ROTTERDAM 13 Programma 1984 bepaalt toekomst bodemsanering loch akkoord in stukgoed BEL VOOR OIO-144144 Rijnmond bestuurder De Jong: 5 Fiets 'm erin9 Speciale voorlichting voor gemeenten ■W FILMS J> IN BOYMANS c c 0 x O ca 'Rechtspositie rechercheurs moet beter' np I i Trio richt ravage aan op bouwterrein Onduidelijkheid over negeren van stopsein Ton film schuld: De Lantaren twee maanden dicht Onderzoek naar discriminatie vanschippers Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/gV/RY/RW 29 juru 1583 Rotterdam Het programma voor de bodemsanering voor 1984 wordt voor alle provincies mm of meer be palend voor de toekomst van de sa neringsoperatie. Behalve een vermel- dtng van de lokaties die volgend jaar onderzocht of geschoond moeten worden zal het programma '84 ook inzicht geven in de totale problema tiek op het gebied van de bodemver vuiling. Dit overzicht is van belang voor het atwegen van de volgorde waarin ca tegorieën van vervuilingsplekken (lokaties met woonbebouwing, gasfa- brieksterreinen, slootdempmgen en dergelijke) in de komende jaren moe ten worden aangepaktf Aan de hand van het programma "'84 bepaalt de provincie ook. aldus schrijft Zuid- Holland in een notitie, hoeveel man kracht er extra nodig is De overzichten van de provincies te- samen zullen tenslotte voor het eerst een min of meer betrouwbare infor matie geven over het geld dat het rijk voor de bodemsanering moet uit trekken. Het bodemsaneringsprogramma '84 voor Zuid-Holland moet uiterlijk 1 september ter goedkeuring zijn inge diend bij de minister van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer. Gemeenten kunnen er nog bezwaar tegen aantekenen, wel ke bezwaren de provincie met eigen commentaar in oktober naar de be windsman doorzendt Vóór het nieu we jaar begint wil de minister over de provinciale programma's hebben beslist. De provincie Zuid-Holland belegt voor alle zekerheid op 6 en 7 juli spe ciale voorlichtingsbijeenkomsten voor gemeentelijke functionarissen over de gevolgen van de interimwet bodemsanering. Joh. de Jong verwacht geen rode lopers 'Milieubelasting in Rij nmond accepteren' Rotterdam Rijnmond gecommitteerde Joh. de Jong (ruimtelijke orde ning) verwacht zeker niet dat de gemeenten in de re gio de komende maand de rode loper voor hem zul len uitleggen, wanneer hij langs komt om het nieu we zoneringsplan aan te prijzen. Met dit pian beoogt het Rijnmondbe- stuur de woon- en indus triegebieden uit elkaar te houden of, waar nodig, uit elkaar te halen. De Jong meent bovendien ADVERTENTIE. c CR c 3 ca i acht donderdagavonden 30 jum 7 juli 14 juli Oldenburg, Christo Nederlandse kunstenaars Dada en surrealisme 21 juli 28 juli Jaren '60 Richard Serra 4 aug. Nauman, De Maria. Polke 11 aug. Beuys 18 aug. Broodthaers plaats aula aanvang 20,15 duur ca. 90 min. toegang ƒ2,50 passepartout alie avonden}: ƒ10,- Boymans-van Beuningen Mathenesserlaan 18-20 lelefoort 010-36 05 00 open 10-17 uur zondag 11-17 uur maandag gesloten Rotterdam De chef van de Rotterdamse recherche, com missaris J.A. Blaauw wil voor narcotica-rechercheurs, die in de onderwereld infiltreren, dezelfde waarborgen in de wet, als onder meer in Zwit serland het geval is. Dat bete kent dat deze politiemensen niet strafrechtelijk vervolgd kunnen worden, indien zij tij dens hun werkzaamheden noodgedwongen strafbare han delingen hebben gepleegd. Blaauw voorziet moeilijkheden voor de rechercheurs, indien dat niet gebeurd. De politiechef is verheugd over het nieuwe wetsontwerp, waarbij de voorbereiding of bevordering van handel m drugs als een zelfstandig mis drijf wordt beschouwd. Deze wetswijziging is bedoeld om de niensen achter de schermen, die vanuit Nederland de drugsmokkel organiseren en financieren, te kunnen aan pakken. dat Rijnmond dan een mi lieubelasting zal moeten accepteren. Het is een duidelijke correctie op de koers die Rijnmond met het huidige streekplan in 1974 insloeg. De Jong: „De absolute prioriteit lag toen bij de inper king van de milieu-overlast." Nu spreekt hij over een „syn these tussen wonen en wer ken", waarbij voorkomen moet worden dat de één de an dere in de wielen rijdt, maar het accent toch duidelijk ligt op de economische ontplooiing van het Rijnmondgebied. Zonering beoogt op ruimtelijke gebied tot op zekere hoogte hetzelfde als minister van Aardenne tracht te bereiken met de omstreden deregule ring van overheidsvoorschrif ten voor bedrijven. De opstel ler van het zoneringsplan, de heer J, Berkenbosch, maakt dal onverbloemd duidelijk: „Versterking en herstel van bedrijvigheid in het havenge bied is de leidraad voor het nieuwe streekplan. Dat houdt wat betreft gecom mitteerde De Jong ook in dat een zekere mate van milieube lasting in het Rijnmondgebied geaccepteerd moet worden. De spreiding van die milieubelas ting, vastgelegd op geïnte greerde milieu-belastingskaar- ten, bepaalt de zones die wor den afgebakend voor wonen en werken. Voor de woning bouw betekent dat in grote lij nen dat Rijnmond plannen voor gebieden binnen een zone van twee kilometer uit het industriegebied langs de Waterweg slechts bij hoge uit zondering zal goedkeuren. Geen wonder dus dat plaatse lijke overheden de zogenaam de zonering de belangrijkste peiler van het in voorjaar 1985 vast te stellen streekplan met de grootste argwaan beje genen. Een tweede reden voor die argwaan, zo onderkent De Jong, is de vaster greep die Rijnmond zo krijgt op het be leid van plaatselijke overhe den. „Het is duidelijk dat het Rijnmondbestuur nieuwe af wegingen gaat maken, en dan Rotterdam Enkele uren na het vastlopen van het overleg over de situatie In het stukgoedsector van de Rotterdamse haven is het tóch tot een akkoord gekomen. De havenwerk- gevers hebben na tussenkomst van wethouder drs. Roel den Dunnen gistermiddag namelijk toegegeven dat ze zich als nog zullen neerleggen bij de uitslag van een onder de leden vant de Vervoersbond FNV te houden referendum over alle punten in het akkoord. Dinsdagnacht weigerden de werkge vers hoe dan ook dat de kwestie van de premievrijstelling van het havenpensioenfonds in een referendum zou worden opgenomen. Zij wilden, na negen uur vergaderen in de 2.g. Commissie II, direct de toezegging van de bond hebben dat het premiegeld zo'n 35 miljoen gulden naar de stuwadoorsbedrijven gaat: ge deeltelijk voor de betaling van de dertiende maand voor de mensen van 5714 jaar en ouder die de haven hebben verlaten of gaan verlaten en gedeeltelijk voor de financiering van de leeg loop. Tijdens de commissie-vergadering kregen ze die toezegging van de Vervoersbond FNV niet en dat was het breekpunt voor een eerder bereikt principe-akkoord. Zij dreigden als gevolg daarvan de vorige week overeengekomen werktijdverkorting van tien procent, waardoor 335 arbeidsplaatsen in het stukgoed behouden kunnen blijven, per 1 januari a.s. niet te laten door gaan. Ook deelden ze mee het gedwongen ontslag voor vele honderden stukgoed werkers op korte termijn te gaan doordruk ken. In een gesprek met wethouder Den Dunnen heeft voorzitter P.K.H. Meyer Swantée van de havenwerkgeversorganisatie SVZ gisteren echter toegegeven dat men het uiteindelijk toch eens xs met het feit dat de Vervoerbsbond FNV z'n leden over alle pun ten uit het akkoord wil raadplegen, Den Dunnen heeft de werk gevers duidelijk kunnen maken dat partijen zelf moeten kunnen uitmaken hoe en waarover ze hun achterban willen raadplegen. De uitslag van het referendum dat een. positief advies van de bedrijfsgroep havens van de Vervoersbond FNV meekrijgt is op 15 augustus bekend. De belangrijkste zaken uit het principe-akkoord voor de stuk goedsector zijn: tien procent werktijdverkorting, financiering van de leegloop uit de havenpensioengelden, doorschuiving van overcompleet stukgoedpersoneel naar andere sectoren van de haven, overheveling van personeel van de bedrijvan naar de 'havenwerkerspool' van de Stichting Samenwerkende Havenbe drijven (SHB) en de mogelijkheid tot gedwongen ontslag op vier halfjaarlijkse peildata (de eerste is op 1 januari '84). Op die data zal op basis van de behoefte aan stukgoedwerkers en de sterkte van het personeelsbestand worden bekeken of er mensen moe ten v/orden ontslagen. Jigt onze verantwoordelijkheid anders dan bij plaatselijke overheden. Daar verwacht ik aanvankelijk zeker geen en thousiasme. Het is regeren met toekomst-perspectief: de zone ring is wat wij vroeger een 2000-plusplan noemden." Vraagtekens Anderszijds moet de industrie er rekening mee houden dat geen goedkeuring verleend zal worden voor vestiging van nieuwe activiteiten wanneer die een milieubelastende in vloed hebben op aangrenzende woongebieden. Vooral daar door is de reactie van Stich ting Europoort/Botlek Belan gen op het plan zeer gereser veerd, ondanks de centrale rol van de haven m het komende streekplan. De Stichting wil onverkorte handhaving van verkregen rechten en claimt tevens dat bedrijven op hun huidige ves tiging kunnen vernieuwen, wijzigen en uitbreiden. De lijst van inrichtingen, waarmee Rijnmond de inrichting van de industriezones wü vastleggen, noemt de belangenbehartiger van de industrie: „verstarrend, inhoudelijk tegenstrijdig". Ook de Rijmondsraadsleden zelf reageren nog erg terug houdend. De raadsleden ac cepteren over het algemeen wel de zonermgsgedachte, maar zetten vraagtekens bij de milieukartenng die daaraan ten grondslag ligt. ADVERTENTIE, - tv, Cr FC? o. o cnIS i» QJ $>^0 Onder een stralende zon heeft dit Rotterdamse trio, be slaande uit de G. en J. Stadthouders (24 en 17 jaar) en C. Penning (16), gisteren in Zierikzee letterlijk aan de opdracht van de TROS voldaan: ze 'fietsten 'm d'r in*. Al na enkele me ters bleek de dertig centimeter dunne 'fietsbaan', de verbin ding tussen de kades van de Oude Haven, te smal. Gelukkig wisten behulpzame duikers de zelf gereconstrueer de fiets weer heel op de kant te halen, zodat de Rotterdam mers volgend jaar weer mee kunnen doen aan 'Fiets 'm erin', het TROS-spektakel uit de serie 'Te land, ter zee en in de lucht'. Het korte optreden van de Rotterdammers is volgende week dinsdagavond van 20.28 tot 21.20 uur te zien via Nederland 1. Rotterdam Dne jongens uit Kralingseveer van 17, 19 en 21 jaar hebben bekend afgelopen weekend voor enkele tiendui zenden guldens schade te heb ben aangericht op de bouw plaats voor de nieuwe rioolwa terzuiveringsinstallatie aan de voet van de Bnene noord brug. Met een shuffle, een voertuig om grond te egaliseren, ver oorzaakten zij op het terrein een ware ravage. Tijdens hun tocht werden enkele bouwsels platgewalst. De werkzaamhe den zijn als gevolg daarvan ernstig vertraagd. Ook werd schade aan het voertuig aange richt. Het verhoor van het trio le verde nog enkele resultaten op. Zij bekenden diverse dief stallen van goederen van sche pen op de IJsselwerf, Tevens werd de ontvreemding van twee sleepboten opgelost. De drie hadden die gestolen in Capelle en waren er mee naar Schiedam gevaren. Oorzaak spoorwegongeluk: Rotterdam Uit de verkla ringen van diverse getuigen van het ernstige spoorwegon geluk op 27 december vorig jaar op de grens van Schiedam en Rotterdam, is niet duidelijk geworden waarom de omgeko men machinist van de stop trein uit Den Haag een stop sein heeft genegeerd. Vlak voordat het ongeluk plaatsvond, was de stoptrein vertrokken van het station in Schiedam Twee passagiers, die vanmorgen, tijdens de zit ting van de spoorwegongeval lenraad m de Rotterdamse raadzaal, verklaring aflegden, was het opgevallen, dat de trein snel optrok, toen de trein het station verliet. Gebleken is, dat de machinist na het ver laten van het station dne sei nen is tegengekomen. Eerst een dubbel geel licht hetgeen betekent: halve snel heid. Daarna een enkel geel licht, hetgeen inhoudt dat de machinist met sneller mag dan veertig kilometer en vervol gens een rood licht, waarvoor de machinist had moeten stop pen. Na het negeren van dit stopsein is de trein met hoge snelheid zonder te remmen ge botst op een D-trein, die uit de richting van Rotterdam kwam aanrijden. De machinist van de D-trein, die met een snelheid van 16 km reed, verklaarde dat hij het ongeluk op een gegeven moment zag aankomen. Ook de D-lrein was met vertraging vanuit Utrecht vertrokken, omdat de machinist eiste dat de ruiten van de locomotief werden schoongemaakt, omdat het uitzicht met goed was. De omgekomen machinist van de stoptrein stond bij de NS bekend als een nauwkeurig man met een serieuze taakop vatting. Uit het pohtie-onder- zoek was al naar voren geko men dat het slachtoffer de sei nen had genegeerd. Collega's van de machinist zeggen geen enkele verklaring te kunnen vinden, waarom hij niet op de seinen heeft gereageerd. Dit onderzoek is niet bedoeld om schuldigen aan te wijzen en te straffen, maar om even tueel een advies aan de minis ter uit te brengen, hoe in de toekomst een dergelijk onge luk kan worden voorkomen, Rotterdam De Lantaren gaat twee maanden dicht. Na het gratis feest van avond zal het theatercom plex op 1 september weer voor het publiek worden ge opend. Daarmee is voorlopig een eind gekomen aan het experiment dat drie jaar ge leden werd gestart: zomers gewoon continu doorgaan. „We hebben indertijd van de ene dag op de andere beslo ten het hele jaar open te blij ven. Daar is, om de papier winkel te vermijden, niets voor aangevraagd, het ge beurde. We wilden de stad laten zien dat het kan, ook zonder extra geld of perso neel", aldus het staflid Fred van der Hilst „Maar 't was wel roofbouw. We werken gemiddeld zestig a tachtig uur per week. In de huidige conceptie bestaat de Lantaren nu elf jaar. Er is van alles gebeurd, onze ac tiviteiten zijn steeds groter geworden en de enige perso neelsuitbreiding die we heb ben gehad was een 'halve' caissière voor 20 uur per week, toen het Venster en het Filmhuis erbij kwa- De Lantaren herbergt nu twee theaters, vier filmthea ters, studieruimten en een groot café. Door het succes, dat een steeds groter pu bliek en dus meer werk op levert, is er tenminste één personeelslid meer nodig. Maar die ene keer dat er om een extra formatie-plaats is gevraagd, bleef de brief ste ken bij de Rotterdamse Kunststichting. Fred van der Hilst: „Wij moeten een ton inleveren wegens de tekorten die Film International heeft ge maakt. Dat weigeren we en daarmee is het conflict tus sen de Lantaren en de Rot terdamse Kunststichting ge boren. We vinden het fantas tisch om het hele jaar ge woon open te blijven, al moeten dan de vakanties over een jaar gespreid wor den, maar het lukt ons ge woon niet meer." „Overdrachtelijk vallen we voortdurend in de prijzen, maar in werkelijkheid niet Iedereen is geporteerd voor 1 wat er de laatste jaren in de Lantaren is gebeurd, maar - daar houdt 't wel mee op. De grote reorganisatie heeft - nooit geleid tot meer perso- neel. Dit jaar sluiten we, maar 't is geen structurele beslissing." „Op vrijdag- en zaterdag- avond hebben wij veertien activiteiten. De caissière is I bezig van half zeven 's avonds tot twee uur 's nachts: aan één stuk door kaartjes verkopen, telefoon - aannemen en inlichtingen verstrekken. Er zijn drie - prijzen en dat betekent 14 l maal 3 is 42 verschillende - soorten kaartjes." De Lantaren heeft twaalfen hal ve formatieplaats. Shaf- i fy in Amsterdam drie - theaters, één filmtheater en 1 een café, aanzienlijk gerin- ger dus dan de LantarenI beschikt over dertig man. Parijs De Franse regering C heeft de Nederlandse ambas- sadeur in Parijs toegezegd, de - discriminatie van Neder- landse schippers ter sprake te brengen bij de Franse fe- - deratie van schippersbeur- zen. De ambassadeur had erover geklaagd dat Nederlandse schippers alleen nog maar in aanmerking komen voor - vracht, die door Franse schippers is geweigerd. Die - maatregel is een wraakactie I voor de heffing van tien pro- cent op de vrachtprijs die - Franse schippers moeten be- talen voor het vervoer van lading naar Nederland. Ons land heeft die heffing ingesteld, omdat Frankrijk - een zelfde heffing oplegt aan l niet-Franse schippers voor de sanering van de Franse binnenvaart. In Nederlandse ogen zijn die heffing en dis- criminatie in flagrante 1 schending van het EEG- principe van vrij vervoer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5