. Zoc termeer Het Zoe te rmeerse jongetje Di- nesh Sudesh Bachoe, een peuter die op 6 juli twee jaar zou zijn ge worden, is zaterdag ver dronken in een singel niet ver van de flats aan de Ambachtsheren- laan in Zoetermeer. waar de jongen woonde. jarig zusje was hij 's mid dags gaan spelen op een grasveldje aan de Am bachtsheren laan. Om onge veer half één merkte de vader dat zijn zoontje was verdwenen. Een uitgebrei de zoekactie leverde niets op. Duikers van de brand weer vonden het jongetje in de vooravond. Met zijn vader en zijn vijf- Een twee jaar oude jongen uit het Groningse Aduard is zondagochtend verdron ken in het grachtje rond de boerderij waar hij woonde. Een 52-jarige man uit Roo sendaal ls zaterdagmiddag in het plaatselijke zwem bad om het leven gekomen. Vermoedelijk is hij onwel geworden en daarna ver dronken. Oost-Dnïtstand won de tweedaagse atletiek- landenwedstrijd tegen de Verenigde Staten met 197 tegen 181 punten. De Amerikaanse heren waren behoorlijk sterker, maar de da mes lielen het flink afweten. Voorts: de triomftocht op de fiets van Gerrit Solleveld en Jan Raas; nieuwe verrassingen op Wimbledon, waar de plaatsingslijst over hoop werd gehaald en een nieuwe zege van windsurfer Stephan van den Berg, Het sportgebeuren werd overschaduwd door de val van de Italiaanse motorrenner Franco Ucini op de TT fn Assen, De heersende we- reldkampoioen in de 500 cc-klasse werd met een hersenkneuzing, gebroken ribben en snij- wonden in het ziekenhuis opgenomen. Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maximum temperatuur van 17" aan zee tot 20° in het zuidoosten. Matige noordwestelijke wind. Voor slechts i 9,40 (i.p.v.f 10,80) een Tour de France lang het RN inde bus. Uw kans om mee te doen aan de wedstrijd waarin dagelijks een originele race-fiets is te winnen. j iasluur mij 4 weken het RN voor i 9.40 ice. Naam Adres Postcode PLots Tel nr in een opec enveloppe zonder pojUeqe) opsturen j tiaar Antwoordnummer834.3000 VB Rotterdam «3" ROTTERDAMS NIEUWSBLAD

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1