Oppositie verliest strijd om inspraak in Blauwe I trug Bizarre voorstellingen in laardingen- Centrum Wie betaalt schoonmaken terrein Tankercleaning GRAAGÜEDAAN. /öo/v liJaSSïï.— fttes- VLAARDINGS DAGBI Al SGHIEDAMSCHE COURANT NIHIWE WATERWEG COURANT Hotelkamers voor niet-rokers 'vol' De Vaart moet nog lang wachten op onderkomen in Holy Zeeman verdronken Hafkamp wilde publiek kwijt Vlaardingse Kunststichting: 's zomers te weinig te doen Schiedam-Zuid teleurgesteld over faillissement Rechter voet verbrijzeld DINSDAG 28 JUNI 1983 Vlaardïngen Het niet roken is in opmars. Steeds meer mensen laten sigaret, sigaar of pijp liggen. En voor de niet-rokers worden meer en meer faciliteiten geschapen: openbare ruimtes, waar niet mag worden gerookt, clubs, waarvan de leden het roken hebben afgezworen en sinds kort ook hotels die kamers hebben, waar het verboden is te roken. Zo prijKt op de deur van zeven van de in totaal 74 ka- mers van het Deltahotel een verbodsbordje met daarop i een sigaret met rode streep erdoor. Directeur Marcel C. Otte: „Er zijn meer mensen, die niet roken dan wel. Als hotel moet je daarop inspringen. We hebben de indruk dat het door de niet-rokers goed wordt gewaardeerd." De zeven kamers voor met-roKers zijn auemaai speciaa» schoongemaakt, zodat er geen tabaksluchtjes meer han gen. Het idee slaat zo aan, dat de voor niet-rokers be stemde kamers meestal bezet zijn. Vlaardïngen De 43-jarige dekman Abdi Mohamed Gi- bril, afkomstig uit Somalië, en opvarende van het onder Duitse vlag varende schip Fri- del, is zondagochtend onder invloed van alcohol in de Vul- caanhaven overboord gevallen en verdronken. Een ander be manningslid gooide hem ogen blikkelijk een reddingsboei toe, maar de man reageerde daar niet op en verdween on der water. Duikers van de brandweer hebben later vergeefs naar de zeeman gezocht. Ook de ri vierpolitie en de havendienst van de gemeente Rotterdam hebben geruime tijd gedregd, maar daarbij kwam alleen het paspoort van de man boven water. Schiedam In strijd met wat er in het werkprogramma van het PvdA/VVD-college staat over het beheer van wijkcen tra. hebben de twee coalitie partners gisteravond besloten om het beneer van de Blauwe Brug niet aan de wijkbewo ners en de andere gebruikers over te laten. De ambtenaren en B en W houden derhalve de dikste vinger in de pap. Het CDA en klein links waren hier fel tegen en begrepen de houding van PvdA en VVD niet. De coalitiepartners deden geen moeite om begrip te kweken. Beide fracties Heten het woord over aan wethouder Hafkamp, die ronduit vermeed enkele vragen van CPN- en CDA-zij- de te beantwoorden. In tweede termijn hield hij het bij de op merking: „Ik geloof dat ik met alles hoef te beantwoorden." Hafkamp was de discussie 'een beetje zat', zei hij, want ook in de welzijnscommissie was er al behoorlijk wat over gezegd. Maar, zo reageerden CDA en klein links hier weer op: „Ook in die commissie heeft Haf kamp het vermeden om duide lijkheid te scheppen." „Hoe kan juist de PvdA het nu maken om tegen medezeggen schap van de wijkbewoners te zijn?" riep UJferd Bruseker van de CPN uit. Hij kreeg geen antwoord. Hafkamp, als VVD-wethouder, zei dat de wijkbewoners best wel in spraak krijgen, maar dat er problemen zijn geweest met het functioneren tot nu toe. Hij liet zich ook hier niet na der over uit, maar moest vol gens de wijkbewoners wel doelen op de beheerscommis sie, zoals die tot nu toe, zij het experimenteel, bestaan heeft. Vorige week werd Blauwe Brug-beheerder Jouke Post op non-actief gesteld. Aad van Lingen (CDA) vond dat het college 'een brevet van onvermogen' uitdeelde aan de vrijwilligers, die de Blauwe Brug tot nu toe hielpen behe ren, indien er een commissie ex artikel 62 wordt ingesteld in plaats van artikel 61. Het geen nu het geval is Het ver schil tussen die twee artikelen ligt sn de invloed van de ge bruikers van de Blauwe Brug op het beheer. Hafkamp las een brief en een telegram voor van de activiteiten commissie van het wijkcentrum, waarin men zich distancieerde van een artikel uit het Rotterdams Nieuwsblad over de beheers vorm. Maar enkele wijkbewo ners zelden woest: „Wat denkt die commissie wel. Als ze da*, doen, disianeieren zij zich van óns!" Vertraging in scholenruil!' Massaal protest tegen snoeien op we/zij ns werk Schiedam Het liefst had wethouder Hafkamp het pu bliek gisteravond wegge stuurd, bij de openbare verga dering die om zes uur begon in een klein vergaderzaaltje op de zevende etage van het stadskantoor. Hel was .stampvol, dat de bezoekers nauwelijks of niet eens op de ^grond konden zitten. •Meer dan tachtig jongeren uit Schiedam-Zuid en -Nieuwland en bewoners van Schiedam- Noord stonden om de leden van de welzijnscommissie heen. Hafkamp kreeg zijn zin niet. Het publiek weigerde weg te gaan en werd bijgeval len door Truus de Nijs (PvdA) en UJferd Bruseker (CPN). Jongerenwerker Kees te Gus- sinklo riep uit: „Het is voor bet eerst, dat die jongens naar zo'n vergadering komen. Dan stuur ik ze toch niet weg? Het is nog wel openbaar!" Hafkamp kon geen grotere vergaderzaal vinden. Beneden 'in de kantine waren de bodes tenslotte bezig met voorberei dingen te treffen voor de raadsvergadering, die om acht -uur zou beginnen. Zo kwam het dat de wel2ijnswethouder, met tegenstanders van zijn be zuinigingsbeleid overal rond •hem heen, dat beleid moest verdedigen. „We worden ver- naggeld," zei André Wouter- sen, clubhuiswerker uit Zuid, toen de wethouder uitgespro ken was. Hafkamp zei dat de bezuini gingen, waarover de gemeen teraad het komende jaar nog veel zal spreken, voor niet meer dan drie ton betrekking hebben op het welzijnswerk. Het merendeel van het pu bliek geloofde dat niet. Op de gang, waar het ook nog tjokvol stond, hield iemand de cijfers voor zich. Hij wees aan; bezui nigingen op het opbouwwerk, op de Trechter, op het ÓJC Sehiedam-Noord, op wijkcen tra „dan kom je al aan het dubbele van wat Hafkamp be weert," concludeerde men. Hafkamp had, vooral naar de jongeren toe, grote moeite zich in begrijpelijke taal uit te drukken. ,,U mag mij aanval len op de formulering, ik denk dat die verre van helder is," gaf hij zelfs toe. Het meest verbouwereerd door de voor gestelde bezuinigingen toon den zich de aanwezige bewo ners van Schiedam-Noord, die bang zijn het opbouwwerk voorgoed kwijt te raken. Sinds het ontslag van de opbouw werker gebeurt er niets meer door de SSSN, foeterden de bewonersverenigingen uit Woudhoek-Zuid en Groe- noord. „Het werk komt af schuwelijk op de tocht te staan. Door die vervelende toestanden bij de SSSN komt het, dat er geen opbouwwer ker meer mag komen, maar dan moet een wijk van liefst 19.000 inwoners het zonder dit belangrijke werk doen," rede neerden twee woordvoerders. Kees te Gussinklo ging on der plagende opmerkingen yan zijn 'pupillen* uit Zuid in op 'de kortzichtigheid' ach ter het gemeentelijk jeugd- en jongerenbeleid. Als voorbeeld noemde hij zijn eigen honk aan de Westfrankelandsedijk. „Dat gaat over twee jaar weer dicht, volgens plan. En dan? Denkt de gemeente dan, dat er daarna geen jongeren meer zijn?" Vlaardïngen Het Popoverleg Vlaardingen (POV) en de Vlaardingse Kunststichting (VKS) houden deze zomer een serie openluchtvoorstellingen in het centrum van uc ge meente. Met als uitgangspunt 'De kunst zoekt het publiek op' staan tussen zaterdag 2 juli en zaterdag 27 augustus zeven evenementen op stapel, die uiteenlopen van straattheater tot popmuziek. De voorstellingen worden door de organisatoren omschreven als 'modern en bizar'. „Er is 's zomers te weinig te doen in Vlaardingen. Boven dien denken wij dat er belang stelling is voor culturele pro gramma's in de zomermaan den", licht VKS-bestuurslid Luc Staub het initiatief toe. „De voorstellingen zijn gratis te bezoeken en worden *s mid dags gehouden bij het Liesveld en het Lickebaertbos en 's avonds aan de Westhavenkade bij café Westpoint." De zes programma's kosten in totaal 11.000 gulden, een bedrag dat wordt opgehoest door de win keliersvereniging van Vlaar dingen Centrum, de Culturele Raad Vlaardingen en de pro vincie Zuid-Holland. De reeks voorstellingen gaat komende zaterdagmiddag om ongeveer twee uur van start met een optreden van de uit vijf personen bestaande Engel se straattheatergroep Brittish Event. Dit wordt gevolgd door de Nederlandse groep Slipo- vernieuw en Hans Rikken, 's Avonds staat de Britse toneel groep nogmaals op de planken, maar dan aan de Westhaven kade. Deze voorstelling begint om negen uur. Brittish Event maakt humoristisch infiltratie- theater: de acteurs verkennen eerst de omgeving waar ze gaan spelen en passen zich daaraan aan. De toeschouwers worden bij het spel betrokken. Slipovernieuw en Hans Rik ken brengen een programma met muziek en taal. Rikken is een opvallende 'taaiperformer' die met woorden goochelt. Zondag 3 juli is in De Hoog straat bij De Steeg Ter-Weill te zien. Deze straatmuzikanten maken moderne klassieke mu ziek en brengen werken van Kurt Weill, Louis Andriessen en Willem Breuker. Hun op treden begint 's avonds om acht uur. Vlaardingen Het besluit van de gemeente raad van Vlaardingen van eind april om de Willem de Zwijgerschool en de Dillenburg- school na hun fusie onder te brengen in het complex aan de Stadhouderslaan, waarin mo menteel de Dillenburgschool zit, lijkt onher roepelijk te leiden tot een uitstel van minstens een jaar voor de gebouwenruil, die de ge meente had willen uitvoeren met de vereni ging voor christelijk schoolonderwijs. Daar door kan ook de vestiging van de openbare scholengemeenschap De Vaart in Holy vertra ging oplopen. Luc Straub on Dick Molenaar, bestuursleden van de VKS: „Er is in de zomer te weinig te doen in Vlaardingen". Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid voorspelt nu al een touwtrekken over de vraag, wie voor de kosten moet opdraaien om het vervuilde ter rein van het failliete Tankercleaning schoon, te maken. Volgens Hanny Rennen van de vereniging ligt er tien duizend ton chemicaliën en olieresten opgeslagen in tanks. „En ongetwijfeld zit die rotzooi ook in de grond." De woordvoerster van de be wonersvereniging wijst op de EMK in Krimpen aan den IJs- sel, waar diverse instanties en de eigenaar van de grond ook jarenlang hebben gestreden over de vraag wie het schoon maken van het ernstig ver vuilde terrein moest totalen. De afvalresten zijn ongeveer een jaar lang op het terrein opgeslagen sinds aan het het licht kwam dat die voorheen illegaal bij de Roteb in Rotter dam-Zuid werden verbrand. „De moedermaatschappij Transol boert goed. Eigenlijk vinden wij dat die geld moet steken in het opruimen van de rommel," meent de bewoners vereniging. Bovendien vindt Hanny Ren nen dat het vervuilde terrein van Tankercleaning, dat vori ge week zijn activiteiten al heeft gestaakt, moet worden bewaakt. De bewonersvereni- Hanny Rennen: „Ongetwij feld zit er nog meer in de grond". ging, die jarenlang strijd heeft gevoerd tegen het overlastge vende bedrijf aan de rand van de woonwijk, noemt het fail lissement van Tankercleaning een „heel zuur verhaal". Daarbij wijst ze op de gevolgen voor Rotterdam, die als haven stad niet meer aan zijn inter nationale verplichtingen kan voldoen dat alle Europese zee havens per 1 oktober van dit jaar beschikken over adekwa- te voorzieningen voor de ont vangst en behandeling van af valstoffen van schepen. Reeds nu verloopt de afgifte van af valstoffen in het havengebied moeizaam, zo blijkt uit een no titie van het Rotterdamse ha venbedrijf. Schepen verdwij nen snel even naar zee om zich van hun afvalstoffen, meestal afgewerkte olie, te ontdoen. Dat zal alleen nog maar erger worden, nu het er naar uit ziet dat het nog een hele lijd zal duren voordat in de Botlek een nieuw tankschoonmaakbe drijf zal komen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Tanker cleaning daarin zou deelne men, maar de oplossing die daarvoor werd aangedragen vond het rijk, dat een deel van de verhuiskosten van Tanker cleaning voor zijn rekening zou nemen, te duur. De vrees van het college van B en W, dat een dergelijk be sluit van de raad problemen zou gaan opleveren, wordt hiermee ook praktijk. Het raadsbesluit werd dan ook ge nomen tegen de uitdrukkelijke wens van de collegeleden in. Die hadden voorgesteld de ge fuseerde school in het gebouw van de Willem de Zwijger- school aan de Louise de Colig- nylaan te huisvesten. De raad besliste vooral door de felle actie die door ouders en het team van de Dillenburgschool was gevoerd andersom Starten De gemeente wil al jaren in Holy starten met openbaar voortgezet onderwijs. Die mo gelijkheid zou ontstaan, als de scholengemeenschap De Vaart in het gebouw van Open Ven sters aan de Koninginnelaan zou worden ondergebracht: een gebouw dat hiervoor uit stekend geschikt is. Open Vensters, van de vereniging voor christelijk schoolonder wijs, zou dan naar het leegko mende gebouw van de Dillen burgschool kunnen, als de ver eniging en de gemeente die schoolgebouwen zouden rui len. Daartegen had het bestuur van de vereniging in principe geen bezwaar: de twee school gebouwen liggen vlak bij el kaar. Nu met de Dillenburg school met ingang van het nieuwe schoolseizoen leeg komt maar de Willem de Zwij gerschool ligt de situatie an ders: de vereniging voor chris telijk onderwijs staat met te juichen om de Open Vensiers daar onder te brengen. Locatie Volgens woordvoerder Van Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0slc en. goed beloond! Want voor die kleine» e' moeite krijgt u een telefoonklapper. °0nPiaatS; ff 1 p°sfcode- fyoo-piaate Teiefo 0„._- I ^°'«rra,v Etten komt dat vooral, omdat de locatie Louise de Coligny- laan aanmerkelijk verder weg is. Ook zitten er nog enkele andere nadelen aan dat ge bouw. „Misschien dat we uit eindelijk inderdaad minder in teresse hebben om de ruil nu te laten doorgaan, maar het is nog wat voorbarig om dat al hardop uit te spreken. Wel hebben we nu heel wat meer tijd nodig om de zaak te bekij ken. De gemeente had de ge bouwenruil al per 1 augustus willen laien plaatsvinden, maar dat lukt nu niet meer. Ik denk dat we pas in het najaar tot een afgerond oordeel kun nen komen, dus dan wordt het toch wel augustus '84 voor de ruil eventueel een feil is." Voor Open Vensters is dat jaar uitstel volgens Van Etten geen probleem, „Per slot van reke ning hebben wij met om die ruil gevraagd: de gemeente wil het graag," Het bestuur van de vereniging heeft het college van B en W in een brief in middels officieel laten weten, nog enige tijd nodig te hebben om tot een besluit te komen. Aanvoelen Weihouder Arij Maarleveld (onderwijs) is niet verbaasd over die opstelling van de ver eniging. „In die brief staat wat ik tijdens de raadsvergadering in april al op mijn klompen kon aanvoelen: ik had de in houd ter plekke kunnen ver zinnen. Natuurlijk is de vere niging hier helemaal met ge lukkig mee, en daarom had den wij het ook anders gewild. Maar de raad besloot in meer derheid waaronder ook en kele leden van mijn eigen fractie anders en daar zitten we nu mee." Het is volgens Maarleveld nog niet zeker, dat het uitstel van de gebouwenruil nu ook een jaar uitstel voor de vestiging van De Vaart in Holy moet be tekenen. De gemeente is intus sen met het ministerie in ge sprek over andere mogelijkhe den, waarbij ook het leegko mende gebouw van de Willem de Zwijgerschool wordt beke ken. „Maar het is duidelijk dat dat gebouw van Open Ven sters met 16 lokalen veel ge schikter is voor De Vaart dan die lagere school met zijn zes lokalen." Vlaardingen De 19-jarige Maassluizer G. Timmermans heeft gisteravond in Vlaardin gen een ernstige smak ge maakt. Omstreeks acht uur vloog hij op de Maassluisedijk met zijn motorfiets uit de bocht en klapte tegen een 'ber mplank'. Gevolg was dat hij zijn rech tervoet verbrijzelde. De man werd met een ambulance van de GGD en onder politiebege leiding naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam overge bracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1