[ROTtiRDAM 1 SVZ: Mogelijk meer ontslagen in stukgoed Stadsverwarming niet terugverdiend voor het jaar 2000 I Uil O Brink&kooijman ALLEEN CNV DOET POGING TOT NIEUW GESPREK Oud-brandweerman (92) haalt herinneringen op Beleggen in binnentankvaart veelbelovend TE HUUR "A civilian9 breekt enkel na parachute sprong Oude Willemsbrug blijft nog liggen Bureau in Zwi tserlan d: Twaalf mille buit door diefstal Ziekenfonds: Goeree niet bij Zeeland in Rotterdam aan de Blaak in de city: GEB: Geen korting voor automatisch betalen Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/KY/RW 28 ,um 1983 Vervolg van voorpagina Rotterdam Nu vannacht geen akkoord is. \ikt over de werkgelegenheid in de stukgoedsector si..it di recteur G. Zeebregts van de havenwerkgeversorgani satie SVZ niet uit dat er nu op korte termijn gedwon gen ontslagen gaan vallen. „En dan méér dan we via onderhandelingen met de vakbond overeen waren ge komen", zei hij vannacht na negen uur vergaderen. „We gaan ons eigen hoofdstak schrijven. We laten ons niet langer ringeloren door procedure-kwesties." vergadering verigens wel Pijn acker Adriaan van ToOr (de 'serieuze' helft van het duo Bassie en Adriaan) heeft zaterdag na een parachu tesprong op het springterrein aan de Oude Leedeweg in Pijn acker zijn iinker enkel ge broken. Bij de landing kwam hij nogai ongelukkig terecht op de kant van een greppel. In het Oude en Nieuwe Gast huis te Delft werd eerste hulp verleend. Momenteel verblijft Van Toor in het Holy-zieken- huis in zijn woonplaats Vlaar- dingen. Daar zal hij vermoede lijk nog tot het eind van de week moeten blijven. De sprong was georganiseerd door de pa rugroep Flying Dutchman uit Botterdam. Het was zijn -11ste keer dat Adri aan aan een valscherm hing. ,Jfet zat allemaal een beetje tegen De wind viel gedeelte lijk weg. en in die greppel kwam ik met mijn voet precies in een kuiltje, ik denk een pootafdruk van een koe", al dus Adriaan van Toor van morgen in een telefonische re actie vanaf zijn ziekbed in het hospitaal. Het had ook kun nen gebeuren bij een stap van een stoeprand", zegt hij. „De risico's van zo'n sprong wor- den overigens overdreven. Dat komt vooral omdat de mensen alleen maar over de ongeluk jes lezen. Voordat Adriaan van Toor vooral via de televisie en een circus grote populariteit ver wierf bij de kinderen trad hij jarenlang op als acrobaat. Ove rigens wordt momenteel door zijn wederhelft Bassie regelin gen getroffen voor de optre dens. Maar ik denk eind vol gende week weer op te tre den", aldus Van Toor optimis tisch. Rotterdam De oude Wil lemsbrug blijft voorlopig op het Leuvehoofd liggen. Bur gemeester en wethouders van Rotterdam hebben de Stichting Willemstoren, die het laatste brugdeel rechtop langs de Nieuwe Maas wil zetten, tot 1 augustus de tijd gegeven de plannen finan cieel rond te krijgen. Het VVD-raadslïd drs.G.W. van Gent had het college ge vraagd, wanneer het brug deel wordt opgeruimd. Vol gens hem had het plan voor het stuk oude Willemsbrug vóór 1 juni in de gemeente raad moeten komen. Vol gens B en W had de stich ting tot die datum de tijd om met een plan te komen. Het college heeft de stich ting nu tot 1 augustus de tijd gegeven, omdat het pro- t haaU jeci 1 lbaar lijkt. Halverwege de was men het overigens eens over een concept-ak koord. Daarbij was men onder meer overeengekomen dal ook de bedrijven uit de maehinaie sector van de haven hun deel van de beschikbaar komende pensioengelden zouden bijdra gen voor de financiering van de stukgaed-leegloop. Ook over het opvullen van vacatu res zat men op één lijn. Bij de verdere uitwerking van dit concept-akkoord kwam de ^aiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHii De heer H.A.Stadhouders bij een historische ladderwa- gen Rotterdam Plotseling i stond hij oog in oog met de historische brandspuit waar- 5 mee hij vele jaren geleden EE nog geblust had. De 92-jarige EE oud-brandweerman H.A. S Stadhouders bekeek gisteren EE vol interesse de oude per il spomp No.21 van de Rotter- damse brandweer. Het bui- dige museumstuk, dat vroe- ger gestationeerd stond aan H de Korte Hoogstraat, maakt deel uit van de tentoonstel- H ling in de hal van het Rot- s terdams Nieuwsblad aan de Coolsingel. S En dit buitenkansje, om zo dicht bij zijn huis aan Bul- gersteyn nog iets uit de vroegere jaren van de brandweer te zien, liet de Hjj vroegere penningmeester van de brandweerclub Jan van der Heiden zich niet S ontgaan. Bij het zien van de EE vele historische foto's kwa- men ook de verhalen weer los. Want ondanks zijn leef- tijd voelt de heer Stadhou- H ders zich nog steeds brand- 5 weerman in hart en nieren. H Vooral de grote brand in de S Leuveflat in 1978 herinnert Eg hij zich nog tot in details. „Blussen deed ik toen zelf S natuurlijk niet meer, maar vanuit mijn raam kon ik al- 2 les precies volgen. Maar als 2 er in de buurt ergens brand is, ga ik er nog steeds naar H toe..." Het leven van de heer Stad- houders was en is de brand- Ej weer. Tenslotte kwam hij al H op zestienjarige leeftijd bij die zelfde brandweer en ver- =j vulde hij meer dan veertig jaar het penningmeester- Er schap van de brandweer- club. Van de toenmalige le ss den is hij het enige nog in leven zijnde oud-lid. Het EE verklaart zijn lichte gevoel van teleurstelling toen hij op Vervoersbond FNV echter met de mededeling dat de le den van die bond over het vrijkomen van pensioengelden dienden te beslissen en dat het resultaat van het referendum over een totaal-akkoord niet vóór 15 augustus bekend kon zijn. De werkgevers weigerden dat te accepteren, omdat zij zoals Zeebregts verklaarde bang zijn dat de vakbondsle den zo'n akkoord zullen afwij zen. Hij denkt dat ze zullen te gen stemmen omdat het vrij wel vaststaat dat ze geen loon (bijna vijf procent van hel jaarsalaris) willen inleveren voor de werktijdverkorting. Bovendien hadden de werkge vers vorige week vrijdag van Ger Ros, voorzitter van de be drijfsgroep havens van de Vervoersbond FNV, begrepen dat hij gisteravond definitief en vrijwel zeker positief uit sluitsel zou geven over de be stemming van de vrijkomende pensioengelden. Vrijdag stem de de bond namelijk nog tegen premievrijstelling voor de be drijven. Treurige zaak Voorzitter drs. P. de Ruiter van Commissie II was zeer te leurgesteld over het vastlopen van het stukgoed-overieg, „Dit is een treurige zaak, die je ge woon niet kunt verkopen', zei hij. De Ruiter liet overigens wel doorschemeren dat ook hij van de Vervoersbond FNV een andere houding had ver wacht De bond had volgens hem minder rekening moeten houden met de achterban. „Het meningsverschil staat in geen verhouding tot de gevol gen voor de haven", was zijn conclusie. Ros houdt vol dat de werkge vers vanaf het begin van de onderhandelingen over het stukgoed hebben geweten dat alle punten uit een akkoord in een referendum aan de leden zouden worden voorgelegd. „Ik ben dan ook met stomheid geslagen over wat er nu is ge beurd", zo zei hij na afloop. Volgens Ros had het haven pensioenfonds vandaag al— in afwachting van de referen dum-uitslagkunnen begin nen met de voorbereiding voor de premievrijstelling, hoewel het geld zelf niet direct nodig is: de eerste datum waarop de leegloop gefinancierd moet worden, valt namelijk pas op 1 januari '84. Bestuurder Jaap Wienen van de Vervoersbond CNV: „Dit had met mogelijk moeten zijn. Het is volstrekt belachelijk. Nu staan er honderden ar beidsplaatsen op de tocht". Hij beloofde vannacht zo snel mo gelijk initiatieven te zullen on dernemen om het gesprek toch weer op gang ie brengen. Ros doet niets meer. Hetzelfde geldt voor Zeebregts. De werkgevers zijn wel van plan de sociale herstructure ring van de stukgoedsector nu alleen in te brengen in overleg binnen de Nederlandse Her- structurerings Maatschappij (Nehem). Volgens Zeebregts kunnen de werkgevers op ba sis van een eigen plan óók re kenen op geld van de rijkso verheid voor de uitvoering van de herstructurering (voor herindeling van terreinen e.d.). t De Roca-centrale: hogere kosten en lagere inkomsten Rotterdam De Rotterdamse twee jaar geleden werd aange- stadsverwarmïngsprojceten nomen. Toen werd veronder zijn veel minder rendabel dan steld, dat dc aanloopverliezen van 40 miljoen gulden in het Roca-gebied en de binnenstad in 1990 zouden zijn terugver diend. Nieuwe berekeningen wijzen uit, dat de verliezen niet voor liet jaar 2000 zullen zijn goedgemaakt. Directeur W.L.van Schaick van economische zaken dringt erop aan een zo goed mogelijk gebruik van het stadsverwar- mingsnet te maken om de prijs van de energiebesparing door stadsverwarming binnen aan vaardbare grenzen te houden. Hij meent, dat een keuzevrij heid tussen gas of stadsver warming beperkt moet wor den. Vertraging Er is een groot aantal oorza ken voor de ongunstige ont wikkeling bij stad ver warming aan te wijzen. De prijs van de brandstof, olie en aardgas, is veel minder snel gestegen dan in 1981 werd verwacht. Daar door is ook de besparing op het brandstofgebruik bij stads verwarming veel lager dan be rekend. De gemeenteraad heeft boven dien op 1 juli 1982 besloten de stad verwarmingstarieven voor woonhuizen met vijf procent te verlagen, waardoor ook de inkomsten zijn teruggelopen. De vertraging in de woning bouw in het Roca-gebied maakt de rentabiliteit er niet beter op. Hoe minder wonin gen zijn aangesloten, hoe lan ger het duurt voordat stads verwarming rendabel is. Ook wordt nu rekening ge- de tentoonstelling tussen de aanwezige vaandels niet het vaandel van 'zijn' brand weerclub kon ontdekken. „Dat ding is ooit meegeno men, naar buiten de stad, maar waar het nu is zou ik echt niet weten", aldus de heer Stadhouders. Van het Rotterdams Nieuwsblad kreeg de bejaarde brand- weerman een exemplaar 2 overhandigd van het pas 3 verschenen boek 'Rotterdam 3 in vuur en vlam'. Rotterdam Ook kleine be leggers kunnen met een minimum-investering van 5.000 guldenvanaf dit mo ment direct worden betrok ken bij activiteiten op het gebied van de binnentank vaart. Het in de buurt van Zürich gevestigde en door de Nederlanders H.Baas en W.van der Voort geleide fi nancieel/economisch advies bureau Bavo heeft in dat Rotterdam Twee vrouwen en een man hebben zaterdagmid dag voor twaalf mille buitgemaakt aan sieraden door een dief stal in een bij een kunstwinkel behorende woning in de Zwart Janstraat. De drie kwamen de voor het woongedeelte gelegen zaak binnen. Een man en een vrouw toonden zogenaamd interesse voor be paalde goederen, terwijl de andere vrouw ongemerkt de woning binnenglipte. Even later verdwenen alle drie, nadat zij niets hadden gekocht. De woning bleek doorzocht. verband een beleggingsmo gelijkheid gecrecërd die ren dementen belooft van ruim negen procent. De fiscale voordelen zijn aantrekke lijk. Bavo wil voor zo'n tien mil joen gulden vijf of zes tweede hands binnenvaart-tanksche- pen aanschaffen. De financie ring ervan zal worden ver zorgd door een beleggings maatschappij, die hypothecaire kredieten verstrekt en door ri sicodragend vermogen, dat in een commanditaire vennoot schap wordt ingebracht. Baas en Van der Voort zien op korte termijn goede perspec tieven voor de tank va art in de Noordwesteuropese binnenwa teren, omdat er de laatste tijd namelijk veel tonnage is gesa neerd, bij zorgvuldig beheer de exploitatie van dit soort sche pen nog altijd lonend is ge weest, het voorraad-niveau aan ruwe olie momenteel mi nimaal is en de sanering in de raffinage-capaciteit tot een verhoogde vraag naar trans portcapaciteit leidt. In de commanditaire vennoot schap worden de schepen geexploiteerd; de dagelijkse leiding komt in handen van Bavo. De nieuwe organisatie gaat werken n: r de naam Dutch Sh" Investors Consortium Volgens de Bavo-direetie is er, ook vanuit de Nederlandse re derij-wereld, reeds voor drie tot vier miljoen gulden aan in vesteringen toegezegd. Bavo heeft voor een maand optie op de koop van vijf schepen. De huidige prijzen voor tweede hands tonnage zijn laag. Rotterdam Het onderling ziekenfonds 'Westelijke Zuid hollandse Eilanden' heeft mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) dringend verzocht de beslissing over de splitsing van de provincie Zuid-Holland in heroverweging te nemen. De fondsen dringen er bij de mi nister op aan dit met name te doen bij het plan, het eiland Goeree-Overflakkee bij Zee land te voegen in plaats van bij Zuid-Holland. Het onderling ziekenfonds schrijft de minister, dat de kruisverenigingen op het eiland (een regionale vereni ging en elf plaatselijke) al ge ruime tijd een onderdeel vor men van de Provinciale Kruisverenigingen Zuid-Hol land, en dat het vooral organi satorisch tot grote problemen zal leiden wanneer het eiland bij Zeeland wordt gevoegd. Vooral omdat deze provincie in organisatie anders werkt dan Zuid-Holland. ADVERTENTIE. KANTOORUNITS V.A. CA. 360 M2 IN 'T REPRESENTATIEVE "BLAKEBURG" EXCLUSIEVE UITVOERING ALLE FACILITEITEN BIJ DE HAND EIGEN PARKEERGARAGE HUUR N.O.T.K. informatie en verhuur: Van Oldebarneveltplaats 416, 3012 AP Rotterdam. Tel.: 010-145244. Zadelhoff B.V.. Westersingel 104, 3015 LD Rotterdam. Tel.: 010-366466. Rotterdam De directie van het GEB wijst het voor stel uit de gemeenteraad af om automatische betalers van de energierekening een korting van één procent te geven. Volgens de directie kost het voorstel het GEB geld in plaats van geld op te leveren. Momenteel bedraagt het per centage automatische beta lers bij het GEB 40 procent. Bij nutbedrijven die korting verlenen is dat percentage ongeveer 60 procent. Bij een zelfde percentage in Rotter dam zou de korting het GEB ongeveer 3,2 miljoen gulden minder inkomsten opleve ren. De directie van het GEB vindt dat een eventuele kor ting alleen voor kleingehrui- kers zou moeten gelden en niet meer dan twaalf gulden per jaar mag bedragen. houden met minder aanslui tingen in de binnenstad, ge zien de groeiende bezwaren te gen stadsverwarming. Daar door zijn in de toekomst min der huizen op stadsverwar ming aangesloten dan werd verwacht Bovendien wordt er zuiniger met energie omge sprongen en neemt de isolatie toe. waardoor het gemiddelde jaargebruik per woning mei ongeveer twaalf procent is te ruggelopen. Tot slot zijn de productiekos ten voor warmte van de Roca- centrale hoger dan werd aan genomen door een SIR-heffing van drie miljoen gulden en een lagere vergoeding voor be heer, bediening en onderhoud voor de Roca-centrale. Het rijk heeft zich tot 1992 garant ge steld voor verhezen op de cen trale. Zou het rijk die garantie niet na 3992 willen doorzetten, dan betekent dat een jaarlijks verlies van 7,5 miljoen gulden op de centrale. Uitbreiding De gemeente wij de stadsver- war mingsnetten van de bin nenstad en van het Rocagebied aan elkaar koppelen. Die kop peling is mogelijk als eind 1988 de nieuwe centrale Galilei- straat de warmteproductie van de huidige centrale Schieha- ven heeft overgenomen. De investering bedraagt ongeveer 34 miljoen gulden, maar levert een extra besparing van ener gie op, waardoor dit geld bin nen negen tot dertien jaar wordt terugverdiend. Om aan de piekvraag aan warmte te kunnen voldoen is het noodzakelijk, dat er bij Kralingen-Oost in 1986 een hulpketel voor war mtele ve ring komt. De kosten bedra gen vijftien tot twintig miljoen gulden. De bouw van een hulpcentrale is een logisch ge volg van de uitbreiding van het stadsverwarmingsnet in de binnenstad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5